Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιεί κάνεις slide2wake; Μου δουλεύει κανονικά για τα πρώτα δευτερόλεπτα μετά που θα κλείσω την οθονη, αλλά μετά δεν..

Λογικά το έχουν φτιάξει να λειτουργεί μόνο στα πρώτα δευτερόλεπτα για να μην τρώει μπαταρία;

 

Λειτουργεί το slide2wake στο s3 ??

Είχα την εντύπωση πως δεν δούλευε . :confused:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχεις δικιο τυχερακια γιατι δοκιμασα απο περιεργια αλλη SD και δεν το κανει... Το ασχημο ειναι τωρα οτι οπου και να βαλω την καρτα μου ακομα και σε usb στο pc δεν την αναγνωριζει καθολου πια.. Οποτε εχασα καποιες φωτο που ειχα που δεν τις ειχα κρατησει backup....! Κριμα..!
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο τυχερακια γιατι δοκιμασα απο περιεργια αλλη SD και δεν το κανει... Το ασχημο ειναι τωρα οτι οπου και να βαλω την καρτα μου ακομα και σε usb στο pc δεν την αναγνωριζει καθολου πια.. Οποτε εχασα καποιες φωτο που ειχα που δεν τις ειχα κρατησει backup....! Κριμα..!

 

Δεν την αναγνωρίζει ή την βλέπει αλλά δεν την διαβάζει? Έχει διαφορά γιατί στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να σώσεις πολλά πράγματα (έως και σχεδόν όλα). Αν συμβαίνει το δεύτερο μπορώ να σου γράψω ένα οδηγό για ανάκτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την βρισκει καθολου... την βαζω σε adaptor usb λεει εισηχθηκε μοναδα δισκου αλλα ειναι κενο εντελως... μπορει να γινει ανακτηση??
Link to comment
Share on other sites

CM 10 έχει δοκιμάσει κανείς έβαλα στο note 1 την slimroms και δουλεύει τέλεια στο S 3 ??

 

Slimroms ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία.Έχω ρυθμίσει την κάμερα να αποθηκεύει στην εξωτερική μνήμη αλλά στο dcim στην εσωτερική μνήμη έχει ένα φάκελο .thumbnails o οποίος έχει μικρογραφίες εννοείτε αλλά έχει μέγεθος 2 giga.Αν τον σβήσω τι γίνεται?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία.Έχω ρυθμίσει την κάμερα να αποθηκεύει στην εξωτερική μνήμη αλλά στο dcim στην εσωτερική μνήμη έχει ένα φάκελο .thumbnails o οποίος έχει μικρογραφίες εννοείτε αλλά έχει μέγεθος 2 giga.Αν τον σβήσω τι γίνεται?

 

Μήπως είδες ΜΒ και όχι GB? Γιατί εμένα έχει μέσα 508 μικρογραφίες και είναι μόλις 12,28ΜΒ. Σε κάθε περίπτωση αν τον σβήσεις νομίζω ότι με την πρώτη φορά που θα ανοίξεις την συλλογή φωτογραφιών θα ξεκινήσει να δημιουργεί και πάλι τα thumbnails, οπότε δεν έχει νόημα. Μάλλον όμως δεν είδες καλά ή έχεις βάλει κατά λάθος μέσα κάποιο άσχετο τεράστιο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά μου ρθε βλέποντας κάτι συνδέσεις. Μπορέι να συνδεθεί στο καλώδιο OTG ένας usb to ethernet adapter και έτσι να έχουμε internet μέσω καλωδίου?:confused:

 

Διαβάζοντας στο ιντερνετ έμαθα πως θεωρητικά γίνεται αλλά είναι θέμα kernel. Δείτε και δω:

 

http://thequantummechanics.wordpress.com/2012/07/20/clever-adapter-connects-usb-accessories-to-your-android-device/

 

Συγκεκριμένα στο τέλος γράφει:

 

USB-to-Ethernet adapter: If Wi-Fi isn’t available, or you want a supersteady Internet connection, you can connect a USB-to-Ethernet adapter (like this one) to your USB OTG and connect the phone or tablet to a wired Ethernet connection.

 

Το χει κάνει κανεις??:confused::confused:

 

Γι αυτό έχετε καμμία ιδέα?:whistle:

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν την αναγνωρίζει ή την βλέπει αλλά δεν την διαβάζει? Έχει διαφορά γιατί στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να σώσεις πολλά πράγματα (έως και σχεδόν όλα). Αν συμβαίνει το δεύτερο μπορώ να σου γράψω ένα οδηγό για ανάκτηση.

 

Θα ήθελα αν μπορείς να μου έλεγες τι μπορώ να κάνω στην δεύτερη περίπτωση.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο τυχερακια γιατι δοκιμασα απο περιεργια αλλη SD και δεν το κανει... Το ασχημο ειναι τωρα οτι οπου και να βαλω την καρτα μου ακομα και σε usb στο pc δεν την αναγνωριζει καθολου πια.. Οποτε εχασα καποιες φωτο που ειχα που δεν τις ειχα κρατησει backup....! Κριμα..!

