Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το κινητό από τον Νοέμβριο του 2012 και εδώ και καιρό είμαι με την Dr. Ketan ROM.

 

Τώρα τελευταία, φορτιζα το κινητό στο 100% στις 12 το μεσημέρι και στις 12 το βράδυ ήταν στο 15%.

 

Πριν κατηγορήσω την μπαταρία, αποφάσισα να κάνω ένα Hard reset και να ξαναπεράσω την ίδια Dr. Ketan ROM και να δω αν έχει διαφορά.

 

Λοιπόν είμαι στην 2η μέρα με τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές και παρόμοια χρήση και τώρα στις 12 και κάτι η μπαταρία είναι στο 50% με παρόμοια χρήση και φόρτιση απο τις 12 το μεσημέρι.

 

Δεν φταίει η μπαταρία, φταίει το Android και οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών.

 

Αυτό που με έχει σοκάρει είναι ότι μετά το Hard reset, εφαρμογές όπως το tapatalk έχουν αλλάξει συμπεριφορά !

 

Μετά από την καθαρή εγκατάσταση και βάζοντας την τελευταία έκδοση του tapatalk όπως και πριν, η εφαρμογή έχει πολλές περισσότερες λειτουργίες που πριν απλά δεν δούλευαν.

 

Τι να πω ;

 

Μπορεί απλά να την σεταρα διαφορετικά αυτή την φορά και να μην το θυμάμαι.

 

Αυτά τα πράγματα ούτε στα Windows με εφαρμογές Windows δεν μου έχουν τύχει.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ξερω καποια παιδια που ενω ειχε γραψει ο knox τους το φτιαξαν με εγγυηση.μετρημενοι στα δαχτυλα ειναι φυσικα.το ειχαν παει αν δεν κανω λαθος στα λιοσια καπου εκει γυρω ειναι ενα μαγαζι

Αυτό που λες είναι σοβαρό. Έχεις περισσότερες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι σοβαρό. Έχεις περισσότερες πληροφορίες?

 

εξαρταται σε ποιον θα πεσεις.και σε τι κεφια ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σε ποιον θα πέσεις; Έχει πολλές βάρδιες; Δεν είναι πάγια πολιτική της εταιρείας;

Το δικό μου πάντως δεν το φτιάξανε.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σε ποιον θα πέσεις; Έχει πολλές βάρδιες; Δεν είναι πάγια πολιτική της εταιρείας;

Το δικό μου πάντως δεν το φτιάξανε.

 

εδω ειναι ελλαδα.η πολιτικη της εταιριας ειναι για τον λουτσο.αναλογα σε ποιο ατομο θα πεσεις και τι κεφια θα εχει εξαρταται.σε αλλες χωρες πχ.ρουμανια εχουν φτιαξει τηλ.με γραμενο το knox γιατι η ζημια δεν ηταν του λογισμικου αλλα του hardware.και ετσι ηταν εντος εγγυησης.στην πολωνια πηγε παιδι με note 3 και custom lollipop rom!!!!του το φτιαξανε και του περασανε και την γνησια lollipop πριν την δωσει καν η εταιρια στην ευρεια κυκλοφορια.ηταν ο πρωτος που φορεσε lollipop σε note και η samsung δεν την ειχε καν δωσει σαν update.τι να λεμε

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας ικανοποιημένος κάτοχος Note 2 μέχρι πριν λίγες ημέρες.

 

Συγκεκριμένα, και ενώ πέφτει η μπαταρία στο περίπου 30%, το κινητό παγώνει, χάνεται το σήμα, και δεν αντιδράει, όλα τα πλήκτρα παγώνουν η μοναδική επιλογή είναι να βγάλω την μπαταρία... όταν την ξαναβάζω πάλι δεν ανοίγει και αναγκάζομαι να το βάλω στον φορτιστή, όπου μετά την φόρτιση ανοίγει κανονικά.

Τι παίζει ; Θέλει καινούρια μπαταρία ; ; ;

 

Το κινητό είναι ελληνικό, α-root-άριστο, με Kit Kat.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας ικανοποιημένος κάτοχος Note 2 μέχρι πριν λίγες ημέρες.

 

Συγκεκριμένα, και ενώ πέφτει η μπαταρία στο περίπου 30%, το κινητό παγώνει, χάνεται το σήμα, και δεν αντιδράει, όλα τα πλήκτρα παγώνουν η μοναδική επιλογή είναι να βγάλω την μπαταρία... όταν την ξαναβάζω πάλι δεν ανοίγει και αναγκάζομαι να το βάλω στον φορτιστή, όπου μετά την φόρτιση ανοίγει κανονικά.

Τι παίζει ; Θέλει καινούρια μπαταρία ; ; ;

 

Το κινητό είναι ελληνικό, α-root-άριστο, με Kit Kat.

