Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι απολυτα σχετικο οπως ειπε και ο chris_2005 παραπανω. Αυτο ισως να ακουγεται διοτι η Cosmote εχει απαισιο gsm ηχο και ποιοτητα γενικοτερα και δυσκολα μπορει να πιστεψει το αντιθετο ο λαος!

Μπράβο κάτι τέτοιο είχα ακούσει κι εγώ, γι αυτό κρατώ επιφυλάξεις σ' αυτά που λέω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το 3G δίκτυο της cosmote και vodafone...

Επειδή όμως έχω και την τρέλα μου, κάνω διάφορες δοκιμές και μετρήσεις για δικιά μου χρήση...

Από προσωπική εμπειρία λοιπόν, της cosmote είναι πολύυυυυυυυ πιο σταθερό και ποιοτικό από της vodafone, το οποίο όμως είναι πιο πυκνό και σβέλτο! Βασικά, στην Αθήνα, η vodafone έχει πολύ πυκνό δίκτυο, όμως βασικά είναι άχρηστο αφού σπάνια είναι ποιοτικό. Εμένα πχ στο σπίτι μου, πιάνει full 3G, αλλά όταν πάω να μιλήσω δεν ακούω καθόλου τον άλλο, κολλάει το κινητό, δε με ακούει αυτός κοκ... Όταν όμως χρησιμοποιώ το κινητό σαν modem για internet, πιάνει 45-50KB/s!!

Επίσεις, στις video-call κάνει μερικές καθυστερίσεις, αλλά η ποιότητα είναι ικανοποιητική...

 

Τώρα, όσον αφορά την cosmote, έχω διαπιστώσει ότι δεν έχει το πολύ πυκνό δίκτυο όσον αφορά την Αθήνα, αλλά τουλάχιστον όσες φορές έχω βγεί βόλτα, δεν υπάρχει ούτε μία που να μην πιάνω 3G!

Αυτό που έχω παρατηρήσει όσον αφορά την cosmote, είναι ότι το σήμα της είναι πολύ, μα πολύ ποιοτικό!! Στο σπίτι μου, η cosmote δεν πιάνει 3G σε dual mode, αλλά έχει -80dBm σε 3G mode! (μη ρωτήσετε πως γίνεται αυτό, έχω ενημερώσει και την ίδια την εταιρία...)

Σε 3G mode λοιπόν, ακόμα και με μια γραμμή 3G, η ποιότητα του ήχου είναι ΑΨΟΓΗ!! Και ειδικά όταν μιλάς με σταθερά! Τα μηνύματα φεύγουνε σε ακριβώς 3 δευτερόλεπτα (στη vodafone θέλουν γύρω στα 10-15) και στις video-call, δεν παρατηρώ ούτε μια καθυστέριση!

Τώρα, για χρησιμοποιήση του κινητού σαν modem, δεν έχω δεί στο σπίτι μου ταχύτητες πέραν των 25-30KB/s...

Kαλαμάτα βέβαια που είχα ξαναπροσπαθήσει είχα δει ικανοποιητικές ταχύτητες 45-50Kb/s, πάλι πιο χαμηλά όμως από την vodafone η οποία είχε 52-58Kb/s

 

Από θέμα, mobile TV, συμβαίνει το εξής περίεργο...

Ενώ η vodafone κατεβάζει με μεγάλες ταχύτητες σπίτι μου, η ποιότητα του mobile TV, δεν είναι καθόλου καλή και κάνει πολλές διακοπές.

Η cosmote, στον συγκεκριμένο τομέα, παίρνει άριστα αφού παίζει χωρίς καμία διακοπή η καθυστέριση! Μάλιστα, έχω δεί τηλεόραση και με μόνο μια γραμμή σήμα!!

 

Η άποψη μου, μετά από όλα αυτά που έχω δεί, είναι η εξής:

 

Όποιος θέλει το 3G μόνο για να κάνει download και serfing στο internet, να επιλέξει την vodafone. Πάει σφαίρα!!!!!!!!

Όποιος όμως θέλει να έχει το 3G για όλες του τις χρήσεις και να μπορεί να πιάνει ακόμα κι αν βγεί από την Αθήνα, να επιλέξει cosmote.

Μπορεί το 3G της cosmote να μην είναι τόσο γρήγορο όσο της vodafone, όμως ειναι τρομερή η διαφορά που έχουν στην ποιότητά τους!

 

Εγώ προσωπικά ανήκω στη δεύτερη κατηγορία, έχω επιλέξει cosmote και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Me too. Γιατί και surfing να θέλεις στο Internet, μόνο με τα κόλπα της ΤΙΜ μπορείς να το κάνεις και να μην σε πάνε φυλακή... Είναι πολύ ακριβό και δεν αξίζει. Σε όλα τα άλλα επιλέγω COSMOTE... Γιατί σημασία δεν έχει και τόσο το Internet. Για Internet παίρνεις ADSL... Έτσι δεν είναι; Για βίντεο-κλήση όμως; Για μηνύματα; Και γενικά για κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Α γειά σου! παίρνεις κινητό για να το χρησιμοποιείς σαν κινητό και όχι σαν modem μόνο!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Δεν κατάλαβα η tim και η vodafone έχουν καλύτερη ποιότητα υπηρεσίας 3g από την cosmote;

Δεν νομίζω. Έχω κάνει χρήση της υπηρεσίας και από τις τρεις εταιρείες η ποιότητα και η κάλυψη της cosmote είναι πολύ ανώτερη. Σταθερή σύνδεση και πάρα πολύ καλή ποιότητα. Παραθέτω προσωπικές εμπειρίες.

Και εγώ μιλάω από προσωπικές και όχι μόνο εμπειρίες πως σε καμία περίπτωση τουλάχιστον στην Αθήνα το δίκτυο 3G της Cosmote δεν είναι πιο σταθερό/ποιοτικό.

Ειναι απολυτα σχετικο οπως ειπε και ο chris_2005 παραπανω. Αυτο ισως να ακουγεται διοτι η Cosmote εχει απαισιο gsm ηχο και ποιοτητα γενικοτερα και δυσκολα μπορει να πιστεψει το αντιθετο ο λαος!

