Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτησω κατι παιδια αυτο το μοντελο θα ειναι συμβατο με το 4g της cosmote?

 

Οχι φιλε μου δυστυχως το συγκεκριμενο μοντελο δεν υποστιριζει LTE δικτυα... Αν και ακομα στη χωρα μας ειναι σε πειραματικο σταδιο οποτε δε νομιζω να ερχετε τωρα κοντα

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τωρα να σας πω μπερδευτικα ο ενας λεει ναι ο αλλος οχι εδω σε αυτο το λινκ λεει τα τεχνικα χαρακτηριστικα και τον δυο η cosmote σε τι συχνοτητα θα εκπεμπει?

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4854&idPhone2=4910

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ τις ίδιες απορίες είχα. έκανα μία ερώτηση στο φορουμ σχετικά με την n7105 έκδοση (που υποτίθεται είναι η International LTE version) αλλά δεν έλαβα απάντηση.. το έψαξα λίγο κ εκ πρώτης όψεως, μπορεί να λειτουργήσει μιας κ τα ελληνικά δύκτια παίζουν στα 900/1800/1900 MHz σύμφωνα με έδω.

 

Επίσης το trial της Cosmote για LTE ήταν στα 1800/2600 MHz οπότε είναι συμβατά με αυτή την έκδοση του Note II (προσοχή γιατί υπάρχει κ μία LTE έκδοση του Note II για την AT&T που λειτουργεί στα 700 MHz Class 17 / 2100)

ρίξε κ μία ματιά εδώ για τις διαφορές.

 

για όσους έχουν απορία περι LTE, έπειτα από ψάξιμο κατέληξα στα απο πάνω.. η έκδοση n7100 ΔΕΝ υποστηρίζει LTE που να είναι συμβατό στα Ελληνικά φάσματα/συχνότητες. MONO η έκδοση n7105 International θα υποστηρίζει.

Edited by apn3a
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οσον αφορα τις πρωτες φορτισεις στο νοτε 2? εγω τη 1η το αφησα μεχρι να κλεισει...κανα 2 φορες ακομα να το κανω η στο 10% περιπου να το βαζω?

Με γαλλικη ρομ παντως απο expansys δεν εχω προβλημα με το πενακι,μια χαρα καταλαβαινει και τα ελληνικα!!!1 :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μεγάλη απορία. .

Σχεδόν όλα τα galaxy μετά το sgs ( mid & high end ) έχουν τραγική καθυστέρηση στο ξύπνημα από την στιγμή που θα πατήσεις το κουμπί (power ή home). Στο sgs αυτό γινόταν και γίνεται αστραπιαία.

Επίσης όλα μετά το sgs έχουν τουλάχιστον 200mhz σαν 1ο step στη cpu ενώ το sgs αρχίζει από τα 100. Δε βγάζει νόημα..

 

Αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω ας το αναφέρει μπας και το διορθώσουμε.

 

Αυτή η καθυστέρηση οφειλόταν στο S voice που ενεργοποιειται με διπλό πάτημα του home button.. Αν το απενεργοποιησεις θα έχεις καλύτερη απόκριση γιατί το κινητό δεν θα περιμενει δεύτερο ενδεχόμενο κλικ του home button.. Αυτά για το home, για το power δεν βλέπω κάποια καθυστέρηση. Επίσης όλα αυτά ισχύουν σε συνάρτηση με το γεγονός ότι το deep sleep λειτουργεί σωστά..

Link to comment
Share on other sites

Και οι 3 εταιρείες παίζουν στα 900/gsm, 1800/dcs και 2100/umts και κεραίες που βάζει τώρα πιλοτικά η cosmote εκπέμπουν στα 2490-2690 MHz
Link to comment
Share on other sites

http://blog.clove.co.uk/2012/10/04/samsung-galaxy-note-iiis-it-lte-compatible-in-the-uk/

 

Λογικα ισχυει οτι ισχυε και για το s3.το i9300 δεν ειναι LTE compatible ενω το i9305 ειναι το LTE compatible

 

Αν καποιος απο τους guru ξερει κατι παραπανω ας μας πει

 

 

 

 

 

 

 

να ρωτησω κατι παιδια αυτο το μοντελο θα ειναι συμβατο με το 4g της cosmote?

 

Εχει γραφτει καποιες σελιδες πισω

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μεγάλη απορία. .

