Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά σε χωρητικότητα η Cosmote είναι πίσω από τη Vodafone και τη Wind... την πρωτοχρονιά τα πήγε πολύ καλύτερα με τη χωρητικότητα! Τώρα... δεν παλεύεται! :ninja:

Τη μέρα της Ανάστασης να δω πώς θα πάει! :p:mad:

(Μη ξεφεύγουμε και απ' το θέμα... εδώ μιλάμε για Cosmote πράγματα... για Vodafone, έχει άλλο θέμα :p)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί;Η Βόνταφον δεν πάσχει από τέτοια προβλήματα!Το αντίθετο μάλιστα,δούλευει αξιοπρεπώς!

 

Στα δικα σου τα μερη ισως... εδω και με σχεδον φουλ σημα περνεις της χαμενες κλησεις σου με sms ....και επειδη εχω και συνδεση και καρτα και λεω οτι ολες τα ιδια σ***α ειναι .. φωτια να τους καψει να ησυχασουμε ολοι!!!!!!!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Όπως διαβάζω και αλλού και το μεταφέρω κι εδώ το internet της Cosmote δεν υποαστηρίζει VOIP, τουλάχιστον στα ''οικονομικά'' προγράμματα. Απομένει να ξεκαθαρίσει αν είναι για όλα τα προγράμματα. Αυτό σημαίνει ότι μια σειρά κινητά τηλ. που κάνουν VOIP δε μπορουν να χρησιμοποιηθούν.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους σας και καλό πασχα.

Τον τελευταίο καιρο προσανατολίζομαι να αλλάξω σύνδεση απο vodafone σε cosmote. Έχω το ΗTC Touch 3G με το οποίο ως τώρα (στη vodafone) συνδεόμουνα με 3G+ στο ίντερνετ με προπληρωμένο όγκο 30ΜΒ στην τιμή των 3,5 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, έχει κάτι αντίστοιχο η cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει με 4 ευρώ και προπληρωμένο όγκο 40 MB.

 

" Για περισσότερη και οικονομικότερη πλοήγηση, μπορείς να επιλέξεις το μηνιαίο πάσο «my view ‘n’ web», με χρέωση 4€/μήνα, για να απολαμβάνεις 1 μήνα απεριόριστης πλοήγησης στο COSMOTE my view καθώς και 40ΜΒ πλοήγησης σε Internet και WAP sites της επιλογής σου! Η πλοήγηση στα συγκεκριμένα sites πάνω από το όριο των 40ΜΒ, θα χρεώνεται με 0,0119€/ΚΒ.

Η ενεργοποίηση του μηνιαίου πάσου «my view ‘n’ web» μπορεί να γίνει μέσω του COSMOTE my view ή στα καταστήματα COSMOTE. Εάν ενεργοποιήσεις το πρώτο πάσο σε κάποιο κατάστημα COSMOTE, και δεν έχεις ξαναεπισκεφτεί το COSMOTE my view ή βρίσκεσαι εντός των 15 ημερών της περιόδου γνωριμίας, θα έχεις έκπτωση 50%.

 

Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 19%. "

 

Πηγη: http://www.cosmote.gr

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους σας και καλό πασχα.

Τον τελευταίο καιρο προσανατολίζομαι να αλλάξω σύνδεση απο vodafone σε cosmote. Έχω το ΗTC Touch 3G με το οποίο ως τώρα (στη vodafone) συνδεόμουνα με 3G+ στο ίντερνετ με προπληρωμένο όγκο 30ΜΒ στην τιμή των 3,5 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, έχει κάτι αντίστοιχο η cosmote?

 

Αν θέλεις να έχεις πραγματικό Ίντερνετ στο κινητό σου με την Κοσμοτέ,μην κάνεις το λάθος και βάλεις το πρόγραμμα με τα 40 ΜΒ..Θα κλάψεις πικρά!! :p Πρακτικά,τις ώρες αιχμής θα σέρνεται ασύστολα(όχι ότι τις υπόλοιπες ώρες τα πάει περίφημα βέβαια!!).Απλά,στο εν λόγω πρόγραμμα,περιορίζεται η μέγιστη ταχύτητα πρόσβασης!

 

Για πραγματικό Ίντερνετ,μπορείς(αν έχεις συμβόλαιο)να ενεργοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα Wireless Internet,με το φθηνότερο να παρέχει 200 ΜΒ δωρεάν όγκο στην τιμή των 13 ευρώ!Βεβαια,με το φόρτο δικτυου που έχει η Κοσμοτέ,ενδέχεται και με κάποιο τέτοιο πρόγραμμα να αντιμετωπίσεις πρόβλημα,ιδίως σε ώρες αιχμής,ακόμη και στην απλή πλοήγηση!Αν έχεις καρτοκινητό,η μόνη λύση είναι το πρόγραμμα με τα 40 ΜΒ και τίποτα άλλο,με μέτρια απόδοση!

