Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

ενω ημουν για καιρο χρηστης του swiftkey αποφασισα να δοκιμάσω το Swype!εχω ομως ενα προβληματάκι!οταν στελνω μηνυμα δν μου εμφανιζεται πουθενα το πληκτρο για να αλλαξω σειρα! ξερει κανεις πως διορθώνεται?επισης ξερει κανεις απο που μπορουμε να κατεβασουμε θεματα?
Link to comment
Share on other sites

ενω ημουν για καιρο χρηστης του swiftkey αποφασισα να δοκιμάσω το Swype!εχω ομως ενα προβληματάκι!οταν στελνω μηνυμα δν μου εμφανιζεται πουθενα το πληκτρο για να αλλαξω σειρα! ξερει κανεις πως διορθώνεται?επισης ξερει κανεις απο που μπορουμε να κατεβασουμε θεματα?

 

τι εννοεις να αλλαξεις σειρα?

δεν καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

ενω ημουν για καιρο χρηστης του swiftkey αποφασισα να δοκιμάσω το Swype!εχω ομως ενα προβληματάκι!οταν στελνω μηνυμα δν μου εμφανιζεται πουθενα το πληκτρο για να αλλαξω σειρα! ξερει κανεις πως διορθώνεται?επισης ξερει κανεις απο που μπορουμε να κατεβασουμε θεματα?

 

Θέματα θα βρεις στης ρυθμίσεις του "εξατομικευση" .

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να αλλαξεις σειρα?

δεν καταλαβα...

 

ε οπως εχουμε το enter στον υπολογιστη κατι αντοιστιχο για το κινητο!ολα τα πληκτρολογια που ειχα δοκιμασει ειχαν αυτο το πληκτρο!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

ε οπως εχουμε το enter στον υπολογιστη κατι αντοιστιχο για το κινητο!ολα τα πληκτρολογια που ειχα δοκιμασει ειχαν αυτο το πληκτρο!:wacko:

 

βρε φιλε πλακα με κανεις????:)

ολοκληρο enter δεξια κατω δεν το βλεπεις?:)

Link to comment
Share on other sites

Για να εμφανιστεί το enter στα μηνύματα πήγαινε μηνύματα--->ρυθμίσεις--->επιπλέον ρυθμίσεις--->τύπος πληκτρολογίου--->εμφάνιση πλήκτρου enter
Link to comment
Share on other sites

Για να εμφανιστεί το enter στα μηνύματα πήγαινε μηνύματα--->ρυθμίσεις--->επιπλέον ρυθμίσεις--->τύπος πληκτρολογίου--->εμφάνιση πλήκτρου enter

 

υπαρχει τετοιο θέμα με το enter???

sorry δεν το ηξερα..σε μενα το ειχε απο την αρχή!:O

Link to comment
Share on other sites

βρε φιλε πλακα με κανεις????:)

ολοκληρο enter δεξια κατω δεν το βλεπεις?:)

 

σε εμενα δεν υπαρχει αυτο...

υπαρχει το πληκτρο smile!:wacko:

μηπως πειραξα εγω κατι στις ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ βλέπω το enter στο swype beta και ούτε έχω στις ρυθμίσεις sms ( στο android και στο swype ) την επιλογή "επιπλέον ρυθμίσεις" που λέει ο φίλος πιο πάνω.To enter αντίθετα εμφανίζεται αυτόματα όταν πάω να γράψω πχ στις σημειώσεις και όχι στο sms.

 

Πάντως προσωπικά δεν χρειάζομαι το "enter" στα sms και δεν καταλαβαίνω φίλε adelino γιατί το χρειάζεσαι.:) Τόσα χρόνια κανείς δεν μου έχει στείλει sms με κενές γραμμές.:p

 

Aν θα βαθμολογούσα το swype.beta θα του έβαζα για τις 3 λειτουργίες του:

 

-Λειτουργία Swype : 10/10 ( πραγματικά εξαίσιο)

-Λειτουργία Πρόγνωσης : 10/10 ( τα κρατάει και τα θυμάται όλα)

-Λειτουργία Προφορικού λόγου : 8/10 ( μερικές φορές καταλαβαίνει όλα τα Ελληνικά, μερικές φορές όχι εντελώς.Πάντως είμαι εντυπωσιασμένος και από αυτή τη λειτουργία και δεν ξέρω αν υπάρχει πληκτρολόγιο που να το ξεπερνά)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν υπάρχει κανένα πληκτρολόγιο που να εμφανίζει παράλληλα/ταυτόχρονα :

>πληκτρολόγιο Qwerty,

>μπάρα βασικών συμβόλων ( τελεία, ερωτηματικό,θαυμαστικό,smile) και

>μπάρα αριθμών

 

σε κάθετη μορφή ( εννοώ όχι σε landscape mode) ?

 

Κατέβασα το Α.Ι Keyboard το οποίο μου εμφανίζει πάνω από τα γράμματα μια μπάρα αριθμών η οποία με διπλή κύλιση εναλλάσσεται σε μπάρα συμβόλων αλλά θα ήθελα να έχω κατευθείαν ορατές και τις 2 μπάρες ( αριθμών και βασικών συμβόλων

) χωρίς να κάνω εναλλαγή μπρος πίσω.

