Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά ξαναζητάω τη βοήθειά σας. Ο τεχνικός που έφτιαξε τη micro usb έχασε τη βάση του speaker (αρνείται φυσικά) και κάνει πολύ έντονα "παράσιτα" σε ανοικτή ακρόαση και σε μουσική. Άλλαξα speaker αλλά πάλι το ίδιο. Έχει κανείς το "πίσω κομμάτι" ή την "βάση" του speaker? (βίντεο στο 2:02). Αν γνωρίζει κανείς θα ήμουν ευγνώμων.

Εκτός αν μπορούσα να προσαρμόσω κάποιου είδους λάστιχο ξέρω γω να μην κάνει αυτά τα παράσιτα;

 

Δεν ξέρω μήπως βρεις ανταλλακτικό στο ebay... Στο amazon λογικά όχι...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδιά ξαναζητάω τη βοήθειά σας. Ο τεχνικός που έφτιαξε τη micro usb έχασε τη βάση του speaker (αρνείται φυσικά) και κάνει πολύ έντονα "παράσιτα" σε ανοικτή ακρόαση και σε μουσική. Άλλαξα speaker αλλά πάλι το ίδιο. Έχει κανείς το "πίσω κομμάτι" ή την "βάση" του speaker? (βίντεο στο 2:02). Αν γνωρίζει κανείς θα ήμουν ευγνώμων.

Εκτός αν μπορούσα να προσαρμόσω κάποιου είδους λάστιχο ξέρω γω να μην κάνει αυτά τα παράσιτα;

Αυτό το πραγματάκι απλά φίλτρο για σκόνη κλπ είναι δύσκολα να φτάει για παράσιτα μήπως κάτι κάνει overvoltage μετά την επισκευή
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο θέμα έχω. Κάνει τρελό distortion το ηχείο στο 808 μου. Το είχα αλλάξει με ένα από το Ν95 (είναι τα ίδια). Τις πρώτες ώρες έπαιζε καλά αλλά μετά πάλι ακουγόταν χάλια.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πραγματάκι απλά φίλτρο για σκόνη κλπ είναι δύσκολα να φτάει για παράσιτα μήπως κάτι κάνει overvoltage μετά την επισκευή

 

δεν λέω για το μαύρο φίλτρο, λέω για την άσπρη "βάση". Το μαύρο φίλτρο το έχει.

Link to comment
Share on other sites

δεν λέω για το μαύρο φίλτρο, λέω για την άσπρη "βάση". Το μαύρο φίλτρο το έχει.
Α εκείνο το μαγνητικό πραγματάκι ναι εκείνο όντος είναι θέμα..
Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς το "αντικραδασμικό" πλαίσιο (κορνίζα) που ακουμπάει το ηχείο, δεν βρίσκω λόγο γιατί να το έχασε ο τεχνικός και γιατί να έφτασε σε εκείνο το σημείο. Όπως και να έχει μπορείς να κατασκευάσεις ένα αυτοσχέδιο με πορώδες σφουγκαροιδές υλικό (πχ αυτό το λευκό μονοτικο που τυλίγουν τα δέματα από ebay για να μη σπάνε). Παίρνεις με χαρτί το αποτύπωμα και με ένα κοπίδι "ζωγραφίζεις/σμιλεύεις" ένα σε αυτό το υλικό που λέω και θα είναι και καλύτερο :cool:
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Α εκείνο το μαγνητικό πραγματάκι ναι εκείνο όντος είναι θέμα..

 

Το μαγνητικό πραγματάκι είναι το ηχείο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το μαγνητικό πραγματάκι είναι το ηχείο.

 

το απο κατω του βρε φαινετε σαν μαγνιτης (η βαση) εκτος και αν ειναι απλο αυτκολλιτο τοτε δεν δικαιολογει αυτο που κανει η απολεια του

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και αν γίνει τέλος πάντων ( :P ), αν βάλεις άκρη stavpal, πόσταρε να ξέρουμε τι παίχτηκε.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό το πλαίσιο δεν είναι μαγνήτης. Όταν είχα ανοίξει παλιά το κινητό να αλλάξω το ηχείο δεν κολλούσε στην βάση το καινούριο. Απλά το είχα στερεώσει στην θέση του (τότε ήταν εντάξει). Το πρόβλημα ξεκίνησε αφού το πήρα από το service.
Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό το πλαίσιο δεν είναι μαγνήτης. Όταν είχα ανοίξει παλιά το κινητό να αλλάξω το ηχείο δεν κολλούσε στην βάση το καινούριο. Απλά το είχα στερεώσει στην θέση του (τότε ήταν εντάξει). Το πρόβλημα ξεκίνησε αφού το πήρα από το service.

