Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπου μπορεις να απενεργοποιεις το φλας,βοηθαει πολυ ιδιαιτερα σε εσωτερικους χωρους....

μπορει να σε βοηθησει η ρυθμιση παρτυ (παντα για εσωτερικους χωρος)

αν δεν δεις προκοπη μπορεις να δοκιμασεις καμια εφαρμογη τυπου camera zoom fx.

Οσον αφορα τις εξωτερικες λυψεις,δε νομιζω να εχεις ιδιαιτερο προβλημα

 

Αυτο ειναι γενικο προβλημα στις φωτο παντως,δε νομιζω οτι φταιει το κινητο,ειδικα σε "λευκους τοιχους" κιτρινιζει το συμπαν...κανω λαθος?(μονο με το Ν8 εχω δει διαφορα οταν ειναι κοντα το θεμα,λογω xenon..αλλα και παλι,ακομα και με φωτογραφικες υπαρχει προβλημα,ειδικα αν οι τοιχοι ας πουμε δεν ειναι τοοοσο λευκοι.)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.. Έχει ένας φίλος μου το P και θέλει να κάνει την αναβάθμιση σε ICS, αλλά του βγάζει ότι έχει το τελευταίο λογισμικό.. Το έχει πάρει από το Γερμανό, αν δεν κάνω λάθος... Έχει ακούσει ότι σε μερικά κινητά η αναβάθμιση γίνεται χειροκίνητα από τον υπολογιστή... Mpoρεί να βοηθήσει κάποιος; :happy:

Κατεβασε το στο pc σου και δοκιμασε http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/

 

Του το είπα και μόλις μου απάντησε το παρακάτω..

Μου λέει ότι πρέπει να το κάνω μέσο υπολογιστή αλλά όταν συνδέω το κινητό με το pc και κάνω έλεγχο, μου λέει ότι έχω την ποιο πρόσφατη έκδοση.ξέρω ότι το ics έχει κυκλοφορήσει για το xperia p.

 

Σε όσους το έχετε αγοράσει από Cosmote, σας έχει έρθει η αναβάθμιση;

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου αγορασμενο απο cosmote εδω και 2 μηνες και ακομη περιμενω...:cry:

βλεπω να βγαινει η jb και εγω ακομη να περιμενω την ICS!!!!ελεοοος!:mad:

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου αγορασμενο απο cosmote εδω και 2 μηνες και ακομη περιμενω...:cry:

βλεπω να βγαινει η jb και εγω ακομη να περιμενω την ICS!!!!ελεοοος!:mad:

 

μια απο τα ιδια!!!! τι παιζει ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ότι πάντα οι branded roms αργούν παααααρα πολύ να πάρουν αναβαθμίσεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε για κάποια άλλη συσκευή αναβάθμιση σε 4.1 ή 4.0.1 ή SONY;

 

4.0.4 είχε το P Μου αν θυμάμαι καλά ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

4.0.4 είχε το P Μου αν θυμάμαι καλά ...

 

Την αναβάθμιση έκανες εσύ μέσω SONY ή κανέναν custom με το χέρι έβαλες ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Αγόρασα το xperia P από Cosmote πριν από 10 μέρες περίπου. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος.:happy:

Το τηλέφωνο είχε εγκατεστημένο το ICS 4.0.4 :)

Πριν από λίγο παρέλαβα από το Πλαίσιο έναν adaptor (micro USB σε USB female ) κάτι σαν USB OTG χωρίς καλώδιο.

Το σύνδεσα στο τηλέφωνο, έβαλα λοιπόν ότι flashάκι είχα και δεν είχα (4 διαφορετικά) και το τηλ δεν ανταποκρίνεται σε κανένα από τα 4. :confused:

Έβαλα keyboard, mouse αλλά το τηλ δεν θέλει να τα “δει”…:(

Δεν έχω πρόβλημα με την USB του τηλεφώνου, στον Η/Υ παίζει κανονικά.

