Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς όμως παρόλο που του φοράω μόνιμα θήκη σιλικόνης αλλά και πουγκί κατά τη μεταφορά έγινε μια μικρή γρατζουνιά. Πρώτη μου (χωρίς προστασία οθόνης σε κανένα κινητό μου για λόγους αίσθησης και θέασης) εδώ και 5-6 χρόνια που έχω κινητό αφής. Το γκορίλα γκλας το πρώτο τελικά ίσως είναι αρκετά ευαίσθητο (καμία πτώση ή τριβή με κλειδιά κλπ).

 

Επειδή το θέλω τέλειο (αν και τα σημάδια έχουν πάντα τη γοητεία τους) έψαξα στο ebay για οθόνη και υπάρχει χωριστά το digitizer και χωριστά η οθόνη. Το θέμα είναι ότι αυτά είναι κολλημένα και θα ήθελα να είναι σετ από μαμά για τέλεια προσαρμογή.

 

- Γνωρίζετε το κόστος από κατάστημα Νοκια για το πλήρες σετ?

- Έχετε δει πουθενά σαν σετ όλη την οθόνη (γυαλί, digitizer, Οθόνη)? Ebay κλπ.

- Έχετε δει πουθενά προστασία οθόνης από από τις καινούριες τις γυάλινες? Μόνο πλαστικές βρίσκω. (Βρήκα μάλιστα και μία με 7 ... λεπτά του ευρώ χονδρική τιμή. Ούτε που θα ήθελα να την δω από κοντά). :)

Πολύ δύκσολο να χαραχθεί το γυαλί πόσο μάλιστα το gorilla. Μάλλον με κλειδιά/κέρματα σε τσέπη έγινε η δουλειά απλά δεν το κατάλαβες.

 

Ισως υπάρχει λύση. Αν πας σε ένα κατάστημα επισκευής παμπρίζ αυτοκινήτων (!) ίσως σου το επισκευάσουν με ελάχιστο κόστος. βάζουν μια "αλοιφή" (σμυριδαλοιφή) και με κατάλληλο τρίψιμο (περιστροφικό) η γρατσουνιά εξαφανίζεται (ξαναλιένεται το γυαλί). Κάτι αντίστοιχο κάνουν ίσως πιο λεπτεπίλεπτα και ρολογάδες που επισκευάζουν γυαλιά από ρολόγια. Ρώτα κάποιον γιατί μπορεί να γίνεται.

 

Μεμβράνες προστασία υπάρχουν καλές ας πούμε σα γυαλί (χοντρές και διάφανες) σε ακριβότερη τιμή από τις φτηνές (3€/μια). Οτιδήποτε λέει antiscratch σε μεμβράνη συνήθως είναι καλής ποιότητας. Να λέει όμως ότι η μεμβράνη είναι antiscrach (σκληρή δλδ που συνήθως είναι και πολύ διαυγείς και σχεδόν άκαμπτες). Είναι πιο ακριβές θα το καταλάβεις από την τιμή. Κάποιες "πλαστικές" παντελώς άκαμπτες (σαν τζαμάκι) είναι άλλη περίπτωση και δεν κάνουν. Έχω δει σε φωτογραφικές και έχουν την κακιά συνήθεια να "ραγίζουν" :wacko:

 

Εγώ πάντως έχω ακόμα τη μανίσια μεμβράνη btw (με το ασημένιο στην γωνία). Είχα μία που φθάρηκε μέσα σε ένα χρόνο αλλά σε ένα σερβις που είχα μου την άλλαξε με καινούρια μανίσια η nokia! Να 'ναι καλά τα παιδιά.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Με τι τρόπο βάζουμε την rom?

 

Σήμερα μου έφαγε ένα σκάλωμα.

Ανοιγα την εφαρμογή της κάμερας,έδειχνε κανονικά,χωρίς όμως να μου βγάζει κανένα εικονίδιό για photo shoot η ρυθμίσεων,κι ούτε τραβούσε φωτογραφία με το κουμπί..restart,δούλεψε λίγο και πάλι τα ίδια,έκανα reset τελικά και βλέπουμε.

Κόλλησε με την pureslim ή με την αρχική έκδοση (της Νοκια)? Λογικά με την PureSlim 3 θα πρέπει να πετάει!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ δύκσολο να χαραχθεί το γυαλί πόσο μάλιστα το gorilla. Μάλλον με κλειδιά/κέρματα σε τσέπη έγινε η δουλειά απλά δεν το κατάλαβες.

