Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τοσο καλη ειναι η καλυψη της cosmote σε 3G ε; Μαλιστα...προχθες ειπα να κανω βιντεοκληση με ενα φιλο απο Κατερινη (vodafone εχει) και οταν μου ειπε πως δεν ειχε σημα 3G νομιζα οτι μου εκανε πλακα :wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένα μπράβο και από μένα στην Cosmote που δεν ξέρει που να βάλει umts. Γιατί όπως και να το κάνουμε, πιο χρήσιμο είναι να έχεις έξω από τον Δομοκό, παρά στην Αθήνα.

 

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα,στην Πρωτεύουσα.

 

Όμως το γεγονός,πως οι ΤIM/Vodafone θεωρούνται ελαφρώς καλύτερες στην UMTS κάλυψή τους στην Πρωτεύουσα,επιβεβαιώνεται.Αυτό δεν σημαίνει όμως,ότι η UMTS κάλυψη της Cosmote στην Αθήνα,δεν είναι αξιόπιστη και κυρίως ιδιαίτερα επεκτασμένη ... Ας μας πουν και αλλοι φιλοι,αν αντιμετωπιζουν προβληματα με το 3G δικτυο της Cosmote,στην Αθηνα ή όχι ...

Τοσο καλη ειναι η καλυψη της cosmote σε 3G ε; Μαλιστα...προχθες ειπα να κανω βιντεοκληση με ενα φιλο απο Κατερινη (vodafone εχει) και οταν μου ειπε πως δεν ειχε σημα 3G νομιζα οτι μου εκανε πλακα :wacko:

 

Η πόλη της Κατερίνης καλύπτεται-(στην παρούσα φάση),MONO από Cosmote 3G.-ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ TIM/Vodafone 3G.

 

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πουν και αλλοι φιλοι,αν αντιμετωπιζουν προβληματα με το 3G δικτυο της Cosmote,στην Αθηνα ή όχι ...

 

Εγώ γιατί ενώ έχω 3G στο σπίτι μου με cosmote, δε γυρίζει μόνο του το τηλέφωνο?

Όταν το κλειδώνω σε UMTS, μου χτυπάει -80dBm!!! (48% σήμα)

Όταν όμως το αφήνω dual mode, δεν γυρνάει ποτέ!!

Ακόμα, θα ήθελα να πω ότι σχετικά με τις μετρήσεις, η αναζήτηση δικτύου δεν είναι η πλέον αξιόπιστη γιατί τις περισσότερες φορές βγάζει πλασματικό σήμα. Για παράδειγμα, πρίν 2 χρόνια που είχα πάει Ναύπακτο ενώ μου έβγαζε ότι είχε 3G στην αναζήτηση, όταν το άφηνα στο dual mode, αλλά ακόμα και όταν το κλείδωνα, 3G δεν είχα. Έτσι, όταν πήρα τηλ στο cc, μου είπαν ότι δεν έχει εγκατασταθεί 3G στη Ναύπακτο, και ότι το σήμα που βλέπω στην αναζήτηση, είναι πλασματικό και έρχεται από την Πάτρα...:ninja:

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί ενώ έχω 3G στο σπίτι μου με cosmote, δε γυρίζει μόνο του το τηλέφωνο?

Όταν το κλειδώνω σε UMTS, μου χτυπάει -80dBm!!! (48% σήμα)

Όταν όμως το αφήνω dual mode, δεν γυρνάει ποτέ!!

Ακόμα, θα ήθελα να πω ότι σχετικά με τις μετρήσεις, η αναζήτηση δικτύου δεν είναι η πλέον αξιόπιστη γιατί τις περισσότερες φορές βγάζει πλασματικό σήμα. Για παράδειγμα, πρίν 2 χρόνια που είχα πάει Ναύπακτο ενώ μου έβγαζε ότι είχε 3G στην αναζήτηση, όταν το άφηνα στο dual mode, αλλά ακόμα και όταν το κλείδωνα, 3G δεν είχα. Έτσι, όταν πήρα τηλ στο cc, μου είπαν ότι δεν έχει εγκατασταθεί 3G στη Ναύπακτο, και ότι το σήμα που βλέπω στην αναζήτηση, είναι πλασματικό και έρχεται από την Πάτρα...:ninja:

