Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιω την εφαρμογη DW Contacts σε Neo V official Rom - rooted και εχω τα εξης προβληματα:

1) Δεν μου ομαδοποιει τις κλησεις τις ιδιας επαφης οταν εχω πανω απο μια στην καρτελα Κληση.

2) Οταν σε μια επαφη πατησω επανω στο εικονιδιο της φωτογραφιας (οχι πανω στο ονομα της επαφης), κολαει αντι να μου εμφανιζει το παραθυρακι που ανοιγε κανονικα με την επιλογη κληση ή μυνημα ή πληροφοριες επαφης. Μετα απο αυτο πρεπει να πατησω το κουμπι πισω για να ξεκολλησει και να νιωσει το κινητο.

3) Οταν πατησω επανω στο ονομα μιας επαφης ( οχι στο εικονιδιο στο πλαϊ ), αντι να μου ανοιξει τα στοιχεια της επαφης σε πλαισιο της εφαρμογης, τα ανοιγει σε πλαισιο της εργοστασιακης εφαρμογης για τις επαφες.

Αυτα ολα απο οταν περασα το Παγωτο. Εκανα ποσες φορες απ-εγκατασταση την εφαρμογη και παλι τιποτα.. και με το SEUS που το περασα παλι καποια στιγμη, τιποτα... δεν νιωθει! Τι φταιει γνωριζει κανεις? Εχει τυχει σε κανεναν απο εσας?

"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έψαξα παντού αλλά δεν βρήκα τίποτα στα Settings.

Υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε θέσεις στα κουμπιά "Οκ" και "Cancel" όπως αυτά

εμφανίζονται στο ICS;

 

20 χρόνια με υπολογιστές, σε όλα ήταν αριστερά το οκ και δεξιά το cancel, τί τους έπιασε τώρα

και τα αλλάξανε θέσεις και 9 φορές στις 10 πατάω λάθος κουμπί;

 

Εγώ να δεις, 10 στις 10!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω την εφαρμογη DW Contacts σε Neo V official Rom - rooted και εχω τα εξης προβληματα:

1) Δεν μου ομαδοποιει τις κλησεις τις ιδιας επαφης οταν εχω πανω απο μια στην καρτελα Κληση.

2) Οταν σε μια επαφη πατησω επανω στο εικονιδιο της φωτογραφιας (οχι πανω στο ονομα της επαφης), κολαει αντι να μου εμφανιζει το παραθυρακι που ανοιγε κανονικα με την επιλογη κληση ή μυνημα ή πληροφοριες επαφης. Μετα απο αυτο πρεπει να πατησω το κουμπι πισω για να ξεκολλησει και να νιωσει το κινητο.

3) Οταν πατησω επανω στο ονομα μιας επαφης ( οχι στο εικονιδιο στο πλαϊ ), αντι να μου ανοιξει τα στοιχεια της επαφης σε πλαισιο της εφαρμογης, τα ανοιγει σε πλαισιο της εργοστασιακης εφαρμογης για τις επαφες.

Αυτα ολα απο οταν περασα το Παγωτο. Εκανα ποσες φορες απ-εγκατασταση την εφαρμογη και παλι τιποτα.. και με το SEUS που το περασα παλι καποια στιγμη, τιποτα... δεν νιωθει! Τι φταιει γνωριζει κανεις? Εχει τυχει σε κανεναν απο εσας?

 

περνα αυτη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.modoohut.dialer&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tb2Rvb2h1dC5kaWFsZXIiXQ..

για να ξενοιασεις μια για παντα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω που μπηκες στο κοπο να κανεις αυτη την αναλυση!:)

Ομως εξακολουθω να μην καταλαβαινω αυτο που σου εγραψα πιο πριν. Οι developers δινουν ενα kernel και μια rom. Και μετα σου λενε χρησιμοποιησε αυτο το baseband για να εχεις καλυτερη αποδοση μπαταριας. Δεν υπαρχει ομως καποιο link για baseband.:confused:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1504700

Εδώ έχει links για baseband. Τα flashαρεις κανονικά με το flashtool. ΔΕ ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟ FLASHΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ BASEBAND.

 

Εγώ έχω την ICS κι έχω flashαρει το 4.0.2.A.0.42 Baseband (56). Με λίγο ψάξιμο στο XDA είδα πως έχει τη μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας (δηλαδή το κινητό δεν "ξοδεύει" πολύ μπαταρία ψάχνοντας να βρει σήμα).

