Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά άσχετο, αλλά βρήκα μεταχειρισμένο στο ebay στα 200 για όσους ενδιαφέρονται. Με θήκη και λουράκι δώρο. Εϊναι από τις χαμηλότερες τιμές που έχω δει και το παρακολουθώ πάνω από μισό χρόνο...

 

http://www.ebay.com/itm/MINT-Nokia-808-PureView-Black-Unlocked-Worldwide-Any-Language-GIFT-/171523555529?pt=Cell_Phones&hash=item27ef99c0c9

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μην τρέχει κάποιος στο ebay, δίνω κι εγώ το δικό μου 808 στις αγγελίες :)

Γιατί το σκοτώνεις το καημένο? :(

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Προτιμάω το 1020... :)

Και οι καιροί δεν είναι για 2 συσκευές δυστυχώς...

Στο τσακ ήμουν να πουλήσω το 1020 εγώ από την άλλη για τους ίδιους λόγους, αλλά όταν ο υπολογιστής με απογοήτευσε (δεν άνοιγε κλήση στο skype) και με έσωσε το 1020, λέω θα πουλήσω άλλα πράγματα. Το 520 ήδη προς πώληση, τα άλλα που έχω είναι αντίκες και δεν πιάνουν ούτε 20 ευρώ...

 

Το 808 πάντως πούλα το ebay, να βγάλεις ένα 50άρικο ακόμη. Ανάρπαστα γίνονται... Σε 2-3 μέρες στα 270-280 αν το βάλεις και είναι και σε καλή κατάσταση, το έχεις πουλήσει!

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Προτιμάω το 1020... :)

Και οι καιροί δεν είναι για 2 συσκευές δυστυχώς...

Αν θες και την δική μου γνώμη,το 1020 είναι εννοείται προτιμητέο.

Σούπερ κάμερα κι αυτό και με σταθεροποιητή πού κάνει φοβερή δουλειά.

Στην αρχή πού πήρα το 808,ενθουσιάστηκα.μετά κατάλαβα ότι πλέον είναι αρχαίο...πέρασα και την rom πού έχουν βάλει τα παιδιά,σπουδαία διαφορά δεν διακρίνα απλά πουθενά,ούτε κάτι τρελό σαν smooth ούτε και super wow....κάτι χτυπητό έστω......για browsing δε???ούτε κατά διάνοια,σπάσιμο νεύρων.μετά λοιπόν κι από αυτή την σχετικά ανούσια δοκιμη αποφάσισα να το πουλήσω κι εγώ.

Αν κάποια στιγμή βρω κανένα 1020 κίτρινο σε καλή τιμή στάνταρ θα το πάρω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το προτιμούσαμε και εμείς αν μπορούσαμε να ορίσουμε την σταθερή ip στο δίκτυό μας.
Link to comment
Share on other sites

Αν θες και την δική μου γνώμη,το 1020 είναι εννοείται προτιμητέο.

Σούπερ κάμερα κι αυτό και με σταθεροποιητή πού κάνει φοβερή δουλειά.

Στην αρχή πού πήρα το 808,ενθουσιάστηκα.μετά κατάλαβα ότι πλέον είναι αρχαίο...πέρασα και την rom πού έχουν βάλει τα παιδιά,σπουδαία διαφορά δεν διακρίνα απλά πουθενά,ούτε κάτι τρελό σαν smooth ούτε και super wow....κάτι χτυπητό έστω......για browsing δε???ούτε κατά διάνοια,σπάσιμο νεύρων.μετά λοιπόν κι από αυτή την σχετικά ανούσια δοκιμη αποφάσισα να το πουλήσω κι εγώ.

Αν κάποια στιγμή βρω κανένα 1020 κίτρινο σε καλή τιμή στάνταρ θα το πάρω.

 

Στα λεγα... δεν με άκουσες τότε :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Αν θες και την δική μου γνώμη,το 1020 είναι εννοείται προτιμητέο.

Σούπερ κάμερα κι αυτό και με σταθεροποιητή πού κάνει φοβερή δουλειά.

Στην αρχή πού πήρα το 808,ενθουσιάστηκα.μετά κατάλαβα ότι πλέον είναι αρχαίο...πέρασα και την rom πού έχουν βάλει τα παιδιά,σπουδαία διαφορά δεν διακρίνα απλά πουθενά,ούτε κάτι τρελό σαν smooth ούτε και super wow....κάτι χτυπητό έστω......για browsing δε???ούτε κατά διάνοια,σπάσιμο νεύρων.μετά λοιπόν κι από αυτή την σχετικά ανούσια δοκιμη αποφάσισα να το πουλήσω κι εγώ.

Αν κάποια στιγμή βρω κανένα 1020 κίτρινο σε καλή τιμή στάνταρ θα το πάρω.

