Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, εχω στα χερια μου ενα zidoo h6 pro απο γνωστο που μαλλον δε το θελει...εχει γινει ρεσετ και βασικα δε ξερω απο που να αρχισω και τι να κανω..δεν ειχα ποτε αλλωστε τετοιο κουτακι....και γενικα κουτακι...χααχαχ υπαρχουν καπου να διαβασω οδηγος για νεα κουτια ...εφαρμογες που καλο θα ηταν να εγκαταστησω και αλλες πληροφοριες....γενικα μιλαω...Ευχαρστιω οποιν μπει στον κοπο να μου απαντησει.

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Καλησπέρα, εχω στα χερια μου ενα zidoo h6 pro απο γνωστο που μαλλον δε το θελει...εχει γινει ρεσετ και βασικα δε ξερω απο που να αρχισω και τι να κανω..δεν ειχα ποτε αλλωστε τετοιο κουτακι....και γενικα κουτακι...χααχαχ υπαρχουν καπου να διαβασω οδηγος για νεα κουτια ...εφαρμογες που καλο θα ηταν να εγκαταστησω και αλλες πληροφοριες....γενικα μιλαω...Ευχαρστιω οποιν μπει στον κοπο να μου απαντησει.

Κινητό έχεις ; :dizzy::dizzy: Κανε εγκατάσταση τις εφαρμογές που θέλεις να εχει το κουτι ..

Android λειτουργικό έχει....

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ξερω τι εφαρμογες θα ηταν καλο να εχει ενα τετοιο κουτι...αλλα και στο κινητο δεν εχω βαλει εφαρμογες γιατι δε χρησημοποιω γενικα...αν υπαρχει κατι θα βοηθουσε αλλιως να μη κουραζω το θεμα..και το νημα ευχαριστω

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ξερω τι εφαρμογες θα ηταν καλο να εχει ενα τετοιο κουτι...αλλα και στο κινητο δεν εχω βαλει εφαρμογες γιατι δε χρησημοποιω γενικα...αν υπαρχει κατι θα βοηθουσε αλλιως να μη κουραζω το θεμα..και το νημα ευχαριστω

Καλοπροαίρετα πάντα αλλά εάν δεν ξέρεις γιατί το αγόρασες πεταμένα τα χρήματα που δαπάνησες ...

Εάν το πήρες για ψυχαγωγία ήδη έχουν αναφερθεί τα 3,4 βασικα προγράμματα που χρειάζεσαι για ταινίες,σειρές ,αθλητικά

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλαω για τα σιγουρακια κοντι , παιχνιδια κτλπ... μιλαω για players, χρησιμες εφαρμογες, ισως αξιολογα παιχνιδια δοκιμασμενα γενικα εφαρμογες που θα εκαναν το κουτακι διαμαντι.. εργαλειο οπως ειπα ηδη δεν αγορασα κουτι το εχω για λιγο καιρο στα χερια μου και θελω να αποκτησω λιγη εμπειρια μηπως παρω κατι και για εμενα. Ευχαριστω και παλι

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλαω για τα σιγουρακια κοντι , παιχνιδια κτλπ... μιλαω για players, χρησιμες εφαρμογες, ισως αξιολογα παιχνιδια δοκιμασμενα γενικα εφαρμογες που θα εκαναν το κουτακι διαμαντι.. εργαλειο οπως ειπα ηδη δεν αγορασα κουτι το εχω για λιγο καιρο στα χερια μου και θελω να αποκτησω λιγη εμπειρια μηπως παρω κατι και για εμενα. Ευχαριστω και παλι

Πού να ξέρουμε εμείς τι παιχνίδια σου αρέσουν και τι εφαρμογές προτιμάς;

Στη τελική άλλη χρήση κάνει ο καθένας.

Πχ εγώ δεν παίζω παιχνίδια, βλέπω μόνο ταινίες.

Αυτά τα βρίσκει ο καθένας μόνος του.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

οκ, θα γινω πιο συγκεκριμενος, ποιος λετε ότι είναι ο καλυτερος player?

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Mx Player για μενα.Ομως αυτες οι ερωτησεις δεν ειναι για εδω.Υπαρχουν αναλογα θεματα για να ρωτησεις για εφαρμογες android.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

οκ, θα γινω πιο συγκεκριμενος, ποιος λετε ότι είναι ο καλυτερος player?

