Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά έχει απαντηθεί αλλά αν κάποιος μου έγραφε ποια bloatware προγράμματα που είναι φορτωμένα στο Note δεν χρειάζονται θα το εκτιμούσα δεόντως.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Λογικά έχει απαντηθεί αλλά αν κάποιος μου έγραφε ποια bloatware προγράμματα που είναι φορτωμένα στο Note δεν χρειάζονται θα το εκτιμούσα δεόντως.

 

To αν χρειάζονται είναι σχετικό, το ποια θεωρούνται safe to remove είναι αυτά...

Completely Removed Bloatware:
Learning hub
Reading hub
ChocoEUKor.apk
DeepSea.apk
Lcdtest.apk
SelfTestMode.apk

Bloatware:
AccuweatherDaemon.apk
AccuweatherWidget.apk
AccuweatherWidget_Main.apk
AllshareDMC.apk
AllshareMediaServer.apk
AllSharePlay.apk
AllshareService.apk
AnalogClockSimple.apk
AnalogClockUnique.apk
Books.apk
ChatON.apk
Chrome
DigitalClock.apk
DigitalClock21.apk
DualClockAnalog.apk
DualClockDigital.apk
HelpHub.apk
flipboard.apk
FotaClient.apk
GameHub_2.0_ICS.apk
Kies.apk
kieswifi.apk
LiveWallpapers.apk
MobilePrint.apk
QuickSnote.apk
PlusOne.apk
PolarisViewer.apk
SamsungApps.apk
SamsungWidget_FavoriteApp.apk
SecWallpaperChooser.apk
SimpleFavoritesWidget.apk
SyncmlDM.apk
SyncmlDS.apk
SSuggest.apk
SnoteT0.apk
SnoteT0Provider.apk
SPlannerAppWidget.apk
talkback.apk
TopicWall.apk
VoiceRecorder.apk
VideoHub
voicetalk_NLI.apk
WeatherWall.apk
WebManual.apk
YahoonewsDaemon.apk
YahoonewsWidget.apk
YahoostockDaemon.apk
YahoostockWidget.apk
YouTube.apk

source

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To αν χρειάζονται είναι σχετικό, το ποια θεωρούνται safe to remove είναι αυτά...

 

προτιμοτερο ειναι να τα απεγκαταστησεις με το titanium η να τα αφαιρεσεις απο το φακελο system/app και να τα κρατησεις σε ενα φακελλο πχ lost apps?????

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

To αν χρειάζονται είναι σχετικό, το ποια θεωρούνται safe to remove είναι αυτά...

 

προτιμοτερο ειναι να τα απεγκαταστησεις με το titanium η να τα αφαιρεσεις απο το φακελο system/app και να τα κρατησεις σε ενα φακελλο πχ lost apps?????

ευχαριστω

 

Ότι προτιμάς εσύ.

 

Αλλά ρε παιδιά δεν έχουν νόημα αυτές οι ερωτήσεις, του τι να σβήσω.

Το ότι κάτι που εγώ το θεωρώ χρήσιμο ή άχρηστο είναι καθαρά προσωπική επιλογή.

Ότι δε σε ενδιαφέρει το σβήνεις (αρκεί να μην είναι απαραίτητο αρχείο συστήματος) και αν θες να πάρεις backup ή όχι πάλι δική σου επιλογή είναι.

Δε θα στο υποδείξει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ρε παιδιά δεν έχουν νόημα αυτές οι ερωτήσεις, του τι να σβήσω.

Το ότι κάτι που εγώ το θεωρώ χρήσιμο ή άχρηστο είναι καθαρά προσωπική επιλογή.

Ότι δε σε ενδιαφέρει το σβήνεις (αρκεί να μην είναι απαραίτητο αρχείο συστήματος) και αν θες να πάρεις backup ή όχι πάλι δική σου επιλογή είναι.

Δε θα στο υποδείξει κανείς.

 

Καλησπέρα και από εμένα. Πρώτο μου μήνυμα στο συγκεκριμένο θέμα, λόγω επικείμενης αγοράς (; ) Θα ήθελα να ρωτήσω, αυτά τα "aka bloatware" βλέπετε να επηρεάζουν τη λειτουργία της συσκευής;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Πρώτο μου μήνυμα στο συγκεκριμένο θέμα, λόγω επικείμενης αγοράς (; ) Θα ήθελα να ρωτήσω, αυτά τα "aka bloatware" βλέπετε να επηρεάζουν τη λειτουργία της συσκευής;

 

Αν είναι εφαρμογές που τρέχουν στο background καταναλώνουν μνήμη και μπαταρία.

Αν όχι πιάνουν απλά χώρο.

