Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Θέλω να πάρω ένα docking station με 2 υποδοχές για 2 σκληρούς δίσκους και να το κουμπωσω πάνω στο boxακι μου (έχω το mxiii-g). Θα δουλέψει κάτι τέτοιο πώς το βλέπετε ; Έχει συνδέσει κανείς σε TV box 2 σκληρούς μέσω docking station ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1271

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Καλησπερα. Θέλω να πάρω ένα docking station με 2 υποδοχές για 2 σκληρούς δίσκους και να το κουμπωσω πάνω στο boxακι μου (έχω το mxiii-g). Θα δουλέψει κάτι τέτοιο πώς το βλέπετε ; Έχει συνδέσει κανείς σε TV box 2 σκληρούς μέσω docking station ;

 

2 όχι αλλά ένα έχω συνδέσει σε docking station.

Δεν νομίζω ότι θα δουλεύουν και οι 2 ταυτόχρονα από την στιγμή που έχει ένα usb cable το docking station τουλάχιστον το δικό μου.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

2 όχι αλλά ένα έχω συνδέσει σε docking station.

Δεν νομίζω ότι θα δουλεύουν και οι 2 ταυτόχρονα από την στιγμή που έχει ένα usb cable το docking station τουλάχιστον το δικό μου.

 

Λογικα ενας ειναι ο controller οποτε αν δεν κανω λαθος δεν εχει σχεση το ποσα καλωδια εχει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ενας ειναι ο controller οποτε αν δεν κανω λαθος δεν εχει σχεση το ποσα καλωδια εχει.

Οπότε λογικά θα δουλέψει.

2 όχι αλλά ένα έχω συνδέσει σε docking station.

Δεν νομίζω ότι θα δουλεύουν και οι 2 ταυτόχρονα από την στιγμή που έχει ένα usb cable το docking station τουλάχιστον το δικό μου.

Δεν έχεις κανένα 2 σκληρό να βάλεις πάνω να δούμε τι θα γίνει ; Και μια πληροφορία μια που έχεις docking station, ο σκληρός δίσκος ακούγεται επειδή είναι εκτεθειμένος ; Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω μια κλειστή θήκη σκληρού ; Έχω 3.5αριδες σκληρούς και έλεγα να πάρω ένα docking να μην πάνε χαμένοι. Αλλά απο την άλλη σκέφτομαι να πάρω έναν καινούριο 2.5αρη κλειστό εξωτερικό και μεγαλουτσικο να ξεμπερδευω, που πιάνει και λίγο χώρο είναι αθόρυβος και δεν θέλει και εξωτερική τροφοδοσία

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λογικά θα δουλέψει.

 

Δεν έχεις κανένα 2 σκληρό να βάλεις πάνω να δούμε τι θα γίνει ; Και μια πληροφορία μια που έχεις docking station, ο σκληρός δίσκος ακούγεται επειδή είναι εκτεθειμένος ; Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω μια κλειστή θήκη σκληρού ; Έχω 3.5αριδες σκληρούς και έλεγα να πάρω ένα docking να μην πάνε χαμένοι. Αλλά απο την άλλη σκέφτομαι να πάρω έναν καινούριο 2.5αρη κλειστό εξωτερικό και μεγαλουτσικο να ξεμπερδευω, που πιάνει και λίγο χώρο είναι αθόρυβος και δεν θέλει και εξωτερική τροφοδοσία

 

Έχω να βάλω αλλά από την στιγμή που έχεις μια έξοδο usb δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Ανάλογα τον σκληρό έχω και σκληρό που ακούγεται στην αρχή μόλις ξεκινήσει και μετά δεν ακούγεται τίποτα, και έχω και άλλο σκληρό που δεν ακούγεται καθόλου.

Αν πάρεις θήκη θα πρέπει μετά όταν θέλεις να βάλεις τον άλλο να ξεβιδωνεις και να βάζεις τον άλλο επίσης είτε θήκη είτε 2.5" εξωτερικό αν διαλέξεις αυτές τις επιλογές η θήκη να έχει τροφοδοτικό σε περίπτωση που υπάρχει ενδεχόμενο να σου κάνει διακοπές, ο εξωτερικός δεν έχει τροφοδοσία αλλά τραβάει λιγότερο ρεύμα οπότε δεν νομίζω να σου κάνει διακοπές αλλά δεν είμαι και απολύτως σίγουρος σε αυτό.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Έχω να βάλω αλλά από την στιγμή που έχεις μια έξοδο usb δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Με αυτη τη λογικη κανενα docking station δε θα εβγαινε με 2 θεσεις και μια εξοδο usb. Ξαναλεω οτι ο controller ειναι ενας αρα κανονικα πρεπει να δει και τα 2 disks.