Θα διαφωνήσω στα σημεία. :)

 

Εντάξει, για browsing δεν προσφέρεται αλλά σαν βασικό κινητό (με αρκετές δυνατότητες) σαν κινητό αλλα και για φωτό είναι (για μένα) εξαιρετικό. Είχα το 1020 για βασικό αλλά έχει σαφώς θέμα με την μπαταρία (είχα και την εξτρά μπαταρία αλλά δεν κουβαλιέται φορώντας την) αλλά και με την ταχύτητα αποθήκευσης. Ειδικά κάποιες φορές είσαι στην αναμονή αποθήκευσης για να ξαναπάρεις φωτό. Εδώ και περίπου 1.5 χρόνο κουβαλάω δύο συσκευές και για ασφάλεια μην ξεμείνω από μπαταρία σε ανάγκη αλλά και για άλλους λόγους. Πέρασα από note2, 1020, 1520, note 3, 930 και εδώ και περίπου 10 μήνες παρέα ενα 808 (μαύρο στην αρχή μεταχειρισμένο και μετά άσπρο σφραγισμένο). Τελικά το 808 έγινε το βασικό μου τηλέφωνο. Καλη μπαταρία, γρήγορο, φωτο-βίντεο, απαραίτητες εφαρμογές κλπ. Φυσικά υστερεί σε κάποια πράγματα τα οποία καλύπτει το 930. Σιγουρα, δύο συσκευές δεν είναι και ότι πιο εύκολο στο κουβάλημα (και στο κόστος) αλλά πραγματικά από το 808 δεν έχω κανένα παράπονο.

 

Το σκρολ είναι απο τα καλύτερα που έχω δει. Εχω onedrive, Onenote, και Microsoft Office, αξιόπιστη ηχογράφηση κλήσεων αν μου χρειάζεται, whats up (καλή υλοποίηση), viber (μέτρια υλοποίηση), αναπαραγωγή DLNA στο media player, χάρτες Nokia με ταχύτατο gps, θέαση για το καταγραφικό μου (πιο γρήγορη από 930 με την ίδια εφαρμογή και εξίσου γρήγορη με το νοτε3), youtube downloader, fm transmitter και έξοδο hdmi.

 

Οπότε για μένα το 808 δεν είναι "αρχαίο" καθόλου. Απλά πρέπει να συμβιβαστεί κάποιος ότι θα βάλει 30 εφαρμογές να κάνει την δουλειά του και δεν θα έχει 1.000.000.000 ακόμα εφαρμογές να διαλέξει (αν και προσωπική εκτίμηση είναι το 99,9% των εφαρμογών appstore/play είναι εντελώς για πέταμα). :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Στο τσακ ήμουν να πουλήσω το 1020 εγώ από την άλλη για τους ίδιους λόγους, αλλά όταν ο υπολογιστής με απογοήτευσε (δεν άνοιγε κλήση στο skype) και με έσωσε το 1020, λέω θα πουλήσω άλλα πράγματα. Το 520 ήδη προς πώληση, τα άλλα που έχω είναι αντίκες και δεν πιάνουν ούτε 20 ευρώ...

 

Το 808 πάντως πούλα το ebay, να βγάλεις ένα 50άρικο ακόμη. Ανάρπαστα γίνονται... Σε 2-3 μέρες στα 270-280 αν το βάλεις και είναι και σε καλή κατάσταση, το έχεις πουλήσει!

Mε λίγο υπομονή σίγουρα πουλιέται αλλά σαφώς υπάρχουν και χαμηλότερες προτάσεις σε άριστη κατάσταση:

 

http://www.ebay.de/itm/Nokia-808-PureView-16-GB-Ohne-Vertrag-Original-Gerat-wie-Neu-/221595422588?pt=DE_Handy_s&hash=item33981dcf7c

 

Από Γερμανία. Ερχεται κανονικά Ελλάδα.

 

http://www.ebay.fr/itm/Smartphone-Nokia-808-PureView-blanc-/111503897193?pt=FR_T%C3%A9l%C3%A9phones_mobiles&hash=item19f6267269

 

Από Γαλλια. Δεν στέλνει άμεσα αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει.

 

