Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι για ποιο έμπειρους χρήστες..πχ (χονδρικη περιγραφή)

Χρειάζεται pc ..

Θα κατεβάσεις το TickleMyAndroid ( πρέπει να βρεις tutorial για το πως δουλεύει ,υπάρχουν και άλλα προγράμματα που κάνουν τέτοια δουλειά) και θα κάνεις decompile το apk του launcher (είναι ένα είδος αποσυμπιέσεις) και μετά θα βρεις το φάκελο (έχει πολλούς φακέλους ) που περιέχει το png (δεν ξέρω σε τι μορφή έχει τις φωτογραφίες στο launcher που εχεις) ..μπορεί να έχουν άλλη κατάληξη .. Αφού το βρεις το αλλάζεις με οποία θέλεις (πρέπει να έχει ίδια κατάληξη+διατάσεις)

Στο τέλος το ξανακάνεις compile (συμπιέζεις) και το κανεις copy paste στο box που έχεις (δίνεις τα σωστά permission ... rw-r-r )

Το καινούριο apk πρέπει να έχει την ίδια ψηφιακή υπογραφή με το αρχικό ..

Θέλει προσοχή για το τι κάνεις ...

 

Αν κατάλαβα καλά ο φίλος δεν θέλει να αλλάξει μόνο την εικόνα με αυτή του kodi αλλά πατώντας πάνω να ανοίγει κιόλας ( το kodi).

Οπότε ακόμα πιο δύσκολο

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Βρε αν κάνει τα παραπάνω..ένα path είναι. Το θέμα είναι πως (ακόμη και online compiler το κάνει..ή android studio) βάζεις κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με γραμμή κώδικα..να καταλάβει το tree να βρει τον φάκελο κτλ..

Να το κλείσει μετά σωστά για να μην σκάει το apk..

Μια φορά δοκίμασα να προσθέσω το api του subtitles.gr (υπάρχει έτοιμο στο GitHub) στο terrarium TV, μπας και βρίσκω υπότιτλους της προκοπής..και έβρισκα παντού strings με subtitles! Χάθηκα στη μετάφραση και τα παράτησα..

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ο φίλος δεν θέλει να αλλάξει μόνο την εικόνα με αυτή του kodi αλλά πατώντας πάνω να ανοίγει κιόλας ( το kodi).

Οπότε ακόμα πιο δύσκολο

Σου απάντησε ο ποιο κάτω φίλος...Ο ποιο εύκολος τρόπος είναι η εγκατάσταση ενός ΑΛΛΟΥ launcher και να βάλει ότι πρόγραμμα θέλει στην επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νομίζω ότι καλύτερη και ευκολοτερη λύση εναι η εγκατάσταση άλλου launcher.
Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε ο ποιο κάτω φίλος...Ο ποιο εύκολος τρόπος είναι η εγκατάσταση ενός ΑΛΛΟΥ launcher και να βάλει ότι πρόγραμμα θέλει στην επιφάνεια

 

Για να μην δημιουργούνται παρεξήγησες η προηγούμενη παράθεση προς εσένα δεν ήταν για να στην πώ.... αλλά κάτι σαν συμπλήρωμα.

Καλημέρα.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Για να μην δημιουργούνται παρεξήγησες η προηγούμενη παράθεση προς εσένα δεν ήταν για να στην πώ.... αλλά κάτι σαν συμπλήρωμα.

Καλημέρα.

Το ξέρω. Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επανέρχομαι λίγο καθυστερημένα για το Tanix TX92 μετά από hard reset δεν παγώνει το μηχάνημα κατά τη διάρκεια της χρήσης του αλλά το πρόβλημα με το τηλεχειριστήριο παραμένει. Η δεν πιάνει καθόλου ή σε ένα πάτημα ενός κουμπιού είναι σαν να το πατάω πάρα πολλές φορές. Για να καταλάβετε παράδειγμα έχω μια λίστα από 20 ταινίες είμαι στην πρώτη και θέλω να πάω στη δεύτερη. Πατάω από το τηλεχειριστήριο ένα κλικ κάτω και με πάει στην 15η (τυχαίο νούμερο). Για να δω μια ταινία μέχρι να την επιλέξω κάνω μισή ώρα να την πετύχω. Και κάτι άλλο δεν έχω καταφέρει να πάρω 5.1 ήχο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επανέρχομαι λίγο καθυστερημένα για το Tanix TX92 μετά από hard reset δεν παγώνει το μηχάνημα κατά τη διάρκεια της χρήσης του αλλά το πρόβλημα με το τηλεχειριστήριο παραμένει. Η δεν πιάνει καθόλου ή σε ένα πάτημα ενός κουμπιού είναι σαν να το πατάω πάρα πολλές φορές. Για να καταλάβετε παράδειγμα έχω μια λίστα από 20 ταινίες είμαι στην πρώτη και θέλω να πάω στη δεύτερη. Πατάω από το τηλεχειριστήριο ένα κλικ κάτω και με πάει στην 15η (τυχαίο νούμερο). Για να δω μια ταινία μέχρι να την επιλέξω κάνω μισή ώρα να την πετύχω. Και κάτι άλλο δεν έχω καταφέρει να πάρω 5.1 ήχο.
Μιλάς για το μαμά χειριστήριο;

Δοκίμασε άλλο.

