Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα

 

εχω ενα samsung galaxy s και εχω 100mb internet το μηνα,το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν μου ανοιγει τις εφαρμογες που θελον νετ παρα μονο ιστοσελιδες,ειναι φυσιολογικο αυτο μπορω να κανω κατι??

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς το apn της Cosmote για Blackberry (BIS);

 

Τα Blackberry παίρνουν αυτόματα τις ρυθμίσεις τους, με τη προϋπόθεση ότι θα έχει λειτουργήσει τουλάχιστον μια φορά η υπηρεσία blackberry και δεν θα έχουν διαγραφεί οι ρυθμίσεις.

 

καλησπερα

 

εχω ενα samsung galaxy s και εχω 100mb internet το μηνα,το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν μου ανοιγει τις εφαρμογες που θελον νετ παρα μονο ιστοσελιδες,ειναι φυσιολογικο αυτο μπορω να κανω κατι??

 

Στα προφίλ Internet, πρέπει να έχεις επιλεγμένο το cosmote gprs. Επέλεξε το cosmote internet.

Edited by moment_v
Χρησιμοποίησε την πολλαπλή παράθεση
Link to comment
Share on other sites

Στο 3G γίνεται κανονικότατα να κάνεις κλήση παράλληλα με κίνηση δεδομένων...

Γι' αυτό άλλωστε λέγεται και 3G! (χοντρικά, 1G -> μόνο κλήση φωνής, 2G -> κλήση φωνής και sms, 3G -> κλήση φωνής, sms και πακέτα δεδομένων)

 

Αυτό παίζει σε όλες τις εταιρίες... Το μόνο που ίσχυε παλιότερα, ήταν ότι σε δίκτυα HSDPA το κινητό μεταπηδούσε στο απλό WCDMA κατά την διάρκεια την κλήσεις, δίνοντάς σου ταχύτητες μέχρι και 384kbps. Μόλις τερμάτιζε η κλήση, ξαναγύριζε στο HSDPA δίνοντάς σου το μέγιστο της ταχύτητας που μπορούσες να πάρεις.

Πλέον, αυτό δεν γίνεται και η σύνδεση παραμένει σε HSPA και κατά την διάρκεια της κλήσης. (Τουλάχιστον σε Vodafone και Cosmote που έχω κοιτάξει)

 

ok από ότι κατάλαβα σε πετούσε στο 2g όταν έκανες κλήση και μετά σε πέταγε στο 3G. Ωραία προφανώς θα ισχύει και στην γουίντ.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Στα προφίλ Internet, πρέπει να έχεις επιλεγμένο το cosmote gprs. Επέλεξε το cosmote internet.

σε ευχαριστω,θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες?το μονο που καταφερα να βρω ειναι cosmote wap και δεν μου δινει καποια αλλη επιλογη

 

σε ευχαριστω,θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες?το μονο που καταφερα να βρω ειναι cosmote wap και δεν μου δινει καποια αλλη επιλογη

 

ακυρο προς το παρων:D

μιλησα με την cosmote ,μου παν οτι πρεπει να μου στειλουν τις ρυθμισεις με εμαιλ η φαχ δεν τις εχουν σε γραπτο μηνυμα ,αλλες ρυθμισεις το cosmote wap αλλες τοcosmote internet.ελπιζω να βρω ακρη

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση!
Link to comment
Share on other sites

Τα Blackberry παίρνουν αυτόματα τις ρυθμίσεις τους, με τη προϋπόθεση ότι θα έχει λειτουργήσει τουλάχιστον μια φορά η υπηρεσία blackberry και δεν θα έχουν διαγραφεί οι ρυθμίσεις.

 

Το λέω γιατί θα αγοράσω ένα samsung galaxy s και θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω για λίγες μέρες, μέχρι να αλλάξω πρόγραμμα, με το BIS που έχω. Ξέρω ότι ορισμένες λειτουργίες δεν θα υποστηρίζονται, απλά χρειάζομαι τα δεδομένα του data plan! Ξέρετε αν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μου ρθαν οι ρυθμισεις και επιτελους δουλευουν ολα μια χαρα:D

τα βαζω και δω μηπως τα χρειαστει κανενας,εαν ειναι λαθος μερος να με συγχωρειτε.

 

 

Για να ορίσετε ένα νέο APN (Σημείο Πρόσβασης), πιέστε HOME  MENU και αγγίξτε το Settings  Wireless Connection.

