Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

A, oπότε εμένα με ενδιαφέρει από κινητό, άρα ...wireless internet.

 

 

 

 

 

Συνδέθηκα με WLAN απ το router στο σπίτι μου. Κατέβασα, έστειλα mail, όλα οκ.

Για όλα αυτά δε χρεώνομαι τίποτα, σωστά ?? :)

Ενεργοποίησα το Wireless internet easy με μηδενικό πάγιο (έτσι για δοκιμή), μου το έβγαλε σαν επιλογή όταν πήγα να συνδεθώ, αλλά επέλεξα WLAN.

 

Είστε γενικά ευχαριστημένοι π.χ. από το πρόγραμμα με τα 200-250 ΜΒ?

Ευχαριστώ παιδιά!:)

 

Θα σε συμβούλευα να ενεργοποιήσεις καλύτερα ένα πακέτο wireless internet, το 200άρι ίσως. Αν διακινήσεις 20 mb, θα πληρώσεις παραπάνω απο τα 200... Εγώ αυτό θα έκανα για δοκιμή και μετά θα αποφάσιζα για μεγαλύτερο ή easy.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους! Έχω What's Up και έχω ενεργοποιήσει τα 40mb για γνωριμία με το My View (15 ημερών). Στους Αγίους Αναργύρους Αθηνών έχω full HSDPA σήμα και πιάνω ταχύτητες μέχρι 20KB/s! :mad: Γιατί τόσο λίγο ρε παιδιά? Φταίει το κινητό μου (έχω το Sony Ericsson W910i) ή μήπως επειδή έχει "μπουκώσει" το δίκτυο με την προσφορά των 1000' δημιουργεί πρόβλημα στην ταχύτητα? Φωτίστε με... :blink: :dizzy:

 

To ότι βλέπεις HSPA δεν σημαίνει ότι μπορείς να το εκμεταλλευτείς κιόλας. Εσύ μέσω what's up και myview χρησιμοποιείς wap advanced που έχει ταχύτητα μέχρι 56kbps. Ανεξάρτητα απο το αν βλέπεις 3g δίκτυο. Απλα δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Είναι ένα απο τα αβαντάζ των συνδέσεων με πάγιο αυτό μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να ενεργοποιήσεις καλύτερα ένα πακέτο wireless internet, το 200άρι ίσως. Αν διακινήσεις 20 mb, θα πληρώσεις παραπάνω απο τα 200... Εγώ αυτό θα έκανα για δοκιμή και μετά θα αποφάσιζα για μεγαλύτερο ή easy.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!Καλύτερα να βάλει το 200άρι πρόγραμμα,να δει περίπου πόσα mb καταναλώνει κι έπειτα βλέπει τι κάνει!Άλλωστε,καλύτερα να δίνεις 10 ευρώ πιο πάνω για μια φορά(κι ας μην τα χρησιμοποιήσεις)παρά 200! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να αυξήσουν λίγο τις ταχύτητες και στο wap advance... Ταχύτητες 20ΚΒ/δευτερόλεπτο μου φαίνονται απαράδεκτες... Ακόμα και με απλό 3G κατεβάζει με ποιο καλές ταχύτητες (36-42ΚΒ/Δευτερόλεπτο)
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,αλλά δε συμφωνώ!Η κόκκινη εταιρία δηλαδή που παρέχει ακριβώς το ίδιο επίπεδο υπηρεσιών και σε καρτοκινητούς,και σε συμβόλαια,και στις connect cards είναι η χαζη δηλαδή...;Απλά,μπορεί να υποστηρίξει τις ταχύτητες σε όλους και γι'αυτό το παρέχει!Αν η Κοσμοτέ επεδίωκε να κάνει κάτι τέτοιο,ποιος ξέρει πόσο μεγαλύτερα προβλήματα θα είχε...Τη λογική να τα σκάμε χοντρα κάθε μήνα για να έχουμε κάτι που σε άλλες εταιρίες είναι δεδομένο και στα καρτοκινητά,τη θεωρώ λύση ανάγκης για την πράσινη εταιρία,γιατί θα κατέρεε περαιτέρω το δίκτυο...Ακόμη και με συμβόλαιο,πριν κανα 2 μήνες,με το wireless internet,σε ώρες αιχμής σερνόταν ακόμη και στο άνοιγμα μιας απλής σελίδας..Τι κατάλαβα που το χρυσοπλήρωνα..;
Link to comment
Share on other sites

Βάλε σύνδεση με πάγιο αν θέλεις μεγαλύτερες ταχύτητες.. :p Μη τα θέλουμε και όλα δικά μας!!!

