Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://ovi.h1n.ru/delight/camera_mod.txt

Now it is possible to get rid of dark corners when shooting in 41 MP resolution on a sunny day with short shutter speed. They appear due to the lens design features. Just make the maximum zoom (specifically restricted to 1.15x) and viewing angle will slightly decrease (it will be around 30 mm EFL instead of default 26 mm).

36 and 38 MP can be also slightly zoomed (maybe up to 1.2x), but they do not give dark corners, that’s why these settings were left intact.

Μα αυτό ακριβώς που λέει χαλάει την κάμερα και το Pureview... ότι να ναι γράφει. :wacko:

Ο φακός toy 808 κατασκευαστικά παράγει μικρότερο είδωλο από τον αισθητήρα και αυτό δεν αλλάζει. Ο αισθητήρας είναι μεγαλύτερος από το κυκλικό είδωλο απλά γιατί θέλει να δουλεύει σε multi aspect mode (Δλδ τα 16:9, 4:3 κτλ δεν είναι κανένα crop mode). Τι τσαμπουνάει τώρα έννοιες όπως "ζουμ" σε σταθερούς φακούς δείχνουν ή ότι δεν ξέρει τι του γίνεται ή ότι δεν ξέρει να γράψει αυτό που εννοεί. Δεν υπάρχει ζουν 1.15 και 41mp μαζί γιατί ΔΕΝ γίνεται.. Γενικά 41mp ΔΕΝ μπορείς να πάρεις γιατι ο φακός δεν δίνει πληροφορία στις γωνίες να τραβίξεις. Ή με λογισμικό θα το συμπληρώσεις ή θα κάνεις crop (αντίο τα 41Mp κόβεις κάτι πιο λίγο πχ 38mp όπως το κανονικό κινητό σε 4:3) και θα ξανα-resize σε 41mp το οποίο είναι "απάτη" (uspcale αντίο ποιότητα και οξύτητα). Δλδ δεν ξέρει τι του γίνεται αυτός που ισχυρίζεται ότι δίνει 41 "κανονικά" Mp λες και υπήρχαν και η Nokia μας τα έκρυβε.. :cool:

NokiaSensor.png

 

Προσωπικά χαίρομαι που έχω αφήσει την μανήσια ρομ και ας λειτουργεί ότι είναι να λειτουργεί (δλδ η κάμερα και το τηλέφωνο).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ. Τι ζουμ λέει;

 

Γενικά από αυτά που λες, βλέπω ότι τα παιδιά που θέλουν να βγάλουν την νέα delight έχουν όρεξη αλλά όχι γνώσεις. Άρα μένουμε σε pureslim και είμαστε μια χαρά. Δουλεύουν όλα και είναι και ελαφριά.

Τα mods που λες τα θεωρώ έτσι και αλλιώς άχρηστα, default browser δεν χρησιμοποιούσα τις καλές εποχές (πόσο τώρα που είναι πολύ βαρύ το ίντερνετ) άρα άχρηστοι οι ua. Και αν είναι να είναι μια κακοφτιαγμένη mod, καλύτερα όπως το έχω τώρα που δουλεύει.

Αν χαλάσει το pureview δεν υπάρχει λόγος να το χρησιμοποιουμε

Link to comment
Share on other sites

Μόνος του είναι ο Max βασικά που έχει αναλάβει τα νέα Delight, τουλάχιστον την έκδοση 1.8 από όσο ξέρω. Τα mod της κάμερας όπως γράφει και ο ίδιος ανήκουν σε άλλους 2 που δεν έχουν σχέση με το Delight, απλά ο Max τα πρόσθεσε στις τελευταίες εκδόσεις γιατί λέει επαναφέρουν το PureView.

 

Αυτό με το ζουμ και τα 41MP με μπέρδεψε κι εμένα... Αν κάνει μικρό ζουμ, τότε έχουμε περικοπή και πέφτουμε στα 41/1.15=36MP περίπου, άρα γιατί να μην κρατήσουμε εξαρχής την ενσωματωμένη αναλογία 4:3 στα 38? Αν όμως μετά το ζουμ παραμένει στα 41, τότε έχουμε ψηφιακό ζουμ που ναι χαλάει την ποιότητα και την αρχή του PureView...

