Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα

απο τα:

Mecool M8S PRO L

Beelink GT1 Ultimate

Beelink GS1 6K

Tanix TX9 Pro

Alfawise H 96 Pro +

Alfawise Z1

πιο μοτερακι προτείνετε?? το θελω για ταινίες και youtube(π.χ συνδεοντας το κινητό)

Σύνδεση με wifi γιατι το router βρίσκεται σε αλλο δωμάτιο.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Παιδιά δεν ξέρω έχω το TANIX TX-92 3/32 και μου έχει βγάλει την ψυχή. Καθόλου ευχαριστημένος. Το τηλεχειριστήριο πιάνει όποτε θέλει. Σε φόρτωμα προγραμμάτων μπορεί να περιμένω και 5 λεπτά το λιγότερο μέχρι να ξεκολλήσει για να προχωρήσω στο επόμενο βήμα πχ να δω κάτι στον chrome δέκα ώρες χάλια μαύρα απογοήτευση. Τι επανεκκινήσεις του κάνω τι reset τίποτα πολύ κόλλημα. Από προγράμματα είναι μαμά και επιπλέον terrarium και mx player τίποτε άλλο. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

 

Δεν έχω το συγκεκριμένο μηχανάκι, αλλά από την εμπειρία μου σε αυτές τις συσκευές, φρέσκια εγκατάσταση και ΑΜΕΣΟ πάγωμα των Google Play Services, έτσι ώστε να μην κάνουν ποτέ update, έλυσε τέτοιου είδους κολλήματα και προβλήματα. Σ' ένα MyGica ATV1200 (4.2.2) που λειτουργώ ακόμα και σ' ένα Erisin 2 DIN Car Android (5.1.1) τουλάχιστον, αυτήν ήταν η λύση.

 

Το Tanix TX3 Mini, αν και δεν το έχω πειράξει από τότε που το αγόρασα, προς το παρόν δεν κολλάει πουθενά. Βέβαια, πρέπει να τονιστεί πως ευθύς εξαρχής γνώριζα πως έχει θέμα με τις υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσει και γι' αυτό το ανοίγω μόνο για live stream (3ωρο-4ωρο μάξιμουμ και όχι καθημερινά) και το κλείνω. Οπότε, εάν έχεις το 92άρι μόνιμα ανοιχτό δοκίμασε: είτε να κάνεις πατέντα εξαερισμού είτε να το κλείνεις μετά από κάθε χρήση.

 

Αν δεν δουλέψει τίποτα από αυτά που σου ανέφερα τότε κατά 99% έχει πέσει σε ελαττωματική συσκευή.

Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

απο τα:

Mecool M8S PRO L

Beelink GT1 Ultimate

Beelink GS1 6K

Tanix TX9 Pro

Alfawise H 96 Pro +

Alfawise Z1

πιο μοτερακι προτείνετε?? το θελω για ταινίες και youtube(π.χ συνδεοντας το κινητό)

Σύνδεση με wifi γιατι το router βρίσκεται σε αλλο δωμάτιο.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το Tanix φυσικα...το χω γω και ειναι κορυφη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Mecool M8s pro L με bluetooth.Ολα καλα,το μηχανακι ειναι τελειο αλλα εχει ενα θεμα.

Μαλλον το χειρηστηριο ακομα κι οταν ειναι κλειστο το μποξακι,αφηνει το bluetooth ανοιχτο με αποτελεσμα να τρωει τις μπαταριες του control πολυ γρηγορα.

Αγορασα ενα air mouse αλλα ενω κανει ολες τις λειτουργιες,δεν μπορει να ενεργοποιησει το κουτακι οταν ειναι κλειστο.

Οποτε λεω να παρω το χειρηστηριο του pro L χωρις bluetooth.Ομως που το βρισκω;Εχει κανενας που δεν το θελει;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Mecool M8s pro L με bluetooth.Ολα καλα,το μηχανακι ειναι τελειο αλλα εχει ενα θεμα.

Μαλλον το χειρηστηριο ακομα κι οταν ειναι κλειστο το μποξακι,αφηνει το bluetooth ανοιχτο με αποτελεσμα να τρωει τις μπαταριες του control πολυ γρηγορα.

Αγορασα ενα air mouse αλλα ενω κανει ολες τις λειτουργιες,δεν μπορει να ενεργοποιησει το κουτακι οταν ειναι κλειστο.

Οποτε λεω να παρω το χειρηστηριο του pro L χωρις bluetooth.Ομως που το βρισκω;Εχει κανενας που δεν το θελει;

 

Λυση Α , του μπακαλη: παρε επαναφορτιζομενες ΑΑΑ μπαταριες

Λυση Β, του ψαγμενου: παρε προγραμματιζομενο τηλεκοντρολ μονο για το on off

Λυση Γ, του απελπισμενου : ζητα καινουργιο κοντρολ απο τον προμηθευτη (κανα εξαμηνο ...)