 

Και σε εμενα το ιδιο. Η SD καρτα σταματησε να δουλευει και δεν την βλεπει ουτε το τηλεφωνο ουτε το pc. Ενω πριν δουλευε κανονικα. Διαβασα οτι και σε αλλα S3 η καρτα βγαινει off, αλλα τη να πω.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα το ιδιο. Η SD καρτα σταματησε να δουλευει και δεν την βλεπει ουτε το τηλεφωνο ουτε το pc. Ενω πριν δουλευε κανονικα. Διαβασα οτι και σε αλλα S3 η καρτα βγαινει off, αλλα τη να πω.

 

Περίεργο αυτό. Έχω αλλάξει ένα τσουβάλι sd κάρτες όλων των ειδών και κατασκευαστών και συνήθως φθηνές και καμιά μα καμία δεν έχει πάθει το οτιδήποτε. Μήπως πρέπει να φοβάμαι με το s3:worry: τις γκαντεμιάζει;:lol:

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!παρατηρω, πως μετα το ροοτ και το περασμα ρομ (με nandroid backup, full wipe κτλ) μειωθηκε κατα 2 με 3 γιγα η χωρητικότητα. .γιατι συμβαινει; το back up φταιει; κραταει τις προηγουμενες ρομ; και αν ναι μπορω να το αποφυγω καπως; εστω να κανω ενα πληρες format (πως;)και να αρχισω παλι.

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!παρατηρω, πως μετα το ροοτ και το περασμα ρομ (με nandroid backup, full wipe κτλ) μειωθηκε κατα 2 με 3 γιγα η χωρητικότητα. .γιατι συμβαινει; το back up φταιει; κραταει τις προηγουμενες ρομ; και αν ναι μπορω να το αποφυγω καπως; εστω να κανω ενα πληρες format (πως;)και να αρχισω παλι.

Ευχαριστω..

 

Με το Nandroid backup, κραταει στον φακελο Clockworkmod το back up σου, και λογικο να μενει και μετα το περασμα της καινουριας rom, αλλιως δεν θα μπορουσες να επιστρεψεις στην προηγουμενη με restore. Μπορεις να το μεταφερεις στο PC να υπαρχει αν χρειαστει, για να ελευθερωσεις χωρο. Αν εισαι ευχαριστημενος με την καινουρια rom, και δουλευει μια χαρα, σβησε τον φακελο, δεν ειναι απαραιτητος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Οσον αφορα πληρες φορματ; ειμαι ροοτ με ωμέγα. Θελω να σβησω τα παντα, να επιστρεψωστην αρχικη κατάσταση κ μετά να επαναλάβω ροοτ κ ωμέγα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Οσον αφορα πληρες φορματ; ειμαι ροοτ με ωμέγα. Θελω να σβησω τα παντα, να επιστρεψωστην αρχικη κατάσταση κ μετά να επαναλάβω ροοτ κ ωμέγα.

 

Δε χρειάζεται.

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσα από το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στον φάκελο του clockworkmod έχει ένα φάκελο με το ονομα blobs. Μέγεθος 2,7 gb. Εκεί εναι το back up?Αν θέλω να αντιγράψω τα back up στο PC πρέπει να αντιγράψω και αυτα?
Link to comment
Share on other sites

Λακωνικός πλην σαφης!!;) Σ'ευχαριστω..

 

Με επαναφορα εργοστασιακων σβηνεται και το ροοτ και το clockwork?

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Αν μετα την αντιγραφη σβήσω τον φακελο clockwork μετα εαν το αντιγράψω πάλι στο κινητο είμαι οκ ή δεν πρέπει να τον σβήσω απο το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα το one-click root του Chainfire στον οδηγό για root, έστω για όσο κρατήσει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες την Γερμανική 4.1.2 (DBT) και στη συνέχεια ρούταρα το S3 με το Exynos Abuse Root (χωρίς να κλείσω το κενό ασφαλείας).

Επιβεβαιώνω ότι ο περίφημος counter δεν αυξάνεται, η κατάσταση του κινητού παραμένει official, το Kies το βλέπει κανονικά και δέχεται ΟΤΑ ενημέρωση.

Υποθέτω ότι το ίδιο απλά θα γίνεται και unroot από την επιλογή μέσα στην εφαρμογή, χωρίς να χρειάζεται φλασάρισμα νέου firmware (δεν το δοκίμασα).

Για την ώρα φαίνεται να είναι ο πιο απλός τρόπος για root, χωρίς να επηρεάζει τίποτε άλλο, μέχρι η μαμά Samsung να κλείσει την "τρύπα" :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες την Γερμανική 4.1.2 (DBT) και στη συνέχεια ρούταρα το S3 με το Exynos Abuse Root (χωρίς να κλείσω το κενό ασφαλείας).

Επιβεβαιώνω ότι ο περίφημος counter δεν αυξάνεται, η κατάσταση του κινητού παραμένει official, το Kies το βλέπει κανονικά και δέχεται ΟΤΑ ενημέρωση.

Υποθέτω ότι το ίδιο απλά θα γίνεται και unroot από την επιλογή μέσα στην εφαρμογή, χωρίς να χρειάζεται φλασάρισμα νέου firmware (δεν το δοκίμασα).

Για την ώρα φαίνεται να είναι ο πιο απλός τρόπος για root, χωρίς να επηρεάζει τίποτε άλλο, μέχρι η μαμά Samsung να κλείσει την "τρύπα" :)

 

Στις πληροφορίες συσκευής-κατάσταση δε σου εμφανίζει "τροποποιηθηκε" ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...