Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ποιές επιλογές μιλάς;

Για παράδειγμα η vodafone την υπηρεσία διαθεσημότητας αριθμού την προσφέρει αλλά δεν δουλεύει, την υπηρεσία vodafone email την προσφέρει με ειδοποίηση για τα νέα email αλλά δεν δουλεύει και αν μπορέσεις και βρεις τον υπεύθυνο στο 13830, μετά από 5-6 αλλαγές υπαλλήλου και αφού δεν πέσει η γραμμή, τότε σου λένε ότι για υπηρεσίες VF live οι απαντήσεις δίνονται μέσα σε 2 εβδομάδες. Δηλαδή άστα να πάνε.

 

Εγω δεν εχω προβλημα με τις 2 υπηρεσιες. Αν θυμαμαι καλα, ενα ειχε διαμαρτυρηθει για το ενα, αλλος ενας για το αλλο. Απο που προκυπτει η γενικευση δεν το ξερω. Και εμενα 2 φορες μου απενεργοποιησαν το wireless internet easy, δεν λεω οτι το απενεργοποιουν σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H vodafone ομως εχει το απεριοριστο 99 ευρω.Για μενα παντως, δεν ξερω τι υπηρεσιες θα μπορουσε να προσφερει για να ανακαμψει απο αυτο.

 

Αν η κοσμοτε απο την αλλη εχει καλυτερο δικτυο, τοτε ισως κανω κινηση για εκει.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Για ποιές επιλογές μιλάς;

Για παράδειγμα η vodafone την υπηρεσία διαθεσημότητας αριθμού την προσφέρει αλλά δεν δουλεύει, την υπηρεσία vodafone email την προσφέρει με ειδοποίηση για τα νέα email αλλά δεν δουλεύει και αν μπορέσεις και βρεις τον υπεύθυνο στο 13830, μετά από 5-6 αλλαγές υπαλλήλου και αφού δεν πέσει η γραμμή, τότε σου λένε ότι για υπηρεσίες VF live οι απαντήσεις δίνονται μέσα σε 2 εβδομάδες. Δηλαδή άστα να πάνε.

 

ας δουμε τις διαφορες cosmote/wind καρτοκινητη. η cosmote εχει 1.bonus εισερχομενων κλησεων/μηνυματων 2. επεκταση υπολοιπου 3. 600 λεπτα με 5 ευρω 4. sms choice 5. i-mode. Αντιθέτως η wind exei 1. 9 διαφορετικα πακετα non-stop 2. sms πακετα 3. mini sms/mms πακετα 4. προγραμματα ομιλιας 5. επεκταση υπολοιπου 6. win club 7. wind sharing 8. wind ring me now 9. wind plus. Οσο αφορα στα συμβολαια ιδια περιπου ειναι.. τι προτιμας?

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

H vodafone ομως εχει το απεριοριστο 99 ευρω.Για μενα παντως, δεν ξερω τι υπηρεσιες θα μπορουσε να προσφερει για να ανακαμψει απο αυτο.

 

Αν η κοσμοτε απο την αλλη εχει καλυτερο δικτυο, τοτε ισως κανω κινηση για εκει.

 

Τι ακριβως εχει στα 99 ευρω? Δεν ξερω κατι το απεριοριστο στα 99 ευρω.

 

Το μονο απεριοριστο ειναι 29,5 και μεχρι τελος Οκτωβρη.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εχει στα 99 ευρω? Δεν ξερω κατι το απεριοριστο στα 99 ευρω.

 

Το μονο απεριοριστο ειναι 29,5 και μεχρι τελος Οκτωβρη.

 

Αθτο που λες εσυ ειναι με 5 gb οριο,καπου ειχα δει και εν απεριοριστο(το δηθεν απεριοριστο που προσφερεται με 30gb οριο) και ελεγε 99.Τωρα για καποιο λογο δεν μπορω να το βρω.

 

ας δουμε τις διαφορες cosmote/wind καρτοκινητη. η cosmote εχει 1.bonus εισερχομενων κλησεων/μηνυματων 2. επεκταση υπολοιπου 3. 600 λεπτα με 5 ευρω 4. sms choice 5. i-mode. Αντιθέτως η wind exei 1. 9 διαφορετικα πακετα non-stop 2. sms πακετα 3. mini sms/mms πακετα 4. προγραμματα ομιλιας 5. επεκταση υπολοιπου 6. win club 7. wind sharing 8. wind ring me now 9. wind plus. Οσο αφορα στα συμβολαια ιδια περιπου ειναι.. τι προτιμας?

 

Ε?Εδω ειμαστε σε θεμα 3g mobile internet,που κολλανε οι χρεωσεις της καρτοκινητης?Φιλικα...