 

Όπως κατάλαβες,αν δε συντρέχει ειδικός λόγος να φύγεις απ'την Βόνταφον,κάτσε εκεί που κάθεσαι!Τουλάχιστον,στην Βόνταφον λειτουργεί καλά όλες τις ώρες της ημέρας,ανεξαρτήτως δικτύου(gprs/3g)και χωρίς ‘‘κόφτες‘‘ στην ταχύτητα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι ρυθμίσεις για gprs στο τηλ μου (HTC touch hd) είναι περασμένες αλλά κάθε φορά που πάω να συνδεθώ στο internet μου βγάζει μνμ ότι το μόντεμ έχει αποσυνδεθεί και ένα άλλο που λέει ότι παροyσιάστηκε πρόβλημα σύνδεσης με την υπηρεσία GPRS στο εγγεγραμμένο οικιακό σας δίκτυο.Πιστεύετε ότι κάτι δεν πάει καλά με τις ρυθμίσεις ή μήπως δεν είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία?Και αν δεν είναι τι πρέπει να κάνω? Η σύνδεση αφορά συμβόλαιο με έναρξη τον προηγούμενο μηνα.
Link to comment
Share on other sites

Εσύ θες να χρησιμοποιήσεις το Ίντερνετ ή το wap?

Για ενεργοποίηση του wap,στείλε το γραπτό μήνυμα wap με κεφαλαια στο 1333!Κλείσε,άνοιξε το κινητό σου όταν σου ερθει το μήνυμα επιβεβαίωσης για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας και πες μας τι έγινε!Επίσης,αν συνδέεσαι με wap έλεγξε αν υπάρχουν οι ρυθμίσεις για wap,όχι για Ίντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή ανάσταση!

Μια ερωτησούλα να ξέρει κανείς. Μπορώ να κάνω συμβόλαιο on the go για λιγότερο από 1 χρόνο?

Αν όχι, έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό για 1-2 μήνες? Ερχονται κάτι φίλοι από Αμερική για δύο μήνες και γιαυτό ενδιαφερομαι.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η wind έχει κάτι προπληρωμένα προγράμματα που κάθονται πάνω στο F2G. Πάνε με τις βδομάδες. Λογική χρέωση έχουν για τη δουλειά που το θες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή ανάσταση!

Μια ερωτησούλα να ξέρει κανείς. Μπορώ να κάνω συμβόλαιο on the go για λιγότερο από 1 χρόνο?

Αν όχι, έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό για 1-2 μήνες? Ερχονται κάτι φίλοι από Αμερική για δύο μήνες και γιαυτό ενδιαφερομαι.

Ευχαριστώ!

 

Μπορείς αρκεί να μην πάρεις οποιασδήποτε μορφής επιδότηση έτσι ανά πάσα ώρα και στιγμή κάνεις διακοπή χωρίς οικονομική επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποια σύνδεση συμβολαιου, ενεργοποιείς ένα πακέτο wireless internet και όποτε θελήσεις το διακόπτεις ( μια μέρα πριν την έκδοση του λογαριασμού σου, να ξέρεις και τι σου γίνεται με τις χρεώσεις ).
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ενεργοποιση το 3G στο κινητο μου?Και χρειαζεται να καταβαλω καποιο μηναιο ποσο?

Το 3G είναι αυτόματα ενεργοποιημένο στη γραμμή σου.Δεν καταβάλεις κανένα ποσό.Το 3G είναι δωρεάν.:)

Link to comment
Share on other sites

Κανείς? :(:(:(

 

Είναι λίγο μπερδεμένα τα htc και το πιθανότερο να μην υποστηρίζονται από τα αυτόματα μνμ ρυθμίσεων όπως και το δικό μου,οπότε παίρνεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση τους λες ποιο κινητό έχεις και να σου στείλουν οδηγίες με τις ρυθμίσεις internet & mms στο mail σου,μετά τις παιρνάς χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα παιδια!

 

εδω και 6 μερες εχω περασει απο cosmote business plus 200 σε cosmote i 40 και εχω μερικες ερωτησουλες.

 

1. μπαινω ιντερνετ απο το προφιλ cosmote internet, σωστα (οχι απο cosmote mms ή cosmote myview);

 

2. εχω την επιλογη δικτυου μονιμα σε gsm, χανω μηπως σε ταχυτητα και πρεπει να γυρισω το δικτυο σε διπλη λειτουργια ή δεν παιζει καποιο ρολο αυτο;

 

3. στο μητρωο ελεγχω τα σταλθεντα πακετα δεδομενων ή τα ληφθεντα ωστε να υπολογιζω τι χρεωνομαι και να μην ξεφευγω απο την προσφορα του συμβολαιου μου;

 

αυτα τα λιγα για αρχη και ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα παιδια!