 

το καλύτερο σε όλα αυτά που ζητάς είναι το multiling keyboard.

υποστηρίζει πλήρως τα ελληνικά με λεξικό και έχει αυτόματο ορθογραφικό!

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.klye.ime.latin

Edited by venumis
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πληκτρολόγιο για slide γράψιμο και όχι μόνο είναι το v5 .

Από τοτε που το ανακάλυψα έχω μόνο αυτό στο κινητό.

Πλήρη υποστήριξη ελληνικής γλώσσας στα θετικά του.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κατέβασα την 1.4 Swype beta αλλά δεν μπορώ να βάλω ελληνική γλώσσα. Έχει μόνο αγγλικά και ισπανικά. Καμία ιδέα?

 

Πήγαινε ρυθμίσεις/γλώσσα και εισαγωγή/πήγαινε στις ρυθμίσεις του Swype/γλώσσες/λήψη νέων γλωσσών, και επέλεξε λήψη της Ελληνικής.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ήδη αλλά δεν μου εμφανίζει πουθενά λήψη καμιάς γλώσσας.

 

[ATTACH]29471[/ATTACH] ορίστε τι βγάζει στις ρυθμίσεις

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κόλλησε το internet σου? Αν όχι ξαναδοκίμασε.Έψαξα στο google και δεν βρήκα παρόμοιο πρόβλημα οπότε κάτι δεν θα σου πήγε καλά προσωρινά.
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ήδη αλλά δεν μου εμφανίζει πουθενά λήψη καμιάς γλώσσας.

 

Κάνε απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση, ακριβώς το ίδιο έκανε και εμένα την πρώτη φορά που το έβαλα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

εμενα πολλες φορες το swype, ενω δουλευει κανονικα σταματαει χωρις καποια αιτια το να μπορεις να γραψεις σερνοντας το δαχτυλο

δηλαδη μπορεις να γραψεις μονο γραμμα γραμμα :wacko:

λυνεται μονο με επανεγκατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα που οταν σερνεις το δαχτυλο σου στο πληκτρολογιο, να ΜΗΝ κανει swype, αλλα, να τοποθετει τον κερσορα εκει που θελεις στο κειμενο που γραφεις? Το ειχα στο iphone και με βολευε αφανταστα. Δεν χρησιμοποιω το swype, δεν ξερω γιατι, αλλα δεν με βολευει σε κανενα απο τα 3-4 πληκτρολογια που εχω εγκατεστημενα, αλλα ενα τετοιο προγραμματακι θα με βολευε, γιατι αντικαθιστα τα κουμπια με τα 4 βελακια.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω το τελευταίο swype beta όλα καλά αλλά μου τη δίνει πολύ η αλλαγή γλώσσας. Το swype απο αριστερά προς το κέντρο δουλεύει όποτε θυμάται οπότε πρέπει να κρατάω πατημένο το εικονίδιο, να επιλέγω ελληνικά και μετά οκ. Τόσο δύσκολο είναι να το κάνουν όπως ήταν πριν που πατούσες ένα κουμπί ή απλά να κάνεις slide στο space? Έλεος. Το swiftkey flow beta πολύ ωραίο και έχει το παραπάνω χαρακτηριστικό που θέλω αλλά δεν "δέχεται" καλά το swype άλλα επιλέγω άλλα εμφανίζει. Το swype beta σ'αυτόν τον τομέα είναι πολύ καλύτερο
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά και χρυσά τα πληκτρολόγια στο Playstore, αλλά σε συνδυασμό με τη stock εφαρμογή των μηνυμάτων σε Android 2.3.6, οι άλλοι βλέπουν στα μηνύματα μόνο ????????. Με Touchpal και Swifkey ( στις free εκδόσεις τους ) είχα το παραπάνω αποτέλεσμα. Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω το τελευταίο swype beta όλα καλά αλλά μου τη δίνει πολύ η αλλαγή γλώσσας. Το swype απο αριστερά προς το κέντρο δουλεύει όποτε θυμάται οπότε πρέπει να κρατάω πατημένο το εικονίδιο, να επιλέγω ελληνικά και μετά οκ. Τόσο δύσκολο είναι να το κάνουν όπως ήταν πριν που πατούσες ένα κουμπί ή απλά να κάνεις slide στο space? Έλεος. Το swiftkey flow beta πολύ ωραίο και έχει το παραπάνω χαρακτηριστικό που θέλω αλλά δεν "δέχεται" καλά το swype άλλα επιλέγω άλλα εμφανίζει. Το swype beta σ'αυτόν τον τομέα είναι πολύ καλύτερο

 

Μια χαρά δουλεύει η αλλαγή γλώσσας που έχει και αυτό γιατί δεν είναι κανονική αλλαγή γλωσσών, αλλά αλλαγή ανάμεσα στις recent languages.

 

Δυστυχώς όπως έγραψες αφαίρεσαν το dedicated κουμπί.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Έχω το lenovo a660 με Android 4.04 και ενώ έχω προσπαθήσει ότι πρόγραμμα και ρύθμιση ήξερα δεν μπορώ να στείλω μήνυμα με περισσότερους από 69 χαρακτήρες!

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...