Jump to content

[Επίσημο] HTC One S


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το SV....

στα + είναι

-επεκταση μνήμης

-λίγο καλύτερη μπαταρία

-4g-LTE

-καλύτερη μπροστά κάμερα

-καλύτερη gpu

 

στα - είναι

-χειρότερη κάμερα πίσω

-ανάλυση οθόνης 217 ppi έναντι 256

-επεξεργαστής στα 1.2ghz (δε ξέρω αν είναι στα - πάντως είναι ο S4)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο αποκτησα το One S σε γκρι, με S4 επεξεργαστη, unbranded με s/n HT243W...... απο ελληνικο μαγαζι......

οποτε 4ος του 2012, χωρις ελληνικα βεβαια αφου απο τα eancode, s/n κλπ ειδα οτι ειναι γερμανικο.

Το εχω αφησει να ξεφορτισει εντελως και να του κανω μια πληρη φορτιση και αυριο που θα του βαλω και τη microsim βλεπουμε για το τι updates θα μου βγαλει...

Με ξενισε λιγο η ηλικια του αλλα και που το βρηκα unbranded με τον S4 παλι καλα.

Edited by idemis
Diligentia, Vis, Celeritas
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο αποκτησα το One S σε γκρι, με S4 επεξεργαστη, unbranded με s/n HT243W...... απο ελληνικο μαγαζι......

οποτε 4ος του 2012, χωρις ελληνικα βεβαια αφου απο τα eancode, s/n κλπ ειδα οτι ειναι γερμανικο.

 

τι είναι το eancode και πως ακριβώς κατάλαβες ότι είναι γερμανικό;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Eιναι τυπος Barcode (ean13) και ειναι το τελευταιο νουμερο που γραφει η συσκευασια κατω απο το γραμμικο κωδικα (barcode) ...

αν καποιος κανει αναζητηση στο google το ονομα του τηλεφωνου και τον κωδικο αυτον του βγαζει πανω κατω site στη χωρα που κυκλοφορει αυτο το barcode....με τα specs του μοντελου σε πολλα απο αυτα.

Στου δικου μου εβγαλε γερμανικα κατι που επαληθευτηκε και μετα γιατι και η γλωσσα στη συσκευασια ειναι γερμανικα

Diligentia, Vis, Celeritas
Link to comment
Share on other sites

χεχε δεν το λεω πουθενα.....

μια ερωτηση .....

στο desire που ειχα μεχρι τωρα οταν τις επαφες τις εβαζα καποτε σαν google δεν μου ενημερωνε απο το τηλεφωνο στο gmail παρα μονο αν εβαζα στα contacts του gmail και στο συγχρονισμο τα μετεφερε στο τηλεφωνο......οταν το αλλαξα σε active sync τοτε γινοταν και προς αλλα και απο το τηλεφωνο.

Βεβαια αυτο με android 2.2.

Στο One S ισχυει το ιδιο (πρεπει να βαλω active sync) ή απλα βαζοντας google τοτε εχει αμφιδρομη μεταφορα (και απο το τηλεφωνο προς το gmail αλλα και απο το gmail προς το κινητο)?

Diligentia, Vis, Celeritas
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. Συγχρόνισα το mail μου (με PoP λογαριασμό) και συγχρονίστηκαν τα 300 περίπου email που έχω στο inbox. Δεν βρίσκω την επιλογή mark all ή select all και πρέπει να το κάνω ένα ένα (το delete ή το mark all as read). Ισχύει; Edited by tsport
Link to comment
Share on other sites

Πλεον το κινητο τρεχει σε JB....

Απο τις 10 το πρωι οπου και η μπαταρια ηταν στο 100%

κατεβασα αρχικα τη νεα vr...(48 mb),

μετα την 4.0.4 και το Sense 4.1 (158mb),

μετα την 4.1.1 (jb) και το Sense 4+ (603mb),

μετα update για την καμερα και για το input (????)

και η μπαταρια ειχε κατεβει μετα στο 89%

με το wifi συνεχεια on σε εναλλαγη με το internet,καποια τηλεφωνα, καποιες εγκαταστασεις, μερικα μηνυματα και γενικα ολα οσα κανει καποιος για να το φερει στα μετρα του....τωρα που γραφω η μπαταρια ειναι στο 68%

Diligentia, Vis, Celeritas
Link to comment
Share on other sites

Πλεον το κινητο τρεχει σε JB....