 

Γενικά και στο Βόλο έχει ποσοστά πλασματικού σήματος η ΚΟΣΜΟΤΕ αλλά είναι η πιο αξιόπιστη γενικά...Σπάνια να μη μπορείς να πάρεις τηλέφωνο από 3η γενιά(πρέπει να είσαι πολύ gadem)

Ωστόσο το -80dBm σε 3g δεν είναι μόνο 48% αλλά 100%*100%*100%....μιλάμε για πολύ δυνατό σήμα,κάποιο λάθος κάνει το νετμονιτορ σου:!: Βασικά κάτω από -96dBm είναι τέρμα το σήμα σε UMTS!

Για τη Ναύπακτο μπορεί να συμβαίνει αυτό που σου είπε η εξ.πελατών.Και στο Πήλιο συμβαίνει κάποιες φορές(έρχεται από Βόλο σήμα) αλλά μπορείς να πάρεις τηλέφωνο κάποιες φορές...

Σε κάλυψη 3ης γενιάς η ΚΟΣΜΟΤΕ είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΑ αυτή τη στιγμή.Στην Αθήνα πάσχει αρκετά αλλά πάλι πάει "για επαρχία"...Γνωστή και πετυχημένη η συνταγή!

Στην Κατερίνη γιατί να εγκαταστήσουν οι άλλες δίκτυο 3ης γενιάς; Για να ξηλωθεί την άλλη μέρα;:blink: Δεν είναι μόνο να πουν "πάμε να βάλουμε μια κεραία 3ης γενιάς",χρειάζεται σχεδιασμό και κόστος χρόνου...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτο ειναι γνωστο πως συμβαινουν;)!

Το θεμα ειναι να γινουν ουσιαστηκες κινησεις απο τις εταιριες!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ωραία με τη κάλυψη του 3g αλλά ρε παιδιά εδώ δεν 2 g κάλυψη στο μετρό σ όλη τη διαδρομή το 3g μας μάρανε…Για να μην αναφέρω τις ακάλυπτες περιοχές στη θάλασσα με κενά τόσο στο 2 όσο και 2,5g δίκτυο …Εδώ μέσα στο σπίτι του κολλητού μου στη Βούλα δε πιάνει .Καλό και άγιο το 3g αλλά υπάρχουν ακόμα αρκετά κενά !

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Ma ta kena de prokeita na stamathsoun na uparxoun!

Auto loipon den tha prepe na einai troxopedi sto 3g;)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ωραία με τη κάλυψη του 3g αλλά ρε παιδιά εδώ δεν 2 g κάλυψη στο μετρό σ όλη τη διαδρομή το 3g μας μάρανε…Για να μην αναφέρω τις ακάλυπτες περιοχές στη θάλασσα με κενά τόσο στο 2 όσο και 2,5g δίκτυο …Εδώ μέσα στο σπίτι του κολλητού μου στη Βούλα δε πιάνει .Καλό και άγιο το 3g αλλά υπάρχουν ακόμα αρκετά κενά !

 

όσον αφορά το μετρό νομίζω ότι η ιδιοκτησία του μετρό δεν αφήνει να τοποθετηθούν μίκρο κατά μήκος της διαδρομής,οι εταιρίες σαφώς και θέλουν να καλύψουν την υπόγεια διαδρομή και όχι μόνο τους σταθμούς...

Από εκεί και πέρα στην Αθήνα δεν είναι μόνο η Βούλα που κάποια εταιρία δε πιάνει καλά αλλά για πολλές περιοχές(Ζωγράφου,Αμπελόκηποι κτλ)όπου οι εταιρίες έχουν τις τρυπούλες τους:mad:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το μετρό νομίζω ότι η ιδιοκτησία του μετρό δεν αφήνει να τοποθετηθούν μίκρο κατά μήκος της διαδρομής,οι εταιρίες σαφώς και θέλουν να καλύψουν την υπόγεια διαδρομή και όχι μόνο τους σταθμούς...

