Jump to content

Alcatel OT-991


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφενος δεν ειμαι εξοικειωμενος με δαυτα, αφετερου παλιοτερα ως νεαροτερος που ειχα κι ορεξη (τωρα γερασαμε), ειχα αλλαξει τα φωτα σε μητρικες, στα Παραθυρα κι αναβαθμισεις ΒΙΟS και μονταρισμενες εκδοσεις ειχα βαλει....

Νοιωθω αμηχανα κι ισως φαινομαι εκνευριστικα ασχετος ρωτωντας συνεχως, αντε να παει στον αγυριστο δε θα συνεχισω αλλο μαζι του, ισα να ριχνω ενα γρηγορο υποτυπωδες σερφαρισμα με Οpera mini κι ελεγχος emails με το ενσωματωμενο του προγραμμα.

Κι οταν ελθει η ωρα θα παει στον πατο της θαλασσας να κανει παρεα με τα σκυλοψαρα.

Thanks again για την υπομονη σου.

Πραγματικά στεναχωριέμαι που δεν κατάφερες να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω αν θα σε παρηγορήσει αυτό, αλλά μέχρι πρόπερσι δεν ήξερα καν τι εστί smartphone, δειλά δειλά έκανα κάποια βήματα για να μάθω 2-3 πράγματα.

Αν ήσουν Θεσσαλονίκη, θα το είχαμε ξεπετάξει σε διάρκεια λιγότερη ενός Ελληνικού καφέ.

Πάντως αν το ξανασκεφτείς κάποια στιγμή και θελήσεις να ασχοληθείς ξανά μαζί του, μη διστάσεις να ρωτήσεις το οτιδήποτε, εγώ τουλάχιστον θα σε βοηθήσω όσο περνάει απ΄το χέρι μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πραγματικά στεναχωριέμαι που δεν κατάφερες να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω αν θα σε παρηγορήσει αυτό, αλλά μέχρι πρόπερσι δεν ήξερα καν τι εστί smartphone, δειλά δειλά έκανα κάποια βήματα για να μάθω 2-3 πράγματα.

Αν ήσουν Θεσσαλονίκη, θα το είχαμε ξεπετάξει σε διάρκεια λιγότερη ενός Ελληνικού καφέ.

Πάντως αν το ξανασκεφτείς κάποια στιγμή και θελήσεις να ασχοληθείς ξανά μαζί του, μη διστάσεις να ρωτήσεις το οτιδήποτε, εγώ τουλάχιστον θα σε βοηθήσω όσο περνάει απ΄το χέρι μου.

 

Οθων... πότε πεινούμε καφέ? (πέμπτη ειμαι εκτος) ... της αλλες ημέρες απλα δώσε τοπο και χρόνο... φέρνω το mama Alcatel ..kai το παμε μεχρι custom rOm... παλιά του ειχα το jeftra 3... αλλα μετα την αλλαγή m/b απο alcatel... τίποτε δεν μπορω να κάνω...

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οθων... πότε πεινούμε καφέ? (πέμπτη ειμαι εκτος) ... της αλλες ημέρες απλα δώσε τοπο και χρόνο... φέρνω το mama Alcatel ..kai το παμε μεχρι custom rOm... παλιά του ειχα το jeftra 3... αλλα μετα την αλλαγή m/b απο alcatel... τίποτε δεν μπορω να κάνω...

 

ευχαριστώ

Αν η συσκευή σου είναι τουβλιασμένη, ευχαρίστως να το κανονίσουμε.

Αν λειτουργεί και θέλεις απλά να πειραματιστείς, δεν θέλω να πάρω κάποιο ρίσκο που θα θέσει σε κίνδυνο τη συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή σου είναι τουβλιασμένη, ευχαρίστως να το κανονίσουμε.

Αν λειτουργεί και θέλεις απλά να πειραματιστείς, δεν θέλω να πάρω κάποιο ρίσκο που θα θέσει σε κίνδυνο τη συσκευή σου.

