Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ θα συμφωνήσω για την qs-i9300 χωρίς βέβαια να λέω ότι είναι και η καλύτερη.Απλά την χρησιμοποιώ ενάμιση μήνα Τώρα και δε μου παρουσίασε το παραμικρό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαν την Archidroid v3.0.2 CM 11 kk 4.4.4 δεν εχω δει αλλη ROM Ειναι απιστευτα γρηγορη και σταθερη και με καλη μπαταρία. Σε συνδυασμό με boeffla 2.6 stabel δεν παίζεται! Ειχα στην αρχη 2 προβλήματα , ενα με τον ηχο που τελικα έφταιγε μια ρύθμιση του ραδιόφωνο spirit που εύκολα λύθηκε και ενα πρόβλημα με την κάμερα που και αυτο με το camera fix cm του play store λύθηκε! Την εχω εδω και μια βδομαδα και δουλεύει απιστευτα γρηγορα χωρίς ουτε ενα κόλλημα. Η ελεύθερη ram παιζει στα 350-400 MB. Δεν την αλλαζω με τιποτα! Δοκιμασα κανα μηνα της τελευταίες QS αλλα δεν με ενθουσιασαν γιατι η ελευθερη RAM ηταν λιγη και τραβουσε κολλήματα. Ειδικα οταν έμπαινα στον dolphin η RAM εφτανε 50-60 με αποτελέσμα να προσπαθω να παρω τηλ και να με πεταει απο τον dialer! Μόνο με επανεκκίνηση εστρωνε. Η QS με κουρασε και απορω για ολα τα καλα σχολια που εχουν γραφτεί! Edited by dnspider
Link to comment
Share on other sites

Σαν την Archidroid v3.0.2 CM 11 kk 4.4.4 δεν εχω δει αλλη ROM Ειναι απιστευτα γρηγορη και σταθερη και με καλη μπαταρία. Σε συνδυασμό με boeffla 2.6 stabel δεν παίζεται! Ειχα στην αρχη 2 προβλήματα , ενα με τον ηχο που τελικα έφταιγε μια ρύθμιση του ραδιόφωνο spirit που εύκολα λύθηκε και ενα πρόβλημα με την κάμερα που και αυτο με το camera fix cm του play store λύθηκε! Την εχω εδω και μια βδομαδα και δουλεύει απιστευτα γρηγορα χωρίς ουτε ενα κόλλημα. Η ελεύθερη ram παιζει στα 350-400 MB. Δεν την αλλαζω με τιποτα! Δοκιμασα κανα μηνα της τελευταίες QS αλλα δεν με ενθουσιασαν γιατι η ελευθερη RAM ηταν λιγη και τραβουσε κολλήματα. Ειδικα οταν έμπαινα στον dolphin η RAM εφτανε 50-60 με αποτελέσμα να προσπαθω να παρω τηλ και να με πεταει απο τον dialer! Μόνο με επανεκκίνηση εστρωνε. Η QS με κουρασε και απορω για ολα τα καλα σχολια που εχουν γραφτεί!

 

Να συμφωνήσω απόλυτα. Τωρα σχετικά με τις TW based, την qs δεν την δοκίμασα αλλά δεν θα μπώ στον κόπο μιάς και δοκίμασα αρκετές TW και καμία δεν ήταν lag free όπως η archidroid 3.0.2

Μπορείς να μου πέις έναν καλό λόγο για να βάλω boeffla εκτός του θέματος που έιχες με τον ήχο μιας και εγώ δεν το έχω?

Εγώ είμαι με archikernel (ούτε κρύο ούτε ζέστη)

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω απόλυτα. Τωρα σχετικά με τις TW based, την qs δεν την δοκίμασα αλλά δεν θα μπώ στον κόπο μιάς και δοκίμασα αρκετές TW και καμία δεν ήταν lag free όπως η archidroid 3.0.2

Μπορείς να μου πέις έναν καλό λόγο για να βάλω boeffla εκτός του θέματος που έιχες με τον ήχο μιας και εγώ δεν το έχω?

