Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε και το άσπρο το σφραγισμένο από Γερμανία. Το τέλειο έγινε ... τελειότερο. :lol:

Καλορίζικο. Και εγώ εδώ και 1,5 χρόνο που έχω το ασπρο το θεωρω το καλύτερο και σκέφτομαι πολύ σοβαρά το επόμενο να είναι ενα ασπρο Lumia 1020 .

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

...και σκέφτομαι πολύ σοβαρά το επόμενο να είναι ενα ασπρο Lumia 1020 .

Στο οποίο δε μπορείς να σετάρεις μια στατική ip.. Άσε με ξενέρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Στο οποίο δε μπορείς να σετάρεις μια στατική ip.. Άσε με ξενέρωσα.

 

Καταρχήν αυτό που λέμε όλοι μας που δεν κάνουμε την μετάβαση (ως καμερόφιλοι) , ότι το μέγεθος του update της 8.1 δείχνει πόσα έλειπαν από τα windows phone 8(και έτσι δεν αλλάζαμε το 808 μας, με το symbian και τον μεγαλύτερο αισθητήρα). Δεύτερον, περιμένατε τόσο καιρό καρτερικά, γιατί για πάτε/πάμε σε ένα παρόμοιας ισχύς καμεροτηλέφωνο και να μην μεταβούμε στον διάδοχο του 1020 (όπου με το καλό θα έχουν έρθει και επιπλέον προσθήκες στο λειτουργικό) ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

O Moralas το έχει πει εδώ και μήνες. Περιμένει τον διάδοχο του 1020 για να αποφασίσει.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, έτσι το ανέφερα, μη το συνεχίσουμε offtopic, απλά πραγματικά έπεσα από τα σύνεφα γιατί δεν το ήξερα. 808 και ξερό ψωμί. Εκτός της συλλεκτικής του αξίας από εδώ και πέρα, κρατάει πολύ καλά σαν πρώτο και μόνο μου τηλέφωνο ακόμα.. Λίγη ταχύτητα browsing του λείπει και λίγη ανάλυση του κακόμοιρου. Αλλά ευτυχώς για μένα δεν είναι ζωτικής σημασίας.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, έτσι το ανέφερα, μη το συνεχίσουμε offtopic, απλά πραγματικά έπεσα από τα σύνεφα γιατί δεν το ήξερα. 808 και ξερό ψωμί. Εκτός της συλλεκτικής του αξίας από εδώ και πέρα, κρατάει πολύ καλά σαν πρώτο και μόνο μου τηλέφωνο ακόμα.. Λίγη ταχύτητα browsing του λείπει και λίγη ανάλυση του κακόμοιρου. Αλλά ευτυχώς για μένα δεν είναι ζωτικής σημασίας.

 

Μετά από 1+ χρόνο με το 808 είπα μήπως το αλλάξω με κάτι ποιο σύγχρονο, όπως το Nokia 925, το 1020 λόγω κόστος δεν το σκέφτομαι, δούλεψα λιγάκι σε γνωστό μου το 925 και μπορώ να πω ότι απογοητευτικά, πέρα από μια μεγαλύτερη οθόνη με καλύτερη ανάλυση δεν υπερέχει σε τίποτα άλλο από το 808. ψιλοτραγικό λειτουργικό στην έκδοση 8.0 με πολλές ελλείψεις, δεν έχει εξωτερική κάρτα μνήμης, κακή μπαταρία, μέτρια εως κακή κάμερα κλπ. Σε τελική αν ενδιαφέρεσε για οθόνη καλή, παιχνίδια, εφαρμογες κλπ δεν θα πήγαινες σε Windows Phone άλλα σε android. Οπότε παραμένω στο 808 και περιμένω και εγώ τον αντικαταστάτη του 1020 ή το επερχόμενο 930 για να δουμε τι θα γίνει......

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αλλάζω με τίποτα.

Καλές οι μεγάλες οθόνες αλλά δεν είναι τηλέφωνα.

Δυστυχώς με τα τηλέφωνα να μεγαλώνουν όλο και περισσότερο σε ίντσες χάνουν την φορητότητα τους. Στα μικρότερα μέχρι της 4,3 '' δεν βάζουν πλέον καλές κάμερες. Πολύ φοβάμαι ότι αν δεν αλλάξει κάτι στην μόδα των ναυαρχίδων - phablet, το 808 θα είναι το τελευταίο καμεροκινητό μου.