Και μην ξεχνάμε και την ισχνή αγοραστική δύναμη του κατοίκου της πτωχευμένης Ελλάδας σε σχέση με τον Γερμανό, Γάλλο κλπ. :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Sleon συμφωνούμε σχεδόν σε όλα. Το 808 ακόμη και με τον πόλεμο που δέχεται από M$, τα περισσότερα από τα βασικά ενός Smartphone τα κάνει. Στο browsing, επιλέγεις UC ή Opera να κάνεις πιο εύκολα την δουλειά σου. Δυστυχώς κάποιες εφαρμογές δεν υπάρχουν πλεόν (Skype, καιρός κλπ), επομένως αναγκάζεσαι να χρησιμοποιήσεις και 2η συσκευή για εφαρμογές γραφείου και ίντερνετ... Αρχαίο θα το πει κάποιος που έχει ίσως ανδροειδές με 8πύρηνο επεξεργαστή, 6 ίντσες οθόνη 4K, 4 GB RAM, 3500 mAh μπαταρία κοκ... Κάνει όμως τα περισσότερα από τα σύγχρονα κινητά (ίσως και περισσότερα σε κάποιους τομείς), απλά με λιγότερη ταχύτητα κάποιες φορές... Προσωπικά, με εξαίρεση το Skype, ένα πλήρες πακέτο εφαρμογών γραφείου να λειτουργεί ομαλά και κάποιες εφαρμογές για ταξίδια, διαδρομές κλπ, το θεωρώ πλήρες έξυπνο τηλέφωνο με την καλύτερη σε πολλές περιπτώσεις κάμερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με το ebay κλπ, βλέπω συνδέσμους στα γαλλικά, γερμανικά κλπ. Χρησιμοποιώ το διεθνές κυρίως που απευθύνεσαι σε όλο τον κόσμο και όχι στις γερμανόφωνες ή γαλλόφωνες χώρες. Εκεί γίνεται ανάρπαστο αν θες να το πουλήσεις κάτω από 300 ευρώ. Το κοινό που απευθύνεσαι είναι πολύ ευρύτερο από ό,τι στο γερμανικό και γαλλικό ebay...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο μια χαρά έξυπνο είναι. Δε φταίει αυτό αν του κόβουν υπηρεσίες μπας και τσιμπήσουν πελάτες.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο μια χαρά έξυπνο είναι. Δε φταίει αυτό αν του κόβουν υπηρεσίες μπας και τσιμπήσουν πελάτες.

Πες τα συνάδελφε. Τα προβλήματα είναι κυρίως εκτός συσκευής (προγράμματα, υπηρεσίες κλπ), το τηλέφωνο μια χαρά ανταπεξέρχεται στην καθημερινότητα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καθένας με τις ανάγκες του.

 

Άλλος θέλει παντόφλες με GHz και μπιχλιμπίδια

Εμένα, βρείτε μου άλλο τηλέφωνο με

Δωρεάν χάρτες όλου του κόσμου (πριν πάω ταξίδι απλά κατεβάζω τη χώρα που με ενδιαφέρει)

Πολύ καλή φωτογραφική με xenon flash

FM transmitter

και το συζητάμε.

 

Συν τα καλά του symbian

Link to comment
Share on other sites

Καθένας με τις ανάγκες του.

 

Άλλος θέλει παντόφλες με GHz και μπιχλιμπίδια

Εμένα, βρείτε μου άλλο τηλέφωνο με

Δωρεάν χάρτες όλου του κόσμου (πριν πάω ταξίδι απλά κατεβάζω τη χώρα που με ενδιαφέρει)

Πολύ καλή φωτογραφική με xenon flash

FM transmitter

και το συζητάμε.

 

Συν τα καλά του symbian

Ακριβώς αυτά μαζί με άλλα. :)

το μόνο που με ενοχλεί λίγο είναι βάρος και όγκος. Για αυτό το λόγο έψαξα και βρήκα Ν8 σε άριστη κατάσταση που τα έχει όλα αυτά μαζί με μικρότερο βάρος και όγκο. Είναι επίσης εξαιρετικό (ξενον, fm transmitter, χάρτες, μεταλλική κατασκευή εκτός από τα δύο άκρα) αλλά σαν μια συσκευή 2 ετών πίσω υστερεί στα επόμενα:

 

- είναι πιο αργό. Λογικό καθώς έχει περίπου την μισή συχνότητα στον επεξεργαστή και λιγότερη RAM.

- αν και θα έπρεπε να είναι πιο καλή στο μάτι η οθόνη λόγω ίδιας ανάλυσης σε 3.5 και όχι 4 ίντσες το clear black του 808 κάνει εξαιρετική δουλειά και το 808 φαίνεται σαφώς καλύτερο στο μάτι.

- σαφώς η κάμερα υστερεί σε σχέση με το Pureview του 808 αλλά είναι και αυτή εξαιρετική ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα.

- Δεν έχει το σαφώς καλύτερο πληκτρολόγιο του FP2 και το swype δεν είναι τόσο καλό.

 

Κατά τα άλλα είναι και εκείνο εξαιρετικό, όπως είναι και το 808. :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι, δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξει ο προεπιλεγμένος browser...

Δοκίμασε ρυθμίσεις > ρυθμίσεις εφαρμογών > Προεπιλεγμένες εφαρμογές > Περιήγηση Διαδικτύου. Βάλε π.χ. τον Opera Mobile αν θες.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά. Δοκίμασε να συνδεθείς στο ίντερνετ μέσω άλλης εφαρμογής π.χ. τη ροή άρθρων AAS στο AppList, θα σου το ανοίγει πια στον Opera. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το whatsapp και το κρασάρισμα του στο 808, στο ημερήσιο αναφέρθηκε ότι φταίει το kinetic mod. Κάποιος χρήστης το απενεργοποίησε και σταμάτησαν τα κρασαρίσματα.

 

Στην περίπτωση μας βέβαια είναι ενσωματωμένο στη laskogon rom, υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί για να δούμε αν πράγματι φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ο fbrowser HD με πεταει στον browser οταν συνδεομαι με 3g, ενω με wifi δουλευει κανονικα. Εχει κανεις παρομοιο θεμα?
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...