Εγώ είμαι με archikernel (ούτε κρύο ούτε ζέστη)

 

Οταν εγκατέστησα πρωτη φορα την v3.0.2

εβαλα και εγω archikernel με δικη σου προτροπή. Αλλα την ιδια μερα ενω πηγα να βγαλω φωτο εκλεισε το κινητο. Οταν το άνοιξα με πήγε να ξαναστησω την Rom απο την αρχη.Εκανε κατι σαν factory reset. Θεωρησα οτι φταίει ο archi και μετα απο διαβασμα στι xda κατεληξα να βαλω boeffla ! Δεν μου το ξαναεκανε αυτό με το reset παρόλο που η καμερα τραβηξε και με τον boeffla κάποια κολλήματα τα οποια και σταματησαν με το cmcamerafix.apk απο play store! Το κινητο πλέον παει σφαίρα και ειναι απίστευτα σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εγκατέστησα πρωτη φορα την v3.0.2

εβαλα και εγω archikernel με δικη σου προτροπή. Αλλα την ιδια μερα ενω πηγα να βγαλω φωτο εκλεισε το κινητο. Οταν το άνοιξα με πήγε να ξαναστησω την Rom απο την αρχη.Εκανε κατι σαν factory reset. Θεωρησα οτι φταίει ο archi και μετα απο διαβασμα στι xda κατεληξα να βαλω boeffla ! Δεν μου το ξαναεκανε αυτό με το reset παρόλο που η καμερα τραβηξε και με τον boeffla κάποια κολλήματα τα οποια και σταματησαν με το cmcamerafix.apk απο play store! Το κινητο πλέον παει σφαίρα και ειναι απίστευτα σταθερο.

to nfs και το s beam δουλευει;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

σημερα δοκιμασα την resoyrexion remix,κατι βασισμενο σε lolipop και 4.4.4.πολλες ελειψεις (ραδιοφωνο,που ακομα δεν καταλαβα γιατι να μην υπαρχει παντου)και λιγο πιο αργη απο την 4.4.2qs που ξαναγυρισα.βεβαια ακομα δεν εχουν ολοκληρωθει σαν ρομς,αλλα ειναι καπως,πχ η μπαρα ειδοποιησεων πρεπει να κανεις 2 κινησεις για να φανουν τα πληκτα συντομευσεων,προς το παρων ρομ χωρις ελειψεις πιστευω οτι ειναι αυτη που τρεχω το τελευταιο δυμηνο.αναμονη για κατι ποιο νεο,εχει ζωη ακομα το ς3.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια εβαλα στην φιλη μου την. Archi 3.0.2 και ενω ολα καλα εχει κλεισει μονο του 4 φορες και δεν ανοιγει αν δεν βγαλεις βαλεις την μπαταρια..μηπως φταιει ο κερνελ εβαλα archi kernel αυτον ελεγε higly recommended..μηπως να βαλω τον boeffla καπως ετσι λεγετε
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια εβαλα στην φιλη μου την. Archi 3.0.2 και ενω ολα καλα εχει κλεισει μονο του 4 φορες και δεν ανοιγει αν δεν βγαλεις βαλεις την μπαταρια..μηπως φταιει ο κερνελ εβαλα archi kernel αυτον ελεγε higly recommended..μηπως να βαλω τον boeffla καπως ετσι λεγετε

Κανε wipedata απο recovery αλλα θα ξαναστησεις το τηλ. κωδικους κλπ συνηθως βοηθαει.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια εβαλα στην φιλη μου την. Archi 3.0.2 και ενω ολα καλα εχει κλεισει μονο του 4 φορες και δεν ανοιγει αν δεν βγαλεις βαλεις την μπαταρια..μηπως φταιει ο κερνελ εβαλα archi kernel αυτον ελεγε higly recommended..μηπως να βαλω τον boeffla καπως ετσι λεγετε

 

και εμενα με archi kernel μου εκανε κολπα . Με boeffla κατα την εγκατασταση και αναβαθμιση σε boeffla 2.6 stable εδω και μια βδομαδα ολα τελεια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

to nfs και το s beam δουλευει;;

