Jump to content

Alcatel OT-991


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Doa 14 ημερών δε νομίζω να έχω, γιατί στα χαρτιά από Connecting Line που το πήρα λέει νομίζω για 5 μέρες. Άλλωστε αυτό είναι για περιπτώσεις που μόλις το ανοίξεις υπάρχει βλάβη, σωστά; Άρα έτσι κι αλλιώς δεν είναι τέτοια η περίπτωσή μου...

 

Επίσης, το εικονίδιο Superuser δεν υπάρχει πια, άρα έκανα σωστά το Unroot, έτσι δεν είναι; Ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά βοήθεια...

Δεν ξέρω τι βλακεία έγινε, αλλά το κινητό δε δουλεύει σωστά. Στο play store δε με βάζει, λέει πρέπει να εισάγετε λογαριασμό και όταν πατάω οκ, με πετάει. Στους λογαριασμούς από τις ρυθμίσεις δε μ'αφήνει να βάλω νέο λογαριασμό, κολλάει και κάνει επανεκκίνηση. Έκανα 20 φορές επαναφορά εργοστασιακών, αλλά τίποτα. Επίσης, το χειρότερο, με παίρνουν τηλ και λένε ότι είναι κατειλημμένο...

 

Το κινητό είναι μόλις 5 ημερών! Ψάχνω 2 μέρες τώρα να βρω κάτι για να το επαναφέρω, αλλά μάταια... Και το upgrade tool από το site της Alcatel μου βγάζει "Έχετε την τελευταία έκδοση".

 

Είχα κάνει root, έκανα unroot για να το πάω στο Γερμανό να μου το κοιτάξουν. Θα μου το δεχτούν λέτε; Δε με ενδιαφέρει να πληρώσω κιόλας φυσικά, αλλά όπως καταλαβαίνετε είμαι σε απόγνωση...

 

Κατέβασες το ONE TOUCH Upgrade; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αυτό ανεξαρτήτως του αν έχεις το τελευταίο upgrate, σου κάνει από την αρχή το τηλέφωνο σαν καινούργιο! :p Αν δεν έχεις κατεβάσει αυτό, κατέβασε το, ακολούθησε τις οδηγίες και πιστεύω θα είσαι εντάξει.

 

Αν είναι αυτό που έχεις και σου βγάζει το μήνυμα που λες, λυπάμαι δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Γι' αυτό που ρωτάς πάντως, ναι, αν δε βλέπεις το εικονίδιο SuperUser είσαι unroot. Ελπίζω να μην έχει μείνει κάποιο άλλο "σημάδι" ότι το ρούταρες. Όταν έκανες τη διαδικασία του unroot δε σου έβγαλε στο τέλος succeeded; Αν ναι, τότε είσαι κομπλέ, δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, θα το δεχτούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Doa 14 ημερών δε νομίζω να έχω, γιατί στα χαρτιά από Connecting Line που το πήρα λέει νομίζω για 5 μέρες. Άλλωστε αυτό είναι για περιπτώσεις που μόλις το ανοίξεις υπάρχει βλάβη, σωστά; Άρα έτσι κι αλλιώς δεν είναι τέτοια η περίπτωσή μου...

 

Επίσης, το εικονίδιο Superuser δεν υπάρχει πια, άρα έκανα σωστά το Unroot, έτσι δεν είναι; Ή όχι;

 

Φιλε ειδα που ειπες παραπανω για τον Γερμανό,και για αυτο ειπα για το Doa 14 ημερών.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Γερμανό θα το πάω γιατί αυτοί έχουν το σέρβις της Αλκατέλ απ' ότι διάβασα. Αν δεν εχει DOA απλως ισχυει η κανονικη εγγυηση, ετσι; Για τα υπολοιπα που ρωτησα πριν, τι εχεις να πεις;

 

Παρεμπιπτόντως, σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

 

Κατέβασες το ONE TOUCH Upgrade; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αυτό ανεξαρτήτως του αν έχεις το τελευταίο upgrate, σου κάνει από την αρχή το τηλέφωνο σαν καινούργιο! :p Αν δεν έχεις κατεβάσει αυτό, κατέβασε το, ακολούθησε τις οδηγίες και πιστεύω θα είσαι εντάξει.

