Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν παταω να μου ανοιξει την εφαρμογη μου βγαζει μηνυμα "σφαλμα πιστοποιητικου.Επικοινωνιστε με το προμηθευτη της εφαρμογης".Μηπως εκανα κατι λαθος?:worry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οταν παταω να μου ανοιξει την εφαρμογη μου βγαζει μηνυμα "σφαλμα πιστοποιητικου.Επικοινωνιστε με το προμηθευτη της εφαρμογης".Μηπως εκανα κατι λαθος?:worry:

ΜΕ το κλείσιμο υπηρεσιών κλπ, προφανώς τα πιστοποιητικά των εφαρμογών (άδεια χρήσης) δεν ανανεώνονται και δεν μπορεις πια να τις εγκαταστήσεις. Μια λύση είναι να βάλεις στο κινητό παλιά ημερομηνία, π.χ. 2013 ή 2014 (δοκίμασε διάφορες μέχρι να δουλέψει), κάνε επανεκκίνηση και δες αν μπορείς να την εγκαταστήσεις. Αν η ημερομηνία ήταν πριν λήξει το πιστοποιητικό, όσο ήταν ακόμη σε ισχύ, μπορείς να την εγκαταστήσεις. Μετά την εγκατάσταση βάζεις την σημερινή ημερομηνία, επανεκκίνηση και όλα καλά! :)

 

Εναλλακτικά πρέπει να έχεις είτε χακαρισμένη συσκευή είτε με προσαρμοσμένη έκδοση. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ενεργοποιήσεις κάποια patch για να μπορείς να εγκαταστήσεις είτε ληγμένη εφαρμογή είτε εντελώς ανυπόγραφη (unsigned). Έχω καιρό να ασχοληθώ με τα patches, αν θυμάται κάποιος συγκεκριμένα ποια πρέπει να είναι ενεργά θα μπορεί να βοηθήσει παραπάνω.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ και λίγες ώρες τρέχω και εγώ την PureSlim v4.0F στο 808 μου, το φλασάρισμα έγινε γρήγορα και χωρίς προβλήματα. Όσο για την συσκευή μου απλά μεταμορφώθηκε, εκεί που σερνόταν τώρα τρέχει :p

Ευχαριστώ πολύ τον lagoskon για την καλή δουλειά που έχει κάνει και φυσικά για την άμεση ανταπόκρισή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω πλέον το γνωστό εργαλείο για να φλασάρω το 808 μου. Έχασα και το τελευταίο fw

Αν μπορεί κανείς?

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρήκα κάπου δύο σπάνια πρωτότυπα 808. Έχει φωτογραφίες, αλλά δεν ξέρω μήπως είναι απατεώνας. Πάντως το ένα δείχνει ότι είναι από τα τελευταία πρωτότυπα, B2, ενώ το άλλο γράφει S1 και δεν γράφει καν ανάλυση στην κάμερα (early prototype?)

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι το S1? Τι έκδοση να τρέχει άραγε... (που με χάνεις που με βρίσκεις, στο κυνήγι για παλιά Nokia ξανά! :lol: )

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορώ να βρω πλέον το γνωστό εργαλείο για να φλασάρω το 808 μου. Έχασα και το τελευταίο fw

Αν μπορεί κανείς?

 

Φίλε Παναγιώτη τώρα το είδα. Έχω κρατήσει την έκδοση 1508 με ελληνικά που μου έδωσαν τα παιδιά από εδώ (αλλά και την 1507), έχω και μια λειτουργική έκδοση φοίνικα. Αν χρειάζεσαι κάποιο από τα δύο στείλε μήνυμα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε Παναγιώτη τώρα το είδα. Έχω κρατήσει την έκδοση 1508 με ελληνικά που μου έδωσαν τα παιδιά από εδώ (αλλά και την 1507), έχω και μια λειτουργική έκδοση φοίνικα. Αν χρειάζεσαι κάποιο από τα δύο στείλε μήνυμα.