Σχεδόν όλα τα galaxy μετά το sgs ( mid & high end ) έχουν τραγική καθυστέρηση στο ξύπνημα από την στιγμή που θα πατήσεις το κουμπί (power ή home). Στο sgs αυτό γινόταν και γίνεται αστραπιαία.

Επίσης όλα μετά το sgs έχουν τουλάχιστον 200mhz σαν 1ο step στη cpu ενώ το sgs αρχίζει από τα 100. Δε βγάζει νόημα..

 

Αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω ας το αναφέρει μπας και το διορθώσουμε.

Είναι το μόνο που με ενοχλεί στο S2. Και ο μόνος λόγος που σκεφτόμουν το ρουτ για να ρύθμιζα τον επεξεργαστή (σκεφτόμουν) να είναι μόνιμα στα 400+ και όχι στα 200 γιατί σκεφτόμουν ότι αυτό μπορεί να ήταν το πρόβλημα. Τελικά η λύση ήρθε πολύ πιο εύκολα. Έβαλα το Golocker και κέρδισα συντομεύσεις στην οθόνη κλειδώματος (γλυτώνεις 1 κλικ) και ακαριαίο ξύπνημα μετά το πάτημα.

 

Είδα το NOTE2 από κοντά σε ένα σταντ της Samsung. Το δούλεψε λίγη ώρα. Δείχνει πολύ καλό και σαν μηχάνημα και σαν κατασκευή. Το μέγεθος μου έδωσε μια αίσθηση ότι συνηθίζεται. Η ανταπόκριση της οθόνης γίνεται ακαριαία χωρίς καμία καθυστέρηση όπως φανταζόμουνα. Έχει και κάποιες έξυπνες λύσεις. Μπορείς να πατάς το πλήκτρο στο πενάκι και να κάνεις κροπ. Επίσης μπορεί να σου συμπληρώσει μαθηματικά σύμβολα ή γεωμετρικό σχήμα. Κάνεις ένα περίπου τρίγωνο και στο κάνει τρίγωνο κανονικό. Γενικά ωραία αίσθηση. Αλλά σίγουρα θέλει 2 χέρια. Δεν δοκίμασα αν μπορείς να πάρεις τηλ με το ένα όμως. Κάπου είχα δει μία εφαρμογή που σου έφερνε τα ψηφία και άλλες επιλογές είτε κοντά στην δεξιά μεριά (για δεξιόχειρες) είτε στην αριστέρή.

Edited by sleon

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να πάρω το 2 αλλά δυστυχώς δεν τα έχω δει από κοντά είμαι λίγο προβληματισμένος με το χρώμα. Αν ήταν πχ όπως το 1 μου σε μαύρο θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια. Τώρα το Grey δεν με τρελαίνει τουλάχιστον στις φωτογραφίες ενώ το άσπρο το φοβάμαι να μην βρωμίζει, να μην κιτρινίζει κτλ. Τι έχετε να μου προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να πάρω το 2 αλλά δυστυχώς δεν τα έχω δει από κοντά είμαι λίγο προβληματισμένος με το χρώμα. Αν ήταν πχ όπως το 1 μου σε μαύρο θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια. Τώρα το Grey δεν με τρελαίνει τουλάχιστον στις φωτογραφίες ενώ το άσπρο το φοβάμαι να μην βρωμίζει, να μην κιτρινίζει κτλ. Τι έχετε να μου προτείνετε;

Είναι πολύ όμορφα από κοντά. Ίσως δεν τα έχεις δει. Άλλο οι φωτό στο ίντερνετ. Το άσπρο είναι σαφώς πιο πρωτότυπο σαν πιο "σπάνιο" αλλά και το άλλο είναι όμορφη απόχρωση.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζοντας την εξερεύνηση. Σήμερα καθώς πάτησα ένα κουμπάκι πάνω αριστερά σε μια φώτο με ανοικτή την τηλεόραση (panasonic VT30 50'')τσουπ...πάρτα! η εικόνα στην τηλεόραση!!! Κωστή όπως θα λέγαμε και στην χαμένη πατρίδα.... εεεεε αή σιχτίρ ποια!θα μας τρελάνει τελείως το παλιονοτέλι οεο???
ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η καθυστέρηση οφειλόταν στο S voice που ενεργοποιειται με διπλό πάτημα του home button.. Αν το απενεργοποιησεις θα έχεις καλύτερη απόκριση γιατί το κινητό δεν θα περιμενει δεύτερο ενδεχόμενο κλικ του home button.. Αυτά για το home, για το power δεν βλέπω κάποια καθυστέρηση. Επίσης όλα αυτά ισχύουν σε συνάρτηση με το γεγονός ότι το deep sleep λειτουργεί σωστά..