Για του λογου το αληθες, δες λιγο το παρακατω λινκ τις εικονες που δειχνουν 1 εξοδο usb και την περιγραφη του docking station:

https://www.e-shop.gr/raidsonic-icy-box-ib-123cl-u3-2-bay-docking-and-clone-station-for-25-35-sata-hdd-ssd-p-PER.800646

"- JBOD: ο Η/Υ ανιχνεύει 2 ανεξάρτητους δίσκους"

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο ρουτερ μου dock με σκληρούς ,2,5".τους δείχνει ξεχωριστά

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τότε λύθηκε το θέμα ας αγοράσει ο φίλος docking station και ας βάλει 2 σκληρούς επάνω αφού επιβεβαιώνετε εσείς ότι τους βλέπει και τους δύο εγώ δεν το δοκίμασα ποτέ.
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Τότε λύθηκε το θέμα ας αγοράσει ο φίλος docking station και ας βάλει 2 σκληρούς επάνω αφού επιβεβαιώνετε εσείς ότι τους βλέπει και τους δύο εγώ δεν το δοκίμασα ποτέ.
Βάλε ένα hub στο shield και βάλε δύο να δοκιμάσεις

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα hub στο shield και βάλε δύο να δοκιμάσεις

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν χρησιμοποιώ docking station στο shield του έχω βάλει εξωτερικό 1 tb μόνο στο pc έχω docking station.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια με android box δεν μπορω να βλεπω netflix? Αναφερομαι στο t95m 4k.

 

Μπορεις απλα δε νομιζω οτι θα ειναι κατι καλυτερο απο 480 σε αναλυση αν και δεν το ξερω το συγκεκριμενο για να ξερω αν εχει Widevine L1.

Αν δε στο δειχνει στο gplay τοτε θα πρεπει να βρεις το apk και να το κανεις sideload. Δλδ το βρισκεις, το κατεβαζεις στο tv box και απο folder browser το κανεις execute & install.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις απλα δε νομιζω οτι θα ειναι κατι καλυτερο απο 480 σε αναλυση αν και δεν το ξερω το συγκεκριμενο για να ξερω αν εχει Widevine L1.

Αν δε στο δειχνει στο gplay τοτε θα πρεπει να βρεις το apk και να το κανεις sideload. Δλδ το βρισκεις, το κατεβαζεις στο tv box και απο folder browser το κανεις execute & install.

960χ540 βλέπω με L3

 

Το παιδί μάλλον έχει θέμα ε το apk.

Καλύτερα να δοκιμάσει άλλη έκδοση.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία εάν μπορείτε να μου λύσετε. Έχω έναν δίσκο 2 TB αλλά το TV box που έχω μάλλον πρέπει να βλέπει μέχρι 1 TB. Εάν τον σπάσω σε 2 partitions μπορεί να τα δει το boxακι μου ; Έχω το MXIII-G και μου φαίνεται περίεργο που δεν τον βλέπει γιατί είχα την εντύπωση οτι βλέπει τουλάχιστον μέχρι 2 TB σκληρο Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστικό review του νέου media player της dune. Και 4k Netflix / DRM και εξαιρετική αναπαραγωγή βίντεο.

 

http://mediaplayers.gr/dune-hd-pro-4k/

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Για χρήση Netflix και Cosmote TV Go το παρακάτω είναι κατάλληλο ; Είναι unrooted ;

Συγγνώμη ίσως είναι απλοική η ερώτηση αλλά έχω μπερδευτεί με τα μοντέλα της Xiaomi ( MI Box 3 , 3s, 4c, 4 κτλ...)

