Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαποιες ερωτησεις για τα tv box

1) μπορουμε μεσο δικτυου οικιακου να βλεπουμε ταινιες απο το pc και το σκληρο χωρις να τους συνδεσουμε με το tv box μεσο usb θηρας ?Αν ναι πως ?

2) μπορουμε να χειριζομαστε το tv box μεσο εφαρμογης απο το κινητο μας ? Αν ναι Μεσο ποιας εφαρμογης ?

3) υπαρχει πληκτολογιο (αιρ mouse) που συνδεετε στο tv box μεσω bluetooth χωρις να κανει χρηση θυρας usb κι αν ναι ποιο?

4) Αν υπαρχει αξιοπιστο usb hub (εκτος ugreen που συστησε ο φιλος) για να συκωνει εξωτερικο hdd 2,5' και το usb για το air mouse ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Kαποιες ερωτησεις για τα tv box

1) μπορουμε μεσο δικτυου οικιακου να βλεπουμε ταινιες απο το pc και το σκληρο χωρις να τους συνδεσουμε με το tv box μεσο usb θηρας ?Αν ναι πως ?

2) μπορουμε να χειριζομαστε το tv box μεσο εφαρμογης απο το κινητο μας ? Αν ναι Μεσο ποιας εφαρμογης ?

3) υπαρχει πληκτολογιο (αιρ mouse) που συνδεετε στο tv box μεσω bluetooth χωρις να κανει χρηση θυρας usb κι αν ναι ποιο?

4) Αν υπαρχει αξιοπιστο usb hub (εκτος ugreen που συστησε ο φιλος) για να συκωνει εξωτερικο hdd 2,5' και το usb για το air mouse ?

1 : Ναι μπορείς ...με πολλούς τρόπους (μην σε απασχολεί αυτό το θέμα ) .α) μέσο κάποιου file manager ..πχ es εξερεύνηση (το δουλεύω χρόνια για όλες τις Android συσκευές που εχω ) , b) μέσω kodi, serviio κτλ

 

Screenshot_20180730-003843.png

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

από πισι windows πως βλέπω τα αρχεία σκληρού που είναι πάνω σε Android κουτί με usb? το ανάποδο (να βλέπω αρχεία του πισι και σκληρών πάνω του από το κουτί) το κάνω μέσω xplore κλπ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

εδώ κανείς;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαποιες ερωτησεις για τα tv box

1) μπορουμε μεσο δικτυου οικιακου να βλεπουμε ταινιες απο το pc και το σκληρο χωρις να τους συνδεσουμε με το tv box μεσο usb θηρας ?Αν ναι πως ?

2) μπορουμε να χειριζομαστε το tv box μεσο εφαρμογης απο το κινητο μας ? Αν ναι Μεσο ποιας εφαρμογης ?

3) υπαρχει πληκτολογιο (αιρ mouse) που συνδεετε στο tv box μεσω bluetooth χωρις να κανει χρηση θυρας usb κι αν ναι ποιο?

4) Αν υπαρχει αξιοπιστο usb hub (εκτος ugreen που συστησε ο φιλος) για να συκωνει εξωτερικο hdd 2,5' και το usb για το air mouse ?

 

2) Ναι,μέσω teamviewer

3) ναι αρκετά μοντέλα το υποστηρίζουν

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εσείς εάν έχετε έναν σκληρό πάνω σε Android media player πως βλέπετε τα περιεχόμενα του ΑΣΎΡΜΑΤΑ από το πισι;; χωρίς να τον βάλετε πάνω στο πισι. μέσω δικτύου.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εσείς εάν έχετε έναν σκληρό πάνω σε Android media player πως βλέπετε τα περιεχόμενα του ΑΣΎΡΜΑΤΑ από το πισι;; χωρίς να τον βάλετε πάνω στο πισι. μέσω δικτύου.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ανοίγεις τον file manager, και ψάχνεις στο add storage2ea3156d50328ff7a15e8bdbb08ab6e0.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

το ανάποδο θέλω! από το πισι να δω τον σκληρό πάνω στο Android media player! τόσο δύσκολο είναι;

από το κινητό /media player μέσω οποιουδήποτε file manager βλέπω ότι σκληρό έχω πάνω στο πισι. το ανάποδο όμως;;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια τελικα πηγα στο mecool m8s pro l που εγραψε ενας φιλος πιο πανω και οχι στο mi box απο geekbuy αποθηκη πολωνιας...63,5 ευρω και παλι ευχαριστω για την βοηθεια Edited by doomgeorge
Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί σε mecool m8s pro w μου βγάζει σφάλμα NW-6-404 το Netflix και δεν συνδέεται με τίποτα ενώ στο κινητό μου κανονικά. Έκανα απεγκατασταση και το πέρασα αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα; υπάρχει λύση;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί σε mecool m8s pro w μου βγάζει σφάλμα NW-6-404 το Netflix και δεν συνδέεται με τίποτα ενώ στο κινητό μου κανονικά. Έκανα απεγκατασταση και το πέρασα αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα; υπάρχει λύση;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δοκίμασε απο εδω https://help.netflix.com/en/node/57688

