Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χειροποίητο λέμε. Δεν υπάρχει έτοιμο. Παίρνεις καπάκι πίσω του τηλεφώνου, στόκο μοντελισμού εποξικό, ένα step up ring που κάνει για το φακό που θες. Με ακριβείς μετρήσεις για το κεντράρισμα του φακού και το ύψος στερέωσης, χτίζεις, γυαλοχαρτίζεις, βάφεις και έχεις κάτι σαν της φωτογραφίας.

 

Ε και η μητέρα μου χειροποίηες κατασκευές πουλάει, είπα μήπως υπάρχουν λίγα και διαθέσιμα κομάτια προς πώληση..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδια λεω να κανω ενα refresh στο κινητο γιατί έχει αρχίσει και τα παίζει. λέτε δαγκωτό pureslim 3 η καμια cfw από το νετ που έχω διαβάσει για κανα δυο καλές απο το all about symbian..?
Link to comment
Share on other sites

παιδια λεω να κανω ενα refresh στο κινητο γιατί έχει αρχίσει και τα παίζει. λέτε δαγκωτό pureslim 3 η καμια cfw από το νετ που έχω διαβάσει για κανα δυο καλές απο το all about symbian..?

 

Έχω δοκιμάσει μόνο PureSlim 3 και είναι απίθανη. Δεν γνωρίζω όμως συγκρίσεις με άλλες

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

παιδια λεω να κανω ενα refresh στο κινητο γιατί έχει αρχίσει και τα παίζει. λέτε δαγκωτό pureslim 3 η καμια cfw από το νετ που έχω διαβάσει για κανα δυο καλές απο το all about symbian..?

Δαγκωτό όμως.

Link to comment
Share on other sites

τελειωσε και το skype :mad:

 

μια μια οι γνωστες εφαρμογες πηδουν το καραβι του απο καιρο αποθανοντος symbian

 

προσωπικα,δεν το χρειαστηκα 1 χρονο τωρα οποτε δεν χαλαστηκα ιδιαιτερα αλλα οι τακτικοι χρηστες θα εχουν προβλημα μιας και viber δεν υπαρχει και το skype ηταν καλο υποκαταστατο

 

με βλεπω να παιρνω το λουμια 1020,δεν υπαρχει αλλο κινητο που να'χει ζουμ σε φωτο/βιντεο,απαραιτητο για μενα

Link to comment
Share on other sites

τελειωσε και το skype :mad:

 

μια μια οι γνωστες εφαρμογες πηδουν το καραβι του απο καιρο αποθανοντος symbian

 

προσωπικα,δεν το χρειαστηκα 1 χρονο τωρα οποτε δεν χαλαστηκα ιδιαιτερα αλλα οι τακτικοι χρηστες θα εχουν προβλημα μιας και viber δεν υπαρχει και το skype ηταν καλο υποκαταστατο

 

με βλεπω να παιρνω το λουμια 1020,δεν υπαρχει αλλο κινητο που να'χει ζουμ σε φωτο/βιντεο,απαραιτητο για μενα

 

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν πλέον τέτοιες εφαρμογές. Τις είχα στο android κινητό μου και επέλεξα να μην τις χρησιμοποιώ, για λόγους ιδιωτικότητας. Το viber δε, μόλις είδα τις απαιτήσεις του για άδειες στο κινητό, το πέταξα απευθείας.

Είναι ιοί, trojan, που σου δίνουν κάτι και σου παίρνουν πολλά. Μένουν πάντα ανοιχτά, σου τρώνε πόρους, μπαταρία κτλ, βαραίνουν το κινητό, ρουφιανεύουν που βρίσκεσαι, δημιουργούν προφίλ για στοχευμένη διαφήμιση μέσω data mining, ενώ ο χρήστης κοιμάται ευτυχισμένος. Ότι στέλνεται μέσα από αυτά τα κανάλια επικοινωνίας, μένει στους server τους.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν πλέον τέτοιες εφαρμογές. Τις είχα στο android κινητό μου και επέλεξα να μην τις χρησιμοποιώ, για λόγους ιδιωτικότητας. Το viber δε, μόλις είδα τις απαιτήσεις του για άδειες στο κινητό, το πέταξα απευθείας.

Είναι ιοί, trojan, που σου δίνουν κάτι και σου παίρνουν πολλά. Μένουν πάντα ανοιχτά, σου τρώνε πόρους, μπαταρία κτλ, βαραίνουν το κινητό, ρουφιανεύουν που βρίσκεσαι, δημιουργούν προφίλ για στοχευμένοι διαφήμιση μέσω data mining, ενώ ο χρήστης κοιμάται ευτυχισμένος. Ότι στέλνεται μέσα από αυτά τα κανάλια επικοινωνίας, μένει στους server τους.

off-topic: Το ίδιο ισχύει για facebook, twitter, gmail, dropbox, evernote, ...