 

Κάποιες προτάσεις βάσει της δικής μου χρήσης:

 

MX Player με τον custom codec για να υποστηρίζει αρχεία με DTS και AC3 format

Terrarium για σειρές και ταινίες (θα το βρεις εκτός Playstore)

AIDA64 για παρακολούθηση θερμοκρασιών

YouTube for Android TV (αν δεν το έχει ήδη)

Brave Browser κι ενεργοποίηση ad-blocking και 3rd party scripts

AceStream for Android (επίσης εκτός Playstore)

zetaTorrent αν "κατεβάζεις" γενικά

και φυσικά Kodi αλλά το στήσιμό του θέλει διάβασμα

 

Παιχνίδια γενικά δε παίζω στο box οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό το κομμάτι.:)

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες προτάσεις βάσει της δικής μου χρήσης:

 

MX Player με τον custom codec για να υποστηρίζει αρχεία με DTS και AC3 format

Terrarium για σειρές και ταινίες (θα το βρεις εκτός Playstore)

AIDA64 για παρακολούθηση θερμοκρασιών

YouTube for Android TV (αν δεν το έχει ήδη)

Brave Browser κι ενεργοποίηση ad-blocking και 3rd party scripts

AceStream for Android (επίσης εκτός Playstore)

zetaTorrent αν "κατεβάζεις" γενικά

και φυσικά Kodi αλλά το στήσιμό του θέλει διάβασμα

 

Παιχνίδια γενικά δε παίζω στο box οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό το κομμάτι.:)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το kodi σαν player είναι μακράν μπροστά.. Κάτσε μάθε το λίγο, φτιάχνεις ταινιοθήκη, παίζει τα πάντα απο format είναι εξαιρετικός.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το kodi σαν player είναι μακράν μπροστά.. Κάτσε μάθε το λίγο, φτιάχνεις ταινιοθήκη, παίζει τα πάντα απο format είναι εξαιρετικός.

Όλα χρειάζονται !Σαν μεμονωμένο player όχι άλλα σαν ολόκληρο σύστημα ίσως (για Ταινιοθήκη ναι ...)

Ο χρονος που χρειάζεται να κάνει boot (να ξεκινήσει σαν πρόγραμμα) εάν θέλεις να δεις μια ταινία μεμονωμένα (όχι online) είναι απελπιστικά αργο σε σχέση με ένα απλο player

Ο mx έχει feature που δεν θα τα βρεις πουθενά στο Android ...να μπορείς να κρύψεις τους hardcode υπότιτλους από ταινίες βάζοντας background στους εξωτερικούς υπότιτλους , μπορείς να κάνεις stretch την εικόνα για να κρύψεις εντελώς το μαύρο (πάνω κάτω κτλ) στις ταινίες (χωρίς cropped,να χάνεις εικόνα ,δεν είναι το ιδανικό αλλά το προτιμώ σε κάποιες ταινίες)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το kodi σαν player είναι μακράν μπροστά.. Κάτσε μάθε το λίγο, φτιάχνεις ταινιοθήκη, παίζει τα πάντα απο format είναι εξαιρετικός.
Δεν χρειάζεται απαραίτητα το kodi για να δεις απλά μια ταινία.

Υπάρχουν τόσοι άλλοι players πιο γρήγοροι για αυτή την δουλειά.

 

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όλα χρειάζονται !Σαν μεμονωμένο player όχι άλλα σαν ολόκληρο σύστημα ίσως (για Ταινιοθήκη ναι ...)

Ο χρονος που χρειάζεται να κάνει boot (να ξεκινήσει σαν πρόγραμμα) εάν θέλεις να δεις μια ταινία μεμονωμένα (όχι online) είναι απελπιστικά αργο σε σχέση με ένα απλο player

Ο mx έχει feature που δεν θα τα βρεις πουθενά στο Android ...να μπορείς να κρύψεις τους hardcode υπότιτλους από ταινίες βάζοντας background στους εξωτερικούς υπότιτλους , μπορείς να κάνεις stretch την εικόνα για να κρύψεις εντελώς το μαύρο (πάνω κάτω κτλ) στις ταινίες (χωρίς cropped,να χάνεις εικόνα ,δεν είναι το ιδανικό αλλά το προτιμώ σε κάποιες ταινίες)

 

Δεν χρειάζεται απαραίτητα το kodi για να δεις απλά μια ταινία.

Υπάρχουν τόσοι άλλοι players πιο γρήγοροι για αυτή την δουλειά.

 

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

Sorry παιδιά έχω nvidia shield και ανοίγει ακαριαία..Δεν το έχω δει να κάνει load σε άλλη συσκευή,περα του note 8 που έχω και ανοίγει επίσης επί τόπου.

Δεν είχε πάει το μυαλό μου ότι είναι βαρύ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εδωσα το Tanix Tx9 pro γιατι μαλλον ειχε θεμα και πηρα πριν 3 μερες το mecool m8s pro L με την φωνητικη αναζητηση.

