Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε καρτοκινητο μην περιμένεις να δεις μεγαλύτερες ταχυτητες!

 

Βασικά,τα καρτοκινητά χρησιμοποιούν το προφίλ του wap και όχι του internet!Επίσης,και στα συμβόλαια,όταν έχεις ενεργοποιήσει το myview πάλι θα έχεις χαμηλές ταχύτητες επειδή χρησιμοποιείς wap!

 

Συμπέρασμα:όταν γίνεται χρήση του προφίλ wap,είτε από καρτοκινητό είτε από συμβόλαιο,οι ταχυτητες του hspa δικτύου είναι μειωμένες!

 

Μονο με το προφίλ Internet έχεις κανονικές ταχύτητες,το οποίο χρησιμοποιείται μόνο από συμβολαια(όπως π.χ. στα wireless internet προγράμματα).

 

Η μόνη που δε διαχωριζει wap από internet και εχει ακριβώς ίδια απόδοση και στα δύο,είναι η "κόκκινη" εταιρία!

 

Υ.Γ.:Φαντάζεσαι να έδινε η "πράσινη" και στο wap ίδιο quality of service με το Internet?? :blink: Είναι που είναι προβληματικό το δίκτυο σε πάρα πολλές περιοχές(επαρχιακές και μη),θα βλέπαμε όλοι ταχύτητες κατεβάσματος της τάξεως των 5 Kb/s...

 

Εγώ μετά τις 10 το πρωί βλέπω πολλά κολλήματα στις ταχύτητες 3G + 3.5G.Ακόμα και με GPRS είναι καλύτερες οι ταχύτητες... Εδώ και 2 μήνες μου είπαν θα το διορθώσουν και ακόμα τίποτα. Η WIND έχει καλύτερες ταχύτητες μέσω του WIND PLUS [80-100KB/Sec download, 25-34KB/Sec upload]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mα,τι να διορθώσουν;Τ'αδιόρθωτα;Ήταν που ήταν το δίκτυο ετοιμόρροπο,ήρθαν κι οι προσφορές ομιλίας...Τέλος πάντων,θα πρέπει να καταλάβει επιτέλους αυτή η εταιρία,ότι όταν ο πελάτης πληρώνει κάποια χρήματα για πραγματικό,ασύρματο Ίντερνετ,απαιτεί και κάποια αξιοπιστία..Έχω μερικές ελπίδες όσον αφορά τους Γερμανούς,ότι ενδέχεται να ασχοληθούν λίγο σοβαρότερα με το δίκτυο,αλλά πότε θα το κάνουν;;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, τώρα που είπες για γερμανούς, επειδή πολύ πρόσφατα ήμουν στο βερολίνο, δεν υπήρχε σημείο που να μην είχα 3G... +ότι επειδή η ξαδέρφη μου θα έμενε πλέον εκεί, κάναμε σύνδεση στην O2 για ασύρματο ίντερνετ πραγματικά απεριόριστο όμως και όχι σαν τις δικές μας βλακείες, με 25ευρώ το μήνα αν θυμάμαι καλά... Παιδιά όταν λέμε έτρεχε, έτρεχε!! Ότι ώρα και να έμπαινες, απ'όπου και να έμπαινες, φωτιά πήγαινε το άτιμο!!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, τώρα που είπες για γερμανούς, επειδή πολύ πρόσφατα ήμουν στο βερολίνο, δεν υπήρχε σημείο που να μην είχα 3G... +ότι επειδή η ξαδέρφη μου θα έμενε πλέον εκεί, κάναμε σύνδεση στην O2 για ασύρματο ίντερνετ πραγματικά απεριόριστο όμως και όχι σαν τις δικές μας βλακείες, με 25ευρώ το μήνα αν θυμάμαι καλά... Παιδιά όταν λέμε έτρεχε, έτρεχε!! Ότι ώρα και να έμπαινες, απ'όπου και να έμπαινες, φωτιά πήγαινε το άτιμο!!

