Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως με το HD Voice της COSMOTE , η ποιότητα της επικοινωνίας είναι πραγματικά ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΗ . Το έχω δοκιμάσει αυτό . Μοναδικές προϋποθέσεις είναι τα 2 κινητά να βρίσκονται σε 3G ή 4G δίκτυο και να υποστηρίζουν το ΗD VOICE οι 2 συσκευές .

 

Η Vodafone λογικά ΔΕΝ έχει κάτι αντίστοιχο , επειδή οι κλήσεις στην Vodafone έχουν ΠΟΛΥ καλή ποιότητα επικοινωνίας .

Edited by SUMMER_2000
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ HD κλήσης Cosmote και απλής κλήσης από οποιοδήποτε άλλο δίκτυο, όσων αφορά την ποιότητα.Αυτή είναι ανάλογη με Skype/Viber. Βέβαια αν έχει κανείς καλό σήμα για Internet μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτά τα προγράμματα για κλήση οπότε να μην τον νοιάζει αν είναι cosmote ή όχι... Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ΔΕΝ ήμουνα σίγουρος (αν και πόσα) MB χρεώνουν οι google maps . Όσες φορές πάντως έχω μπει , ΔΕΝ με χρεώνει MB μόλις βγαίνω από τους χάρτες , αλλά μετά από περίπου 10 λεπτά . Δεν ξέρω/ήξερα όμως (μετά το 10λεπτο) αν τα MB που είδα ότι καταναλώθηκαν , προέρχονταν από τους google maps ή από άλλες εφαρμογές που είχα ανοιχτές , εκείνη την στιγμή . Λογικά απο τους χάρτες θα ήταν .

 

ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ σε πείραξε που ρώτησα ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! Αν είναι δυνατόν ............

 

Φίλε μου άκουσε με λίγο....

Εγώ σου είπα να βάλεις μετρητή δεδομένων (αν σε ενδιαφέρει να σου πω 2 αξιόπιστες εφαρμογές) για να βλέπεις on real time την κατανάλωση σου και όχι μετά από το 10λεπτο που θέλει η εταιρεία για να περάσει την κατανάλωση σου.

Οι μετρητές αυτοί σου λένε κ όλας πιο πρόγραμμα καταναλώνει τα δεδομένα σου. Οπότε εγώ στην είπα τη λύση στο θέμα σου. Εσύ δε με κατάλαβες αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το HD Voice της COSMOTE , η ποιότητα της επικοινωνίας είναι πραγματικά ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΗ . Το έχω δοκιμάσει αυτό . Μοναδικές προϋποθέσεις είναι τα 2 κινητά να βρίσκονται σε 3G ή 4G δίκτυο και να υποστηρίζουν το ΗD VOICE οι 2 συσκευές .

 

Η Vodafone λογικά ΔΕΝ έχει κάτι αντίστοιχο , επειδή οι κλήσεις στην Vodafone έχουν ΠΟΛΥ καλή ποιότητα επικοινωνίας .

 

Οταν ισχυουν οι προϋποθεσεις για HD Voice κληση η διαφορα ειναι μεγαλη. Δεν συγκρινεται με κατι αλλο, με καμια αλλη εταιρια.

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κάνεις κάτοχος Note 4 και με Cosmote, στην περιοχή του κέντρου της Θεσσαλονίκης κυρίως στην Έκθεση κοντά τελευταία μου βγάζει 4G+..
Link to comment
Share on other sites

Στον Βόλο και στην Λάρισα , λέτε να αργήσει πολύ να έρθει το 4G+ από τα 2 δίκτυα ? Το καλοκαίρι πιστεύετε θα έχει έρθει ?
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι και σήμερα , πίστευα πως η Wind είχε το καλύτερο , (το πιο γρήγορο , εννοώ) GPRS και EDGE . Αλλά τελικά , διαπιστώνω πως το γρηγορότερο GPRS + EDGE , το έχει η COSMOTE , όπως άλλωστε και το πιο γρήγορο Η+ και 4G . (Για το 4G+ , δεν ξέρω ακόμα) .

 

Σήμερα βρέθηκα και πάλι στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου και είχα το κινητό μου κλειδωμένο στο GSM . Οι σελίδες φόρτωναν με Ε πάντα , πολύ γρήγορα ειλικρινά σας μιλάω . Όπως είχε πει και ένας φίλος εδώ στο forum παλιά , ήταν κάτι σχεδόν σαν "ψευτο 3G απλό" . Σε κάποια φάση μου έβγαλε (μόνο) για 2 λεπτά ακριβώς , και σκέτο G . Και με απλό GPRS , οι σελίδες φόρτωναν αρκετά γρήγορα , δεν το περίμενα πραγματικά .

 

Και στην πλατεία Βικτωρίας στην Αθήνα (πάνω από τον σταθμό του ηλεκτρικού του ΗΣΑΠ) που πήγα την Παρασκευή και έκανα μετρήσεις , η COSMOTE είναι πάρα πολύ γρήγορη με το Η+ και το 4G . (και με το EDGE) . Εκεί βρίσκεται και το πολυόροφο κτίριο του ΟΤΕ με τις πολλές κεραίες .

