Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαίνεις στο αυτοκίνητό σου. Έχεις τη συνήθεια όταν οδηγάς να έχεις ανοιχτό το bluetooth, να έχεις την ένταση στο 3, να ανοίγει το gps κτλ. Προγραμματίζεις το κινητό ώστε να κάνει όλα αυτά όταν το ακουμπάς με ένα από τα δυο NFC που έχεις. Όταν λοιπόν μπεις στο αυτοκίνητο, ακουμπάς τα δυο αντικείμενα μεταξύ τους (κινητό και NFC) και όλα τα προηγούμενα γίνονται αυτόματα.

Αυτή είναι η χρήση του.

 

χωρίς να είμαι και πολύ σίγουρος αυτό τα smart tags δεν το κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το θέμα τις μπαταρίας, μπορώ να πω ότι με βγάζει πάνω από 2 μέρες με νορμάλ χρήση. Έκανα απεγκατάσταση ενημερώσεων και απενεργοποίηση στην εφαρμογή google+. Πριν μετά βίας κρατούσε μια μέρα. Το ίδιο και σ' ένα xperia sole. Όποιος επιθυμεί μπορεί να δοκιμάσει να απενεργοποιήσει την εφαρμογή και στη συνέχεια να κάνει μια επανεκκίνηση και να μας πει το αποτέλεσμα.

 

Αλήθεια; Εννοείς, τηλέφωνα, μηνύματα, χρήση wifi; Η συσκευή μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά και έχει ένα πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό για μένα, τη δυνατότητα χάρη στις 2 διαφορετικές θύρες micro-usb και micro-hdmi να το συνδέω ταυτόχρονα με φλασάκια και εξ.σκληρούς και στην τηλεόραση...αλλά άμα δεν μπορεί να βγάλει τη μέρα τι να την κάνω; Για αυτό θέλω, πραγματικές εμπειρίες καθημερινής συμβιώσεως με το κινητό από πραγματικούς χρήστες...Ευχαριστώ.

 

Γνωρίζει μήπως κανείς, αν η θύρα MHL όπως αυτή που έχει το Galaxy S3 έχει τη δυνατότητα να προβάλλει σήμα στην τηλεόραση και ταυτόχρονα να μπορεί να διαβάζει usb φλασακια μέσω usb otg;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; Εννοείς, τηλέφωνα, μηνύματα, χρήση wifi; Η συσκευή μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά και έχει ένα πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό για μένα, τη δυνατότητα χάρη στις 2 διαφορετικές θύρες micro-usb και micro-hdmi να το συνδέω ταυτόχρονα με φλασάκια και εξ.σκληρούς και στην τηλεόραση...αλλά άμα δεν μπορεί να βγάλει τη μέρα τι να την κάνω; Για αυτό θέλω, πραγματικές εμπειρίες καθημερινής συμβιώσεως με το κινητό από πραγματικούς χρήστες...Ευχαριστώ.

 

Γνωρίζει μήπως κανείς, αν η θύρα MHL όπως αυτή που έχει το Galaxy S3 έχει τη δυνατότητα να προβάλλει σήμα στην τηλεόραση και ταυτόχρονα να μπορεί να διαβάζει usb φλασακια μέσω usb otg;

 

εμενα με οικονομια στην οθονη (δηλαδη δεν το σκαλιζω χωρις λογο,αλλα κανω κλησεις,λιωνω το whatsapp/viber) βγαζει 1-1,5 μερα. θα δοκιμασω και το google+ ομως αμφιβαλω αν μπορει να φτασει 2 ημερες,ειδικα με κοινωνικα δικτυα (εβαλα και το fb να δω τι θα αλλαξει..)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, εσύ zxr, τι έχεις διαπιστώσει για την αυτονομία του κινητού; Ο φίλος έδωσε μια νέα "στροφή" στην υπόθεση αυτή με τη χρήση διαφορετικού φορτιστή, αλλά θα ήθελα και άλλες εμπειρικές ιστορίες για τη χρήση που του κάνουν "νορμάλ" άνθρωποι και πόσο κρατάει το xperia p.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου μεταφέρω την εμπειρία σχετικά με την αυτονομία του Ρ μιας και δεν έχω το κινητό. Αυτό που εξέφρασα παραπάνω είναι η ανησυχία μου για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Κι αυτό γιατί όταν βάζεις έναν φορτιστή που βγάζει περισσότερα mA τότε αυξάνεται η θερμοκρασία της μπαταρίας κατά τη διάρκεια της φόρτισης περισσότερο από ότι συνήθως με αποτέλεσμα να προκαλείται μείωση του χρόνου ζωής της.