 

Πριν παγωνε με το στοκ firmware ή μετά από αναβάθμιση;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το μαμά χειριστήριο;

Δοκίμασε άλλο.

 

Πριν παγωνε με το στοκ firmware ή μετά από αναβάθμιση;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Όταν λες να δοκιμάσω άλλο υπάρχει κάποιο άλλο συμβατό; Έχεις να μου προτείνεις κάποιο;

 

Πριν πάγωνε όταν είχα κάνει αναβάθμιση αλλά όχι hard reset.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ στο μηχανάκι της wind vision να δω το περιεχόμενο σκληρών δίσκων,με ή χωρίς δικό τους ρεύμα (500gb,1tb, 2tb) αλλά και στικακι με αρχεία ήχου, ταινίες και δεν βλέπει κανένα! οι μεγάλοι σκληροί είναι, νομίζω ntfs, το στικακι όμως το έκανα format και σε fat32 και σε ntfs και πάλι τίποτα. πηρα την wind μου είπαν λες και είμαι χαζός βάλε file manager. μα εννοείται έχω δοκιμάσει με 4!τώρα μου είπαν την Τετάρτη να έρθει τεχνικός σπίτι με δικό του μηχανάκι και δικό του σκληρό να δοκιμάσει.

τι μπορεί να φταίει ξέρει κανείς;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ στο μηχανάκι της wind vision να δω το περιεχόμενο σκληρών δίσκων,με ή χωρίς δικό τους ρεύμα (500gb,1tb, 2tb) αλλά και στικακι με αρχεία ήχου, ταινίες και δεν βλέπει κανένα! οι μεγάλοι σκληροί είναι, νομίζω ntfs, το στικακι όμως το έκανα format και σε fat32 και σε ntfs και πάλι τίποτα. πηρα την wind μου είπαν λες και είμαι χαζός βάλε file manager. μα εννοείται έχω δοκιμάσει με 4!τώρα μου είπαν την Τετάρτη να έρθει τεχνικός σπίτι με δικό του μηχανάκι και δικό του σκληρό να δοκιμάσει.

τι μπορεί να φταίει ξέρει κανείς;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Το στικακι σε exfat ; Η usb θήρα σίγουρα δουλεύει ;

Link to comment
Share on other sites

Το στικακι σε exfat ; Η usb θήρα σίγουρα δουλεύει ;

κοίτα μόλις βάζω το στικακι η τον σκληρό πάνω με ρωτάει καθένας από τους file managers να το ανοίξω με αυτούς διαλέγω έναν και απλα ενώ στην οθόνη που με ρωτάει από πίσω φαίνεται ότι το usb δέχτηκε σκληρό (φαίνεται το όνομα του) μόλις αποδεχτώ να δω μέσω του file manager το περιεχόμενο εξαφανίζεται από τον manager το στικακι ή ο δίσκος! σαν να μην έχει συνδεθεί τίποτα!

στο στικακι (όχι στους σκληρούς γιατί είναι γεμάτοι ταινίες, δεν μπορώ να κάνω φορματ, οι οποίοι είναι νομίζω σε ntfs) έχω δοκιμάσει να το φορμάρω και σε exfat, fat32, ntfs σε όλα δεν το βλέπει.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κοίτα μόλις βάζω το στικακι η τον σκληρό πάνω με ρωτάει καθένας από τους file managers να το ανοίξω με αυτούς διαλέγω έναν και απλα ενώ στην οθόνη που με ρωτάει από πίσω φαίνεται ότι το usb δέχτηκε σκληρό (φαίνεται το όνομα του) μόλις αποδεχτώ να δω μέσω του file manager το περιεχόμενο εξαφανίζεται από τον manager το στικακι ή ο δίσκος! σαν να μην έχει συνδεθεί τίποτα!

στο στικακι (όχι στους σκληρούς γιατί είναι γεμάτοι ταινίες, δεν μπορώ να κάνω φορματ, οι οποίοι είναι νομίζω σε ntfs) έχω δοκιμάσει να το φορμάρω και σε exfat, fat32, ntfs σε όλα δεν το βλέπει.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Μήπως θέλει να δώσεις δικαιώματα στον file manager; Όταν τον συνδέεις δε σε δείχνει στην πάνω μπάρα ότι συνδέθηκε;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θέλει να δώσεις δικαιώματα στον file manager; Όταν τον συνδέεις δε σε δείχνει στην πάνω μπάρα ότι συνδέθηκε;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

είναι το μηχανημα της wind vision νομίζω technicolor μάρκα. έχει android tv. έχω πάει στο play store στα δικαιώματα των manager και έχω δώσει δικαιώματα. βασικά storage είχε μόνο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