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλά τίποτα. Μήπως να κάνω επαναφορά το κουτί; αλλά ποιος στήνει πάλι. Και αν δουλέψει.... Άλλη λύση;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλά τίποτα. Μήπως να κάνω επαναφορά το κουτί; αλλά ποιος στήνει πάλι. Και αν δουλέψει.... Άλλη λύση;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν θύμαμαι αν το m8s pro w είναι root αν είναι νομίζω ότι άδικα θα το κάνεις επαναφορά γιατί από ότι διαβάζω το netflix δεν παίζει σε root συσκευές.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ήταν αλλά το έκανα unroot. Τώρα δεν ειναι. Βασικά νομίζω και πριν που ήταν root έπαιζε.το έκανα για το nova go. Σήμερα το πρωί ξαφνικά άρχισε να βγάζει σφάλμα.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θύμαμαι αν το m8s pro w είναι root αν είναι νομίζω ότι άδικα θα το κάνεις επαναφορά γιατί από ότι διαβάζω το netflix δεν παίζει σε root συσκευές.
Μια χαρά παίζει.

Πού το άκουσες αυτό.

Καλό είναι να μην γράφουμε πράγματα που δεν ισχύουν.

Απλά δεν κατεβαίνει από play store.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι έπαιζε και όταν ήταν root το επιβεβαιώνω. Απλά τώρα δεν βρίσκω λύση. Φοβάμαι ούτε με επαναφορά θα παίζει. Ούτε custom rom θέλω να βάλω μην τυχόν δεν γίνεται unroot και χάσω το nova go

Μια χαρά παίζει.

Πού το άκουσες αυτό.

Καλό είναι να μην γράφουμε πράγματα που δεν ισχύουν.

Απλά δεν κατεβαίνει από play store.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παίζει.

Πού το άκουσες αυτό.

Καλό είναι να μην γράφουμε πράγματα που δεν ισχύουν.

Απλά δεν κατεβαίνει από play store.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Λάθος διατύπωση έχεις δίκιο δεν κατεβαίνει από playstore, τώρα όσο αφορά γιατί δεν παίζει στον φίλο πια αν δεν έγινε κάποια αναβάθμιση της εφαρμογής, τότε κάτι άλλο συμβαίνει με το σύστημα.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και πιο παλιά έκδοση αλλά τίποτα.....

Λάθος διατύπωση έχεις δίκιο δεν κατεβαίνει από playstore, τώρα όσο αφορά γιατί δεν παίζει στον φίλο πια αν δεν έγινε κάποια αναβάθμιση της εφαρμογής, τότε κάτι άλλο συμβαίνει με το σύστημα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήταν αλλά το έκανα unroot. Τώρα δεν ειναι. Βασικά νομίζω και πριν που ήταν root έπαιζε.το έκανα για το nova go. Σήμερα το πρωί ξαφνικά άρχισε να βγάζει σφάλμα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εμένα το ίδιο !!! Σε mecool m8s pro L

Τι στο καλό.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο !!! Σε mecool m8s pro L

Τι στο καλό.....

Για δοκίμασε https://www.dropbox.com/s/5alkplnfo0uvma9/Netflix_5.0.5_HD.apk?dl=0 (δεν ξέρω εάν δουλεύει...κάποιος το έκανε post στο freaktab)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο !!! Σε mecool m8s pro L

Τι στο καλό.....

Κάτι τρέχει με τα mecool? Θα δοκιμάσω του φίλου πιο πάνω το apk και ο Θεός βοηθός

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θέλει ένας φίλος μου που δεν κατέχει πολλά όσον αφορά τα tv boxes (ούτε εγώ είναι η αλήθεια) να πάρει αυτό. Σαν specs εμένα μου φαίνεται μια χαρά. Από κει και πέρα, δεν είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά που υπόσχεται;

Αγώνες να βλέπει από που; Από πρόσθετα στο Kodi; Ή υπάρχει άλλος τρόπος; Γιατί αν εννοούν αγώνες από kodi τότε κλάφτα (κατ εμέ) με τα κολλήματα του kodi και με το κυνηγητό που τρώει τώρα τελευταία.