και εγω τα θελω Mivas αν ειναι ευκολο...μπορεις να ξεθαψεις και οδηγιες φλασαρισματος? THANKS!!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

και εγω τα θελω Mivas αν ειναι ευκολο...μπορεις να ξεθαψεις και οδηγιες φλασαρισματος? THANKS!!

 

Είχε φτιάξει έναν ωραίο οδηγό ο lagoskon οποίος έφτιαξε και τις PureSLIM για Ν8 και 808.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350736

 

Τα υπόλοιπα θα τα ανεβάσω και θα στείλω τον σύνδεσμο

 

Υ.Γ. Ασχολείσαι μήπως με MeeGo? Ξαναπήρα πρόσφατα μια συσκευή, αλλά είναι πιο νεκρό κι από το Symbian... Βασικά το Symbian μια χαρά παλεύεται ακόμη! Αν είναι στείλε μου μήνυμα γιατί θα βγούμε εκτός θέματος εδώ.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

το original 1508 firmware: https://ufile.io/dq36f

 

pureslim 4.0F https://ufile.io/yvfdg

 

Phoenix έκδοση 2012.16.004.48159 (άλλαξε το .txt σε .rar αφού το κατεβάσεις!!) https://ufile.io/0l5zl

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εδώ μήπως... firmware από παλιά Nokia π.χ. το Ν82 με το φλας ξένου, που μπορούμε να βρούμε;

 

Navifirm κάτω, update μέσω Nokia Suite κάτω, Nokia Software Recovery επίσης κάτω. Καμιά ιδέα; Μιλάμε για κινητά πριν τις γενιές του 808 και Ν8 που λογικά υποστηρίζονται ακόμη.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει κρατησει καποιος στο θρεντ του Ν82 μονο με γκουγκλαρισμα, αν εισαι τυχερος και βρεις κανα ζωντανο λινκ.
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει κρατησει καποιος στο θρεντ του Ν82 μονο με γκουγκλαρισμα, αν εισαι τυχερος και βρεις κανα ζωντανο λινκ.

 

Κατάλαβα... Έχω ψάξει αρκετά, αλλά δεν... Μόνο εκτός φόρουμ, ίσως σε κανένα παλιό Nokia Care να έχουν κρατήσει αντίγραφα. Αυτό είναι και το πιο πιθανό δηλαδή... Αν δεν έχουν κι αυτοί...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Έχω ψάξει αρκετά, αλλά δεν... Μόνο εκτός φόρουμ, ίσως σε κανένα παλιό Nokia Care να έχουν κρατήσει αντίγραφα. Αυτό είναι και το πιο πιθανό δηλαδή... Αν δεν έχουν κι αυτοί...

 

βρηκα εγω απο ρωσσικο site

Link to comment
Share on other sites

λάθος thread.

πηγαινε για παραδιπλα

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

βρηκα εγω απο ρωσσικο site

 

Και ελληνικά firmware??? μπράβο οι Ρώσοι! Αν είναι στείλε κανένα σύνδεσμο σε μήνυμα, μην βγούμε εκτός εδώ...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και καλό μήνα,

έστω και αργά απέκτησα και εγώ ένα λευκό 808 για δευτερο κινητό και για να το χρησιμοποιήσω για το σκοπό που δημιουργήθηκε δηλαδή τις φωτογραφίες;) Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Το λειτουργικό του για κινητό 5 χρονών πηγαίνει πολύ καλά λαμβάνοντας υπόψιν φυσικά την έλλειψη υποστήριξης και δεν έχω περάσει ακόμα custom firmware, είμαι με το επίσημο. Όσον αφορά τις φωτογραφίες, εννοείται ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ορίστε μια φωτογραφία που μου άρεσε:

thh59B8.jpg

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και με γεια! :)

 

