Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση..Μπορουμε να βαλουμε και 64gb καρτα η μεχρι 32?

 

Μεχρι 64GB, απλα κοιταξε να ειναι full τουμπανο στο θεμα ταχυτητας. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί η ερώτηση αλλά αν περάσω μέσω odin το ελληνικό firmware δε χάνεται η εγγύηση έτσι? Θα το πάρω εντός ημερών αλλά περιμένω να το δω και σε κανένα μαγαζί να σιγουρευτώ ότι θα με βολέψει το μέγεθος. O Κοτσοβολος το έφερε πάντως στις αποθήκες του από ότι έμαθα αλλά δεν έχει δείγμα να δω. Ελεος!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που επανέρχομαι αλλά πρέπει αν δώσω την παραγγελία άμεσα και ακόμα δεν έχω αποφασίσει το χρώμα. Το 1 το είχα σε μαύρο οπότε είμαι πιο κοντά στο Titanium Grey αλλά από τις φωτογραφίες που βλέπω έχω μπερδευτεί. Σε κάποιες φαίνεται μπλε, σε κάποιες άλλες πολύ ανοικτό και σε κάποιες άλλες πολύ σκούρο. Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει μια όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πραγματικότητα;

 

Επίσης οφείλω να ομολογήσω ότι το λευκό (τουλάχιστον στις φωτογραφίες) μοιάζει πολύ πιο εντυπωσιακό αλλά με προβληματίζει αν βρωμίζει εύκολα και επίσης αν υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθεί και τελικά να γίνει κίτρινο. Αν έχετε παρόμοια εμπειρία και από S2 ή S3 θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί η ερώτηση αλλά αν περάσω μέσω odin το ελληνικό firmware δε χάνεται η εγγύηση έτσι? Θα το πάρω εντός ημερών αλλά περιμένω να το δω και σε κανένα μαγαζί να σιγουρευτώ ότι θα με βολέψει το μέγεθος. O Κοτσοβολος το έφερε πάντως στις αποθήκες του από ότι έμαθα αλλά δεν έχει δείγμα να δω. Ελεος!

 

Η εγγύηση χάνεται αν αυξηθεί ο counter. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να περάσει κάποιος custom kernel (rooted) μέσω odin. Αν δε γίνει αυτό η συσκευή φαίνεται και είναι stock.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

http://techmaniacs.gr/samsung-galaxy-note-ii-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-hands-on-review-video/

 

 

για όσους δύσπιστους δείτε το τρελά αναλυτικό review της συσκευής που κάναμε χθες.

Συγχαρητήρια!!Εξαιρετική δουλειά!!

Μια παρατήρηση:

"Η ποιότητα της φωτογραφίας είναι πάρα πολύ καλή και βρίσκεται στα επίπεδα του Galaxy Note II, ίσως και λίγο καλύτερη."

του ΝΟΤΕ Ι μάλλον θα εννοείς??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που επανέρχομαι αλλά πρέπει αν δώσω την παραγγελία άμεσα και ακόμα δεν έχω αποφασίσει το χρώμα. Το 1 το είχα σε μαύρο οπότε είμαι πιο κοντά στο Titanium Grey αλλά από τις φωτογραφίες που βλέπω έχω μπερδευτεί. Σε κάποιες φαίνεται μπλε, σε κάποιες άλλες πολύ ανοικτό και σε κάποιες άλλες πολύ σκούρο. Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει μια όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πραγματικότητα;

 

Επίσης οφείλω να ομολογήσω ότι το λευκό (τουλάχιστον στις φωτογραφίες) μοιάζει πολύ πιο εντυπωσιακό αλλά με προβληματίζει αν βρομίζει εύκολα και επίσης αν υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθεί και τελικά να γίνει κίτρινο. Αν έχετε παρόμοια εμπειρία και από S2 ή S3 θα βοηθούσε πολύ.

