Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.speedtest.net/result/540278117.png τὠρα εἰναι καλὐτερα:lol::cool::wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει χαρτης καλυψης 3G της κοσμοτε κατι παρομοιο σαν της wind?Θελω να μαθω αν υπαρχει καλυψη γενικα στον νομο Σερρων οχι μονο στην πολη.Αν γνωριζει κανεις δοκιμασμενα ας μου πει σε ποια σημεια

Ευχαριστω

 

Μεσα στην πολη εχεις παντου 3G, στον Λευκωνα εχεις εως και αρκετα μετα την διασταυρωση σιδηροκαστρου προς θεσσαλονικη, στον δρομο προς σιδηροκαστρο εχεις σχεδον σε ολη την διαδρομη, στο χωριο Κοιμηση δεν εχεις....στην ροδοπολη δεν εχεις...

Σε ποιο σημειο θα ηθελες να μαθεις;

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/540903434.png αυτο ειναι το καλυτερο λιγο εξω απο την θηβα εδω κ 2 χρονια που το εχω δεν εχει πιο πολυ 7 χλμ απο την κεραια τι να πω τελοςςςςςςςςςςςς
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Σέρφαρα λίγο με το κινητό στις διακοπές και η Cosmote "μου έκωψε τον κω..." αφού για 14ΜΒ με χρέωσε 170 ευρώ!!!!! Ήξερα ότι είναι ακριβά χωρίς πρόγραμμα αλλά αυτό το πράγμα είναι ληστεία ρε παιδιά! Τέσπα, σκέφτομαι μήπως βάλω κάποιο από τα προγράμματα με πάγιο για το internet και έχω μερικές απορίες.

 

1. Μπορώ να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ το πρόγραμμα wireless internet ανά μήνα ή πρέπει όταν το ενεργοποιώ να μένει "αναμμένο" για π.χ. 6 μήνες;

2. Αν έχω το wireless internet μπορώ να μπαίνω από φορητό με στικάκι (όπως το internet on the go) και όχι χρησιμοποιώντας το κινητό ως modem?

3. Μπορώ να κάνω το (1) μέσα από το cosmote my account? Ενεργοποιείται άμεσα;

4. Μπορώ στο cosmote my account να βλέπω σχεδόν real time (π.χ. ανανέωση ανά 6 ώρες ή 1 ημέρα) τα δεδομένα που έχω διακινήσει ώστε να προσέχω να μην βγαίνω εκτός παγίου;

5. Υποστηρίζει το wirelless internet, FTP μεταφορές;

 

Ευχαριστώ πολύ όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει.

Η εικόνα στην υπογραφή δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν αυτα που ξέρω είναι ότι:

2 με το wirelless internet χρησιμοποιείς το κινητό ώς modem.

4 δύσκολο μου φαίνεται αλλα μπορεις εσύ να χρησιμοποιείς ένα προγραμμα για τον υπολογιστη που να κανει αυτή τη δουλειά, όπως το net meter, και σε συνδυασμό με το μετρητη δεδομένων του κινητού να καταλαβαινεισ ποσα mb έχεις καταναλώσει.

τα αλλα 3 μολις τα μαθω θα τα γραψω.

:cool:

 

μολις μίλησα με το cc.

1. μπορεις αλλα προσεχε γιατι μου είπαν οτι π.χ. αν εσυ ενεργοποιήσεις την υπηρεσια στις 15 του μηνος και την απενεργοποιήσεις στην πρώτη του επομενου το πάγιο θα κοπεί στη μέση αλλα το ίδιο και τα δωρεάν mb που προσφέρονται μαζί με το πρόγραμμα που θα διαλέξεις. κατάλαβες τι θέλω να πώ?

3. ναι μπορείs μεσω του my account

5. αυτο δεν το γνωρίζω ακόμα:lol:

.:Sony-Ericsson:. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Σέρφαρα λίγο με το κινητό στις διακοπές και η Cosmote "μου έκωψε τον κω..." αφού για 14ΜΒ με χρέωσε 170 ευρώ!!!!!

 

Μου φαινεται λιγο απιθανο αυτο που λες, βγαινει 12 ευρω το ΜΒ...Ειναι δυνατον ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

εχω whats'up και θελω να εχω και ιντερνετ στο κινητο

υπαρχει καποιο προγραμμα για να εχω απεριοριστο με σταθερη χρεωση?

πχ 5 ευρω για ενα μηνα

οπως ηταν της wind non stop καποτε (?)

ευχαριστω

[μονο χρηση internet & msn ...]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει. Ο μόνος τρόπος ήταν μεσω του my account, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα. Απενεργοποιούσες το my view και το ξαναενεργοποιούσες και έτσι αφού κάθε φορά έπαιρνες δώρο 40mb. Έτσι είχες και απεριόριστο και δωρεάν ίντερνετ.
.:Sony-Ericsson:. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην πολη εχεις παντου 3G, στον Λευκωνα εχεις εως και αρκετα μετα την διασταυρωση σιδηροκαστρου προς θεσσαλονικη, στον δρομο προς σιδηροκαστρο εχεις σχεδον σε ολη την διαδρομη, στο χωριο Κοιμηση δεν εχεις....στην ροδοπολη δεν εχεις...

Σε ποιο σημειο θα ηθελες να μαθεις;

 

Νιγρίτα και στα γύρω κοντινά χωριά ξέρεις αν έχει η Cosmote ή οποιαδήποτε άλλη; Δείχνει η Wind στον χάρτη της αλλά μάλλον είναι οριακά.