 

Ισως υπάρχει λύση. Αν πας σε ένα κατάστημα επισκευής παμπρίζ αυτοκινήτων (!) ίσως σου το επισκευάσουν με ελάχιστο κόστος. βάζουν μια "αλοιφή" (σμυριδαλοιφή) και με κατάλληλο τρίψιμο (περιστροφικό) η γρατσουνιά εξαφανίζεται (ξαναλιένεται το γυαλί). Κάτι αντίστοιχο κάνουν ίσως πιο λεπτεπίλεπτα και ρολογάδες που επισκευάζουν γυαλιά από ρολόγια. Ρώτα κάποιον γιατί μπορεί να γίνεται.

 

Μεμβράνες προστασία υπάρχουν καλές ας πούμε σα γυαλί (χοντρές και διάφανες) σε ακριβότερη τιμή από τις φτηνές (3€/μια). Οτιδήποτε λέει antiscratch σε μεμβράνη συνήθως είναι καλής ποιότητας. Να λέει όμως ότι η μεμβράνη είναι antiscrach (σκληρή δλδ που συνήθως είναι και πολύ διαυγείς και σχεδόν άκαμπτες). Είναι πιο ακριβές θα το καταλάβεις από την τιμή. Κάποιες "πλαστικές" παντελώς άκαμπτες (σαν τζαμάκι) είναι άλλη περίπτωση και δεν κάνουν. Έχω δει σε φωτογραφικές και έχουν την κακιά συνήθεια να "ραγίζουν" :wacko:

 

Εγώ πάντως έχω ακόμα τη μανίσια μεμβράνη btw (με το ασημένιο στην γωνία). Είχα μία που φθάρηκε μέσα σε ένα χρόνο αλλά σε ένα σερβις που είχα μου την άλλαξε με καινούρια μανίσια η nokia! Να 'ναι καλά τα παιδιά.

Για να τρίψει ο άλλος το γυαλί και να το λειάνει δεν θα το πρότεινα σε κινητό... Για αντικατάσταση όμως γιατί όχι; Κάτω από 20 ευρώ κάνει ένα τζαμάκι στο ebay, το πας στο service και στο κάνουν (στο 808 αν θυμάμαι καλά, γίνεται).

 

Για γυάλινα προστατευτικά δεν γνωρίζω... Μόνο χοντρά διάφανα αυτοκόλλητα, γύρω στα 4 ευρώ μου είχε κοστίσει...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω περασει Pureslim

οσο για το sis αρχειο για dropbox δεν μου το κανει εγκατασταση,failed

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω περασει Pureslim

οσο για το sis αρχειο για dropbox δεν μου το κανει εγκατασταση,failed

Πέρασέ την.:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασέ την.:ninja:

 

εχεις Pm.

πως αλλαζουμε σε full keyboard με t9???

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εχεις Pm.

πως αλλαζουμε σε full keyboard με t9???

Ρυθμίσεις - τηλέφωνο - γλώσσα - γλώσσα γραφής

Link to comment
Share on other sites

Οκ, δες το λίγο έτσι να πειραματιστείς και μετά βάλε την Pureslim 3 για να είναι πολύ ελαφρύ και γρήγορο, ώστε μετά να βάλεις τις εφαρμογές.

 

Το filesplus είχε μια παλιότερη έκδοση κι εδώ, αλλά εκεί δεν δουλεύει το dropbox. Πρέπει μετά να κάνεις update στην τωρινή έκδοση.

 

http://store.ovi.com/content/294565?clickSource=publisher+channel&channel=&pos=2

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Οκ, δες το λίγο έτσι να πειραματιστείς και μετά βάλε την Pureslim 3 για να είναι πολύ ελαφρύ και γρήγορο, ώστε μετά να βάλεις τις εφαρμογές.

 

Το filesplus είχε μια παλιότερη έκδοση κι εδώ, αλλά εκεί δεν δουλεύει το dropbox. Πρέπει μετά να κάνεις update στην τωρινή έκδοση.

 

http://store.ovi.com/content/294565?clickSource=publisher+channel&channel=&pos=2

 

Το πιθανότερο που δε του γίνεται εγκατάσταση είναι ότι οι νέες εφαρμογές δεν έρχονται signed, μιας και το επίσημο κατάστημα τα τίναξε. Οπότε βάλε lagoskon και μη σε νοιάζει τίποτα πια.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας το ανώτατο χρονικό όριο καταγραφής βίντεο με το 808?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας το ανώτατο χρονικό όριο καταγραφής βίντεο με το 808?

Ναι, όσο χωράει η sd σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όσο χωράει η sd σου.