Το θέμα είναι αν ΕΣΕΝΑ σου χρησιμεύουν ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι υποκειμενικό ζήτημα του καθενός αυτό. Απλά ήθελα να ξέρω, σβήνοντας κάποιες κατά πόσο έχεις αύξηση της απόδοσης του κινητού. Όσο για εμένα, αν αποφασίσω τελικά, σίγουρα θα πειραματιστώ αρκετά με custom roms κλπ. για να βρω τι ικανοποιεί περισσότερο εμένα. Πάντως, με ρουταρισμένο τηλέφωνο υπάρχει και η λύση του greenify.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος , εκτος απο το Ν7100 υπαρχει και Ν7105? GSMarena δεν το βρηκα. Υπαρχουν πουθενα τα full specs και των 2??

Φιλικά Νίκος.

Htc Touch Magic > Iphone 3Gs > Samsung Nexus s > LG G3 32gb Titan Grey D855

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος , εκτος απο το Ν7100 υπαρχει και Ν7105? GSMarena δεν το βρηκα. Υπαρχουν πουθενα τα full specs και των 2??

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_ii_cdma-5152.php

 

νομιζω ειναι αυτο και η βασικη διαφορα του οτι υποστηριζει 4G.......

 

δες εδω http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_ii_n7100-4854.php

 

πανω πανω στα δυκτια

Link to comment
Share on other sites

Ξενερωσα λιγακι, οπως και στο S3 - S3 LTE, ετσι κι εδω, εκτος απ το 4g εχει και διαφορα στο HSPDA. Το LTE εχει διπλη ταχυτητα.

 

HSDPA, 21 Mbps (N7100), 42 Mbps (N7105); HSUPA, 5.76 Mbps; LTE Cat3 (N7105 only), 50 Mbps UL, 100 Mbps DL

 

Το κακο εχει κι ενα καλο. η (μονή????) κερεα καιει λιγοτερο ρευμα οποτε το Ν7100 μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας εναντι του LTE ακομα και χωρις να αναβεις το 4g.

Φιλικά Νίκος.

Htc Touch Magic > Iphone 3Gs > Samsung Nexus s > LG G3 32gb Titan Grey D855

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος το airplane mode να πάει στη notification bar;

 

Settings, display, notification panel και drag and drop.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Settings, display, notification panel και drag and drop.

 

Ναι αλλά δεν έχει το flight mode για να το κάνεις drag and drop.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν έχει το flight mode για να το κάνεις drag and drop.

 

Πολύ σωστός. Δεν το έχει.

Μπορείς όμως να πατήσεις παρατεταμένα το πλάγιο πλήκτρο, σαν να είναι να το κλείσεις, και τότε θα βγει η επιλογή, εκτός της απενεργοποίησης και της επανεκκίνησης, και της λειτουργίας πτήσης.

 

Σίγουρα είναι υποκειμενικό ζήτημα του καθενός αυτό. Απλά ήθελα να ξέρω, σβήνοντας κάποιες κατά πόσο έχεις αύξηση της απόδοσης του κινητού. Όσο για εμένα, αν αποφασίσω τελικά, σίγουρα θα πειραματιστώ αρκετά με custom roms κλπ. για να βρω τι ικανοποιεί περισσότερο εμένα. Πάντως, με ρουταρισμένο τηλέφωνο υπάρχει και η λύση του greenify.

 

Εμένα δεν με εντυπωσίασε το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Και δε μου πρόσφερε τίποτα. Πολύ λίγα πράγματα μπορείς να τα κάνεις Greenify.

Γενικότερα αυτά τα προγράμματα που θα μπορούσα να παγώσω, είναι το Facebook, tapatalk, eBay. Και μόνο αν δεν θέλω ειδοποιήσεις από αυτά.

 

Δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω (για ευνόητους λόγους) στα παρακάτω προγράμματα : Viber, clock - temperature - diary widgets, battery monitoring programmes, setCPU programmes, WiFi Toggler programmes, call recording programmes, Cerberus or "where's my DROID" programmes.

 

Άρα μου είναι άχρηστο.

 

Επειδή όμως πολλοί το εκθειάζουν, και πιστεύω ότι μπορεί σε μένα να μην κάθεται καλά, αλλά άλλοι να το εκτιμούν και να το δουλεύουν περισσότερο... θα ήθελα να ακούσω ποιές εφαρμογές επιλέγεις να τις κάνεις Greenify.

 

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μιας και αναφέρθηκε το θέμα του call recording: Χρησιμοποιούσα το call recorder του skvalex.

Αλλά δεν βλέπω να τα πηγαίνει καλά με το note.

Υπάρχουν άλλες αξιόπιστες λύσεις που έχετε δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν έχει το flight mode για να το κάνεις drag and drop.

 

Ωχ. Σορρυ. Θα ορκιζόμουν πώς το είχε. Τι μαθαίνει κανείς 5 μήνες μετά την αναβάθμιση. Τελικά αυτό το κινητό είναι όλο εκπλήξεις :p

 

Μάλλον μόνο με το πλάγιο πλήκτρο γίνεται μόνο, όπως γράφει ο hierophant.

