Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψαχνω για κινητο και ειμαι αναμεσα στο Sony Xperia P και το Iphone 4.Ποιο θα μου προτεινατε εσεις και ποιες ειναι πρακτικα οι διαφορες τους στην χρηση; :confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψαχνω για κινητο και ειμαι αναμεσα στο Sony Xperia P και το Iphone 4.Ποιο θα μου προτεινατε εσεις και ποιες ειναι πρακτικα οι διαφορες τους στην χρηση; :confused:

 

Αν η τιμή δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί δεν κοιτάζεις και στα Galaxy S3, Nexus;

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοιου είδους ερωτήματα καλύτερα να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα στο forum Επιλογή συσκευής. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ανοιξα καινουργιο θεμα!ευχαριστω πολυ!οχι δεν θα ηθελα samsung..παντα επαιρνα sony ericsson και ειμαι πολυ ευχαριστημενη απλα τωρα σκεφτομαι μηπως παω στην apple
Link to comment
Share on other sites

Για οσους θελουν να διατηρησουν την εφαρμογη μηνυματων χωρις να βαλουν καποια αλλη η λυση ειναι η εξης :

 

Χρειαζεται να κανετε root την συσκευη σας. Δεν θα αναλυσω αυτη την διαδικασια καθως μπορειτε να το βρειτε ανετα και εχει μια απλοτητα.

 

Αφου εχετε ρουταρει την συσκευη κατεβαζετε εναν file manager οπως o es file manager με τον οποιο απο τις ρυθμισεις ενεργοποιειτε οτι ρυθμιση εχει για root. Επειτα μολις μπαινετε στην εφαρμογη θα ειστε στο directory της sdcard. Πατωντας το πισω ειστε στο συστημα του κινητου. Μπαινετε στον φακελο data και μετα παλι στον φακελο data που θα δειτε. Θα μπειτε στον φακελο com.sonyericsson.conversations και επειτα στο shared_prefs. Εκει θα δειτε το com.sonyericsson.conversations.xml. To ανοιγετε και το κανετε edit με τον κειμενογραφο.

 

Βρισκετε την γραμμη semc_pref_key_character_convertion και αλλαζετε το value απο false σε true. Επισης βρισκετε την γραμμη semc_pref_key_character_convertion_visibility και αλλαζετε το value απο false σε true και αποθηκευετε το αρχειο.

 

Κανετε επανεκκινηση στο τηλεφωνο και εχετε πλεον 160 χαρακτηρες στα μηνυματα. Και διαθεσιμη την επιλογη εξοικονομησης κοστους στις ρυθμισεις μηνυματων.

 

:)

 

το εκανα δεν αλλαξε κατι.. παλι λιγοι χαρακτηρες

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έκανες πήγες στις επιλογές της εφαρμογής αποστολής μηνυμάτων ώστε να τικάρεις (ενεργοποιήσεις) την επιλογή για εξοικονόμηση του κόστους χαρακτήρων;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφού το έκανες πήγες στις επιλογές της εφαρμογής αποστολής μηνυμάτων ώστε να τικάρεις (ενεργοποιήσεις) την επιλογή για εξοικονόμηση του κόστους χαρακτήρων;

 

που το βρισκω αυτο?

ολα αυτα τα κανω για να χρησιμοποιω τη βασικη εφαρμογη και οχι το handcent.. στις ρυθμισεις δεν βλεπω τετοια επιλογη που λες

Link to comment
Share on other sites

Δυο πράγματα συμβαίνουν για να μην βλέπεις την ρύθμιση αυτή. Είτε δεν έχεις κάνει σωστά τη διαδικασία είτε δεν πήγες εκεί που έπρεπε.

 

Η πλήρως σωστή διαδικασία περιγράφεται εδώ. Και λέω πλήρως γιατί ο nicolasdr δεν αναφέρει ότι προτού κάνουμε restart πρέπει να σβήσουμε το .bak αρχείο που δημιουργείται. Πιθανόν λοιπόν για αυτό δεν βλέπεις την επιλογή.

 

Αν τα κάνεις όλα σωστά τότε αφού ανοίξεις την εφαρμογή των μηνυμάτων θα πατήσεις στο δεξί πλήκτρο (αυτό με τις 4 γραμμούλες). Εκεί θα δεις την επιλογή για εξοικονόμηση κόστους.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ μου 'ήρθε' νέα αναβάθμιση, αλλά δεν κατάλαβα τι άλλαξε.

 

Πως 'έρχεται'; Απευθείας στο κινητό ή το σύνδεσες με PC;

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα. Είχα την 6.1.Β.0.544 και μέσω του PC Companion μου ήρθε ειδοποίηση αναβάθμισης σε 6.1.1.Β.1.54

Δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω κάπου στο internet τις βελτιώσεις που πιθανά έχει για να σας τις μεταφέρω.

 

ΕDIT

Να συμπληρώσω μόνο ότι μετά την αναβάθμιση χρειάστηκε να κάνω πάλι root το κινητό. Ακολουθώ τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ, αλλά δεν τα καταφέρνω να το κάνω πάλι root.

Edited by nkar72
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Από XDA

Boot screen now shows SONY initially ( previously shows XPERIA twice )

Root access it lost.

Since its initial bootup, things are laggy for now.

WiFi has got new settings and faster connection

XLoud setting directly accessible from playing video.

Green line while recording & playing recorded HD video gone.

Now it really feels like a DUAL CORE PROCESSOR PHONE !!!