Δοκίμασα και δεύτερο adaptor (αγόρασα και δεύτερο για ένα φίλο) αλλά τίποτα.:(

Ενεργοποίησα / απενεργοποίησα τον εντοπισμό σφαλμάτων USB, τίποτα.

Έχουμε καμιά ιδέα;

Έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Αγόρασα το xperia P από Cosmote πριν από 10 μέρες περίπου. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος.:happy:

Το τηλέφωνο είχε εγκατεστημένο το ICS 4.0.4 :)

Πριν από λίγο παρέλαβα από το Πλαίσιο έναν adaptor (micro USB σε USB female ) κάτι σαν USB OTG χωρίς καλώδιο.

Το σύνδεσα στο τηλέφωνο, έβαλα λοιπόν ότι flashάκι είχα και δεν είχα (4 διαφορετικά) και το τηλ δεν ανταποκρίνεται σε κανένα από τα 4. :confused:

Έβαλα keyboard, mouse αλλά το τηλ δεν θέλει να τα “δει”…:(

Δεν έχω πρόβλημα με την USB του τηλεφώνου, στον Η/Υ παίζει κανονικά.

Δοκίμασα και δεύτερο adaptor (αγόρασα και δεύτερο για ένα φίλο) αλλά τίποτα.:(

Ενεργοποίησα / απενεργοποίησα τον εντοπισμό σφαλμάτων USB, τίποτα.

Έχουμε καμιά ιδέα;

Έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ.

 

Όπως γράφεις αγόρασες ένα καλώδιο adaptor/προέκταση, έπρεπε να αγοράσεις usb otg http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=micro+usb+otg&_frs=1 για να μπορείς να ''δεις'' το στικ.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφεις αγόρασες ένα καλώδιο adaptor/προέκταση, έπρεπε να αγοράσεις usb otg http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=micro+usb+otg&_frs=1 για να μπορείς να ''δεις'' το στικ.

 

Δεν αγόρασα καλώδιο, αυτό που αγόρασα στην εμφάνιση είναι ακριβώς αυτό

http://www.ebay.co.uk/itm/Micro-USB-Host-Mode-OTG-Adapter-Converter-For-Archos-43-101-70-80-G9-Tablet-/160911173325?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item25770da6cd

 

Για να καταλάβω δηλαδή, το OTG δεν είναι απλώς ένας adaptor ;

Εκ του αποτελέσματος, έτσι φαίνεται...:rolleyes:

 

Να΄σαι καλά ευχαριστώ, θα παραγγείλω ένα να δούμε...

 

Υ.Γ

Αν κάποιος φίλος έχει να μου προτείνει κάποιο δοκιμασμένο (θα προτιμούσα χωρίς καλώδιο) θα το εκτιμούσα πολύ.

Edited by kostas_lar
Link to comment
Share on other sites

Δεν αγόρασα καλώδιο, αυτό που αγόρασα στην εμφάνιση είναι ακριβώς αυτό

http://www.ebay.co.uk/itm/Micro-USB-Host-Mode-OTG-Adapter-Converter-For-Archos-43-101-70-80-G9-Tablet-/160911173325?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item25770da6cd

 

Για να καταλάβω δηλαδή, το OTG δεν είναι απλώς ένας adaptor ;

Εκ του αποτελέσματος, έτσι φαίνεται...:rolleyes:

 

Να΄σαι καλά ευχαριστώ, θα παραγγείλω ένα να δούμε...

 

Αν αγόρασες αυτό http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/USB-Cables/Konig-Adapter-Micro-USB-To-USB-B-Female-CMP-ADAPT-35.htm Από το πλαίσιο δεν κάνει.

Όχι δεν είναι ένα απλό adaptor.