 

Πάντως ναι μπορούμε να πάρουμε 41MP, πλήρη αισθητήρα δηλαδή, αλλά οι γωνίες φαίνονται σκιασμένες, μιας και λόγω του φακού το φως δεν πέφτει απευθείας στις γωνίες, αλλά μόνο μέρος του λόγω διάθλασης (γιαυτό δεν είναι εντελώς μαύρες, απλά σκιασμένες). Μάλιστα η διάσημη εφαρμογή του Harald Meyer, CameraPro για 808, έχει ενσωματωμένη την ανάλυση 41,5MP και έχει τις σκιασμένες γωνίες που συνήθως δεν ενοχλούν (αλλά σαφώς δεν μπορείς να κάνεις ζουμ μιας και είναι πλήρης ανάλυση).

 

Πάντως το Delight παρόλο που έχει χρήσιμα fix για να λειτουργούν τα περισσότερα σήμερα, έχει συσσωρεύσει πολλά περιττά ή και κουραστικά/ανεπιθύμητα mods και εργαλεία κατά τη γνώμη μου... Σκέφτομαι, αν βγάλω άκρη με τα αρχεία συστήματος, μέσω Nokia Cooker, να αντιγράψω κάποια σημαντικά fixes (π.χ. κατέβασμα χαρτών, λεξικών κλπ) από το Delight στην PureSlim και να βγει μια νέα PureSlim απλά με διορθώσεις, χωρίς mods...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλει τώρα ένα symbian τηλέφωνο δεν είναι mods για εφέ και συντομεύσεις. Θέλει 1-2 fixes για υπηρεσίες που δεν δουλεύουν και ενσωμάτωση security updates και βιβλιοθηκών που δεν είναι πλέον διαθέσιμα για κατέβασμα over the air από την Nokia.

Δεν θέλω το "καλό" mod για την κάμερα, θέλω κανένα mod και να είναι η κάμερα όπως ήταν από την Nokia. Δεν θέλω user agents σε έναν browser που είναι έτσι και αλλιώς άχρηστος. Στην προσπάθεια των παιδιών να κάνουν τη rom "πλήρη" βλέπω βάζουν ότι mod και βλακεία βρουν χωρίς φιλτράρισμα.

 

Μια rom έχει σκοπό ή να ελαφρύνει το σύστημα, ή να φέρει νέα features ή να φτιάξει κάτι σπασμένο. Ο lagoskon έβγαλε σαβούρα και έφτιαξε ένα δυο πράγματα. Η Delight ξεκίνησε να φέρει νέα features και εφέ και mods. Αυτό είχε νόημα όταν η nokia ακόμα υποστήριζε τα τηλέφωνα και ήμασταν καλυμμένοι στα βασικά από αυτούς. Τώρα όμως δεν βλέπω ουσία σε αυτό που κάνουν. Αν μου λες χαλάει η κάμερα και το pureview, τι να κάνω τα εφέ και τα τα user agents. O μόνος λόγος που το 2020 μιλάμε ακόμα για 808 και symbian είναι το pureview

 

 

 

Απ ότι φαίνεται μένω όπως είμαι τώρα που δουλεύει ότι δουλεύει γιατί φοβάμαι ότι αν αλλάξω rom μετά πραγματικά δεν θα μείνει τίποτα στο κινητό εκτός από την κάμερα..