Εδώ είναι Ελλάδα και τα πράγματα είναι διαφορετικά:p

 

Mα,τι να διορθώσουν;Τ'αδιόρθωτα;Ήταν που ήταν το δίκτυο ετοιμόρροπο,ήρθαν κι οι προσφορές ομιλίας...Τέλος πάντων,θα πρέπει να καταλάβει επιτέλους αυτή η εταιρία,ότι όταν ο πελάτης πληρώνει κάποια χρήματα για πραγματικό,ασύρματο Ίντερνετ,απαιτεί και κάποια αξιοπιστία..Έχω μερικές ελπίδες όσον αφορά τους Γερμανούς,ότι ενδέχεται να ασχοληθούν λίγο σοβαρότερα με το δίκτυο,αλλά πότε θα το κάνουν;;

 

Τότε να μην διαφημίζουν μεγάλες ταχύτητες ... Δεν έχω δει κανένα μύνημα στο φόρουμ να λέει ότι οι ταχύτητες του είναι 7.2mbps που υπόσχεται η εταιρία. Γιά ποιους Γερμανούς μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά οι διαφημίσεις λένε για ταχύτητα έως και 7.2!Αυτό σημαίνει ότι η ταχύτητα θα κυμαίνεται!Άλλωστε,τα 7.2 είναι η μεγίστη θεωρητική ταχύτητα!Αλλά υποτίθεται πως το δίκτυο την υποστηρίζει!Δε σημαίνει ότι την πιάνει κιόλας!!Όταν λέω Γερμανούς,εννοώ την Deutche Telecom!Μήπως τυχόν κάνουν κάποια αναβάθμιση στο δίκτυο κορμού..
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε σήμα, κράξτε όσους χτυπιούνται να κατέβουν οι κεραίες. Εμ θέλετε δίκτυο, εμ θέλετε και να μην υπάρχει ούτε μια κεραία κινητής τηλεφωνίας.. Ας αποφασίσουμε επιτέλους τι θέλουμε,ε;
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα στην περιπτωση της cosmote μεγαλο ρολο παιζει και η χωρητικοτητα του δικτυου.!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά η χωρητικότητα του δικτύου δεν είναι άμεσα συνυφασμένη με το πλήθος των κεραιών...?
Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά η χωρητικότητα του δικτύου δεν είναι άμεσα συνυφασμένη με το πλήθος των κεραιών...?

 

Άντε και την έβαλες την κεραία!Αν το εύρος μετάδοσης του δικτυου κορμού δεν επαρκεί για να μεταφέρει την κίνηση,πώς θα έχεις απόδοση δικτυου;Και η Κοσμοτέ έχει κάνει πολλές φορες αυτές τις βλακείες!Χωρίς να βελτιώνει τις υποδομές της κάποιες φορές,βάζει κάλυψη 3g σε μια περιοχή και το δίκτυο κορμού αναβαθμίζεται μετά από κανά 6μηνο!Ε,τότε πώς να έχει απόδοση;Επειδή έχει σημα;Ε,και;Τό'χει το σήμα,οκ,αλλά την απόδοση;

 

Υ.Γ.:Αυτό που λέω πιο πάνω περί στησιματος δικτύου,δεν εννοώ ότι το κάνει συχνά!Αλλά ότι σε κάποιες λίγες(κυρίως απομακρυσμένες περιοχές),το έχει κάνει κατά καιρούς!Φαντάζομαι πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο σε μεγαλουπόλεις,θα ήταν καταστροφικό!! :blink: Αλλά και σε περιοχές με έντονη κίνηση πλέον,δεν αποδίδει όπως κάποιους μήνες πριν!Ακόμη και με προφίλ Ίντερνετ,στην Θεσ/νίκη πολλές φορές αρνείται ακόμη και να φορτώσει απλές σλείδες,μερικών kbytes!!Απλά,έλεος!

 

Και να έλεγα ότι πληρώνουμε και λίγα χρήματα για το mobile internet,να το δεχτώ εν μέρει..Αλλά δεν μπορώ να σκάω 29 ευρώ το μήνα για τον αέρα,να βρισκομαι στο κέντρο,να χρειάζομαι πληροφορίες για κάτι άμεσα και να μην μπορώ καν να συνδεθώ!!Ή να προσπαθώ να συνεννοηθώ με κάποιον και να κλείνει η γραμμή!Τα διάβαζα από άλλους αυτά και πίστευα ότι υπερέβαλαν!Αλλά πλέον δεν αμφιβάλλω καθόλου :cry:

Link to comment
Share on other sites

8a h8ela na kano mia erwthsh sxetika me mia eidhsh pou brhka sto internet oti h cosmote prokite na gini T mobile. isxuei odws auto? an nai pote 8a ginei? euxaristw :)

Είσαι εκτός θέματος.Καλύτερα να ρωτήσεις εδώ.

Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ελπιδα οτι με την εισοδο των Γερμανων στον ΟΤΕ κατι θα αλλαξει ... και ελπιζω μεχρι να τελειωσει το συμβολαιο μου στην βοδιφον τον Ιουνιο να δω καποια κινηση μεγαλη απο την cosmote και να την κανω με ελαφρα για την Ελληνικη T-mobile...

Για να δουμε..:X

Link to comment
Share on other sites

Ας βελτιώσουν πρώτα την ποιότητα του δικτύου τους και μετά ας κάνουν όποια προσφορά θέλουν..Διότι,με τις προσφορές και την παραμέληση του δικτύου τους φτάσαμε να μην μπορούμε να κάνουμε κλήση τις ώρες αιχμής ή το Ίντερνετ να έχει ταχύτητες διψήφιες... :rolleyes: Καλές οι προσφορές,αλλά να είναι σε θέση να τις σηκώσει και το δίκτυο...Όχι να δίνουμε αβέρτα τα 100άρια και να υπολειτουργεί το δίκτυο..

 

 

Υ.Γ.:@ zerokill,

 

μην ελπίζεις για κάτι ιδιαίτερο!Ακόμη και οι υπάρχουσες προσφορές απ'όλες τις εταιρίες δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.Το μονο που ξέρουν είναι να αυξάνουν τον όγκο δεδομένων σε μια προσπάθεια να προσελκύσουν αυτούς που χρησιμοποιούν αντίστοιχα πακέτα και όχι να μειώνουν τις χρεώσεις στις κλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ'ότι φαίνεται δεν την παλεύει καθόλου το δίκτυο. Προχθές το βράδυ 15 φορές προσπαθούσα να πάρω τηλέφωνο και τελικά δεν κατάφερα... Έχω μια απορία. Γιατί 2-3 την εβδομάδα κλείνουν τις 2 κεραίες που υπάρχουν στο Βαρθολομιό Ηλείας ; [το καταλαβαίνω από την πτώση του σηματος GSM. Αυτό γίνεται τις ώρες 13:00-16:00] Υπάρχει περίπτωση να γίνεται καμιά αναβάθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ελπιδα οτι με την εισοδο των Γερμανων στον ΟΤΕ κατι θα αλλαξει ... και ελπιζω μεχρι να τελειωσει το συμβολαιο μου στην βοδιφον τον Ιουνιο να δω καποια κινηση μεγαλη απο την cosmote και να την κανω με ελαφρα για την Ελληνικη T-mobile...

Για να δουμε..:X

 

Μάλλον η αντίστροφη κίνηση θα είχε νόημα αυτή τη στιγμή :)

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

ΑΙΣΧΟΣ! Αυτο έχω να πω...

 

**Πηρα 4 φορες τηλέφωνο και ούτε ένας δεν ήταν ικανός να με βοηθήσει! Όλοι έλεγαν να κάνω τις ρυθμίσεις πού είχα κάνει ήδη 5 φορές τουλάχιστον! Και η καλύτερη απάντηση που άκουσα? Για το java προφίλ δεν έχουμε σχέση εμείς αλλά η LG(ε????, ρυθμίσεις δικτύου δεν είναι? ποια LG?) Τι να κάνω πήρα στην LG όπου έμειναν άφωνοι... και λογικό ήταν αφου είναι θέμα δικτύου...

 

**Κι άλλο ένα περιστατικό που έγινε πέρυσι και με εκνεύρισε αφάνταστα! Σαν ομιλητικό παιδάκι που είμαι είπα να ενεργοποιήσω το call them all 600. Βάζω κάρτα 9ευρώ και πάω να το ενεργοποιήσω. Στέλνω μήνυμα και φαινονται όλα καλά! παίρνω το πρώτο μου τηλ. και μετά ελέγχω κάρτα, βλέπω πως όλα όπως πρίν κάνω και ένα δεύτερο. Μετά αποφασίζω να κλέισω το τηλέφωνο!( Τα 5 ευρώ είχαν ήδη αφαιρεθεί πρίν πάρω τα τηλέφωνα) Την άλλη μέρα ελέγχω πάλι υπόλοιπο και τι άκουσα??? απο 4 και 43 --> 0.43 λεπτά! Μού ήρθε ζάλι λέω πώς έγινε αυτο? Έστειλα μνμ για να ξαναπαραγγείλω το 600 και έλεγε οτι ειναι ήδη σε χρήση! Πηρα τηλ cosmote τους είπα τι έγινε και η απαντηση? Δεν αγοράσατε ποτε το 600! Ε? επαθα πλάκα! Και ρώταω την κοπέλα "μίλησα ακριβώς 10 λεπτά! που είναι τα υπόλοιπα 5 ευρω?"