Το https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi-Box-Amlogic-S905X-2GB-RAM-8GB-ROM-TV-Box-International-Version-p-1182281.html?rmmds=cart_middle_products&ID=43101&cur_warehouse=HK

Link to comment
Share on other sites

Σε Tanix TX92 2/16GB κάτι τρέχει με το play store και ενώ ανοίγει κανονικά, όταν επιλέγω μια εφαρμογή μου πετάει στην οθόνη ότι δεν υπάρχει σύνδεση και να ελέγξω το wifi κλπ. Ενώ σύνδεση υπάρχει κανονικότατα αφού όλα τα υπόλοιπα παίζουν μια χαρά και ακόμα και το ίδιο το play store μου φορτώνει τα αποτελέσματα της αναζήτησς που κάνω. Απλώς όταν απο τα αποτελέσματα πατάω σε κάποια εφαρμογή (οποιαδήποτε) δεν μου ανοίγει την αναλυτική σελίδα της εφαρμογής με την περιγραφή κλπ. Τις ήδη κατεβασμένες εφαρμογές τις κάνει κανονικά update αν πάω απο το μενού στο "οι εφαρμογές μου". Στις ρυθμίσεις του play store λέει έκδοση 8.χ και όταν πατάω επάνω λέει ότι θα κατέβει και θα εγκατασταθεί νέα έκδοση play store αλλά ενώ δείχνει να κατεβάζει (εμφανίζεται το γνωστό βελάκι στο notification bar) δεν γίνεται τίποτα περισσότερο.

 

edit: Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε φίλε με το ίδιο μηχάνημα αλλά τελικά δεν πρέπει να έχει σχέση το μηχάνημα Μόλις τώρα νομίζω ότι κατάλαβα τι φταίει. Κάτω από την έκδοση του play store λέει "Μη πιστοποιημένη συσκευή" και πατώντας πάνω με πάει στον browser στο support της google όπου αναφέρει ότι σε μη πιστοποιημένες από τη google συσκευές δεν επιτρέπεται η χρήση των εφαρμογών της. Άρα είναι αυτό που κυκλοφόρησε πρόσφατα περί μπλοκαρίσματος των google apps σε μη πιστοποιημένες συσκεύες:

https://www.engadget.com/2018/03/26/google-starts-blocking-its-apps-on-uncertified-android-devices/?sr_source=Twitter

 

Σε σχετικό άρθρο που βρήκα λέει:

<<Όσοι "παίζουν" με custom ROMs θα έχουν την δυνατότητα να καταχωρήσουν το Device ID της συσκευής τους -το οποίο αλλάζει κάθε φορά που γίνεται factory reset- σε μια white list, για να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της Google. Υπάρχει όμως όριο 100 device ID και όποιος το ξεπεράσει ίσως έχει προβλήματα>>.

Δεν χρησιμοποιώ custom rom αλλά το πρόβλημα είναι το ίδιο. Που καταχωρούμε λοιπόν το Device ID της συσκευής. Το έχει ψάξει/κάνει κανείς?

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Σε Tanix TX92 2/16GB κάτι τρέχει με το play store και ενώ ανοίγει κανονικά, όταν επιλέγω μια εφαρμογή μου πετάει στην οθόνη ότι δεν υπάρχει σύνδεση και να ελέγξω το wifi κλπ. Ενώ σύνδεση υπάρχει κανονικότατα αφού όλα τα υπόλοιπα παίζουν μια χαρά και ακόμα και το ίδιο το play store μου φορτώνει τα αποτελέσματα της αναζήτησς που κάνω. Απλώς όταν απο τα αποτελέσματα πατάω σε κάποια εφαρμογή (οποιαδήποτε) δεν μου ανοίγει την αναλυτική σελίδα της εφαρμογής με την περιγραφή κλπ. Τις ήδη κατεβασμένες εφαρμογές τις κάνει κανονικά update αν πάω απο το μενού στο "οι εφαρμογές μου". Στις ρυθμίσεις του play store λέει έκδοση 8.χ και όταν πατάω επάνω λέει ότι θα κατέβει και θα εγκατασταθεί νέα έκδοση play store αλλά ενώ δείχνει να κατεβάζει (εμφανίζεται το γνωστό βελάκι στο notification bar) δεν γίνεται τίποτα περισσότερο.

 

edit: Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε φίλε με το ίδιο μηχάνημα αλλά τελικά δεν πρέπει να έχει σχέση το μηχάνημα Μόλις τώρα νομίζω ότι κατάλαβα τι φταίει. Κάτω από την έκδοση του play store λέει "Μη πιστοποιημένη συσκευή" και πατώντας πάνω με πάει στον browser στο support της google όπου αναφέρει ότι σε μη πιστοποιημένες από τη google συσκευές δεν επιτρέπεται η χρήση των εφαρμογών της. Άρα είναι αυτό που κυκλοφόρησε πρόσφατα περί μπλοκαρίσματος των google apps σε μη πιστοποιημένες συσκεύες:

https://www.engadget.com/2018/03/26/google-starts-blocking-its-apps-on-uncertified-android-devices/?sr_source=Twitter

 

Σε σχετικό άρθρο που βρήκα λέει:

<<Όσοι "παίζουν" με custom ROMs θα έχουν την δυνατότητα να καταχωρήσουν το Device ID της συσκευής τους -το οποίο αλλάζει κάθε φορά που γίνεται factory reset- σε μια white list, για να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της Google. Υπάρχει όμως όριο 100 device ID και όποιος το ξεπεράσει ίσως έχει προβλήματα>>.