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξεκίνησα να δουλεύω το Nokia Cooker. Πρακτικά, χρειαζόμαστε μια ενημερωμένη PureSlim όπως το βλέπω και όχι το παραφορτωμένο με mods Delight. Δεν έχω ξανασχοληθεί οπότε δεν υπόσχομαι τίποτα. Αν μπορέσω και βγάλω άκρη καλώς. Για την ώρα διαπιστώνω μόνο πόσο δύσκολο είναι να παίζεις με τους φακέλους συστήματος. Κάθε εφαρμογή ή υπηρεσία είναι εγκατεστημένη με διαφορετικό τρόπο και έχει διαφορετικού τύπου αρχεία και μάλιστα σε διαφορετικά partitions. Μάλιστα η Delight έχει εντελώς διαφορετικό τρόπο οργάνωσης από την PureSlim. Αλλά για να δούμε :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ερώτηση στους τελευταίους κατόχους 808. Το GPS δουλεύει; Συνδέεται με δορυφόρο; Στην PureSlim 3 περιμένω αρκετά και τελικά τίποτα... Είχα διαβάσει σε μια παλιά έκδοση Delight (1.4 ή 1.5 νομίζω), ότι αντικατέστησαν τη σύνδεση με τον δορυφόρο της Nokia με σύνδεση με τον δορυφόρο της Google. Ξέρουμε αν λειτουργεί ακόμη ο πρώτος; Κι αν όχι, η Pureslim έχει αυτή τη διόρθωση;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στους τελευταίους κατόχους 808. Το GPS δουλεύει; Συνδέεται με δορυφόρο; Στην PureSlim 3 περιμένω αρκετά και τελικά τίποτα... Είχα διαβάσει σε μια παλιά έκδοση Delight (1.4 ή 1.5 νομίζω), ότι αντικατέστησαν τη σύνδεση με τον δορυφόρο της Nokia με σύνδεση με τον δορυφόρο της Google. Ξέρουμε αν λειτουργεί ακόμη ο πρώτος; Κι αν όχι, η Pureslim έχει αυτή τη διόρθωση;

 

νομίζω κάνεις κάποιο λάθος στην διατύπωσή σου. δεν υπάρχει δορυφόρος της "google" ή της "nokia". Της Αμερικής κυβέρνησης είναι οι δορυφόροι του GPS τι σχέση έχουν με εταιρίες. Αν δεν κλειδώνει το GPS μπορεί να οφείλεται σε άλλους παράγοντες (κακό firmware, προβλήματα με το gps)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

PureSlim 5.0 ME (Mivas Edition), 2.2.2020!!!

 

Με τεράστια χαρά ανακοινώνω την επόμενη έκδοση PureSlim (όντας εντελώς αρχάριος στο Nokia Cooker), στηριζόμενη στην 4η του lagoskon, αλλά με αρκετές διορθώσεις (μετά από χρόνια πολλές λειτουργίες είχαν κλείσει) και βελτιώσεις!!!

 

Όλα τα εύσημα στον lagoskon για τις προηγούμενες 4 εκδόσεις και το μεγάλο ξεκαθάρισμα αρχείων από το αυθεντικό λογισμικό!

 

Αλλά και στην κοινότητα Delight/SIStore/maploader.de κλπ, για τις άφθονες επιδιορθώσεις που έκαναν κατά καιρούς για να επαναφέρουν σταδιακά τη λειτουργικότητα του Symbian!

 

Παρέμεινα λοιπόν στην ιδεολογία της PureSlim, "Slim", δηλαδή αρκετά ελαφριά και λιτή έκδοση για καλύτερη απόδοση και περισσότερο χώρο και "Pure", δηλαδή καθαρή και όσο πιο κοντά στην αυθεντική γίνεται, χωρίς εμφανισιακές τροποποιήσεις.

 

Είναι η πρώτη φορά που ασχολήθηκα με Nokia Cooker και ακόμη αρκετά πράγματα μου είναι άγνωστα, αλλά μιας και συγκέντρωσα αρκετές διορθώσεις και αλλαγές, σκέφτηκα να τις μοιραστώ μαζί σας ως την 5η έκδοση.

 

Έχω το αρχείο αλλαγών στα αγγλικά, αλλά μπορείτε εύκολα να το δείτε και με απλή μετάφραση. Το παραθέτω εδώ.

 

 

---PureSlim 5.0 ME (Mivas Edition), 2.2.2020---

 

Credits to the Delight/SIStore/MapLoader.de community for their efforts to fix and restore so many things,

and to lagoskon for his previous 4 editions of PureSlim, and the extensive ROM clean-up!

 

 

Changelog (from PureSlim 4 FE, Final Edition by lagoskon)

 

 

 

-Gained extra 20MB in C. Now the total free space in C after clean flashing is more than 730MB!!!

 

-Restoration of integrated Map Loader. Now it connects with the unofficial maploader.de server,

where all latest maps, voices, POIs, cameras etc are stored (apart from the large files of USA), instead of the dead Nokia server.

Now, you can download again offline maps directly from the inbuilt Nokia Maps Suite!!!

 

-Restoration of limited connectivity issue. Now, instead of using dead Nokia connectivity test server,

it redirects to an unofficial working server (from Max's http://www.ovi.h1n.ru), which is reserved solely for this purpose.

