Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά στις ρυθμίσεις developers options και εκεί που αναφέρει πόσες διεργασίες να εκτελούνται στο παρασκήνιο, τί να βάλω για να δουλεύουν ολα καλά αλλά να ελευθερωσω και μνήμη; Την επιλογή να έχω 1, 2, 3 ή 4 διεργασίες στο background;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και απο εμενα! Καινουργιος απο σημερα στα Android και εγω ζητωντας τα φωτα σας! :-P Πολυ καλο το κινητακι, απο τα καλυτερα μπορω να πω!!

Το προβλημα μου? Λοιπον το πακετο ειχε μεσα μια MicroSD 2gb αλλα εγω εχω απο αλλο κινητο μια MicroSDHC 4gb και θελω να την χρησιμοποιησω αλλα δεν την διαβαζει! Εκανα μολις πριν 5 λεπτα format αλλα και παλι τιποτα! Και κατι ακομα... Καλυτερος file explorer και browser για σας ποιος ειναι?

 

 

ΥΓ. Το κινητο ηρθε σημερα με την εκδοση 2.3.4 και περιμενω με ανυπομονησια το ICS!!

Φίλε, όσον αφορά τη κάρτα πρέπει να τη κάνεις φορμάτ σε μορφή FAT σκέτο, Astro file manager , ο στοκ για μένα μια χαρά είναι αλλά μπορείς να βάλεις όταν δουλεύεις wifi τον Dolfin browser HD και όταν δουλεύεις 3g τον opera mini , όσον αναφορά πάλι την αναβάθμιση θα την κάνεις από το pc companion σε σύνδεση με τον υπολογιστή, κι ότι άλλο θες εδώ είμαστε.

 

Ρε παιδιά στις ρυθμίσεις developers options και εκεί που αναφέρει πόσες διεργασίες να εκτελούνται στο παρασκήνιο, τί να βάλω για να δουλεύουν ολα καλά αλλά να ελευθερωσω και μνήμη; Την επιλογή να έχω 1, 2, 3 ή 4 διεργασίες στο background;

 

4 το καλύτερο για να μην έχεις πολλά κολλήματα αλλά και αρκετή μνήμη ελευθερώνετε.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, όσον αφορά τη κάρτα πρέπει να τη κάνεις φορμάτ σε μορφή FAT σκέτο, Astro file manager , ο στοκ για μένα μια χαρά είναι αλλά μπορείς να βάλεις όταν δουλεύεις wifi τον Dolfin browser HD και όταν δουλεύεις 3g τον opera mini , όσον αναφορά πάλι την αναβάθμιση θα την κάνεις από το pc companion σε σύνδεση με τον υπολογιστή, κι ότι άλλο θες εδώ είμαστε.

 

Ωραια! Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση αλλα η μετατροπή της καρτας και το pc companion αν δεν κανω λάθος θα πρέπει να γινουν σε Microsoft το οποιο δεν εχω (εχω MAC) οποτε θα πρέπει να επισκεφθώ το φιλαράκι μου και να τα φτιαξω εκει!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση αλλα η μετατροπή της καρτας και το pc companion αν δεν κανω λάθος θα πρέπει να γινουν σε Microsoft το οποιο δεν εχω (εχω MAC) οποτε θα πρέπει να επισκεφθώ το φιλαράκι μου και να τα φτιαξω εκει!

 

Ότι θέλεις φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Με το usb otg εχει βαλει κανενας με hub πληκτρολόγιο και ποντικι μαζι?

Εμενα με hub δε δουλεύει.

Θελει ειδικό hub?

 

Ναι έχω βάλει και δουλεύουν. Το hub πρέπει να παίρνει έξτρα ρεύμα.

 

Θέλει δουλειά ακόμη η ice. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μετατροπέας για τις εφαρμογές που δε δουλεύουν σωστά σε ice?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις πως ακριβώς θα του αλλαξω μορφη? :/

 

Έλα καλημέρα , όταν πατάς να γίνει διαμόρφωση πριν το ξεκινήσεις έχει κάτι επιλογές , εκεί έχει να διαλέξεις τι μορφή το θέλεις , έχει FAT, FTA 32 , NTFS ...κ.ο.κ.

Εσύ διαλέγεις FAT.

Link to comment
Share on other sites

Έλα καλημέρα , όταν πατάς να γίνει διαμόρφωση πριν το ξεκινήσεις έχει κάτι επιλογές , εκεί έχει να διαλέξεις τι μορφή το θέλεις , έχει FAT, FTA 32 , NTFS ...κ.ο.κ.

Εσύ διαλέγεις FAT.

 

Νομίζω πως προτιμότερο είναι το fat32, ειδικά αν κάποιος βλέπει HD ταινίες στο κινητό του.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως προτιμότερο είναι το fat32, ειδικά αν κάποιος βλέπει HD ταινίες στο κινητό του.

 

Δεν ξέρω γιαυτο αλλά απο προεπιλογή όταν αγόρασα το τηλέφωνο σε FAT ήταν η μορφή , γιαυτό το είπα.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου? Λοιπον το πακετο ειχε μεσα μια MicroSD 2gb αλλα εγω εχω απο αλλο κινητο μια MicroSDHC 4gb και θελω να την χρησιμοποιησω αλλα δεν την διαβαζει! Εκανα μολις πριν 5 λεπτα format αλλα και παλι τιποτα! Και κατι ακομα... Καλυτερος file explorer και browser για σας ποιος ειναι?

