Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από χθες η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα και δε ξέρω τι φταίει..ενώ δεν έχει ανοίξει τίποτα διαφορετικο ξαφνικά από μόνο του άλλαξε τον ήχο κλησης και η μπαταρία από το πρωί μέχρι τώρα έχει φτάσει από το 73 στο 11%.

Ξέρει κανείς τι να κάνω;Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Από χθες η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα και δε ξέρω τι φταίει..ενώ δεν έχει ανοίξει τίποτα διαφορετικο ξαφνικά από μόνο του άλλαξε τον ήχο κλησης και η μπαταρία από το πρωί μέχρι τώρα έχει φτάσει από το 73 στο 11%.

Ξέρει κανείς τι να κάνω;Ευχαριστώ πολύ

 

Με το edit από το tapatalk δε μπορώ να ανεβάσω εικόνα και για αυτό κάνω quote.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω επαναφορά το backup της rom που έχω πάρει με clockworkmod χρειάζεται να κάνω και επαναφορά εφαρμογών με το titaniumbackup pro?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω επαναφορά το backup της rom που έχω πάρει με clockworkmod χρειάζεται να κάνω και επαναφορά εφαρμογών με το titaniumbackup pro?

 

Όταν επαναφέρεις cwm backup, το κινητό επαναφέρεται όπως ακριβώς ήταν τη στιγμή που πήρες το backup.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μια επαναφορά σε εργοστασιακες ρυθμίσεις και μετα στειλτο

 

Το κινητό είχε κάποιες μικρές πτώσεις χωρίς να πάθει κάτι. Υπάρχει περίπτωση χωρίς να έχει γρατζουνιστει ούτε το τζαμακι της κάμερας να έχει γίνει από αυτό. Σε περίπτωση που το στείλω πόσο θα αργήσει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς έχετε καθόλου γρατσουνιές στην οθόνη;

Γιατί εγώ έχω το κινητό 2 μήνες και μου έκανε 2-3 γρατσουνιές. Όχι τίποτα ιδιαίτερο αλλά σίγουρα δεν είναι ασήμαντο. Και μάλιστα όταν το κινητό δεν έχει φάει ούτε μια πτώση.

Κυρίως με ανησυχεί το γεγονός ότι είναι πολύ νωρίς για τέτοια και σκέφτομαι πως θα είναι μετά από κάνα χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς έχετε καθόλου γρατσουνιές στην οθόνη;

Γιατί εγώ έχω το κινητό 2 μήνες και μου έκανε 2-3 γρατσουνιές. Όχι τίποτα ιδιαίτερο αλλά σίγουρα δεν είναι ασήμαντο. Και μάλιστα όταν το κινητό δεν έχει φάει ούτε μια πτώση.

Κυρίως με ανησυχεί το γεγονός ότι είναι πολύ νωρίς για τέτοια και σκέφτομαι πως θα είναι μετά από κάνα χρόνο

 

βαλε καλυτερα προστατευτικη ζελατινα αν δεν εχεις

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει η «αίσθηση» της αφής;

Έχεις κάποια να προτείνεις; (καλύτερα όχι με αγορά online, το θεωρώ υπερβολή)

 

Το θέμα είναι ότι στην δυνατή φωτεινότητα φαίνονται χαλασμένα pixels πάνω στις γρατσουνιές.

Και πιο πολύ μου την δίνει γιατί είναι καινούριο κινητό. Αυτο δεν το πιάνει εγγύηση ε;

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει η «αίσθηση» της αφής;

Έχεις κάποια να προτείνεις; (καλύτερα όχι με αγορά online, το θεωρώ υπερβολή)

 

Το θέμα είναι ότι στην δυνατή φωτεινότητα φαίνονται χαλασμένα pixels πάνω στις γρατσουνιές.

Και πιο πολύ μου την δίνει γιατί είναι καινούριο κινητό. Αυτο δεν το πιάνει εγγύηση ε;

 

πηγαινε στα γνωστα μαγαζια και θα βρεις σιγουρα μια που να σε καλυπτει... αλλα ολες πανω κατω το ιδιο ειναι... απο το νετ οταν ειχα ψαξει ειχανε σχεδον τη μιση τιμη. παντως μου δινει εντυπωση που δεν εχεις ηδη βαλει, καθως χρηστης των μηλων τοσα χρονια το πρωτο πραγμα που επαιρνα ητανε μεμβρανη για τις δαχτυλιες... για την αισθηση της αφης αμα δεν προσεξεις απο κοντα την ζελατινα δεν προκειται να το καταλαβεις

Edited by fourtwo
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στα γνωστα μαγαζια και θα βρεις σιγουρα μια που να σε καλυπτει... αλλα ολες πανω κατω το ιδιο ειναι... απο το νετ οταν ειχα ψαξει ειχανε σχεδον τη μιση τιμη. παντως μου δινει εντυπωση που δεν εχεις ηδη βαλει, καθως χρηστης των μηλων τοσα χρονια το πρωτο πραγμα που επαιρνα ητανε μεμβρανη για τις δαχτυλιες...