Ναι σίγουρα, αλλά εγώ κάνω χρήση 3G υπηρεσιών και παρατηρώ κυρίως σε εσωτερικούς χώρους και αδυναμία στη κάλυψη και χαμηλές ταχύτητες. στο κέντρο της Αθήνας! Και δεν το συσχετίζω σε καμία περίτωση με τον ήχο του gsm (btw ο ήχος της στο 3G είναι μια χαρά καθαρός). Επίσης αν το πάμε με αυτή τη λογικά και η Vodafone στο 3G είχετεράστια προβλήματα και ήταν κατά μακράν η χειρότερη (βλ. σταθερότητα σήματος, handover και dropped calls) και ίσως ο απλός λαός όπως λες να μην θέλει να παραδεχτεί πως η Vodafone (σε συνεργασία με τη Siemens) έχει αναβαθμίσει το δίκτυο και τα προβλήματα αυτά τουλάχιστον στην Αθήνα έχουν λυθεί...

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το 3G δίκτυο της cosmote και vodafone...

Επειδή όμως έχω και την τρέλα μου, κάνω διάφορες δοκιμές και μετρήσεις για δικιά μου χρήση...

Από προσωπική εμπειρία λοιπόν, της cosmote είναι πολύυυυυυυυ πιο σταθερό και ποιοτικό από της vodafone, το οποίο όμως είναι πιο πυκνό και σβέλτο! Βασικά, στην Αθήνα, η vodafone έχει πολύ πυκνό δίκτυο, όμως βασικά είναι άχρηστο αφού σπάνια είναι ποιοτικό. Εμένα πχ στο σπίτι μου, πιάνει full 3G, αλλά όταν πάω να μιλήσω δεν ακούω καθόλου τον άλλο, κολλάει το κινητό, δε με ακούει αυτός κοκ... Όταν όμως χρησιμοποιώ το κινητό σαν modem για internet, πιάνει 45-50KB/s!!

Επίσεις, στις video-call κάνει μερικές καθυστερίσεις, αλλά η ποιότητα είναι ικανοποιητική...

 

Τώρα, όσον αφορά την cosmote, έχω διαπιστώσει ότι δεν έχει το πολύ πυκνό δίκτυο όσον αφορά την Αθήνα, αλλά τουλάχιστον όσες φορές έχω βγεί βόλτα, δεν υπάρχει ούτε μία που να μην πιάνω 3G!

Αυτό που έχω παρατηρήσει όσον αφορά την cosmote, είναι ότι το σήμα της είναι πολύ, μα πολύ ποιοτικό!! Στο σπίτι μου, η cosmote δεν πιάνει 3G σε dual mode, αλλά έχει -80dBm σε 3G mode! (μη ρωτήσετε πως γίνεται αυτό, έχω ενημερώσει και την ίδια την εταιρία...)

Σε 3G mode λοιπόν, ακόμα και με μια γραμμή 3G, η ποιότητα του ήχου είναι ΑΨΟΓΗ!! Και ειδικά όταν μιλάς με σταθερά! Τα μηνύματα φεύγουνε σε ακριβώς 3 δευτερόλεπτα (στη vodafone θέλουν γύρω στα 10-15) και στις video-call, δεν παρατηρώ ούτε μια καθυστέριση!

Τώρα, για χρησιμοποιήση του κινητού σαν modem, δεν έχω δεί στο σπίτι μου ταχύτητες πέραν των 25-30KB/s...

Kαλαμάτα βέβαια που είχα ξαναπροσπαθήσει είχα δει ικανοποιητικές ταχύτητες 45-50Kb/s, πάλι πιο χαμηλά όμως από την vodafone η οποία είχε 52-58Kb/s

Θα συμφωνήσω ως προς τις ταχύτητες, αυτό είναι και το βασικό μου παράπονο με τη Cosmote. Επίσης και εγώ ο ίδιος παραδέχτηκα πως ο ήχος και των τριών εταιρειών στο 3G είναι πολύ καθαρός. Από κεί και πέρα ως προς τη κάλυψη δεν σου είπα ότι υπάρχουν τόσα πολλά κενά αλλά ακριβώς λόγω του ότι δεν έχει πυκνό δίκτυο όπως η Vodafone χάνει πααααααάρα πολύ σε εσωτερικούς χώρους. Επίσης έχω βρει και κάποιοα μικρά κενά στο κέντρο που οι άλλες δύο, κυρίως η Vodafone, τα καλύπτουν μια χαρά.

 

Ως προς τη λειτουργία του δικτύου της Vodafone, εγώ αλλά και όλη η οικογένεια και οι φίλοι μου πουέχουν Vf 3G γιατί δεν έχουμε αυτά τα προβλήματα? Γιατί τα sms φεύγουν αμέσως (σε καμία περίπτωση 10-15 s)? Γιατί στη συνομιλία τα κινητά δεν κολλάνε και ακούμε κανονικά τον άλλο? Και γιατί δεν παρατηρούμε καθυστερλησεις στα video-calls? Μήπως είναι απλώς πρόβλημα της περιοχής σου το οποίο θα έπρεπε να ζητήσεις να καταγραφεί από το 13830/1251? Kαι ξαναλέω πως ποτέ δεν είπε κανείς ότι η Cosmote έχει πρόβλημα στις κλήσεις και στα video-calls.

Από θέμα, mobile TV, συμβαίνει το εξής περίεργο...

Ενώ η vodafone κατεβάζει με μεγάλες ταχύτητες σπίτι μου, η ποιότητα του mobile TV, δεν είναι καθόλου καλή και κάνει πολλές διακοπές.

Η cosmote, στον συγκεκριμένο τομέα, παίρνει άριστα αφού παίζει χωρίς καμία διακοπή η καθυστέριση! Μάλιστα, έχω δεί τηλεόραση και με μόνο μια γραμμή σήμα!!

 

Η άποψη μου, μετά από όλα αυτά που έχω δεί, είναι η εξής:

 

Όποιος θέλει το 3G μόνο για να κάνει download και serfing στο internet, να επιλέξει την vodafone. Πάει σφαίρα!!!!!!!!

Όποιος όμως θέλει να έχει το 3G για όλες του τις χρήσεις και να μπορεί να πιάνει ακόμα κι αν βγεί από την Αθήνα, να επιλέξει cosmote.

Μπορεί το 3G της cosmote να μην είναι τόσο γρήγορο όσο της vodafone, όμως ειναι τρομερή η διαφορά που έχουν στην ποιότητά τους!

