Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Exw ena motorola v3x,pws mporw na dw apo to kinito mou an se mia perioxi/poli "x" exi sima 3g i vodafone kai tim?

Κάπου στις ρυθμίσεις δικτύου έχει χειροκίνητη επιλογή δικτύου. Το πατάς και βρίσκει όλα τα διαθέσιμα δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάπου στις ρυθμίσεις δικτύου έχει χειροκίνητη επιλογή δικτύου. Το πατάς και βρίσκει όλα τα διαθέσιμα δίκτυα.

den katalaves tin erwtisi mou,auto pou ipes to xerw.Egw rwthsa an mporw na vlepw an exoun "3g sima" i alles eteries eki pou exi i cosmote.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

den katalaves tin erwtisi mou,auto pou ipes to xerw.Egw rwthsa an mporw na vlepw an exoun "3g sima" i alles eteries eki pou exi i cosmote.

Σωστά σου απάντησε ο chris_2005. Όταν σε κάποιο σημείο πιάνεις και ένα δίκτυο σε 3G, βλέπεις στο κινητό είτε απλώς την ένδειξη 3G δίπλα από το όνομα του δικτύου, ή σε πολλές συσκευές δύο φορές το δίκτυο, μία φορά με την ένδειξη 2G και μία με 3G ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, όταν κάνεις αναζήτηση δικτύου εμφανίζει ΟΛΑ τα δίκτυα 2G και 3G που είναι διαθέσιμα στην περιοχή από ΟΛΕΣ τις εταιρίες...

Εσύ το δοκίμασες δηλαδή και δεν σου έβγαλε όλα τα δίκτυα;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι: παίζει να πάρω το 6680. Θα έχω απλή sim μάλλον. Έτσι δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω κάθολου ή απλά δεν θα έχω 3g? Το 3g δεν με πειράζει να μην έχω γιατί έτσι και αλλιώς εκεί που πάω (Λήμνος) σιγα μην έχει δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι: παίζει να πάρω το 6680. Θα έχω απλή sim μάλλον. Έτσι δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω κάθολου ή απλά δεν θα έχω 3g? Το 3g δεν με πειράζει να μην έχω γιατί έτσι και αλλιώς εκεί που πάω (Λήμνος) σιγα μην έχει δίκτυο.

Απλώς δεν θα πιάνεις 3G δίκτυο!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι: παίζει να πάρω το 6680. Θα έχω απλή sim μάλλον. Έτσι δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω κάθολου ή απλά δεν θα έχω 3g? Το 3g δεν με πειράζει να μην έχω γιατί έτσι και αλλιώς εκεί που πάω (Λήμνος) σιγα μην έχει δίκτυο.

 

 

Δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε κάλυψη 3G. Ανοίγω τον Opera από το Ν70. Πιο προφίλ πρέπει να επιλέξω για να έχω σύνδεση μέσω 3G και όχι μέσω GPRS;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε κάλυψη 3G. Ανοίγω τον Opera από το Ν70. Πιο προφίλ πρέπει να επιλέξω για να έχω σύνδεση μέσω 3G και όχι μέσω GPRS;

 

Οτι και να επιλεξεις αφού είσαι σε 3G, δεν θα συνδεθεις σε GPRS.

Link to comment
Share on other sites

στα πόσα ΚΜ επιτρέπουν τα RNC της cosmote να συνδεθώ;;; Με ΤΙΜ και vodafone πάντως είμαι στα 24ΚΜ από Βόλο και δε μπορώ με καμία παναγία να συνδεθώ:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

η cote έχει 3g στα καρτοκινητά; αντικατέστησα λόγω απώλειας την sim μου και σκέφτηκα να ζητήσω usim αφού υπάρχει πιθανότητα να πάρω 3g συσκευή. Αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται σε καρτοκινητό.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αυτό που λένε Internet over 3g τι γίνεται στα καρτοκινητό πως ενεργοποιηται ? Γιατί θέλω επειγόντως να χρησιμοποιήσω τον mini opera browser και δεν μου αναγνωρίζει τη σύνδεση μου .
το κινητο ειναι μερος της ζωης μας
Link to comment
Share on other sites

η cote έχει 3g στα καρτοκινητά; αντικατέστησα λόγω απώλειας την sim μου και σκέφτηκα να ζητήσω usim αφού υπάρχει πιθανότητα να πάρω 3g συσκευή. Αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται σε καρτοκινητό.

Και βέβαια γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αυτό που λένε Internet over 3g τι γίνεται στα καρτοκινητό πως ενεργοποιηται ? Γιατί θέλω επειγόντως να χρησιμοποιήσω τον mini opera browser και δεν μου αναγνωρίζει τη σύνδεση μου .