χωρίς να είμαι και πολύ σίγουρος αυτό τα smart tags δεν το κάνουν;

Σωστά, τα οποία όμως δουλεύουν, βασίζονται στην τεχνολογία NFC (near field communication)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου μεταφέρω την εμπειρία σχετικά με την αυτονομία του Ρ μιας και δεν έχω το κινητό. Αυτό που εξέφρασα παραπάνω είναι η ανησυχία μου για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Κι αυτό γιατί όταν βάζεις έναν φορτιστή που βγάζει περισσότερα mA τότε αυξάνεται η θερμοκρασία της μπαταρίας κατά τη διάρκεια της φόρτισης περισσότερο από ότι συνήθως με αποτέλεσμα να προκαλείται μείωση του χρόνου ζωής της.

 

Αυτο ακριβώς έκανε!Ο φορτιστής του P βγάζει 1500mah και οι κάτοχοι χρησιμοποιούμε εναν στα 1000 η 700(όπως εγώ.Το αποτέλεσμα είναι χαμηλότερες θερμολρασίες κατα τη φόρτιση,μεγαλύτερη διάρκεια αναμονής/χρήσης αλλά και ζωής μπαταρίας φαντάζομαι..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά πήρα και γω το κινητό και μετά απο 15 μέρες χρήση μπορώ να πω ότι πετάει, το έκανα φυσικά αναβάθμιση σε ICS.

Το πρόβλημά μου αυτήν την στιγμή είναι ότι θέλω να κάνω root και δεν ξέρω από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460 ποια version να κατεβάσω.

Βασικός λόγος που θέλω να ρουτάρο το κινητό είναι για

1) Να ξεφορτωθώ μερικές άχρηστες εφαρμογές και

2) Να κάνω τον ex dialer εφαρμογή συστήματος.

Αν μπορεί κάποιος που ξέρει να με βοηθήσει

ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

 

Παιδιά εδώ δεν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ δεν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ?

Το λινκ που παραθέτεις από το xda γράφει αναλυτικά τι αλλαγές υπάρχουν από version σε version, προφανώς δοκιμάζεις πρώτα με την πιο φρέσκια :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ δεν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ?

 

Εγώ είχα χρησιμοποιήσει τη διαδικασία root που περιγράφεται εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333153). Μέσα σε 1 λεπτό ήμουν οκ.

 

Επίσης υπάρχει και αυτό το link, που νομίζω ότι ουσιαστικά είναι η ίδια διαδικασία.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343798

 

Να σου πω επίσης ότι το να κάνεις το κινητό rooted δεν σημαίνει ότι αλλάζεις firmware. Το να αλλάξεις firmware είναι άλλο πράγμα. Απο τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι εσυ αυτό που θέλεις είναι να κάνεις root το κινητό σου.

Edited by nkar72
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά πήρα και γω το κινητό και μετά απο 15 μέρες χρήση μπορώ να πω ότι πετάει, το έκανα φυσικά αναβάθμιση σε ICS.

Το πρόβλημά μου αυτήν την στιγμή είναι ότι θέλω να κάνω root και δεν ξέρω από εδώ http://forum.xda-developer....php?t=1886460 ποια version να κατεβάσω.

Βασικός λόγος που θέλω να ρουτάρο το κινητό είναι για

1) Να ξεφορτωθώ μερικές άχρηστες εφαρμογές και

2) Να κάνω τον ex dialer εφαρμογή συστήματος.

Αν μπορεί κάποιος που ξέρει να με βοηθήσει

ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

 

1) Εγώ απλά τα απενεργοποιήσα!