 

Tότε να μην δίνουν καθόλου 3G και HSDPA στα καρτοκινητά. Από τη στιγμή που το δίνουν πρέπει να λειτουργεί στοιχειωδώς ικανοποιητικά. Αλλά εδώ δεν λειτουργεί μερικές φορές σωστά και στα συμβόλαια...

Link to comment
Share on other sites

Tότε να μην δίνουν καθόλου 3G και HSDPA στα καρτοκινητά. Από τη στιγμή που το δίνουν πρέπει να λειτουργεί στοιχειωδώς ικανοποιητικά. Αλλά εδώ δεν λειτουργεί μερικές φορές σωστά και στα συμβόλαια...

 

Αν δεν σου εδιναν τριτης γενιας,δεν θα μπορουσες να κανεις βιντεο κληση.. Και για αυτη τη χρηση,μια χαρα ειναι στα καρτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά εδώ δεν λειτουργεί μερικές φορές σωστά και στα συμβόλαια...

 

Γκούχου-γκούχου-γκούχου(όχι,δεν κρύωσα :p )...."Μερικές φορές";; :rolleyes: Πιο σωστό θα ήταν να έλεγες:"Πάντοτε σε ώρες αιχμής και όταν πραγματικά το χρειάζεσαι για να βρεις κάτι επείγον...."Και μετά κλαις τα 13 ή 29 ευρώ(ανάλογα το πρόγραμμα)που δίνεις για την υπηρεσία..Και υποτίθεται είναι το ίδιο Ίντερνετ που μοιράζονται οι κάτοχοι συμβολαίων Ίντερνετ!Και όλα αυτά,από τον Ιανουάριο και μετά!Για καλό ήρθαν οι Γερμανοί;Πιο σωστά λειτουργούσε πριν το δίκτυο :p

 

Υ.Γ.:Μπηχτή on:οχι ότι και πριν απέδιδε γενικά καλύτερα ή το ίδιο με ανταγωνιστική εταιρία,αλλά τουλάχιστον δεν ήταν τόσο χάλια...Μπηχτή off

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να ενεργοποιήσεις καλύτερα ένα πακέτο wireless internet, το 200άρι ίσως. Αν διακινήσεις 20 mb, θα πληρώσεις παραπάνω απο τα 200... Εγώ αυτό θα έκανα για δοκιμή και μετά θα αποφάσιζα για μεγαλύτερο ή easy.

 

Σωστά. Πάντως με οποιοδήποτε WLAN δε χρεώνεσαι για internet/mail, σωστά? :)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου εδιναν τριτης γενιας,δεν θα μπορουσες να κανεις βιντεο κληση.. Και για αυτη τη χρηση,μια χαρα ειναι στα καρτοκινητα.

 

O.k να μην δίνουν λοιπόν καθόλου υπηρεσίες δεδομένων στα καρτοκινητά αν δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά. Με τις λέξεις θα παίζουμε?

Link to comment
Share on other sites

O.k να μην δίνουν λοιπόν καθόλου υπηρεσίες δεδομένων στα καρτοκινητά αν δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά. Με τις λέξεις θα παίζουμε?

 

Μα, δεν έπαιξα με τις λέξεις. Ήταν ξεκάθαρο αυτό που είπα, δεν παρέχεται wireless internet στη καρτοκινητή, το hspa το έχεις μονο για videoκλήση και videostreaming.

Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν έπαιξα με τις λέξεις. Ήταν ξεκάθαρο αυτό που είπα, δεν παρέχεται wireless internet στη καρτοκινητή, το hspa το έχεις μονο για videoκλήση και videostreaming.

 

To ότι δεν παρέχεται πακέτο wireless internet στα καρτοκινητά δεν σημαίνει πως εν τέλει δεν έχεις και internet στα καρτοκινητά. Υπάρχει το πακέτο των 40ΜΒ αλλά ακόμα και χωρίς πακέτο (με παράλογες βέβαια χρεώσεις) μπορείς έστω μέσω proxy να μπαίνεις.

 

Και στη τελική άσε τα καρτοκινητά. Στα συμβόλαια θεωρείς ότι από άποψης ταχυτήτων λειτουργεί απροβλημάστιστα σε όλες τις περιοχές το mobile internet της cosmote? Eπειδή το έχω δοκιμάσει πάρα πολλές φορές όπως και των άλλων 2 σε διάφορες περιοχές πραγματικά θεωρώ ότι έχει τη χειρότερη απόδοση με αστρονομικές ταχύτητες της τάξεως των 20ΚΒ/ sec...