 

-Integration of all newer, SHA2 SSL certificates. Now nagging certificate errors during browsing will be significantly reduced!!!

 

-Integration of Android 2.3.5 User Agent in the inbuilt Nokia browser by default.

Now most websites will be rendered in a better, working way (Youtube is back again, even in HD!!!)

 

-Replaced obsolete or meaningless bookmarks in Nokia browser with very useful ones,

including direct link to Max's Ovi Store, dictionary collection and many more!!!

 

-Integrated the best Battery Mod by default, ModbatteriaV5, which reduces energy consumption significantly!

 

-Added more patches and updated old ones in the RomPatcher

 

-Preinstalled the two major 3rd-party Symbian Stores, SIStore Pro and AppList (Pureslim 4 was left without a Store at all).

Now you can set up your beloved 808 faster, as you can find and install your favorite apps and hundrends more in these two Stores!!!

 

-Preinstalled MailboxCreator2 by default to make built-in email app fully functional again!

 

-Preinstalled the latest version of the most known Symbian 3rd party file manager, x-plore, with all new skins and icons.

 

-Preinstalled useful apps-shortcuts, like Brightness and Reboot me.

 

-Removed old version of QuickOffice and AdobeReader app and a few optional apps (HDR Photo Camera, Panorama, Velocimeter, Locality, Biorythms);

you can find them in SiStore or in AppList and install them in E, while keeping C as free as possible for better performance.

 

-Updated a few icons.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

νομίζω κάνεις κάποιο λάθος στην διατύπωσή σου. δεν υπάρχει δορυφόρος της "google" ή της "nokia". Της Αμερικής κυβέρνησης είναι οι δορυφόροι του GPS τι σχέση έχουν με εταιρίες. Αν δεν κλειδώνει το GPS μπορεί να οφείλεται σε άλλους παράγοντες (κακό firmware, προβλήματα με το gps)

 

Επανέρχομαι λοιπόν στο GPS. Η υπηρεσία της Nokia λειτουργεί; Χωρίς ενεργό Wifi δεν λειτουργεί καμιά εφαρμογή GPS που δοκίμασα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση ως προς την PureSlim 5.

 

Την έχω αποθηκεύσει σε 3 μικρές παραλλαγές.

 

Η κύρια, PureSlim 5.0 ME (Mivas Edition), είναι η πρώτη και η κύρια έκδοση, και η μόνη με προεγκατεστημένο κατάστημα (AppList) και xplore.

 

Η 2η, PureSlim 5.0 ME Lite, έχει έτοιμους τους εγκαταστάτες των AppList και xplore στην C, ώστε να τα εγκαταστήσετε αμέσως μετά το φλασάρισμα, για μια καθαρή εγκατάσταση. Έχει περισσότερο χώρο στο Z και μπορείτε ανά πάσα στιγμή να απεγκαταστήσετε το xplore και τα καταστήματα ή να μην τα εγκαταστήσετε καν.

 

Η 3η, PureSlim 5.0 SE (Special Edition), στηρίζεται στην Lite, όμως έχει ενσωματωμένο το mod της κάμερας που επιτρέπει την αποθήκευση lossless jpegs (ποιότητα 100%, δηλαδή 0 συμπίεση, αντί για 85% που είναι η βέλτιστη), όπως δηλαδή και στο CameraPro. Η κανονική συμπίεση είναι ποιότητας 95% και η ελάχιστη, ποιότητας 100%. Δεν φέρει κανένα άλλο mod, και καμιά αλλαγή στις αναλύσεις ή στο PureView, παρά μόνο το mod στην συμπίεση των jpeg. Η ίδια η κάμερα παραμένει αυτούσια. Με επαναφορά των ρυθμίσεων μπορείτε να επιστρέψετε ανά πάσα στιγμή στην ποιότητα 85% (στο Creative mode). Επίσης έβαλα ένα avkon.mif με 3D πράσινη μπαταρία που μου άρεσε.

 

Σκέπτομαι να ξαναστήσω το κινητό με την 3η παραλλαγή, αλλά αν θέλει κάποιος απλά μια λειτουργική PureSlim, θα πρότεινα είτε την πλήρη με έτοιμο κατάστημα και xplore, είτε την Lite για να επιλέξει τι θέλει να βάλει.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια για τη δουλειά σου

Ευχαριστώ που κράτησες το όνομα της Ρόμ.

Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα την περάσω στο 808 που έχω στο συρτάρι.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια για τη δουλειά σου

Ευχαριστώ που κράτησες το όνομα της Ρόμ.

Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα την περάσω στο 808 που έχω στο συρτάρι.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρώτα είδα το μήνυμά σου και σου έγραψα εκεί! :)

 

Το έχεις ακόμη το 808? Ασφαλώς, να τις δοκιμάσεις, όταν ανεβάσω και την ειδική έκδοση με την κάμερα, στην στέλνω κι εκείνη.

 

Φυσικά και κράτησα το όνομα, από την στιγμή που στηρίχθηκα στην PureSlim 4, δεν θα ήταν δίκαιο να άλλαζα το όνομα σε κάτι άλλο... Και η PureSlim ήταν πρώτη CFW που είχα πρωτοδοκιμάσει και η CFW που χρησιμοποιώ ακόμη. ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους, μηπως εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω θηκη γιατι χαλασε και η τελευταια που ειχα?

Το ξερω οτι ζηταω κατι αδυνατο μιας και δε βρηκα ουτε στο ebay, αλλα ισως καποιος εδω να εχει καμια ιδεα.

Ευχαριστω.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, μηπως εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω θηκη γιατι χαλασε και η τελευταια που ειχα?

Το ξερω οτι ζηταω κατι αδυνατο μιας και δε βρηκα ουτε στο ebay, αλλα ισως καποιος εδω να εχει καμια ιδεα.

Ευχαριστω.

 

Άσε κι εγώ έχω φάει τον κόσμο αλλά δεν... Είχα μια γνήσια Nokia CC-3046 στην άκρη στο ντουλάπι φυλαγμένη για χρόνια, πήγα να την πάρω και μου διαλύθηκε στα χέρια! Το λάστιχο περιμετρικά πάει καταστράφηκε, μόνο η σκληρή πλάτη έμεινε... Και σκέφτομαι, ακόμη κι αν βρω θήκη σιλικόνης, μήπως λόγω παλαιότητας την αγοράσω και μου μείνει στα χέρια;

 

Αν βρεις πάντως πουθενά θήκες CC-3046 ή έστω φτηνιάρικες πες μου κι εμένα :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

με κάθε επιφύλαξη (δεν μπορώ να βρώ που είναι based το κατάστημα κτλ)....

 

https://charcoalcases.com/products/new-tpu-matte-gel-skin-case-cover-soft-anti-skiding-for-nokia-808-phone-silicone-bag

Link to comment
Share on other sites

με κάθε επιφύλαξη (δεν μπορώ να βρώ που είναι based το κατάστημα κτλ)....

 

https://charcoalcases.com/products/new-tpu-matte-gel-skin-case-cover-soft-anti-skiding-for-nokia-808-phone-silicone-bag

 

Όντως δεν γράφει κάτι. Για να είναι σε δολλάρια, ίσως Αμερική, αλλά θα μπορούσε να είναι και αλλού η βάση.

 

Βρήκα κι εδώ τις κάποτε φθηνές των 2-3 ευρώ, πλέον στο 10άρικο... Στέλνουν Ευρώπη άραγε;

 

https://www.aliexpress.com/item/32715171117.html?spm=a2g0o.detail.1000013.1.1dbb6b3cJCXtq8&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.146401.0&scm_id=1007.13339.146401.0&scm-url=1007.13339.146401.0&pvid=96bb5d17-5390-4a7c-852b-91e91ef63756

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

λογικά ναι...λέει Free Shipping

to Greece via AliExpress Standard Shipping

Estimated Delivery: 20-34 days

 

πάντως το site που σου έγραψα λίγο περίεργο μου φαίνεται

 