Από εκεί και πέρα στην Αθήνα δεν είναι μόνο η Βούλα που κάποια εταιρία δε πιάνει καλά αλλά για πολλές περιοχές(Ζωγράφου,Αμπελόκηποι κτλ)όπου οι εταιρίες έχουν τις τρυπούλες τους:mad:

 

Για τις περιοχες που αναφερεις mixtri νομιζω οτι οφειλεται στο κλεισιμο των σταθμων στο Ελληνικο. Διαμαρτυριες κατοικων η αιτια.

Link to comment
Share on other sites

Για τις περιοχες που αναφερεις mixtri νομιζω οτι οφειλεται στο κλεισιμο των σταθμων στο Ελληνικο. Διαμαρτυριες κατοικων η αιτια.

 

δεν έχουν σχέση με Ελληνικό...αλλά και το Ελληνικό έχει πρόβλημα(εκεί η ΚΟΣΜΟΤΕ δεν έχει,για αυτό δεν την ανέφερα την περιοχή)

Και ένας φίλος μου στη Ζωγράφου μόνο με ΤΙΜ έχει σήμα στο σπίτι του(και όχι ότι καλύτερο,ένα 1800άρι κανάλι -83dBm του δίνει...) Και η ΤΙΜ έχει κάτι τρυπάρες στη Ζωγράφου για να μη παρεξηγηθούμε...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουν σχέση με Ελληνικό...αλλά και το Ελληνικό έχει πρόβλημα(εκεί η ΚΟΣΜΟΤΕ δεν έχει,για αυτό δεν την ανέφερα την περιοχή)

Και ένας φίλος μου στη Ζωγράφου μόνο με ΤΙΜ έχει σήμα στο σπίτι του(και όχι ότι καλύτερο,ένα 1800άρι κανάλι -83dBm του δίνει...) Και η ΤΙΜ έχει κάτι τρυπάρες στη Ζωγράφου για να μη παρεξηγηθούμε...

 

Απ οτι εχω μαθει, προσφατα υπαρχει ανοικοδομηση σε υψος στη συγκεκριμενη περιοχη λογω εδαφους και ετσι τα προβληματα θα μεγαλωσουν! Αυτο που χρειαζεται ειναι σταθμοι μεσα στην περιοχη! Με λιγα λογια θα υπαρξουν προβληματα αντιστοιχα της Κυψελης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mixtri, όταν όμως κλειδώνω το κινητό μου σε 3G, το σήμα είναι full!!

Kαι ας πούμε ότι κάνει λάθος το netmonitor. Κάνει λάθος και στο 6630? και στο Ν70? ακόμα και στο Ν73 ενός φίλου μου???

Είναι πολύ περίεργο αλλά να υπάρχει τέτοια κάλυψη (πράγμα που μου έχουν πεί και από την cosmote) και να μην γυρνάει το κινητό σε 3G, μου φαίνεται πολύ περίεργο...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Φιλε mixtri, όταν όμως κλειδώνω το κινητό μου σε 3G, το σήμα είναι full!!

Kαι ας πούμε ότι κάνει λάθος το netmonitor. Κάνει λάθος και στο 6630? και στο Ν70? ακόμα και στο Ν73 ενός φίλου μου???

Είναι πολύ περίεργο αλλά να υπάρχει τέτοια κάλυψη (πράγμα που μου έχουν πεί και από την cosmote) και να μην γυρνάει το κινητό σε 3G, μου φαίνεται πολύ περίεργο...

 

το νετμονιτορ δε κάνει λάθος...η ποσοστιαία αντιστοίχιση είναι λανθασμένη,το -80dBm δεν αντιστοιχεί σε 50%(τότε πάνω από 50% δε θα πήγαινες ποτέ...)αλλά σε 100%,αυτό σου έλεγα.

Η κάλυψη σου είναι ΑΨΟΓΗ και αδικαιολόγητα τρως πόρτα από το δίκτυο 3ης γενιάς...Αυτό συμβαίνει ώρες ώρες και στο λιμάνι του Βόλου.όποτε θέλει γυρνάει σε 3η γενιά και μάλιστα με φουλ σήμα...:blink: Κάποια λάθη έχουν γίνει στο σχεδιασμό ή περιμένουν να πυκνώσει το δίκτυο στην περιοχή για να κάνουν κάποιες ρυθμίσεις!:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι στην περιοχή μου δε γυρνάει ΠΟΤΕ μόνο του σε 3G...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Φιλε mixtri, όταν όμως κλειδώνω το κινητό μου σε 3G, το σήμα είναι full!!

