Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να σετάρω το MoreLocale, ώστε να έχω μενού κτλ σε αγγλικά αλλά να μπορώ να γράψω SMS με 160 χαρακτηρες στα ελληνικά;;;

Είναι για το HTC Desire 500 EU (δεν έχει από την 'μάνα' του ελληνικά)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να σετάρω το MoreLocale, ώστε να έχω μενού κτλ σε αγγλικά αλλά να μπορώ να γράψω SMS με 160 χαρακτηρες στα ελληνικά;;;

Είναι για το HTC Desire 500 EU (δεν έχει από την 'μάνα' του ελληνικά)

 

Για να κάνεις αυτό που θέλεις, δεν σου χρειάζεται το MoreLocale. Αυτή η εφαρμογή χρειάζεται για να αλλάζεις σε ελληνικά το μενού και τα ονόματα των εφαρμογών, κάτι που όπως γράφεις δεν σ' ενδιαφέρει.

Άρα πάμε στο θέμα εφαρμογή SMS που να υποστηρίζει 160 χαρακτήρες με το ελληνικό πληκτρολόγιο. Μπορείς να δεις μία εκ των HandCent SMS, EvolveSMS, Go SMS, και είμαι σίγουρος ότι θα σου γράψουν και άλλοι χρήστες και άλλες εφαρμογές.

Οι παραπάνω εφαρμογές έχουν επιλογή για 160 χαρακτήρες, μέσα από τις ρυθμίσεις τους. Έτσι, όλα σου τα μηνύματα θα αποστέλλονται με κεφαλαία γράμματα και θα υπολογίζονται ως 160 χαρακτήρες, και όχι 80.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Mετά τα τελευταία θλιβερά updates του Swype που προκαλούν lag και freeze σε αρκετά κινητά , η Nuance μου έστειλε οδηγίες και όλα φαίνονται να τρέχουν ξανά μια χαρά. Παραθέτω τις οδηγίες :

 

1. Κάντε απεγκατάσταση, restart στο κινητό και επανεγκατάσταση.

2. Απενεργοποιήστε τα παρακάτω :

α)Oι λέξεις μου -> Αντίγραφο ασφαλείας και συγχρονισμός

β)Οι λέξεις μου -> Δυναμικό λεξικό

γ) Ρυθμίσεις -> Έξυπνο πρόγραμμα επεξεργασίας

 

Χρησιμοποιώντας δυο μήνες τα δύο άλλα διάσημα πληκτρολόγια , επαλήθευσα ότι κανένα από τα 2 δεν φτάνει το Swype στην κατανόηση της λέξης που θέλεις να γράψεις ( όχι της επόμενης λέξης αλλά της λέξης που γράφεις). Και λίγο να πάει το δάχτυλο σε άλλο γράμμα, το Swype δεν μπερδεύεται και δίνει κατά 90% το σωστό αποτέλεσμα , ενώ για το υπόλοιπο 10% σου βάζει τη λέξη στις εναλλακτικές. Αντίθετα το Swiftkey και το Touchpal δεν έχουν την ίδια ικανότητα κατανόησης.

 

Ελπίζω οι οδηγίες που μου έστειλε η Nuance να βοηθήσουν όλους όσους έχετε πρόβλημα με τα τελευταία updates.

Link to comment
Share on other sites

Mετά τα τελευταία θλιβερά updates του Swype που προκαλούν lag και freeze σε αρκετά κινητά , η Nuance μου έστειλε οδηγίες και όλα φαίνονται να τρέχουν ξανά μια χαρά. Παραθέτω τις οδηγίες :

 

1. Κάντε απεγκατάσταση, restart στο κινητό και επανεγκατάσταση.

2. Απενεργοποιήστε τα παρακάτω :

α)Oι λέξεις μου -> Αντίγραφο ασφαλείας και συγχρονισμός

β)Οι λέξεις μου -> Δυναμικό λεξικό

γ) Ρυθμίσεις -> Έξυπνο πρόγραμμα επεξεργασίας

 

Χρησιμοποιώντας δυο μήνες τα δύο άλλα διάσημα πληκτρολόγια , επαλήθευσα ότι κανένα από τα 2 δεν φτάνει το Swype στην κατανόηση της λέξης που θέλεις να γράψεις ( όχι της επόμενης λέξης αλλά της λέξης που γράφεις). Και λίγο να πάει το δάχτυλο σε άλλο γράμμα, το Swype δεν μπερδεύεται και δίνει κατά 90% το σωστό αποτέλεσμα , ενώ για το υπόλοιπο 10% σου βάζει τη λέξη στις εναλλακτικές. Αντίθετα το Swiftkey και το Touchpal δεν έχουν την ίδια ικανότητα κατανόησης.