 

Πότε μου δεν έβαζα και κανένας γνωστός μου επίσης. Δεν μου έτυχε ποτέ τίποτα παρόμοιο.

Τι να κάνουμε όμως... Συμβαίνουν αυτά...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πότε μου δεν έβαζα και κανένας γνωστός μου επίσης. Δεν μου έτυχε ποτέ τίποτα παρόμοιο.

Τι να κάνουμε όμως... Συμβαίνουν αυτά...

Ευχαριστώ

 

πιστεψε με αξιζει να δωσεις λιγα ευρω παραπανω για να γλυτωσεις μελλοντικους μπελαδες.:shifty: για το dropbox αληθευει οτι τελειωσε η προσφορα? ειχες πει οτι σου στελνει μνμ στο κινητο για τα επομενα βηματα αλλα σε μενα εστειλε μονο στο pc και ζητουσε να ολοκληρωσω καποια βηματα για να παρω... 250mb!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό σχεδόν 3 μήνες. Δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Τις τελευταίες μέρες όμως όταν ανοίγω την κάμερα μου βγάζει 2 μικρές μπλε γραμμές στην οθόνη. Όταν τραβάω φωτογραφία αποτυπώνονται και οι γραμμές σε αυτή. Άρα μάλλον είναι θέμα τις κάμερας. Το τζαμακι της κάμερας πίσω δεν έχει ούτε γρατζουνιά.

Να το στείλω για εγγύηση?

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην μπροστινή κάμερα απο Τότε που το πηρα. Περιμένω κανα χρονο Επειδή η εγγύηση ειναι 2ετης για να το στειλω μήπως και πάθει τίποτα για να τα φτιάξω ολα. Μου είπαν απο το σερβις οτι Μπορεί να θέλει πλακέτα αλλαγμα.

Link to comment
Share on other sites

πιστεψε με αξιζει να δωσεις λιγα ευρω παραπανω για να γλυτωσεις μελλοντικους μπελαδες.:shifty: για το dropbox αληθευει οτι τελειωσε η προσφορα? ειχες πει οτι σου στελνει μνμ στο κινητο για τα επομενα βηματα αλλα σε μενα εστειλε μονο στο pc και ζητουσε να ολοκληρωσω καποια βηματα για να παρω... 250mb!!:mad:

 

Για τα λεφτά δεν υπάρχει πρόβλημα. Φθηνές είναι. Πιο πολύ η αφή δεν θέλω να αλλάξει.

Για τα 50gb δεν ξέρω τίποτα καινούριο. Λογικά ακόμα ισχύουν.

Έκανες σίγουρα όλα τα βήματα που θελει; γιατί εγώ ομολογώ πως ζοριστηκα λίγο. Ήταν ένα ας πούμε που έλεγε να κάνεις invite κάποιον στο dropbox. Και που να τον βρω εγώ αυτόν... Στο τέλος βρέθηκε ένας που τον έβαλα με το ζόρι. :-P

 

Τα βήματα αυτά νομίζω τα λέει μόνο στον υπολογιστή και θα σου έχει έρθει και σε email.

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά δεν υπάρχει πρόβλημα. Φθηνές είναι. Πιο πολύ η αφή δεν θέλω να αλλάξει.

Για τα 50gb δεν ξέρω τίποτα καινούριο. Λογικά ακόμα ισχύουν.

Έκανες σίγουρα όλα τα βήματα που θελει; γιατί εγώ ομολογώ πως ζοριστηκα λίγο. Ήταν ένα ας πούμε που έλεγε να κάνεις invite κάποιον στο dropbox. Και που να τον βρω εγώ αυτόν... Στο τέλος βρέθηκε ένας που τον έβαλα με το ζόρι. :-P

 

Τα βήματα αυτά νομίζω τα λέει μόνο στον υπολογιστή και θα σου έχει έρθει και σε email.

