Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευθυμη, (λιγο offtopic...) ειναι αλήθεια τόσο χάλια η οθόνη στο s3 στους εξωτερικούς χώρους με πολύ φως??

και η κάμερα ειναι υποδεέστερη απο το note?

 

αναρωτιέμαι απλά, μήπως αυτά τα κουσουρακια του s3 και στο note2....

 

Καλοκαίρι και κάτω από τον ήλιο είναι τραγικά τα πράγματα, μιλώντας για καλοκαιρινές συνθήκες.. Δυστυχώς!! Βέβαια είναι και πόσο το χρησιμοποιείς σε τέτοιες συνθήκες αλλά κανείς σκιά με το σώμα σου για να δεις την οθόνη :(

Η κάμερα χωρίς να είμαι σίγουρος μου δίνει την αίσθηση ότι είναι ίσως ένα κλικ πιο κάτω αλλά όχι κάτι που μπορεί κάποιος εύκολα να το διαπιστώσει.. Εγώ προσωπικά δεν πολύ ασχολούμαι με φωτογραφίες κτλ (όταν θέλω τραβάω και γενικά είναι ικανοποιημένος αλλά ειδικά οι νυχτερινές του note ήταν όνειρο) Οπότε ίσως κάποιος έχει πιο εμπεριστατομενη άποψη. Η οθόνη του note 2 έχει σίγουρα καλύτερη φωτεινοτητα από ότι διαβάζω οπότε λογικά θα μας ικανοποιήσει ;) Καλά να είμαστε να το πάρουμε!!

@Ampelift, μακάρι να έχει το module του note

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διαβάζω σε ξένα site σχόλια για την κάμερα (και νομίζω και εδώ), σχετικά με τα "8Mp" και πραγματικά είναι εντελώς χαζό όλο αυτό. Ο άλλος έγραφε "8Mp το 2012? Ευχαριστώ δεν θα πάρω!" (σε ξένο site).

Λες και το πρόβλημα είναι τα Mp, κάποιοι δεν λεν να καταλάβουν με τίποτα. Αν μπορούσαν να χωρέσουν με κάποιο τρόπο ποιοτικό σενσορα σύγχρονης DSLR...ΜΕ (και εκει είναι το θέμα) τα οπτικά μιας DLSR και τα 5Mp ακόμα και τα 3Mp θα ήταν ΥΠΕΡαρκετά για την χρήση που κάνει το 99.9% στις φωτογραφίες του κινητού του. Αντε κανένα ανέβασμα στο FB, άντε να τις βλεπεις στο κινητό, αντε και αν τις μεταφέρεις στο PC να τις δεις σε οθόνη HD (που έχουν οι περισσότεροι).

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω σε ξένα site σχόλια για την κάμερα (και νομίζω και εδώ), σχετικά με τα "8Mp" και πραγματικά είναι εντελώς χαζό όλο αυτό. Ο άλλος έγραφε "8Mp το 2012? Ευχαριστώ δεν θα πάρω!" (σε ξένο site).

Λες και το πρόβλημα είναι τα Mp, κάποιοι δεν λεν να καταλάβουν με τίποτα. Αν μπορούσαν να χωρέσουν με κάποιο τρόπο ποιοτικό σενσορα σύγχρονης DSLR...ΜΕ (και εκει είναι το θέμα) τα οπτικά μιας DLSR και τα 5Mp ακόμα και τα 3Mp θα ήταν ΥΠΕΡαρκετά για την χρήση που κάνει το 99.9% στις φωτογραφίες του κινητού του. Αντε κανένα ανέβασμα στο FB, άντε να τις βλεπεις στο κινητό, αντε και αν τις μεταφέρεις στο PC να τις δεις σε οθόνη HD (που έχουν οι περισσότεροι).

 

Ακριβώς όπως τα λες είναι! Λες και κάποιος θα βγάλει φωτογραφία με το κινητό που θα την εκτυπώσει μετά σε Αφίσα!