 

Ελπίζω οι οδηγίες που μου έστειλε η Nuance να βοηθήσουν όλους όσους έχετε πρόβλημα με τα τελευταία updates.

Είμαι και εγώ φανατικός χρήστης του swype και το άφησα λίγο στην άκρη μετά τα κολλήματα που είχα. Βέβαια δεν είχα τα τρομερά lags, αλλά όταν προσπαθούσα να γράψω ένα μεγάλο κείμενο όπως εδώ στο myphone, αργούσε πολύ να ανταποκριθεί το πληκτρολόγιο στο πάτημα που έκανα και κάποιες φορές κολλούσε. Όμως ήθελα να ρωτήσω, απενεργοποιώντας το δυναμικό λεξικό και τα αντίγραφα/συγχρονισμός, εάν έγραφες μία λέξη που δεν την είχε το λεξικό και μετά ήθελες να την γράψεις πάλι, την είχε αποθηκευμένη ή έπρεπε να την γράψεις πάλι; Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι ανώτερο από τα άλλα, πάντα προσωπική εκτίμηση, και ειδικά στις προβλέψεις του. Έχω και το swiftkey και το smart keyboard Pro, αλλά όσο έχω ευχαριστηθεί το swype δεν έχω άλλο. Το μόνο που, κατά τη γνώμη μου, το πλησιάζει λίγο είναι το stock πληκτρολόγιο του Sony Xperia Ζ που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Τις λέξεις τις δικές σου μπορείς να τις αποθηκεύεις και τις κρατά όσο δεν κάνεις format στο κινητό. Aν σκοπεύεις να κάνεις format κάποια στιγμή, τότε άνοιξε για λίγο το backup and sync, συγχρόνισε και ξανακλείσε το. Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δυο ερωτήσεις για όποιον ξέρει και θέλει να απαντήσει...

 

Οι εφαρμογές απ' το amazon ενημερώνονται κανονικά; κάνουν update όταν βγαίνει καινούρια έκδοση; αν ναι, από πού; μέσω play, μέσω amazon, ή απλά μέσα απ' την ίδια την εφαρμογή;; (πχ το swype που δίνει το amazon είναι προηγούμενη έκδοση από αυτή του play... θα ενημερωθεί;; )

Αν μετά την εγκατάσταση της εφαρμογής που αγόρασες, αφαιρέσεις απ' το τηλέφωνο το amazon appstore, υπάρχει πρόβλημα; επηρεάζεται η εφαρμογή;;

 

Προφανώς δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει amazon και γενικώς εκτός play, κι έχω μεσάνυχτα...

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δυο ερωτήσεις για όποιον ξέρει και θέλει να απαντήσει...

 

Οι εφαρμογές απ' το amazon ενημερώνονται κανονικά; κάνουν update όταν βγαίνει καινούρια έκδοση; αν ναι, από πού; μέσω play, μέσω amazon, ή απλά μέσα απ' την ίδια την εφαρμογή;; (πχ το swype που δίνει το amazon είναι προηγούμενη έκδοση από αυτή του play... θα ενημερωθεί;; )

Αν μετά την εγκατάσταση της εφαρμογής που αγόρασες, αφαιρέσεις απ' το τηλέφωνο το amazon appstore, υπάρχει πρόβλημα; επηρεάζεται η εφαρμογή;;

 

Προφανώς δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει amazon και γενικώς εκτός play, κι έχω μεσάνυχτα...

Ευχαριστώ!!

Σχετικά με το swype πιστεύω (δεν είμαι σίγουρος) ότι από τη στιγμή που το εγκαταστήσεις μετά οι αναβαθμίσεις θα γίνονται κανονικά από το google play. Σχετικά με το amazon, επειδή είμαι παθών, το έχω εγκαταστήσει στο nexus 7 και κατέβασα κάποια παιχνίδια για τα παιδιά μου. Όταν το απεγκατέστησα και δοκίμασαν να παίξουν ένα από αυτά τα παιχνίδια, δεν μπορούσαν και έβγαζε το μήνυμα ότι το amazon είναι απεγκατεστημένο και πρέπει να γίνει εγκατάσταση. Δεν ξέρω εάν ήταν τυχαίο περιστατικό, αλλά μόλις το εγκατέστησα πάλι έπαιζαν κανονικά αυτά τα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δυο ερωτήσεις για όποιον ξέρει και θέλει να απαντήσει...