2) Άμα τον βάλεις και πας να ανοίξεις τις κλείσεις δεν σου ρωτάει με ποια εφαρμογή; Δεν έχει μια επιλογή κάτω να χρησιμοποιεί πάντα αυτήν την εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Απο χθες κατοχος του p μεταχειρισμενου 1 μηνος απο ενα φιλο.

Μου αρεσε πολυ και ελπιζω να μην το μετανιωσω, αν και ποτε δεν αλλαξα μαρκα κινητου.

Πρωτη φορα ομως ασχολουμαι με aldroid

Μια βοηθεια για την αρχη.

1. Αναβάθμιση σε ICS ή στην πιο νεα εκδοση που παιρνει. Να μην περιμενω την cosmote. Καποιο link me απλες οδηγιες να την κανω? Τα αγγλικα μου οχι καλα. Δεν θελω να πειραξω root κλπ (τα διαβασα ολα εδω και ομολογω οτι λιγα καταλαβα, αλλα δεν θελω να πειραξω τιποτε απο αυτα, απλα μια αναβαθμhση).

2. Καποια site για να βρω εφαρμογες? Με ενδιαφερουν βασικα οι ελληνικες ή να εχουν ελληνικο περιβαλλον τα προγραμματα οταν εγκατασταθουν. Απλα τα site να εχουν και καποιες οδηγιες ή σχολια για τα προγραμματα για να ξερω και τι προκειται να εγκαταστησω.

3. Στο παλιο κινητο ενα ELM εχω πολλα sms και θελω να τα μεταφερω στο νεο. Υπαρχει τροπος να το κανω μονος μου γιατι οταν αλλαξα το παλιο με το elm και πηγα στην wind να το κανω τα μισα τοτε τα εχασα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

2) Άμα τον βάλεις και πας να ανοίξεις τις κλείσεις δεν σου ρωτάει με ποια εφαρμογή; Δεν έχει μια επιλογή κάτω να χρησιμοποιεί πάντα αυτήν την εφαρμογή;

 

Ναι φυσικά την έχει την επιλογή που λες, στης αναπάντητες ώμος, για να σβήσει από τη notification bar την κλήση με των ex dialer δεν γίνεται, πρέπει πάντα να ανοίγω την stock εφαρμογή. Αυτός είναι λόγος.

Edited by Giosis
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά την έχει την επιλογή που λες, στης αναπάντητες ώμος, για να σβήσει από τη notification bar την κλήση με των ex dialer δεν γίνεται, πρέπει πάντα να ανοίγω την stock εφαρμογή. Αυτός είναι λόγος.

 

Την τσέκαρες και εξακολουθεί να ανοίγει την stock; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Την τσέκαρες και εξακολουθεί να ανοίγει την stock; :worry:

 

Αν τη τσεκάρεις όντως ανοίγει η εφαρμογή που θες αλλά δυστυχώς δε φεύγει το εικονίδιο των αναπάντητων απ'τη notification bar,το οποίο πρέπει να ανοίγει η stock εφαρμογή για να φύγει είτε manual είτε δίνοντας εντολή μέσα απ'τις ρυθμίσεις στο ex dialer να το κάνει πράγμα σπαστικό και τις 2 φορές,ενώ αν τη κάνεις εφαρμογή συστήματος όπως λέει ο φίλος τότε φεύγει αυτό το σπαστικό μείον

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

1. Αναβάθμιση σε ICS ή στην πιο νεα εκδοση που παιρνει. Να μην περιμενω την cosmote. Καποιο link me απλες οδηγιες να την κανω? Τα αγγλικα μου οχι καλα. Δεν θελω να πειραξω root κλπ (τα διαβασα ολα εδω και ομολογω οτι λιγα καταλαβα, αλλα δεν θελω να πειραξω τιποτε απο αυτα, απλα μια αναβαθμhση).

2. Καποια site για να βρω εφαρμογες? Με ενδιαφερουν βασικα οι ελληνικες ή να εχουν ελληνικο περιβαλλον τα προγραμματα οταν εγκατασταθουν. Απλα τα site να εχουν και καποιες οδηγιες ή σχολια για τα προγραμματα για να ξερω και τι προκειται να εγκαταστησω.