 

Εγώ προσωπικά ανήκω στη δεύτερη κατηγορία, έχω επιλέξει cosmote και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

 

Eπίσης ούτε στο mobile TV έχω τα προβλήματα που αναφέρεις με Vodafone και ναι έχω δει και με μία γραμμή σήμα. Αρχίζω να ανησυχώ τι μου συμβαίνει?:wacko:

 

Αυτό που θα πω εγώ είναι το εξής. Αν μένετε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει να έχετε ποιοτικο 3G που να αποδίδει στα πάντα (ταχύτητες, κλήσεις, υπηρεσίες, σερφάρισμα-download) επιλέξτε Vodafone ή ΤΙΜ. Τα προβλήματα που αναφέρεις Κώστα με Vodafone δεν τα αντιμετωπίζω ούτε εγώ ούτε όσοι χρήστες 3G του κόκκινου δικτύου ξέρω στην Αθήνα.

 

Αν μένετε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει μόνο η βιντεοκλήση και οι διάφορες υπηρεσίες (π.χ mobile tv) και θέλετε να βρίσκετε και 3G και σχεδόν σε όλες τις ελληνικές πόλεις αλλά δεν σας ενδιαφέρει και πολύ το να έχετε δυνατό σήμα και δεν νοιάζεστε για τις ταχύτητες που μπορεί το 3G να προσφέρει (που είναι και το βασικό του πλεονέκτημα) επιλέξτε Cosmote. Eκτός αν μένετε στην επαρχία όπου τότε η Νο1 εταιρεία στην ελλάδα είναι μονόδρομος για εσάς.

 

Βέβαια δεν θέλω να είμαι απόλυτος, υπάρχουν και περιοχές στην Αθήνα που κάλυπτει μια χαρά με 3G η Cosmote. Αλλά τώρα να είσαι στο κέντρο, μέσα σε γραφείο στην Ακαδημίας ή στη Μητροπόλεως ή μέσα σε μαγαζί στη Σκουφά και να έχεις μία ή δύο γραμμούλες σήμα ενώ οι άλλες έχουν full (και όχι εικονικό) εντάξει, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

...

Η άποψη μου, μετά από όλα αυτά που έχω δεί, είναι η εξής:

 

Όποιος θέλει το 3G μόνο για να κάνει download και serfing στο internet, να επιλέξει την vodafone. Πάει σφαίρα!!!!!!!!

Όποιος όμως θέλει να έχει το 3G για όλες του τις χρήσεις και να μπορεί να πιάνει ακόμα κι αν βγεί από την Αθήνα, να επιλέξει cosmote.

Μπορεί το 3G της cosmote να μην είναι τόσο γρήγορο όσο της vodafone, όμως ειναι τρομερή η διαφορά που έχουν στην ποιότητά τους!

 

Εγώ προσωπικά ανήκω στη δεύτερη κατηγορία, έχω επιλέξει cosmote και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Προσωπικά πιστεύω ότι όποιος θέλει 3G μόνο για surfing στο internet (μέσω του κινητού, π.χ. με opera mobile) να διαλέξει ΤΙΜ που έχει και καλό δίκτυο και κυρίως έχει το non-stop!

 

Από τότε που έβαλα το non-stop, χρησιμοποιώ ελάχιστα το PC μου για πρόσβαση στο internet, μπαίνω συνέχεια από το κινητό! Τολμώ να πω, κι ας ακούγεται τραβηγμένο, ότι έχει επηρρεαστεί σε ένα βαθμό και ο τρόπος ζωής μου από την στιγμή που έχω συνεχώς και οπουδήποτε τη δυνατότητα να σερφάρω στο internet, και μιλώ από τα πιο απλά καθημερινά πράγματα, μέχρι θέματα επαγγελματικά και σπουδών!..

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει και εμενα εντυπωση αυτο για το δικτυο της voda. Με κ800 voda και k610 Cosmote, μπορω να πω, οτι δεν αντιμετωπιζω προβλημα. Με την Voda δεν εχω προβλημα απολυτως κανενα στις κλησεις, αλλα και ουτε με την Cosmote αφου μονο οταν ειμαι στο κεντρο συνδεεται σε 3G. Αλλα και οταν συνδεθει, για να μπω στο imode πολλες φορες χρειαζεται να αλλάξω σε gsm.

 

Τα εχεις και τα 2 νουμερα στην ιδια συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης ούτε στο mobile TV έχω τα προβλήματα που αναφέρεις με Vodafone και ναι έχω δει και με μία γραμμή σήμα. Αρχίζω να ανησυχώ τι μου συμβαίνει?:wacko:

 

Αυτό που θα πω εγώ είναι το εξής. Αν μένετε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει να έχετε ποιοτικο 3G που να αποδίδει στα πάντα (ταχύτητες, κλήσεις, υπηρεσίες, σερφάρισμα-download) επιλέξτε Vodafone ή ΤΙΜ. Τα προβλήματα που αναφέρεις Κώστα με Vodafone δεν τα αντιμετωπίζω ούτε εγώ ούτε όσοι χρήστες 3G του κόκκινου δικτύου ξέρω στην Αθήνα.

 

Αν μένετε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει μόνο η βιντεοκλήση και οι διάφορες υπηρεσίες (π.χ mobile tv) και θέλετε να βρίσκετε και 3G και σχεδόν σε όλες τις ελληνικές πόλεις αλλά δεν σας ενδιαφέρει και πολύ το να έχετε δυνατό σήμα και δεν νοιάζεστε για τις ταχύτητες που μπορεί το 3G να προσφέρει (που είναι και το βασικό του πλεονέκτημα) επιλέξτε Cosmote. Eκτός αν μένετε στην επαρχία όπου τότε η Νο1 εταιρεία στην ελλάδα είναι μονόδρομος για εσάς.

 

Βέβαια δεν θέλω να είμαι απόλυτος, υπάρχουν και περιοχές στην Αθήνα που κάλυπτει μια χαρά με 3G η Cosmote. Αλλά τώρα να είσαι στο κέντρο, μέσα σε γραφείο στην Ακαδημίας ή στη Μητροπόλεως ή μέσα σε μαγαζί στη Σκουφά και να έχεις μία ή δύο γραμμούλες σήμα ενώ οι άλλες έχουν full (και όχι εικονικό) εντάξει, τι να πω...

 

Τι να πω ρε φίλε, ίσως φταίει το σημείο του σπιτιού μου, το οποίο όμως είναι 5ος όροφος και με άνοιγμα!

Παλιότερα που είχα vodafone, τους είχα ενημαρώσει πολλές φορές για αυτά τα προβλήματα... Μια μέρα λοιπόν, (πέμπτη ήταν) ξυπνάω και βλέπω full 3G!