Μπορείς άνετα να επεξεργαστείς τις jpeg του 808, είναι ίσως η καλύτερη ποιότητα σε κινητό, οπότε "αντέχει" ελαφρώς την επεξεργασία. Π.χ. μείωση θορύβου, όξυνση, αύξηση φωτεινότητας στα σκοτεινά σημεία κλπ Η πρώτη ύλη δηλαδή είναι πολύ καλή για να την αναπτύξεις κι αλλο. Καλή αρχή και όπως βλέπω με μια καλή φωτογραφία! :)

 

Για λογισμικό, εφαρμογές κλπ υπάρχουν ακόμη επιλογές και ανεξάρτητα καταστήματα, π.χ. AppList και SIStore, τα έχω μεταφράσει και τα δύο στα ελληνικά, οπότε μπορείς να τα εγκαταστήσεις και να ξεκινήσεις από αυτά. Για περισσότερα ρώτησε και στο γενικό θέμα για εφαρμογές. Ειδικά για το 808 πάντως, προτείνω την ειδική έκδοση CameraPro 808, για lossless jpeg και ανάλυση πλήρους αισθητήρα στα 41.5MP (οι γωνίες εκεί βέβαια βγαίνουν λίγο πιο σκοτεινές, καθώς είναι εκτός του φακού)

 

Για φωτογραφίες με Symbian γενικά είναι αυτό το θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7400157#post7400157

 

Για ιδέες συμβουλές κλπ για την κάμερα του 808, είχε φτιάξει ο Παναγιώτης natna ένα θέμα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=365577

 

Για ερωτήσεις για εφαρμογές εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7190418#post7190418

 

και για προτάσεις ή ανακοινώσεις νέων εφαρμογών ή ενημερώσεων παλιών εφαρμογών εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7394017#post7394017

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και με γεια! :)

 

Μπορείς άνετα να επεξεργαστείς τις jpeg του 808, είναι ίσως η καλύτερη ποιότητα σε κινητό, οπότε "αντέχει" ελαφρώς την επεξεργασία. Π.χ. μείωση θορύβου, όξυνση, αύξηση φωτεινότητας στα σκοτεινά σημεία κλπ Η πρώτη ύλη δηλαδή είναι πολύ καλή για να την αναπτύξεις κι αλλο. Καλή αρχή και όπως βλέπω με μια καλή φωτογραφία! :)

 

Για λογισμικό, εφαρμογές κλπ υπάρχουν ακόμη επιλογές και ανεξάρτητα καταστήματα, π.χ. AppList και SIStore, τα έχω μεταφράσει και τα δύο στα ελληνικά, οπότε μπορείς να τα εγκαταστήσεις και να ξεκινήσεις από αυτά. Για περισσότερα ρώτησε και στο γενικό θέμα για εφαρμογές. Ειδικά για το 808 πάντως, προτείνω την ειδική έκδοση CameraPro 808, για lossless jpeg και ανάλυση πλήρους αισθητήρα στα 41.5MP (οι γωνίες εκεί βέβαια βγαίνουν λίγο πιο σκοτεινές, καθώς είναι εκτός του φακού)

 

Για φωτογραφίες με Symbian γενικά είναι αυτό το θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7400157#post7400157

 

Για ιδέες συμβουλές κλπ για την κάμερα του 808, είχε φτιάξει ο Παναγιώτης natna ένα θέμα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=365577

 

Για ερωτήσεις για εφαρμογές εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7190418#post7190418

 

και για προτάσεις ή ανακοινώσεις νέων εφαρμογών ή ενημερώσεων παλιών εφαρμογών εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7394017#post7394017

 

Καλό μήνα και σε σένα και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα:)

Εδώ και μια βδομάδα και κάτι μέρες που το έχω, διάβασα όλο το θέμα εδώ και έχω εγκαταστήσει ήδη όλες τις εφαρμογές που ανέφερες. Δεν ήξερα όμως ότι έχεις μεταφράσει το Applist και το SIStore στα ελληνικά, οπότε εχω εγκατεστημένες τις αγγλικές εκδόσεις τους. Αν δεν σου κάνει κόπο πες μου πως να βρω τις μεταφρασμένες εκδόσεις για να τις εγκαταστησω;) Εχω και το CameraPro 808 αλλά έχω την εξής απορία:

Το lossless jpeg στα 41.5MP είναι καλύτερο από το 8MP Pureview jpeg της καμερας; Φαντάζομαι επίσης ότι με το 41.5ΜP jpeg, χάνω το pureview zoom σωστα;

 

Στη συγκεκριμένη φωτογραφία, έχω χρησιμοποιήσει sharpening mask με το photoshop για λίγη παραπάνω όξυνση, αλλά δεν πείραξα τίποτα άλλο γιατί μου άρεσε το όπτικό αποτέλεσμα που δημιούργησε ο φωτεινός συνεφιασμενος ουρανός με το σκοτεινό υπόβαθρο. Είναι λίγο δραματικό νομίζω;)

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και σε σένα και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα:)

Εδώ και μια βδομάδα και κάτι μέρες που το έχω, διάβασα όλο το θέμα εδώ και έχω εγκαταστήσει ήδη όλες τις εφαρμογές που ανέφερες. Δεν ήξερα όμως ότι έχεις μεταφράσει το Applist και το SIStore στα ελληνικά, οπότε εχω εγκατεστημένες τις αγγλικές εκδόσεις τους. Αν δεν σου κάνει κόπο πες μου πως να βρω τις μεταφρασμένες εκδόσεις για να τις εγκαταστησω;) Εχω και το CameraPro 808 αλλά έχω την εξής απορία:

Το lossless jpeg στα 41.5MP είναι καλύτερο από το 8MP Pureview jpeg της καμερας; Φαντάζομαι επίσης ότι με το 41.5ΜP jpeg, χάνω το pureview zoom σωστα;

 

Στη συγκεκριμένη φωτογραφία, έχω χρησιμοποιήσει sharpening mask με το photoshop για λίγη παραπάνω όξυνση, αλλά δεν πείραξα τίποτα άλλο γιατί μου άρεσε το όπτικό αποτέλεσμα που δημιούργησε ο φωτεινός συνεφιασμενος ουρανός με το σκοτεινό υπόβαθρο. Είναι λίγο δραματικό νομίζω;)

 

στα 41 Mp δεν υπαρχει Pureview...μονο στα 8

Link to comment
Share on other sites

το pureview είναι ένα resize των 41 (38mp 4:3, ή 33.8mp 16:9) σε 8mp. Δεν είναι τίποτα σούπερ. Λόγω του supersampling η οξύτητα στην φώτο φαίνεται μεγαλύτερη και ο θόρυβος μικρότερος (ασφαλώς όμως η πληροφορία είναι μικρότερη αλλά αρκετή). Μια άλλη ιδιότητα του pureview είναι το "οπτικό" ζουμ. Δλδ όχι ακριβώς "οπτικό" μέσω φακού αλλά crop στα 38mp και πάλι resize σε 8mp το οποίο καθώς προέρχεται από παραπάνω των 8mp δεν θεωρείται ψηφιακό (αλλά "οπτικό").

 

Το οποίο ΑΝ τραβάς 38mp δεν χρειάζεται να υπάρχει ζουμ. Τραβάς ευρυγώνια (όσο είναι ο φακός) και στην συνέχεια αμα θέλεις εσύ κάνεις crop (κόψιμο) στο μέγεθος/σημείο που θέλεις πετυχαίνοντας εκ των υστέρων το ζουμ (το ίδιο που θα έκανε το κινητό με το λογισμικό του συν ότι ελέγχεις όλο το κάδρο που θα κόψεις).

 

Υ.Γ. Μπράβο ρε παιδιά που ασχολήστε ακόμα με το κινητό. Το έχω στο συρτάρι σαν καινούριο (το πρόσεχα) και μια στο τόσο το φορτίζω να κάνει κύκλο η μπαταρία. Κάποιες φορές το δουλεύω για δεύτερο αλλά σπάνια πια. Αν και έχω πάει στο νεότερο p9 με την διπλή κάμερα εννοείται η ανωτερότητα του 808 είναι εμφανής σε όλα τα σημεία (πλην ίσως της εστίασης και ασφαλώς του ψεύδο-bokeh που δίνει). Το μέγεθος (αισθητήρα) μετράει..