 

Φαίνεται τελικά , πως η COSMOTE , έχει κάνει πολύ καλή δουλειά . (Ειδικά τα τελευταία 2-3 χρόνια) .

 

Μπράβο στην COSMOTE από μένα .

Edited by SUMMER_2000
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι και σήμερα , πίστευα πως η Wind είχε το καλύτερο , (το πιο γρήγορο , εννοώ) GPRS και EDGE . Αλλά τελικά , διαπιστώνω πως το γρηγορότερο GPRS + EDGE , το έχει η COSMOTE , όπως άλλωστε και το πιο γρήγορο Η+ και 4G . (Για το 4G+ , δεν ξέρω ακόμα .

Αν δεν ξέρεις τι τα γράφεις όλα αυτά στην υπογραφή σου;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά , θα πρέπει να παρέχει και το πιο γρήγορο 4G+ . Δεν το δοκίμασα ακόμα , δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το καταλάβεις . Γι' αυτό δεν ξέρω . Μόνο 4G χρησιμοποιώ , προς το παρών .

 

Πιστεύω να συμφωνείς με την υπογραφή μου .

Edited by SUMMER_2000
Link to comment
Share on other sites

Λογικά , θα πρέπει να παρέχει και το πιο γρήγορο 4G+ . Δεν το δοκίμασα ακόμα , δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το καταλάβεις . Γι' αυτό δεν ξέρω . Μόνο 4G χρησιμοποιώ , προς το παρών .

 

Πιστεύω να συμφωνείς με την υπογραφή μου .

Συμφωνώ 100%;)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ με τίποτα να πιάσω 4g στο κινητό.στην κοσμοτέ μου λένε ειναι ον το 4g, μέχρι 4g κάρτα πήρα και πάλι τίποτα.κινητό έχω g3 με cm12, αλλά ούτε με άλλη ρομ έπαιξε.για δώστε καμιά ιδέα και εδώ μπας και βγάλουμε άκρη

 

υγ, άκυρο το βρήκα, δεν υπάρχει 4g στα τρίκαλα από καμία εταιρία.τραγικό

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο Κατερίνης 78Mbps στο speedtest.net app. Σε σχέση με τη Voda δε ξέρω τί κάνει, αλλά η Wind είναι ανύπαρκτη στην κάλυψη 3G στο νομό Πιερίας.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

υγ, άκυρο το βρήκα, δεν υπάρχει 4g στα τρίκαλα από καμία εταιρία.τραγικό

 

Εδώ δείχνει ότι στα Τρίκαλα έχει 4G δίκτυο η cosmote….

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δείχνει ότι στα Τρίκαλα έχει 4G δίκτυο η cosmote….

 

δεν ανοίγει το λινκ

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

δεν ανοίγει το λινκ

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HNMS/section/4G

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

δεν ανοίγει το λινκ

 

Yπάρχει και από Vodafone και από Cosmote κάλυψη 4G στα Τρίκαλα, από πέρυσι ήδη

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινό speedtest στο χιονοδρομικό Καλαβρύτων. :X

 

Σε σημειο οπου ο κοσμος υπαρχει κυριως χειμωνα ..... ωραια η Cosmote φαινεται οτι πηρε φορα για τα καλα.

Link to comment
Share on other sites

έκανα δοκιμή και μίλησα και με κοσμοτέ, σε ελάχιστα σημεία εντελώς στο κέντρο έχει μόνο
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Φτηνη ομιλια με wind μην θες και γρηγορο ιντερνετ .... οτι πληρωνεις παιρνεις λεει μια παροιμια.

Ουτε συγκρινονται και οι 2 σε υποδομες δικτυο κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

έκανα δοκιμή και μίλησα και με κοσμοτέ, σε ελάχιστα σημεία εντελώς στο κέντρο έχει μόνο

 

Για ποια περιοχή μιλάς ?

 

Μάλλον για τα Τρίκαλα εννοείς . Θα πάω την Κυριακή στα Τρίκαλα να δω

.

 

Αποκλείεται να ΜΗΝ υπάρχει 4G από την COSMOTE , (έστω και στο κέντρο) , στην Κεντρική Πλατεία των Τρικάλων , την Ηρώων Πολυτεχνείου .

Edited by SUMMER_2000
Link to comment
Share on other sites

Για ποια περιοχή μιλάς ?

 

Μάλλον για τα Τρίκαλα εννοείς . Θα πάω την Κυριακή στα Τρίκαλα να δω

.

 

Αποκλείεται να ΜΗΝ υπάρχει 4G από την COSMOTE , (έστω και στο κέντρο) , στην Κεντρική Πλατεία των Τρικάλων , την Ηρώων Πολυτεχνείου .

 

μόνο στο κέντρο των τρικάλων έχει, σε κάποιες οδούς, μου το είπαν στο τηλ και το δοκίμασα κιόλας.είναι αθλια η κάλυψη 4g στα τρίκαλα.τι να το κάνω να έχει σε 2 σημεία στο κέντρο και αυτό μόνο εξωτερικά?να πάω να στηθώ στην πλατεία για να πιάσω 4g?

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...