 

Ακόμα και τώρα όμως υπάρχουν περιπτώσεις που ενδίδω στα ανώτερα χρώματα και δυναμικό εύρος της κάμερας του Ν8 :)

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουμε μείνει κάποιοι τελευταίοι με το 808 και θα πορευτούμε με αυτό και όσο αντέξει...το βλέπεις και στο συγκεκριμένο thread ότι έχει πέσει πλέον δραμματικά η επισκεψιμότητα/σχόλια κλπ....έτσι επέλεξε η Nokia και δυστυχώς το 808 είναι ο τελευταίος πρίγκηπας σε ένα πεθαμένο πλέον βασίλειο (Symbian).......πάντως ουσιαστικά όπως είπε και ο φίλος Moralas λίγο καλύτερη ανάλυση να είχε και μια ελφρά βελτίωση στην ταχύτητα τοπυ Browser δεν θα είχε να ζηλέψει τίποτα από κανένα σύγχρονο κινητό....
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουμε μείνει κάποιοι τελευταίοι με το 808 και θα πορευτούμε με αυτό και όσο αντέξει...το βλέπεις και στο συγκεκριμένο thread ότι έχει πέσει πλέον δραμματικά η επισκεψιμότητα/σχόλια κλπ....έτσι επέλεξε η Nokia και δυστυχώς το 808 είναι ο τελευταίος πρίγκηπας σε ένα πεθαμένο πλέον βασίλειο (Symbian).......πάντως ουσιαστικά όπως είπε και ο φίλος Moralas λίγο καλύτερη ανάλυση να είχε και μια ελφρά βελτίωση στην ταχύτητα τοπυ Browser δεν θα είχε να ζηλέψει τίποτα από κανένα σύγχρονο κινητό....

 

Αν αναλογιστείς πως από το 2011 πάτησε φρένο στο development του Symbian^3 και το 2012 έμειναν μια ντουζίνα προγραμματιστές στο project είναι θεαματικό το πόσο πλήρες ήταν και μόνο σαν όνειρο πλέον μπορούμε να φανταζόμαστε που θα μπορούσε να φτάσει..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε να συνεχιζε να έπαιρνε major updates το Symbian πόσο διαφορετικό και όμορφο θα ήταν σήμερα...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε να συνεχιζε να έπαιρνε major updates το Symbian πόσο διαφορετικό και όμορφο θα ήταν σήμερα...

Ας μη φανταστούμε τίποτα, γιατί στην ιδέα του 1020 να είχε symbian βουρκώνω......:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ας μη φανταστούμε τίποτα, γιατί στην ιδέα του 1020 να είχε symbian βουρκώνω......:cry:

 

Πραγματικά θα ήταν απλά υπέροχο να είχαμε 1020 με symbian!!! Πάντως ώρες ώρες σκέφτομαι ότι πραγματικά το symbian δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από κανένα android και windows phone...αν συνέχιζαν την ανάπτυξή του δεν θα υπήρχε κανένας λόγος να συζητάμε σήμερα για άλλο λειτουργικό....είμαστε δυστυχώς έρμαια των ορέξεων/προθέσων/συνομοσιών/συμφερόντων των μεγάλων εταιριών....κρίμα κια πάλι κρίμα....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα ήταν απλά υπέροχο να είχαμε 1020 με symbian!!! Πάντως ώρες ώρες σκέφτομαι ότι πραγματικά το symbian δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από κανένα android και windows phone...αν συνέχιζαν την ανάπτυξή του δεν θα υπήρχε κανένας λόγος να συζητάμε σήμερα για άλλο λειτουργικό....είμαστε δυστυχώς έρμαια των ορέξεων/προθέσων/συνομοσιών/συμφερόντων των μεγάλων εταιριών....κρίμα κια πάλι κρίμα....

 

Πάντα έτσι ήταν και δεν θα αλλάξει...

Απλά πάααρα πολλές φορές δεν τους βγαίνουν τα σχέδια στους μανατζεραίους :)

Πόσες τεχνολογίες πήγαν χαμένες ή ημιτελείς παρά τον κόπο, τη διαφήμιση και το χρήμα των πολυεθνικών, λόγω βιασύνης, υπεροψίας ή και την τελική γνώμη των ίδιων των καταναλωτών...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς micro usb otg stick - κατευθείαν σύνδεση - στο nokia 808? Κάτι σαν αυτό http://www.amazon.co.uk/Transcend-32GB-JetFlash-Flash-Drive/dp/B00GXYKVM4/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1398606409&sr=1-1&keywords=Transcend+usb+otg δηλαδή?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω καποιες αποριες/ερωτησεις σχετικα με το 808.

Πρωτον εχω προβλημα με τα δημοσια ασυρματα δικτυα. Αρχικα συνδεεται κανονικα κ μετα απο λιγο μου βγαζει ενα τριγωνακι και γραφει περιορισμενη συνδεσιμοτητα.

Δευτερον τις περισσοτερες φορες παταω να συνδεθω σε καποιο ασυρματο, ξεκιναει να αναβοσβηνει σα να προσπαθει κ αμεσως σταματαει, οποτε χρειαζεται restart για να φτιαξει.

Τριτον δε μπορω να απενεργοποιησω τον κωδικο κλειδωματος. Βασικα και που τον απενεργοποιω, οταν το ανοιγω μετα το pin μου ζηταει παντα τον κωδικο.