 

τωρα χωρις πλακα , σιγουρα φταιει το bluetooth και οχι κανα κολλημενο πληκτρο;

τσεκαρε με την καμερα του κινητου σου το ματακι του κοντρολ αν ειναι IR

η με το κινητο αν το bluetooth ειναι ενεργο συνεχεια...κανε σαρωση και δες

συνηθως αυτα απενεργοποιουνται αυτοματα μετα απο καποιο διαστημα αδρανειας

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω .Μάλλον μόνο εσύ θα είσαι ?

Κάποιος φίλος εδώ μέσα το έχει κάνει Θεό ?

Τόσο φτάνει το μυαλό σου πραγματικά;

Να έχει πρόβλημα δηλαδή μια μονάδα και κατευθείαν να κάνεις άκυρη σύγκριση;

Δεν πειράζει, πήρες απάντηση από άλλα μέλη.

 

 

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά δεν ξέρω έχω το TANIX TX-92 3/32 και μου έχει βγάλει την ψυχή. Καθόλου ευχαριστημένος. Το τηλεχειριστήριο πιάνει όποτε θέλει. Σε φόρτωμα προγραμμάτων μπορεί να περιμένω και 5 λεπτά το λιγότερο μέχρι να ξεκολλήσει για να προχωρήσω στο επόμενο βήμα πχ να δω κάτι στον chrome δέκα ώρες χάλια μαύρα απογοήτευση. Τι επανεκκινήσεις του κάνω τι reset τίποτα πολύ κόλλημα. Από προγράμματα είναι μαμά και επιπλέον terrarium και mx player τίποτε άλλο. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.
Προφανώς και δεν είναι νορμάλ και ούτε φταίνε τα Google services.

Έχεις αναβαθμίσει το μηχανάκι από τελευταίο firmware;

Αν όχι, πέρνα το και μετά δες πώς φέρεται. Αν στην αρχή είναι οκ και αφού περάσεις εφαρμογές αρχίζει τα κουλά, κάποια εφαρμογή θα φταίει.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τόσο φτάνει το μυαλό σου πραγματικά;

Να έχει πρόβλημα δηλαδή μια μονάδα και κατευθείαν να κάνεις άκυρη σύγκριση;

Δεν πειράζει, πήρες απάντηση από άλλα μέλη.

 

 

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προφανώς και δεν είναι νορμάλ και ούτε φταίνε τα Google services.

Έχεις αναβαθμίσει το μηχανάκι από τελευταίο firmware;

Αν όχι, πέρνα το και μετά δες πώς φέρεται. Αν στην αρχή είναι οκ και αφού περάσεις εφαρμογές αρχίζει τα κουλά, κάποια εφαρμογή θα φταίει.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Δεν έχω αναβαθμίσει τίποτα μαμά είναι όπως το πήρα μόνο terrarium και mx player έχω περάσει. Από την αρχή που το πήρα έτσι συμπεριφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παλιό μεν,απλά τώρα το χρειάστηκα

Για Gearbest ή Geekbuying παραγγελία από αποθήκη Κίνας ή Χονγκ Κονγκ,τι επιλέγω για να μην φάω κεφάλια στο τελωνείο; Unregistered ή registered αποστολή;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για πείτε επειδή σκέφτομαι να πάρω ένα μηχάνημα για φίλο με αποκλειστικό σκοπό τα : netflix - kodi - terrarium - novago - otego

το Mecool M8s pro L σε τι ποιότητα παίζει netflix και αν είναι root ή Pre-root ?

 

η αγορά μάλλον θα γίνει από bangood

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το mecool m8s pro w ήταν root το έδιωξα και παίζει όλα όσα λες.Netflix πολύ καλή ποιότητα.Δεν ξέρω αν είναι 720 η 1080 αλλά πολύ καλά.αλήθεια πώς το τσεκάρω ;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το mecool m8s pro w ήταν root το έδιωξα και παίζει όλα όσα λες.Netflix πολύ καλή ποιότητα.Δεν ξέρω αν είναι 720 η 1080 αλλά πολύ καλά.αλήθεια πώς το τσεκάρω ;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα φλάσαρες δηλαδή με ρομ μη root ?

λογικά 720 παίζει

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το mecool m8s pro w ήταν root το έδιωξα και παίζει όλα όσα λες.Netflix πολύ καλή ποιότητα.Δεν ξέρω αν είναι 720 η 1080 αλλά πολύ καλά.αλήθεια πώς το τσεκάρω ;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αποκωδικοποίηση DTS έχει ;

Το ψάχνω αυτή την εποχή να πάρω ένα γιατί χάλασε αυτό που είχα....

Link to comment
Share on other sites

εδώ ο τρόπος τσεκαρίσματος της ποιότητας

https://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-android-tv-box/?page=219&tab=comments#comment-56213847

 

επίσης μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή DRM info και αν δεις Sec Level L1 μια χαρά παιζει NETFLIX/YOUTUBE σε HD

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Mecool M8s pro L με bluetooth.Ολα καλα,το μηχανακι ειναι τελειο αλλα εχει ενα θεμα.

Μαλλον το χειρηστηριο ακομα κι οταν ειναι κλειστο το μποξακι,αφηνει το bluetooth ανοιχτο με αποτελεσμα να τρωει τις μπαταριες του control πολυ γρηγορα.