Απο τις 10 το πρωι οπου και η μπαταρια ηταν στο 100%

κατεβασα αρχικα τη νεα vr...(48 mb),

μετα την 4.0.4 και το Sense 4.1 (158mb),

μετα την 4.1.1 (jb) και το Sense 4+ (603mb),

μετα update για την καμερα και για το input (????)

και η μπαταρια ειχε κατεβει μετα στο 89%

με το wifi συνεχεια on σε εναλλαγη με το internet,καποια τηλεφωνα, καποιες εγκαταστασεις, μερικα μηνυματα και γενικα ολα οσα κανει καποιος για να το φερει στα μετρα του....τωρα που γραφω η μπαταρια ειναι στο 68%

Τι έκδοση λογισμικού κλπ. σου γράφει τώρα? 3.16.401.8 και στον Kernel τι γράφει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι κάτοχος ενός Desire S και ήρθε ο καιρός να αναβαθμιστώ σε άνω του 1 πυρήνα :)

Βρίσκομαι μεταξύ του One S και του One X... ξέρω οτι υπάρχουν πολλές διαφορές αλλά κλίνω προς το S γιατί είναι πιο... τηλέφωνο και υπάρχει και αρκετή διαφορά στην τιμή.

Είδα όμως οτι υπάρχει και το One S C2... το οποίο φαίνεται να έχει καλλίτερα specs αλλά διάβασα αρκετά άσχημα πράγματα στα ξένα sites για το συγκεκριμένο και την υποστήριξή του.

 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του... τι παίζει με αυτό το τηλέφωνο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι κάτοχος ενός Desire S και ήρθε ο καιρός να αναβαθμιστώ σε άνω του 1 πυρήνα :)

Βρίσκομαι μεταξύ του One S και του One X... ξέρω οτι υπάρχουν πολλές διαφορές αλλά κλίνω προς το S γιατί είναι πιο... τηλέφωνο και υπάρχει και αρκετή διαφορά στην τιμή.

Είδα όμως οτι υπάρχει και το One S C2... το οποίο φαίνεται να έχει καλλίτερα specs αλλά διάβασα αρκετά άσχημα πράγματα στα ξένα sites για το συγκεκριμένο και την υποστήριξή του.

 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του... τι παίζει με αυτό το τηλέφωνο;

 

Ευχαριστώ

 

Και γω Desire S είχα και εν τέλει κατέληξα στο One S .

Γενικά είναι καλύτερο.

1ον) Είναι ένα κλικ πιο γρήγορο σε όλες τις δραστηριότητες που κάνεις (αρκετά σημαντικό) και εννοώ hardware και software.

2ον) Αρκετά λεπτότερο απο το Desire S

3ον) Μεγαλύτερη οθόνη (εμένα πχ στην τσέπη με βόλευε καλύτερα το προηγούμενο)

4ον) Εξαιρετικό design και ποιότητα κατασκευής (βέβαια αν το γρατζουνίσεις θα έχεις τύψεις :P)

5ον) Μειονέκτημα ότι δεν μπαινοβγαίνει η μπαταρία (στο προηγούμενο την άλλαξα πρόσφατα με 15 γιούρο και είναι σαν καινούριο)

6ον) Το ηχειάκι πίσω πολύ καλό αλλά αν το καλύπτεις πχ πάνω στο κρεβάτι ούτε καν ακούγεται

7ον) Περίμενα καλύτερη κάμερα σχετικά με τις φωτογραφίες. Το κόλπο με τις συνεχόμενες λήψεις είναι ψιλομούφα. Οι περισσότερες είναι κουνημένες. Βέβαια το 1080 βίντεο διορθώνει τα πράγματα.

8ον) Σχετικά με τη μπαταρία, όσο το σκαλίζεις τόσο πέφτει αλλά όχι τόσο γρήγορα όσο στο Desire S.

9ον) Για κάποιο λόγο μου φαίνεται ότι γλιστράει εύκολα από το χέρι.