Fast capture now works faster. :P

Native support for payments through NFC

GPS fix is fast , speeds over 3G improved considerably.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες, ειμαι κατοχος ενός xperia p απο την cosmote και θελω να το αναβαθμίσω με το flashtool (ICS), μπορειτε να μου πειτε που θα βρώ τον οδηγό?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από XDA

Boot screen now shows SONY initially ( previously shows XPERIA twice )

Root access it lost.

Since its initial bootup, things are laggy for now.

WiFi has got new settings and faster connection

XLoud setting directly accessible from playing video.

Green line while recording & playing recorded HD video gone.

Now it really feels like a DUAL CORE PROCESSOR PHONE !!!

Fast capture now works faster. :P

Native support for payments through NFC

GPS fix is fast , speeds over 3G improved considerably.

 

στο boot screen παλι Xperia Μου βγαζει...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή για όσους έχουν κάνει root και θέλουν να αναβαθμίσουν σε 6.1.1.Β.1.54

Χάνεις το root και δεν έχει βγει ακόμη κάποια λύση. Υπάρχει μόνο μια πρόταση ότι αν κάνεις την αναβάθμιση με flashtool και δεν επιλέξεις το wipe data τότε διατηρείται το root (αν και δεν το έχει επιβεβαιώσει κανείς ακόμη).

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το νεο firmware και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα smooth...εμφανης η διαφορα με το προηγουμενο, δεν λαγκαρει οπως παλια. Μπαταρια ακομα δεν το εχω ψαξει αρκετα , σαν πρωτη εντυπωση μου φαινεται το ιδιο.

Γενικα μια χαρα φαινεται εκτος απο ενα περιεργο προβλημα, το extended standby mode δε μου δουλευει, το wifi παραμενει ανοικτο οταν κλεινω την οθονη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό έχει τα κολλήματα που έχει το sole η πάει σφαίρα με ics,γενικά κολάει σε κάποια σημεία η είναι ενετλώς smooth? σκέφτομαι να το αγοράσω ,καλό θα ήταν να μου απαντήσει κάποιος που είχε sole...
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό έχει τα κολλήματα που έχει το sole η πάει σφαίρα με ics,γενικά κολάει σε κάποια σημεία η είναι ενετλώς smooth? σκέφτομαι να το αγοράσω ,καλό θα ήταν να μου απαντήσει κάποιος που είχε sole...

 

καμια σχεση.. το εχω δουλεψει λιγο,αλλα οπως και να εχει το κινητο παει σφαιρα και αν του πεταξεις και τη σαβουρα απο μεσα ξεκινας με 500ΜΒ αδεια ραμ, απειρη για πολυ πραμα, και σε συνδυασμο με το καλο cpu, δεν εχεις να φοβασαι τιποτα! μονο παιχνιδια δεν ξερω τι κανει,δεν παιζω.απο εκει και περα,σκεψου οτι με το Τ που πηρα εχει ελαχιστη διαφορα στην αισθηση, ειδικα αν δεν το φορτωσεις τρελλα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση.. το εχω δουλεψει λιγο,αλλα οπως και να εχει το κινητο παει σφαιρα και αν του πεταξεις και τη σαβουρα απο μεσα ξεκινας με 500ΜΒ αδεια ραμ, απειρη για πολυ πραμα, και σε συνδυασμο με το καλο cpu, δεν εχεις να φοβασαι τιποτα! μονο παιχνιδια δεν ξερω τι κανει,δεν παιζω.απο εκει και περα,σκεψου οτι με το Τ που πηρα εχει ελαχιστη διαφορα στην αισθηση, ειδικα αν δεν το φορτωσεις τρελλα.

 

Πως γίνεται να πετάξουμε και εμείς την σαβούρα? τι εννοείς σαβούρα?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το νεο firmware και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα smooth...εμφανης η διαφορα με το προηγουμενο, δεν λαγκαρει οπως παλια. Μπαταρια ακομα δεν το εχω ψαξει αρκετα , σαν πρωτη εντυπωση μου φαινεται το ιδιο.

Γενικα μια χαρα φαινεται εκτος απο ενα περιεργο προβλημα, το extended standby mode δε μου δουλευει, το wifi παραμενει ανοικτο οταν κλεινω την οθονη...

 

Το wi-fi το ρυθμίζεις αν θες να κλείνει απο τις ρυθμίσεις του ασύρματου δικτύου,έχουν προστεθεί νέες επιλογές στο μενού του wi-fi..Το πρόβλημα είναι που χάθηκε το root,θα βρεθεί καμιά λύση??

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να πετάξουμε και εμείς την σαβούρα? τι εννοείς σαβούρα?

 

Εννοεί τα περιττά πράγματα που έχει βάλει η Sony,αυτά τα βγάζεις κάνοντας root.

Αν πάνε καλά τα πράγματα ίσως γίνω κ γω κάτοχος του p!

Από birdphone το βρήκα στα 256 σε ασημί,παραεισαγωγης λογικά;

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το νεο firmware και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα smooth...εμφανης η διαφορα με το προηγουμενο, δεν λαγκαρει οπως παλια. Μπαταρια ακομα δεν το εχω ψαξει αρκετα , σαν πρωτη εντυπωση μου φαινεται το ιδιο.

Γενικα μια χαρα φαινεται εκτος απο ενα περιεργο προβλημα, το extended standby mode δε μου δουλευει, το wifi παραμενει ανοικτο οταν κλεινω την οθονη...

 

Το wi-fi το ρυθμίζεις αν θες να κλείνει απο τις ρυθμίσεις του ασύρματου δικτύου,έχουν προστεθεί νέες επιλογές στο μενού του wi-fi..Το πρόβλημα είναι οτι χάθηκε το root,θα βρεθεί καμιά λύση??

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα και διαπίστωσα ότι σαν browse έχει πλέον τον chrome τα άλλα είναι ίδια
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...