 

δεν τα χρησιμοποιω για να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια εβαλα στην φιλη μου την. Archi 3.0.2 και ενω ολα καλα εχει κλεισει μονο του 4 φορες και δεν ανοιγει αν δεν βγαλεις βαλεις την μπαταρια..μηπως φταιει ο κερνελ εβαλα archi kernel αυτον ελεγε higly recommended..μηπως να βαλω τον boeffla καπως ετσι λεγετε

Η αλήθεια είναιοτι και μένα μου έκανε ακριβως τα ίδια αλλά μετα απο επανεγκατάσταση δεν το έχει ξξανακάνει και έχω απο την αρχή archikernel. Ο ίδιος ο dev απάντησε πριν λιγες μέρες για το πρόβλημα και είπε οτι δεν είναι common δεν το εχεινκανει σε αυτον δλδ και οτι είναι hardware related και γιατί συνιστά να έχουμε ενα zip της ROM παντα στην SDcard ωώστε σε αυτήν την περιπτωση φλασαρεις απο πανω την ROM και διορθωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εγκατέστησα πρωτη φορα την v3.0.2

εβαλα και εγω archikernel με δικη σου προτροπή. Αλλα την ιδια μερα ενω πηγα να βγαλω φωτο εκλεισε το κινητο. Οταν το άνοιξα με πήγε να ξαναστησω την Rom απο την αρχη.Εκανε κατι σαν factory reset. Θεωρησα οτι φταίει ο archi και μετα απο διαβασμα στι xda κατεληξα να βαλω boeffla ! Δεν μου το ξαναεκανε αυτό με το reset παρόλο που η καμερα τραβηξε και με τον boeffla κάποια κολλήματα τα οποια και σταματησαν με το cmcamerafix.apk απο play store! Το κινητο πλέον παει σφαίρα και ειναι απίστευτα σταθερο.

 

Λοιπόν τώρα έιδα οτι μου απαντήσαν στο xda σχετικά με το πρόβλημα του κρασαρίσματος πο προκαλέι η κάμερα στην archidroid 3.0.2

δείτε εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=58566022&postcount=883

 

και έδω: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=58564321&postcount=882

 

Απότι φαίνεται έπρεπε να φλασαρω την omni εκδοση του fix και όχι την προφανή cm έκδοση. Βέβαια ψιλά γράμματα αλλα όσο ζέις μαθαίνεις:p

Προς το παρόν επειδή δεν μου το έχει ξαναπαρουσιάσει ούτε μία φορά δεν θα το φλασαρω το fix αλλα θα το εχω προχειρο στην external sd just in case!!

Αν το δοκιμάσει κανέις λοιπόν το omni based camer fix στην archidroid 3.0.2 πρiν απο εμένα πάντως ας μας ενημερώσει για τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας εδώ μέσα που να χρησιμοποιεί cm11 χωρίς κανένα πρόβλημα με την κάμερα; :-)

Έβαλα την τελευταία nightly με boeffla και μου κάνει θέματα..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας εδώ μέσα που να χρησιμοποιεί cm11 χωρίς κανένα πρόβλημα με την κάμερα; :-)

Έβαλα την τελευταία nightly με boeffla και μου κάνει θέματα..

 

εγώ εδώ και μήνες.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έχεις;

Με boeffla?

Έχεις φλασαρει κάποιο fix?

Πολλές ερωτήσεις, ξέρω.. :-P

 

την τελευταία.

με boeffla 2.4 NG beta 8 και κανένα fix.τι πρόβλημα έχεις;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

την τελευταία.