 

εδω και 6 μερες εχω περασει απο cosmote business plus 200 σε cosmote i 40 και εχω μερικες ερωτησουλες.

 

1. μπαινω ιντερνετ απο το προφιλ cosmote internet, σωστα (οχι απο cosmote mms ή cosmote myview);

 

2. εχω την επιλογη δικτυου μονιμα σε gsm, χανω μηπως σε ταχυτητα και πρεπει να γυρισω το δικτυο σε διπλη λειτουργια ή δεν παιζει καποιο ρολο αυτο;

 

3. στο μητρωο ελεγχω τα σταλθεντα πακετα δεδομενων ή τα ληφθεντα ωστε να υπολογιζω τι χρεωνομαι και να μην ξεφευγω απο την προσφορα του συμβολαιου μου;

 

αυτα τα λιγα για αρχη και ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

 

1.Σωστά.Το πακέτο δεδομένων που έχουν τα προγράμματα i χρησιμοποιεί ως apn το: internet.Τα άλλα 2 προφίλ είναι το μεν MMS για τα MMS και το άλλο είναι για το wap,μέσω της υπηρεσίας my web 'n' view!Οπότε,χρησιμοποιείς το Cosmote Internet.

 

2.Όταν έχεις σε μονή λειτουργία το τηλέφωνο(gsm συγκεκριμένα)δεν επωφελείσαι από τις ταχύτητες του 3g και 3g+ δικτύου!Εξοικονομείς βέβαια αρκετή μπαταρία και ίσως σε σημεία όπου είναι προβληματικό το 3g δε χάνεις κλήσεις!Αλλά,αν χρησιμοποιείς συχνά το τηλεφωνο για χρήση Ίντερνετ,προτείνω στα σημεια όπου έχει καλό σήμα 3g να το βάζεις σε διπλή λειτουργία(gsm και 3g,ώστε να επωφελείσαι στο θέμα Ίντερνετ).

 

3.Στο δωρεάν όγκο δεδομένων του προγράμματός σου συμπεριλαμβάνονται και τα σταλθέντα και τα ληφθέντα δεδομένα.Δηλαδή,έχεις π.χ. 1,5 ή 2,5 gb δωρεάν όγκο δεδομένων,τόσο για upload(αποστολή) όσο και για download(λήψη).Οπότε,ελέγχεις και τους 2 μετρητές και τους αθροίζεις!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι παιδια; στα 200 π.χ. ΜΒ που δινει η κοσμοτε τι ειναι; τα ΜΒ που εληφθησαν η τα ΜΒ που εσταλησαν;

Ετσι τουλχ τα ¨μετρα¨ το ΝΟΚΙΑ5800 που εχω.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι παιδια; στα 200 π.χ. ΜΒ που δινει η κοσμοτε τι ειναι; τα ΜΒ που εληφθησαν η τα ΜΒ που εσταλησαν;

Ετσι τουλχ τα ¨μετρα¨ το ΝΟΚΙΑ5800 που εχω.

 

Kαι τα δύο προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έπαθε σήμερα το δίκτυο της Cosmote? Όταν στέλνω μήνυμα, μου έρχονται 8-9 αναφορές ότι παραδόθηκε το μήνυμα (ο παραλήπτης πήρε το μήνυμά μου τόσες φορές όσες και οι αναφορές!) και μετά όταν μου απαντάνε, το ίδιο μήνυμα μου έρχεται γύρω στις 11-12 φορές! :blink::cry: Έλεος πια! :worry::wacko::wacko:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έπαθε σήμερα το δίκτυο της Cosmote? Όταν στέλνω μήνυμα, μου έρχονται 8-9 αναφορές ότι παραδόθηκε το μήνυμα (ο παραλήπτης πήρε το μήνυμά μου τόσες φορές όσες και οι αναφορές!) και μετά όταν μου απαντάνε, το ίδιο μήνυμα μου έρχεται γύρω στις 11-12 φορές! :blink::cry: Έλεος πια! :worry::wacko::wacko:

 

Kαι μενα συμβαινει που και που αυτο αλλα οχι και τοσες φορες.Αντε να μου ερθει ενα μνμ 2-3 φορες το πολυ.Κυριως οταν δεν ειμαι σε καλη καλυψη συμβαινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Kαι μενα συμβαινει που και που αυτο αλλα οχι και τοσες φορες.Αντε να μου ερθει ενα μνμ 2-3 φορες το πολυ.Κυριως οταν δεν ειμαι σε καλη καλυψη συμβαινει αυτο.

 

Το είχα πάθει και με μια κάρτα Wind F2G μια φορά επειδή έκανε handover από 3G σε GSM, αλλά σε αυτή την περίπτωση έχω Full HSPA σήμα... :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...