Αλλά καλύτερο σήμα πετυχαίνεις με το 4.0.2.A.0.62 Baseband (64) (με κάπως μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας).

Το baseband 70 που χρησιμοποιεί η ICS δε θεωρείται καλό σε θέμα κατανάλωσης μπαταρίας.

Ο kernel είναι κάτι απαιτούμενο για να λειτουργήσει μια ROM, για αυτό και η κάθε μία απαιτεί συγκεκριμένο, για baseband όμως μπορείς να επιλέξεις εσύ ποιο σε βολεύει.

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Εξαρτάται. Μπορείς να κάνεις και μια εγκατάσταση με το SUS (Sony Update Service) για να τελειώνεις μια και καλή!

 

Μετά από επαναφορά ρυθμίσεων δεν μπορώ να συνδεθώ με δίκτυο ή να δω e-mail, κτλ. (στην μπάρα πάνω δεν εμφανίζονται τα 2 βελάκια και το γράμμα G/H/E κτλ.). Ποια επιλογή στις ρυθμίσεις μπορεί να έχει πειραχτεί; Τα αυτονόητα τα είδα και φαίνονται νορμάλ (δίκτυο 3g vodafone, έκανα επανεκκίνηση 2 φορές).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

παιδιά έχω βάλει την ICS και εγώ, σε "μαμά" κινητό χωρίς "πειράγματα" αλλά.....δεν μπορώ να βάλω στην αρχική οθόνη συντόμευση για τη φωτεινότητα, όπως όταν είχα με την GB έκδοση......

 

Any help??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε αν υποστηρίζει usb on the go ?

Ναι υποστηριζει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα συμφωνήσω στο ότι τα πάντα είναι θέμα χρήσης ενώ θα πρέπει να συμφωνήσουμε ότι δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού. :p:p

Ωστόσο η σύγκριση που κάνεις δεν είναι.... συγκρίσιμη. Καταρχήν σίγουρα το juice κάνει δουλειά. Task managers ούτε κι εγώ έχω. Κάνω τη δουλειά με το minfree. Η οθόνη μου είναι στο 100% (γέλασα με το 25%!!! Μα καλά δεν στραβώνεσαι;;; :p:p ). Βάλτην στο 100% και θα καταλάβεις τη διαφορά στην κατανάλωση. Το bluetooth μου είναι πολλές ώρες ανοιχτό, οι κλήσεις μου ήταν 4 ώρες σε σχέση με τις 1,5 δικιές σου ώρες ενώ έχω στείλει και κάμποσα sms. Θα μου πεις παίζουν τόσο ρόλο τα sms; Θα σου φανεί παράξενο αλλά αν το σκεφτείς καλύτερα η απάντηση είναι ΝΑΙ!!! Γιατί; Διότι μένει ανοιχτή η οθόνη και ουσιαστικά αυτή είναι που καταναλώνει.

 

Μιας και μπήκες στη διαδικασία έχω μια πρόταση. Βγάλε juice και πέρνα τα tweaks για την μπαταρία. Εκεί θα έχουμε σωστή σύγκριση. ;)

 

Καλά το θέμα "ανταγωνισμού" που είπα, πιο πολύ ειρωνικό ήταν :p Τέσπα

 

Όπως είπα, έχω απενεργοποιήσει την αυτόματη φωτεινότητα με το disable auto brightness. Εσύ αν δεν κάνω λάθος έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο tweak που απλά αυξάνει την φωτεινότητα (χωρίς όμως να φτάνει τα επίπεδα που πιάνει η οθόνη χωρίς την αυτόματη φωτεινότητα). Αν έχω λοιπόν την οθόνη στο 100% (σε εσωτερικό χώρο), τότε πραγματικά τυφλώνομαι! Στο φουλ μόνο κόντρα στον ήλιο! Αλλά και πάλι, το πως ήταν από το εργοστάσιο στο φουλ με το πως είναι τώρα στο 1/4 είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα!

Όσο για τα SMS, δε χρειαζόταν η περαιτέρω επεξήγηση, λογικό μου φαίνεται!

 

Όπως είπα λοιπόν (και προτείνεις κι εσύ), όταν μπορέσω θα αφαιρέσω το juice defender και θα περάσω τα tweaks, προσπαθώντας να κάνω αντίστοιχη χρήση με την προηγούμενη. Γιατί κακά τα ψέμματα, ο καλύτερος κριτής είναι ο εαυτός μας ότι και αν μας πουν οι υπόλοιποι!