Μάλλον τσα έφαγε τα ψωμιά της η μπαταρία...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας ικανοποιημένος κάτοχος Note 2 μέχρι πριν λίγες ημέρες.

 

Συγκεκριμένα, και ενώ πέφτει η μπαταρία στο περίπου 30%, το κινητό παγώνει, χάνεται το σήμα, και δεν αντιδράει, όλα τα πλήκτρα παγώνουν η μοναδική επιλογή είναι να βγάλω την μπαταρία... όταν την ξαναβάζω πάλι δεν ανοίγει και αναγκάζομαι να το βάλω στον φορτιστή, όπου μετά την φόρτιση ανοίγει κανονικά.

Τι παίζει ; Θέλει καινούρια μπαταρία ; ; ;

 

Το κινητό είναι ελληνικό, α-root-άριστο, με Kit Kat.

 

Καλό θα είναι να δοκιμάσεις να κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πρώτα. Και μετά να προβείς σε αγορά νέας μπαταρίας.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Αφου καλυπτεσαι ακομα απο την εγγυηση πηγαινε το χωρις δευτερη σκεψη στο σερβις. Η μπαταρια των νοτε γενικα εχει σκυλισια αντοχη. Το δικο μου ειναι 32 μηνων και η μπαταρια του κραταει πολυ καλα. Αν παλι ειναι η πρωτη φορα που στο κανει περιμενε 2-3 μερες μηπως ηταν κατι τυχαιο
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 3 χρόνια, παρά 2 και κάτι μήνες, μετά την παρουσιαση του, το Note II παραμένει point of reference. Συγκεκριμένα για το split-screen :

 

It seems 2015 will be the year when everyone acknowledges that the split-screen multitasking feature made popular on mobile devices by Samsung is a great idea. Android M has been found to be hiding code for a multi window feature, and Apple has announced that it will be bringing Multi Window-like multitasking functionality to iOS 9, which will debut on iDevices later this year.

 

Split-screen multitasking isn’t a feature exclusive to Samsung devices – Microsoft’s Surface tablets also have similar functionality, but Samsung has always been a step ahead of others. Its Galaxy tablets now support multitasking with up to four apps on the screen at a given time, and many of its phones support Multi Window, with the Galaxy Note II having introduced it back in 2012.

 

 

Το Note II μόνο με Note το αλλάζεις.

 

(εγω το άλλαξα με το Note Edge)

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 3 χρόνια, παρά 2 και κάτι μήνες, μετά την παρουσιαση του, το Note II παραμένει point of reference. Συγκεκριμένα για το split-screen :

 

 

 

 

Το Note II μόνο με Note το αλλάζεις.

 

(εγω το άλλαξα με το Note Edge)

 

το note 2 ειναι κατι παραπανω απο ενα smartphone.αν και εχω το 4 το 2 παντα θα εχει κατι το οποιο θα θυμομαστε ακομα και οταν θα εχει βγει note 7

Link to comment
Share on other sites

Factory reset θα κάνω άμεσα, αλλά το τηλέφωνο καλύπτεται ακόμα από εγγύηση.

Λογικά θα πρέπει να με καλύψει.

 

Κατι τετοια προβληματα ειχα και εγω με μη αυθεντικες μπαταριες,οποτε αν εχεις τετοια μπαταρια βαλε μια αυθεντικη και ξανατσεκαρε το!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ στο Note 2 κανω απλή χρήση. Δεν το αλλάζω για τα επόμενα Note, διότι δεν έχουν ραδιόφωνο, πράγμα απαράδεκτο για σημερινή συσκευή που θέλει να λέγεται smartphone. Επίσης να προσθέσω ότι το ραδιόφωνο του εχει απίστευτη λήψη.
Link to comment
Share on other sites

-Update-

Το πήγα σήμερα στην Smartec.

Τελικά, φαίνεται ότι ήταν μπαταρία.

Μάλιστα φαινόταν φουσκωμένη, απ' την αρχή το πρόσεξε ο υπάλληλος, χωρίς να το πάει καν στον τεχνικό.

 

Αυτές τις ημέρες που τα είδα όλα με τα αλλοπρόσαλα* που μου έκανε το Note, σκέφτηκα πολλά σενάρια:

 

- να το πουλήσω και με 150-200€ να βάλω άλλα 300€ να πάρω το 4.

Το 4 είναι το πρώτο Note (μετά το δικό μου) που ζαχάρωσα ! :O Για την οθόνη του φυσικά.

Απ' την άλλη, γιατί να πάρω το 4, την στιγμή που σε 3 μήνες βγαίνει το 5άρι ; Θα μου πείτε θα κοστίζει στην αρχή 2 ελληνικούς βασικούς μισθούς, αλλά κοντά στα Χριστούγεννα ελπίζω να πέσει στα 550-600€.