 

δεν εχεις κανενα ρισκο...κανενα ΟΤΙ και να παθει... ξερω τη διαδικασία καλα...την εχω κανει

εχω ρουταρει 30 φορες το προηγούμενο κινητό και αυτο.... αλλλα

αλλαξα λαπτοπ και εχασα τα αρχεια, αυτο με win7 και επισεις λογο βλαβης μου αλλαξανε m/b και ειναι μαμα...

δεν εχω αρχεια μεσα ,,... δεν θελω τιποτε απο αυτα που εχει ...

απλα να γινει rootνα μπουν τα σχετικα κιαι μια νεα ρομ?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις κανενα ρισκο...κανενα ΟΤΙ και να παθει... ξερω τη διαδικασία καλα...την εχω κανει

εχω ρουταρει 30 φορες το προηγούμενο κινητό και αυτο.... αλλλα

αλλαξα λαπτοπ και εχασα τα αρχεια, αυτο με win7 και επισεις λογο βλαβης μου αλλαξανε m/b και ειναι μαμα...

δεν εχω αρχεια μεσα ,,... δεν θελω τιποτε απο αυτα που εχει ...

απλα να γινει rootνα μπουν τα σχετικα κιαι μια νεα ρομ?

Αν είναι έτσι όπως λες, τότε κάτι τέτοιο εξυπηρετεί και τις 2 πλευρές, εσένα που θέλεις να βάλεις τη ROM της επιλογής σου κι εμένα που ψάχνω απεγνωσμένα Ελληνικό preloader και μαμά ROM.

Στείλε μου με πμ ποιες μέρες και ώρες βολεύεσαι και το ρυθμίζουμε το ταχύτερο δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα "bacatelistes". να κάνω μια ερώτηση θέλω υπάρχει τρόπος να κρατάμε εφαρμογές όταν αλλάζουμε rom. βασικά πιο πολύ με ενδιαφέρει να μένει η διαδικασία με το link2sd. πλησιάζει η ώρα να αλλάξω τηλ σε κάνα μηνα υπολογίζω και έχω αρχίσει τα πειράματα.

 

α και κάτι άλλο τελικά πια rom προτιμάτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Λοιπον παιδία εγώ έκανα ρουτ με τον παλιό τρόπο γιατί το e-root δεν λειτουργούσε στο pc μου δεν ξέρω γιατί, και τώρα θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να βάλω rom (θέλω την cyanogen mod 9 επειδή έχει ωραίο look) η να μου πείτε ποια κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη. Επείσης επειδή θέλω να αποθηκεύω εφαρμογές στην sd με το link to sd θέλω να φτίαξω και το particion στην sd αλλά πρέπει πρώτα να φτίαξω την ρομ η το particion στην sd κατά την γνώμη σας?? Ευχαριστώ!
H γυναίκα, το ψάρι και το Xiaomi θέλουν χέρι. Αλλιώς μένεις νηστικός και με ένα τούβλο στο χέρι!!!:p
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα παιδια.Γνωριζει καοιιος να μου πει ποσο κοστιζει η αλλαγη οθονης σε 991?

Εσπασε στης κόρης μου και αν και της πηρα αλλο σκεφτομαι να το κρατησω ως δευτερο αν αξιζει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Γνωριζει καοιιος να μου πει ποσο κοστιζει η αλλαγη οθονης σε 991?

Εσπασε στης κόρης μου και αν και της πηρα αλλο σκεφτομαι να το κρατησω ως δευτερο αν αξιζει..

 

η οθονη εσπασε η το τζαμακι αφης ?

Link to comment
Share on other sites

Εμμμ..δεν ξερω.αλλα τωρα που το λες η οθονη δουλευει κανονικα.και το τζαμι απο πανω εχει σπασει.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από βλάβη εντός εγγύησης μου αλλάξανε την πλακέτα και τώρα έχει το firmware της cosmote. Δεν μπορώ να μπω ούτε στο menu για backup/recover πατώντας το volume up+power button ούτε να το κάνω root πάλι όπως το είχα κάνει πέρσι όταν το αγόρασα...

Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμμμ..δεν ξερω.αλλα τωρα που το λες η οθονη δουλευει κανονικα.και το τζαμι απο πανω εχει σπασει.

λοιπον το τζαμακι απο το ebay κοστιζει 15 ευρω το κινητο μεταχειρισμενο αξιζει 50 και πολυ ειπα σορρυ αλλα ετσι ειναι :rolleyes:εαν μπορεις να το περασεις αξιζει να το κανεις εαν εισαι θεσσαλονικη με 5 ευρω στο περναω εγω τελος παντω οτιδιποτε παραπανω απο 30 ευρω να δωσεις δεν αξιζη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ρε παιδία εγώ εκανα ροοτ το τηλεφωνο εγινα ολα κανονικα και εβαλα το link 2 sd εκανα τα particions και ολα συμφωνα με το http://www.xperiablog.net/2011/12/12/link2sd-guide-never-worry-about-internal-memory-limits-again/. Το θεμα ειναι οτι εκανα particion 8gb και αν παω στις ρυθμισεις να δω την εσωτερικη μνημη του κινητου δεν μου βγαζει 8gb μου βγαζει τα κλασσικα 150mb. Βεβαια η μνημη του κινητου εχει ανεβει αλλα και παλι γεμιζει μολις βαλω αρκετες εφαρμογες. Λετε να δοκιμασω ενα particion 2gb για να δω εαν δουλειει κανονικα?? Γιατι τωρα δουλευει το link 2 sd αλλα οχι τελεια...:wacko:
H γυναίκα, το ψάρι και το Xiaomi θέλουν χέρι. Αλλιώς μένεις νηστικός και με ένα τούβλο στο χέρι!!!:p
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

μέσα από τις οδηγίες του forum εδώ έβαλα πριν 1 χρόνο περίπου τη jefta rom και χρησιμοποίησα από τότε απροβλημάτιστα το κινητό. Όμως τώρα έχω αγοράσει ένα καινούριο στο οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω την κάρτα μνήμης που ήδη έχω στο Alcatel. Δεν μπορώ να το κάνω γιατί εφαρμογές κτλ εξαρτώνται από αυτήν. Έτσι αποφάσισα να το κάνω reset στην εργοστασιακή rom (OneTouch Upgrade). Όμως όσες φορές κι αν έχω προσπαθήσει μου γράφει ότι έχω την τελευταία έκδοση του λογισμικού και δεν κάνει τίποτα.

Καμιά ιδέα?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έχει πέσει στα χέρια μου το συγκεκριμένο τηλέφωνο και δεν ανοίγει.

Υποψιάζομαι ότι πρέπει να περάσω τη ρομ από την αρχή.

Με ποιον τρόπο γίνεται αυτό;

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
χθες περασα τη ρομ του gradu αλλα την ωρα που ξεκηνισα να φτιαξω δυο παρτισιον στην καρτα μου εσβησα τα παντα. εκανα επαναφορα στις αρχηκες ρυθμησεις και επανηρθαν τα αρχεια συστηματος αλλα πλεον δεν μπορω να μπω σε recovery mod.θελω να εγκαταστησω ξανα την ρομ για να ειναι ολα αρχικα καλα και ολοκληρομενα.. υπαρχει τροποσ να μπορεσω να μπω ξανα se recovery mod?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Οποιος θελει μαμα rom ας το κανει αναβαθμιση.Δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει αλλα ειπα να το πω μιας που το εκανα σημερα.Επισης να αναφερω οτι η συσκευη μου ηταν τουβλο με jefta 3, δλδ κολουσε στο λογοτυπο μπροστα.Με την αναβαθμιση μπηκαν κ ελληνικα κ ολα οπως πρωτα.Παμε στο Support και μετα κατεβαζουμε το One Touch Upgrade S 2.8.0 και ακολουθουμε τα βηματα
http://www.alcatelonetouch.com/global-en/products/smartphones/one_touch_991.html#1

Edited by delpaolo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
Υπαρχει καποιος με alcatel 991X που δουλευουν τα ελληνικα του? μπορω να του πω πως θα τραβηξει το pro_info μεσο adb για να το χουμε και εμεις!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Λοιπόν συμφορουμίτες, σας έχω ευχάριστα νέα!