 

https://www.clevermarket.gr/proionta/ichos-eikona/eikona/tv-box-android/tv-box-android-me-android-7-1-2-kai-proegkatestimeno-kodi_106056/?lang=el&iid=106056&path=759307695&template=productDetails&gclid=Cj0KCQjwy9LVBRDOARIsAGqoVnt3EmTKlvpCMZILCH8O2y1D9IKqbZdj6G5A5xaoGp8jChLp58CgEH8aApEqEALw_wcB%2cCjwKCAiA7ovTBRAQEiwAo8dPcTq-s1Ll3dKHc37T5uBr7l6GQsOT_Gl_LMpltBegShuN8v3lgIuafBoClFUQAvD_BwE%2cCj0KCQjw9LPYBRDSARIsAHL7J5nSM2dEmBsENTcD3_Yv_9O5vJWW96htE2Krj3-0OoMxGGWtd9fzALoaAswjEALw_wcB

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θέλει ένας φίλος μου που δεν κατέχει πολλά όσον αφορά τα tv boxes (ούτε εγώ είναι η αλήθεια) να πάρει αυτό. Σαν specs εμένα μου φαίνεται μια χαρά. Από κει και πέρα, δεν είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά που υπόσχεται;

Αγώνες να βλέπει από που; Από πρόσθετα στο Kodi; Ή υπάρχει άλλος τρόπος; Γιατί αν εννοούν αγώνες από kodi τότε κλάφτα (κατ εμέ) με τα κολλήματα του kodi και με το κυνηγητό που τρώει τώρα τελευταία.

 

https://www.clevermarket.gr/proionta/ichos-eikona/eikona/tv-box-android/tv-box-android-me-android-7-1-2-kai-proegkatestimeno-kodi_106056/?lang=el&iid=106056&path=759307695&template=productDetails&gclid=Cj0KCQjwy9LVBRDOARIsAGqoVnt3EmTKlvpCMZILCH8O2y1D9IKqbZdj6G5A5xaoGp8jChLp58CgEH8aApEqEALw_wcB%2cCjwKCAiA7ovTBRAQEiwAo8dPcTq-s1Ll3dKHc37T5uBr7l6GQsOT_Gl_LMpltBegShuN8v3lgIuafBoClFUQAvD_BwE%2cCj0KCQjw9LPYBRDSARIsAHL7J5nSM2dEmBsENTcD3_Yv_9O5vJWW96htE2Krj3-0OoMxGGWtd9fzALoaAswjEALw_wcB

 

Δεν νομιζω να ενοει κατι αλλο !!!

Link to comment
Share on other sites

Για σε όλους

 

Να σας ενημερώσω σχετικά με τα Mecool.

Έχω το M8S PRO L.

Μέχρι 30/7/2018 έπαιζε χωρίς πρόβλημα Netflix σε HD.

Την 31/7/2018 σταμάτησε να τρέχει το Netflix. Μόλις ξεκινούσε έβγαζε το error NW-6-406 και όταν έκανα κλικ στο "More Details" εμφανιζόταν το error ui-113. Στα Network τεστ συνδεόταν κανονικά στους Netflix Server. (Από Windows και από το κινητό συνδέομαι με τον ίδιο λογαριασμό χωρίς πρόβλημα)

 

Η έκδοση του Netflix apk ήταν η 5.4.

 

Έκανα uninstall και install το Netflix από το Goggle Store με ίδια αποτελέσματα.

 

Εχθές 31/7/2018 έκανα δύο Chat με το Netflix Support. Στο πρώτο chat μου έδωσαν ένα apκ έκδοσης 4.1 (που είναι για το κλασικό Android και όχι για το Andoid TV) το οποίο έτρεξε στη συσκευή συνδέθηκε στο netflix αλλά έτρεχε μόνο SD.

 

Στο titanium backup είχα ένα backup του Netflix από 5/2/2018 που ήταν έκδοσης 5.1. Το έκανα restore αλλά πάλη είχε το ίδιο error.

 

Έκανα ξανά chat με το Netflix Support και με τα πολλά μου απάντησαν ότι το Netflix σταμάτησε την υποστήριξη αυτής της συσκευής.

 

Μου πρότειναν κάποιες άλλες συσκευές που υποστηρίζει το Netflix.Τους απάντησα ότι δέχομαι να μου στείλουν ένα από αυτά δωρεάν. Η απάντηση τους ήταν να το ζητήσω από τον πωλητή και σε αυτό τους απάντησα ότι το Netflix σταμάτησε την υποστήριξη της συσκευής.

Σε αυτό, έκαναν copy paste το "Disclaimer" που έχουν για αποποίηση ευθυνών και εκεί τελείωσε η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θέλει ένας φίλος μου που δεν κατέχει πολλά όσον αφορά τα tv boxes (ούτε εγώ είναι η αλήθεια) να πάρει αυτό. Σαν specs εμένα μου φαίνεται μια χαρά. Από κει και πέρα, δεν είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά που υπόσχεται;

Αγώνες να βλέπει από που; Από πρόσθετα στο Kodi; Ή υπάρχει άλλος τρόπος; Γιατί αν εννοούν αγώνες από kodi τότε κλάφτα (κατ εμέ) με τα κολλήματα του kodi και με το κυνηγητό που τρώει τώρα τελευταία.