Αδύνατον λέω... Πάω στο μπάνιο σε ένα σημείο όπου το 3G της vodafone εξαφανιζόταν πάντα, και συνέχιζε να είναι full!! Όσο κράτησε αυτό, όλα έπαιζαν πραγματικά τέλεια!!! Όμως κράτησε μόνο 2 μέρες... Και μετά ξανάρχισαν τα προβλήματα και μάλιστα σε βαθμό πολλαπλάσιο... Γι' αυτό τον λόγο άλλαξα εταιρία και προτίμησα την cosmote... (από την οποία είχα κάνει φορητότητα στην vodafone)

Μένω στην περιοχή της Άνω Κυψέλης (Είναι κοντά στην Πατησίων)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε φίλε, ίσως φταίει το σημείο του σπιτιού μου, το οποίο όμως είναι 5ος όροφος και με άνοιγμα!

Παλιότερα που είχα vodafone, τους είχα ενημαρώσει πολλές φορές για αυτά τα προβλήματα... Μια μέρα λοιπόν, (πέμπτη ήταν) ξυπνάω και βλέπω full 3G!

Αδύνατον λέω... Πάω στο μπάνιο σε ένα σημείο όπου το 3G της vodafone εξαφανιζόταν πάντα, και συνέχιζε να είναι full!! Όσο κράτησε αυτό, όλα έπαιζαν πραγματικά τέλεια!!! Όμως κράτησε μόνο 2 μέρες... Και μετά ξανάρχισαν τα προβλήματα και μάλιστα σε βαθμό πολλαπλάσιο... Γι' αυτό τον λόγο άλλαξα εταιρία και προτίμησα την cosmote... (από την οποία είχα κάνει φορητότητα στην vodafone)

Μένω στην περιοχή της Άνω Κυψέλης (Είναι κοντά στην Πατησίων)

 

Kαι εγώ τι να πω!:) Μου κάνουν μεγάλη εντύπωση όλα αυτά γιατι πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με Vodafone, ούτε εγώ ούτε γνωστοί μου. Και πιο πολύ μου κάνει εντύπωση αυτό με την καθυστέρηση αποστολής των sms. Ακόμα και το 2004-2005 που το δίκτυο είχε ακόμα τα χάλια του τέτοιο πρόβλημα δεν είχα ποτέ σε καμία περιοχή με κάλυψη 3G. :confused: Μάλλον είναι πρόβλημα του δικτύου στη περιοχή αυτή, και το ότι το σπίτι σου είναι στο 5ο όροφο με άνοιγμα πίστεψε με δεν έχει καμία σχέση... Τι να πω δεν ξέρω... Στείλε και κανένα e-mail ή ξαναπάρε τηλ. στο cc.

 

Πάντως τη περίοδο των εορτών είδα μια μικρή βελτίωση στις ταχύτητες της Cosmote. Αλλά σήμερα που ξαναδοκίμασα πάλι τα ίδια χάλια, 18-22 KB/s! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Άρα μετά από μία μαραθώνια πραγματικά συζήτηση, καταλήγουμε στο αυτονόητο: οι ανάγκες είναι αυτές που καθορίζουν τον βαθμό της ικανοποίησης (αποθεώστε με γι αυτό που είπα :p). Όπως επίσης και οι τεχνικοί που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και αλλού δίνουν βάση σε άλλα πράγματα και αλλού σε άλλα! :ρ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μίλησα για ποιότητα. Εγώ μίλησα για ποσότητα. Αυτή την στιγμή η COSMOTE έχει τη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΛΥΨΗ στην Ελλάδα. Και αυτό είναι γεγονός. Και όταν λέω ότι δεν υπάρχει μέρος που να έχω πάει και να μην έχω δει 3G από την COSMOTE, το εννοώ. Στα μέρη που έχω πάει είπα και όχι σε όλη την Ελλάδα. Μέχρι και σε ξεχασμένες-από-τον-Θεό παραλίες και στις εθνικές οδούς όπου οι άλλες εταιρίες είναι απούσες. Για ποιότητα δεν ξέρω. Δεν έχω χρησιμοποιήσει το 3G των άλλων δικτύων γι αυτό δεν μπορώ να πω. Για να το λέτε εσείς έτσι θα είναι. Παρ' όλα αυτά εγώ τη βίντεο-κλήση μου την έβγαλα άνετα από το κινητό μου χωρίς κολλήματα -αυτή τη φορά.

Εξέφρασα την άποψή μου από προσωπικές μου εμπειρίες. Και με λυπεί που δεν μπορώ να ξέρω τι κάλυψη έχει η COSMOTE στο 3G. Γιατί απ' ότι υπολογίζω έχει καλύψει standard ένα 80 μην πω και 85% πληθυσμιακά την Ελλάδα. Μάλιστα έχω στείλει και e-mail στην COSMOTE για το θέμα αυτό αλλά όπως ήταν λογικό, απάντηση δεν έλαβα...

΄Ενα ταξίδι με αυτοκίνητο Αθήνα Θεσ/νικη θα πείσει και τους πλέον δύσπιστους (το έκανα αρχές Οκτωβρίου 2006)ότι η κοσμοτέ έχει μακράν την καλύτερη κάλυψη 3g απο τις άλλες δυο εταιρείες.Ακόμη 3g

θα βρείς στην Ελάτη και στο Περτούλι στο Μουζάκι στα Ορεινά και πεδεινά χωριά του κάμπου των Τρικάλων και της Καρδίτσας (μιλάω γαι την κεραία της TIM που βρίσκεται στο βουνό πάνω απο το Μουζάκι και έχει colocation η κοσμοτέ).Ακόμη όσοι πιστοί βρέθηκαν στην λίμνη Πλαστήρα θα ένοιωσαν και εκεί την διαφορά....Βέβαια θα υπενθυμήσω οτι για τις άλλες δυο εταιρείες δεν τείθεται θέμα!!

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

΄Ενα ταξίδι με αυτοκίνητο Αθήνα Θεσ/νικη θα πείσει και τους πλέον δύσπιστους (το έκανα αρχές Οκτωβρίου 2006)ότι η κοσμοτέ έχει μακράν την καλύτερη κάλυψη 3g απο τις άλλες δυο εταιρείες.Ακόμη 3g

θα βρείς στην Ελάτη και στο Περτούλι στο Μουζάκι στα Ορεινά και πεδεινά χωριά του κάμπου των Τρικάλων και της Καρδίτσας (μιλάω γαι την κεραία της TIM που βρίσκεται στο βουνό πάνω απο το Μουζάκι και έχει colocation η κοσμοτέ).Ακόμη όσοι πιστοί βρέθηκαν στην λίμνη Πλαστήρα θα ένοιωσαν και εκεί την διαφορά....Βέβαια θα υπενθυμήσω οτι για τις άλλες δυο εταιρείες δεν τείθεται θέμα!!