με boeffla 2.4 NG beta 8 και κανένα fix.τι πρόβλημα έχεις;

 

υπαρχουν φορες που εμφανιζει can't connect to camera :( (το εχω στα αγγλικα)

κανονικα χρειαζεται reboot για να ξανανοιξει αλλα εβαλα μια root εφαρμογη που κλεινει μονο την καμερα τελειως οποτε δεν χρειαζεται ολοκληρη η συσκευη επανεκκινηση

 

το θεμα ειναι πως προσπαθω να κανω την rom οσο πιο σταθερη μπορω μηπως την δωσω σε κανεναν συγγενη και παρω αλλη :p

αλλα δεν θελω να το δωσω και "χαλασμενο" και θα μαρεσε να εχει cyanogenmod που κατα τ' αλλα ΠΕΤΑΕΙ πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πραγματικά τι να σου απαντήσω καθώς δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα.

Αν μείνεις με στοκ κέρνελ έχεις θέμα;

Δοκίμασε την κάμερα με στοκ και αν είναι όλα καλά βάλε boeffla και δοκιμάζεις πάλι.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πραγματικά τι να σου απαντήσω καθώς δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα.

Αν μείνεις με στοκ κέρνελ έχεις θέμα;

Δοκίμασε την κάμερα με στοκ και αν είναι όλα καλά βάλε boeffla και δοκιμάζεις πάλι.

 

θα το δοκιμασω.. δεν μου λες.. γιατι αυτη την εκδοση boeffla και οχι την τελευταια stable? ειναι πιο καινουρια..

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω.. δεν μου λες.. γιατι αυτη την εκδοση boeffla και οχι την τελευταια stable? ειναι πιο καινουρια..

 

συνήθεια...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...Δεν ειμαι κατοχος S3 αλλα θελει ενας φιλος να του περασω καποια ρομ να ανασανει λιγο το κινητο γιατι σερνεται..Γενικα οι AOSP roms δουλευουν οπως πρεπει στο S3?? Σκεφτομαι να βαλω την slimkat 9.0 ως τελευταια official που ειναι καθως την ειχα μηνες στο nexus...Δεν με ενδιαφερει να εχει τις εφαρμογες του TW. Λογο του οτι ποτε δεν ασχοληθηκα με custom roms σε αλλο κινητο περα των nexus δεν ξερω τι παιζει με το AOSP και custom kernel σε αλλα κινητα...

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια... Το καλύτερο είναι να δοκιμάσει ο ίδιος.

Αν δεν θέλει να αλλάξει περιβάλλον να πάει στην QS με την οποία σίγουρα θα είναι πιο οικείος επειδή είναι tw

Εγώ είμαι φανατικός aosp αλλά τώρα που δοκίμασα αυτήν με boeffla μπορώ να πω πως θα μείνω για κάμποσο καιρό αν συνεχίσει να με αφήνει έτσι ικανοποιημενο.

 

Μπορεί να βάλει και s5 theme όπως εγώ για (κάπως) καλύτερη εμφάνιση.

Όλα αυτά μέσω του Aroma installer στον οποίο εγώ ο ίδιος έβγαλα σχεδόν ότι υπάρχει σε bloat.

 

Φλασαρει πρώτα ρομ όπως την θέλει να είναι με στοκ κερνελ (για να μην έχει θέματα με κάμερα) και μετά μπορεί να ξαναμπεί recovery να βάλει boeffla που θεωρώ καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια... Το καλύτερο είναι να δοκιμάσει ο ίδιος.

Αν δεν θέλει να αλλάξει περιβάλλον να πάει στην QS με την οποία σίγουρα θα είναι πιο οικείος επειδή είναι tw

Εγώ είμαι φανατικός aosp αλλά τώρα που δοκίμασα αυτήν με boeffla μπορώ να πω πως θα μείνω για κάμποσο καιρό αν συνεχίσει να με αφήνει έτσι ικανοποιημενο.

 

Μπορεί να βάλει και s5 theme όπως εγώ για (κάπως) καλύτερη εμφάνιση.

Όλα αυτά μέσω του Aroma installer στον οποίο εγώ ο ίδιος έβγαλα σχεδόν ότι υπάρχει σε bloat.