 

ε τότε κάτι άλλο παζει αν δεν είναι μαγνήτης το πλαίσιο και είπες οτι έχεις δοκιμάσει και άλλο ηχείο

 

κανε ένα τεστακη φτοιαξε δικο σου πλασιο (απο μια παχια διπλης οψης) αν κανει το ιδιο καπου κατι βραχυκύκλωσαν στο service

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκοψα ένα πλαίσιο από λεπτό κάπως σαν αφρολέξ (διαφανό) και παρόλο που δεν ταιριάζει ακριβώς (λυγίζει πολύ εύκολα) φαίνεται να βοηθά αρκετά στο απορροφήσει τις δονήσεις και να μειωθούν πολύ τα παράσιτα.

Θα ψάξω κάτι καλύτερο αλλά η αιτία είναι αυτή!!

 

Πάντως ρε παιδιά οκ μου φτιάξαν την micro usb αλλά το φελέκι μου μέσα το μεγάφωνο τι το πειράζεις??? Ειδικά αφού στο τόνισα να το αφήσεις όπως είναι????

 

υγ. πάντως 1000% το έχασε γιατί όπως το άνοιξε το κινητό το ηχείο θα έφυγε και σου λέει θα βάλω λίγο κόλλα (Εδώ πάει το είπες στην γριά να χ.... και αυτή ξεκ...) και προφανώς σε εκείνο το σημείο του έπεσε το πλαίσιο.

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

Έκοψα ένα πλαίσιο από λεπτό κάπως σαν αφρολέξ (διαφανό) και παρόλο που δεν ταιριάζει ακριβώς (λυγίζει πολύ εύκολα) φαίνεται να βοηθά αρκετά στο απορροφήσει τις δονήσεις και να μειωθούν πολύ τα παράσιτα.

Θα ψάξω κάτι καλύτερο αλλά η αιτία είναι αυτή!!

 

Πάντως ρε παιδιά οκ μου φτιάξαν την micro usb αλλά το φελέκι μου μέσα το μεγάφωνο τι το πειράζεις??? Ειδικά αφού στο τόνισα να το αφήσεις όπως είναι????

 

υγ. πάντως 1000% το έχασε γιατί όπως το άνοιξε το κινητό το ηχείο θα έφυγε και σου λέει θα βάλω λίγο κόλλα (Εδώ πάει το είπες στην γριά να χ.... και αυτή ξεκ...) και προφανώς σε εκείνο το σημείο του έπεσε το πλαίσιο.

 

Το πάθημα, μάθημα... Αλλη φορά τεράστια προσοχή σε τι service πας! Πάντως σαν της Γερμανίας δεν είναι... Πας για δουλειά 5 ευρώ, σου λένε δεν γίνεται και σε χρεώνουν 40 για τον κόπο τους!

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν ακόμη το 808 έστω και σαν 2η εφεδρική συσκευή, νομίζω αξίζει να έχετε το SIStore, το οποίο εκτός από συχνές ανανεώσεις εφαρμογών, έχει και custom firmware για το 808 (και άλλων Symbian). Π.χ. βγήκε πρόσφατα η τελευταία έκδοση Delight 1.6.1 αν θυμάμαι καλά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η κοινότητα του Symbian καλά κρατεί και μας εύχεται καλά Χριστούγεννα με νέα Custom Firmware!

 

Νέο Delight 1.7 για το 808, αλλά και για άλλες Symbian συσκευές!

 

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/23324_Released_Delight_17_Symbian_OS.php

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Η κοινότητα του Symbian καλά κρατεί και μας εύχεται καλά Χριστούγεννα με νέα Custom Firmware!

 

Νέο Delight 1.7 για το 808, αλλά και για άλλες Symbian συσκευές!

 

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/23324_Released_Delight_17_Symbian_OS.php

 

Ετοιμη και η Ελληνικη γλωσσα για το παραπανω firmware.