 

- να κρατήσω το 2 μέχρι να παραδώσει πνεύμα. Η αλήθεια είναι το κινητό ακόμα και σήμερα ΜΕ ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ για την χρήση που του κάνω, το 5άρι θα το πάρω επειδή θα είναι απλά εντυπωσιακότερο (η οθόνη του + οι αναβαθμίσεις που θα παίρνει).

 

- να πουλήσω το 2 και με αυτά που θα πάρω, να πάρω ένα άλλο πρόχειρο να κάνω την δουλειά μου μέχρι να πάρω το 5άρι.

Αυτό έπαιζε δυνατά στην περίπτωση που το Note ήταν μη-επισκεύασιμο.

Το σενάριο αυτό προσέκρουσε σε αυτό που έγραψε ο τυρέμπορας, το Note το αντικαθιστάς ΜΟΝΟ ΜΕ NOTE...;)

 

Με όλα τα παραπάνω φαίνεται ότι δεν έχω αποφασίσει.

 

Επικρατέστερο μου φαίνεται το σενάριο να κρατήσω το 2 μέχρι να πάρω το 5 και να το αποσύρω, όντας συλλεκτικό πλέον.

 

Είναι το 1ο μου smartphone, κι πραγματικά δεν μπορώ να του βρω ψεγάδι.

 

*έπρεπε να καταλάβω ότι ήταν η μπαταρία καθώς έκανε κάτι ζαβά, έκλεινε μόνο του χωρίς να εξαντληθεί η μπαταρία, έκανε restart άνευ λόγου και αιτίας, κολλούσε στην επανεκκίνηση στην Οθόνη Υποδοχής κτλ.

Η μπαταρία έχει εγγύηση μόνο 1 χρόνο, και πλήρωσα 17€, στα οποία συμπεριλαμβάνεται check της συσκευής και αλλαγή ηχείου και κεραίας (πολλά μου φαίνεται όλα αυτά, αλλά αυτά γράφει το δελτίο επισκευής).

Το αστείο ;

Τι είναι αυτό με ρωτάει ο υπάλληλος όταν είδε την Ballistic θήκη !

Ε, του λέω, θήκη πιστοποιημένη για πτώσεις από κάποιο ύψος !

Αυτό δεν είναι θήκη, μου απαντά, αυτό είναι... :lol:

Edited by Nozomi
Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς από εμάς έχει ένα τεράστιο bug με το Bluetooth που έχει ελάχιστη εμβέλεια... Έχει αναφερθεί σε παμπολες ιστοσελίδες και η Samsung δεν έχει κάνει τίποτα απολύτως για να το διορθώσει... Οπότε μη λέμε ότι δεν έχει bugs...

Όσο για την ανεπίσημη 5.1.1 δε νομίζω ότι η οποιαδήποτε δυνατότητα να βάλεις ανεπίσημα αναβαθμίσεις είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ευχαριστούμε την εταιρία...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το τελευταίο συμφωνώ.

Έχω μια αλλεργία να πειράζω το εργαλείο καθημερινής χρήσης, το κινητό.

Οπότε, και για μένα δεν λογίζονται ως υποστήριξη οι ανεπίσημες ROM, όσο καλές κι αν είναι.

Θα πάρει Lollipop ;

Εδώ θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη σου θα ηταν σωστη εαν ειχες πχ.τον νοτη 4. Το 2 ειναι σχεδον τριων ετων. Δεν γινεται να μην εχεις τις δυνατοτητες του air-command και upsm δυο απο τις καλυτερες εφαρμογες που εχουν βγει ποτε ! Η σαμμυ εχει την δικη της πολιτικη και δεν προκειται να τα βαλει στο δυο γιατι πολυ απλα την νοιαζει και να πουλησει . αλλα απο την στιγμη που μπορεις να την προσπερασεις και να αξιοποιησεις τον νοτη στα μεγιστα χωρις προβληματα στην καθημερινη σου χρηση γιατι οχι λοιπον...Η Σαμμυ ετοιμαζει τον γιγαντα Note-5 την απολυτη υλοποιηση μετα την εποχη του 2.Παιξτε μπαλα ανετα γιατι τα καλυτερα ερχονται ...Προβλεπετε θερμο φθινοπωρο ! Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ένα σωρό εφαρμογές που χειρίζονται ευαίσθητα δεδομένα.

πχ web banking.

οι οποίες αναφέρουν ρητά στους όρους χρήσης ότι συσκευές με rootαρισμα απαλλάσσουν τον προμηθευτή της εφαρμογής από οποιαδήποτε ευθύνη.

