Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξη η Cosmote δεν έχει ταχύτητες, αλλά άμα κάποιος είναι στη επαρχία και 3G έχει μόνο η Cosmote τότε το 3G δίκτυο της Cosmote είναι πιό αργό από το 2,5G των Wind και Vodafone?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πράγματι...

Επειδή την τρίτη γύρισα από καλαμάτα, το 3G στο Ξυροκάμπι λεϊκων που έμενα, μου έδινε μέγιστη ταχύτητα 6KB/s...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ενιοτε :p

Aν έβαζε η Wind EDGE θα ήταν σίγουρα καλύτερα :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παντως διαφορα δεν εχει,gprs wind με 3G στα 6 κ/s χεχε! Παντως ,αν εβαζε EDGE,θα επαιρνε ολους τους data users..λιγο ειναι να εχεις παντου 200 + kbps?κριμα,γιατι στην Ιταλια ειχα παθει πλακα με το EDGE...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως εδώ είμαστε Ελλάδα, και κοιτάμε μόνο να τα παίρνουμε όσο μπορούμε από τις υπηρεσίες που δουλεύουν πολύ όπως SMS και φωνή...

Ποιος κάθεται τώρα να ασχοληθεί με μερικούς που θέλουν γρήγορο internet από το κινητό τους...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

13/07/2007

Νέες εκπτώσεις στα προγράμματα μετάδοσης δεδομένων COSMOTE Data Pack

Πρώτη η COSMOTE προσφέρει συνδυασμό προγραμμάτων φωνής και Mobile Internet για μεγαλύτερη οικονομία – έκπτωση έως 10€

- Παράρτημα

Έκπτωση στο πάγιο των προγραμμάτων “COSMOTE Data Pack 80” και “COSMOTE Data Pack 1GB” κατά 5€ και 10€ αντίστοιχα, προσφέρει η COSMOTE, πρώτη στην ελληνική αγορά, σε όλους τους πελάτες της που διατηρούν σύνδεση στα παραπάνω προγράμματα μετάδοσης δεδομένων και παράλληλα έχουν σύνδεση σε οποιοδήποτε πρόγραμμα φωνής συμβολαίου ή ΚαρτοΣυμβολαίου της εταιρίας. Η έκπτωση παρέχεται αυτόματα κάθε μήνα.

 

Υπενθυμίζεται ότι η COSMOTE προσφέρει σε όλους τους νέους της πελάτες στο “COSMOTE Data Pack 80” και σε όλους τους πελάτες στο πρόγραμμα “COSMOTE Data Pack 1GB” απεριόριστη δωρεάν χρήση μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου.

 

Επιπλέον, με κάθε νέα εγγραφή στα προγράμματα “COSMOTE Data Pack 80” και “COSMOTE Data Pack 1GB” η COSMOTE συνεχίζει να προσφέρει δωρεάν και την κάρτα μετάδοσης δεδομένωνWireless Connect Card Broadband (3G HSDPA card), που πρώτη διέθεσε στην ελληνική αγορά, για εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στο Internet, το e-mail, το εταιρικό δίκτυο (intranet) και τις εταιρικές εφαρμογές.

 

Η COSMOTE συνεχίζει να επιβραβεύει την εμπιστοσύνη των πελατών της, δίνοντάς τους τη δυνατότητα να απολαύσουν την εμπειρία της ασύρματης ευρυζωνικότητας με ακόμα πιο προσιτές χρεώσεις.

 

 

Λεπτομέρειες και αναλυτικά τον πίνακα χρεώσεων που διαμορφώνονται μαζί με την καλοκαιρινή προσφορά στα πακέτα COSMOTE Data pack μέχρι 30/09/2007 θα βρείτε στα δελτία τύπου της cosmote και συγκεκριμένα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως διαφορα δεν εχει,gprs wind με 3G στα 6 κ/s χεχε! Παντως ,αν εβαζε EDGE,θα επαιρνε ολους τους data users..λιγο ειναι να εχεις παντου 200 + kbps?κριμα,γιατι στην Ιταλια ειχα παθει πλακα με το EDGE...

το edge είναι φοβερή υπηρεσία δικτύου.Αυξάνει και την χωρητικότητα για κλήσεις φωνής...Η πλάκα είναι πως η Wind έχει εγκατεστημένο edge κατά μήκος και κατα πλάτος του δικτύου της αλλά δεν έχει υποστήριξη από δίκτυο κορμού για να προβεί σε τέτοια αναβάθμιση:( Λογικό είναι να πάθεις πλάκα,καμία σχέση με το παρακμιακό gprs...Να δω πότε θα αξιοποιήσουν τα δίκτυά τους οι εταιρίες στην Ελλάδα.Το 3g δεν είναι για τους Σοφάδες Καρδίτσας,το edge μάλιστα:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι...

