Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχεις περασει καθαρη την ICS? Η την περασες πανω απο την GB?

 

 

Τι ενωεις?

Εκανα format το κινητο... Περασα την ICS Και μετα ξανα με το COMPANION...

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ανακαλυψα κατα τυχη το getjar.com που εχει και αυτο εφαρμογες για αντροιντ.ειναι κατι σαν το δικο μας μαρκετ. εχω 3 ερωτηματα.

1. ειναι συμβατο με το δικο μας κινητο;

2. ειναι ασφαλες ή θα γεμισω ιους;

3. υπαρχουν και αλλα αντιστοιχα sites με εφαρμογες εκτος απο το μαμισιο μαρκετ και αυτο που μολις προανεφερα;

 

1.ναι

2.ναι

3.ναι (mobile 9,zedge)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει οτι αν κανεις απλη εγκατασταση την ICS πανω στην GB τοτε κολλαει το τηλεφωνο αλλα και καποιες εφαρμογες θα "μαγκωνουν"! Γι αυτο καλο ειναι να ξανα φλασαρουμε το κινητο με το SUS και τοτε θα δουμε μεγαλη διαφορα!!!

 

Το SoundHound το εχω και γω, και δουλευει αψογα!!! Οσο για το Market κολλαει γενικα...οπως και το FB!

 

Ναι διαβασα καποια posts (χιλια sorry δεν το ειδα).

 

Οπωτε Αν μπορεις και θελεις..

Εφαρμογες μονο κατεβασα δεν εχω επαφες κτλ..

Τι κατεβαζω για backup Και UPGRADE?

 

Ευχαριστω ΠΟΛΥ!

(επισεις ποιος ειναι ο καλητερως τροπος να περασω το FB τις επαφες στο κινητο μου)

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν χρειαζεσαι backup αφου τις εφαρμογες τις ξανα παιρνας!!! ;)

 

Κατεβαζεις το SUS και το κανεις εγκατασταση, απο κει και περα ακολουθεις τις οδηγιες!!! Λιγα λεπτα θα σου παρει, αλλα μετα το κινητο θα φυσαει!!!! ;)

 

Το εχω αυτο... με αυτο το εκανα!

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η σχεση baseband/kernel;

 

Καμία.

 

Baseband ή radio ή modem.

Είναι υπεύθυνο για το σήμα του κινητού, την απόδοση του σήματος και την κατανάλωση της μπαταρίας που προκαλεί.

 

Kernel.

Ο πυρήνας του λειτουργικού.

Διαχειρίζεται το hardware του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Καμία.

 

Baseband ή radio ή modem.

Είναι υπεύθυνο για το σήμα του κινητού, την απόδοση του σήματος και την κατανάλωση της μπαταρίας που προκαλεί.

 

Kernel.

Ο πυρήνας του λειτουργικού.

Διαχειρίζεται το hardware του λειτουργικού.

 

Να σε ρωτησω κατι ακομα βρε Νικο; Γιατι οταν διαβαζω στους xda για διαφορες rom, γραφουν οτι ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησουμε την baseband 64 και οχι την 70 για να εχουμε καλυτερη καταναλωση μπαταριας; Και με ποιο τροπο περναω απο την 70 στην 64; Περα απο τον kernel και την rom πουθενα δεν αναγραφεται πως αλλαζουμε baseband. Μηπως το ολο θεμα εχει να κανει με την εκδοση του λειτουργικου που βρισκομαι πριν το φλασαρισμα της νεας rom; Δηλαδη, ics baseband:64 και gingerbread baseband:70; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Νεα modems βγαίνουν μαζί με νέες επίσημες rom (όχι κάθε φορά που βγαίνει νέα όμως).

Επίσης νέο modem δεν σημαίνει και καλύτερο.

 

Η κατανάλωση που έχει το κινητό στο 2g/3g και γενικα όταν είναι συνδεμένο σε δίκτυο κινητής, σχετίζεται με το modem.

 

Κάποια μπορεί να έχουν καλύτερο σήμα, κάποια άλλα καλύτερη αυτονομία κλπ. Παίζει ρόλο και η περιοχή αρκετές φορές βέβαια (άλλο να είσαι στην Ελλάδα, αλλο στην κορέα).

 

Αν είσαι σε flight mode συνέχεια για παράδειγμα, οτι modem και αν έχεις δεν θα δεις διάφορα στην μπαταρία.

 

Κάποιοι αναφέρουν ότι το modem σχετίζεται και με το wifi/gps.