1. Μετακινήστε την οθόνη προς τα κάτω και αγγίξτε το Mobile Networks και στη συνέχεια, το Access Point Names.

2. Πιέστε MENU, αγγίξτε το NEW APN και ενεργοποιήστε το πληκτρολόγιο της συσκευής.

3. Στην οθόνη "Edit Access Point", αγγίξτε κάθε μία από τις παρακάτω παραμέτρους για να ορίσετε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις και στη συνέχεια πιέστε ΟΚ για να αποθηκευτούν:

 

 Name: Πληκτρολογείτε COSMOTE Internet

 APN: Πληκτρολογείτε internet

 Proxy: το αφήνετε κενό

 Port: το αφήνετε κενό

 Username: το αφήνετε κενό

 Password: το αφήνετε κενό

 Server: το αφήνετε κενό

 MMSC: το αφήνετε κενό

 MMSC το αφήνετε κενό

 MMS Port: το αφήνετε κενό

 MCC:202(προκαθορισμένη τιμή)

 NMC:01(προκαθορισμένη τιμή)

 APN type: το αφήνετε στην προκαθορισμένη τιμή

 

 

4. Για να αποθηκευτούν τα παραπάνω πιέστε ΜΕΝU και αγγίξτε το SAVE.

Link to comment
Share on other sites

ok από ότι κατάλαβα σε πετούσε στο 2g όταν έκανες κλήση και μετά σε πέταγε στο 3G. Ωραία προφανώς θα ισχύει και στην γουίντ.

 

Όχι... Παρέμενε στο 3G, όμως έπεφτε σε χαμηλότερη ταχύτητα μεταγωγής δεδομένων. Το WCDMA υποστηρίζει ταχύτητες έως 384kbps, ενώ το HSPA μέχρι 42,2Mbps.

Στην Wind, παίζει να πέφτει ακόμα σε WCDMA επειδή γενικά το 3G δίκτυό τους το έχουν αφήσει στην... μοίρα του!

 

Μπορείς να το τσεκάρεις αυτό, βάζοντας το κινητό σου να κατεβάσει κάποιο αρχείο, και μόλις αρχίσει και βλέπεις την ταχύτητα που κατεβάζεις, να δοκιμάσεις να πάρεις τηλέφωνο και να δείς αν θα πέσει μέσα στα όρια των 45-50KB/s

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εχω 60MB απο το whats up

Μπορω να συνδεσω το κινητο στο laptop σαν modem και να εχω το ιντερνετ εκει ?

(To κινητο LG kc550 δεν εχει wifi)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μεν, αλλά τα 60Mb δεν φτανουν ούτε για "ζήτω" σε υπολογιστή. Γιατί δεν αγοράζεις 2-3 πακετάκια των 500Mb με 5€ το καθένα και μετά να τα "συντηρείς" αγοράζοντας 60άρια ( γιατί τα 500άρια θα ισχύουν μέχρι το τέλος του μήνα )? Πάντως, ναι. Μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο με τη προϋπόθεση ότι το κινητό σου μπορεί να λειτουργήσει σαν modem σε υπολογιστή ( με καλώδιο ή μέσω Bluetooth ). Θα πρότεινα να καλούσες στην εξυπηρέτηση πελατών για να σε φέρουν σε επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα και να σε καθοδηγούσε στις ρυθμίσεις που θα έπρεπε να έκανες.
Link to comment
Share on other sites

με το αναλογο pc suite της lg θα γινεται, πιστευω

 

καλησπέρα εγώ το δοκίμασα με συσκευή νοκια με την κοσμοτε και με την vodafone βάζοντας το κινητό σε 3g και η ταχύτητα πήγαινε σαν κότα γύρω στα 300kbs μου έβγαζε όταν έκανα ελενχο ταχύτητας πολύ σπαστικο πάντως από το ολότελα κάτι είναι και αυτό. Ρώτησα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών μόνο στην κοσμοτε εάν μπορώ να ποιαςω καλύτερη ταχύτητα και μου είπανε όχι μόνο εάν πάρω καρτοιντερνετ . Εάν το έχει δοκιμάσει κανένας να το κάνει και να έχει πετύχει καλύτερη σύνδεση ας μου πει τι πρέπει να κάνω προφανώς θα φταει και η συσκευή εγώ το δοκίμασα βάζοντας το κινητό νοκια 6500ς ως μόντεμ με τον υπολογιστή.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

εγω συνδεα το νοκια 3250 μετο λαπτοπ και απλα σερφαρα. μονο τα βασικα δηλαδη. και δεν ειναι 3g η συσκευη. ταχυτητα τραγικη.