Αγορασα ενα air mouse αλλα ενω κανει ολες τις λειτουργιες,δεν μπορει να ενεργοποιησει το κουτακι οταν ειναι κλειστο.

Οποτε λεω να παρω το χειρηστηριο του pro L χωρις bluetooth.Ομως που το βρισκω;Εχει κανενας που δεν το θελει;

 

Υπάρχει εφαρμογή τηλεκοντρόλ για κινητό !

Βρες τo "Android TV Remote Control" sto Play Store και επέλεξε M8S Pro L

Link to comment
Share on other sites

τα φλάσαρες δηλαδή με ρομ μη root ?

λογικά 720 παίζει

Όχι με το kingofroot το έκανα unroot

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα update το firmware του Tanix TX92 και τώρα νομίζω είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα. Παράδειγμα όταν βλέπω ταινίες στο Kodi το μηχάνημα κολλάει παγώνει και μόνο αν το βγάλω από την πρίζα ξαναλειτουργεί. Πριν την αναβάθμιση τέτοιο πράγμα δεν μου έκανε. Μάλλον θα έχω ελλατωματικό κομμάτι δεν εξηγείται αλλιώς.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα update το firmware του Tanix TX92 και τώρα νομίζω είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα. Παράδειγμα όταν βλέπω ταινίες στο Kodi το μηχάνημα κολλάει παγώνει και μόνο αν το βγάλω από την πρίζα ξαναλειτουργεί. Πριν την αναβάθμιση τέτοιο πράγμα δεν μου έκανε. Μάλλον θα έχω ελλατωματικό κομμάτι δεν εξηγείται αλλιώς.
Επέλεξες να γίνει factory reset κατά την αναβάθμιση;

Επίσης πέρα από το Kodi, terrarium και άλλες εφαρμογές πώς συμπεριφέρονται;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξες να γίνει factory reset κατά την αναβάθμιση;

Επίσης πέρα από το Kodi, terrarium και άλλες εφαρμογές πώς συμπεριφέρονται;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Καλημέρα factory reset δεν έκανα όχι. Λες να φταίει αυτό; Αν είναι θα το κάνω factory reset θα ξαναστήσω kodi και ξαναβλέπω.

Edited by kosvou
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή τηλεκοντρόλ για κινητό !

Βρες τo "Android TV Remote Control" sto Play Store και επέλεξε M8S Pro L

 

Μπα το βρισκει μονο αν ειναι ανοιχτο.Απο κλειστο δεν μπορω να το ενεργοποιησω με οτιδηποτε αλλο περα απο το χειρηστηριο του.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα factory reset δεν έκανα όχι. Λες να φταίει αυτό; Αν είναι θα το κάνω factory reset θα ξαναστήσω kodi και ξαναβλέπω.
Σε τέτοιες περιπτώσεις που το πρόβλημα δεν φαίνεται να σχετίζεται άμεσα με εφαρμογές, ένα factory reset επιβάλλεται.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπα το βρισκει μονο αν ειναι ανοιχτο.Απο κλειστο δεν μπορω να το ενεργοποιησω με οτιδηποτε αλλο περα απο το χειρηστηριο του.

 

Κρίμα...

Εκείνο που δεν κατάλαβα είναι το αν το control συνδέεται με το tvbox με bluetooth..

 

Γενικώς είσαι ευχαριστημένος με το M8S Pro L ;

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα...

Εκείνο που δεν κατάλαβα είναι το αν το control συνδέεται με το tvbox με bluetooth..

 

Γενικώς είσαι ευχαριστημένος με το M8S Pro L ;

 

Πολυ ευχαριστημενος.Ειναι απλο και για την χρηση που το θελω(terrarium και kodi) ειναι μια χαρα.

Bluetooth εχει και το μποξακι αλλα και το χειρηστηριο προφανως για να μπορουν να συνδεθουν.

Ετσι οταν κλεινει το μποξακι μενει ανοιχτο το bluetooth του χειρηστηριου και γι'αυτο μου καταπινει ετσι γρηγορα την μπαταρια.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχαριστημενος.Ειναι απλο και για την χρηση που το θελω(terrarium και kodi) ειναι μια χαρα.

Bluetooth εχει και το μποξακι αλλα και το χειρηστηριο προφανως για να μπορουν να συνδεθουν.

Ετσι οταν κλεινει το μποξακι μενει ανοιχτο το bluetooth του χειρηστηριου και γι'αυτο μου καταπινει ετσι γρηγορα την μπαταρια.

 

Το χειριστήριο γιατί έχει bluetooth ; Έχει κάτι που το χρειάζεται ; Συνήθως ΙR δεν έχουν ;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παλιό μεν,απλά τώρα το χρειάστηκα

Για Gearbest ή Geekbuying παραγγελία από αποθήκη Κίνας ή Χονγκ Κονγκ,τι επιλέγω για να μην φάω κεφάλια στο τελωνείο; Unregistered ή registered αποστολή;

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Geekbuying και αποστολή από ευρωπαϊκή αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...