Ξέρεις βαράει στα αυτιά η χρέωση

Link to comment
Share on other sites

έχουν συνηθίσει τα τύμπανα μου από τότε που είχα μπει στο mycosmosview (εποχές ! )και νόμιζα ότι ήταν ακόμα δωρεάν .από 55 ευρά (κάρτα από συλλεκτική ολυμπιακών αγόνων ) έφτασε 10 ευρά :(
το κινητο ειναι μερος της ζωης μας
Link to comment
Share on other sites

στα πόσα ΚΜ επιτρέπουν τα RNC της cosmote να συνδεθώ;;; Με ΤΙΜ και vodafone πάντως είμαι στα 24ΚΜ από Βόλο και δε μπορώ με καμία παναγία να συνδεθώ:(

 

Πλέον 50 χιλιόμετρα και έχουν αναβαθμιστεί σχεδόν όλα τα node-Bs.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον 50 χιλιόμετρα και έχουν αναβαθμιστεί σχεδόν όλα τα node-Bs.

πράγματι,με Βόλο μπορώ να συνδεθώ κανονικά από Πήλιο που έχει ericsson bts,για αυτό εξάλλου το ρώτησα(νόμιζα πως είχε μπει κάτι κοντά μου) Με ΤΙΜ αν και έχω καλύτερο σήμα με τίποτα...ούτε καν στα 20ΚΜ που μου είχες πει ότι υποστηρίζουν τα ΝΟΚΙΑ,στα 15ΚΜ το έχουν ρυθμίσει το bts στο Σωρό:(

και κάτι άλλο,τι power controls έχει η ericsson...μα καλά,είναι δυνατόν να υποστηρίζει τόσο μεγάλες ταχύτητες στα 40ΚΜ; Πω πω μηχανάκια:) Αυτή τη στιγμή τα RNC της Ericsson πρέπει να είναι τα μόνα που υποστηρίζουν τέτοια απόσταση! έχουμε φαινόμενα συρρίκνωσης κάλυψης πλέον;;; Γιατί για να συνδεθεί ο άλλος στα 50ΚΜ "τρώει" πολύ ενέργεια,άμα συνδεθούν άλλοι πιο κοντά λογικά θα τον πετάξει από το δίκτυο!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πράγματι,με Βόλο μπορώ να συνδεθώ κανονικά από Πήλιο που έχει ericsson bts,για αυτό εξάλλου το ρώτησα(νόμιζα πως είχε μπει κάτι κοντά μου) Με ΤΙΜ αν και έχω καλύτερο σήμα με τίποτα...ούτε καν στα 20ΚΜ που μου είχες πει ότι υποστηρίζουν τα ΝΟΚΙΑ,στα 15ΚΜ το έχουν ρυθμίσει το bts στο Σωρό:(

και κάτι άλλο,τι power controls έχει η ericsson...μα καλά,είναι δυνατόν να υποστηρίζει τόσο μεγάλες ταχύτητες στα 40ΚΜ; Πω πω μηχανάκια:) Αυτή τη στιγμή τα RNC της Ericsson πρέπει να είναι τα μόνα που υποστηρίζουν τέτοια απόσταση! έχουμε φαινόμενα συρρίκνωσης κάλυψης πλέον;;; Γιατί για να συνδεθεί ο άλλος στα 50ΚΜ "τρώει" πολύ ενέργεια,άμα συνδεθούν άλλοι πιο κοντά λογικά θα τον πετάξει από το δίκτυο!

 

H Cosmote έχει Nokia node-Bs στην περιοχή του Βόλου. Τα μηχανάκια αυτά υποστηρίζουν απόσταση ως ~60κμ (extended), ενώ της Ericsson μέχρι ~40κμ. Η μέγιστη απόσταση εκκίνησης κλήσης είναι θέμα hardware, software και παραμετροποίησης στο node-B.

 

Σε "αφόρτιστο" δίκτυο δεν έχεις πρόβλημα για καμία υπηρεσία (ακόμα και PS 384kbps) σε αυτές τις αποστάσεις (ακόμα και με RSCP < -95dBm). Όμως, όπως σωστά λες, οι μακρινοί χρήστες στο UMTS είναι πάντα επιρρεπείς στο cell breathing.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote έχει Nokia node-Bs στην περιοχή του Βόλου. Τα μηχανάκια αυτά υποστηρίζουν απόσταση ως ~60κμ (extended), ενώ της Ericsson μέχρι ~40κμ. Η μέγιστη απόσταση εκκίνησης κλήσης είναι θέμα hardware, software και παραμετροποίησης στο node-B.

