Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το φοβερο ειναι οτι παροτι ποτε δεν ενθουσιαστηκα απο το dynamic range στα 8mp ή το θορυβο στα 41mp, λιγο πριν το παροπλισω ως δευτερη συσκευη παρατηρησα οτι μερα το dr στα 38mp, με τη μαμα καμερα και χωρις μειωση ev, ηταν αξιοπροσεκτο. Δεν το χρησιμοποιουσα λογω χωρου κυριως.

Απλα παιρνεις αυτο το αρχειο, το κατεβαζεις στα 12mp και με λιγη αυξηση στην οξυτητα ή στο κοντραστ, ειχες κατι ίσως καλυτερο και απο μηχανες με 1" ή micro 4/3 σενσορα.

 

Επισης για να μην ψαχνω δεκαδες σελιδες πισω μπορει κανεις να μου μου θυμισει ποιος ειναι ο σωστος ή καλυτερος τυπος μπαταριας για το 808 και το Ν8;

ή ριχτε και κανενα link για γνησιες...

natna, για μπαταρίες η καλύτερη είναι η δυσεύρετη πια MugenPower BV-4D Slim 1500mAh(~40ευρώ) ή η πιο μεγάλη με εξτρα καπάκι MugenPower BV-4D 3000mAh (~90ευρώ). Η πρώτη ταιριάζει και σε Ν8.

 

Αλλιώς η Nokia BV-4D 1320mAh (η έκδοση 1400 ήταν συνήθως σε καινούργιες συσκευές)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τι να τις κανω τις mugen.

Το κινητο ειναι θεριο σε αυτονομια και με τη μαμα!

Η αυθεντικη του 808 μπαινει και σε Ν8 αραγε;

Γιατι ο αρχικος κωδικος του τελευταιου νομιζω ηταν διαφορετικος.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Τι να τις κανω τις mugen.

Το κινητο ειναι θεριο σε αυτονομια και με τη μαμα!

 

Καλά με την κουμούτσα Mugen 3000mAh βγάζεις κι εβδομάδα σίγουρα!

 

Αλλά κι η Nokia BV-4D 1320mAh μια χαρά είναι (συμβατή και με Ν8, ακόμη και με N950 που είχα δοκιμάσει, αλλά όχι με E7). :)

 

Η παλαιότερη BL-4D 1200mAh ήταν του Ν8, ενώ η άλλη ήταν η πιο εξελιγμένη για 808, συμβατή όμως με τα μοντέλα που ανέφερα. ;)

 

Η BV-4D είδα κάπου ήταν στα 10 ευρώ, η BL-4D στα 6.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλά με την κουμούτσα Mugen 3000mAh βγάζεις κι εβδομάδα σίγουρα!

 

Αλλά κι η Nokia BV-4D 1320mAh μια χαρά είναι. :)

 

δες ξανα το παραπανω ποστ λογω προσθηκης

 

edit

με προλαβες χαχα

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι στις λεπτομέρειες το 808 μας το παταει το σ7.ακομα δεν μπορώ να το πιστέψω

 

το S7 τωρα τι ειναι? σημεια αναφορας? αντε να λεγες κανα LG G5 να το καταλαβω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω την v113.010.1508 με Ελληνικά?

 

Ευχαριστώ ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω την v113.010.1508 με Ελληνικά?

 

Ευχαριστώ ;)

Εννοείς την original της Nokia ή τροποποιημένες και πιο ελαφριές τύπου lagoskon, Delight? Υπάρχουν αρκετές επιλογές βασικά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την original!

Του lagoskon την έχω, αλλά πεθύμησα την original και δεν τη βρίσκω

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Ναι, την original!

Του lagoskon την έχω, αλλά πεθύμησα την original και δεν τη βρίσκω

 

Δεν υπάρχει σε ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

Την 113.010.1507 μπορώ να τη περάσω ή δεν γίνετε να πάω προς τα κάτω.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Την 113.010.1507 μπορώ να τη περάσω ή δεν γίνετε να πάω προς τα κάτω.