 

Αυτά είναι.... Γιατί σε κάτι άλλες συσκευές (ονόματα δεν λέμε :p ) το κόβει μόνο του

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος να μου στείλει το

wlan utility Belle FP1-FP2 ή

wi-fi update 10.0.4.8 sis

καθώς το betalabs εκλεισε και δεν μπορώ να το βρώ πουθενά

 

Το βρήκα,μου το εμφάνισε στο Nokia Suite

Edited by petpap
Nobody's perfect
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος να μου στείλει το

wlan utility Belle FP1-FP2 ή

wi-fi update 10.0.4.8 sis

καθώς το betalabs εκλεισε και δεν μπορώ να το βρώ πουθενά

 

Και γω μια απ τα ιδια...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

 

μιλαμε για συντριβη των nokia 808

εκανα εκτενες συγκριτικο και ομολογω πως ηταν υπερβολη ο ορος συντριβη

 

νικη ναι,οχι συντριβη

 

καποια στιγμη μπορει να βαλω και δειγματα

Link to comment
Share on other sites

εκανα εκτενες συγκριτικο και ομολογω πως ηταν υπερβολη ο ορος συντριβη

 

νικη ναι,οχι συντριβη

 

καποια στιγμη μπορει να βαλω και δειγματα

Αναμένουμε! Το 808 είναι πιο κοντά από οτιδήποτε άλλο σε καλές compact.

Link to comment
Share on other sites

βασικα με ξεγελασε η οθονη της κανον που φαινονται τελειες οι φωτο

 

οχι οτι δεν ειναι ανωτερες αλλα η διαφορα δεν ειναι μεγαλη

 

το κακο ειναι οτι φαινονται προσωπα πολλα και δεν θελω να βαλω αλλα θα προσπαθησω να την ξαναπαρω στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές περιπτώσεις φαίνεται η υπεροχή του 808. Σε άλλες π.χ. low-light, θέλει σαφώς σταθεροποίηση και μακρά έκθεση (νομίζω πιάνει τα 2.7 δεύτερα) για καλή εικόνα με λεπτομέρειες.

 

Κάνω συγκρίσεις στο σπίτι, αλλά και έξω με το 1020 και βλέπω συνεχώς την ανωτερότητα του 808... Σε όλα! Έβγαλα π.χ. ένα διακοσμιτικό χώρου, με το 808, όλα τέλεια και η παραμικρή λεπτομέρεια, ενώ με το 1020 θόρυβος, σβήσιμο λεπτομέρειας και αλλαγμένα χρώματα. Σκέτη απογοήτευση. Και να φανταστείτε ότι το 1020 είναι το Νο.2 στις κάμερες κινητών... (Μένει να δούμε το Panasonic CM1 τι παίζει...)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε αν μπορείς ένα συγκριτικό ανάμεσα σε 808 και 1020 στο θέμα "ποιο κινητό βγάζει καλύτερες φωτογραφίες".
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε αν μπορείς ένα συγκριτικό ανάμεσα σε 808 και 1020 στο θέμα "ποιο κινητό βγάζει καλύτερες φωτογραφίες".

Οκ, μόλις θα είμαι πιο free, θα δω τι μπορώ να κάνω. Το 808 πάντως, από τη μόνη συσκευή που μπορεί να κινδυνεύει να χάσει την πρωτιά της κάμερας, είναι το νέο Panasonic CM1. Αλλά μέχρι να το φέρει κάποιος Ελλάδα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις μου ήρθε κιεμένα. Δυστυχώς είνια παντελώς drained από μπαταρία οπότε πρέπει να περιμένω λιγάκι.

Να ρωτήσω, είναι Made in China. Είναι σωστό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,καμία θήκη slim πού να το καλύπτει όμως όλο περιμετρικά υπάρχει?

Πήρα μία της jeko από extreme mobile αλλά κάνει light bleeding με την χρήση φλας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,καμία θήκη slim πού να το καλύπτει όμως όλο περιμετρικά υπάρχει?

Πήρα μία της jeko από extreme mobile αλλά κάνει light bleeding με την χρήση φλας.

 

Δεν ξέρω ποιά εννοείς, αλλά καλύτερη προστασία από όλες προσφέρει (χρόνια το ξέρω από δικά μου crash test :p ) η σειρά "TPU" . Γράψε Nokia 808 tpu case και θα σου βγάλει. Και κανένα θέμα με τις φωτογραφίες και το φλας

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιά εννοείς, αλλά καλύτερη προστασία από όλες προσφέρει (χρόνια το ξέρω από δικά μου crash test :p ) η σειρά "TPU" . Γράψε Nokia 808 tpu case και θα σου βγάλει. Και κανένα θέμα με τις φωτογραφίες και το φλας

 

Σαν αυτή εννοείς?σε αυτό το κόψιμο είναι και η δικιά μου αλλά παρουσιάζει πρόβλημα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...