Δεν χρησιμοποιώ custom rom αλλά το πρόβλημα είναι το ίδιο. Που καταχωρούμε λοιπόν το Device ID της συσκευής. Το έχει ψάξει/κάνει κανείς?

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-store/

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστικό review του νέου media player της dune. Και 4k Netflix / DRM και εξαιρετική αναπαραγωγή βίντεο.

 

http://mediaplayers.gr/dune-hd-pro-4k/

Γελάνε τα τσιμέντα με τα 2 γίγα ραμ και με τον rtd1265.ο κόσμος πάει μπροστά

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Γελάνε τα τσιμέντα με τα 2 γίγα ραμ και με τον rtd1265.ο κόσμος πάει μπροστά

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχει να κανει με ποιοτικα χαρακτηριστικά, και μάλλον αυτο γελάει με τα υπόλοιπα.

 

Auto frame rate switching, auto resolution switching, εξαιρετικο Dual Band 2T2R Wi-Fi,3D και 4Κ/HDR ανετα απο δικτυο, ATMOS/DTS: X pass-through, 4Κ Youtube και Netflix και εξαιρετικο περιβάλλον που περιλαμβάνει και αυτοματο poster wall χωρίς metadata. Στα συν το φωτιζομενο remote, η κατασκευή απο αλουμίνιο και το support της εταιρείας.

 

Ειναι σαν το Zidoo x9s με τις παραπανω διαφορές και με κυριότερη την αναπαραγωγη 4Κ Netflix. Πλεον ειναι η μονη περιπτωση που καποιος μπορει να εχει και εξαιρετικες βιντεο δυνατοτητες αναπαραγωγής αλλα και 4Κ Netflix σε μία συσκευή. Σε επομενο fw θα ερθουν και τα BD menu ;)

 

Οσοι θελουν κατι για play store, gaming ή αποκλειστικά για πειρατικο streaming θα προσπεράσουν μιας και υπάρχουν οικονομικότερες επιλογές. Για ακρως απαιτητική αναπαραγωγή βιντεο απο τοπικό δικτυο (Blu-Ray και UHD backups), και σε συνδιασμό με DRM license ειναι οτι καλύτερο.

Edited by vadergr
Link to comment
Share on other sites

Για χρήση Netflix και Cosmote TV Go το παρακάτω είναι κατάλληλο ; Είναι unrooted ;

 

Συγγνώμη ίσως είναι απλοική η ερώτηση αλλά έχω μπερδευτεί με τα μοντέλα της Xiaomi ( MI Box 3 , 3s, 4c, 4 κτλ...)

 

Το https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi-Box-Amlogic-S905X-2GB-RAM-8GB-ROM-TV-Box-International-Version-p-1182281.html?rmmds=cart_middle_products&ID=43101&cur_warehouse=HK

 

 

 

Ok θα είσαι,με το Xiaomi mi box το απλό,εγώ το πήρα από εδώ,και είμαι οκ

https://www.geekbuying.com/item/-Official-International-Version--XIAOMI-Mi-Box-4K-H-265-Android-Box-387938.html

Ιταλική αποθήκη με λίγα 4€ μεταφορικά,2 μερούλες

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα νεότερη έκδοση (μετονομασία σε phonesky κλπ) και δούλεψε. Δεν καταλαβαίνω πως έγινε αυτό εφόσον η συσκευή παραμένει "μη πιστοποιημένη". Ήταν άλλο το πρόβλημα ή το όλο θέμα της πιστοποίησης έγκειται στο update του google play app?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα νεότερη έκδοση (μετονομασία σε phonesky κλπ) και δούλεψε. Δεν καταλαβαίνω πως έγινε αυτό εφόσον η συσκευή παραμένει "μη πιστοποιημένη". Ήταν άλλο το πρόβλημα ή το όλο θέμα της πιστοποίησης έγκειται στο update του google play app?

Μάλλον στο update του ίδιου του playstore

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...