Link to comment
Share on other sites

10ΚΒ/s δεν το λες και 3G, ούτε καν κακό 2.5G (EDGE).

 

Είναι ελάχιστα καλύτερα από ένα καλό GPRS που σου δίνει ως 7.25KB/s (με πολλούς να πιάνουν αυτήν την τιμή)

Link to comment
Share on other sites

7.25kB/s θεωρητικα; Γιατι σε gprs μεχρι 4-5kB/s εχω δει.

 

Τι θα γινει με αυτο το χαλι της cosmote απο ταχυτητες;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

10kB/s σε 3G δίκτυο... λιγο δεν ειναι;

 

Αλλα απο το gprs παλι καλα... :P

 

Που εχετε καταντησει βρε παιδια μ αυτη την κοσμοτε?!!Εχετε δει τιμες Βοντα?Απαρεδεκτοι κατι πρεπει να γινει!Παρτε κανα τηλεφωνο:mad:

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν εχει τοσο "μεγαλο" δικτυο η vodafone και ειναι η μονη που δεν πιανει στη σπιτι μου. Αλλιως ηξερα την χαζομαρα της Κοσμοτε με τις ταχυτητες... :(
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

7.25kB/s θεωρητικα; Γιατι σε gprs μεχρι 4-5kB/s εχω δει.

 

Τι θα γινει με αυτο το χαλι της cosmote απο ταχυτητες;

 

GPRS θεωρητικά 57.6kbps δηλ. 7.2KB/s. Kαι αρκετοί πιάνουν περίπου τόσο. Π.χ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2869063#post2869063

 

Μόλις δοκίμασα βάζοντας την κάρτα σε GPRS και έπιασα 51 kbps δηλ. περίπου 6.4ΚΒ/s (με Wind)

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην πολη εχεις παντου 3G, στον Λευκωνα εχεις εως και αρκετα μετα την διασταυρωση σιδηροκαστρου προς θεσσαλονικη, στον δρομο προς σιδηροκαστρο εχεις σχεδον σε ολη την διαδρομη, στο χωριο Κοιμηση δεν εχεις....στην ροδοπολη δεν εχεις...

Σε ποιο σημειο θα ηθελες να μαθεις;

 

Προς τους Δημους Στρυμωνα (Νεος Σκοπος - Ψυχικο) και Εμμανουηλ παπα χρυσο τουμπα οπου απεχουν 10-15 χλμ απο το κεντρο της πολης και φυσικα κανενα φυσικο εμποδιο μεταξυ τους.

Ο χαρτης δειχνει οτι υπαρχει καλυψη σε αυτα τα σημεια

Link to comment
Share on other sites

Που εχετε καταντησει βρε παιδια μ αυτη την κοσμοτε?!!Εχετε δει τιμες Βοντα?Απαρεδεκτοι κατι πρεπει να γινει!Παρτε κανα τηλεφωνο:mad:

 

Και τηλέφωνο να πάρουμε τι θα γίνει; Θα μας γράψουν στα ...παλιά τους τα παπούτσια (μην πω τίποτα άλλο). Εδώ και 2 μέρες σέρνεται όλο το GPRS και HSDPA. Οι καλύτερες ταχύτητες που έχω πιάσει τις τελευταίες 2 μέρες είναι 8-9ΚΒ/δευτερόλεπτο στο download.... EΛEOΣ.

Link to comment
Share on other sites

Προς τους Δημους Στρυμωνα (Νεος Σκοπος - Ψυχικο) και Εμμανουηλ παπα χρυσο τουμπα οπου απεχουν 10-15 χλμ απο το κεντρο της πολης και φυσικα κανενα φυσικο εμποδιο μεταξυ τους.

Ο χαρτης δειχνει οτι υπαρχει καλυψη σε αυτα τα σημεια

Δεν μπορω να σου πω με σιγουρια εχω αρκετο καιρο να περασω απο εκει.

 

Παλι έχουμε θέμα με whats'up ;;;;; Αργεί η παράδοση των μηνυμάτων;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mεσα στο Διδυμοτειχο εχει 3G η κοσμοτε? Ενας φιλος που μενει στο κεντρο εκει δεν μπορει να κανει βιντεοκληση λογο ανυπαρκτου 3G...Πουθενα ομως.
Link to comment
Share on other sites

Με πηραν τηλεφωνο απο την cosmote για τις ταχυτητες δικτυου 3G.

 

Τους ειπα οτι γενικα δεν ειναι οτι καλυτερο οι ταχυτητες (πολλες φορες κ 10kB/s) και μου λεει κατι συγκεκριμενο να τους πω και οχι γενικα για τις ταχυτητες (δηλαδη τί ακριβως θελει να πω...)

 

Επισης οταν την ρωτησα εαν στην περιοχη μου τί ταχυτητες υποστηριζονται (3,6/7,2Mbps) μου ειπε οτι δε μπορει να μου το πει αυτο.

 

Παντως ειπε οτι συνεχεια μπαινουν νεες κεραιες και γινεται συνεχης προσπαθεια βελτιωσεις ταχυτητων και χωρητικοτητας ανα την Ελλαδα...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι, συνέχεια αυτό μας λένε... Ότι κάνουν αναβαθμίσεις και βάζουν νέες κεραίες...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...