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

 

τελικα ο exDialer & Contacts ειναι πιο απλο στην χρηση , ετσι μου φαινεται πιο κατανοητο, εχει το καλο πως εχει πολλα θεματα και δωρεαν μαλιστα , ανταποκρινεται πολυ πιο γρηγορα σε σχεση με το αλλο, θα κρατησω αυτο τελικα! ευχαριστω για την προταση φιλε μου !!!!!

"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

παντως το system partition ειναι τεραστιο.400Mb.Δεν εχει βρει κανενας πως να το κανουμε φορματ να αλλαξουμε το μεγεθος των partition?πολυ ανετα μπορουμε να δωσουμε αλλα 170 Mb στο data partition για εφαρμογες κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν ακόμη την Messaging εφαρμογή της Cyanogen έχω βγάλει νέα έκδοση ΕΔΩ με υποστήριξη T9 , GSM Ελληνικών και επιλεκτική ενεργοποίηση Notification στο status bar και δόνησης/ή όχι εκτός από το Popup.

 

Έχει κ άλλα ωραία καλλούδια, όπως το να δείχνει τη σωστή ώρα και ημερομηνία αποστολής, καλύτερο μετρητή κ κάτ τέτοια :P

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο xda θα έχει zip flashable modems για πέρασμα μέσω cwm.

Αν όχι, λογικά θα γίνεται με παρόμοιο τρόπο με το odin (seus έχει η sony?)

 

Στα galaxy

 

καταβάζεις μια ρομ τριών αρχείων (pda,csc,modem)

Βάζεις το modem στο αρχείο pda

Ξετικάρεις το f.reset και start

 

Δεν ξέρω τι παίζει με τα sony όμως.

 

Αν γίνεται χειροκίνητα (ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει)

λογικά ανοίγεις την ρομ στο pc

παίρνεις το modem.bin και το βάζεις στη sd του κινητού

Το βάζεις με root explorer στο /radio

Δίνεις δικαιώματα rw- rw- --- και ownership radio radio

reboot.

 

Ξαναλέω, ΔΕΝ γνωρίζω αν θα δουλέψει έτσι γιατί ΔΕΝ έχω το κινητό.

 

Τελικα ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα με τα samsung ε;:lol:

Σε ευχαριστω και παλι... Θα την βρω την ακρη.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

παιδιά έχω βάλει την ICS και εγώ, σε "μαμά" κινητό χωρίς "πειράγματα" αλλά.....δεν μπορώ να βάλω στην αρχική οθόνη συντόμευση για τη φωτεινότητα, όπως όταν είχα με την GB έκδοση......

 

Any help??

 

Παιδιά για αυτό εδώ καμιά λύση??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά !

Θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να κλείνει το κινητό από μπαταρία,να το βάζω να φορτίζει όλο το βράδυ και το πρωί όταν το ανοίγω να λέει οτι έχει 96 % !?????

Επίσης μετα Από πέντε λεπτά χρήσης να κατεβαίνει 2%

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1504700

Εδώ έχει links για baseband. Τα flashαρεις κανονικά με το flashtool. ΔΕ ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟ FLASHΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ BASEBAND.

 

Εγώ έχω την ICS κι έχω flashαρει το 4.0.2.A.0.42 Baseband (56). Με λίγο ψάξιμο στο XDA είδα πως έχει τη μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας (δηλαδή το κινητό δεν "ξοδεύει" πολύ μπαταρία ψάχνοντας να βρει σήμα).

Αλλά καλύτερο σήμα πετυχαίνεις με το 4.0.2.A.0.62 Baseband (64) (με κάπως μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας).

Το baseband 70 που χρησιμοποιεί η ICS δε θεωρείται καλό σε θέμα κατανάλωσης μπαταρίας.

Ο kernel είναι κάτι απαιτούμενο για να λειτουργήσει μια ROM, για αυτό και η κάθε μία απαιτεί συγκεκριμένο, για baseband όμως μπορείς να επιλέξεις εσύ ποιο σε βολεύει.