 

Οι εφαρμογές απ' το amazon ενημερώνονται κανονικά; κάνουν update όταν βγαίνει καινούρια έκδοση; αν ναι, από πού; μέσω play, μέσω amazon, ή απλά μέσα απ' την ίδια την εφαρμογή;; (πχ το swype που δίνει το amazon είναι προηγούμενη έκδοση από αυτή του play... θα ενημερωθεί;; )

Αν μετά την εγκατάσταση της εφαρμογής που αγόρασες, αφαιρέσεις απ' το τηλέφωνο το amazon appstore, υπάρχει πρόβλημα; επηρεάζεται η εφαρμογή;;

 

Προφανώς δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει amazon και γενικώς εκτός play, κι έχω μεσάνυχτα...

Ευχαριστώ!!

 

επειδη κατεβαζω παιχνιδια απο το amazon (οχι paid βεβαια) μπορω να σου πω οτι γινονται κανονικα ενημερωση εφοσον κατι ειναι διαθεσιμο απλα θα πρεπει να σειρεις απο αριστερα την οθονη να σου βγαλει το μενου..

οσο για την εκδοση του swype λογικο να ερχεται αργοτερα το update..αλλα μην νομιζεις οτι εχουν γραμμενη την εφαρμογη τους στο amazon app store..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές που δίνονται free απο το amazon απαιτούν (τις περισσότερες φορές αποτι έχω καταλάβει) να υπάρχει και το app store της amazon εγκατεστημένο. Όπως και να έχει δεν πιστεύω πως υπάρχει λόγος κάποιος να το απεγκαταστήσει καθώς συνεχώς υπάρχουν free εφαρμογές εκεί.

Όσο για τα updates έχω καταλάβει οτι γίνονται κανονικά απο το amazon app store καθώς είχα πάρει το swiftkey δωρεάν απο κει και όποτε τα παιδιά στο thread των πληκτρολογίων ανέφεραν κάποιο update έμπαινα στην εφαρμογή και έβλεπα ότι όντως είχε βγει κaι το έκανα κανονικά. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν βγαίνει ειδοποίηση όπως στο play store οπότε θα πρέπει συχνά να ελέγχεις μέσα απ την εφαρμογή για πιθανά updates.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το swype πιστεύω (δεν είμαι σίγουρος) ότι από τη στιγμή που το εγκαταστήσεις μετά οι αναβαθμίσεις θα γίνονται κανονικά από το google play. Σχετικά με το amazon, επειδή είμαι παθών, το έχω εγκαταστήσει στο nexus 7 και κατέβασα κάποια παιχνίδια για τα παιδιά μου. Όταν το απεγκατέστησα και δοκίμασαν να παίξουν ένα από αυτά τα παιχνίδια, δεν μπορούσαν και έβγαζε το μήνυμα ότι το amazon είναι απεγκατεστημένο και πρέπει να γίνει εγκατάσταση. Δεν ξέρω εάν ήταν τυχαίο περιστατικό, αλλά μόλις το εγκατέστησα πάλι έπαιζαν κανονικά αυτά τα παιχνίδια.

 

Καμία σχέση δεν έχουν οι εφαρμογές του Amazon να αναβαθμίζονται από το Play.

Διαφορετικές εταιρείες και η καθεμία πρόσφερει τις δικές της εφαρμογές και αναβαθμίσεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να εγκαταστήσω το app του Amazon στο note ii για να έχουμε και άλλες επιλογές εκτός Google play ?

Από τον browser που έχεις στο κινητό, αναζητάς dowload amazon και σου εμφανίζει τις αντίστοιχες επιλογές. Το κατεβάζεις, εγκατάσταση και είσαι έτοιμος. Πρέπει όμως ή να έχεις είδη λογαριασμό στην amazon, ή να ανοίξεις έναν για να μπορείς να κατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τρέξτε στο Amazon store...Δωρεάν το Swype...

 

Αφού συμφωνήσω και εγώ με την προηγούμενη κριτική του Swype (καλύτερη πρόβλεψη τρέχουσας λέξης με σύρσιμο), και έχοντας καταλήξει εδώ και καιρό στο Touchpal, να σε ευχαριστήσω για την υπόδειξη. Πήρα το δωρεάν Swype και ένα κάρο άλλες που είναι δωρεάν σήμερα. Σπεύσατε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ τους φίλους που μου απάντησαν...