Γενικά για τις περισσότερες δωρεάν εφαρμογές, ειδικά στο κινητό.

"Αν δεν πληρώνεις για ένα προϊόν, σε συντριπτικό ποσοστό το προϊόν είσαι εσύ."

Link to comment
Share on other sites

Στο fan club του 808 στο facebook λένε πως εδώ και λίγες ημέρες το share photo via facebook/flickr σταμάτησε. Ισχύει αυτό παιδιά? Εγώ δεν το χρησιμοποιώ καθόλου και δεν γνωρίζω.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι μέρες τώρα. Ούτε εγώ το χρησιμοποιώ, αλλά και πάλι είναι δείγμα εγκατάλειψης.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μέρες τώρα. Ούτε εγώ το χρησιμοποιώ, αλλά και πάλι είναι δείγμα εγκατάλειψης.

από opera (όχι mini) μπαίνεις FB και μπορείς να κάνεις ότι χρειάζεται. Υπάρχει και java app για το FB που μου προτάθηκε όταν μπήκα με το nokia browser. Τον εγκατέστησα και είναι πολύ γρήγορη εφαρμογή αλλα "βασική" στη χρήση (δεν τα κάνεις όλα).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

από opera (όχι mini) μπαίνεις FB και μπορείς να κάνεις ότι χρειάζεται. Υπάρχει και java app για το FB που μου προτάθηκε όταν μπήκα με το nokia browser. Τον εγκατέστησα και είναι πολύ γρήγορη εφαρμογή αλλα "βασική" στη χρήση (δεν τα κάνεις όλα).

Καλά με τους browsers γενικά θα δουλέυουν πάντα όλα. Καλούτσικο fb είναι το Fbrowser.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά δεν δουλεύει, αλλά και ότι έχουν εξαφανιστεί από το fb ολόκληρα άλμπουμ με φωτό από το 808. Της τρελής έγινε...

 

Προσωπικά ποτέ δεν μπόρεσα να ανεβάσω κανονική μεγάλη φωτό από το 808. Πάντα κάτι κολλούσε.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δεν μπορω να μπω στο gps με τιποτα ολο αναμονη μου βγαζει ξερει κανεις τιποτα?

Φίλε μου αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή σου, τότε κάτι δεν είχε πάει καλά με το φλασάρισμα που έκανες. Αλλιώς δεν εξηγούνται όλα αυτά που σου κάνει...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να μπω στο gps με τιποτα ολο αναμονη μου βγαζει ξερει κανεις τιποτα?

να υποθέσω gps εννοείς τον χάρτη;

1. κλείνεις το κινητό

2. βγάζεις την μπαταρία

3. Μετράς μέχρι το 10, ξαναβάζεις μπαταρία

4. ανάβεις κινητό

5. μπαίνεις χάρτες. μάλλον τώρα δουλεύουν.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω το παραπανω αυριο αλλα κατι παιζει με το φλασαρισμα διοτι ενώ ταχύτητες καλες στην λειτουργεια όλα πανε λαθος τωρα πριν λιγο με το ένα τεταρτο της μπαταριας να απομενει μίλαγα στο κινητο και εκλεισε 3 φορες . ολαν ξεκινησαβ παντως με τον φοινικα που δεν ειχε τους φακελους όπως τον οδηγο και τους δημιουργησα εγω και εγινε το φλας. τι να πω θα φερω το λαπτοπ να το κανω από εκει. πρεπει να εχω περσαει και νοκια σοθιτ στο λαπτοπη δεν εχει θεμα?
Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω το παραπανω αυριο αλλα κατι παιζει με το φλασαρισμα διοτι ενώ ταχύτητες καλες στην λειτουργεια όλα πανε λαθος τωρα πριν λιγο με το ένα τεταρτο της μπαταριας να απομενει μίλαγα στο κινητο και εκλεισε 3 φορες . ολαν ξεκινησαβ παντως με τον φοινικα που δεν ειχε τους φακελους όπως τον οδηγο και τους δημιουργησα εγω και εγινε το φλας. τι να πω θα φερω το λαπτοπ να το κανω από εκει. πρεπει να εχω περσαει και νοκια σοθιτ στο λαπτοπη δεν εχει θεμα?