είναι το μηχανημα της wind vision νομίζω technicolor μάρκα. έχει android tv. έχω πάει στο play store στα δικαιώματα των manager και έχω δώσει δικαιώματα. βασικά storage είχε μόνο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Με es εξερεύνηση δοκίμασες; Διαβάζει σχεδόν όλα τα format (σε διάφορες συσκευές μου διαβάζει κανονικά ntfs,exfat,fat32 )

Link to comment
Share on other sites

Με es εξερεύνηση δοκίμασες; Διαβάζει σχεδόν όλα τα format (σε διάφορες συσκευές μου διαβάζει κανονικά ntfs,exfat,fat32 )

πρώτα πρώτα αυτόν δοκίμασα. τον αγορασμένο. είναι ο μόνος που πετάει και ένα μήνυμα κάτι operation failed δεν θυμάμαι ακριβώς δεν είμαι τώρα σπίτι.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι φοράει επάνω 7.1;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τώρα να σου πω δεν θυμάμαι δεν είμαι και σπίτι να δω να σου πω. θα σας πω αύριο. έχει σημασία;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να δοκιμάσω άλλο υπάρχει κάποιο άλλο συμβατό; Έχεις να μου προτείνεις κάποιο;

 

Πριν πάγωνε όταν είχα κάνει αναβάθμιση αλλά όχι hard reset.

Τι εννοείς αν υπάρχει άλλο ;

Υπάρχουν δεκάδες συμβατά, όπως ισχύει με όλες τις συσκευές που έχουν τηλεχειριστήρια.

 

Επίσης, κακως δεν δοκίμασες από την αρχή το hard reset μετά την αναβάθμιση. Είναι το πρώτο που κάνουμε μόλις έχουμε τέτοια προβλήματα .

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα mi box international και γενικα το πειριβαλλον δεν μου αρεσε αλλα αντιμετωπιζω τα εξης προβληματα.Οταν κανω αναζητηση εφαρμογες στο play store δεν τις βρισκει.Π.χ αναζητω το chrome και δεν το βρισκει.Αυτο γινεται και με αλλες εφαρμογες.Στη συνεχεια τις κατεβασα σαν apk και τις εγκατεστησα.Τωρα εχω αλλο θεμα δεν τις εμφανιζει στις εφαρμογες.Γενικα με φανηκε πολυ δυσκολο το ui.Eιναι κανεις που εχει mi box να με λυσει τις αποριες γιατι μου φαινονται περιεργα αυτα που κανει το mi box

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα mi box international και γενικα το πειριβαλλον δεν μου αρεσε αλλα αντιμετωπιζω τα εξης προβληματα.Οταν κανω αναζητηση εφαρμογες στο play store δεν τις βρισκει.Π.χ αναζητω το chrome και δεν το βρισκει.Αυτο γινεται και με αλλες εφαρμογες.Στη συνεχεια τις κατεβασα σαν apk και τις εγκατεστησα.Τωρα εχω αλλο θεμα δεν τις εμφανιζει στις εφαρμογες.Γενικα με φανηκε πολυ δυσκολο το ui.Eιναι κανεις που εχει mi box να με λυσει τις αποριες γιατι μου φαινονται περιεργα αυτα που κανει το mi box

 

Το play store για Android tv έχει περιορισμένες εφαρμογές, δεν τις έχει όλες. Κατέβασε τον sideload launcher από το play store..εκεί θα σου δείχνει όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Το play store για Android tv έχει περιορισμένες εφαρμογές, δεν τις έχει όλες. Κατέβασε τον sideload launcher από το play store..εκεί θα σου δείχνει όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές...

 

Ok ευχαριστω.Απορια μου δηλαδη αν θελω να κανω εγκατσταση εφαρμογων αφου δεν τις βρισκει πρεπει να εγκαθιστω με apk λογικα η να κατεβασω το apdoite ετσι οπως καταλαβαινω

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχω ένα H96 pro+ 3/16 και απο την πρώτη στιγμή που το πήρα είχε διάφορα θέματα με crashαρισματα και κολλήματα. Αποφάσισα να του βάλω μια custom rom (του SuperCeleron συγκεκριμένα) αλλά ενω περνάει με το USB Flash tool σωστά δεν ξεκινάει ποτέ το box. Δείχνει την αρχική οθόνη και μετά στο animation παγώνει και μένει εκει. Υπάρχει κανείς που μπορεί να βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Το play store για Android tv έχει περιορισμένες εφαρμογές, δεν τις έχει όλες. Κατέβασε τον sideload launcher από το play store..εκεί θα σου δείχνει όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές...
Αν τον περάσω στο meecool m8s pro w που έχω θα δουλέψει;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπα δοκίμασα. Έχουν θέμα τα meecool από όσο θυμάμαι θέλουν σκάλισμα για αλλαγή launcher

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...