Link to comment
Share on other sites

To ότι δεν παρέχεται πακέτο wireless internet στα καρτοκινητά δεν σημαίνει πως εν τέλει δεν έχεις και internet στα καρτοκινητά. Υπάρχει το πακέτο των 40ΜΒ αλλά ακόμα και χωρίς πακέτο (με παράλογες βέβαια χρεώσεις) μπορείς έστω μέσω proxy να μπαίνεις.

 

Και στη τελική άσε τα καρτοκινητά. Στα συμβόλαια θεωρείς ότι από άποψης ταχυτήτων λειτουργεί απροβλημάστιστα σε όλες τις περιοχές το mobile internet της cosmote? Eπειδή το έχω δοκιμάσει πάρα πολλές φορές όπως και των άλλων 2 σε διάφορες περιοχές πραγματικά θεωρώ ότι έχει τη χειρότερη απόδοση με αστρονομικές ταχύτητες της τάξεως των 20ΚΒ/ sec...

 

Δεν αντιλέγω, μπορείς να έχεις μια υποτυπώδη χρήση internet, άλλωστε για μια απλή χρήση νομίζω ότι είναι υπεραρκετά. Απο'κει και πέρα, είτε συμβόλαια είτε καρτοκινητά, έχω την εντύπωση - και διορθώστε με αν κάνω λάθος - ότι μοιράζονται το ίδιο 3g δίκτυο. Και εκεί, ναι, έχει δουλειά να κάνει ακόμα ( αλλά σίγουρα είναι ανώτερες οι θεωρητικές και στη πράξη ταχύτητες απο αυτές που με τρελά γκάζια μπορείς να πιάσεις μέσω wapa ).

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι καλύτερες στα συμβόλαια οι ταχύτητες σε σχέση με τα καρτοκινητά,αλλά και πάλι παραμένουν χαμηλές όσο δεν πάει...Αυτό όμως πρέπει να το προσέξουν;Λέμε την Wind αναξιόπιστη αλλά και η Κοσμοτέ σε τέτοια θέματα δεν πάει πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Όντως, παρ'όλο που στο σημείο που βρίσκομαι έχω αρκετά καλό σήμα hspa ( αν και με adsl στο σπίτι δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιώ το wireless internet του κινητού, το δουλεύω σε wifi ), σίγουρα το 3g δίκτυο της cosmote έχει πολύ μέλλον ακόμα μπροστά του, μπήκαμε πια στην εποχή της τρίτης γενιάς, αποκτήσαμε τις νέες συσκευές ( ακόμα κι εγώ που δήλωνα ικανοποιημένος με το παλιό nokia 6600 μου, χτύπησα το HD και έχω ξετρελαθεί ) οπότε οφείλει σαν εταιρία να υποστηρίξει αυτή τη μετάβαση. Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό ( θα πρέπει να ήμουν είτε τρελός για να διαφωνήσω, είτε κύριος μέτοχος της cosmote :p ). Βρίσκω όμως πολύ λογικό το να μη παρέχεται 3g internet στα καρτοκινητά, είναι σαν να θέλουμε να εξισώσουμε τη ferrari με τη fiat, ίδιο group, διαφορετική κλάση. Μη τα θέλουμε και όλα δικά μας.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τα 2 πακέτα την ίδια δουλειά κάνουν!Μπορείς να ενεργοποιήσεις το Wireless internet στον αριθμό σου-Aν π.χ. Δε θες να δεσμευτείς με επιπρόσθετο συμβόλαιο-και να σερφάρεις απ'τον υπολογιστή,συνδέοντας το κινητό με καλώδιο,wi-fi ή bluetooth!οι ταχύτητες και θ διαθεσιμότητα της υπηρεσίας είναι το ίδιο και στους 2 τύπους προγραμμάτων!

 

αν δε θελεις να συνδεσεις το 3g modem του κινητού σου και να χρησιμοποιήσεις το usb modem της cosmote ας πουμε , γνωριζετε καποιο αλλο 3g modem με συνδεση σε usb η pc card που να λειτουργεί εντάξει (το usb η cosmote to δίνει 97 ευρώ) και να μην ειναι τόσο ακριβό ?

iphone 5, new iPad 3G, MacBook Air mid2011.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι καλύτερες στα συμβόλαια οι ταχύτητες σε σχέση με τα καρτοκινητά,αλλά και πάλι παραμένουν χαμηλές όσο δεν πάει...Αυτό όμως πρέπει να το προσέξουν;Λέμε την Wind αναξιόπιστη αλλά και η Κοσμοτέ σε τέτοια θέματα δεν πάει πίσω...