Δε μπορείς. Θα κοιτάξω μήπως έχω κάπου ξεχασμένη μια έκδοση 1508 που βγήκε για λίγο ελληνική balkans και εξαφανίστηκε μετά για άγνωστο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς. Θα κοιτάξω μήπως έχω κάπου ξεχασμένη μια έκδοση 1508 που βγήκε για λίγο ελληνική balkans και εξαφανίστηκε μετά για άγνωστο λόγο.

 

Αν την βρεις την θελω και εγω. Ευχαριστω.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς. Θα κοιτάξω μήπως έχω κάπου ξεχασμένη μια έκδοση 1508 που βγήκε για λίγο ελληνική balkans και εξαφανίστηκε μετά για άγνωστο λόγο.

Ελπίζω να την έχεις. Ευχαριστώ :)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

οποιος ενδιαφερεται για την γνησια ελληνικη 1508 ας μου στειλει μηνυμα, την εχω κρατησει

 

Moralas απο σενα την εχω αν θυμαμαι καλα, αν δεν την εχεις κρατησει, πες μου να στην ξαναστειλω

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα.Χθες βραδυ και εχοντας μαζι μου το Ν8 σε καφετερια<εχω και το J7 2016 αλλα προτιμω οταν βγαινω εξω το μικρουλι Ν8),εκανε ο γερος κοντρα σε φωτο με φλας πορτραιτο με το S7 φιλου.Ωραιες φωτο βγαζει δεν λεω,αλλα οταν αστραψε το ξενον...τους εφυγε το *****:lol::lol::lol::lol:.....κανενα λεντ δεν εχει την φυσικη αποδοση του ξενον....περιμενω με ενδιαφερον αν στα νεα Νοκια μπει τετοιου ειδους φλας:p Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας ωρε παλικαρια!Καλο μηνα να εχουμε!Μια ερωτηση.Επειδη φλασαρα απο την αρχη τη πολυ ωραια rom του Lagoskon,θα ηθελα να ρωτησω τι ρυθμισεις θα πρεπει να κανω στο wifi ?Μου βγαζει συνεχεια μηνυμα οτι εχω περιορισμενη προσβαση:( . Θελω να κατεβασω παλι τους χαρτες και να εχω προσβαση στο ιντερνετ,αλλα δεν...Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη:)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ωρε παλικαρια!Καλο μηνα να εχουμε!Μια ερωτηση.Επειδη φλασαρα απο την αρχη τη πολυ ωραια rom του Lagoskon,θα ηθελα να ρωτησω τι ρυθμισεις θα πρεπει να κανω στο wifi ?Μου βγαζει συνεχεια μηνυμα οτι εχω περιορισμενη προσβαση:( . Θελω να κατεβασω παλι τους χαρτες και να εχω προσβαση στο ιντερνετ,αλλα δεν...Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη:)

 

Δεν εχει σημασια που λεει περιορισμενη συνδεσιμοτητα, πρεπει να μπαινει ιντερνετ κανονικα.

Και η στοκ ρομ τα ιδια κανει.

Αν θυμαμαι καλα ειναι επειδη καθε φορα που συνδεεσαι στο ιντερνετ μεσω wifi το κινητο προσπαθει να επιβεβαιωσει οτι εχει κανονικα ιντερνετ επιχειρωντας να μιλησει σε καποιο σερβερ της Νοκια, ο οποιος πλεον δε λειτουργει, αφου εκλεισε η εταιρεια. Και επειδη αποτυγχανει να παρει απαντηση, βγαζει το "περιορισμενη συνδεσιμοτητα".

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι http://forum.dailymobile.net/forums/attachment.php?attachmentid=129934&d=1449225585 (πρέπει να είσαι μέλος για να το κατεβάσεις)

 

από εδώ (καθημερινό forum)

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια που λεει περιορισμενη συνδεσιμοτητα, πρεπει να μπαινει ιντερνετ κανονικα.

Και η στοκ ρομ τα ιδια κανει.

Αν θυμαμαι καλα ειναι επειδη καθε φορα που συνδεεσαι στο ιντερνετ μεσω wifi το κινητο προσπαθει να επιβεβαιωσει οτι εχει κανονικα ιντερνετ επιχειρωντας να μιλησει σε καποιο σερβερ της Νοκια, ο οποιος πλεον δε λειτουργει, αφου εκλεισε η εταιρεια. Και επειδη αποτυγχανει να παρει απαντηση, βγαζει το "περιορισμενη συνδεσιμοτητα".