 

Πραγματικά θα ευχόμουν ακόμα και σε αυτό το πάχος και διαστάσεις ή έστω του 1020 (που είχε μικρότερο αισθητήρα) και με λίγο μεγαλύτερη οθόνη (4.3 χωρίς bezels) να έβγαζε η νέα νοκια ένα τέτοιο android κινητό ανάλογων φωτοεπιδόσεων.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το pureview είναι ένα resize των 41 (38mp 4:3, ή 33.8mp 16:9) σε 8mp. Δεν είναι τίποτα σούπερ. Λόγω του supersampling η οξύτητα στην φώτο φαίνεται μεγαλύτερη και ο θόρυβος μικρότερος (ασφαλώς όμως η πληροφορία είναι μικρότερη αλλά αρκετή). Μια άλλη ιδιότητα του pureview είναι το "οπτικό" ζουμ. Δλδ όχι ακριβώς "οπτικό" μέσω φακού αλλά crop στα 38mp και πάλι resize σε 8mp το οποίο καθώς προέρχεται από παραπάνω των 8mp δεν θεωρείται ψηφιακό (αλλά "οπτικό").

 

Το οποίο ΑΝ τραβάς 38mp δεν χρειάζεται να υπάρχει ζουμ. Τραβάς ευρυγώνια (όσο είναι ο φακός) και στην συνέχεια αμα θέλεις εσύ κάνεις crop (κόψιμο) στο μέγεθος/σημείο που θέλεις πετυχαίνοντας εκ των υστέρων το ζουμ (το ίδιο που θα έκανε το κινητό με το λογισμικό του συν ότι ελέγχεις όλο το κάδρο που θα κόψεις).

 

Υ.Γ. Μπράβο ρε παιδιά που ασχολήστε ακόμα με το κινητό. Το έχω στο συρτάρι σαν καινούριο (το πρόσεχα) και μια στο τόσο το φορτίζω να κάνει κύκλο η μπαταρία. Κάποιες φορές το δουλεύω για δεύτερο αλλά σπάνια πια. Αν και έχω πάει στο νεότερο p9 με την διπλή κάμερα εννοείται η ανωτερότητα του 808 είναι εμφανής σε όλα τα σημεία (πλην ίσως της εστίασης και ασφαλώς του ψεύδο-bokeh που δίνει). Το μέγεθος (αισθητήρα) μετράει..

 

Πραγματικά θα ευχόμουν ακόμα και σε αυτό το πάχος και διαστάσεις ή έστω του 1020 (που είχε μικρότερο αισθητήρα) και με λίγο μεγαλύτερη οθόνη (4.3 χωρίς bezels) να έβγαζε η νέα νοκια ένα τέτοιο android κινητό ανάλογων φωτοεπιδόσεων.

 

Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες να είσαι καλα. Φωτογραφικά είναι ακόμα κορυφαίο :)

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και σε σένα και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα:)

Εδώ και μια βδομάδα και κάτι μέρες που το έχω, διάβασα όλο το θέμα εδώ και έχω εγκαταστήσει ήδη όλες τις εφαρμογές που ανέφερες. Δεν ήξερα όμως ότι έχεις μεταφράσει το Applist και το SIStore στα ελληνικά, οπότε εχω εγκατεστημένες τις αγγλικές εκδόσεις τους. Αν δεν σου κάνει κόπο πες μου πως να βρω τις μεταφρασμένες εκδόσεις για να τις εγκαταστησω;) Εχω και το CameraPro 808 αλλά έχω την εξής απορία:

Το lossless jpeg στα 41.5MP είναι καλύτερο από το 8MP Pureview jpeg της καμερας; Φαντάζομαι επίσης ότι με το 41.5ΜP jpeg, χάνω το pureview zoom σωστα;