Το θέμα δεν είναι μόνο τα mpx αλλά κ η ποιότητα της φωτογραφίας και κυρίως σε ένα κινητό νομίζω οι δυνατότητες της κάμερας που κάνουν την ζωή σου ευκολότερη on the go. Εγώ τώρα που πέρασα στο SIII κοιτάω τις φώτο του Galaxy Note και μου φαίνονται χάλια! Υποθέτω πως και το Galaxy Note II θα έχει ακόμα καλύτερη κάμερα με περισσότερες δυνατότητες.

"Opportunities are out there waiting to be seized and exploited. If you don't plan on doing so, let them be seized by someone who does."
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω σε ξένα site σχόλια για την κάμερα (και νομίζω και εδώ), σχετικά με τα "8Mp" και πραγματικά είναι εντελώς χαζό όλο αυτό. Ο άλλος έγραφε "8Mp το 2012? Ευχαριστώ δεν θα πάρω!" (σε ξένο site).

Λες και το πρόβλημα είναι τα Mp, κάποιοι δεν λεν να καταλάβουν με τίποτα. Αν μπορούσαν να χωρέσουν με κάποιο τρόπο ποιοτικό σενσορα σύγχρονης DSLR...ΜΕ (και εκει είναι το θέμα) τα οπτικά μιας DLSR και τα 5Mp ακόμα και τα 3Mp θα ήταν ΥΠΕΡαρκετά για την χρήση που κάνει το 99.9% στις φωτογραφίες του κινητού του. Αντε κανένα ανέβασμα στο FB, άντε να τις βλεπεις στο κινητό, αντε και αν τις μεταφέρεις στο PC να τις δεις σε οθόνη HD (που έχουν οι περισσότεροι).

Το αυτό !!!!!!

+750 ,με βρίσκεις 100% σύμφωνο.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες είναι! Λες και κάποιος θα βγάλει φωτογραφία με το κινητό που θα την εκτυπώσει μετά σε Αφίσα!

Το θέμα δεν είναι μόνο τα mpx αλλά κ η ποιότητα της φωτογραφίας και κυρίως σε ένα κινητό νομίζω οι δυνατότητες της κάμερας που κάνουν την ζωή σου ευκολότερη on the go. Εγώ τώρα που πέρασα στο SIII κοιτάω τις φώτο του Galaxy Note και μου φαίνονται χάλια! Υποθέτω πως και το Galaxy Note II θα έχει ακόμα καλύτερη κάμερα με περισσότερες δυνατότητες.

Τώρα να σου πω ότι πρέπει να είσαι η μοναδική που θεωρεί κατώτερο το Note στης φωτο απ το S3?

Είχες βγάλει ποτέ νύχτα με το Note?

Με το s3 νυχτερινή φωτο απλά δεν υπάρχει , αν θέλεις σου βγάζω μια με το Note του αδελφού μου και το ιδιο θέμα με το S3 το δικό μου... θα πάθεις πλάκα απ την διαφορά,στο λέω γιατί έχουμε κάνει πάρα πολλες δοκιμές και με διαφορετικές συνθήκες φωτισμού, σε όλες το Note ανταποκρινότανε καλύτερα.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Τώρα να σου πω ότι πρέπει να είσαι η μοναδική που θεωρεί κατώτερο το Note στης φωτο απ το S3?

Είχες βγάλει ποτέ νύχτα με το Note?

Με το s3 νυχτερινή φωτο απλά δεν υπάρχει , αν θέλεις σου βγάζω μια με το Note του αδελφού μου και το ιδιο θέμα με το S3 το δικό μου... θα πάθεις πλάκα απ την διαφορά,στο λέω γιατί έχουμε κάνει πάρα πολλες δοκιμές και με διαφορετικές συνθήκες φωτισμού, σε όλες το Note ανταποκρινότανε καλύτερα.