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

 

Σε οποιοδήποτε galaxy μπορώ να σου πω πως αλλάζεις modem (σε stock η custom rom), αλλά neo v δεν έχω οπότε δεν γνωρίζω :)

 

 

Edit:

Ξέχασα να αναφέρω πως μπορούμε να βάλουμε οποίο modem θέλουμε σε όποια έκδοση θέλουμε.

 

Για παράδειγμα,

ένα modem που βγήκε μαζί με την 2.3.5 (τυχαίος αριθμός/ρομ) μπορούμε να το βάλουμε και στην 4.0.4 ή οποιαδήποτε άλλη.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

5 μερες δεν μπορω να κανω connect με το FB (να αρχικοποιησω δηλαδη τα contacts για να περαστουν στο Xperia) .. απο χτες το SOUNDHOUND ολο λεει δεν μπωρει να συνδεθει.. ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ.. Κανω κατι λαθος? (με browser κ google play ολα καλα).

 

Και απο οτι βλεπω τωρα ουτε GMAIL δεν προθετει... ουτε τιποτα. (λεει λαθος κωδικος ενω ειναι 100% σωστος)

 

Το FB αναφερει (μετα απο 2 λεπτα προσπαθιας.)

Προεκυψε σφαλμα κατα την συνδεση. Προσπαθηστε ξανα αργότερα.

Edited by jvp4ant
Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Με όσο πιο απλά λόγια όμως:

1) Ποια είναι η διαφορά μεταξύ επαναφοράς εργοστασιακών δεδομένων και επαναφοράς ρυθμίσεων;

2) Τί κερδίζω και τί χάνω επιλέγοντας ένα από τα δύο;

 

Να είστε καλά, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με όσο πιο απλά λόγια όμως:

1) Ποια είναι η διαφορά μεταξύ επαναφοράς εργοστασιακών δεδομένων και επαναφοράς ρυθμίσεων;

2) Τί κερδίζω και τί χάνω επιλέγοντας ένα από τα δύο;

 

Να είστε καλά, ευχαριστώ.

 

εργοστασιακών δεδομένων = Το κινιτο οπως το αγόρασες (ΧΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ)

επαναφορά ρυθμίσεων = Ολες οι ρυθμίσεις πανε στην αρχικη τους κατασταση (ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ)

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ειναι σιγουρα θεμα internet! Προσπαθεισε να αλλαξεις channel στο ρουτερ καθως οπως εχει αναφερθει η ICS εχει ενα bug με το wifi!!! Το χω και γω αυτο το προβλημα!!!

 

OOOPS...

 

μαλιστα.. αλλα με browser Μπαίνει σε αλλα σιτε....

και πως αλλάζω channel (newbie)

Edited by jvp4ant
Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

ναι στο browser μπαινει κανονικα! Θα μπεις στις ρυθμισεις του router σου και θα το αλλαξεις απο κει!!!

 

DLINK ROUTER...

Current Channel 6

Τι να το βαλω?

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

εργοστασιακών δεδομένων = Το κινιτο οπως το αγόρασες (ΧΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ)

επαναφορά ρυθμίσεων = Ολες οι ρυθμίσεις πανε στην αρχικη τους κατασταση (ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ)

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση φίλε. δύο διευκρινίσεις:

1) Δηλαδή με εργοστασιακές ρυθμίσεις χάνονται (ή μάλλον σβήνονται) όλες οι εφαρμογές που είχα βάλει και χρειάζεται ξανά εγκατάσταση από μάρκετ. Σωστά;

2) Με επαναφορά ρυθμίσεων, τί εννοούμε ότι πάνε οι ρυθμίσεις στην αρχική τους κατάσταση; Ένα παράδειγμα; Η επαναφορά ρυθμίσεων βοηθάει στην αποκατάσταση μικροπροβλημάτων λόγω ICS ή δεν παίζει κανένα ρόλο; Ευχαριστώ και πάλι !

Link to comment
Share on other sites

1) Ακριβώς

2) Χάνονται όλες οι ρυθμίσεις σου (πχ ρυθμίσεις ήχου-ρυθμίσεις φωτεινότητας κλπ) και επανέρχονται όπως ήταν απ το εργοστάσιο..

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καποιο απο 1-10 (οποιο θες)! Και γω οποτε αλλαζω channel λειτουργει μια χαρα!!! :)

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

 

τιποτα.. :(

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Νεα modems βγαίνουν μαζί με νέες επίσημες rom (όχι κάθε φορά που βγαίνει νέα όμως).

Επίσης νέο modem δεν σημαίνει και καλύτερο.

 

Η κατανάλωση που έχει το κινητό στο 2g/3g και γενικα όταν είναι συνδεμένο σε δίκτυο κινητής, σχετίζεται με το modem.