Kαι ας πούμε ότι κάνει λάθος το netmonitor. Κάνει λάθος και στο 6630? και στο Ν70? ακόμα και στο Ν73 ενός φίλου μου???

Είναι πολύ περίεργο αλλά να υπάρχει τέτοια κάλυψη (πράγμα που μου έχουν πεί και από την cosmote) και να μην γυρνάει το κινητό σε 3G, μου φαίνεται πολύ περίεργο...

 

δυστυχως παιδια, στο 3G δεν παιζει ρόλο η "ισχύς του σήματος" μόνο, αλλά και το Ec/No (σήμα προς θόρυβο). Ετσι υπάρχει περίπτωση να έχεις ιδιαιτέρως "δυνατό" σήμα, αλλά το Ec/No να μην είναι καλο, επειδή κάποιος "σχεδιαστής" δικτύου έχει "κοτσάρει" όπου του κάπνισε κάμποσα cell, επειδή είχε χώρο! 9/10 των περιπτώσεων αυτά που αναφέρετε είναι "χαμηλά" σε ύψος 3G cells τα οποία έχουν "απο πάνω" τους ένα 3G cell σε μεγάλο ύψος/κτίριο. Δυστυχώς οι περισσότεροι "σχεδιαστές" στις ελληνικές εταιρίες, planαρουν το 3G σαν το GSM...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως παιδια, στο 3G δεν παιζει ρόλο η "ισχύς του σήματος" μόνο, αλλά και το Ec/No (σήμα προς θόρυβο). Ετσι υπάρχει περίπτωση να έχεις ιδιαιτέρως "δυνατό" σήμα, αλλά το Ec/No να μην είναι καλο, επειδή κάποιος "σχεδιαστής" δικτύου έχει "κοτσάρει" όπου του κάπνισε κάμποσα cell, επειδή είχε χώρο! 9/10 των περιπτώσεων αυτά που αναφέρετε είναι "χαμηλά" σε ύψος 3G cells τα οποία έχουν "απο πάνω" τους ένα 3G cell σε μεγάλο ύψος/κτίριο. Δυστυχώς οι περισσότεροι "σχεδιαστές" στις ελληνικές εταιρίες, planαρουν το 3G σαν το GSM...

 

χεχε, βρίσκω ευκαιρία να κάνω κάποιες ερωτήσεις...

Στο Βόλο δηλαδή, που επί το πλείστον καλύπτεται από περιφερειακές κεραίες στημένες σε κορυφές λόφων, θα υπάρξει έντονα το πρόβλημα που περιγράφεις παραπάνω; Για παράδειγμα η ΚΟΣΜΟΤΕ σε όλο το Βόλο έχει βάλει δίκτυο 3ης γενιάς στους ΟΤΕ όπως επίσης και σε όλες τις "περιφερειακές" κεραίες του Βόλου πλην του Σωρού... Αλλά αυτές λογικά παίζουν σε διαφορετικές συχνότητες,σωστά;:cool: ποιο το πρόβλημα λοιπόν να βάζουν πολλά cell ακόμα και στις περιφερειακές κεραίες αν φθάνει το φάσμα συχνοτήτων που κατέχουν; Αυτό γιατί δημιουργεί πρόβλημα;:worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χεχε, βρίσκω ευκαιρία να κάνω κάποιες ερωτήσεις...