χμμμμ...τις κοιτάζω τώρα και δεν θα έλεγα πως έχεις άδικο

πάντως γενικά νύχτα βγάζω μόνο ινσταγκραμικές οπότε δεν είχα δει την διαφορά

γενικά όμως προτιμώ τις φώτο του SIII

"Opportunities are out there waiting to be seized and exploited. If you don't plan on doing so, let them be seized by someone who does."
Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟΤΕ ΙΙ εχει περιπου 30% περισσοτερα pixels απο μια pentile. Λογικα τα χρωματα θα φαινονται καλυτερα. Επισης η φωτεινοτητα ειναι μεγαλυτερη απο το S3. Απο θεμα ppi δεν ξερω τι γινεται, θα περιμενω τα πρωτα reviews.

 

Ναι αλλά έχει και μεγαλύτερη οθόνη.

Τα χρώματα δεν νομίζω να έχουν διαφορά.

Η φωτεινότητα λογικά θα είναι μεγαλύτερη.

Με το S εγώ προσωπικά δεν είχα πρόβλημα που έχει και λιγότερη από το s3.

Συνήθως έτσι ήταν οι pentile (με εξαίρεση το note) απλά πολλοί μάλλον τις γνώρισαν με το s3 που έγινε trendy όπως το iphone.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τις προτιμάς επειδή πρόκειται για το νέο τηλέφωνο της samsung μια και το note τα έφαγε πια τα ψωμιά του στις πωλήσεις; Λέω τώρα εγώ...μια και δε βλέπεις πόσο χάλια είναι οι φωτό του s3 έναντι του note....άσε την κοροϊδια της samsung με τους sony φακούς στα μισά και στα άλλα μισά με άλλους....

Ακόμα να πω ότι κανείς δε σχολίασε ότι το καινούριο είναι πιο ψηλό,έστω κι αυτό το λίγο ψηλότερο.....Οπότε αν δεν το δω κι αν δεν το βάλω στην τσέπη μου πάμε για άλλες πολιτείες,σε λίγο καιρό,που λέει και το τραγούδι.

Πόσο λίγο με ξέρεις!

Το Note το έχω ακόμα στην τσάντα μου γιατί παρόλο που αγόρασα και στο S3 δικό του Cpen στο Smemo δεν με ικανοποιεί το ίδιο αλλά οι φώτο του S3 μου αρέσουν περισσότερο και όλοι όσοι τις βλέπουν λένε τα καλύτερα...ίσως έχει σχέση και με την οθόνη τι να σου πω...άλλωστε γούστα είναι αυτά είπε η μαϊμού και έφαγε το σαπούνι :)

"Opportunities are out there waiting to be seized and exploited. If you don't plan on doing so, let them be seized by someone who does."
Link to comment
Share on other sites

Μα, επειδή σε γνωρίζω πριν το my phone για αυτό το έγραψα!!!:) Τέλος πάντων,εγώ δε θα αμφισβητήσω το γούστο το δικό σου και των φίλων σου σε σχέση με ότι λένε όλοι οι άλλοι. Απλά διαφωνούμε και καλά κάνουμε.

 

Αν δεν διαφωνούσαμε θα ήταν πολύ βαρετός ο κόσμος ;)

"Opportunities are out there waiting to be seized and exploited. If you don't plan on doing so, let them be seized by someone who does."
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς! Και επειδή εδώ πολλοί μπαίνουν και γράφουν διάφορα και πολλοί είναι που δε συμπαθούν τη samsung και τα προιόντα της και επειδή κάποιοι από εμάς συμπαθούμε,ακόμα το note, κι ας έχει βγει το 2,απλά να ξέρεις ότι εδώ δεν είναι επίσημο site της samsung για να προωθούμε τα καινούρια προιόντα της....! Κατά τα άλλα μαζί σου. Καταλαβαίνεις,φαντάζομαι,τι λέω...!