Επειδή την τρίτη γύρισα από καλαμάτα, το 3G στο Ξυροκάμπι λεϊκων που έμενα, μου έδινε μέγιστη ταχύτητα 6KB/s...

Πράγματι εδώ και λίγο καιρό υπάρχει όντως πρόβλημα με τις ταχύτητες στο 3g της cosmote ,αλλά απο έγκυρη πηγή έμαθα οτι σε λίγο καιρό θα πετάει το 3g

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε...

Λες να κάνουν καμιά αναβάθμιση στο backbone??

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Σε διαφήμηση της cosmote για την καλυψή της στο 3g άκουσα οτι μέχρι το τέλος Αυγούστου προσφέρει την βιντεοκλήση στην ίδια τιμή που χρεώνει μια απλή κλήση!
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ισχύει...

0,20€ αν έχεις what's up ή συμβόλαιο και 0,30€ αν έχεις cosmoκάρτα

(οι τιμές φυσικά είναι ανα λεπτό και ισχύουν για όλα τα εθνικά δίκτυα)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Και οι οποίες βέβαια είναι πιο φθηνές και από απλές κλήσεις αλλά το τμήμα marketing της COSMOTE προτίμησε να προωθήσει το στάνταρ...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ισχύει...

0,20€ αν έχεις what's up ή συμβόλαιο και 0,30€ αν έχεις cosmoκάρτα

(οι τιμές φυσικά είναι ανα λεπτό και ισχύουν για όλα τα εθνικά δίκτυα)

 

Η χρέωση που λες είναι σωστή αλλά γίνεται ανα δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάνει κανένας βιντεοκλήση απο το 3G δίκτυο της COSMOTE ?????

 

:wacko: :wacko:

Εννοείται πως έχουμε κάνει βίντεο κλήση...

:!:

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ που μένω μόνο η cosmote έχει 3G. Επειδή ο father έχει cosmote+3g συσκευή πήρα του αδερφού μου την sim [cosmote] και την έβαλα στο δικό μου. Πολύ πλάκα έχει η videoκλήση... Αχ ρε vodafone...

 

Για μια στιγμή είπα να πάω σε ένα κατάστημα και να κάνω φορητότητα vodafone [που έχω] σε cosmote λόγω 3G αλλα δεν με συμφέρει...

Πρέπει να περιμένω την voda... όσο και να κάνει... εκτός αν η cosmote βγάλει κανα καλό πακέτο SMS.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε 3G και τόση ώρα προσπαθώ να πάρω τηλ και λέει δίκτυο απασχολημένο.

 

Πολύ σπαστικό μιλάμε!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Distychos gia sena alla moy fenetai oti tha perimeneis arketo kairo mexri na valei 3g h vodafone stin Ormylia, vlepeis h periochi den full toyristiki ara chrima den yparxei mpoliko gia tetoioy eidoys ependisi twra.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω τα εξής νεότερα συμπεράσματά μου...

Έχω αναφέρει επανηλημένα πως στην Άνω Κυψέλη, η ταχύτητα του 3G είναι καρφωμένη στα 15-16KB/s και δεν πάει παραπάνω που να χτυπιέσαι!

Αυτό όμως που παρατήρησα σήμερα, είναι πως όταν κατεβάζω και δεχθώ κλήση, αμέσως η ταχύτητα όσο η κλήση είναι ενεργή πέφτει στα 6-7KB/s και με το που τερματίσω την κλήση ξαναπηγαίνει στα 15-16!

Τι γίνεται δηλαδή?

Η κεραία μου δίνει 2 κανάλια Χ64 Kbps όπως το ISDN και μόλις λαμβάνω κλήση χρησιμοποιώ το ένα οπότε μένει το άλλο για data?

Έλεος δηλαδή μ' αυτό το bandwidth...

 

Και κάτι άλλο!

Το 3G της cote στον Άλιμο (συγκεκριμένα στην παραλιακή στο ύψος του Ble) πρέπει να τα βρίσκει πολύ σκούρα! Σήμερα αντιμετώπισα πάρα πολλά προβλήματα, ακόμα και στο να βγάλω κλήση! Συνέχεια έλεγε σφάλμα σύνδεσης, ενώ όταν με πήραν, μου ήρθε sms ότι είχα μια χαμένη κλήση...