 

Αν είναι αυτό που έχεις και σου βγάζει το μήνυμα που λες, λυπάμαι δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Γι' αυτό που ρωτάς πάντως, ναι, αν δε βλέπεις το εικονίδιο SuperUser είσαι unroot. Ελπίζω να μην έχει μείνει κάποιο άλλο "σημάδι" ότι το ρούταρες. Όταν έκανες τη διαδικασία του unroot δε σου έβγαλε στο τέλος succeeded; Αν ναι, τότε είσαι κομπλέ, δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, θα το δεχτούν κανονικά.

 

Ναι το έκανα το Upgrade, αλλά τίποτα. Μου βγάζει ότι έχω τελευταία έκδοση. Το Unroot ναι μου έβγαλε succeeded στο τέλος. Ελπίζω να πάνε όλα καλά, το πρωί θα το πάω Γερμανό και βλέπουμε... Θα επιστρέψω με νεότερα. Ευχαριστώ!

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση πως μπορώ να αφαιρέσω τις περιττές εφαρμογές από το τηλέφωνο μου; μιλάω για τις εφαρμογές που έχει εγκαταστήσει η cosmote και δεν διαγράφονται.

Ευχαριστώ

Νίκας - Μανίκας - Λιας - Καραμπαλίκας - Γενικολλιάς - Βουρδουμπάς - Κεντρικόπουλος και μπροστά μόνος του ο Νίκωνας :p
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση πως μπορώ να αφαιρέσω τις περιττές εφαρμογές από το τηλέφωνο μου; μιλάω για τις εφαρμογές που έχει εγκαταστήσει η cosmote και δεν διαγράφονται.

Ευχαριστώ

 

Μονο με roοtαρισμα γινεται αυτο φιλε μου λογικα.Και περνωντας ενα προγραμματακι προσθαφαιρεσης προγραμματων.

Υπαρχουν οδηγιες στις πιο πισω σελιδες,και για τα 2 παραπανω εαν δεν κανω λαθος.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Eπιτρέψτε μου να παρατηρήσω κάτι.Είναι άστοχο να συγκρίνουμε τηλέφωνα με διαφορά τιμών 100+ Ευρώ και να λέμε ότι είναι καλύτερο το τάδε από το τάδε! Για 10-20 Ευρώ είναι λογική η σύγκριση, για παραπάνω πιστεύω όχι. Δεν το έχω το συγκεκριμένο τηλ. αλλά από το λίγο που έτυχε να το δω μου φάνηκε value for money κινητάκι! Αξιοπρεπής πρόταση σε αρκετά καλή τιμή. Αλήθεια, η ποιότητα του βιντεο είναι ικανοποιητική? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

ωρέα. έκανα ολη τη διαδικασία όλα πήγαν καλά αλλά έχασε την επαφη με την sim 2 και δεν ανοίγει η sim1!!!! πως αντιστρέφουμε την διαδικασία????

θελω να την κανω απο την αρχή να δω τι δεν πήγε καλά.

 

 

για την ακρίβεια τις sim τις 'εχασα με το SP_Flash_Tool_v2.1134.00

Edited by nick1985
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το τηλ (991d) με αγγλικό android.

Πώς μπορώ να βάλω Ελληνικά;

(Στις διαθέσιμες γλώσσες δεν συμπεριλαμβάνονται τα Ελληνικά)

 

Ευχ.

 

morelocale2 απο market.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας για αρχή

το τηλέφωνο χρησιμοποιεί την κάρτα Micro SD μόνον η μπορούμε να βάλουμε και την Micro SD High Capacity (Micro SDHC)

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ERROR....

προσοχή έκανα την διαδικασία root ετσι οπως αναλυτικά περιγράφετε σε προηγούμενο ποστ.....