 

Samsung Mobiler είμαι, όχι πωλητής τους ούτε βγάζω λεφτά από αυτό. Εγώ ήμουν φουλ νόκια αλλά κάπου το έχασε το παιχνίδι. Μηλαράκι δεν γούσταρα ποτέ γιατί δεν σε αφήνει να το συνδυάσεις με άλλα φρούτα και δεν μου αρέσουν οι περιορισμοί οπότε και Mobiler να μην ήμουν εδώ θα κατέληγα! Και μην ξεχνάμε πως το Note είναι κατηγορία από μόνο του δεν συγκρίνεται με όσα κυκλοφορούν ούτε με αυτά που έρχονται.

"Opportunities are out there waiting to be seized and exploited. If you don't plan on doing so, let them be seized by someone who does."
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έχει και μεγαλύτερη οθόνη.

Τα χρώματα δεν νομίζω να έχουν διαφορά.

Η φωτεινότητα λογικά θα είναι μεγαλύτερη.

Με το S εγώ προσωπικά δεν είχα πρόβλημα που έχει και λιγότερη από το s3.

Συνήθως έτσι ήταν οι pentile (με εξαίρεση το note) απλά πολλοί μάλλον τις γνώρισαν με το s3 που έγινε trendy όπως το iphone.

 

http://www.madfortech.com/wp-content/uploads/2011/02/super-amoled-plus-real-stripe.jpg

Αν δεις εδω τοσο τα χρωματα οσο και η λεπτομερεια ειναι καλυτερη οταν εχεις 12Sub Pixel. Το Note II θα εχει τα ιδια pixel με την plus αλλα σε αλλη διαταξη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες είναι! Λες και κάποιος θα βγάλει φωτογραφία με το κινητό που θα την εκτυπώσει μετά σε Αφίσα!

Το θέμα δεν είναι μόνο τα mpx αλλά κ η ποιότητα της φωτογραφίας και κυρίως σε ένα κινητό νομίζω οι δυνατότητες της κάμερας που κάνουν την ζωή σου ευκολότερη on the go. Εγώ τώρα που πέρασα στο SIII κοιτάω τις φώτο του Galaxy Note και μου φαίνονται χάλια! Υποθέτω πως και το Galaxy Note II θα έχει ακόμα καλύτερη κάμερα με περισσότερες δυνατότητες.

 

χαλια οι photos απο το galaxy note???:rolleyes::rolleyes:

ειναι κορυφη για μενα η καμερα...!

ειδικα το βραδυ δεν υπαρχει...!

οταν περασα απο το SGII στο note επαθα πλακα με το ποσο ανωτερη καμερα ειχε το note..ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ...!

Μακαρι η καμερα του note 2 να ειναι στα επιπεδα του 1...

φοβαμαι λιγο ομως γιατι η γκρινια για την καμερα του SGIII ειναι πολυ μεγαλη....

Link to comment
Share on other sites

http://www.madfortech.com/wp-content/uploads/2011/02/super-amoled-plus-real-stripe.jpg

Αν δεις εδω τοσο τα χρωματα οσο και η λεπτομερεια ειναι καλυτερη οταν εχεις 12Sub Pixel. Το Note II θα εχει τα ιδια pixel με την plus αλλα σε αλλη διαταξη.

 

Δεν χρειάζεται να δω εικόνες φίλε μου.

Είχα δουλέψει s2 και το είχα για κάποιες μέρες πρόσφατα πριν πάρω το hox.

 

Πιο έντονο χρώμα είχε η plus, όχι καλύτερο.

Εγώ το κινητό μου το δουλεύω σε "standard" mode και όχι σε dynamic. Δεν θέλω υπερβολικό κορεσμό δηλαδή (η όπως λέγεται αυτό).

 

Τέλος πάντων, τσάμπα το κουράζουμε.