εμένα όταν μου το φλάσαρε (ή ότι έκανε) η αντιπροσωπία παρακαλώ (πήγε στα κεντρικά) και αυτοί πάντα κάνουν αναβάθμιση, είχα διάφορα σωβαρά προβλήματα. βασικά σαν να έμειναν "υπολείμματα" των εφαρμογών από πριν (υπήρχαν οι φάκελοι μερικών εφαρμογών στο χώρο αποθηκευσης) χωρίς να φαίνονται στις εγκατεστημένες. Από το store δεν έμπαινε τπτ με διάφορα μηνύματα λάθους και γενικά ένας κακός χαμός. Του έκανα ένα factory reset (όχι μόνο ρυθμίσεις αλλα όλα) και "έγινε καινούριο" με την ρομ της αντιπροσωπίας και μετά όλα πήγαιναν ρολόι και λειτουργούσε κομπλέ.

 

Έκτοτε σπάνια κάτι περίεργα κωλύματα όπως αυτό που αναφέρεις που δεν διορθώνονται με απλή επανεκκίνηση (γιατί όμως) με βγάλσιμο της μπαταρίας διορθώνονται (θυμάμαι δύο παραδείγματα και το ενα θαρώ ήταν με τους χάρτες). Τες πα, δες και το factory reset από το μενού του κινητού αν η μπαταρία δεν το βοηθήσει πριν ξανα-ασχοληθείς με φλασάρισμα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα cfw. κανει να κανω το factory reset? ετσι την ειχα πατησει ολα καλα μεχρι που πηγα στην νοκια και μου εκανε αναβαθμιση και απο τοτε ολο προβληματα γιαυτο εβαλα και την pureslim αλλα εκει ειχα αλλα θεματα με τον φοινικα και τους υποφακελους και δεν ξερω τι φταιει πραγματικα...
Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος αλλα λογικά θα σε γυρίσει στα default της δικιά σου cfw.. Μη σε πάρω στο λεμό μου όμως δεν ξέρω τι πειράζουν αυτές οι rom. Εγώ πάντως αν το κινητό μου είχε αυτά τα θέματα θα το δοκίμαζα. Έτσι και αλλιως χαλασμένο θα το θεωρούσα.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Κάνε backup. Κάνε φορματ την μνήμη e, κάνε φορμάτ την πιθανή sd που έχεις και έχεις περάσεις ίσως κάποια εφαρμογή εκεί. Κάνε εκ νέου φλασάρισμα μιάς και πλέον ξέρεις πως. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο να σου πω. Τα γράφω και στον οδηγό που ανεβάσαμε εδώ. Στην τελική αν είσαι Αθήνα φέρτο να στο φτιάξω μέσα σε 10 λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

xexe για ακομαμια φορα κυριος ο moralas και παντα εξυπηρετικος . το κακο ειναι οτι εφυγα απο αθηνα εχθες και επεστρεψα στην βαση μου. αυτο που θα κανω ειναι οταν βρω χρονο γιατι τωρα εχω σχεδον 15 ωρες την μερα δουλεια(φτιαχνω κρασια) να το κανω με το λαπτοπ του αδερφου μου που ειναι και ι5 γρηγορα και ευκολα... αν εχω προβλημα θα στο στειλω με ενα κιβωτιο κρασι να το πιεις στην υγεια σου χεχε
Link to comment
Share on other sites

xexe για ακομαμια φορα κυριος ο moralas και παντα εξυπηρετικος . το κακο ειναι οτι εφυγα απο αθηνα εχθες και επεστρεψα στην βαση μου. αυτο που θα κανω ειναι οταν βρω χρονο γιατι τωρα εχω σχεδον 15 ωρες την μερα δουλεια(φτιαχνω κρασια) να το κανω με το λαπτοπ του αδερφου μου που ειναι και ι5 γρηγορα και ευκολα... αν εχω προβλημα θα στο στειλω με ενα κιβωτιο κρασι να το πιεις στην υγεια σου χεχε

Ούτε καν βρε, εννοείται θα στο έκανα τελείως φιλικά. Στην τελική σου είπα, με ένα teamviewer το κάνουμε και μέσω ιντερνετ. 5 λεπτά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεξου το κρασι βρε, θα ερθω να το πιουμε παρεα :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεξου το κρασι βρε, θα ερθω να το πιουμε παρεα :lol:

Μπεκρούλιακα! Αυτή η νεολαία....

Στην ηλικία σου βρε δεν έβλεπα μπροστά μου από τα τζώνι και τις τεκίλες....

 

Κάπου μπερδέυτηκα...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...