ολα πηγαν καλα, σύμφωνα με τις οδηγίες ΑΛΛΛΑ εχασα τις SIM τωρα ειναι μονο σε διαδικασία πτήσης και ΔΕΝ δουλεύει η λειτουργεια τηλεφώνου?!!!!!! ειναι μόνιμα σε mode "λειτουργεια πτήσης...."

 

χΡΙΑΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ..

πως μπορώ να το ξεπεράσω?/ εστω να επαναφέρω τις αρχικές ρυθμίσεις....!!!!! οπως ηταν οταν το αγόρασα ..pro root εποχή......

 

 

τελικά διόρθωσα τη βλάβη με την βοήθεια της εφαρμογής one touch upgrate kai ξαναεβαλα την μαμά έκδοση... σήμερα θα ξαναδοκιμασω....

... και ελπιζω αυριο να είναι unroot.... Πως θα βρω της μη απαραίτητες εφαρμογές που τρώνε μνήμη για να μην φορτώνονται στη ram???

Edited by mike62
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το ξαναδοκίμασα ( με απενεργοποιημένο το antivirous) και ολα έγιναν ΟΚ..... τωρα ειμαι root.

PARAMENEI.... ΠΑΡΑΜΈΝΕΙ το ερώτημα

πως μπορώ να αυξήσω τη διαθέσιμη RAM???? πως?

ποιες εφαρμογές -λειτουργίες μπορώ να ξηλώσω και πως?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το ξαναδοκίμασα ( με απενεργοποιημένο το antivirous) και ολα έγιναν ΟΚ..... τωρα ειμαι root.

PARAMENEI.... ΠΑΡΑΜΈΝΕΙ το ερώτημα

πως μπορώ να αυξήσω τη διαθέσιμη RAM???? πως?

ποιες εφαρμογές -λειτουργίες μπορώ να ξηλώσω και πως?

 

Θα κατεβάσεις από το market το root uninstaller το οποίο σου επιτρέπει να απεγκαταστήσεις τις εφαρμογές του συστήματος.

 

Δυστυχώς δε θυμάμαι ακριβώς τι άχρηστα πράγματα είχε στη μαμά rom το 991 γιατί πάει καιρός που τα "έστειλα", αλλά νομίζω αν δεν πειράξεις πράγματα που δεν ξέρεις καθόλου και περιορίσεις την απεγκατάσταση σε εφαρμογές που ξέρεις ότι δε θα χρειαστείς (κάτι περίεργα keyboards θυμάμαι ότι έχει) νομίζω θα είσαι ΟΚ. Αν ψάξεις πάντως στο google (και στο myphone νομίζω έχει), κυκλοφορούν κάποιες λίστες με εφαρμογές που είναι ασφαλές να βγάλεις από το τηλέφωνο. Καλού κακού πάντως, πάρε για όλες τις εφαρμογές ένα backup με το titanium.

 

Edit: Υπάρχει στο αντίστοιχο θέμα του xda κάποιος που παραθέτει μια λίστα με τις εφαρμογές που μπορούν να φύγουν άφοβα. Στη δίνω με κάθε επιφύλαξη, ΠΑΡΕ ΠΡΩΤΑ BACKUP!

Edited by katergaris1979
Link to comment
Share on other sites

οπως αναλυτικά εξιστορεί το Ευαγγέλιο (xda) το πρόβλημα ειναι συνηθισμένο και ξεπερασμένο, υπομονή και με τη δεύτερη λύνεται

Hi

about root ... many Italian users, fallen into the problem of two sim no longer recognized.

At the second attempt, after the restoration through the alcatel tool, the root has been successful.

I think that it can not be a simple randomness. What could be causing this?