 

Kαι που τις καλύπτει αυτές τις περιοχές τι καταφέρνει? Η ταχύτητα του download ζήτημα να φτάσει τα 25 KB/s. To είπαμε και πιο πάνω, 3G δεν είναι μόνο η βιντεοκλήση, καλό θα ήταν αυτό να το καταλάβει η Cosmote και να σοβαρευτεί λίγο. Γιατι μου φαίνεται πως αναπτύσσει γρήγορα το δίκτυο μόνο για τα μάτια του κόσμου αφού αυτό δεν αποδίδει όπως πρέπει. Καλά κάνει και επενδύει στην επαρχία αλλά να το κάνει σωστά και ουσιαστικά και αφού καλύψει σωστά πρώτα περιοχές όπως η Αθήνα που χρειάζονται πιο πολύ το 3G από τη λίμνη Πλαστήρα! :X Και για να μην το κουράζουμε άλλο, όσοι μιλήσαμε για ελλείψεις στη κάλυψη 3G της Cosmote, μιλήσαμε για Αθήνα. Από εκεί και πέρα το θέμα είναι κατα πόσον αυτό το καταπληκτικό και σύντομα πανελλαδικό δίκτυο λειτουργεί όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Kαι που τις καλύπτει αυτές τις περιοχές τι καταφέρνει? Η ταχύτητα του download ζήτημα να φτάσει τα 25 KB/s. To είπαμε και πιο πάνω, 3G δεν είναι μόνο η βιντεοκλήση, καλό θα ήταν αυτό να το καταλάβει η Cosmote και να σοβαρευτεί λίγο. Γιατι μου φαίνεται πως αναπτύσσει γρήγορα το δίκτυο μόνο για τα μάτια του κόσμου αφού αυτό δεν αποδίδει όπως πρέπει. Καλά κάνει και επενδύει στην επαρχία αλλά να το κάνει σωστά και ουσιαστικά και αφού καλύψει σωστά πρώτα περιοχές όπως η Αθήνα που χρειάζονται πιο πολύ το 3G από τη λίμνη Πλαστήρα! :X Και για να μην το κουράζουμε άλλο, όσοι μιλήσαμε για ελλείψεις στη κάλυψη 3G της Cosmote, μιλήσαμε για Αθήνα. Από εκεί και πέρα το θέμα είναι κατα πόσον αυτό το καταπληκτικό και σύντομα πανελλαδικό δίκτυο λειτουργεί όπως πρέπει.

 

Ώπα ρε μεγάλε. Δηλαδή να υπάρχουν παιδιά και αποπαίδια; Δεν κατάλαβα οι συνδρομητές στην επαρχία όπως Αγρίνιο, Άρτα, Ιωάννινα, Τρίκαλα, λίμνη Πλαστήρα και σε άλλα μέρη της Ελλάδας πληρώνουν φθηνότερα τις συσκευές 3g για να μην τους καλύπτει η cosmote; Εξάλου δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι η επαρχεία ήταν αυτή που ανέβασε την cosmote στην κορυφή (κάτι ανάλογο γίνεται και στην Ρουμανία)γιατί έβαζε κεραίες σε μέρη που είχε 10 σπίτια και σε μέρη που οι άλλες εταιρείες για 10 χρόνια τα αγνοούσαν έτσι ώστε ο χρήστης της Αθήνας και της μεγάλης πόλης όταν πήγαινε στο χωριό του είχε σήμα.

Το έχω πει ξανά οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορα.

Ξέρω άτομα που πληρώνουν 150 ευρώ το μήνα στην vodafone και tim και λόγω του δικτύου πηγαίνουν στην cosmote με φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι που τις καλύπτει αυτές τις περιοχές τι καταφέρνει? Η ταχύτητα του download ζήτημα να φτάσει τα 25 KB/s. To είπαμε και πιο πάνω, 3G δεν είναι μόνο η βιντεοκλήση, καλό θα ήταν αυτό να το καταλάβει η Cosmote και να σοβαρευτεί λίγο. Γιατι μου φαίνεται πως αναπτύσσει γρήγορα το δίκτυο μόνο για τα μάτια του κόσμου αφού αυτό δεν αποδίδει όπως πρέπει. Καλά κάνει και επενδύει στην επαρχία αλλά να το κάνει σωστά και ουσιαστικά και αφού καλύψει σωστά πρώτα περιοχές όπως η Αθήνα που χρειάζονται πιο πολύ το 3G από τη λίμνη Πλαστήρα! :X Και για να μην το κουράζουμε άλλο, όσοι μιλήσαμε για ελλείψεις στη κάλυψη 3G της Cosmote, μιλήσαμε για Αθήνα. Από εκεί και πέρα το θέμα είναι κατα πόσον αυτό το καταπληκτικό και σύντομα πανελλαδικό δίκτυο λειτουργεί όπως πρέπει.

 

Ωραια λογική:ας καλύψει το σπίτι μου με καλό σήμα και μετα τους υπόλοιπους επειδή δεν μένουν κοντα σε εμένα,επειδη τα συμφέροντα μου είναι τέτοια κλπ.

 

Αλήθεια ΓΙΑΤΙ Η ΑΘΗΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ 3G;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Ώπα ρε μεγάλε. Δηλαδή να υπάρχουν παιδιά και αποπαίδια; Δεν κατάλαβα οι συνδρομητές στην επαρχία όπως Αγρίνιο, Άρτα, Ιωάννινα, Τρίκαλα, λίμνη Πλαστήρα και σε άλλα μέρη της Ελλάδας πληρώνουν φθηνότερα τις συσκευές 3g για να μην τους καλύπτει η cosmote; Εξάλου δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι η επαρχεία ήταν αυτή που ανέβασε την cosmote στην κορυφή (κάτι ανάλογο γίνεται και στην Ρουμανία)γιατί έβαζε κεραίες σε μέρη που είχε 10 σπίτια και σε μέρη που οι άλλες εταιρείες για 10 χρόνια τα αγνοούσαν έτσι ώστε ο χρήστης της Αθήνας και της μεγάλης πόλης όταν πήγαινε στο χωριό του είχε σήμα.