 

Σε ευχαριστω. Αυτο εψαχνα! :dance:

Θα πειραματιστω με τις baseband και ισως σε ξαναενοχλησω. Εχω βαλει την KA 18 και μπορω να πω οτι ειναι μια χαρα. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν δουλευουν τα δεδομενα. Λες αν αλλαξω baseband να λειτουργησουν;:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μου εχουν ερθει οι ρυθμισεις για MMS και INTERNET? :/ 3 μερες τωρα μετα απο φλασαρισμα και δεν εχουν ερθει!!!! Μηπως εχω κανει καμια βλακεια με το autostarts; Δεν θελω να τις περασω με το χερι, οχι οτι δεν ειναι το ιδιο!!! Αλλα μ αρεσει να δουλευουν ολα σωστα κι αν υστερει σε καπου το τηλ :/

Ρυθμίσεις --> Xperia --> Ρυθμίσεις internet

Καλημέρα παιδιά !

Θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να κλείνει το κινητό από μπαταρία,να το βάζω να φορτίζει όλο το βράδυ και το πρωί όταν το ανοίγω να λέει οτι έχει 96 % !?????

Επίσης μετα Από πέντε λεπτά χρήσης να κατεβαίνει 2%

 

Καταρχήν γιατί κλείνει το κινητό από μπαταρία; Μόλις το βγάλεις από το φορτιστή και είναι στο 96%, restart και μόλις ανοίξει συνέχισε την φόρτιση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις --> Xperia --> Ρυθμίσεις internet

 

 

Καταρχήν γιατί κλείνει το κινητό από μπαταρία; Μόλις το βγάλεις από το φορτιστή και είναι στο 96%, restart και μόλις ανοίξει συνέχισε την φόρτιση.

 

Το κινητο οταν φτασει στο 100% αρχιζει να ξεφορτιζει. Ακομα κι αν ειναι στην πριζα. Η πιο καλη φορτηση ειναι γυρω στις 2ωρες και 30'. Μετα το βγαζεις κι εχεις 100%. Αν το αφησεις ολο το βραδυ σιγουρα θα εχει χασει 2-4%:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. Αυτο εψαχνα! :dance:

Θα πειραματιστω με τις baseband και ισως σε ξαναενοχλησω. Εχω βαλει την KA 18 και μπορω να πω οτι ειναι μια χαρα. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν δουλευουν τα δεδομενα. Λες αν αλλαξω baseband να λειτουργησουν;:whistle:

 

Τα δεδομένα μου δουλεύουν μια χαρά με την KA 18, βaseband έχω την 64, αν και δε ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο. Πάντως εγώ δεν έχω καταφέρει να κάνω να δουλέψει πρόγραμμα call recording, φαίνεται ότι ο kernel δεν υποστηρίζει 2-way record...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα μου δουλεύουν μια χαρά με την KA 18, βaseband έχω την 64, αν και δε ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο. Πάντως εγώ δεν έχω καταφέρει να κάνω να δουλέψει πρόγραμμα call recording, φαίνεται ότι ο kernel δεν υποστηρίζει 2-way record...

 

Μολις περασα κι εγω την baseband 64 αλλα τα data δεν δουλευουν και παλι...:(

Αγνωστες οι βουλες του...android!:D

Link to comment
Share on other sites

τελικα ο exDialer & Contacts ειναι πιο απλο στην χρηση , ετσι μου φαινεται πιο κατανοητο, εχει το καλο πως εχει πολλα θεματα και δωρεαν μαλιστα , ανταποκρινεται πολυ πιο γρηγορα σε σχεση με το αλλο, θα κρατησω αυτο τελικα! ευχαριστω για την προταση φιλε μου !!!!!

 

Δοκίμασε και το Go Contacts να δεις αν σου κάνει. Έχει την καλύτερη αναζήτηση επαφών από όλα τα σχετικά προγράμματα που δοκίμασα. Είναι λίγο βαρύτερο όμως...

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ποιο ειναι το pin στη vodafone για να περασω τις ρυθμισεις internet που μου εστειλαν με sms;

δεν σου εστειλαν και δευτερο μηνυμα με το pin? νομιζω 1234

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

δεν σου εστειλαν και δευτερο μηνυμα με το pin? νομιζω 1234

 

Δεν μου το εστειλαν οι βλακες! Αλλα ειναι αυτος που ειπες!;)

Τωρα τα data δουλευουν μια χαρα. Εκει ηταν το προβλημα γιατι με τα φλασαρισματα και τα φορματ που εχω κανει αυτες τις μερες χαθηκαν οι ρυθμισεις. Σε ευχαριστω!:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...