 

Φλασαρει πρώτα ρομ όπως την θέλει να είναι με στοκ κερνελ (για να μην έχει θέματα με κάμερα) και μετά μπορεί να ξαναμπεί recovery να βάλει boeffla που θεωρώ καλύτερο

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλος αλλα δεν μου απαντας στο αν οι AOSP ρομς δουλευουν χωρις θεματα..Μιλαω φυσικα για κιτ κατ γιατι δεν νομιζω να υπαρχει stable σε LP για το S3..μιας και εισαι φαν φανταζομαι θα εχεις δοκιμασει να μου πεις τυχον θεματα με π.χ μπαταρια, καμερα, φακο κτλπ...

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση φιλος αλλα δεν μου απαντας στο αν οι AOSP ρομς δουλευουν χωρις θεματα..Μιλαω φυσικα για κιτ κατ γιατι δεν νομιζω να υπαρχει stable σε LP για το S3..μιας και εισαι φαν φανταζομαι θα εχεις δοκιμασει να μου πεις τυχον θεματα με π.χ μπαταρια, καμερα, φακο κτλπ...

... Το καλύτερο είναι να δοκιμάσει ο ίδιος. ..οπως γραφει και απανταει ο νικ ποιο πανω.βαλτε την qs και στο αρομα εχει επιλογη με εμφανιση aosp η με tw και επιλεγεις τι χρειαζεσαι απο εφαρμογες. επισης απο μπαταρια ολοι λενε οτι εχουν θεμα οι aosp,θεμα οχι παντα με καμερα,και δεν εχουν ραδιοφωνο.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση φιλος αλλα δεν μου απαντας στο αν οι AOSP ρομς δουλευουν χωρις θεματα..Μιλαω φυσικα για κιτ κατ γιατι δεν νομιζω να υπαρχει stable σε LP για το S3..μιας και εισαι φαν φανταζομαι θα εχεις δοκιμασει να μου πεις τυχον θεματα με π.χ μπαταρια, καμερα, φακο κτλπ...

 

... Το καλύτερο είναι να δοκιμάσει ο ίδιος. ..οπως γραφει και απανταει ο νικ ποιο πανω.βαλτε την qs και στο αρομα εχει επιλογη με εμφανιση aosp η με tw και επιλεγεις τι χρειαζεσαι απο εφαρμογες. επισης απο μπαταρια ολοι λενε οτι εχουν θεμα οι aosp,θεμα οχι παντα με καμερα,και δεν εχουν ραδιοφωνο.

Έχει ένα δίκιο η αλήθεια είναι..

Την cm11 που την δοκίμασα με boeffla ήταν οκ. Η κάμερα βέβαια έκανε κάποια θέματα και εμφανιζε can't connect to camera κατι που συζητήθηκε στα προηγούμενα ποστ, και δεν το έχουν όλοι.

Γιαυτο και είπα το καλύτερο είναι να δοκιμάσει μόνος :-)

Κατά τ άλλα οι aosp είναι πολύ γρήγορες και η μπαταρία δεν φαίνεται να είναι κακή. Ίσως ένα κλικ πιο κάτω από tw.

Γιαυτο και πρότεινα QS :-)

 

 

Slim πάντως έχω καιρό να βάλω οπότε σου λέω για cm11 στην οποία, αν δεν κάνω λάθος, είναι βασισμένη και η διαφορές είναι λίγες.

 

Για Lollipop τώρα δοκίμασα την ανεπίσημη cm12 στην οποία ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες Lollipop στο s3 βασίζονται και χειροτερευει με τον καιρό..

Κάποτε την έτρεχα μια χαρά αλλά πλέον μου κάνει θέματα με την ram.. Έχει πολύ κακή διαχείριση.

Αν όμως θέλει να πειραματιστει λίγο ας την δοκιμάσει :-) μπαταρία από την άλλη είχε αρκετά καλή (εννοείται με boeffla kernel) και ποτέ δεν έκανε πρόβλημα με κάμερα όπως μου έκανε η cm11 αν και σε ποιότητα όλες οι aosp είναι χειρότερες από τις tw.

 

 

Νομίζω αυτά έχω να πω.. Καλή σας μέρα! :-D

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...