 

Για την ''Ιστορία'' το απλό που έχεις μπορεί να μετατραπεί σε otg. http://www.google.gr/search?hl=el&newwindow=1&nomo=1&q=how%20to%20make%20usb%20otg%20cable&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=UoCRUNGYA4Hs0gXJgYHIBg&biw=360&bih=527&sei=WoCRUOabO83I0AXQ4IEo

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αγόρασα καλώδιο, αυτό που αγόρασα στην εμφάνιση είναι ακριβώς αυτό

http://www.ebay.co.uk/itm/Micro-USB-Host-Mode-OTG-Adapter-Converter-For-Archos-43-101-70-80-G9-Tablet-/160911173325?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item25770da6cd

 

Για να καταλάβω δηλαδή, το OTG δεν είναι απλώς ένας adaptor ;

Εκ του αποτελέσματος, έτσι φαίνεται...:rolleyes:

 

Να΄σαι καλά ευχαριστώ, θα παραγγείλω ένα να δούμε...

 

Υ.Γ

Αν κάποιος φίλος έχει να μου προτείνει κάποιο δοκιμασμένο (θα προτιμούσα χωρίς καλώδιο) θα το εκτιμούσα πολύ.

 

με το καλωδιο του Ν8 βλεπει κανονικα το φλασακι μου (32GB) σαν εξωτερικη μνημη,και μεταφερω ο,τι αρχεια θελω..ετσι,μπορω να ριξω αρχεια σε ενα φλασακι καποιου,να παρω απο το φλασακι του ή να τραβηξω τις φωτο απο ψηφιακη εχοντας τον καταλληλο ανταπτορα (πχ εγω εχω για sdhc ανταπτορα και τσιμπαω κατευθειαν φωτο απο μηχανες canon κτλ..)

επειδη το καλωδιο ειναι 10 ποντους περιπου,το κουβαλαω πολυ συχνα μαζι γιατι βολευει.οποτε δεν ειναι ενας απλος ανταπτορας

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν αγόρασες αυτό http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/USB-Cables/Konig-Adapter-Micro-USB-To-USB-B-Female-CMP-ADAPT-35.htm Από το πλαίσιο δεν κάνει.

Όχι δεν είναι ένα απλό adaptor.

 

Για την ''Ιστορία'' το απλό που έχεις μπορεί να μετατραπεί σε otg. http://www.google.gr/search?hl=el&newwindow=1&nomo=1&q=how%20to%20make%20usb%20otg%20cable&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=UoCRUNGYA4Hs0gXJgYHIBg&biw=360&bih=527&sei=WoCRUOabO83I0AXQ4IEo

 

Το φαντάστηκα αλλά λίγο αργά...:(

Αυτήν η εικόνα το επιβεβαιώνει, http://im.tech2.in.com/gallery/2012/jun/difference_circuit_271738111300.jpg

...να άμα βιάζεσαι τι παθαίνεις!:)

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, μάθαμε και κάτι ακόμα σήμερα.

 

Και κάτι τελευταίο, μπορώ έχοντας στο OTG ένα flashάκι να αποθηκεύεται το video από την κάμερα απευθείας σ' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία θεωρητικά δεν αλλάζει από τον χρήστη.Στο youtube βέβαια υπάρχουν βιντεάκια που δείχνουν πώς γίνεται η αλλαγή(π.χ.σε Xperia S).Το θέμα είναι όμως αν υπάρχει μπαταρία στο εμπόριο με μεγαλύτερη χωριτικότητα ώστε να αξίζει τον κόπο να ανοιχτεί το κινητό.(και ας μην ισχύει μετά η εγγύηση) Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία θεωρητικά δεν αλλάζει.Στο youtube βέβαια υπάρχουν βιντεάκια που δείχνουν πώς γίνεται η αλλαγή(π.χ.σε Xperia S).Το θέμα είναι όμως αν υπάρχει μπαταρία στο εμπόριο με μεγαλύτερη χωριτικότητα ώστε να αξίζει τον κόπο να ανοιχτεί το κινητό.(και ας μην ισχύει μετά η εγγύηση)

 

"Η μπαταρία θεωρητικά δεν αλλάζει"

Τι νέο είναι αυτό!!! :wacko: Τώρα που το παρήγγειλα!