Τεταρτον οταν ενεργοποιησω το flight mode, μετα πατωντας το κουμπι για την καμερα στην αναμονη δε κανει τιποτα, ακομα και αν το γυρισω μετα σε κανονικο προφιλ.Φτιαχνει παλι μονο μετα απο restart.

Τελος το nokia suite πριν το φορματ μου εβγαζε πληροφοριες για την εγγυηση τις συσκευης και ποτε ληγει. Το αφαιρεσανε στις καινουριες εκδοσεις? Και αν ναι ποια ειναι η τελευταια εκδοση της σουιτας που ειχε την λειτουργια αυτη?

 

Να σημειωσω εδω οτι το κινητο ειναι με την εργοστασιακη ρομ, χωρις να εχει γινει ποτε φλασαρισμα, παρα μονο το fp2 μεσω OTA.

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω καποιες αποριες/ερωτησεις σχετικα με το 808.

 

Τριτον δε μπορω να απενεργοποιησω τον κωδικο κλειδωματος. Βασικα και που τον απενεργοποιω, οταν το ανοιγω μετα το pin μου ζηταει παντα τον κωδικό

 

Θα σου απαντήσωμόνο στο τρίτο γιατί νομίζω το ξέρω. Μάλλον έχεις ενεργοποιημένη την απομακρυσμένη πρόσβαση. Πήγαινε στις ρυθμίσεις ασφαλείας ψάχτην εκεί μέσα και απενεργτοποίησε την. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ορολογία και την διαδρομή-δεν έχω και το τηλέφωνο κοντά μου - αλλα χοντρικά κάπως ετσι θα το βρείς

Nobody's perfect
Link to comment
Share on other sites

Δευτερον τις περισσοτερες φορες παταω να συνδεθω σε καποιο ασυρματο, ξεκιναει να αναβοσβηνει σα να προσπαθει κ αμεσως σταματαει, οποτε χρειαζεται restart για να φτιαξει.

 

Για το δευτερο μου το κάνει και εμένα συχνά, απλά κάνω restart!!! Δεν ξέρω αν και πως διορθώνεται το πρόβλημα, πάντως και σε φίλο που έχει το 808 κάνει το ίδιο...μάλλον κάποιου είδους bug είναι.....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσωμόνο στο τρίτο γιατί νομίζω το ξέρω. Μάλλον έχεις ενεργοποιημένη την απομακρυσμένη πρόσβαση. Πήγαινε στις ρυθμίσεις ασφαλείας ψάχτην εκεί μέσα και απενεργτοποίησε την. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ορολογία και την διαδρομή-δεν έχω και το τηλέφωνο κοντά μου - αλλα χοντρικά κάπως ετσι θα το βρείς

 

Ωραιος! Το βρηκα, ευχαριστω! Καμια ιδεα κανεις για τα υπολοιπα (Εκτος το 2 που μου απαντησε ο φιλος karamela) ???

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο, νομιζω το βγαζει σε δικτυα τυπου ΣΤΑΣΥ που πρεπει να μπεις στο ιντερνετ και να πατησεις συνδεση σε ειδικη σελιδα που βγαινει, δοκιμασε το

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά είναι... το μωρό μας δεν καταλαβαίνει τίποτα... :D

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Να τα βλεπουν αυτα κατι προδοτες που φτιαχνουν σχετικα αρθρα :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα πράγματα είναι απλά, αν θέλει κάποιος κατασκευαστής να ξεπεράσει σε ποιότητα την κάμερα του 808 απλά πρέπει να βάλει αισθητήρα ίδιου ή μεγαλύτερου μεγέθους, όλα είναι θέμα φυσικής, όσο και να προχωράει η τεχνολογία κανένας μα κανένας κούτσικος αισθητήρας δεν μπορεί να ξεπεράσει τον σχεδόν μια ίντσας αισθητήρα του 808, όπως και στις dslr κανένας crop αισθητήρας δεν μπορεί να φτάσει σε επιδόσεις αισθητήρες FF...

 

Το ίδιο ισχύει και με τα led flash, και 50 led να βάλεις πάνω στο κινητό για Flash, και πάλι το xenon θα το ξεπερνάει....

Θέλεις κάμερα στο κινητό καλύτερη από του 808?? βάλε αισθητήρα 1+ ίντσας και xenon flash.....όλα τα άλλα απλά είναι αστείότητες....

Link to comment
Share on other sites

Να τα βλεπουν αυτα κατι προδοτες που φτιαχνουν σχετικα αρθρα :p

 

Sorry, δεν βλέπω το Ζ2 στην σύγκριση :p (αμέσως εσύ .. :lol: )

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν βλέπω το Ζ2 στην σύγκριση :p (αμέσως εσύ .. :lol: )

Πάρε και το z2. Αν και όπως του γράφουν από κάτω δεν έβαλε 8mp pureview στο 808 και αυτός είπε θα ξανακάνει αναλυτικό σωστότερο τεστ όταν του έρθει το z2. Αλλά και έτσι....

Άλλος? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...