 

Καμιά σχέση.

Αναφέρομαι στο ξύπνημα της συσκευής και όχι στην επιστροφή στην αρχική.

 

 

Είναι το μόνο που με ενοχλεί στο S2. Και ο μόνος λόγος που σκεφτόμουν το ρουτ για να ρύθμιζα τον επεξεργαστή (σκεφτόμουν) να είναι μόνιμα στα 400+ και όχι στα 200 γιατί σκεφτόμουν ότι αυτό μπορεί να ήταν το πρόβλημα. Τελικά η λύση ήρθε πολύ πιο εύκολα. Έβαλα το Golocker και κέρδισα συντομεύσεις στην οθόνη κλειδώματος (γλυτώνεις 1 κλικ) και ακαριαίο ξύπνημα μετά το πάτημα.

 

Δεν γίνεται όσο και αν ανεβάσεις το 1ο step της cpu. Κάτι γίνεται στην μετάβαση από deep sleep στη λειτουργία. Δεν γίνεται το s να ανοίγει ακαριαία με το πρώτο step στα 100 (σε froyo,gb,ics,jb) και τα s2,3,note μετά από 2sec..

 

Το go locker μου δημιουργούσε θέματα παλαιότερα. Επίσης θέλει και go launcher αν θυμάμαι καλα.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω μια εντυπωση οτι η οθονη εχει αρχισει να εχει μια πιο κιτρινη αποχρωση απο πριν. Ειναι η ιδεα μου η οντως κατι παει στραβα?? Παιζει να συμβει κατι τετοιο η απλα ειναι η φαντασια μου και να το ξεχασω???
CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, αγορασα και εγώ πριν λίγες μέρες το Note II σε γκρι από το Media Markt της Γενεύης (CSC: Ν7100AUTALJ1). Καταπληκτική συσκευή! Θετικη εντυπωση μου εκανε και το ποσο γρηγορα βρισκει σημα gps σε σχεση με το Galaxy SII .

 

Μια πολύ μικρή παρατήρηση που εχω να κανω είναι οτι η επιπλέον αρχική οθονη που εμφανίζεται οταν βάζω τα ακουστικά (σελιδα ακουστικών ) θα μπορουσε να έχει παραμετροποιήσιμες προτεινομενες εφαρμογες ωστε να μπορείς να βάλεις εφαρμογές που χρησιμοποιούνται συχνά με τα ακουστικά ( ραδιόφωνο κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Το power saver το έχετε ενεργοποιημένο?

Έχει ουσιαστική διαφορά σε οικονομία μπαταρίας?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Καμιά σχέση.

Αναφέρομαι στο ξύπνημα της συσκευής και όχι στην επιστροφή στην αρχική.

 

 

 

 

Δεν γίνεται όσο και αν ανεβάσεις το 1ο step της cpu. Κάτι γίνεται στην μετάβαση από deep sleep στη λειτουργία. Δεν γίνεται το s να ανοίγει ακαριαία με το πρώτο step στα 100 (σε froyo,gb,ics,jb) και τα s2,3,note μετά από 2sec..

 

Το go locker μου δημιουργούσε θέματα παλαιότερα. Επίσης θέλει και go launcher αν θυμάμαι καλα.

 

Νίκο είναι γνωστό αυτό και έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις για οικονομία ενέργειας όταν είναι σε deep sleep.

Το πρώτο Galaxy δεν το ειχε. Δεν ξέρω αν προστέθηκε με την 2.3

Δεν το βρίσκω τόσο ενοχλητικό. Νομίζω ότι στο Note είναι μικρότερη η καθυστέρηση απο το Siii.

Το ιδιο έχουν κάνει και στα wp7.5

Το LG που έχω σαν δεύτερη συσκευή έχει την ίδια συμπεριφορά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά να ρωτήσω κάτι έχετε παρατηρήσει ότι ανοίγει μονο του το music player και μένει στη μπαρα για πολυ ωρα γιατί συμβαίνει αυτό? Οχι οτι με ενοχλει καπου αλλα ειναι λιγο περίεργο
Link to comment
Share on other sites

Νίκο είναι γνωστό αυτό και έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις για οικονομία ενέργειας όταν είναι σε deep sleep.