 

Our smartphones have this fw version:

versione fw 2.3.6

versione base band 6573

v. kernel 2.6.35.7 android-bld1@aclgcl-ubnt61 #1

n. build GINGERBREAD

Link to comment
Share on other sites

εκανα το τηλεφωνο root , έβγαλα μερικές εφαρμογές με το root unistaller αλλά δεν δείχνει μεταβολή του εσωτερικού χώρου αποθήκευσης , έγινε κάτι λάθος ?
Link to comment
Share on other sites

καλυσπερα στο forum ειμαι καινουριος στο my phone και μολις αγορασα μεσο internet ενα alcatel 991 d, οπου μολις το παρελαβα καταλαβα οτι ειναι με γερμανικο μενου. το γυρισα σε αγγλικα και μετα βρηκα μεσο alcatel ελληνικο μενου οπου αλλαζει στο google τα ελληνικα αλλα το πληκτρολογιο μενει στα αγγλικα.Η εφαρμογη που κατεβασα βγαζει μυνυμα λαθους.

Παπακαλω εαν υπαρχει λυση σε αυτο το προβλημα.

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ το κινητο το πειρα απο μαγαζι θεσσαλονικης με 152 ευρο με μεταφορικα:blink:

Link to comment
Share on other sites

καλυσπερα στο forum ειμαι καινουριος στο my phone και μολις αγορασα μεσο internet ενα alcatel 991 d, οπου μολις το παρελαβα καταλαβα οτι ειναι με γερμανικο μενου. το γυρισα σε αγγλικα και μετα βρηκα μεσο alcatel ελληνικο μενου οπου αλλαζει στο google τα ελληνικα αλλα το πληκτρολογιο μενει στα αγγλικα.Η εφαρμογη που κατεβασα βγαζει μυνυμα λαθους.

Παπακαλω εαν υπαρχει λυση σε αυτο το προβλημα.

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ το κινητο το πειρα απο μαγαζι θεσσαλονικης με 152 ευρο με μεταφορικα:blink:

 

Φιλε μου δοκιμασε και αλλα πληκτρολογια απο το market.........:)

169 το εχει το mediamarkt,Ελληνικο βεβαια.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα από blog πρώτη φορά γράφω γιατί με έχει προβληματίσει το κινητό που αγόρασα οπότε συγχωρείστε μου οποιαδήποτε βλακεία κάνω..

Είναι στα αγγλικά και δεν μπορώ με καμία παναγία να βάλω ελληνικά..

Δεν ξέρω γιατί ενω βρίσκω επιλογή έστω τα μηνύματα να αλλάξω μου λέει να κατεβάσω κάτι που το κάνει αλλά μετά μου λέει Error..

Έχω περάσει από το παλιό μου κινητό τις επαφές που είναι στα ελληνικά και τα δείχνει μία χαρά, και σκέφτομαι ρε κωλό δημιουργοί αυτού το κινητού αφού διαβάζει τις επαφές και τις δείχνει στα ελληνικά μια χαρά γιατί δεν έχει επιλογή να μπεί η ελληνική γλώσσα??

Κολλάει αρκετά.. και φοβάμαι να εγκαταστήσω την αναβάθμιση από το site της alcatel γιατί δεν εμφανίζει το 991 d παραμόνο το 991 και λέω ότι αν δεν μου εμφανίσει τη δεύτερη κάρτα sim θα το πετάξω στη θάλασσα!! :P

Τι να κάνω να το προσπαθήσω να κάνω την αναβάθμιση???

Θα δουλεύουν μετά και οι δύο κάρτες???

Ευχαριστώ για το χρόνο σας που διαβάζετε τις απορίες και παρακαλώ θέλω ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ ΑΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by allooooha
λάθος
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα από blog πρώτη φορά γράφω γιατί με έχει προβληματίσει το κινητό που αγόρασα οπότε συγχωρείστε μου οποιαδήποτε βλακεία κάνω..

Είναι στα αγγλικά και δεν μπορώ με καμία παναγία να βάλω ελληνικά..

Δεν ξέρω γιατί ενω βρίσκω επιλογή έστω τα μηνύματα να αλλάξω μου λέει να κατεβάσω κάτι που το κάνει αλλά μετά μου λέει Error..

Έχω περάσει από το παλιό μου κινητό τις επαφές που είναι στα ελληνικά και τα δείχνει μία χαρά, και σκέφτομαι ρε κωλό δημιουργοί αυτού το κινητού αφού διαβάζει τις επαφές και τις δείχνει στα ελληνικά μια χαρά γιατί δεν έχει επιλογή να μπεί η ελληνική γλώσσα??