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

sory λαθος εκανα.. αλλου ηθελα να το βαλω..... αυτο που εχω να πω ειναι οτι η cosmote ειναι no1 μονο σε καλυψη τριτης γενιας...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ας δουμε τις διαφορες cosmote/wind καρτοκινητη. η cosmote εχει 1.bonus εισερχομενων κλησεων/μηνυματων 2. επεκταση υπολοιπου 3. 600 λεπτα με 5 ευρω 4. sms choice 5. i-mode. Αντιθέτως η wind exei 1. 9 διαφορετικα πακετα non-stop 2. sms πακετα 3. mini sms/mms πακετα 4. προγραμματα ομιλιας 5. επεκταση υπολοιπου 6. win club 7. wind sharing 8. wind ring me now 9. wind plus. Οσο αφορα στα συμβολαια ιδια περιπου ειναι.. τι προτιμας?

 

Καλύτερο δίκτυο και καλύτερη συμπεριφορά από το cc διότι δεν μπορεί να σου λέει ότι το πρόβλημά σου θα το δούμε μετά από 2 εβδομάδες ή ότι την περιοχή σας δεν την καλύπτουμε ακόμα. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι το λεει μονο η συγκεκριμενη αλλα καμια δεν θα επρεπε να το λεει ακομα και αν το προβλημα το εβλεπαν μετα απο 2 εβδομαδες οπως λες...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το internet on the go student, το οποίο είναι "απεριόριστο μέχρι 30GB μέχρι τέλος σεπτεμβρίου..." Δεν είναι!!

Έχω κατεβάσει 35GB και έχω ανεβάσει άλλα 2GB, και ακόμα παίζει μια χαρά!! Έτσι το λένε για τα 30GB???

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το internet on the go student, το οποίο είναι "απεριόριστο μέχρι 30GB μέχρι τέλος σεπτεμβρίου..." Δεν είναι!!

Έχω κατεβάσει 35GB και έχω ανεβάσει άλλα 2GB, και ακόμα παίζει μια χαρά!! Έτσι το λένε για τα 30GB???

 

Γενικά τα όρια δεν ισχύουν απ'οσο ξέρω ούτε στην Cosmote ούτε στην WIND:!: Ταμπέλες είναι,αν θες τις αγνοείς :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα όρια δεν ισχύουν απ'οσο ξέρω ούτε στην Cosmote ούτε στην WIND:!: Ταμπέλες είναι,αν θες τις αγνοείς :p

 

Νομίζω πως και στις τρεις απλώς ενδέχεται να σου μειώσουν τη ταχύτητα (QoS) σε περίπτωση φορτωμένων cells. Η Vodafone τουλάχιστον αυτό κάνει και νομίζω πως και η Cosmote. Για Wind δεν ξέρω... Σίγουρα πάντως συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως και στις τρεις απλώς ενδέχεται να σου μειώσουν τη ταχύτητα (QoS) σε περίπτωση φορτωμένων cells. Η Vodafone τουλάχιστον αυτό κάνει και νομίζω πως και η Cosmote. Για Wind δεν ξέρω... Σίγουρα πάντως συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα...

 

Στην WIND είχα ακούσει για μία περίπτωση που κατέβασε 20GB σε 4 ημέρες και συνέχισε να κατεβάζει...Έγινε παρατήρηση στο χρήστη...συνέχιζε,έφθασε στα 30GB...40GB...Μετά τα υπόλοιπα του τα χρέωσαν:X Γενικά πρέπει να μη το παρατραβάς! Τα όρια υπάρχουν για να μην φορτώνεται το δίκτυο γιατί δεν έχει σχεδιαστεί κανένα δίκτυο να σηκώνει τέτοια κίνηση!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To θεωρώ αδιανόητο να του τα χρεώσουν από την δτιγμή ειδικά που στο πρόγραμμα non stop δεν υπάρχει τιμοκατάλογος για τιμή ανα ΜΒ!! Εκτός του άλλου, αν εγώ αρχίσω και κάνω υπερβολική χρήση της υπηρεσίας, προτιμώ να μου την κόψουν όταν φτάσω στο όριο, παρά να αρχίσουν να με χρεώνουν ούτε ξέρω κι εγώ πόσο!! Πάντως η cosmote, δεν μου έχει ρίξει καμία ταχύτητα μέχρι στιγμής... Τρέχει από 700ΚΒ/s και πάνω!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως και στις τρεις απλώς ενδέχεται να σου μειώσουν τη ταχύτητα (QoS) σε περίπτωση φορτωμένων cells. Η Vodafone τουλάχιστον αυτό κάνει και νομίζω πως και η Cosmote. Για Wind δεν ξέρω... Σίγουρα πάντως συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα...

 

Μονο η Vodafone το μειωνει αυτοματα σε 384 οταν φτασεις τα 30GB.

Link to comment
Share on other sites

Μονο η Vodafone το μειωνει αυτοματα σε 384 οταν φτασεις τα 30GB.

 

Kαι η wind σε χρεώνει. Με τη Cosmote ξέρει κανείς τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν βάλει cosmote internet on the go.