"Τα ξοδέψατε"μου απαντάει

"Πώς με 10 λεπτά ομιλίας?

"Δεν γνωρίζω"απαντά

Αυτο γινόταν για 15 λεπτα μέχτι του τα πηρα και το έκλεισα!

Ωραία εξυπηρέτηση να την χαίρονται!

 

Και απο χρεώσεις??? Άστο ας μην το συζητήσουμε!

(^'(οο)'^)
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, γενικα απο θεματα εξυπηρετησης πελατων, μην περιμενεις και πολλα απο την κοσμοτε...χιλιες φορες καλυτερα σε vodafone και wind....Εδω πολλες φορες στην κοσμοτε, αρνουνται καν να καταχωρησουν αιτημα ελεγχου χρεωσεων σε καρτοκινητα...οπως και στην περιπτωση σου...αλλου σου λενε οκ, και το κοιτανε, και εαν εχουν κανει λαθος, σε πιστωνουνε το ποσο μετα απο ενα διαστημα...
Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά η χωρητικότητα του δικτύου δεν είναι άμεσα συνυφασμένη με το πλήθος των κεραιών...?

 

Η χωρητικότητα εξαρτάται από πλήθος παραγόντων όπως

 

- πλήθος κεραιών

- εξοπλισμός κεραιών (χωρητικότητα των κεραιοσυστημάτων)

- εύρος ζώνης μετάδοσης από την κεραία στο BSC/RNC

- χωρητικότητα transcoder pool στο BSC/RNC

- εύρος ζώνης μετάδοσης από το BSC/RNC στο δίκτο κορμού

 

αλλά πρακτικά αυτό που την καθορίζει είναι τα δύο πρώτα. Βέβαια, μπορεί κάποια εταιρεία (δεν ξέρω αν όντως το έχει κάνει η Cosmote) να έχει επενδύσει πολλά σε κεραιοσυστήματα βάζοντας πολλά και δυνατά, αλλά να μην έχει από πίσω το απαιτούμενο εύρος ζώνης να τις υποστηρίξει.

 

Είναι σαν να έχεις σπίτι σου 802.11n ασύρματο δίκτυο και σύνδεση στο internet 1Mbps. Όσο και να σκιστείς, πάνω από 1Mbps δεν θα καταβάσεις, όσο γρήγορο και να είναι το ασύρματό σου δίκτυο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

στα καρτοκινητά υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης πακέτου μεταφοράς δεδομένων ιντερνετ ?(οχι wap) oπως π.χ. στα συμβολαια με τα πακέτα wireless internet..
Link to comment
Share on other sites

Η χωρητικότητα εξαρτάται από πλήθος παραγόντων όπως

 

- πλήθος κεραιών

- εξοπλισμός κεραιών (χωρητικότητα των κεραιοσυστημάτων)

- εύρος ζώνης μετάδοσης από την κεραία στο BSC/RNC

- χωρητικότητα transcoder pool στο BSC/RNC

- εύρος ζώνης μετάδοσης από το BSC/RNC στο δίκτο κορμού

 

αλλά πρακτικά αυτό που την καθορίζει είναι τα δύο πρώτα. Βέβαια, μπορεί κάποια εταιρεία (δεν ξέρω αν όντως το έχει κάνει η Cosmote) να έχει επενδύσει πολλά σε κεραιοσυστήματα βάζοντας πολλά και δυνατά, αλλά να μην έχει από πίσω το απαιτούμενο εύρος ζώνης να τις υποστηρίξει.