Κολλάει αρκετά.. και φοβάμαι να εγκαταστήσω την αναβάθμιση από το site της alcatel γιατί δεν εμφανίζει το 991 d παραμόνο το 991 και λέω ότι αν δεν μου εμφανίσει τη δεύτερη κάρτα sim θα το πετάξω στη θάλασσα!! :P

Ευχαριστώ για το χρόνο σας που διαβάζετε τις απορίες και παρακαλώ θέλω ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ ΑΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θες morelocale2 με €υρά αντίτιμο

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

θες morelocale2 με €υρά αντίτιμο

 

θα το προσπαθήσω και θα σου πω..

ευχαριστώ.. αλλά ένα δωρεάν που είδα και κατέβασα δεν κάνει δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Πρωτη φορα γραφω στο forum, συγχωρειστε με αν ειμαι εκτος θεματος. Μολις πριν λιγες μερες αγορασα το κινητακι, εχω ψαξει παντου στο internet για screen protectors και θηκη αλλα δεν εχω βρει πουθενα. Μπορει κανεις να βοηθησει;Ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Πρωτη φορα γραφω στο forum, συγχωρειστε με αν ειμαι εκτος θεματος. Μολις πριν λιγες μερες αγορασα το κινητακι, εχω ψαξει παντου στο internet για screen protectors και θηκη αλλα δεν εχω βρει πουθενα. Μπορει κανεις να βοηθησει;Ευχαριστω...

 

Απο εδω ισως?--->

http://www.ebay.com/itm/JEKOD-Hard-Case-Cover-LCD-Guard-For-Alcatel-One-Touch-OT-991-OT991-Smart-J-/300746600663?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item4605e4f0d7

 

US $9.88...δλδ περιπου 7,83 ευρω.....μια χαρα τιμουλα,και τα εχεις και τα 2 που ζητας!!

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 2 μέρες με το κινητό μπορώ να πω είμαι πολύ ικανοποιημένος. Μόλις λυθεί και το θέμα του root θα είναι όλα super. Δεν έχω δοκιμάσει το SuperOneClick, αν βρω λίγο χρόνο θα το κάνω προς το βραδάκι.

 

Αναβάθμιση έκανα αμέσως μόλις το πήρα με το ONE TOUCH Upgrade S 1.7.9 που βρήκα στο Site της Alcatel. Έκανε download στο pc και μετά πέρασε κάτι στο τηλέφωνο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν όντως πέρασε κάτι νέο ή αν απλώς βάζει το τελευταίο firmware ανεξαρτήτως του τι έχει μέσα το τηλέφωνο! Μου φάνηκε λίγο μούφα το software, γι' αυτό το λέω. OTA ανανεώσεις από δω και πέρα.

 

Το don't panic ζήτησέ το. Πιθανών δε θα στο πουν μόνοι τους. Και δεν είναι σε κάρτα, ένα βιβλιαράκι με το URL να κατεβάσεις την εφαρμογή θα σου δώσουν το οποίο περιέχει και το κλειδί ώστε να το ενεργοποιήσεις.

 

H camera ως hardware είναι 3Mp, το έχουν κάνει 5 με interpolation. Δε χρειάζεται να κάνει κάτι ο χρήστης, μπαίνοντας στο μενού της cam, θα δεις ότι είναι προεπιλεγμένο το 5Μp.

 

Adreno 200 GPU απ' ό,τι είδα στο net. Στο τηλέφωνο δεν ξέρω καν που το λέει αυτό.

 

Αυτά παιδιά. Όποιος έχει κάτι νεότερο για root ας κάνει ένα post.

 

Φίλε μου μιλάς για το 991 ή το 991d γιατί στο sti alcatel όταν κατέβασα το upgrate κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης μου έχει επιλογή μόνο για 991 και όχι 991d που έχω εγώ..

Τι να κάνω να εγκαταστήσω για το 991?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-991

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...