Στο Βόλο δηλαδή, που επί το πλείστον καλύπτεται από περιφερειακές κεραίες στημένες σε κορυφές λόφων, θα υπάρξει έντονα το πρόβλημα που περιγράφεις παραπάνω; Για παράδειγμα η ΚΟΣΜΟΤΕ σε όλο το Βόλο έχει βάλει δίκτυο 3ης γενιάς στους ΟΤΕ όπως επίσης και σε όλες τις "περιφερειακές" κεραίες του Βόλου πλην του Σωρού... Αλλά αυτές λογικά παίζουν σε διαφορετικές συχνότητες,σωστά;:cool: ποιο το πρόβλημα λοιπόν να βάζουν πολλά cell ακόμα και στις περιφερειακές κεραίες αν φθάνει το φάσμα συχνοτήτων που κατέχουν; Αυτό γιατί δημιουργεί πρόβλημα;:worry:

 

Μερικά στοιχεία:

- Το WCDMA (UMTS-3G) λειτουργεί με κανάλια εύρους 5 MHz (σε ζεύγη για uplink και downlink). Σε κάθε εταιρία έχει εκχωρηθεί συγκεκριμένος αριθμός καναλιών (Vodafone:4, Cosmote:3, TIM:2). Στην πρώτη φάση ανάπτυξης του δικτύου χρησιμοποιείται ένα κανάλι (carrier). Δηλαδή όλες οι κυψέλες του δικτύου λειτουργούν στο ίδιο κανάλι! Ο διαχωρισμός των κυψελών γίνεται με βάση το scrambling code. Κάθε κυψέλη "ξεχωρίζει" τα δεδομένα που την αφορούν μέσα από το κανάλι (όπου εκπέμπουν όλοι μαζί!) με βάση τον κωδικό αυτό (Code Domain Multiple Access). Υπάρχει αρκετή θεωρία μαθηματικών (ορθογώνιες συναρτήσεις) για το πως επιτυγχάνεται αυτό.

- Η κάλη κάλυψη στο 3G απαιτεί: κάθε κυψέλη να καλύπτει όσο το δυνατό κυρίαρχα μια περιοχή (καλό Ec/No), με όσο το δυνατό καλύτερο σήμα (καλό RSCP). Το κινητό μπορεί να εκμεταλλευτεί ταυτόχρονα το σήμα μέχρι και από τρεις κυψέλες (soft handover). Αν κάποια τέταρτη (και πάνω) κυψέλη έχει καλό σήμα, αποτελεί "παρεμβολέα" (pilot pollution) που υποβαθμίζει το Ec/No.

- Και τα προβλήματα σχεδιασμού δεν σταματούν εδώ. Υπάρχει και το πρόβλημα της περιορισμένης ισχύος του node-B. Όσες περισσότερες κλήσεις/data εξυπηρετεί μια κυψέλη, τόσο συρρικνώνεται η κάλυψή της αφού η ισχύς της δεν επαρκεί για τους μακρινούς χρήστες (cell breathing).

- Συμπέρασμα: η καλή-ιδανική λειτουργία του 3G απαιτεί πολλά node-Bs, κατανεμημένα ανάλογα με τις ανάγκες κάλυψης και της ανάγκες χωριτηκότητας (μαζί με πολλές μετρήσεις και συνεχές fine tuning του δικτύου). Δυστυχώς η εγκατάσταση των node-Bs/σταθμών βάσης παραμένει προβληματική για όλες τις εταιρίες.

 

Ζητώ συγγνώμη για τους πολλούς τεχνικούς όρους, αλλά διαφορετικά η περιγραφή θα έπρεπε να είναι μακροσκελής. Δυστυχώς, το UMTS είναι πολύ διαφορετικό από αυτά που γνωρίζουμε από το GSM.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Για περισσότερες πληροφορίες για τα παραπάνω και όποιος έχει όρεξη:

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Multi-carrier_code_division_multiple_access

 

http://en.wikipedia.org/wiki/OFDM

 

http://en.wikipedia.org/wiki/CDMA#Technical_details

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

χεχε, βρίσκω ευκαιρία να κάνω κάποιες ερωτήσεις...