Το s3 έχει καταπληκτική οθόνη όπως και το note2 :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έσκασα αλλά το βρήκα :D Έχει notification light το note2 και φαίνεται στο παρακάτω video στο σημείο 00:21 όπου ο κυριούλης το κλειδώνει από το πλαϊνό πλήκτρο power και στιγμιαία ανάβει το κόκκινο led στο πάνω αριστερά μέρος της συσκευής σε κόκκινο χρώμα γιατί φορτίζει η μπαταρία φυσικά :)

Όπως καταλάβατε θα έσκαγα μέχρι να το βρω και ναι έξω ότι είναι μειζονος σημασίας αλλά εδώ έχουμε το μικρόβιο δεν είμαστε ακριβώς μεσοι χρήστες :p

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έσκασα αλλά το βρήκα :D Έχει notification light το note2 και φαίνεται στο παρακάτω video στο σημείο 00:21 όπου ο κυριούλης το κλειδώνει από το πλαϊνό πλήκτρο power και στιγμιαία ανάβει το κόκκινο led στο πάνω αριστερά μέρος της συσκευής σε κόκκινο χρώμα γιατί φορτίζει η μπαταρία φυσικά :)

Όπως καταλάβατε θα έσκαγα μέχρι να το βρω και ναι έξω ότι είναι μειζονος σημασίας αλλά εδώ έχουμε το μικρόβιο δεν είμαστε ακριβώς μεσοι χρήστες :p

 

 

Δεν υπηρχε περιπτωση να μην εχει... Αφου ειναι ολοιδιο το s3 αλλα μεγαλυτερο με ποιο πολλα features...

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπηρχε περιπτωση να μην εχει... Αφου ειναι ολοιδιο το s3 αλλα μεγαλυτερο με ποιο πολλα features...

Η λογική αυτό έλεγε αλλά αν δεν το έβλεπα με τα ματάκια μου δεν θα ήμουν σίγουρος...:p ; Πάντως όσο το βλέπω τόσο δεν μπορώ να το χορτάσω :lol:

 

Εδώ μπορούμε να δούμε και την σύγκριση των οθονών μεταξύ note και note2. Από ότι φαίνεται τα χρώματα θα είναι πιο ζωντανά στο 2 και επίσης μεγαλύτερη φωτεινότητα στο 100%. Στο επίπεδο του 50% της φωτεινότητας προηγείται το note

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_ii_n7100-review-806p2.php

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορούμε να δούμε και την σύγκριση των οθονών μεταξύ note και note2. Από ότι φαίνεται τα χρώματα θα είναι πιο ζωντανά στο 2 και επίσης μεγαλύτερη φωτεινότητα στο 100%. Στο επίπεδο του 50% της φωτεινότητας προηγείται το note

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_ii_n7100-review-806p2.php

 

αυτο σημαίνει οτι στους εξωτερικούς χωρους, με full φωτεινότητα, θα ειναι ακόμα καλύτερο απο το note....

αντε, να ειναι και η κάμερα ισάξια, και τον βρήκα τον αντικαταστάτη...!!!

 

p.s. 478 το note2 ....330 το s3... ΠΩΣ να μην παραπονιούνται μετά τα παιδιά που το εχουν παρει, οτι δεν τους ικανοποιεί στους εξωτερικούς χωρους???

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το βιντεο (4:00) φαινεται οτι το ασπρο ειναι ασπρο και οχι προς το μπλε οπως στο S3

 

Επισης η οθονη του S3 αναβοσβηνει επειδη ειναι pentile ενω του Note II ειναι σαν RGB.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το βιντεο (4:00) φαινεται οτι το ασπρο ειναι ασπρο και οχι προς το μπλε οπως στο S3

 

Επισης η οθονη του S3 αναβοσβηνει επειδη ειναι pentile ενω του Note II ειναι σαν RGB.

 

Αυτο το γκρι χρώμα το κανει ακομα πιο ωραιο το note 2. Aντε να περασουν οι μερες να το παρουμε !