Το έχω πει ξανά οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορα.

Ξέρω άτομα που πληρώνουν 150 ευρώ το μήνα στην vodafone και tim και λόγω του δικτύου πηγαίνουν στην cosmote με φορητότητα.

 

Δεν είπα εγώ κάτι τέτοιο. Καλά κάνει η Cosmote και επενδύει στην επαρχία, το λέω και το ξαναλέω πως Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, αλλά θα τη παραδεχόμουν τη Cosmote αν το έκανε σωστά.

 

Δεν είναι δυνατόν το δίκτυο της Νο1 εταιρείας στην Ελλάδα να αποδίδει έτσι, ταχύτητα 25 KB/s και να είσαι ευχαριστημένος την ώρα που ΤΙΜ και Vodafone χτυπάνε 40 και 50 KB/s!!! Μήπως προτού βάλει δίκτυο 3G στα Καμμένα Βούρλα και στη λίμνη Πλαστήρα (που δεν λέω κάποια στιγμή πρέπει να καλυφθούν) να επενδύσει λίγο στην βελτίωση της απόδοσης του δικτύου? Γιατι αν είναι να σήνουμε δίκτυο για τα μάτια του κόσμου χωρίς να λειτουργεί όπως πρέπει, απλά για να κάνουμε μία φορά το μήνα βιντεοκλήση, τότε τι να πω...:mad:

 

Επίσης συγνώμη έχω άδικο που θεωρώ πως πρώτα πρέπει να καλυφθούν σωστά τα μεγάλα αστικά κέντρα που όπως και να το κάνουμε υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση για υπηρεσίες όπως 3G και στη συνέχεια να καλυφθεί η λίμνη Πλαστήρα? :X Και μην ανησυχείς η πολύ ωραία αυτή λίμνη εκεί είναι δεν φεύγει...

 

Ωραια λογική:ας καλύψει το σπίτι μου με καλό σήμα και μετα τους υπόλοιπους επειδή δεν μένουν κοντα σε εμένα,επειδη τα συμφέροντα μου είναι τέτοια κλπ.

 

Αλήθεια ΓΙΑΤΙ Η ΑΘΗΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ 3G;

Έλεος. Μόνο αυτό έχω ναπω. Αυτό κατάλαβες από όσα είπα? Δηλαδή θεωρείς φυσιολογικό να είμαι μες στην Ακαδημίας και με το που μπω σε ένα κτίριο να έχω μία γραμμή σήμα? Η θεωρείς φυσιολογικό να έχω ταχύτητα όπου και αν είμαι στην Ελλάδα 25 KB/s?

H Αθήνα έχει μεγαλύτερη ανάγκη το 3G γιατί απλώς υπάρχουν χιλιάδες χρήστες που το χρησιμοποιούν, σε αντίθεση με τα Καμμένα Βούρλα. Εγώ δεν είπα να μην καλυφθεί η επαρχία. Αλλά να καλυφθούν πρώτα σωστά τα στικά κέντρα και ΄στη συνέχεια με το καλό και εγώ μαζί σου να καλύψει όλη την ελλάδα, όχι μισές δουλειές. Και να την καλύψει όπως πρέπει όχι με αυτά τα χάλια στην απόδοση... Εκτός αν θέλεις το 3G έτσι γαι να λες ότι έχεις σήμα και να κάνεις μία βιντεοκλήση το μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Μέγα λάθος κατ' εμέ... Ορθά και σοφά έπραξε η COSMOTE και αποφάσισε πρώτα να καλύψει μεγάλος μέρος της Ελλάδας. Διότι αν δεν ήταν η COSMOTE σε πληροφορώ ότι πολλοί από μας στις επαρχίες θα ακούγαμε 3G και 3G δεν θα βλέπαμε... Γι αυτό άσε. Το ιδανικό θα ήταν να κάλυπτε και να απέδιδε. Αλλά εφόσον δεν γίνεται... Εγώ προσωπικά προτιμώ κάλυψη παντού. Κι αυτό διότι σκέψου ότι υπάρχουν και Wireless Connect Cards τις οποίες δεν χρειάζονται μόνο όσοι είναι στην Αθήνα ή στα μεγάλα αστικά κέντρα...
Link to comment
Share on other sites

Μέγα λάθος κατ' εμέ... Ορθά και σοφά έπραξε η COSMOTE και αποφάσισε πρώτα να καλύψει μεγάλος μέρος της Ελλάδας. Διότι αν δεν ήταν η COSMOTE σε πληροφορώ ότι πολλοί από μας στις επαρχίες θα ακούγαμε 3G και 3G δεν θα βλέπαμε... Γι αυτό άσε. Το ιδανικό θα ήταν να κάλυπτε και να απέδιδε. Αλλά εφόσον δεν γίνεται... Εγώ προσωπικά προτιμώ κάλυψη παντού. Κι αυτό διότι σκέψου ότι υπάρχουν και Wireless Connect Cards τις οποίες δεν χρειάζονται μόνο όσοι είναι στην Αθήνα ή στα μεγάλα αστικά κέντρα...

 

Ο.Κ Πλήρωνε τη wireless connect card και κατέβαζε με 20 ΚΒ/s. Kαι που το βλέπετε το 3G...

Link to comment
Share on other sites

Όχι πλήρωνε την Vodafone Mobile Connect ή την ΤΙΜ Data Card για να βλέπεις 3G μόνο σε συγκεκριμένα σημεία. Και καλά να πληρώνεις την TIM γιατί τουλάχιστον έχεις και HSDPA παντού (όπου τέλος πάντων έχει 3G). Το να πληρώνεις τη Vodafone; Απλώς παράλογο...
Link to comment
Share on other sites

Όχι πλήρωνε την Vodafone Mobile Connect ή την ΤΙΜ Data Card για να βλέπεις 3G μόνο σε συγκεκριμένα σημεία. Και καλά να πληρώνεις την TIM γιατί τουλάχιστον έχεις και HSDPA παντού (όπου τέλος πάντων έχει 3G). Το να πληρώνεις τη Vodafone; Απλώς παράλογο...

 

Tα λεφτά που θα δίνω όμως θα αξίζουν. Και μην ανησυχείς, σύντομα θα βελτιωθεί η κάλυψη και της Vodafone/TIM. Απλώς οι εταιρείες ξέρουν που να δώσουν προτεραιότητα.

