Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελα να ζεστενεται ξανα το ολο θεμα :lol:

Μια ερωτηση βρε παιδια.Η Pureslim 4 ποσα αρχεια σας ανοιγει οταν ξεζιπαρετε το αρχειο?Εμενα μου εμφανιζει 7 αρχεια.Μηπως επρεπε να ειναι 8?Ρωταω γιατι απο τη στιγμη που τη περασα,το τηλεφωνο λαγκαρει αρκετα και φοβαμαι μην εχω κανει καμια βλακεια....:happy:

 

Μόλις την κατέβασα στον υπολογιστη μου και εμένα μου εμφανίζει 7 αρχεία;)

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ok το φλασαρα και μεχρι στιγμης φαινεται ενταξει.Βεβαια εχω θεμα με το wifi (προφανως λογω κλεισηματος της Nokia) που μου βγαζει οτι εχει περιορισμενη προσβαση,με αποτελεσμα να μη μπορω να κατεβασω ουτε χαρτες για το gps ουτε τιποτα...Καποια στιγμη ειχα κανει ενα ερωτημα για αυτο το θεμα αλλα δε θυμαμαι που...:p
Link to comment
Share on other sites

Ok το φλασαρα και μεχρι στιγμης φαινεται ενταξει.Βεβαια εχω θεμα με το wifi (προφανως λογω κλεισηματος της Nokia) που μου βγαζει οτι εχει περιορισμενη προσβαση,με αποτελεσμα να μη μπορω να κατεβασω ουτε χαρτες για το gps ουτε τιποτα...Καποια στιγμη ειχα κανει ενα ερωτημα για αυτο το θεμα αλλα δε θυμαμαι που...:p

 

Πήαινε ρυθμισεις -> Συνδεσιμοτητα -> ρυθμισεις -> Προρισμοι δικτυου -> Σημειο προσβασης Νεο σημειο προσβασης και προσθέτεις σε αυτό τη συνδεση του wifi, αν θυμάμαι καλά. Πάλι μου δείχνει περιορισμένη συνδεσιμότητα αλλά μπορεί τουλάχιστον να κατεβάσει τους χάρτες;)

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Κατι δε μου παει καλα.Ακολουθησα τα βηματα αλλα παλι εχω περιορισμενη προσβασημοτητα.Καποια στιγμη εδειξε οτι αρχισε να κατεβαζει χαρτες αλλα αμεσως μου πεταξε μηνυμα σφαλματος για μη επαρκες σημα wifi.Το σημα ειναι full.Επισης μου εχει εμφανισει το σημα της δορυφορικης κεραιας (οτι ειναι ενεργοποιημενο το gps) χωρις ομως να ισχυει κατι τετοιο...Μου αρχισε παλι τα κουλα...:(
Link to comment
Share on other sites

Κατι δε μου παει καλα.Ακολουθησα τα βηματα αλλα παλι εχω περιορισμενη προσβασημοτητα.Καποια στιγμη εδειξε οτι αρχισε να κατεβαζει χαρτες αλλα αμεσως μου πεταξε μηνυμα σφαλματος για μη επαρκες σημα wifi.Το σημα ειναι full.Επισης μου εχει εμφανισει το σημα της δορυφορικης κεραιας (οτι ειναι ενεργοποιημενο το gps) χωρις ομως να ισχυει κατι τετοιο...Μου αρχισε παλι τα κουλα...:(

 

Πρέπει να βρω που ακριβώς βρήκα τη λύση που εγραψα μήπως ξέχασα κάτι. Μόλις το βρω θα το γράψω εδώ.

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

για το wifi είχα ξαναγράψει μερικά posts νωρίτερα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7177023#post7177023

 

Η λύση αυτή δεν δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη! Για την 4η έκδοση δεν θυμάμαι να πω την αλήθεια για προβλήματα κλπ, αλλά λογικά το Wifi πρέπει να δουλεύει. Στο κύριο 808 μου έχω την 3η έκδοση και έκανα αυτό το κόλπο, δηλαδή προεπιλογή νέο σημείο πρόσβασης στο οποίο έχεις μέσα τη σύνδεση wifi. Το σφάλμα στο βγάζει πάλι, αλλά λειτουργεί το ίντερνετ.