 

http://www.ovi.h1n.ru/delight/?fbclid=IwAR2N58lDtsBvpqzZmX73L0UZuCouRLA7-LoCFPTEIS4o72A5v4QQA5uvoDE

 

Μη σας προβληματισει που στο greek link ανοιγει σελιδα με euro rofs2 και france rofs3, περιεχονται κανονικα Ελληνικα, κατι που επιβεβαιωσε και ο ιδιος ο δημιουργος.

 

Δε την εχω δοκιμασει ακομα γιατι περιμενα τη γλωσσα η οποια δεν ηρθε τα Χριστουγεννα και τωρα δεν εχω χρονο να ξαναστηνω, οποτε οποιος τη δοκιμασει ας μας πει εντυπωσεις.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμη και η Ελληνικη γλωσσα για το παραπανω firmware.

 

http://www.ovi.h1n.ru/delight/?fbclid=IwAR2N58lDtsBvpqzZmX73L0UZuCouRLA7-LoCFPTEIS4o72A5v4QQA5uvoDE

 

Μη σας προβληματισει που στο greek link ανοιγει σελιδα με euro rofs2 και france rofs3, περιεχονται κανονικα Ελληνικα, κατι που επιβεβαιωσε και ο ιδιος ο δημιουργος.

 

Δε την εχω δοκιμασει ακομα γιατι περιμενα τη γλωσσα η οποια δεν ηρθε τα Χριστουγεννα και τωρα δεν εχω χρονο να ξαναστηνω, οποτε οποιος τη δοκιμασει ας μας πει εντυπωσεις.

Ισχύει και για το N8 ή αφορά το 808 αποκλειστικά;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και για το N8 ή αφορά το 808 αποκλειστικά;

 

Τελικά μάθαμε ποιος τον έπρηξε πριν από μένα τον δημιουργό για ελληνικά :lol:

 

RAZIEL αστειεύομαι φυσικά :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και για το N8 ή αφορά το 808 αποκλειστικά;

 

Τελικά μάθαμε ποιος τον έπρηξε πριν από μένα τον δημιουργό για ελληνικά :lol:

 

RAZIEL αστειεύομαι φυσικά :)

 

Λολ, Μαλλον οχι, ας τον πρηξει αλλος για το Ν8 και να μας δωσει το λινκ μετα... :P

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους τους φιλους…..θα μπορουσε να μου πει καποιος ποια είναι η τελευταια εκδοση που εχει βγει από τον lagoskon για το θρυλλικο κινητο μας ?? εχω πολύ καιρο να ασχοληθώ …..:(
Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

νομίζω pureslim v4

 

Αν θέλει κανείς το έχω ανεβάσει για λίγο στο google drive

 

Όποιος θέλει λινκ με pm.

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ως τελευταία έχω την 4, αν και εγκατεστημένη έχω την 3 ακόμη. Δεν θέλω να ξαναπεράσω τα πάντα από την αρχή (κάποια χάνονται τελείως π.χ. λογαριασμοί email), οπότε με την 3 είμαι οκ.

 

Αν θέλει κάποιος έχω και την 3 και την 4. Είναι πολύ πιο ελαφριές και γρήγορες από τα Delight.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπαρχει καποια λυση για "slide answer" σε τηλεφωνημα, που να μην δημιουργει ομως bug στην υπολοιπη λειτουργια της συσκευης?

 

Ειναι δυνατον ρπμ...να μην εβαλαν στο λειτουργικο -οταν το σχεδιαζαν- την δυνατοτητα να απαντας "συροντας το δακτυλο"? το 2012?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια λυση για "slide answer" σε τηλεφωνημα, που να μην δημιουργει ομως bug στην υπολοιπη λειτουργια της συσκευης?

 

Ειναι δυνατον ρπμ...να μην εβαλαν στο λειτουργικο -οταν το σχεδιαζαν- την δυνατοτητα να απαντας "συροντας το δακτυλο"? το 2012?

 

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ κάτι για τηλεφωνήματα, αλλά ίσως υπάρχει κάποια 3rd party εφαρμογή. Έψαξες στα ηλεκτρονικά καταστήματα SIStore, AppList και Opera Store?

 

Αν είναι ρώτα και εδώ μήπως το παρακολουθούν περισσότερα μέλη

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272836

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...