3. Στο παλιο κινητο ενα ELM εχω πολλα sms και θελω να τα μεταφερω στο νεο. Υπαρχει τροπος να το κανω μονος μου γιατι οταν αλλαξα το παλιο με το elm και πηγα στην wind να το κανω τα μισα τοτε τα εχασα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

1) Αν δεν θες να περιμένεις την cosmote τότε θα πρέπει να αλλάξεις rom. Από ότι καταλαβαίνω είσαι αρχάριος οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι απλό για να το κάνεις. Ξεκίνα να διαβάζεις τον Οδηγό επιβίωσης για νέους χρήστες Android

 

2) Ένας είναι ο κύριος προορισμός για εφαρμογές. Το Play. Για Ελληνικες εφαρμογές δες εδώ κι εδώ. Η γλώσσα μιας εφαρμογής δεν έχει να κάνει μόνο από ποια χώρα προέρχεται. Έχει να κάνει με το αν έχει μεταφραστεί η εφαρμογή.

 

3) MyPhoneExplorer. Κατέβασε το πρόγραμμα και τον υπολογιστή σου και στο κινητό σου (από το play). Τα υπόλοιπα θα τα βρεις πιστεύω. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω βαρέθηκα να περιμενω να κανω αναβαθμιση απο pc comp ετσι αποφασισα κ το εκανα με flashtool!! πληρης επιτυχια!!!! Μετα απο λιγο μου ηρθε ι αναβαθμιση κ απο pc companion κ ολα οκ!!! οσοι θελετε σας δινω το λινκ για flashtool k odigies κ το firmware τις ICS!!!!!! http://alphakarl.blogspot.gr/search/label/Xperia%20P ------ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1838457!!!!:D και μην ξεχνατε app buck app k sms contacts buck up!!!!

 

1) Αν δεν θες να περιμένεις την cosmote τότε θα πρέπει να αλλάξεις rom. Από ότι καταλαβαίνω είσαι αρχάριος οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι απλό για να το κάνεις. Ξεκίνα να διαβάζεις τον Οδηγό επιβίωσης για νέους χρήστες Android

 

2) Ένας είναι ο κύριος προορισμός για εφαρμογές. Το Play. Για Ελληνικες εφαρμογές δες εδώ κι εδώ. Η γλώσσα μιας εφαρμογής δεν έχει να κάνει μόνο από ποια χώρα προέρχεται. Έχει να κάνει με το αν έχει μεταφραστεί η εφαρμογή.

 

3) MyPhoneExplorer. Κατέβασε το πρόγραμμα και τον υπολογιστή σου και στο κινητό σου (από το play). Τα υπόλοιπα θα τα βρεις πιστεύω. :)

 

 

 

Φιλε χάνετε η εγγύηση με flushtool?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Α, ήρθε χτες η συσκευή! Καλή κατασκευή, wireless πετάει!

 

100 σελίδες ήδη - έχει αναφερθεί κάποια (-ες) θήκες γυναικείες;

Έχετε κάποια καλή δοκιμασμένη πρόταση;

 

Εδιτ:

Αναζήτηση με την λέξη "θήκη" βγάζει άπειρα αποτελέσματα βρίσκοντας το παρακάτω:

" ... Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση""

:lol:

 

Κανείς; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Κανείς; :worry:

 

Ψάξε στο http://www.ebay.gr/ ή στο http://www.skroutz.gr/.

Θα βρεις πολλές...

:)

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο http://www.ebay.gr/ ή στο http://www.skroutz.gr/.

Θα βρεις πολλές...

:)

 

Τα έχω ψάξει ήδη - ρωτούσα για

Έχετε κάποια καλή δοκιμασμένη πρόταση;
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια πως γινετε να προσθεσω σελιδα στιν κεντρικη οθονη ? Εχω την 4,0

 

Μονο με 3rd party launcher

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ψάξει ήδη - ρωτούσα για

 

 

http://www.ebay.co.uk/itm/190720888234?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

http://www.ebay.co.uk/itm/200818623188?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

Αυτές τις δύο έχω εγώ. Και έχει δωρεάν μεταφορικά.

Ερώτηση…. Με το OTG καλώδιο τι χωρητικότητας στικάκι αναγνωρίζει το κινητό ? το δικό μου μέχρι 4GB

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...