 

Κάποια μπορεί να έχουν καλύτερο σήμα, κάποια άλλα καλύτερη αυτονομία κλπ. Παίζει ρόλο και η περιοχή αρκετές φορές βέβαια (άλλο να είσαι στην Ελλάδα, αλλο στην κορέα).

 

Αν είσαι σε flight mode συνέχεια για παράδειγμα, οτι modem και αν έχεις δεν θα δεις διάφορα στην μπαταρία.

 

Κάποιοι αναφέρουν ότι το modem σχετίζεται και με το wifi/gps.

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

 

Σε οποιοδήποτε galaxy μπορώ να σου πω πως αλλάζεις modem (σε stock η custom rom), αλλά neo v δεν έχω οπότε δεν γνωρίζω :)

 

 

Edit:

Ξέχασα να αναφέρω πως μπορούμε να βάλουμε οποίο modem θέλουμε σε όποια έκδοση θέλουμε.

 

Για παράδειγμα,

ένα modem που βγήκε μαζί με την 2.3.5 (τυχαίος αριθμός/ρομ) μπορούμε να το βάλουμε και στην 4.0.4 ή οποιαδήποτε άλλη.

 

Σε ευχαριστω που μπηκες στο κοπο να κανεις αυτη την αναλυση!:)

Ομως εξακολουθω να μην καταλαβαινω αυτο που σου εγραψα πιο πριν. Οι developers δινουν ενα kernel και μια rom. Και μετα σου λενε χρησιμοποιησε αυτο το baseband για να εχεις καλυτερη αποδοση μπαταριας. Δεν υπαρχει ομως καποιο link για baseband.:confused:

Link to comment
Share on other sites

ουτε το build.prop εχεις πειραξει?1254-5797 R5D αυτο σου βγαζει?

 

Ναι χωρίς να έχω πειράξει τίποτα απολύτως.Βέβαια την πέρασα,έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και την ξαναπέρασα.

Link to comment
Share on other sites

1) Ακριβώς

2) Χάνονται όλες οι ρυθμίσεις σου (πχ ρυθμίσεις ήχου-ρυθμίσεις φωτεινότητας κλπ) και επανέρχονται όπως ήταν απ το εργοστάσιο..

 

Θα διορθώσει τίποτα μετά την εγκατάσταση της ICS ή δεν θα έχει καμία απολύτως επίπτωση; Να προχωρήσω ή όχι; Ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω που μπηκες στο κοπο να κανεις αυτη την αναλυση!:)

Ομως εξακολουθω να μην καταλαβαινω αυτο που σου εγραψα πιο πριν. Οι developers δινουν ενα kernel και μια rom. Και μετα σου λενε χρησιμοποιησε αυτο το baseband για να εχεις καλυτερη αποδοση μπαταριας. Δεν υπαρχει ομως καποιο link για baseband.:confused:

 

Κάπου στο xda θα έχει zip flashable modems για πέρασμα μέσω cwm.

Αν όχι, λογικά θα γίνεται με παρόμοιο τρόπο με το odin (seus έχει η sony?)

 

Στα galaxy

 

καταβάζεις μια ρομ τριών αρχείων (pda,csc,modem)

Βάζεις το modem στο αρχείο pda

Ξετικάρεις το f.reset και start

 

Δεν ξέρω τι παίζει με τα sony όμως.

 

Αν γίνεται χειροκίνητα (ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει)

λογικά ανοίγεις την ρομ στο pc

παίρνεις το modem.bin και το βάζεις στη sd του κινητού

Το βάζεις με root explorer στο /radio

Δίνεις δικαιώματα rw- rw- --- και ownership radio radio

reboot.

 

Ξαναλέω, ΔΕΝ γνωρίζω αν θα δουλέψει έτσι γιατί ΔΕΝ έχω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμία ιδέα κανείς για το πως θα επαναφέρω τα παλιά εικονίδια της status bar τα οποία τα έχω αλλάξει με το Romtoolbox?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Θα διορθώσει τίποτα μετά την εγκατάσταση της ICS ή δεν θα έχει καμία απολύτως επίπτωση; Να προχωρήσω ή όχι; Ακούω προτάσεις.

 

Τι να σου πω. Εξαρτάται. Μπορείς να κάνεις και μια εγκατάσταση με το SUS (Sony Update Service) για να τελειώνεις μια και καλή!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμία ιδέα κανείς για το πως θα επαναφέρω τα παλιά εικονίδια της status bar τα οποία τα έχω αλλάξει με το Romtoolbox?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Stocktoolbox

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...