 

η αφη δεν προκειται να αλλαξει στο παραμικρο! για το dropbox εφοσον ισχυει αυτα που λες μαλλον θα ειναι ετσι, απλα με προβληματισε που γραφει για δωρεαν 250mb και οχι για 50gb που κανονικα θα επρεπε(ισως μετα καταλαβαινει το dropbox οτι εχεις SGS3). τα βηματα τα χω κανει ολα εκτος απο αυτο με το invite φυσικα!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα το ρωτήσω πάλι γιατί δεν μπορώ να το βρω. Τα notification sounds του Siii σε ποιο φάκελλο βρίσκονται? Tα παιδιά μου απάντησαν στον sdcard0/notifications αλλά με τον Astro file manager δεν μπορώ να τα βρω. π.χ. τα Good news, Hangout, Whistle κ.λ.π.? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Σκευτομαι μια απο αυτες τις μερες να αγορασω το S3 και διαβαζω απο προηγουμενα ποστ οτι το κινητο εχει καποια θεματακια οπως η φορτιση η οποια κανει πολλες ωρες να φορτισει και το θεματακι με την οθονη η οποια με το καιρο γινεται burn-in η status bar πανω στην οθονη και οτι οταν ανοιγεις καποιο παιχνιδι φαινεται πανω μια μαυρη γραμμη απο το status bar!! Αυτο με την οθονη ισχυει στο συγκεκριμενο κινητο, σε ελλατωματικα S3 ή σε ολα οσα εχουν amoled γιατι ο αδερφος ενως φιλου μου εχει το galaxy S το πρωτο το οποιο το εχει 2 χρονια και δεν εχει απ' οτι θυμαμαι τετοιο προβλημα!! Οσο για την φορτιση διαβασα οτι το 80% εχει προβλημα!! Τωρα αν το παρω λετε να εχω και εγω τα παρομια προβληματα;; Για την οθονη το σκευτομαι παρα πολυ γιατι το κινητο σκευτομαι να το κρατισω για τα επομενα 3 χρονια και αν γινει κατι τετοιο δεν ειμαι σιγουρος αν το περνει η εγγυηση και η αλλαγη οθονης εχει 160 ευρω και το σκευτομαι να το αγορασω!!

Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρεις το πρώτο s να σου πω ότι το είχα και εγώ και διαφορά στην οθόνη δεν θα καταλάβεις αν δεν το βάλεις δίπλα σε ένα πιο καινούριο δηλαδή η amoled οθόνες σιγά σιγά έχουν ένα θέμα αλλά μετά από πολύ καιρό και παρά πολύ χρήση. Τώρα στο S3 μετά από 5 μήνες δεν έχω κανένα πρόβλημα απλά δουλεύει μια χαρά.
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Σκευτομαι μια απο αυτες τις μερες να αγορασω το S3 και διαβαζω απο προηγουμενα ποστ οτι το κινητο εχει καποια θεματακια οπως η φορτιση η οποια κανει πολλες ωρες να φορτισει και το θεματακι με την οθονη η οποια με το καιρο γινεται burn-in η status bar πανω στην οθονη και οτι οταν ανοιγεις καποιο παιχνιδι φαινεται πανω μια μαυρη γραμμη απο το status bar!! Αυτο με την οθονη ισχυει στο συγκεκριμενο κινητο, σε ελλατωματικα S3 ή σε ολα οσα εχουν amoled γιατι ο αδερφος ενως φιλου μου εχει το galaxy S το πρωτο το οποιο το εχει 2 χρονια και δεν εχει απ' οτι θυμαμαι τετοιο προβλημα!! Οσο για την φορτιση διαβασα οτι το 80% εχει προβλημα!! Τωρα αν το παρω λετε να εχω και εγω τα παρομια προβληματα;; Για την οθονη το σκευτομαι παρα πολυ γιατι το κινητο σκευτομαι να το κρατισω για τα επομενα 3 χρονια και αν γινει κατι τετοιο δεν ειμαι σιγουρος αν το περνει η εγγυηση και η αλλαγη οθονης εχει 160 ευρω και το σκευτομαι να το αγορασω!!

 

Και εμένα με τρόμαζαν οι αναφορές για αποτυπώματα στην οθόνη ( είμαι και καμμένος από πλάσμα τηλεόραση ) αλλά μετά από ένα χρόνο χρήσης δεν έχω το παραμικρό.

Παιχνίδια δεν παίζω αλλά χρησιμοποιώ πολύ συχνά προγράμματα navigation για πολλές ώρες και δεν είχα θέμα με τα γραφικά τους αλλά ούτε με την μαύρη μπάρα.