Στο Βόλο δηλαδή, που επί το πλείστον καλύπτεται από περιφερειακές κεραίες στημένες σε κορυφές λόφων, θα υπάρξει έντονα το πρόβλημα που περιγράφεις παραπάνω; Για παράδειγμα η ΚΟΣΜΟΤΕ σε όλο το Βόλο έχει βάλει δίκτυο 3ης γενιάς στους ΟΤΕ όπως επίσης και σε όλες τις "περιφερειακές" κεραίες του Βόλου πλην του Σωρού... Αλλά αυτές λογικά παίζουν σε διαφορετικές συχνότητες,σωστά;:cool: ποιο το πρόβλημα λοιπόν να βάζουν πολλά cell ακόμα και στις περιφερειακές κεραίες αν φθάνει το φάσμα συχνοτήτων που κατέχουν; Αυτό γιατί δημιουργεί πρόβλημα;:worry:

 

όπως αναφέρει και ο φίλος (πολύ εύστοχα) πιο πριν, είναι ΟΛΕΣ στην ίδια συχνότητα...

αυτό που έχει γίνει στο Βόλο (έχω κάνει φαντάρος εκεί), με το δίκτυο 3G της κοσμοτε, είναι τουλάχιστον βλακώδες! και ο λόγος είναι αυτό ακριβώς που αναφέρεις: πολλά overlayed cells που σημαδεύουν την ίδια περιοχή (ο "χρυσός κανόνας" είναι το πολύ 3 cells -ιδιας συχνότητας- overlayed). Γι'αυτο έχετε σημα "καμπάνα", αλλά κλήσεις δεν "βγαινουν" ή δεν "στέκεται" το κινητό στο 3G.

Link to comment
Share on other sites

Και συγνωμη αλλα εσυ που τα ξερεις ολα αυτα?:)

Εχεις δει κανενα δικτυο καπου που να ειναι στημενο με αυτον τον τροπο που αναφερεις παραπανω?

Μιλω διχως ΙΧΝΟΣ ειρωνιας,ισα ισα αισθανομαι καταενθουσιασμενος με τις γνωσεις σου!

Αραγε εδω Ιταλια που βρισκομαι αυτον το καιρο και εχω καλυψη ΠΑΝΤΟΥ με την 3,να εχουν εφαρμοσει ολα τα παραπανω?Αραγε Γαλλια περσι που ημουν εκει να εχουν κανει τα ιδια?

Για να μη μιλησω για Abu Dabhi που βρεθηκα τις προαλλες και ειχε καλυψη και στα υπογεια!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγη ώρα είχαμε μια πτώση τάσης στην Δράμα. Εγώ μιλούσα στο τηλέφωνο. Εσβησαν τα φώτα, έπεσε και η ΚΛΗΣΗ!!!!! Μετά από αυτό δεν πιάνει 3G δίκτυο. Τί έγινε;

 

Ελεος τί θα δούμε άλλο πια...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Γεννήτρια και UPS λέγεται κυρ-OTE...

 

Βέβαια υπάρχει μία λογική εξήγηση με βάση αυτά που αναφέρεις. Αν δεν λειτουργεί έπειτα μόνο το 3G δίκτυο και λειτουργεί το 2G κανονικά, τότε παίζει να έχει UPS μόνο ο σταθμός GSM. Αυτό σημαίνει ότι όταν κόπηκε το ρεύμα, ο 3G σταθμός έπεσε αμέσως και κατά συνέπεια δεν υπήρχε ο χρόνος για να γίνει handoff της κλήσης στο GSM δίκτυο, παρόλο που αυτό συνέχισε να λειτουργεί κανονικά... Αν δεν ήσουν σε κλήση, απλά το κινητό σου θα γύριζε σε 2G αλλά για handoff κατά τη διάρκεια της κλήσης, χρειάζεται και η συνεργασία του 3G σταθμού που μάλλον ο ΟΤΕ τον είχε αφήσει στο έλεος της έτερης ΔΕΚΟ, της ΔΕΗ...

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα ένα ΜΜΣ μέσω 3G και έβλεπα ταυτόχρονα την ταχύτητα αποστολής. Μέχρι 10ΚΒ/δευτερόλεπτο πήγε η ταχύτητα. Και μια σταματούσε τελείως και μετά συνέχιζε απο κάποια δευτερόλεπτα. Γιατί; Τόσο καλό το δίκτυο Τρίτης Γενίας; :p
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ε της ΚΟτε δε φημιζεται για την ταχυτητα του:)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ε της ΚΟτε δε φημιζεται για την ταχυτητα του:)

 

Αλλά για την πανελλαδική του κάλυψη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...