 

Είναι σαν να έχεις σπίτι σου 802.11n ασύρματο δίκτυο και σύνδεση στο internet 1Mbps. Όσο και να σκιστείς, πάνω από 1Mbps δεν θα καταβάσεις, όσο γρήγορο και να είναι το ασύρματό σου δίκτυο.

 

συγνώμη που γίνομαι κουραστικός με το συγκεκριμένο θέμα αλλά σε δίκτυα μεταγωγής πακέτων παίζει πολύ ρόλο το power control...Εκεί οι "τρεις περιοχές λειτουργίας" (aggressive,soft backoff,hard backoff) μετάδοσης ισχύος είναι καθοριστικές για τη χωρητικότητα του ραδιοδικτύου. Το πως γίνεται ο έλεγχος ισχύος σε τέτοια δίκτυα με αλγορίθμους PCMA-1 ή PCMA-2 τελικά καθορίζει τη χωρητικότητα πολλών χρηστών σε δίκτυα όπως αυτά της 3ης γενιάς.

Συμφωνώ ότι εξαρτάται από τα παραπάνω:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις...

για να ενεργοποιησω την βιντεοκληση εχει παραπανω κοστος?? επισης ποιο ειναι το τηλεφωνο ενργοποιησης..

 

η cosmote εχει κανενα "πακετακι" προπληρωμενου ιντερνετ με μεγιστη χρηση 20-30 mb κοστος 3-4 ευρο οπως εχουν οι (wind-vodafone)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα καλέσεις 1212 αν έχεις συμβόλαιο ή 1313 αν έχεις καρτοκινητό και θα ζητήσεις ενεργοποίηση!Δεν έχει κάποιο επιπλεόν κόστος,πέραν του τηλεφωνήματος στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.Επίσης,μπορείς να κάνεις ενεργοποίηση και μέσω του myaccount,αν έχεις λογαριασμό και να μην πάρεις καν τηλέφωνο στην εξυπηρετηση πελατών!

 

Τέλος.υπάρχει ένα πακέτο για χρήση wap,το My Web 'n' View!Κόστος 4 ευρώ κάθε μήνα και 40 δωρεάν mb όγκου δεδομένων!Για ενεργοποίηση,στέλνεις WAP στο 1333 και έπειτα θα σου έρθουν οι ρυθμίσεις!Τις αποθηκεύεις!Για τις πρώτες 15 ημέρες η υπηρεσία παρέχεται δωρεάν!Άπαξ και περάσουν οι πρώτες 15 μέρες πρέπει να μπεις στο μενού MY View(είναι η αρχική σελίδα στο προφίλ των ρυθμίσεων)και να κάνεις εκ νεόυ ενεργοποίηση της υπηρεσίας!Από κει και πέρα,ανανεώνεται αυτόματα κάθε μήνα!

Link to comment
Share on other sites

αλλά πρακτικά αυτό που την καθορίζει είναι τα δύο πρώτα. Βέβαια, μπορεί κάποια εταιρεία (δεν ξέρω αν όντως το έχει κάνει η Cosmote) να έχει επενδύσει πολλά σε κεραιοσυστήματα βάζοντας πολλά και δυνατά, αλλά να μην έχει από πίσω το απαιτούμενο εύρος ζώνης να τις υποστηρίξει.

 

 

θεωρητικα η cosmote εχει μεγαλυτερο ευρος ζωνης καθως παιζει μονη της στα 1800mhz σε αντιθεση με wind/voda που μοιραζονται τα 900mhz. το πιο πιθανο ειναι πλεον με τα what's up να εχουν πρακτητα υπερπολλαπλασιαστει τα εν λειτουργεια cosmote τις καθε περιοχης οποτε και παλι να μη φτανει το bandwith

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα η cosmote εχει μεγαλυτερο ευρος ζωνης καθως παιζει μονη της στα 1800mhz σε αντιθεση με wind/voda που μοιραζονται τα 900mhz. το πιο πιθανο ειναι πλεον με τα what's up να εχουν πρακτητα υπερπολλαπλασιαστει τα εν λειτουργεια cosmote τις καθε περιοχης οποτε και παλι να μη φτανει το bandwith

 

Θεωρητικα (αλλα και πρακτικα) έχει ιδιο ακριβως ευρος ζωνης με την Vodafone και φυσικα δεν παιζει μονη της στα 1800 (αλλα με τους αλλους 2).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...