Και φυσικά για sms ούτε λόγος! Η αναφορά στην καλύτερη περίπτωση ερχόταν 2-3 λεπτά αργότερα, και αν ήσουν τυχερός, λάμβανες και την απάντηση του παραλήτη... Απορώ, τόση χρήση έχει το 3G στην Ποσειδώνος??

Πρέπει να το κοιτάξει πάντως η cote, γιατί η κατάσταση είναι χάλια! (και ας είναι 7/7 το 3G)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω τα εξής νεότερα συμπεράσματά μου...

Έχω αναφέρει επανηλημένα πως στην Άνω Κυψέλη, η ταχύτητα του 3G είναι καρφωμένη στα 15-16KB/s και δεν πάει παραπάνω που να χτυπιέσαι!

Αυτό όμως που παρατήρησα σήμερα, είναι πως όταν κατεβάζω και δεχθώ κλήση, αμέσως η ταχύτητα όσο η κλήση είναι ενεργή πέφτει στα 6-7KB/s και με το που τερματίσω την κλήση ξαναπηγαίνει στα 15-16!

Τι γίνεται δηλαδή?

Η κεραία μου δίνει 2 κανάλια Χ64 Kbps όπως το ISDN και μόλις λαμβάνω κλήση χρησιμοποιώ το ένα οπότε μένει το άλλο για data?

Έλεος δηλαδή μ' αυτό το bandwidth...

 

Και κάτι άλλο!

Το 3G της cote στον Άλιμο (συγκεκριμένα στην παραλιακή στο ύψος του Ble) πρέπει να τα βρίσκει πολύ σκούρα! Σήμερα αντιμετώπισα πάρα πολλά προβλήματα, ακόμα και στο να βγάλω κλήση! Συνέχεια έλεγε σφάλμα σύνδεσης, ενώ όταν με πήραν, μου ήρθε sms ότι είχα μια χαμένη κλήση...

Και φυσικά για sms ούτε λόγος! Η αναφορά στην καλύτερη περίπτωση ερχόταν 2-3 λεπτά αργότερα, και αν ήσουν τυχερός, λάμβανες και την απάντηση του παραλήτη... Απορώ, τόση χρήση έχει το 3G στην Ποσειδώνος??

Πρέπει να το κοιτάξει πάντως η cote, γιατί η κατάσταση είναι χάλια! (και ας είναι 7/7 το 3G)

 

Το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλες περιοχές της Ελλάδος,όχι μόνο στην Αθήνα! Στο Βόλο μιλάμε ΓΙΑ ΘΕΟΤΡΕΛΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ 3ης γενιάς! Εμφανίζονται φαινόμενα cell breathing,φανταστείτε που φθάσαμε! Δηλαδή μειώνεται η εμβέλεια της κυψέλης από την πολύ την χρήση με αποτέλεσμα να γίνονται πάρα πολλά drop calls,να έρχονται ειδοποιήσεις κλήσεων κτλ...Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η Cosmote έχει πολύ καλό σήμα 3g...και αν ρυθμιστεί σωστά το δίκτυο θα πετάει :!: 7/7 και δε μπορείς να βγάλεις κλήση είναι όντως περίεργο.Εγώ μέσα στο δωμάτιό μου έχω RSCP Cosmote -90dBm και δε λειτουργεί σωστά ενώ με WIND RSCP -100dBm και λειτουργεί όποτε συνδέεται το κινητό μου παρόλο που πιάνω από την κεραία με το μεγαλύτερο traffic στη Θεσσαλία(Σωρός) Στην παραλία σήμερα που ήμουνα για καφέ ένας γνωστός μου με Cosmote 3g δεν έβγαζε κλήση για 1 λεπτό περίπου!

Τώρα αυτό που παρατήρησες είναι όντως σωστό,δηλαδή η ταχύτητα πέφτει κατά τη διάρκεια μιας κλήσης. Το bandwidth που σου δεσμεύει μία κλήση με κωδικοποίηση AMR είναι 12.20 kbit/s.Γιατί εσένα έπεσε στο μισό δε καταλαβαίνω! Μήπως απλά μειώθηκε το upload με αποτέλεσμα να μειώθηκε κατακόρυφα και το download;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω τα εξής νεότερα συμπεράσματά μου...

Έχω αναφέρει επανηλημένα πως στην Άνω Κυψέλη, η ταχύτητα του 3G είναι καρφωμένη στα 15-16KB/s και δεν πάει παραπάνω που να χτυπιέσαι!

Αυτό όμως που παρατήρησα σήμερα, είναι πως όταν κατεβάζω και δεχθώ κλήση, αμέσως η ταχύτητα όσο η κλήση είναι ενεργή πέφτει στα 6-7KB/s και με το που τερματίσω την κλήση ξαναπηγαίνει στα 15-16!