 

Συμπέρασμα: Εγώ δεν θα έδινα 400 γιούρο για το κινητό αυτό (όπως και δεν έδωσα) γιατί δεν πιστεύω ότι αξίζουν τόσα για να είσαι ένα κλικ πάνω από το Desire S με το οποίο εγώ τουλάχιστον έκανα τα πάντα. Με το One X δεν ασχολήθηκα καθόλου γιατί ήταν αρκετά ακριβό και μεγάλο για μένα.

Σχετικά με το hardware. Πήρα αυτό με τον S3 επεξεργαστή. Το κινητό φυσάει, δεν κολλάει πουθενά, ούτε ζεσταίνεται όπως έχουν γράψει πολλοί, ούτε μπαταρία καίει επειδή είναι στα 1,7. Αυτά τα γράφω με σιγουριά, βέβαια δεν έχω δουλέψει τηλέφωνο με τον S4. Φαντάζομαι παρόμοια φάση θα είναι. Αυτό που ισχύει με τον S3 είναι ότι όντως δεν έχει βγει ακόμη η JB (μικρό το κακό θα έλεγα, κάποια στιγμή θα βγει)

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

 

Τα τελευταία 4 χρόνια είχα iphone και έκανα κίνηση να πάρω android κινητό γιατί μου αρέσει να δοκιμάζω, και μου αρέσει η ελευθερία του android. Μετά απο 1 εβδομάδα που αγόρασα το htc one s το μετάνιωσα απίστευτα και θέλω να ξαναγυρίσω στο iphone.

Πολλά μικρα πραγματάκια με ξενερώνουν, ενδεικτικά αναφέρω:

1) οταν μιλάς στο τηλ και πας να κατεβάσεις το notification center, σβήνει η οθόνη γιατι το δάχτυλο καλύπτει τον σενσορα.

2) στο gps στο αμάξι, όταν θα πάρω στροφή, στρίβει και η οθόνη από την επιτάχυνση της βαρύτητας (όχι, δεν τρέχω)!!!

3) το κινητό δεν έχει ελεύθερο χώρο στην οθόνη γιο να το πιάσεις καλά, με αποτέλεσμα να πατάω κατά λάθος τα softkeys στο κάτω μέρος.

4) ποιότητα κατασκευής του αιφον σε κανένα android κινητό δεν βρήκα, ούτε καν το 650ευρο πλαστικουρα της σαμσουνγκ

 

Αν το θέλει κάποιος από εσάς, το προτιμώ από το να το δώσω σε κάποιον άσχετο στη χρυση ευκαιρια. Μίας εβδομάδας, S4, unbranded

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

 

Τα τελευταία 4 χρόνια είχα iphone και έκανα κίνηση να πάρω android κινητό γιατί μου αρέσει να δοκιμάζω, και μου αρέσει η ελευθερία του android. Μετά απο 1 εβδομάδα που αγόρασα το htc one s το μετάνιωσα απίστευτα και θέλω να ξαναγυρίσω στο iphone.

Πολλά μικρα πραγματάκια με ξενερώνουν, ενδεικτικά αναφέρω:

1) οταν μιλάς στο τηλ και πας να κατεβάσεις το notification center, σβήνει η οθόνη γιατι το δάχτυλο καλύπτει τον σενσορα.

2) στο gps στο αμάξι, όταν θα πάρω στροφή, στρίβει και η οθόνη από την επιτάχυνση της βαρύτητας (όχι, δεν τρέχω)!!!

3) το κινητό δεν έχει ελεύθερο χώρο στην οθόνη γιο να το πιάσεις καλά, με αποτέλεσμα να πατάω κατά λάθος τα softkeys στο κάτω μέρος.

4) ποιότητα κατασκευής του αιφον σε κανένα android κινητό δεν βρήκα, ούτε καν το 650ευρο πλαστικουρα της σαμσουνγκ

 

Αν το θέλει κάποιος από εσάς, το προτιμώ από το να το δώσω σε κάποιον άσχετο στη χρυση ευκαιρια. Μίας εβδομάδας, S4, unbranded

Φίλε andrew_sh, με όλη την καλή διάθεση, νομίζω πως δε μπορούμε να προχωρήσουμε σε μια τέτοια σύγκριση καθώς μόνο και μόνο απο την τιμή αγοράς οι συγκεκριμένες συσκευές είναι σε άλλη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε andrew_sh, με όλη την καλή διάθεση, νομίζω πως δε μπορούμε να προχωρήσουμε σε μια τέτοια σύγκριση καθώς μόνο και μόνο απο την τιμή αγοράς οι συγκεκριμένες συσκευές είναι σε άλλη κατηγορία.