ειχα q με 100mb/μηνα απο προσφορα.

 

στο 6500 εχεις σημα 3g?

Link to comment
Share on other sites

εγω συνδεα το νοκια 3250 μετο λαπτοπ και απλα σερφαρα. μονο τα βασικα δηλαδη. και δεν ειναι 3g η συσκευη. ταχυτητα τραγικη.

ειχα q με 100mb/μηνα απο προσφορα.

 

στο 6500 εχεις σημα 3g?

ναι στο νοκια 6500slide που το δοκίμασα είχα βάλει μόνο το 3g και μπήκα φαντάσου... Άλλος τρόπος για να μπούμε με καλύτερη ταχύτητα δεν υπάρχει; εκτός από την λύση του καρτοίντερνετ

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

ναι, 3g μπορει να ρυθμισες, αλλα στην περιοχη υπηρχε σημα 3g?

 

ναι είχε 3/4 δηλαδή σχεδόν φουλ. Εξάλλου εάν δεν είχε 3G σήμα δεν θα μπορούσα να συνδεθώ καθόλου διότι είχα βάλει το κινητό αποκλειστικά στο 3G και όχι στην διπλή λειτουργία.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Το internet on the go με κάρτα, χρησιμοποιεί το ίδιο δίκτυο και τις ίδιες ρυθμίσεις τόσο με το internet on the go συμβολαίου, όσο και με τις παροχές Internet on the phone, ακόμα και wap advanced. Άρα, όποιος σου είπε να πάρεις iotg με κάρτα, μάλλον δεν κατάλαβε τι του ζήτησες ή έχει θεοποιήσει το σχετικό πρόγραμμα.

Μπορεί επίσης να βλέπεις δυνατό σήμα ( κι εγώ βλέπω HSPA 4 μπάρες σε iotg unlimited ), αλλά η τελική ταχύτητα περιορίζεται ανάλογα τη κίνηση που σημειώνεται στη περιοχή σου ( και απο τον εξοπλισμό σου φυσικά, δηλαδή τις ταχύτητες που μπορεί να υποστηρίξει το κινητό / modem σου.

 

edit: Σε σχέση με το wap, χρησιμοποιεί το ίδιο δίκτυο ( 3G ), αλλά όχι τις ίδιες ρυθμίσεις και δεν γίνεται χρήση των ίδιων υπηρεσιών ( χρήση του wap σε iotg, οδηγεί σε χρεώσεις ανεξαρτήτως διαθέσιμου όγκου δεδομένων ).

Link to comment
Share on other sites

Το Ping 131ms θεωρείται καλό για mobile internet; Μπορείς να χρησιμοποιήσεις voip με τέτοιο ping;
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα με την ερωτηση υπολοιπου;δηλαδη το ΕΥ που στελνουμε στο 1256.απο χθες στα απαντητικα μηνυματα μου δειχνει μονο το υπολοιπο κλησεων για τα δικτυα εκτος cosmote.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Με μια γραμμή επιπλέον σήμα : http://www.speedtest.net/result/1239141572.png

Link to comment
Share on other sites

Με skype μια χαρά μιλάς.

 

Θύμησέ μου σε παρακαλώ η cosmote Κλειδώνει το voip;

thanks

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Με μια γραμμή επιπλέον σήμα : http://www.speedtest.net/result/1239141572.png

 

Δηλαδή, όταν κατεβάζεις αρχείο στο κατεβάζει με ταχύτητα 640+ KB/sec; :rolleyes:

Γιατί μόνο έτσι έχει αξία αυτή η μέτρηση.

Αν ναι, τότε μπράβο στην Cosmote που κατάφερε σε μια περιοχή να έχει τέτοια ταχύτητα:p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, όταν κατεβάζεις αρχείο στο κατεβάζει με ταχύτητα 640+ KB/sec; :rolleyes:

Γιατί μόνο έτσι έχει αξία αυτή η μέτρηση.

Αν ναι, τότε μπράβο στην Cosmote που κατάφερε σε μια περιοχή να έχει τέτοια ταχύτητα:p

 

Μέχρι 710ΚΒ/Sec κατεβάζω στην καλύτερη... Σε ώρες αιχμής το πολύ 450-500KB/Sec . Ομολογώ πως ποτέ δεν περίμενα τέτοια βελτίωση από την Cosmote (τουλάχιστον στην περιοχή μου). :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...