 

Σε "αφόρτιστο" δίκτυο δεν έχεις πρόβλημα για καμία υπηρεσία (ακόμα και PS 384kbps) σε αυτές τις αποστάσεις (ακόμα και με RSCP < -95dBm). Όμως, όπως σωστά λες, οι μακρινοί χρήστες στο UMTS είναι πάντα επιρρεπείς στο cell breathing.

Αυτή η αλλαγή σε ΝΟΚΙΑ πρέπει να έχει γίνει πολύ πρόσφατα:cool: Αλλαγές στο δίκτυο παρατηρώ με τη cosmote (Βόλο πάντα) από Μάρτιο περίπου με μεταβολλές στη λήψη-χειρότερο σήμα(πχ το RSCP στο σπίτι μου έχει μεταβληθεί,σύμφωνα με το Ν70 πρόσφατα από -94dBm στα -98dBm) αλλά η αλήθεια του θεού το δίκτυο έχει γίνει πολύ σταθερότερο σε σχέση με το παρελθόν στο κέντρο...

Πάντως με ΤΙΜ βλέπω πολύ μικρότερη εμβέλεια δυστυχώς σε σχέση με Cosmote. Αν και δεν έχω παράπονο ιδιαίτερο από ΤΙΜ 3g καθώς και ταχύτητα στο internet μου βγάζει 384kbps πάντα ωστόσο θα ήθελα να έχει την εμβέλεια των σταθμών της Cosmote:cool:

Η Cosmote στο Ν.Μαγνησίας έχει πιο σωστές ρυθμίσεις(φαντάζομαι software/hardware ΤΙΜ και Cosmote έχουν ακριβώς το ίδιο) και το εξηγώ:

Ανάμεσα στο Βόλο και τις παραλίες του Παγασητικού υπάρχει μόνο θάλασσα και ψάρια:lol: Τα node-Bs που εκπέμπουν προς το Παγασητικό τα μόνα κινητά που συναντούν είναι σε απόσταση 26ΚΜ στις ακτές και στα χωριά του Πηλίου,πχ Μηλίνα ;) η Cosmote δίνοντας πολύ μεγάλη εμβέλεια καλύπτει χωρίς πρόβλημα τον Παγασητικό και τις παραλίες του μέσω Βόλου:rolleyes: χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στους μακρινούς χρήστες μιας και αυτοί είναι τελικά οι πιο κοντινοί στο σταθμό(άντε να περάσει και ένα πλοίο και να κάνει πιο επιρρεπή τη σύνδεση,και τι έγινε,το handover να είναι καλά...) Η ΤΙΜ πάλι αν και στο σπίτι μου στην Αργαλαστή μου δίνει RSCP -91dbm δε μπορώ να κάνω τίποτα ούτε και στις πιο κοντινές παραλίες και απορώ πραγματικά γιατί εκπέμπει προς εμένα:wacko: ίσως στα μελλοντικά σχέδια να ξανα-υπολογίσει το link budget αλλά έχει πιστεύω αργήσει αρκετά:( η vodafone περιμένει τον εξοπλισμό από Siemens ,από ότι μας είπε ο τεχνικός διευθυντής, για μεγάλες αποστάσεις μέσα στο καλοκαίρι επομένως σύντομα και αυτή θα καλύψει θάλασσα:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σέρρες η κάλυψη 3G από Cosmote είναι πολύ καλή. Σε εξωτερικούς χώρους -85dbm. (Δράμα -91dbm). Επίσης είχε και η Vodadone κάλυψη 3G. Η ΤΙΜ απούσα..
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Απάντησα σε μια εισερχόμενη κλήση και το πρώτο πράγμα που άκουσα είναι ενας δυνατός ήχος για 1 δευτερόλεπτο. Σαν σφύριγμα! Πόνεσε το αυτί μου! Μετά από αυτόν τον ήχο άκουγα τον άλλον. Γιατί έγινε αυτό; Πολύ επικίνδυνο το 3G! :)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ti einai ayto to nokia nodebs poy lete. Exo nokia n70 kai exo 3g shma exo whats up. Poies einai oi xreoseis otan serfaro me sima 3g. Tora baino mono meso bluetooth me to pc anoikto. Sto mellon ti provlepetai na ginei me ayto to thema;
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα την Τετάρτη φεύγει ο αδερφός μου για Θήβα,Φαντάρος και σκέφτομαι να του πάρω μια 3G συσκευή για videoκλήσεις.

Ξέρετε αν έχει η Θήβα και τα περίχωρα κάληψη 3G και πιοα συσκευή προτείνεται για ανθεκτικότητα?Είναι στο δίκτυο της Cosmote.

Αναμένω τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...