 

Για να τελειώνουμε λοιπόν εδώ επειδή το κουράσαμε πάααααρα πολύ. Εγώ συμφωνώ 10000000000000000000000% με το να καλύπτεται όλη η Ελλάδα σωστά και πραγματικά παραδέχομαι τη Cosmote που επένδυσε όλα αυτά τα χρόνια στην επαρχία όπου οι άλλες απλώς δεν τολμούσαν να βάλουν ένα σταθμό. Και καλά να πάθει και η Vodafone (η οποία αν είχε σωστή κάλυψη στην επαρχία θα ήταν κατά μακράν πρώτη από όλες)που είναι 2η και η ΤΙΜ που είναι στη θέση που είναι λόγω του απαράδεκτου δικτύου που μέχρι πριν 3-4 χρόνια είχε.

 

Αλλά ως προς το 3G που είναι επιπρόσθετη υπηρεσία σαφέστατα πιστέυω πως και αυτό πρέπει να επεκταθεί παντού αφού όμως καλυφθούν σωστά οι περιοχές που υπάρχουν χιλιάδες χρήστες και όχι ένας ή δύο. Και να σου πω και κάτι? Αν είναι το δίκτυο να λειτουργεί σωστά ας μην έχει σήμα η μισή Αθήνα. Αν είναι όμως η Cosmote για να επενδύει σε 3G σε μέρη που ζήτημα αν ένας άνθρωπος θα το χρησιμοποιήσει (όχι ότι κάποια στιγμή δεν πρέπει να καλυφθεί) να παρουσιάζει αυτά τα χάλια εεε ΟΧΙ. Να φτιάξει πρώτα την απόδοση του δικτύου που και σε Αθήνα και σε λίμνη Πλαστήρα είναι χάλια και μετά να επεκτείνει τη κάλυψη. Επαναλαμβάνω, όχι 3G μόνο για τα μάτια του κόσμου! Σωστό δίκτυο όπως αυτό που περιμένει κάποιος από τη Νο1 εταιρεία στην Ελλάδα!

 

Εκτός αν θέλετε 3G έτσι για να βλέπετε το σηματάκι και να κάνετε για πλάκα με τους φίλους σας μία βιντεοκλήση το μήνα. Λυπάμαι αλλά δεν θα πάρω. 3G δεν είναι μόνο η βιντεοκλήση.

 

ΤΕΛΟΣ. Καληνύχτα σε όλους. Και πάλι καλή χρονιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καληνύχτα σου και καληνύχτα γενικώς... Αλλά έχω και εγώ να πω πριν πω την καλημέρα μου...

Συμφωνώ ότι το δίκτυο της COSMOTE εμφανίζει αυτά που εμφανίζει, συμφωνώ επίσης ότι θα ΕΠΡΕΠΕ να επενδύσει και στην ποιότητα και όχι μόνο στην ποσότητα.

Δεν έχεις λογαριάσει κάτι ωστόσο. Πόσο πλούσια είναι; Ξέρεις καμιά εταιρία τύπου COSMOTE που να έχει ΤΑ κεφάλαια για να τα κάνει όλα παράλληλα; Εδώ κάθε τρεις και λίγο παίρνει ομολογιακά δάνεια... Συνεπώς είναι παράλογο να ζητούμε τόοοοσα πολλά. Ή καλύτερα δεν είναι παράλογο να τα ζητούμε, το παράλογο είναι να τα προσφέρουν μαζί. Αυτή τη στιγμή μιλάμε για μία COSMOTE η οποία έχει τεράστια συγκριτικά κάλυψη και με ποιότητα άψογη για τον σκοπό της. Δηλαδή άψογη λειτουργία του ΚΙΝΗΤΟΥ ΩΣ ΚΙΝΗΤΟΥ. Αν θέλεις Internet παίρνεις ADSL, αν θέλεις κόλπα παίρνεις ΤΙΜ. Απλά τα πράγματα. Και άλλωστε καταλήξαμε στο ότι οι εμπειρίες είναι διαφορετικές του καθενός στον χώρο που κινείται... Εσύ είσαι προφανώς δυσαρεστημένος. Εμείς είμαστε προφανώς ευχαριστημένοι.

Anyway επειδή όντως το κουράσαμε, έχω να πω ότι δεν διαφώνησε κανείς στο ότι υστερεί κάπου. Δεν είναι κανείς τέλειος... Ούτε καν εγώ (ασχολίαστο, το ψώνιο! :p) Απλώς συγκριτικά τα πλεονεκτήματα είναι περισσότερα από τα μειονεκτήματα. Και για να δανειστώ και μια φράση από μία διαφήμιση... "Δεν είναι τυχαία νούμερο ένα"!!

Link to comment
Share on other sites

να βάλω και εγώ τη στάμπα μου:p

Επειδή πολλά ακούγονται για επαρχία και λίμνη Πλαστήρα το πήρα προσωπικά το θέμα:lol:

Η Cosmote έχει μία Α πολιτική που λέει ότι βάζω σταθμούς σε όλη την Ελλάδα να έχω κάλυψη και αναπτύσσω σιγά σιγά δίκτυο κορμού...Κάνω όλους τους υπάρχοντες σταθμούς dual mode,μειώνω το θόρυβο,τελειοποιώ την κάλυψη και μετά...το πιο εύκολο κομμάτι είναι φυσικά το δίκτυο κορμού που το έχει αναλάβει ο ΟΤΕ και σιγά σιγά θα δεσμεύει bandwidth ανάλογα με την κίνηση που έχει στην εκάστοτε περιοχή,σωστά;

Τώρα αν η λίμνη Πλαστήρα είναι παράξενο που καλύφθηκε...όχι δεν είναι! Είναι τουριστικό μέρος(με την ίδια λογική θα έπρεπε να κατηγορήσω την ΤΙΜ που κάλυψε 3-5 Πηγάδια,Ποσιδέρι,Δελφούς κτλ...) και μάλιστα χειμερινός προορισμός και για αυτό καλύφθηκε πρόσφατα:cool: Να σας πληροφορήσω ότι το δίκτυο έχει πολύ λίγο θόρυβο στη λίμνη πλαστήρα(ECIO -7 σχεδόν παντού) καλύπτεται 100% από ΚΟΣΜΟΤΕ ενώ οι άλλες πουθενά.Επίσης μια χαρά πάει από ταχύτητες τουλάχιστον στην περιοχή μου που το traffic είναι normal:)

η ΤΙΜ και η VODAFONE έχουν χαράξει "όμοια πολιτική" με την ΤΙΜ να είναι λίγο πιο δυνατή στην επαρχία,τουλάχιστον στη Θεσσαλία... Η VODAFONE καλύπτει άψογα από ότι καταλαβαίνω Αθήνα,Θεσσαλονίκη αλλά έχει σοβαρές ελλείψεις σε επαρχιακές ΠΟΛΕΙΣ.Και αυτό το λέω γιατί πχ στη Θεσσαλονίκη δεν άφησε καμία περιοχή με μία κεραία,γιατί να αφήσει πχ τα Τρίκαλα με 50χιλ πληθυσμό με μία κεραία; :worry: ή το Βόλο+Ν.Ιωνία(150χιλ)με μία κεραία; Στις πόλεις τουλάχιστον οι άλλες δύο πρέπει να κάνουν προσπάθεια:( έστω και καθυστερημένα,δε πειράζει...