Ότι και αν ανεβάσουμε να τα δεις από κοντά με κάποιο τρόπο και μετά να αποφασίσεις καλύτερα... Στα βίντεο όντως το γκρι φαίνεται αρκετά πιο σκούρο από ότι είναι (στο video παρακάτω δείχνει σχεδόν μαύρο) και γενικά αλλάζει το χρώμα ακόμα και κάτω από τον ίδιο φωτισμό. Και τα 2 χρώματα είναι εξαιρετικά απλά μετά είναι θέμα γούστου. Εν τω μεταξύ τέτοιο γκρι δεν υπάρχει σε άλλο τηλέφωνο ενώ από λευκά... :p Επίσης και σχετικά με το λευκό δεν έχω ακούσει για παράπονα με κιτρινίλες ούτε σε s2 ούτε σε s3 (μιλάω για νορμάλ χρήση, αν το καθαρίζεις κάθε μέρα με χλωρίνη λογικό είναι κάτι να αρχίσει να χαλάει στο χρώμα!!!). Αν σου αρέσουν τα σκούρα χρώματα πήγαινε άφοβα στο γκρι. Αν θες για αλλαγή το λευκό είναι υπέροχο από κοντά που το είδα και σε άλλα παιδιά, it's up to you really :D

 

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που επανέρχομαι αλλά πρέπει αν δώσω την παραγγελία άμεσα και ακόμα δεν έχω αποφασίσει το χρώμα. Το 1 το είχα σε μαύρο οπότε είμαι πιο κοντά στο Titanium Grey αλλά από τις φωτογραφίες που βλέπω έχω μπερδευτεί. Σε κάποιες φαίνεται μπλε, σε κάποιες άλλες πολύ ανοικτό και σε κάποιες άλλες πολύ σκούρο. Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει μια όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πραγματικότητα;

 

Επίσης οφείλω να ομολογήσω ότι το λευκό (τουλάχιστον στις φωτογραφίες) μοιάζει πολύ πιο εντυπωσιακό αλλά με προβληματίζει αν βρωμίζει εύκολα και επίσης αν υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθεί και τελικά να γίνει κίτρινο. Αν έχετε παρόμοια εμπειρία και από S2 ή S3 θα βοηθούσε πολύ.

 

Θα σου πω κάτι που διαπίστωσα τώρα. Θεωρώ το λευκό πανέμορφο, αλλά έχω πάρει το γκρι επειδή δεν το είχε το expansys. Περιμένοντας τώρα εναν πελατη, λέω δε το καθαρίζω με λίγο οινοπνευμα; Μάντεψε τι χρώμα έγινε το βαμβάκι...γκρι-μαύρο...και δεν του φαινόταν. :D

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!Εξαιρετική δουλειά!!

Μια παρατήρηση:

"Η ποιότητα της φωτογραφίας είναι πάρα πολύ καλή και βρίσκεται στα επίπεδα του Galaxy Note II, ίσως και λίγο καλύτερη."

του ΝΟΤΕ Ι μάλλον θα εννοείς??

 

True story! ευχαριστούμε πολυ για την παρατήρηση , ναι του Note I εννοούμε

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κάτι που διαπίστωσα τώρα. Θεωρώ το λευκό πανέμορφο, αλλά έχω πάρει το γκρι επειδή δεν το είχε το expansys. Περιμένοντας τώρα εναν πελατη, λέω δε το καθαρίζω με λίγο οινοπνευμα; Μάντεψε τι χρώμα έγινε το βαμβάκι...γκρι-μαύρο...και δεν του φαινόταν. :D

Sorry που το λέω, αλλά το να βάζεις οινόπνευμα για καθαρισμό είναι απλά λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι λάθος να το καθαρίζεις με οινόπνευμα. Πέρα από αυτό φαντάζομαι εννοείς ότι κρύβει καλά την βρωμιά.
Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδιά το ρώτησα και πιο πίσω και ήθελα τη γνώμη σας...

Με το power saver ενεργοποιημένο έχετε παρατηρήσει κάποια υστέρηση της συσκυευής στην καθημερινή λειτουργία και κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας??