 

Για GPS μήπως τρέχει καμιά εφαρμογή στο παρασκήνιο και ανοίγει αυτόματα ο δέκτης δορυφόρου; Επίσης τους χάρτες τους περνάς και μέσω του υπολογιστή με την σουίτα της Νόκια. Πριν λίγες εβδομάδες τους πέρασα έτσι στο Ν86 και λειτουργούσαν μια χαρά

 

Όσον αφορά τον αριθμό αρχείων και στην 3η έκδοση και στην 4η είναι 7, άρα λογικά δεν λείπει κάτι...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά,θα το δοκιμάσω και θα σας πω αποτελέσματα. Μόνο που τώρα είμαι εκτός, οπότε από την ερχόμενη εβδομάδα θα γίνει η δοκιμή και ελπίζω όλα να πάνε καλά. Θα σας ενημερώσω
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Παιδιά βοήθεια!!! Μάλλον χάλασε το usb port και δεν φορτίζει ούτε αναγνωρίζει τίποτα. Βγάζει "error in usb connection disconnect cable". Ξέρει κανείς αν πρέπει να γίνει κόλληση ή πως μπορεί να επισκευαστεί;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!! Μάλλον χάλασε το usb port και δεν φορτίζει ούτε αναγνωρίζει τίποτα. Βγάζει "error in usb connection disconnect cable". Ξέρει κανείς αν πρέπει να γίνει κόλληση ή πως μπορεί να επισκευαστεί;

 

Μάλλον κόλληση θέλει.. Νομίζω όμως θέλει προσοχή στο άνοιγμα αυτό το κινητό (κάτι με την οθόνη). Υπάρχουν πάντως ηλεκτρονικοί που το κάνουν για κανα 20€. Αλλιώς δοκίμασε πίεση υπό γωνία μήπως πιάσει. Τέλος ίσως στο ebay υπάρχουν φορτιστές μπαταρίας απ ευθείας. Κάποια μπορεί να κάνει.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!! Μάλλον χάλασε το usb port και δεν φορτίζει ούτε αναγνωρίζει τίποτα. Βγάζει "error in usb connection disconnect cable". Ξέρει κανείς αν πρέπει να γίνει κόλληση ή πως μπορεί να επισκευαστεί;
Λογικά για αλλαγή port πας (στην καλύτερη) κάνα 20 με 35 ευρώ χρεώνουν την δουλειά

Αν είσαι άτυχος βέβαια βάρεσε usb controller

Link to comment
Share on other sites

Λογικά για αλλαγή port πας (στην καλύτερη) κάνα 20 με 35 ευρώ χρεώνουν την δουλειά

 

Συμφωνώ, δεν είναι κάτι σπουδαίο, λογικά σε όποιο service κι αν πας θα το φτιάξουν. Πάντως είναι κολλημένο πάνω στην πλακέτα, οπότε προσωπικά, μόνος μου δεν θα το ρίσκαρα να το αποκολλήσω και να κολλήσω καινούργιο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον κόλληση θέλει.. Νομίζω όμως θέλει προσοχή στο άνοιγμα αυτό το κινητό (κάτι με την οθόνη).

 

Το 808 είναι πανεύκολο να το αποσυναρμολογήσει κάποιος. Από τα πιο εύκολα κινητά. Πάντα θέλει προσοχή βέβαια, αλλά για ένα απλό άνοιγμα π.χ. για καθαρισμό, είναι υπόθεση straight forward. Άλλα Symbian όμως ήταν εξαιρετικά δύσκολα (Ν8, E7, C7 κλπ). Αλλά για κόλληση όπως είπα, καλύτερα να πάει σε ειδικό...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού χθες έπεσα στις 2:30 το πρωί αφού δεν κατάφερνα τίποτα με τον μεγεθυντικό φακό, έφαγα σήμερα το πρωί αλλά τελικά κατάφερα και ίσιωσα ένα pin που έπιανε στο δίπλα και βραχυκύκλωνε. Λίγο που δοκίμασα (με ορισμένα καλώδια) δείχνει να δουλεύει. Με άλλα καλώδια άμα είναι μέσα σε τσαντάκι και πιέζεται δεν κάνει επαφή. Με σφιχτούς όμως υποδοχείς δείχνει να δουλεύει! Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού χθες έπεσα στις 2:30 το πρωί αφού δεν κατάφερνα τίποτα με τον μεγεθυντικό φακό, έφαγα σήμερα το πρωί αλλά τελικά κατάφερα και ίσιωσα ένα pin που έπιανε στο δίπλα και βραχυκύκλωνε. Λίγο που δοκίμασα (με ορισμένα καλώδια) δείχνει να δουλεύει. Με άλλα καλώδια άμα είναι μέσα σε τσαντάκι και πιέζεται δεν κάνει επαφή. Με σφιχτούς όμως υποδοχείς δείχνει να δουλεύει!