Για την φόρτιση επίσης δεν έχω κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας παιδια!! θα το αγορασω απο κανα σκρουτζομαγαζο για ποιο φθηνα ωστε να μη κλαιω τα λεφτακια μου αν γινει τιποτα απο αυτα που ανεφερα γιατι ειχα επιδοτηση απο vodafone η οποια το εχει 560 αλλα θα κανω εκπτωση μαλλον!! Ευχαριστω και παλι!!
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα την Omega 4.2 δοκιμαστικά. Είχα κρατήσει backup την stock Rom που είχα πριν οπότε αφού δεν είδα τίποτα το ιδιαίτερο στην 4.2 έβαλα με το clockworkmod restore το backup μου. Από εκείνη την ώρα και μετά κατά περίεργο τρόπο δεν μου διαβάζει την sim card. Την έβγαλα, την ξαναέβαλα, έκανα factory reset, ξαναπέρασα την rom αλλά τίποτα. Έχει κανείς καμιά ιδέα πριν το πάω για service?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα την Omega 4.2 δοκιμαστικά. Είχα κρατήσει backup την stock Rom που είχα πριν οπότε αφού δεν είδα τίποτα το ιδιαίτερο στην 4.2 έβαλα με το clockworkmod restore το backup μου. Από εκείνη την ώρα και μετά κατά περίεργο τρόπο δεν μου διαβάζει την sim card. Την έβγαλα, την ξαναέβαλα, έκανα factory reset, ξαναπέρασα την rom αλλά τίποτα. Έχει κανείς καμιά ιδέα πριν το πάω για service?

 

Έχασες το imei σου δυστυχώς. Και το nandroid backup δεν κρατάει αυτά τα στοιχεία (διότι μπορεί να κάνεις restore σε άλλο κινητό).

 

Υπάρχουν κάποια εργαλεία που μπορούν να σου το φτιάξουν και χωρίς να έχεις κάνει backup τον φάκελο efs, αλλά δεν μπορώ να βρω τώρα link, γιατί είμαι σε ορεινό μέρος με 2g.

 

Όπως έχουμε γράψει και σε άλλα θέματα του SIII χρειάζεται προσοχή από αυτούς που έχουν περάσει την MG4 και θέλουν να γυρίσουν σε κάποια παλιότερη έκδοση, θα χάσουν το imei τους. Κάνουμε backup τον φάκελο efs.

 

Edit : Βασικά όταν η omega σε ρώτησε αν θέλεις να πάρεις backup από τον φάκελο efs τι απάντησες; Αν η απάντηση ήταν ναι, τότε η επαναφορά είναι εύκολη.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Έχασες το imei σου δυστυχώς. Και το nandroid backup δεν κρατάει αυτά τα στοιχεία (διότι μπορεί να κάνεις restore σε άλλο κινητό).

 

Υπάρχουν κάποια εργαλεία που μπορούν να σου το φτιάξουν και χωρίς να έχεις κάνει backup τον φάκελο efs, αλλά δεν μπορώ να βρω τώρα link, γιατί είμαι σε ορεινό μέρος με 2g.

 

Όπως έχουμε γράψει και σε άλλα θέματα του SIII χρειάζεται προσοχή από αυτούς που έχουν περάσει την MG4 και θέλουν να γυρίσουν σε κάποια παλιότερη έκδοση, θα χάσουν το imei τους. Κάνουμε backup τον φάκελο efs.

 

Edit : Βασικά όταν η omega σε ρώτησε αν θέλεις να πάρεις backup από τον φάκελο efs τι απάντησες; Αν η απάντηση ήταν ναι, τότε η επαναφορά είναι εύκολη.

 

έχω backup τον φάκελο efs. Τον κάνω απλώς αντιγραφή? Πως κάνω επαναφορά το αρχείο που μου δημιούργησε?

 

Τελικά αποσυμπίεσα το tar αρχείο που μου είχε δημιουργήσει και το αντέγραψα χρησιμοποιώντας το root explorer στην θέση του παλιού.

 

Σ'ευχαριστώ για την ιδέα που μου έδωσες και έσωσα το κινητό μου.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

έχω backup τον φάκελο efs. Τον κάνω απλώς αντιγραφή? Πως κάνω επαναφορά το αρχείο που μου δημιούργησε?

 

Τελικά αποσυμπίεσα το tar αρχείο που μου είχε δημιουργήσει και το αντέγραψα χρησιμοποιώντας το root explorer στην θέση του παλιού.

 

Σ'ευχαριστώ για την ιδέα που μου έδωσες και έσωσα το κινητό μου.

 

Παρακαλώ.

 

Αφού δουλεύει, αυτό μετράει.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...