η COSMOTE μου φαίνεται ότι τα πάει καλύτερα,γιατί προσπαθεί τουλάχιστον με την "πανταχού παρούσα κάλυψη" να μειώσει fail handovers και να αυξήσει σε πρώτο στάδιο τη χωρητικότητα του δικτύου.

Κάθε εταιρία έχει τη δικιά της Φιλοσοφία και ο καθένας με βάση αυτή κρίνει και γίνεται καταναλωτής!;)

Πολλοί πάντως πιστεύουν ότι 3g=video call...κάντε μια έρευνα!:cry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια ότι πολλοί πιστεύουν 3G=Video-Call. Αλλά γι αυτό φταίνε αποκλειστικά οι εταιρίες.

Και τουλάχιστον να ήταν και πιο φτηνή άρα πιο προσβάσιμη, να πήγαινε στο διάολο! :p

Link to comment
Share on other sites

Kαι που τις καλύπτει αυτές τις περιοχές τι καταφέρνει? Η ταχύτητα του download ζήτημα να φτάσει τα 25 KB/s. To είπαμε και πιο πάνω, 3G δεν είναι μόνο η βιντεοκλήση, καλό θα ήταν αυτό να το καταλάβει η Cosmote και να σοβαρευτεί λίγο. Γιατι μου φαίνεται πως αναπτύσσει γρήγορα το δίκτυο μόνο για τα μάτια του κόσμου αφού αυτό δεν αποδίδει όπως πρέπει. Καλά κάνει και επενδύει στην επαρχία αλλά να το κάνει σωστά και ουσιαστικά και αφού καλύψει σωστά πρώτα περιοχές όπως η Αθήνα που χρειάζονται πιο πολύ το 3G από τη λίμνη Πλαστήρα! :X Και για να μην το κουράζουμε άλλο, όσοι μιλήσαμε για ελλείψεις στη κάλυψη 3G της Cosmote, μιλήσαμε για Αθήνα. Από εκεί και πέρα το θέμα είναι κατα πόσον αυτό το καταπληκτικό και σύντομα πανελλαδικό δίκτυο λειτουργεί όπως πρέπει.

Στην Αθήνα η κοσμοτέ εχει πολυ καλό δίκτυο 3g ,βλέπω και την βόνταφον που έχω τι κάλυψη έχει...............

 

Ώπα ρε μεγάλε. Δηλαδή να υπάρχουν παιδιά και αποπαίδια; Δεν κατάλαβα οι συνδρομητές στην επαρχία όπως Αγρίνιο, Άρτα, Ιωάννινα, Τρίκαλα, λίμνη Πλαστήρα και σε άλλα μέρη της Ελλάδας πληρώνουν φθηνότερα τις συσκευές 3g για να μην τους καλύπτει η cosmote; Εξάλου δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι η επαρχεία ήταν αυτή που ανέβασε την cosmote στην κορυφή (κάτι ανάλογο γίνεται και στην Ρουμανία)γιατί έβαζε κεραίες σε μέρη που είχε 10 σπίτια και σε μέρη που οι άλλες εταιρείες για 10 χρόνια τα αγνοούσαν έτσι ώστε ο χρήστης της Αθήνας και της μεγάλης πόλης όταν πήγαινε στο χωριό του είχε σήμα.

Το έχω πει ξανά οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορα.

Ξέρω άτομα που πληρώνουν 150 ευρώ το μήνα στην vodafone και tim και λόγω του δικτύου πηγαίνουν στην cosmote με φορητότητα.

 

Συμφωνώ απολύτως.Αλήθεια πως ακριβώς αναπτύσει η κοσμοτε στην Ρουμανία το δίκτυο της?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα η κοσμοτέ εχει πολυ καλό δίκτυο 3g ,βλέπω και την βόνταφον που έχω τι κάλυψη έχει...............

 

Nαι. Είσαι στη Μητροπόλεως, στην Ακαδημίας, στη Σκουφά, στη Σταδίου και σε άλλους κεντρικότατους δρόμους της Αθήνας, μπαίνεις μέσα σε ένα κτίριο και το σήμα πάει κατευθείαν στη μία γραμμή ενώ Vodafone και ΤΙΜ full. Και έχω και άλλα παραδειγματα να σου αναφέρω αλλά δεν έχει κανένα νόημα. Εξάλλου είναι γνωστό ότι τουλάχιστον στοκέντρο η Vodafone έχει πολύ πιο πυκνό και δυνατό δίκτυο από Cosmote...:O

Link to comment
Share on other sites

Nαι. Είσαι στη Μητροπόλεως, στην Ακαδημίας, στη Σκουφά, στη Σταδίου και σε άλλους κεντρικότατους δρόμους της Αθήνας, μπαίνεις μέσα σε ένα κτίριο και το σήμα πάει κατευθείαν στη μία γραμμή ενώ Vodafone και ΤΙΜ full. Και έχω και άλλα παραδειγματα να σου αναφέρω αλλά δεν έχει κανένα νόημα. Εξάλλου είναι γνωστό ότι τουλάχιστον στοκέντρο η Vodafone έχει πολύ πιο πυκνό και δυνατό δίκτυο από Cosmote...:O

Συμφωνώ απόλυτα! Το 3G σε αρκετά σημεία στο κέντρο είναι άθλιο σε σχέση με τις άλλες... Και δεν το παραδέχονται :(

 

Πάντως ήταν αναπόφευκτη η φορητότητα σε What's Up από CU γιατί οι χρεώσεις πονούσαν... (όλοι μου οι φίλοι έχουν What's Up)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...