 

https://www.clevermarket.gr/proionta/ichos-eikona/eikona/tv-box-android/tv-box-android-me-android-7-1-2-kai-proegkatestimeno-kodi_106056/?lang=el&iid=106056&path=759307695&template=productDetails&gclid=Cj0KCQjwy9LVBRDOARIsAGqoVnt3EmTKlvpCMZILCH8O2y1D9IKqbZdj6G5A5xaoGp8jChLp58CgEH8aApEqEALw_wcB%2cCjwKCAiA7ovTBRAQEiwAo8dPcTq-s1Ll3dKHc37T5uBr7l6GQsOT_Gl_LMpltBegShuN8v3lgIuafBoClFUQAvD_BwE%2cCj0KCQjw9LPYBRDSARIsAHL7J5nSM2dEmBsENTcD3_Yv_9O5vJWW96htE2Krj3-0OoMxGGWtd9fzALoaAswjEALw_wcB

 

Αγώνες προφανώς εννοεί από Kodi. Απο εκεί και πέρα θα έλεγα να προσέχεις με το συγκεκριμένο κατάστημα γιατί εμένα τουλάχιστον δεν μου φαίνονται έμπιστοι. Πιο πολύ για άσχετους τους κόβω που έχουν καούρα να πουλήσουν κουτιά όπως όπως. Γιατί το λέω αυτό? Επειδή στην περιγραφή λένε ότι έχει εγκατεστημένο το Kodi 18 το οποίο όμως δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα επίσημα και δεν υποστηρίζεται από όλα τα πρόσθετα. Λένε ότι το box αυτό είναι το μοναδικό οχταπύρηνο όταν όλοι ξέρουμε ότι τα 9 στα 10 box που κυκλοφορούν είναι οχταπύρηνα. Λένε για επώνυμο κατασκευαστή X96 Plus (αυτό είναι το όνομα του μοντέλου, όχι του κατασκευαστή. Προφανώς είναι ΟΕΜ λοιπόν). Λένε ότι είναι box νέας γενιάς ενώ έχει πολύ παλιό επεξεργαστή τον S905X. Και ένα σωρό άλλα ευτράπελα που όποιος γνωρίζει 5 πράγματα καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Για σε όλους

 

Να σας ενημερώσω σχετικά με τα Mecool.

Έχω το M8S PRO L.

Μέχρι 30/7/2018 έπαιζε χωρίς πρόβλημα Netflix σε HD.

Την 31/7/2018 σταμάτησε να τρέχει το Netflix. Μόλις ξεκινούσε έβγαζε το error NW-6-406 και όταν έκανα κλικ στο "More Details" εμφανιζόταν το error ui-113. Στα Network τεστ συνδεόταν κανονικά στους Netflix Server. (Από Windows και από το κινητό συνδέομαι με τον ίδιο λογαριασμό χωρίς πρόβλημα)

 

Η έκδοση του Netflix apk ήταν η 5.4.

 

Έκανα uninstall και install το Netflix από το Goggle Store με ίδια αποτελέσματα.

 

Εχθές 31/7/2018 έκανα δύο Chat με το Netflix Support. Στο πρώτο chat μου έδωσαν ένα apκ έκδοσης 4.1 (που είναι για το κλασικό Android και όχι για το Andoid TV) το οποίο έτρεξε στη συσκευή συνδέθηκε στο netflix αλλά έτρεχε μόνο SD.

 

Στο titanium backup είχα ένα backup του Netflix από 5/2/2018 που ήταν έκδοσης 5.1. Το έκανα restore αλλά πάλη είχε το ίδιο error.

 

Έκανα ξανά chat με το Netflix Support και με τα πολλά μου απάντησαν ότι το Netflix σταμάτησε την υποστήριξη αυτής της συσκευής.

 

Μου πρότειναν κάποιες άλλες συσκευές που υποστηρίζει το Netflix.Τους απάντησα ότι δέχομαι να μου στείλουν ένα από αυτά δωρεάν. Η απάντηση τους ήταν να το ζητήσω από τον πωλητή και σε αυτό τους απάντησα ότι το Netflix σταμάτησε την υποστήριξη της συσκευής.

Σε αυτό, έκαναν copy paste το "Disclaimer" που έχουν για αποποίηση ευθυνών και εκεί τελείωσε η συζήτηση.

Δηλαδή την κάτσαμε;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...