Format σε FAT32. Ξεκίνα με astro και es file explorer.

Νομίζω πως προτιμότερο είναι το fat32, ειδικά αν κάποιος βλέπει HD ταινίες στο κινητό του.

Έτσι ακριβώς

Θέλει δουλειά ακόμη η ice. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μετατροπέας για τις εφαρμογές που δε δουλεύουν σωστά σε ice?

 

Δεν νομίζω. Αν δεν βάλει το χέρι του ο developer δεν αλλάζει κάτι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιαυτο αλλά απο προεπιλογή όταν αγόρασα το τηλέφωνο σε FAT ήταν η μορφή , γιαυτό το είπα.

 

Μια χαρά παίζει και το fat32 (που είναι και το προτεινόμενο άλλωστε)! Και αυτή που είχα στο κινητό, αλλά και αυτή που πήρα ήταν σε fat32.

 

Σημείωση: το fat32 επιτρέπει την μεταφορά/αντιγραφή αρχείων έως 4GB ανά αρχείο, σε αντίθεση με το fat που το μέγιστο όριο είναι τα 2GB.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Είμαι root στην 4 και έχω χωρίσει την sd σε 2 μέρη...με το link2sd κάθε φορά που πάω να μετακινήσω μια εφαρμογή στην sd μου βγάζει "segmentation fault" όταν όμως κάνω σύνδεση δεν έχει πρόβλημα...έχει κανείς κάποια ιδέα πως να διορθώσω το πρόβλημα;;; Ίσως κάτι να μου ξέφυγε στα βήματα...

 

(ευχαριστώ εκ των προτέρων)

Καμια βοήθεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη συμπίεση των φωτογραφιών, δοκίμασα αρκετές εφαρμογές και μέχρι στιγμής. Την μικρότερη συμπίεση την παρατήρησα στο Vignette. Βγάζει φωτογραφίες μεγέθους 2-2,5 ΜΒ.

 

Αν κάποιος έχει βρει κάτι καλύτερο, ας το μοιραστεί μαζί μας! ;)

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Καμια βοήθεια;;;

 

Λογικά το σφάλμα αυτό προέρχεται από τα binaries της εφαρμογής super user, δοκίμασε αντί αυτής να χρησιμοποιήσεις την SuperSU

 

Κάνε πρώτα απεγκατάσταση της super user, και μετά εγκατάσταση της SuperSU.

Πες μου αν πέτυχε.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Φοβερή.....!

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Πώς απενεργοποιώ τα δεδομένα παρασκηνίου στην ics.Δεν εννοώ τα data κινητής αλλά τα δεδομένα που δεν επέτρεπαν στο market να λειτουργήσει στην gingerbread και ήταν στις ρυθμίσεις>συγχρονισμός>δεδομένα παρασκηνίου;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μετα απο 1 βδομαδα χρησης του παγωτου, δηλωνω απογοητευμενος. Πολυ πιο βαρυ μου φαινεται το ολο συστημα. Τα γραφικα δειχνουν να "κολλαν" και δεν υπαρχει τοσο ομαλη εναλλαγη στα γραφικα. Σαν να παλευουν και να ταλαιπωρουνται.

Επισης 2 προγραμματα που χρησιμοποιουσα πριν (autostarts / easy app manager), για να κλεινουν καποια προγραμματα που ξεκινουσαν στην αρχη και μου τρωγαν μνημη, δεν δουλευουν πια. Βγαζουν μηνυμα πως δεν ειμαι root. Παρολα αυτα εχει γινει κανονικα αναβαθμιση, φορματ πληρες και ροοτ κανονικο. Οι υπολοιπες εφαρμογες που χρειαζονται ρουτ για να δουλεψουν σωστα, ειναι μια χαρα..

Μαλλον παμε για υποβαθμιση :(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μετα απο 1 βδομαδα χρησης του παγωτου, δηλωνω απογοητευμενος. Πολυ πιο βαρυ μου φαινεται το ολο συστημα. Τα γραφικα δειχνουν να "κολλαν" και δεν υπαρχει τοσο ομαλη εναλλαγη στα γραφικα. Σαν να παλευουν και να ταλαιπωρουνται.

Επισης 2 προγραμματα που χρησιμοποιουσα πριν (autostarts / easy app manager), για να κλεινουν καποια προγραμματα που ξεκινουσαν στην αρχη και μου τρωγαν μνημη, δεν δουλευουν πια. Βγαζουν μηνυμα πως δεν ειμαι root. Παρολα αυτα εχει γινει κανονικα αναβαθμιση, φορματ πληρες και ροοτ κανονικο. Οι υπολοιπες εφαρμογες που χρειαζονται ρουτ για να δουλεψουν σωστα, ειναι μια χαρα..

Μαλλον παμε για υποβαθμιση :(

 

Το autostarts δουλευει αρκει να εχεις την τελευταια εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις τετοια θήκη?ειναι καλή?μπορω να την βρω σε καταστηματα?(οχι e-shops)

 

Ποια θηκη αναφερεις ?

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Ξέρει να μου πει κάποιος πως απενεργοποιούμε τον "αυτόματο ορθογράφο"

Τ9 στα sms??

Thanks:rolleyes:

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις τετοια θήκη?ειναι καλή?μπορω να την βρω σε καταστηματα?(οχι e-shops)

 

Αυτη την εχω δει και μου αρεσε παρα πολυ http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cases/PURO-Silicon-Case-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-Black-SNYERINEOSBLK.htm

HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...