Raw Whois Data

Domain name: charcoalcases.com
Registry Domain ID: 2359870704_DOMAIN_COM-VRSN
Registrar WHOIS Server: whois.namecheap.com
Registrar URL: http://www.namecheap.com
Updated Date: 2020-01-20T07:57:57.15Z
Creation Date: 2019-02-11T18:13:39.00Z
Registrar Registration Expiration Date: 2021-02-11T18:13:39.00Z
Registrar: NAMECHEAP INC
Registrar IANA ID: 1068
Registrar Abuse Contact Email: email@namecheap.com
Registrar Abuse Contact Phone: +1.6613102107
Reseller: NAMECHEAP INC
Domain Status: clientTransferProhibited https://icann.org/epp#clientTransferProhibited 
Registry Registrant ID: 
Registrant Name: WhoisGuard Protected
Registrant Organization: WhoisGuard, Inc.
Registrant Street: P.O. Box 0823-03411 
Registrant City: Panama
Registrant State/Province: Panama
Registrant Postal Code: 
Registrant Country: PA
Registrant Phone: +507.8365503
Registrant Phone Ext: 
Registrant Fax: +51.17057182
Registrant Fax Ext: 
Registrant Email: email@whoisguard.com
Registry Admin ID: 
Admin Name: WhoisGuard Protected
Admin Organization: WhoisGuard, Inc.
Admin Street: P.O. Box 0823-03411 
Admin City: Panama
Admin State/Province: Panama
Admin Postal Code: 
Admin Country: PA
Admin Phone: +507.8365503
Admin Phone Ext: 
Admin Fax: +51.17057182
Admin Fax Ext: 
Admin Email: email@whoisguard.com
Registry Tech ID: 
Tech Name: WhoisGuard Protected
Tech Organization: WhoisGuard, Inc.
Tech Street: P.O. Box 0823-03411 
Tech City: Panama
Tech State/Province: Panama
Tech Postal Code: 
Tech Country: PA
Tech Phone: +507.8365503
Tech Phone Ext: 
Tech Fax: +51.17057182
Tech Fax Ext: 
Tech Email: email@whoisguard.com
Name Server: dns1.registrar-servers.com 
Name Server: dns2.registrar-servers.com 
DNSSEC: unsigned
URL of the ICANN WHOIS Data Problem Reporting System: http://wdprs.internic.net/
>>> Last update of WHOIS database: 2020-02-20T19:36:04.60Z <<<

For more information on Whois status codes, please visit https://icann.org/epp

.space

$24.88 $0.88
Buy Now

*Offer ends 31st March 2020
On Sale!
.store
.STORE @ $5.88 $60.88

   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
   9
   10
   11
   12
   13
   14
   15
   16

WordPress Hosting
related domain names

Link to comment
Share on other sites

λογικά ναι...λέει Free Shipping

to Greece via AliExpress Standard Shipping

Estimated Delivery: 20-34 days

 

Επειδη δεν εχω ξαναψωνισει απο Αλι, θα πεσει τελωνειο?

Επισης με paypal μπορουμε να πληρωσουμε?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω ξαναψωνισει απο Αλι, θα πεσει τελωνειο?

Επισης με paypal μπορουμε να πληρωσουμε?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Δεν υπάρχει τελονείο για μέχρι 22€ αγορές. Τίποτα παραπάνω δεν θα πληρώσεις. Απλά θα αργήσει απελπιστικά να φτάσει ειδικά με την κατάσταση και μπορεί και να χαθεί (θα ζητήσεις refund σε εύλογο χρονικό διάστημα αν δεν έρθει περί τις 60 μέρες?)
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν. Με την κατάσταση που υπάρχει ακόμη και η ίδια η μεταφορά είναι αβέβαιη και λογικά αρκετά αργή. Έχουμε έλλειψη σε βασικά πράγματα και τα σούπερ μάρκετ γεμίζουν μια φορά την εβδομάδα και όποιος προλάβει...

 

Βέβαια κι εγώ που δεν έχω αγοράσει καμιά φορά από Αλι, δεν ξέρω τη διαδικασία. Αν πάντως γίνεται με PayPal, το PayPal σε προστατεύει μέχρι 6 μήνες από την αγορά/παραγγελία. Οπότε απλά παραγγέλνεις και... όποτε έρθει... Π.χ. 2-3 μήνες...

 

Για μένα ήθελα λευκή/διάφανη θήκη πάντως μιας και είναι άσπρο το δικό μου και είμαι σε δίλημμα αν πάρω μια μαύρη ή να περιμένω μήπως ξαναέχουν και διάφανη...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά για προστατευτικά οθόνης μιας και έχει κάτι μικροεκδορές η μεμβράνη που έχω περασμένη.