 

Γιατί είναι WIND αναξιόπιστη σε θέμα ταχυτήτων; Ίδιο QoS έχουν τόσο τα καρτοκινητά όσο και τα συμβόλαια:blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι WIND αναξιόπιστη σε θέμα ταχυτήτων; Ίδιο QoS έχουν τόσο τα καρτοκινητά όσο και τα συμβόλαια:blink:

 

Eγώ προσωπικά δεν θυμάμαι όταν είχα παλιά χρησιμοποιήσει WIND ADSM να έχει κάποιο πρόβλημα, τελευταία όμως ακούω πολλά παράπονα από γνωστούς και διαβάζω επίσης περίεργα πράγματα στο forum. Για δες τα thread για τις υπηρεσίες δεδομένων...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προσωπικά δεν θυμάμαι όταν είχα παλιά χρησιμοποιήσει WIND ADSM να έχει κάποιο πρόβλημα, τελευταία όμως ακούω πολλά παράπονα από γνωστούς και διαβάζω επίσης περίεργα πράγματα στο forum. Για δες τα thread για τις υπηρεσίες δεδομένων...

 

προβλήματα μεμονωμένα υπάρχουνε(και θα υπάρχουν όσο το ραδιοδίκτυο δεν είναι πυκνό;)) γενικό πρόβλημα όμως δεν υπάρχει και προσωπικά με το δίκτυο 3g της WIND σε περιοχές με ΠΟΙΟΤΙΚΗ κάλυψη 3ης γενιάς(και όχι με σήμα 3g από 10ΚΜ).

Όντως έχουν αυξηθεί τα ADSM και ίσως σε κάποιες περιοχές να υπάρχει συμφόρηση(όπως για παράδειγμα από την κεραία της WIND που εξυπηρετεί το λιμάνι του Βόλου μπορεί να πιάσεις και 400ΚΒ/sec αλλά και 20ΚΒ/sec...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από τη μέρα που μπήκε η προσφορά του What's Up με τα 1000 λεπτά και 1000 SMS, δε μπορώ να κάνω εύκολα κλήση! Μου θυμίζει μέρες πρωτοχρονιάς αυτό... Στην καλύτερη περίπτωση, πιάνω γραμμή με την πέμπτη προσπάθεια! Και τυχαίνει και τα μεσημέρια μερικές φορές να μη πιάνω καθόλου γραμμή! Μα καλά, η Cosmote πότε θα ξυπνήσει? Θα το αφήσει έτσι το δίκτυό της? (Ο Θεός να το κάνει δίκτυο!) :mad::mad: Θέλω να ξέρω... αλλιώς, να πάω στη Voda με τους φίλους μου να ησυχάσουμε... (κι ας έληξε η δική της προσφορά για τις κλήσεις, SMS, MMS και internet...) :worry: :shifty:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από τη μέρα που μπήκε η προσφορά του What's Up με τα 1000 λεπτά και 1000 SMS, δε μπορώ να κάνω εύκολα κλήση! Μου θυμίζει μέρες πρωτοχρονιάς αυτό... Στην καλύτερη περίπτωση, πιάνω γραμμή με την πέμπτη προσπάθεια! Και τυχαίνει και τα μεσημέρια μερικές φορές να μη πιάνω καθόλου γραμμή! Μα καλά, η Cosmote πότε θα ξυπνήσει? Θα το αφήσει έτσι το δίκτυό της? (Ο Θεός να το κάνει δίκτυο!) :mad::mad: Θέλω να ξέρω... αλλιώς, να πάω στη Voda με τους φίλους μου να ησυχάσουμε... (κι ας έληξε η δική της προσφορά για τις κλήσεις, SMS, MMS και internet...) :worry: :shifty:

 

και νομιζεις σωθηκες?? α καλο!! για δοκιμασε

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;Η Βόνταφον δεν πάσχει από τέτοια προβλήματα!Το αντίθετο μάλιστα,δούλευει αξιοπρεπώς!
Link to comment
Share on other sites

και νομιζεις σωθηκες?? α καλο!! για δοκιμασε

Ε τώρα δε συγκρίνεται. Πρακτικά με vodafone όποτε έχεις σήμα κάνεις κλήσεις, ενώ με καρτοκινητό cosmote είναι αναλόγως της ώρας. Οπότε, αν οι περιοχές που κινείται καλύπτονται επαρκώς από μια άλλη εταιρεία και δεν πρέπει να προσπαθεί 10 φορές για να πάρει έναν αριθμό, γιατί να μη φυγει; Έτσι μπορεί να ξυπνήσει και η cosmote και τουλάχιστον να συμβαδίζουν οι επεκτάσεις του δικτύου της με τις προσφορές που ανακοινώνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...