Το πήρα κι εγώ το swype, κι επιτέλους θα γλυτώσω από "μικρές ανοησίες" του stock keyboard της Samsung...

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε mail με κωδικό ενεργοποίησης του swype , αλλά πουθενά στις ρυθμίσεις δεν μου βγάζει για ενεργοποίηση .
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε mail με κωδικό ενεργοποίησης του swype , αλλά πουθενά στις ρυθμίσεις δεν μου βγάζει για ενεργοποίηση .

 

Θα έπρεπε να σου βγάλει ειδοποίηση στη notification bar, την οποία και όταν την άνοιγες θα σου εμφάνιζε το πλαίσιο που πρέπει να βάλεις τον κωδικό.

Μήπως από τις ρυθμίσεις του συστήματος να επιλέξεις ως πληκτρολόγιο κάποιο άλλο, και όταν ξαναεπιλέξεις το Swype τότε σου τον ζητήσει;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε mail με κωδικό ενεργοποίησης του swype , αλλά πουθενά στις ρυθμίσεις δεν μου βγάζει για ενεργοποίηση .

Αν δεν κάνω λάθος, πηγαίνεις ρυθμίσεις-οι λέξεις μου και εκεί σου έχει επιλογή για να βάλεις τον κωδικό σου την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τρέξτε στο Amazon store...Δωρεάν το Swype...

 

Ακομα ειναι δωρεαν ? Γιατι αυτη τη στιγμη που κοιταζω στο amazon store το Swype keyboard υπαρχει για 4,91$ ....

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ειναι δωρεαν ? Γιατι αυτη τη στιγμη που κοιταζω στο amazon store το Swype keyboard υπαρχει για 4,91$ ....

 

Όχι δυστυχώς την έχασες την προσφορά:(

Link to comment
Share on other sites

Το fleksy τελικά αξίζει; Ελληνικά έχει μόνο στη beta;

 

Την αγόρασα την εφαρμογή για να βοηθήσω και τα παιδιά που είναι Έλληνες, αν και μου ήταν κατά την Trial περίοδο δύσκολο να το συνηθίσω, επειδή ήμουν με swipe πληκτρολόγια (Swype, TouchPal). Ελληνικά μπορείς να τα κατεβάσεις μέσα από το πληκτρολόγιο, είτε κατεβάσεις την Trial έκδοση ή την Paid (τη δίνουν μέχρι τέλη του μήνα με 50% έκπτωση).

Εγώ ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω αν γράφω το ίδιο γρήγορα με το Swype (μάλλον όχι αλλά μένω μ' αυτό ως κύριο), οπότε αν θέλεις κι εσύ κάτι σε swipe ή με πρόβλεψη της επόμενης λέξης (ότι κάνει δηλαδή το SwiftKey), μάλλον δε θα σου αρέσει.

 

Όπως και να 'χει κατέβασε την Trial για να το δεις. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Την αγόρασα την εφαρμογή για να βοηθήσω και τα παιδιά που είναι Έλληνες, αν και μου ήταν κατά την Trial περίοδο δύσκολο να το συνηθίσω, επειδή ήμουν με swipe πληκτρολόγια (Swype, TouchPal). Ελληνικά μπορείς να τα κατεβάσεις μέσα από το πληκτρολόγιο, είτε κατεβάσεις την Trial έκδοση ή την Paid (τη δίνουν μέχρι τέλη του μήνα με 50% έκπτωση).

Εγώ ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω αν γράφω το ίδιο γρήγορα με το Swype (μάλλον όχι αλλά μένω μ' αυτό ως κύριο), οπότε αν θέλεις κι εσύ κάτι σε swipe ή με πρόβλεψη της επόμενης λέξης (ότι κάνει δηλαδή το SwiftKey), μάλλον δε θα σου αρέσει.

 

Όπως και να 'χει κατέβασε την Trial για να το δεις. ;)

 

Το έβαλα τελικά και δεν περίμενα να είναι τόσο καλό από το λίγο που το δοκίμασα. Θα δείξει τις επόμενες μέρες αν αξίζει να μείνει. Η πρόβλεψη της επόμενης λέξης δε με απασχολεί τόσο, απλά γράφω χωρίς να κοιτάζω τι προτείνουν τα λεξικά συνήθως, το βρίσκω πολύ πιο γρήγορο να γράφω έτσι και όποιο διορθώνει πιο σωστά αυτό μένει. Νομίζω πως αυτό είναι το σκεπτικό τους καθώς δεν προτείνει όσο γράφεις, απλά διορθώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...