Βρήκα τρόπο να ξετουβλιάσουμε τις συσκευές μας με μόνη υπαναχώρηση την απώλεια των Ελληνικών, αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια μπροστά στην ανάσταση του τηλεφώνου.

 

Επειδή έχω φάει κυριολεκτικά περισσότερες από 24 ώρες προκειμένου να βρω λύση, προς το παρών θα σας δώσω όλα τα αρχεία που θα χρειαστείτε για τη διαδικασία unbrick και κάποια στιγμή μόλις βρω χρόνο θα σας δώσω και λεπτομερή οδηγό με εικόνες.

Προς το παρών έχω αναλυτικές γραπτές οδηγίες.

Έψαξα πολύ και τελικά βρήκα preloader ο οποίος υποτίθεται πως λειτουργεί σε όλες τις συσκευές Alcatel OT-991.

Σημειώστε πάντως πως η δοκιμή έγινε σε συσκευή ΟΤ-991Χ (single sim) και όχι σε ΟΤ-991D,

χωρίς αυτό να σημαίνει πως χάνετε και τίποτα να δοκιμάσετε.

Επίσης να πω το αυτονόητο, πως δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε βλάβη παρουσιάσει το κινητό σας,

αν και για ποια ευθύνη μιλάμε, αφού η διαδικασία αφορά ήδη ρημαγμένα κινητά!:lol:

 

Κατεβάστε τα unbrick αρχεία από εδώ -> https://app.box.com/s/ppelogwm244twgt383jw

Κατεβάστε το SP Flash tool από εδώ -> https://app.box.com/s/n4v9qe3jdx7d9n6g65bj

Κατεβάστε το Alcatel One Touch Upgrade από εδώ -> https://app.box.com/s/8ogfwj5v5q3k9eggft7c

 

Η διαδικασία έχει ως εξής:

1) Ανοίγουμε το SP Flash Tool.

2) Φορτώνουμε το scatter file που βρίσκεται στο φάκελο ROM του Flash Tool.

(Αγνοούμε τις όποιες προειδοποιήσεις και προχωράμε στο επόμενο βήμα.)

3) Πηγαίνουμε στην επιλογή "Format" και τικάρουμε "Auto Format Nand Flash" και από κάτω "Format Whole Flash". Τελος, πατάμε το ΟΚ.

4) Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω usb και περιμένουμε να ολοκληρωθεί το φορμάρισμα.

5) Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, αποσυνδέουμε το κινητό, βγάζουμε και επανατοποθετούμε τη μπαταρία.

6) Φορτώνουμε τα αρχεία που κατεβάσαμε πρώτα (Unbrick files) στο πρόγραμμα, προσέχοντας στο τέλος να είναι τικαρισμένα και τα 3 πεδία

(PRELOADER - DSB_BL - PRO_INFO).

7) Επιλέγουμε "Download" και στη συνέχεια συνδέουμε και πάλι το κινητό στον υπολογιστή.

8) Αν όλα πάνε καλά, στο τέλος θα μας εμφανίσει έναν πράσινο κύκλο, κάτι που σημαίνει πως η διαδικασία ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

9) Αποσυνδέουμε το κινητό και στη συνέχεια αφαιρούμε και επανατοποθετούμε τη μπαταρία.

10) Ανοίγουμε το πρόγραμμα αναβάθμισης της Alcatel και προχωρούμε στην ενημέρωση της συσκευής.

Σημειώστε πως στο κινητό σας θα εγκατασταθεί η Ρουμάνικη rom, η οποία ευτυχώς περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και την Αγγλική γλώσσα.