 

Έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά ήταν ότι πιο ποιοτικό βρήκα. Σε αντίθεση με τα άλλα ακριβότερα κινητα π.χ. Galaxy, αυτό έχει το αλουμίνιο και φαίνεται στoιβαρό. Δε με ενδιέφερε να έχει 10 πυρήνες, και με τίποτα δεν ήθελα να είναι πλαστικό.

 

Και το galaxy να κόστιζε όσο το one s, πάλι το one s θα διάλεγα. Και κανένα από τα 2 δεν συκγρίνεται με την ποιότητα του iphone. Δεχτείτε το ή όχι, η αποψή μου μετράει γιατί είχα παντα htc από το Qtek S100, μετά iphone και μετά πάλι htc (και τώρα πάλι iphone)

Edited by andrew_sh
Link to comment
Share on other sites

Τι έκδοση λογισμικού κλπ. σου γράφει τώρα? 3.16.401.8 και στον Kernel τι γράφει?

 

λογισμικο

3.16.207.4

kernel

3.4.10-gea0a4d8

Diligentia, Vis, Celeritas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

 

Τα τελευταία 4 χρόνια είχα iphone και έκανα κίνηση να πάρω android κινητό γιατί μου αρέσει να δοκιμάζω, και μου αρέσει η ελευθερία του android. Μετά απο 1 εβδομάδα που αγόρασα το htc one s το μετάνιωσα απίστευτα και θέλω να ξαναγυρίσω στο iphone.

Πολλά μικρα πραγματάκια με ξενερώνουν, ενδεικτικά αναφέρω:

1) οταν μιλάς στο τηλ και πας να κατεβάσεις το notification center, σβήνει η οθόνη γιατι το δάχτυλο καλύπτει τον σενσορα.

2) στο gps στο αμάξι, όταν θα πάρω στροφή, στρίβει και η οθόνη από την επιτάχυνση της βαρύτητας (όχι, δεν τρέχω)!!!

3) το κινητό δεν έχει ελεύθερο χώρο στην οθόνη γιο να το πιάσεις καλά, με αποτέλεσμα να πατάω κατά λάθος τα softkeys στο κάτω μέρος.

4) ποιότητα κατασκευής του αιφον σε κανένα android κινητό δεν βρήκα, ούτε καν το 650ευρο πλαστικουρα της σαμσουνγκ

 

Αν το θέλει κάποιος από εσάς, το προτιμώ από το να το δώσω σε κάποιον άσχετο στη χρυση ευκαιρια. Μίας εβδομάδας, S4, unbranded

 

Φίλε μου το One S όπως πολύ σωστά το είπες και μόνος σου είναι το πιο ποιοτικό Android κινητό που κυκλοφορεί. Δεν έχει καμία σχέση με το Galaxy S3 και απορώ που βάζεις το Samsung σαν μέτρο σύγκρισης. Αν δε σε ικανοποιεί η ποιότητα κατασκευής του, τότε μάλλον το πρόβλημα δεν είναι στο τηλέφωνο αλλά στο προσωπικό σου γούστο.

Το μόνο ψεγάδι στην ποιότητα κατασκευής του είναι οτι η ειδική επίστρωση του μαύρου ξέβαφε τουλάχιστον στις πρώτες παρτίδες. Στο ασημί δικό μου δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα και δεν του έχω φορέσει ποτέ θήκη.

Εγώ προσωπικά το έχω απο τον πρώτο καιρό που κυκλοφόρησε και δεν έχω κανένα απο τα προβλήματα που αναφέρεις εκτός ίσως απο το θέμα με τον αισθητήρα εγγύτητας που απλά θέλει εξοικείωση αλλά ειλικρινά δε με έχει απασχολήσει καθόλου.