 

Στη συγκεκριμένη φωτογραφία, έχω χρησιμοποιήσει sharpening mask με το photoshop για λίγη παραπάνω όξυνση, αλλά δεν πείραξα τίποτα άλλο γιατί μου άρεσε το όπτικό αποτέλεσμα που δημιούργησε ο φωτεινός συνεφιασμενος ουρανός με το σκοτεινό υπόβαθρο. Είναι λίγο δραματικό νομίζω;)

 

Ωραίο το αποτέλεσμα, όντως κι όσο το μαθαίνεις θα βγάζεις πολλά και διαφορετικά σενάρια στην πορεία ;)

 

Λοιπόν γενικά προτιμώ πλήρη ανάλυση για ημερήσιες/εύκολες φωτογραφίες ή για τοπία/μακρινές κλπ. Εκεί λογικά χρειάζεσαι όλη την ανάλυση για να πιάσεις μακρινές λεπτομέρειες κλπ, αλλά να κρατήσεις και το πλήρες τοπίο την ίδια στιγμή. Για πορτραίτα, κοντινές, βραδυνές στο χέρι και γενικά δύσκολες φωτογραφίες, θέλεις μέγιστη δυνατή ποιότητα, οπότε θυσιάζεις ανάλυση και αυξάνεις ποιότητα, με λειτουργία PureVIew. Η μέγιστη ποιότητα είναι στη μέγιστη λειτουργία υπερδειγματοληψίας, δηλαδή στα 2 ή 3MP (για αναλογίες 16:9 ή 4:3 αντίστοιχα)

 

Τα αρχεία jpeg, ως συμπιεσμένα αρχεία, χάνουν σε ποιότητα γενικά. Κάποιες μορφές όμως είναι lossless, κρατούν το 100% δηλαδή της ποιότητας. Κάτι σαν TIFF. Και τα lossless jpeg με το CameraPro είναι καλύτερα σε ποιότητα (όχι όμως πάντα σε οπτικό αποτέλεσμα, καθώς το CameraPro τείνει κάπως στο κυανό και ψυχρό γενικά) από την πλήρη ανάλυση της συσκευής, ακόμη κι αν την βάλεις στην ελάχιστη συμπίεση (superfine στα αγγλικά). Και φυσικά πιάνουν πολύ περισσότερο χώρο, στο εύρος 30-60MB ανά φωτογραφία!

 

Και τα δύο ηλεκτρονικά καταστήματα, αν κάνεις ενημέρωση στις τελευταίες εκδόσεις μπορείς να βάλεις ελληνικά από τις ρυθμίσεις.

 

Στο AppList, πηγαίνεις στο εικονίδιο κάτω δεξιά (έχει ένα πρόσωπο, ουσιαστικά οι προσωπικές ρυθμίσεις), μετά στην πρώτη επιλογή "Ρυθμίσεις", και μετά ξανά στην πρώτη επιλογή στις γλώσσες, βγάζει μια λίστα και επιλέγεις ελληνικά. Με επανεκκίνηση της εφαρμογής (κλείνεις και ξανανοίγεις) σου εμφανίζει ελληνικά.

 

Στο SIStore, αν έχεις την τελευταία έκδοση 2.1.0, πρέπει να σου αναγνωρίσει την γλώσσα συσκευής αυτόματα. Από την έκδοση 2.0.2 έχει ελληνικά.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

το pureview είναι ένα resize των 41 (38mp 4:3, ή 33.8mp 16:9) σε 8mp. Δεν είναι τίποτα σούπερ. Λόγω του supersampling η οξύτητα στην φώτο φαίνεται μεγαλύτερη και ο θόρυβος μικρότερος (ασφαλώς όμως η πληροφορία είναι μικρότερη αλλά αρκετή). Μια άλλη ιδιότητα του pureview είναι το "οπτικό" ζουμ. Δλδ όχι ακριβώς "οπτικό" μέσω φακού αλλά crop στα 38mp και πάλι resize σε 8mp το οποίο καθώς προέρχεται από παραπάνω των 8mp δεν θεωρείται ψηφιακό (αλλά "οπτικό").