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Τι αδικη συγκριση. Το νοτε 2 full φωτεινοτητα το s3 του τυπου ποιος ξερει που. Θυμηθειτε στην παρουσιαση του s3 την φωτεινοτητα του. Το μπλε πολυ ομορφοτερο απο το γκρι.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο θέμα για εμένα, είναι πότε να βγάλω για πούλημα το S3 μου... :lol:

 

Κατά τα άλλα όσοι θεωρούν τον εαυτό τους guru και παρόλα αυτά απογοητεύτηκαν από τα τελικά specs μάλλον θα πρέπει να ξανασκεφτούν το πόσο guru είναι... Όσο για την σύγκριση με το Note 1, αυτή απλά δεν υπάρχει και όποιος λέει το αντίθετο, μάλλον τον εαυτό του πάει να πείσει... :p

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο θέμα για εμένα, είναι πότε να βγάλω για πούλημα το S3 μου... :lol:

 

Κατά τα άλλα όσοι θεωρούν τον εαυτό τους guru και παρόλα αυτά απογοητεύτηκαν από τα τελικά specs μάλλον θα πρέπει να ξανασκεφτούν το πόσο guru είναι... Όσο για την σύγκριση με το Note 1, αυτή απλά δεν υπάρχει και όποιος λέει το αντίθετο, μάλλον τον εαυτό του πάει να πείσει... :p

 

spec-wise οντως, το note 2 εχει προβαδισμα.

software-wise το note1 βρισκεται αρκετα πιο "μπροστα" τη δεδομενη στιγμη.

καθως υπαρχει τρομερη υποστηριξη απ'την κοινοτητα του xda με uber kernels και roms.

 

προσωπικα πιστευω οτι για ενα τριμηνο ακομα δεν αξιζει καποιος που ειναι ηδη κατοχος του νοτε 1

να κανει μεταβαση στο νοτε 2 λογω της υψηλης τιμης.. που σε ενα τριμηνο θα εχει πεσει αισθητα και

λογω του οτι αν το παρει αμεσα.. δεν θα υπαρχει υποστηριξη.. ενω σε ~3 μηνες θα εχουν βγει παπαδες.

 

παντως πιστευω οτι η stock JB του note2 θα γινει ported ανετα για το note1 σε χρονο dt

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

spec-wise οντως, το note 2 εχει προβαδισμα.

software-wise το note1 βρισκεται αρκετα πιο "μπροστα" τη δεδομενη στιγμη.

καθως υπαρχει τρομερη υποστηριξη απ'την κοινοτητα του xda με uber kernels και roms.

 

προσωπικα πιστευω οτι για ενα τριμηνο ακομα δεν αξιζει καποιος που ειναι ηδη κατοχος του νοτε 1

να κανει μεταβαση στο νοτε 2 λογω της υψηλης τιμης.. που σε ενα τριμηνο θα εχει πεσει αισθητα και

λογω του οτι αν το παρει αμεσα.. δεν θα υπαρχει υποστηριξη.. ενω σε ~3 μηνες θα εχουν βγει παπαδες.

 

παντως πιστευω οτι η stock JB του note2 θα γινει ported ανετα για το note1 σε χρονο dt

Το θέμα των custom roms, που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, γρήγορα θα λυθεί μιας και που οι κοινότητα θα το αγκαλιάσει άμεσα... Την αναβάθμιση στο hw, στην οθόνη και στις λειτουργίες όμως θα τις χαίρεσαι μέχρι τότε... ;)

 

Προσωπικά αν είχα Note 1 και γνώριζα ότι δύσκολα θα αντισταθώ στο 2, κάτι το οποίο πιστεύω ότι θα κάνει η μεγάλη πλειοψηφία των κατόχων του 1, θα έτρεχα να βγάλω για πούλημα το Note 1 μιας και που όσοι έχουν σχέση με το άθλημα το early adopter, ξέρουν ότι τώρα θα χάσουν λιγότερα από ότι σε 3 και 4 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...