Έτσι λοιπόν ακυρώνεις τα δικαιώματα σου ακόμα και αν το πρόβλημα δεν είναι από τη δική σου πλευρά.

 

Εμένα, που το ΝΟΤΕ2 είναι η βασική συσκευή, δεν το διακινδυνευω.

Link to comment
Share on other sites

απαντώ στο κομμάτι που λες "γιατί όχι"

ναι μεν φλασάροντας μια μη επίσημη ρομ ανεβαίνεις έκδοση android και πιθανόν παίρνεις κάποια εξτρά features απο μεταγενέστερα Note, αλλά ταυτόχρονα αποποιείσαι της νομικής προστασίας των όρων χρήσης του play store και της εκάστοτε εφαρμογής.

 

αν δλδ έχεις μια εφαρμογή web banking, και για οποιοδήποτε λόγω γίνει μια unauthorized συναλλαγή, τότε τρέχεις να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας και ότι το κινητό σου παρότι rootariσμένο και χωρίς official rom δεν είναι υπεύθυνο για το ρήγμα στην ασφάλεια. (βασικά κάπως έτσι μας φορέσαν και το knox)

 

αν έχεις κάποιο άλλο κινητό που είναι offical και safe τότε φυσικά έχεις την άνεση να πειραματιστείς με το Νοτε χωρίς τους προαναφερθέντες κινδύνους αφού αφήνεις τις ευαίσθητες εφαρμογές εκτός.

Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο που θυμάμαμι

Do not use a jailbroken Apple® iPhone® or rooted Android™ phone as jailbreaking and rooting both remove important security features

http://hsbc.mobi/pages/mobile-banking.html

Γενικά αν διαβάσεις άδειες χρήσης όλο και γίνονται τέτοιες αναφορές. Αν συμβεί η στραβή φυσικά και δεν δικαιωθείς θα πας δικαστικά και όλα θα αμφισβητηθούν (όπως το αν μπορεί να υπάρχει τέτοιου είδους αποποίηση ευθύνης) αλλά εσύ θα ξεκινάς απο μειονεκτική θέση υπεράσπισης.

 

κσι μεταξύ μας ξέρουμε οτι το root αφαιρεί ένα σημαντικό δίχτυ ασφαλείας στη συσκευή παρόλο που το πιθανότερο είναι οτι αν συμβεί κάτι δεν θα είναι αυτό το αποκλειστικό αίτιο.

Link to comment
Share on other sites

Η Σαμμυ ετοιμαζει τον γιγαντα Note-5 την απολυτη υλοποιηση μετα την εποχη του 2.Παιξτε μπαλα ανετα γιατι τα καλυτερα ερχονται ...Προβλεπετε θερμο φθινοπωρο !

Το περιμένουμε με ανυπομονησία !

Φυσικά και δεν είμαστε όλοι όσοι γράφουμε εδώ fashion-victims, προσωπικά προσπέρασα ελαφρά τη καρδία το 3 και ζαχάρωσα μόνο το 4, λόγω υλικών κατασκευής και οθονάρας.

Περιμένω να δω το 5 !

Αν το αποφασίσω να το αγοράσω, θα το κάνω Χριστούγεννα και από ευρωπαϊκή χώρα στα 500-600€, δεν υπάρχει περίπτωση να σκάσω σε ελληνικό μαγαζί 900-1000€.

Αν δεν με ενθουσιάσει μένω στο 2, και όλα καλά, την δουλειά μου την κάνω και με το παραπάνω.

 

το τελευταίο που θυμάμαμι

 

http://hsbc.mobi/pages/mobile-banking.html

Γενικά αν διαβάσεις άδειες χρήσης όλο και γίνονται τέτοιες αναφορές. Αν συμβεί η στραβή φυσικά και δεν δικαιωθείς θα πας δικαστικά και όλα θα αμφισβητηθούν (όπως το αν μπορεί να υπάρχει τέτοιου είδους αποποίηση ευθύνης) αλλά εσύ θα ξεκινάς απο μειονεκτική θέση υπεράσπισης.

 

κσι μεταξύ μας ξέρουμε οτι το root αφαιρεί ένα σημαντικό δίχτυ ασφαλείας στη συσκευή παρόλο που το πιθανότερο είναι οτι αν συμβεί κάτι δεν θα είναι αυτό το αποκλειστικό αίτιο.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ !

 

Χρησιμότατη πληροφορία. Μιας και είμαι χρήστης e-banking, οφείλω να την γνωρίζω.

 

Έχω την λογική να μην πειράζω τέτοια συσκευή, μιας και την χρησιμοποιώ σαν εργαλείο καθημερινής χρήσης, αν πάρω άλλη συσκευή και κρατήσω το Note-2 σαν 2η, ίσως και να το έκανα.

Edited by Nozomi
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...