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση χάνεται αν αυξηθεί ο counter. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να περάσει κάποιος custom kernel (rooted) μέσω odin. Αν δε γίνει αυτό η συσκευή φαίνεται και είναι stock.
καλησπέρα στην παλιοπαρέα! Ηλία μια διευκρίνηση. δηλαδή αν περάσω official rom από Γερμανική- Γαλλική δεν αυξάνω τον counter?
ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το home button lag και το wake up lag το οποίο συγχέεται..Απενεργοποιώντας το s-voice εξαφανίζεις το home button lag και διίστανται οι γνώμες όσων αφορά και το αν καλυτερεύει και το wake up lag (παρεμπιπτόντως το svoice ενεργοποιείται και στην lock screen). Αναφέρθηκα και στο οτι δεν βλέπω lag πατώντας το power button (προφανώς για να επανέλθει το κινητό αφού μετά απο λίγα δευτερόλεπτα αδράνειας κλείνει η οθόνη), και τέλος είπα οτι προαπαιτούμενο είναι οτι το deep sleep να λειτουργεί σωστά. Απο τα γραφόμενα μου λοιπόν (και όχι μόνο στην αναφορά του s voice) προκύπτει οτι αναφέρομαι στο wake up lag. Απότομες απαντήσεις του τύπου "καμία σχέση", "είσαι λάθος" κτλ δεν είναι ιδιαίτερα αποδεκτές απο κανέναν νομίζω..;)

 

Οκ τώρα βγάλαμε άκρη.

Νομίζω με παρεξήγησες χωρίς λόγο. Δεν ήμουν απότομος ούτε είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν. Νόμιζα ότι αναφέρεσαι στο home button lag και απάντησα "καμιά σχέση". Που είναι το κακό?

 

 

 

ΠΑιδιά το ρώτησα και πιο πίσω και ήθελα τη γνώμη σας...

Με το power saver ενεργοποιημένο έχετε παρατηρήσει κάποια υστέρηση της συσκυευής στην καθημερινή λειτουργία και κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας??

 

Μάλλον δεν το δουλεύει κανείς.

 

καλησπέρα στην παλιοπαρέα! Ηλία μια διευκρίνηση. δηλαδή αν περάσω official rom από Γερμανική- Γαλλική δεν αυξάνω τον counter?

 

Όχι δεν αυξάνεται

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κάτι που διαπίστωσα τώρα. Θεωρώ το λευκό πανέμορφο, αλλά έχω πάρει το γκρι επειδή δεν το είχε το expansys. Περιμένοντας τώρα εναν πελατη, λέω δε το καθαρίζω με λίγο οινοπνευμα; Μάντεψε τι χρώμα έγινε το βαμβάκι...γκρι-μαύρο...και δεν του φαινόταν. :D

 

Καλα κι εσυ, με οινοπνευμα!? Ποτε, μα ποτε!

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδιά το ρώτησα και πιο πίσω και ήθελα τη γνώμη σας...

Με το power saver ενεργοποιημένο έχετε παρατηρήσει κάποια υστέρηση της συσκυευής στην καθημερινή λειτουργία και κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας??

 

Εγώ το έβαλα προχθές το βράδυ για να βγάλει την νύχτα και να δοκιμάσω την μπαταρία και ξέχασα να το βγάλω!!Νομίζω ότι με ενεργοποιημένει την επιλογή να κόβει και από την CPU ψιλοφρενάρει!!

Link to comment
Share on other sites

ωπ σίγουρο αυτό? για αυτό δεν το ανάφερε η βίβλος σαν βήμα? μα και εγώ τότε τι κάθομαι οεο? ααα ναι περιμένω να πάρω τον Νίκο (extreme mobile)τηλέφωνο να με ενημερώσει αν υπάρχει διαθέσιμη sd καρτούλα 32gb:p για να κάνω backup σε αυτήν:-)
ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι λάθος να το καθαρίζεις με οινόπνευμα. Πέρα από αυτό φαντάζομαι εννοείς ότι κρύβει καλά την βρωμιά.