Το πρώτο Galaxy δεν το ειχε. Δεν ξέρω αν προστέθηκε με την 2.3

Δεν το βρίσκω τόσο ενοχλητικό. Νομίζω ότι στο Note είναι μικρότερη η καθυστέρηση απο το Siii.

Το ιδιο έχουν κάνει και στα wp7.5

Το LG που έχω σαν δεύτερη συσκευή έχει την ίδια συμπεριφορά.

 

Εμένα με ενοχλεί πολύ Κώστα..

Το φαινόμενο άρχισε από το galaxy Ace αλλά τότε νόμιζα ότι είναι απλά θέμα της (φθηνής) συσκευής.

Στο s από eclair μέχρι και σήμερα ανοίγει αστραπή.

Το βλέπω και θέλω να το σπάσω :lol:

 

Καλημέρα παιδιά να ρωτήσω κάτι έχετε παρατηρήσει ότι ανοίγει μονο του το music player και μένει στη μπαρα για πολυ ωρα γιατί συμβαίνει αυτό? Οχι οτι με ενοχλει καπου αλλα ειναι λιγο περίεργο

 

Το είχα παρατηρήσει στην προηγούμενη έκδοση και μου φάνηκε λίγο περίεργο.

Δεν το είδα ξανά στην lj1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά να ρωτήσω κάτι έχετε παρατηρήσει ότι ανοίγει μονο του το music player και μένει στη μπαρα για πολυ ωρα γιατί συμβαίνει αυτό? Οχι οτι με ενοχλει καπου αλλα ειναι λιγο περίεργο

 

Μου εχει τύχει και εμενα αυτο 2-3 φορες αλλα σκεφτηκα μήπως ειχα πατήσει τιποτα χωρις να το καταλαβω

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Καμιά σχέση.

Αναφέρομαι στο ξύπνημα της συσκευής και όχι στην επιστροφή στην αρχική.

 

Ε; Τι σχέση έχει η επιστροφή στην αρχική οθόνη; Μπορείς να κάνεις επαναφορά στην αρχική με το power button; Όχι, οπότε καμία σχέση αυτό που κατάλαβες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά να ρωτήσω κάτι έχετε παρατηρήσει ότι ανοίγει μονο του το music player και μένει στη μπαρα για πολυ ωρα γιατί συμβαίνει αυτό? Οχι οτι με ενοχλει καπου αλλα ειναι λιγο περίεργο

 

Μήπως έχεις συνδεδεμένο το handfree; Αν ναι και πατηθεί το μικρό κουμπάκι ξεκινά ο music player και παραμένει ενεργός στην μπάρα, όσο τα ακουστικά είναι συνδεδεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ε; Τι σχέση έχει η επιστροφή στην αρχική οθόνη; Μπορείς να κάνεις επαναφορά στην αρχική με το power button; Όχι, οπότε καμία σχέση αυτό που κατάλαβες...

 

Αφού μου είπες για svoice, τι να καταλάβω? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού μου είπες για svoice, τι να καταλάβω? ;)

 

Υπάρχει το home button lag και το wake up lag το οποίο συγχέεται..Απενεργοποιώντας το s-voice εξαφανίζεις το home button lag και διίστανται οι γνώμες όσων αφορά και το αν καλυτερεύει και το wake up lag (παρεμπιπτόντως το svoice ενεργοποιείται και στην lock screen). Αναφέρθηκα και στο οτι δεν βλέπω lag πατώντας το power button (προφανώς για να επανέλθει το κινητό αφού μετά απο λίγα δευτερόλεπτα αδράνειας κλείνει η οθόνη), και τέλος είπα οτι προαπαιτούμενο είναι οτι το deep sleep να λειτουργεί σωστά. Απο τα γραφόμενα μου λοιπόν (και όχι μόνο στην αναφορά του s voice) προκύπτει οτι αναφέρομαι στο wake up lag. Απότομες απαντήσεις του τύπου "καμία σχέση", "είσαι λάθος" κτλ δεν είναι ιδιαίτερα αποδεκτές απο κανέναν νομίζω..;)

Link to comment
Share on other sites

http://techmaniacs.gr/samsung-galaxy-note-ii-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-hands-on-review-video/

 

 

για όσους δύσπιστους δείτε το τρελά αναλυτικό review της συσκευής που κάναμε χθες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...