Edited by Astroholic
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος το airplane mode να πάει στη notification bar;

 

Ναι αλλά δεν έχει το flight mode για να το κάνεις drag and drop.

 

Ωχ. Σορρυ. Θα ορκιζόμουν πώς το είχε. Τι μαθαίνει κανείς 5 μήνες μετά την αναβάθμιση. Τελικά αυτό το κινητό είναι όλο εκπλήξεις :p

 

Μάλλον μόνο με το πλάγιο πλήκτρο γίνεται μόνο, όπως γράφει ο hierophant.

 

Παιδια καλημερα, αν θελετε "περισσότερη" notification bar χρησιμοποιηστε την εφαρμογη settings extended απο το play store...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η 4.2.2 θα εχει extended notification bar. Υπομονη μερικες βδομάδες,ελπίζω:p.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας επειδη προσανατολιζομαι προς note 2 θελω να ρωτησω κατι ισως φανει χαζο,οσοι το αγορασατε καινουργιο ειχε το κουτι κανονικα ταινια ασφαλειας της samsung η ανοιγε κατευθειαν χωρις ταινια ασφαλειας?
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας επειδη προσανατολιζομαι προς note 2 θελω να ρωτησω κατι ισως φανει χαζο,οσοι το αγορασατε καινουργιο ειχε το κουτι κανονικα ταινια ασφαλειας της samsung η ανοιγε κατευθειαν χωρις ταινια ασφαλειας?

Έχει ταινία ασφαλείας κανονικότατα και μάλιστα πάνω στην ταινία αναφέρει ότι δεν πρέπει να αποδεχθείς τη συσκευή αν η ταινία ασφαλείας είναι κομμένη.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μιας και αναφέρθηκε το θέμα του call recording: Χρησιμοποιούσα το call recorder του skvalex.

Αλλά δεν βλέπω να τα πηγαίνει καλά με το note.

Υπάρχουν άλλες αξιόπιστες λύσεις που έχετε δοκιμάσει;

Γιατί το λες αυτό για το εξαιρετικό CallRecorder του skvalex; Ποιο είναι το πρόβλημα; Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ καιρό με το Note II (official 4.1.2 ROM, χωρίς root) και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Το βρίσκω όμορφο, καλογραμμένο, σταθερότατο και μακράν το καλύτερο call recording app για Android αυτή τη στιγμή.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αφου ξαναπερασα την επισημη ρομ, το προβλημ του να μην βρισκει σημα, παροχο κ.λ.π. διορθωθηκε κ επανηλθαν το imei κ.λ.π. της συσκευης, ομως μετα απο καποιες ημερες ξανα τα ιδια, οχι σημα, δεν αναγνωριζει τη σιμ κ φυσικα unknown imei, baseband.... Τι μπορει να συνβαινει τελικα, καθως δεν δειχνει να ειναι προβλημα hardware αφου επανερχεται μετα απο περασμα μαμας ρομ???
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις πρωτα repartition για να επανελθει στα 10μισο περιπου που ειχε απο την αρχη .

 

Μπορεις να μου πεις πως γινετε? Διαβαζω διαφορα και δεν το ρισκαρω.. ;)

 

Φιλε ειδα οτι το ειχες παει στο σερβις για καποιο λογο.....

Μην ανχωνεσε δεν ειναι τιποτα.

Εχουν καποιο θεμα με αυτο στο σερβις (το ιδιο μου εκανε και εμενα μετα απο αλλαγη οθονης) και το ιδιο ειχε συμβει και σε καποιο αλλο παιδι που ειχε παει στο σερβις.

Πηγαινεις παλι στην Smarteck (ξερω ειναι σπαστικο αλλα δεν γινετε αλλιως) και σε μια ωρα το παιρνεις πισω με την κανονικη μνημη.....

Τωρα γιατι συμβαινει αυτο μην με ρωτας δεν ξερω.

Εμενα που ρωτησα στο σερβις μου ειπαν οτι καποιο θεμα υπηρξε με την ROM που μου περασαν μεσα.

Δυο πραγματακια μονο προσεξε.

Αν το εχεις κανει ρουτ ξερουταρισε και σβησε τον μετρητη και δευτερον κρατα backup τα δεδομενα σου γιατι θα χαθουν ολα.......

 

Ευχαριστω αν δεν βρω ακρη μονος μου θα το παω παλι

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό για το εξαιρετικό CallRecorder του skvalex; Ποιο είναι το πρόβλημα; Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ καιρό με το Note II (official 4.1.2 ROM, χωρίς root) και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Το βρίσκω όμορφο, καλογραμμένο, σταθερότατο και μακράν το καλύτερο call recording app για Android αυτή τη στιγμή.

 

Υπάρχουν πολλά call recorder στο play market. Μπορείς να βοηθήσεις να το βρούμε κι εμείς?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...