μην κανεις τσιγουνιες άλλαξε την θήρα πριν κάψεις usb ic η σπάσεις πίστες στην πλακέτα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν χρειάζεται να πάρω καινούρια θύρα από κατάστημα ή θα την βρει το service? Για βόρεια προάστια ή κέντρο (μέσω π.μ.) κάποιον έμπιστο τεχνικό; Ή να το πάρω σε κατάστημα που κάνει γενικά επισκευές σε κινητά;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν χρειάζεται να πάρω καινούρια θύρα από κατάστημα ή θα την βρει το service? Για βόρεια προάστια ή κέντρο (μέσω π.μ.) κάποιον έμπιστο τεχνικό; Ή να το πάρω σε κατάστημα που κάνει γενικά επισκευές σε κινητά;

 

Είχε χρειαστεί να αλλάξω θύρα σε Ε7 και τα κανόνισε όλα το κατάστημα (παραγγελία ανταλλακτικού, επισκευή κλπ), αλλά ήταν ένα Nokia Care από Θεσ/νίκη, οπότε δεν ξέρω Αθήνα καθόλου από service. Ανταλλακτικά κινέζικα βρίσκεις γενικά, με πολύ χαμηλό κόστος, αλλά καλύτερα να πεις στο κατάστημα να παραγγείλει γνήσιο αν υπάρχει...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν χρειάζεται να πάρω καινούρια θύρα από κατάστημα ή θα την βρει το service? Για βόρεια προάστια ή κέντρο (μέσω π.μ.) κάποιον έμπιστο τεχνικό; Ή να το πάρω σε κατάστημα που κάνει γενικά επισκευές σε κινητά;

if it works don't fix it.. αφού βρήκες την αιτία (στραβό πινάκι) το οποίο θεράπευσες (έστω μερικώς) άσ'το εκεί όπως είναι με τα καλώδια που δουλεύει.. Τι σε ενωχλεί να χρησιμοποιείς συγκεκριμένο καλώδιο/καλώδια για το κινητό; Υπάρχει λόγος να λειτουργεί με όλα και είναι αυτός επιτακτικός; Το να το δώσεις σε τεχνικό να ξεκολλήσει θύρα και να κολλήσει άλλη έχει τα δικά του ρίσκα και μπορεί να το πάρεις πίσω με άλλα κουσούρια..

Βάλε τον μεγεθυντικό σου φακό, βγάλε μπαταρία και με μια καρφίτσα ξαναίσιασέ το καλύτερα το πολύ και μόνο αν αρχίσει να μην ξαναπιάνει! Τεχνικό ΜΗΝ το πάς αν ρωτάς εμένα. Δεν απαιτείται κατά τη γνώμη μου..

if it works don't fix it.. :cool:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

αγόρασα ήδη original θύρα. Το θέμα είναι όπως το βλέπω έχει στραβώσει πολύ και το ground pin. Δοκίμασα ένα φλασάκι, το διαβάζει αλλά πάει λίγο χαλαρά. Τι να πω ρε παιδιά...δεν μ'αρέσει να το αφήσω έτσι...

 

εκτός αν μπορέσει ο τεχνικός να ισιώσει όλα τα pins...

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

αγόρασα ήδη original θύρα. Το θέμα είναι όπως το βλέπω έχει στραβώσει πολύ και το ground pin. Δοκίμασα ένα φλασάκι, το διαβάζει αλλά πάει λίγο χαλαρά. Τι να πω ρε παιδιά...δεν μ'αρέσει να το αφήσω έτσι...

 

εκτός αν μπορέσει ο τεχνικός να ισιώσει όλα τα pins...

 

η θήρα δεν έχει κόστος.... η δουλειά για να την περάσουν έχει

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ ξέχασα να ποστάρω...το πήγα στο e-matrix και το έκαναν με 30 ευρώ.

 

Εντάξει όλα καλά τότε. Μια ερώτηση μόνο. Αφαίρεσαν το παλιό και έβαλαν το καινούργιο που αγόρασες; Οπότε πήραν 30 μόνο για τον κόπο τους;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

ναι έβαλαν αυτό που τους πήγα. Ωστόσο μου είπαν ότι είτε βάλουν δικό τους είτε δικό μου το κόστος το ίδιο είναι. Απλά ήθελα μια που είχα πάρει το "σωστό" (είναι τετράγωνο - λίγο διαφορετικό από π.χ. samsung κτλ).
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά ξαναζητάω τη βοήθειά σας. Ο τεχνικός που έφτιαξε τη micro usb έχασε τη βάση του speaker (αρνείται φυσικά) και κάνει πολύ έντονα "παράσιτα" σε ανοικτή ακρόαση και σε μουσική. Άλλαξα speaker αλλά πάλι το ίδιο. Έχει κανείς το "πίσω κομμάτι" ή την "βάση" του speaker? (βίντεο στο 2:02). Αν γνωρίζει κανείς θα ήμουν ευγνώμων.

Εκτός αν μπορούσα να προσαρμόσω κάποιου είδους λάστιχο ξέρω γω να μην κάνει αυτά τα παράσιτα;

 

edit, φτού, ξέχασα να βάλω το βίντεο

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...