 

Μετά την πρώτη εκκίνηση του τηλεφώνου και αφού άνοιξα το Wi-Fi, μου ήρθε ενημέρωση μέσω OTA (μεγέθους 12.6mb), την οποία σας συμβουλεύω να μην κρατήσετε (όσοι μείνετε τελικά με τη stock rom), αφού το μόνο που προσθέτει στη συσκευή είναι κάποιες άχρηστες εφαρμογές της Orange Romania που χωρίς root δεν αφαιρούνται.

 

Καλή επαναφορά!

 

Χθες το μπρίκαρα προσπαθώ εδώ και 2 ώρες αλλά τίποτα. Τα αρχεία είναι ενεργά (unbrink)? δοκίμασα και την τελευταία έκδοση του sptools αλλά έβγαζε κάτι για τα αρχεία. Δοκίμασα με το upgrade αλλά τίποτα έβγαζε ότι έχω την τελευταίο firmaware. Τι να κάνω ρε παιδιά μπας και ανοίξει? Υπάρχει τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

φιλε ειλικρινά ευχαριστώ για τις ιδέες σου. το έκανα και αυτό αλλα καμια αλλαγή

 

NEO: λοιπόν με τα δικά σου αρχεία και με βοήθεια από το παρακάτω link το έφτιαξα. χρησιμοποίησα "σκατερ" από xda τα δικά σου αρχεία και ότι έλειπε από xda και όλα κομπλέ . το παραθέτω και για τους άλλους φίλους

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2162945&page=6

 

εγώ το είχα "ξεμπρυκαρει" με συνδυασμό αρχείων δοκίμασε λίγο και κάτι θα γίνει. έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι διάβασε και θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

εγώ το είχα "ξεμπρυκαρει" με συνδυασμό αρχείων δοκίμασε λίγο και κάτι θα γίνει. έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι διάβασε και θα καταλάβεις[/QUOT

Ok τα κατάφερα φόρτωσα τα πάντα στο sptools και τώρα κάνω την αναβάθμιση μέσω ungrade

 

εγώ το είχα "ξεμπρυκαρει" με συνδυασμό αρχείων δοκίμασε λίγο και κάτι θα γίνει. έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι διάβασε και θα καταλάβεις[/QUOT

Ok τα κατάφερα φόρτωσα τα πάντα στο sptools και τώρα κάνω την αναβάθμιση μέσω ungrade

 

Μετά από 3,5 ώρες και αφού πήρε την room μέσω upgrade δεν λέει να ανοίξει. Άφησα το κινητό χωρίς μπαταρία για κανένα 30 λέπτο αλλά τίποτα.

Επιτέλους άνοιξε. Πήγα να περάσω άλλη room και δεν άνοιγε κρατούσε το ανθρωπάκι της android για κάποια δεύτερα εξαφανιζόταν και ξαναερχόταν και τίποτα άλλο. Μπήκα σε recovery λειτουργία έκανα wipe data factory reset, format όλα και τώρα το ανθρωπάκι είναι συνεχώς εμφανιζόμενο. Όταν ξαναλειτούργησε έκανα root και όταν πέρασα την room και μετά τα wipe & format ο Η/Υ δεν αναγνωρίζει το κινητό. Υπάρχει κανένα εργαλείο να το επαναφέρω? Με το SP_Flash_Tool_v3.1224.01 &ONE TOUCH Upgrade S 2.8.0 δεν βρίσκει το κινητό και το μόνο που κάνει είναι να μπαίνει σε CWM Recovery.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω φτασει μεχρι το recovery mod κα το superuser.παρακατω δεν καταφερα να παω διοτι απο το recovery ,ο υπολογιστης δεν εβλεπε την sd ,και ετσι δεν μπορεσα να προσθεσω αρχεια custom rom.Aν ξεπερασω αυτο, ποια ρομ θεωρειται κατα τη γνωμη σας ποιο ευελικτη για το τηλεφωνο?....Γρηγορο ιντερνετ,κανενα βιντεο,και ομαλες τηλ.κλησεις χωρις διακοπες ,μου φτανουν και δεν εχω αλλες απαιτησεις για βαριες εφαρμογες η παιχνιδια κλπ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-991

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...