Τι εγγύηση δίνει τότε η SONY για την μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω κουραστικός (γιατί το έχω ρωτήσει αρκετές φορές έως τώρα) αλλά υπάρχει κάποιος με branded COSMOTE Xperia P που να έχει πάρει την αναβάθμιση σε ICS;

 

Διαβάζω από τον Αύγουστο να σχολιάζετε τα υπέρ και τα κατά του ICS κι εγώ ακόμη παίρνω μήνυμα από το PC Companion και το Update Service, ότι το τηλέφωνό μου είναι "ενημερωμένο" χωρίς να μου δίνει τη δυνατότητα Update... :(

 

Μήπως πρέπει να το πάω κάπου και να μου περάσουν το ICS χειροκίνητα με κάποιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω κουραστικός (γιατί το έχω ρωτήσει αρκετές φορές έως τώρα) αλλά υπάρχει κάποιος με branded COSMOTE Xperia P που να έχει πάρει την αναβάθμιση σε ICS;

 

Διαβάζω από τον Αύγουστο να σχολιάζετε τα υπέρ και τα κατά του ICS κι εγώ ακόμη παίρνω μήνυμα από το PC Companion και το Update Service, ότι το τηλέφωνό μου είναι "ενημερωμένο" χωρίς να μου δίνει τη δυνατότητα Update... :(

 

Μήπως πρέπει να το πάω κάπου και να μου περάσουν το ICS χειροκίνητα με κάποιο τρόπο;

 

στην προηγουμενη σελιδα υπαρχει απαντηση:

 

το δικο μου αγορασμενο απο cosmote εδω και 2 μηνες και ακομη περιμενω...:cry:

βλεπω να βγαινει η jb και εγω ακομη να περιμενω την ICS!!!!ελεοοος!:mad:

 

αρα μαλλον θα περιμενεις...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

"Η μπαταρία θεωρητικά δεν αλλάζει"

Τι νέο είναι αυτό!!! :wacko: Τώρα που το παρήγγειλα!

Τι εγγύηση δίνει τότε η SONY για την μπαταρία;

Δεν ανοίγει απλά το καπάκι για να αλλάξεις μπαταρία.Αν έχει πρόβλημα θα σου την αλλάξουν στο σέρβις.Εκτός και αν έχεις γνώσεις και επέμβεις εσύ.Αυτό έχει νόημα αν είσαι εκτός εγγύησης ή αν θέλεις να βάλεις μεγαλύτερη μπαταρία(αν υπάρχει)!

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγει απλά το καπάκι για να αλλάξεις μπαταρία.Αν έχει πρόβλημα θα σου την αλλάξουν στο σέρβις.Εκτός και αν έχεις γνώσεις και επέμβεις εσύ.Αυτό έχει νόημα αν είσαι εκτός εγγύησης ή αν θέλεις να βάλεις μεγαλύτερη μπαταρία(αν υπάρχει)!

 

Κάποτε έδιναν 6 μήνες εγγύηση στην μπαταρία.

Το ίδιο και εδώ; 'Η 2 χρόνια μαζί με την συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξανά πει παιδιά. Σε όλα τα branded αργούν οι αναβαθμίσεις. Αν δεν θέλετε να περιμένετε τότε περνάτε με flashtool μια non branded rom και κάνετε τις αναβαθμίσεις σας στην ώρα τους. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλετε να περιμένετε τότε περνάτε με flashtool μια non branded rom και κάνετε τις αναβαθμίσεις σας στην ώρα τους. :)

 

Αυτό όμως μήπως σημαίνει ότι χάνουμε ταυτόχρονα και την εγγύηση της συσκευής; :worry:

Edited by elavd
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Όταν η rom που θα του περάσεις είναι η επίσημη που κυκλοφορεί από την Sony και δεν την έχεις root-άρει ή πειράξει με άλλο τρόπο τότε δεν είσαι εκτός εγγύησης.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...