 

Από όσο θυμάμαι δεν βγήκε ποτέ tempered glass για το 808, οπότε από τις μεμβράνες ποιες θεωρούνται καλές;

 

Βρήκα κάτι ακριβές αυτής της εταιρείας, όπως αυτή τη διάφανη

 

https://www.ebay.com/itm/Celicious-Impact-Nokia-808-PureView-Panzer-Bildschirmschutzfolie/382052991971?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

 

Αλλά αξίζει 10 ευρώ για μια μεμβράνη;

 

Έχει και ακόμη ακριβότερη έκδοση η οποία παρεμποδίζει ορατότητα υπό γωνία (από άλλους δηλαδή) για προστασία απορρήτου

 

https://www.ebay.com/itm/Celicious-Nokia-808-PureView-360-Sicht-und-Bildschirmschutzfolie/153690060713?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλές μεμβράνες ειναι οι X-One, δεν ξέρω όμως αν κυκλοφορούν για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενδιαφέρον συγκριτικό με το S20+. 8 χρόνια μετά το 808...

 

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά τόσα χρόνια, σκέφτομαι να κάνω κάποιες ανανεώσεις στο 808 και να το κρατήσω άλλα τόσα! Η ίδια η συσκευή είναι σε άψογη κατάσταση, επομένως κοιτάζω παρελκόμενα. Η γνήσια θήκη CC-3046 είναι εξαιρετικά δυσεύρετη πια, οπότε για την ώρα μένω με μια παλιά φτηνή κινέζικη που μαύρισε (ενώ ήταν λευκή). Λουράκι γνήσιο επίσης είναι σε καλή κατάσταση, οπότε είμαστε οκ. Από μεμβράνες οθόνης δεν έχω καταλήξει ακόμη, ευτυχώς υπάρχουν επιλογές, αν και όχι όσες υπάρχουν για νεότερες συσκευές. Μπαταρίες γνήσιες υπάρχουν ακόμη, αλλά τόσα χρόνια stock δεν περιμένω να έχουν την ίδια απόδοση με τότε... Η Mugen Power Slim με είχε βολέψει, ήταν λίγο καλύτερη από της Nokia, αν και πολύ ακριβότερη, πλέον κι αυτή έχει εξαφανιστεί.

 

Το επόμενο παρελκόμενο που κοιτάζω τώρα, είναι ακουστικά για Symbian. Όπως ξέρουμε όλα τα Symbian ακολουθούσαν το παλιό στανταρ σύστημα όλων των συσκευών (όχι μόνο κινητών) πλην της Apple. Η Apple λοιπόν είχε βάλει τη μόνωση και το μικρόφωνο ανάποδα από το σύστημα τότε και αργότερα όλοι ακολούθησαν την Apple. Όλα τα Lumia π.χ. ήταν πια με το σύστημα της Apple. Το 808 ήταν το τελευταίο Smartphone της Νόκια με το παλιό σύστημα. Επομένως οι επιλογές σε ακουστικά περιορίζονται.

 

Ποια θεωρούνται τα καλύτερα ακουστικά για SYmbian? Έχω ακόμη αυτά της συσκευασίας, τα WH-209 που είναι αρκετά ποιοτικά (πολύ καλύτερα από τα φτηνιάρικα WH-101 κλπ), αλλά χωρίς μανταλάκι ή εξτρα πλήκτρα ελέγχου, πέρα από το πλήκτρο κλήσης. Κοιτάζω τα WH-700 και WH-701, έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο; Τα Nokia Monster WH-920 που είναι ίσως τα κορυφαία σε ψείρες, ακολουθούν το νέο σύστημα (για Lumia και μετέπειτα συσκευές). Οπότε για SYmbian τι έχουμε ως καλύτερο;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήθελα να κάνω το ανάποδο, να χρησιμοποιήσω τα nokia ακουστικά σε laptop με το "άλλο" σύστημα με ανάποδα το μικρόφωνο και την μόνωση, πήρα απλά από το ebay έναν μετατροπέα και δούλεψε αμέσως χωρίς πρόβλημα. Ούτε είναι μεγάλο σε όγκο.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον αντίστοιχο μετατροπέα με όποια ακουστικά θες. Δεν είναι ανάγκη να περιοριστείς σε nokia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...