Όταν λένε ότι το πάγιο π.χ. για το φοιτητικό είναι 25€ τον μήνα, είναι αυτό το τελικό ποσό ή προστίθενται και άλλοι φόροι;

Πόσο έρχεται ο τελικός λογαριασμός;

Ρωτάω γιατί και στο κινητό ενώ το βασικό πάγιο για τα 300 λεπτά (επαγγελματικό) είναι 39€, ανάλογα με τον λογαριασμό μπορεί να έχει +5€ ή +10€ ειδικό φόρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

 

Με ενδιαφέρει να κάνω συμβόλαιο Internet On the Go, για να το χρησιμοποιήσω από laptop στη Λευκάδα (στη πόλη). Μήπως το έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει αν επαρκεί η κάλυψη του δικτύου και αν υπάρχουν έστω αξιοπρεπείς ταχύτητες?

 

Δεν με ενδιαφέρει να πιάνω τα πολλά mbps, η χρήση θα είναι 95% surfing - e-mails κλπ. Απλά από τις άλλες που ρώτησα, η wind είπε ότι δεν παρέχεται, η vodafone ότι θα έχω περίπου 20kB/sec, ενώ η Cosmote ότι παρέχεται χωρίς προβλήματα... Απλά φοβάμαι μην κάνω το συμβόλαιο και η υπηρεσία είναι κακή...

Link to comment
Share on other sites

το εχω δοκιμασει εγω στο λιμανι ακριβως γενικα η Λευκαδα εχει 3g αν θυμαμαι καλα κοντα στα 800κb αλλα αρκετες αποσυνδεσης κανει οπως παντου.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το student, το οποίο μου έρχεται τελική τιμή 27.40Ε Τώρα, μιας και βλέπω ότι μένεις διόνυσο, εγώ που το χρησιμοποίησα στον άγιο στέφανο, δούλευε άψογα και με ταχύτητες περίπου 700KB/s. Τώρα αυτό για τις αποσυνδέσεις που λέει ο φίλος geoge, εμένα δεν μου έχει τύχει ποτέ να αποσυνδεθεί μόνο του, και γενικότερα έχει πάρα πολύ σταθερότητα, ακόμα και με πολλά 24ωρα συνεχούς σύνδεσης!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Στην Ρόδο, όχι στην πόλη αλλά σε μεγάλο υψόμετρο (600μ) λέτε να πιάνω καλές ταχύτητες;

 

UPDATE:

Μια ακόμα απορία.

Το πάγιο που έχει στους καταλόγους του internet on the go, αναφέρεται σε ετήσιο πρόγραμμα, και περιλαμβάνει δωρεάν modem.

 

Στην περίπτωση που έχω ήδη modem (στην περίπτωσή μου κινητό με δυνατότητα σύνδεσης 3.5mbit με HSPDA), ποιό είναι το πάγιο (υποθέτω χαμηλότερο);

Μου φαίνεται αδιανόητο να μην υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα, καθώς το 3G usb stick κοστίζει 170ευρώ, δηλαδή έρχεται περίπου 13 ευρώ τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον παιδια εχω καποιες αποριες και θελω αν ειναι ευκολο να με βοηθησετε: Αυριο παραλαμβανω το Tytn 2 και σκεφτομαι να αξιοποιησω τις δυνατοτητες του οσον αφορα το HSDPA!!Εχω cosmote bussiness plus 600 και σκεφτομαι να το κατεβασω σε 400 ή 300 και να βαλω wireless internet στο κινητο!!Αυτη η σελιδα δεν μου ξεκαθαριζει αρκετα τα πραγματα http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L107_service_fullstory&path=%2FSCSDevRepository%2Fcontent%2Fel%2Fsections%2Fforyou%2Fservice%2Fservice_wireless_internet.xml&breadcrumbTitle=%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1+Wireless+Internet

Απλα να σερφαρω θελω με γρηγορη ταχυτητα, ποσα mb ή gb θα χρειαστω?Ευχαριστω προκαταβολικα σε οποιον βοηθησει:):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω λίγο κάτι.Έχω το N73 και μια σχεδόν καινούργια κάρτα What's up,στην οποία δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα το WAP.Λοιπόν,τις ρυθμίσεις τις έχω πάρει από μία εφαρμογή που έχει μέσα το N73 τον Οδηγό ρυθμίσεων.Τώρα το κινητό μου έχει δημιουργήσει τρία σημεία πρόσβασης,Cosmote GPRS,Cosmote internet και Cosmote MMS.

 

Μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά έχουν τα δύο πρώτα σημεία πρόσβασης;Μήπως το πρώτο είναι για WAP και το δεύτερο είναι για Web;

 

Και κάτι άλλο,όταν στείλο μήνυμα για να μου ενεργοποιήσουν το WAP,αν θυμάμαι καλά,θα μου στείλουν και ρυθμίσεις.Να τις αποθηκεύσω ή δεν χρειάζεται αφού τις έχω ήδη πάρει με τον τρόπο που είπα παραπάνω;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

με το cosmote internet δεν συνδεεται το κινητο μου μονο με το αλλο καλυτερα να στειλεις μηνυμα και να τις αποθηκευσεις γιατι αν ειναι παλιες οι ρυθμισεις (πριν το cosmote my view) ισως να μην λειτουργουν...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...