 

Βασικα θελω να κατεβασω τους χαρτες της Nokia και δε με αφηνει,βγαζοντας αυτο το μηνυμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εδώ είσαι http://forum.dailymobile.net/forums/attachment.php?attachmentid=129934&d=1449225585 (πρέπει να είσαι μέλος για να το κατεβάσεις)

 

από εδώ (καθημερινό forum)

 

Επειδη ειμαι και λιγο ψηλο-ασχετος:lol: , αυτο το αρχειο sis απλα το εγκαθηστω στο 808 και τελος?

Link to comment
Share on other sites

όπως λέει, το εγκαθιστάς, το τρέχεις και βάζεις μια ip που να δουλεύει (πατάς apply server) π.χ. όπως λέει

 

"Better use one of the servers mentioned in this thread:

 

Code:

 

151.248.114.158

http://allnokia.ru/nokiabelle-testwlan/

 

"

 

Εγώ έχω βάλει την 151.248.114.158 και δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελω να κατεβασω τους χαρτες της Nokia και δε με αφηνει,βγαζοντας αυτο το μηνυμα.

 

Σε αλλες σελιδες μπαινει κανονικα? Αν ναι φταινε οι χαρτες.

 

όπως λέει, το εγκαθιστάς, το τρέχεις και βάζεις μια ip που να δουλεύει (πατάς apply server) π.χ. όπως λέει

 

"Better use one of the servers mentioned in this thread:

 

Code:

 

151.248.114.158

http://allnokia.ru/nokiabelle-testwlan/

 

"

 

Εγώ έχω βάλει την 151.248.114.158 και δουλεύει.

 

Επειδη ειμαι με οφισιαλ υπαρχει κανενας τροπος για sign που να δουλευει ακομα?

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι http://forum.dailymobile.net/forums/attachment.php?attachmentid=129934&d=1449225585 (πρέπει να είσαι μέλος για να το κατεβάσεις)

 

από εδώ (καθημερινό forum)

 

Ωραίο αυτό, εύκολο και γρήγορο φαίνεται, δεν το είχα ξαναδει! Τοτε που υπήρχε το πρόβλημα το είχα φτιάξει με τον τρόπο του Steve από το All About Symbian, δηλαδή βάζεις ως "σπίτι" τους προορισμούς και δεν αποσυνδέεται μετά. Αλλά με είχε παιδέψει τότε και μετά τόσο καιρό δεν θυμάμαι λεπτομέρειες...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδη ειμαι με οφισιαλ υπαρχει κανενας τροπος για sign που να δουλευει ακομα?

 

Χωρίς εφαρμογή, μπορείς να το κάνεις χειροκίνητα όπως το είχα κάνει κι εγώ. Απλά δεν βρίσκω τον οδηγό αυτή την στιγμή... Πρέπει να τραβήξεις τους προορισμούς σαν "home" πάντως...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς εφαρμογή, μπορείς να το κάνεις χειροκίνητα όπως το είχα κάνει κι εγώ. Απλά δεν βρίσκω τον οδηγό αυτή την στιγμή... Πρέπει να τραβήξεις τους προορισμούς σαν "home" πάντως...

 

Αν εννοεις τους προορισμους, που κανεις νεο σημειο προσβασης "home" και τα βαζεις εκει μεσα δεν ειναι και πολυ χρηστικο.

Γιατι πρεπει να την κανεις τη διαδικασια σε καθε καινουριο δικτυο που συνδεεσαι και σε μενα δεν ειμαι σιγουρος οτι δουλευει 100%.

Δε διορθωνει το "περιορισμενη συνδεσιμοτητα" απλα νομιζω δε σε αποσυνδεει μετα απο λιγο μονο του.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Το δορθώνει.

Δημιουργείς ένα νέο προορισμό και τον τον ονομάζεις όπως θες. Μεταφέρεις/αντιγράφεις όλες τις συνδέσεις σου και τον ορίζεις ως default. Αυτό ήταν. Το μόνο που έχεις να κάνεις μετά είναι να ορίσεις και τον νέο προορισμό ως προεπιλογή και για 2-3 εφαρμογές που το θέλουν χειροκίνητα, πχ χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...