Δε μας είπες με ποιό iPhone το συγκρίνεις όμως γιατί αν εννοείς το 4 η το 4S τότε κάτι δεν πάει καλά αφού και τα 2 αυτά τηλέφωνα σε σχέση με το One S είναι σαν τούβλα (πιο χοντρά και πολύ πιο βαριά).

Edited by Nickgr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

 

Τα τελευταία 4 χρόνια είχα iphone και έκανα κίνηση να πάρω android κινητό γιατί μου αρέσει να δοκιμάζω, και μου αρέσει η ελευθερία του android. Μετά απο 1 εβδομάδα που αγόρασα το htc one s το μετάνιωσα απίστευτα και θέλω να ξαναγυρίσω στο iphone.

Πολλά μικρα πραγματάκια με ξενερώνουν, ενδεικτικά αναφέρω:

1) οταν μιλάς στο τηλ και πας να κατεβάσεις το notification center, σβήνει η οθόνη γιατι το δάχτυλο καλύπτει τον σενσορα.

2) στο gps στο αμάξι, όταν θα πάρω στροφή, στρίβει και η οθόνη από την επιτάχυνση της βαρύτητας (όχι, δεν τρέχω)!!!

3) το κινητό δεν έχει ελεύθερο χώρο στην οθόνη γιο να το πιάσεις καλά, με αποτέλεσμα να πατάω κατά λάθος τα softkeys στο κάτω μέρος.

4) ποιότητα κατασκευής του αιφον σε κανένα android κινητό δεν βρήκα, ούτε καν το 650ευρο πλαστικουρα της σαμσουνγκ

 

Αν το θέλει κάποιος από εσάς, το προτιμώ από το να το δώσω σε κάποιον άσχετο στη χρυση ευκαιρια. Μίας εβδομάδας, S4, unbranded

 

Για το 2 δεν ισχύει σε μένα. Όπως κ να έχω στρίψει δεν γυρίζει η οθόνη. Ίσως υπάρχει κ ρύθμιση από το πρόγραμμα GPS που έχεις.

Για το 3 έχω να πω καλύτερη εκμετάλλευση χώρου. Φαντάσου οθόνη 4.3" κ να έχει κ περιθώριο 1.5 πόντο από κάτω να το πιάνεις.

Για το 4 μόνο αν αναφέρεσαι στο 5 για το οποίο δεν έχω άποψη. Αν αναφέρεσαι σε αλλά iPhone είσαι λάθος. Πολύ πιο ποιοτικό το one s

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η αναβάθμιση σε 4.1.1 και για εμάς που έχουμε S4 της TMO_DE (Tmobile γερμανικό)

HTC P3300, HTC HD, HTC HD2, HTC One S (s4)

Samsung Note II, S7 Edge, Note 9, S22 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζω τώρα και εγώ.Είναι σίγουρο οτι βελτιώνει το κινητό και δεν το κάνει χειρότερο?Κάποιος που την έχει περάσει να πει εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζω τώρα και εγώ.Είναι σίγουρο οτι βελτιώνει το κινητό και δεν το κάνει χειρότερο?Κάποιος που την έχει περάσει να πει εντυπώσεις.

 

Εκανα την εγκατασταση δεν ειδα να το κανει χειροτερο ολα καλα μαλλον ειναι δεν εχω και πολυ χρονο να το επεξεργαστω...

Link to comment
Share on other sites

Λες και δεν το περίμενα.Απο την ώρα που έκανα την αναβάθμιση το κινητό κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις.Όταν έχω μέσα την sim μου βγάζει μήνυμα com.android.phone και οτι υπάρχει σφάλμα και κάνει επανεκίνηση.Με ένα reset και χωρίς sim τρέχει κανονικά.Έχει κανένας καμία ιδέα?Και βλέπω οτι όταν ανοίγω το wifi πάλι επανεκκίνηση. Edited by TiMoros01
Link to comment
Share on other sites

Έκανα factory reset και όλα φαίνονται καλά.Άντε πάλι απο την αρχή.

 

Εμενα φυσαει παντως...

 

Εχει και google crome μεσα πλεον μετα την αναβαθμιση.. Πριν νομιζω δεν μπορουσα να τον εγκαταστησω.

Edited by math01141
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...