 

Ναι αυτό εννοώ. :)

Γιατί ρε παιδιά, λίγο καθαρό οινόπνευμα με βαμβάκι δεν αλλοιώνει κανενα πλαστικό και εξατμίζεται αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ. :)

Γιατί ρε παιδιά, λίγο καθαρό οινόπνευμα με βαμβάκι δεν αλλοιώνει κανενα πλαστικό και εξατμίζεται αμέσως!

 

Λαθος, μπορει και να σου λιωσει το βερνικι και μετα το πλαστικο. Θελει πολυ προσοχη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ. :)

Γιατί ρε παιδιά, λίγο καθαρό οινόπνευμα με βαμβάκι δεν αλλοιώνει κανένα πλαστικό και εξατμίζεται αμέσως!

Εγώ συνήθως με ένα βρεγμένο (ελαφρώς) πανάκι καθαρίζω (κι αυτό αν έχει πιάσει μπίχλα) και εμπρός με το ειδικό καθαριστικό σπρέυ που κάνει και για τις LED TVs κτλ (από κάποιο πλαίσιο το αγόρασα για την TV και το iMac)... Παλιότερα χρησιμοποιούσα και υγρό για τα τζάμια (πάνω σε πανί όχι απευθείας ψέκασμα στην συσκευή) αλλά μάλλον όσο μεγαλώνω γίνομαι υποχόνδριος :lol:

Link to comment
Share on other sites

μολις σημερα το πηρα και γω.σε γκρι.μια ερωτηση.η 4.1.1 εχει ρυθμιση επι της εκατο της μπαταριας στη μπαρα η ειναι ιδεα μου?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μολις σημερα το πηρα και γω.σε γκρι.μια ερωτηση.η 4.1.1 εχει ρυθμιση επι της εκατο της μπαταριας στη μπαρα η ειναι ιδεα μου?

 

Ναι

Δεν είναι θέμα έκδοσης, είναι θέμα Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος ρωτά τι χρώμα να επιλέξει.

Θα του πρότεινα το λευκό.

Ειχα λευκο Siii και grey titanium Note ii.

Για τα δικά μου γούστα το λευκό είναι πιο όμορφο.

 

Τα κινητά τα καθαρίζουμε με σπρέι για οθονες και υπολογιστές.

Τα βερνίκια τους ειναι οικολογικά και δεν αντέχουν σε σκληρά καθαριστικά οπως το οινόπνευμα. Με συχνή χρήση θα θαμπωσει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οι έχοντες το λευκό έχετε παρατηρήσει το φαινόμενο light leak ή blead από τα πλήκτρα και το notification led στην οθόνη ιδιαιτέρα σε χαμηλό φωτισμό;
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οι έχοντες το λευκό έχετε παρατηρήσει το φαινόμενο light leak ή blead από τα πλήκτρα και το notification led στην οθόνη ιδιαιτέρα σε χαμηλό φωτισμό;

 

Όχι!Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα!Έχει μια εμφανή φωτινότητα γύρω γύρω αλλά δεν το λες και leak!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα βγάλαμε άκρη.

Νομίζω με παρεξήγησες χωρίς λόγο. Δεν ήμουν απότομος ούτε είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν. Νόμιζα ότι αναφέρεσαι στο home button lag και απάντησα "καμιά σχέση". Που είναι το κακό?

 

Το νόημα φίλε είναι οτι καλό είναι να ζυγίζουμε τις λέξεις μας πριν γράψουμε κάτι, ήμουν σαφής σε όσα έγραψα και σου έκανα και επεξήγηση. Ξαναλέω λοιπόν οτι επειδή νόμιζες οτι αναφέρομαι στο χ ενω αναφερόμουν ξεκάθαρα στο y θα έπρεπε να το διευκρινίσεις και όχι να γράψεις "καμία σχέση" λες και δεν ξέρει ο άλλος για τι πράγμα μιλάει. Ο γραπτός λόγος παρεξηγιέται και λίγη ευγένεια παραπάνω σίγουρα δε βλάπτει..

Το θέμα τελιώνει εδώ για να μην το κουράζουμε άλλο..

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...