 

Το οποίο ΑΝ τραβάς 38mp δεν χρειάζεται να υπάρχει ζουμ. Τραβάς ευρυγώνια (όσο είναι ο φακός) και στην συνέχεια αμα θέλεις εσύ κάνεις crop (κόψιμο) στο μέγεθος/σημείο που θέλεις πετυχαίνοντας εκ των υστέρων το ζουμ (το ίδιο που θα έκανε το κινητό με το λογισμικό του συν ότι ελέγχεις όλο το κάδρο που θα κόψεις).

 

Υ.Γ. Μπράβο ρε παιδιά που ασχολήστε ακόμα με το κινητό. Το έχω στο συρτάρι σαν καινούριο (το πρόσεχα) και μια στο τόσο το φορτίζω να κάνει κύκλο η μπαταρία. Κάποιες φορές το δουλεύω για δεύτερο αλλά σπάνια πια. Αν και έχω πάει στο νεότερο p9 με την διπλή κάμερα εννοείται η ανωτερότητα του 808 είναι εμφανής σε όλα τα σημεία (πλην ίσως της εστίασης και ασφαλώς του ψεύδο-bokeh που δίνει). Το μέγεθος (αισθητήρα) μετράει..

 

Πραγματικά θα ευχόμουν ακόμα και σε αυτό το πάχος και διαστάσεις ή έστω του 1020 (που είχε μικρότερο αισθητήρα) και με λίγο μεγαλύτερη οθόνη (4.3 χωρίς bezels) να έβγαζε η νέα νοκια ένα τέτοιο android κινητό ανάλογων φωτοεπιδόσεων.

Το PureView κάνει τα παραπάνω που είπες στις συσκευές με 41mp (808, 1020).

Στις υπόλοιπες συσκευές που έχουν λιγότερα mp με PureView τι ακριβώς κάνει σ' αυτές; (8, 10mp Lumia 830 και 20mp).

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το PureView κάνει τα παραπάνω που είπες στις συσκευές με 41mp (808, 1020).

Στις υπόλοιπες συσκευές που έχουν λιγότερα mp με PureView τι ακριβώς κάνει σ' αυτές; (8, 10mp Lumia 830 και 20mp).

Αν το Pureview σημαίνει αναγωγή (resize) στα 8mp ή στα 5mp έχει νόημα για αισθητήρες με παραπάνω pixels κατά προτίμηση αρκετά παραπάνω (πχ από 4pixel να παράγει 1, ή 4X8,1=32,4mp που είναι κοντά στο 33 του 808). Στο κινητό με 20mp πάλι έχει νόημα ειδικά για αναγωγή στα 5mp. Στα άλλα 2 δλδ αυτά με 8mp και 10mp δε βρίσκω σοβαρό λόγο ύπαρξης και περιθώριο καλής λειτουργίας εκτός αν παράγονται εικόνες των 2mp άντε 3mp..

Pureview like μηχανισμό σε φωτογραφίες χρησιμοποιούν και άλλα κινητά χωρίς να το λένε έτσι και δεν είναι τίποτα άλλο από το να αλλάζεις την ανάλυσή σου σε χαμηλότερα mp. Τα πιο πολλά sony με μεγάλους αισθητήρες >21mp το default τους είναι να δίνουν 8mp εικόνες (supersampling από τα 21)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ελα να ζεστενεται ξανα το ολο θεμα :lol:

Μια ερωτηση βρε παιδια.Η Pureslim 4 ποσα αρχεια σας ανοιγει οταν ξεζιπαρετε το αρχειο?Εμενα μου εμφανιζει 7 αρχεια.Μηπως επρεπε να ειναι 8?Ρωταω γιατι απο τη στιγμη που τη περασα,το τηλεφωνο λαγκαρει αρκετα και φοβαμαι μην εχω κανει καμια βλακεια....:happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...