 

Αυτο φοραει απο το εργοστασιο tv android που μοιαζει αρκετα το interface με την nexus rom απο οτι ειδα στο freaktab.Υπαρχει λογος να φλασαρω την nexus;

 

Επισης ξερει κανεις πως γινεται unroot για να βαλω nova go;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εδωσα το Tanix Tx9 pro γιατι μαλλον ειχε θεμα και πηρα πριν 3 μερες το mecool m8s pro L με την φωνητικη αναζητηση.

 

Αυτο φοραει απο το εργοστασιο tv android που μοιαζει αρκετα το interface με την nexus rom απο οτι ειδα στο freaktab.Υπαρχει λογος να φλασαρω την nexus;

 

Επισης ξερει κανεις πως γινεται unroot για να βαλω nova go;

Νομιζω δεν μοιαζει καθολου. Αλλο το τν android, αλλο η nexus. Ουτε το interface μοιαζει με το αλλο. Οποτε διαλεγεις και παιρνεις.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν μοιαζει καθολου. Αλλο το τν android, αλλο η nexus. Ουτε το interface μοιαζει με το αλλο. Οποτε διαλεγεις και παιρνεις.

 

Βλεποντας τα screenshots απο εδω το ειπα http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/676338-rom-mecool-m8s-pro-l-tvstock-nexus-rom-android-tv-7-1

Ειναι ακριβως ολοιδιο με το δικο μου.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

προσπαθώ σε mi box, να χρησιμοποιήσω iview κ vpn φυσικά, ξέρει κάποιος αν γίνεται; Προσπάθησα αλλά δεν εμφανίζεται το εικονίδιο, άρα δεν μπορώ να ανοίξω τις εφαρμογές.

 

Ευχαριστώ

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

προσπαθώ σε mi box, να χρησιμοποιήσω iview κ vpn φυσικά, ξέρει κάποιος αν γίνεται; Προσπάθησα αλλά δεν εμφανίζεται το εικονίδιο, άρα δεν μπορώ να ανοίξω τις εφαρμογές.

 

Ευχαριστώ

 

Κατέβασε sideload launcher ή tv app repo για να δεις την συντόμευση της εφαρμογής που θέλεις

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :) :) :)
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας τα screenshots απο εδω το ειπα http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/676338-rom-mecool-m8s-pro-l-tvstock-nexus-rom-android-tv-7-1

Ειναι ακριβως ολοιδιο με το δικο μου.

Μιλας για TV nexus rom. Υπαρχει και η "σκετη" nexus rom. H TV nexus, φυσικα και μοιαζει με την πρωτοτυπη αφου προκειται για μια βελτιωμενη ρομ απο τον magendaz, η οποια ειναι βασισμενη στην μαμα ρομ. Ελπιζω να ξεμπερδευτηκαμε...:lol::p:lol:

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για TV nexus rom. Υπαρχει και η "σκετη" nexus rom. H TV nexus, φυσικα και μοιαζει με την πρωτοτυπη αφου προκειται για μια βελτιωμενη ρομ απο τον magendaz, η οποια ειναι βασισμενη στην μαμα ρομ. Ελπιζω να ξεμπερδευτηκαμε...:lol::p:lol:

Ας δει το changelog και αν έχει κάτι που του αρέσει ας την φλασάρει..ο τύπος την έφτιαξε περισσότερο για beelink και tanix, την δοκίμασα σε gt1 και όντως τα σπάει..αλλά αν την έχεις stock..τι να την κανείς την moded?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη που απο το πουθενα επεμβαινω και γω, αλλα επι ενα μηνα ακομα να αποφασισω τι να παρω για την τηλεοραση. Βασικα αυτη τη στιγμη στη T.V που ειναι προς το παρων 1080p το μονο που βλεπουμε ειναι κανονικα καναλια κυπριακης τηλεορασης εκτος απο καποιες φορες που βαζω το λαπτοπ κοντα με HDMI να δουμε καμια ταινια. Ειμαι αναμεσα σε Android Box, Roku Steaming Stick Plus και το Chromecast Ultra. Κυριως τι ζηταω? Netflix 1080p , ταινιες με καλη ποιοτητα για streaming, και live καναλια κυριως για κανα ποδοσφαιρο και F1 .. Εχω ψαξει εναλακτικους μεθοδους για να βλεπω ταινιες στο Roku μεσω του PLEX και το σκεφτομαι αν αξιζει.. ειμαι διαθεσιμος να πληρωσω μεχρι 100ευρω για κατι που αξιζει. Σκεφτομαι οτι τα φθηνα android box δεν θα μου κανουν τη δουλεια μου ποιοτικα και γενικως δεν μου γεμιζουν το ματι. (με εξαιρεση το nvidia shield)
Link to comment
Share on other sites

Πλην νετφλιξ, ότι και να πάρεις παίζει ρόλο η ποιότητα του στριμ.μη περιμένεις το shield να κάνει τα cam rip σε 4κ ταινία

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...