Τι γίνεται δηλαδή?

Η κεραία μου δίνει 2 κανάλια Χ64 Kbps όπως το ISDN και μόλις λαμβάνω κλήση χρησιμοποιώ το ένα οπότε μένει το άλλο για data?

Έλεος δηλαδή μ' αυτό το bandwidth...

 

Και κάτι άλλο!

Το 3G της cote στον Άλιμο (συγκεκριμένα στην παραλιακή στο ύψος του Ble) πρέπει να τα βρίσκει πολύ σκούρα! Σήμερα αντιμετώπισα πάρα πολλά προβλήματα, ακόμα και στο να βγάλω κλήση! Συνέχεια έλεγε σφάλμα σύνδεσης, ενώ όταν με πήραν, μου ήρθε sms ότι είχα μια χαμένη κλήση...

Και φυσικά για sms ούτε λόγος! Η αναφορά στην καλύτερη περίπτωση ερχόταν 2-3 λεπτά αργότερα, και αν ήσουν τυχερός, λάμβανες και την απάντηση του παραλήτη... Απορώ, τόση χρήση έχει το 3G στην Ποσειδώνος??

Πρέπει να το κοιτάξει πάντως η cote, γιατί η κατάσταση είναι χάλια! (και ας είναι 7/7 το 3G)

 

Το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλες περιοχές της Ελλάδος,όχι μόνο στην Αθήνα! Στο Βόλο μιλάμε ΓΙΑ ΘΕΟΤΡΕΛΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ 3ης γενιάς! Εμφανίζονται φαινόμενα cell breathing,φανταστείτε που φθάσαμε! Δηλαδή μειώνεται η εμβέλεια της κυψέλης από την πολύ την χρήση με αποτέλεσμα να γίνονται πάρα πολλά drop calls,να έρχονται ειδοποιήσεις κλήσεων κτλ...Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η Cosmote έχει πολύ καλό σήμα 3g...και αν ρυθμιστεί σωστά το δίκτυο θα πετάει :!: 7/7 και δε μπορείς να βγάλεις κλήση είναι όντως περίεργο.Εγώ μέσα στο δωμάτιό μου έχω RSCP Cosmote -90dBm και δε λειτουργεί σωστά ενώ με WIND RSCP -100dBm και λειτουργεί όποτε συνδέεται το κινητό μου παρόλο που πιάνω από την κεραία με το μεγαλύτερο traffic στη Θεσσαλία(Σωρός) Στην παραλία σήμερα που ήμουνα για καφέ ένας γνωστός μου με Cosmote 3g δεν έβγαζε κλήση για 1 λεπτό περίπου!

Τώρα αυτό που παρατήρησες είναι όντως σωστό,δηλαδή η ταχύτητα πέφτει κατά τη διάρκεια μιας κλήσης. Το bandwidth που σου δεσμεύει μία κλήση με κωδικοποίηση AMR είναι 12.20 kbit/s.Γιατί εσένα έπεσε στο μισό δε καταλαβαίνω! Μήπως απλά μειώθηκε το upload με αποτέλεσμα να μειώθηκε κατακόρυφα και το download;

 

 

Μάλλον πρέπει να είναι σε όλη την Ελλάδα γιατί εμένα μου το παρουσιάζει σε Γλυφάδα, Ανάβυσο, Ελληνικό, Αρυρούπολη, Ηλιούπολη, Άλιμο, Μαρούσι, κέντρο Αθήνας.

Το παρουσιάζει κυρίως μέρα και είναι σαν να νεκρώνει το τηλέφωνο. Δεν μπορεί να γίνει καμμία εξερχόμενη κλήση (σφάλμα σύνδεσης), καμμία ειρχόμενη (ειδοποίηση), κανένα μήνυμα εξερχόμενο (αποστολή απέτυχε) και εισερχόμενα μετά από πολλή ώρα. Για να γίνει κάποια κίνηση πρέπει να γίνουν πολλές συνεχόμενες προσπάθειες: Πάνω από 6!

Για βίντεο κλήση δεν το συζητώ. ΌΟΟΟΟΟταν πιάσει γραμμή και αρχίσει κάνει το pixelιασμα του αιώνα παρόλο και και εγώ και ο άλλος έχουμε 7/7.

 

Τα παραπάνω μου συμβαίνουν κυρίως τη μήρα, με σήμα από 5/7 έως 7/7 σε Λειτουργία UMTS και Διπλή Λειτουργία (όταν γράφει 3G η οθόνη), με Nokia N80. Το παρουσιάζει και σε Nokia N70 σε Διπλή Λειτουργία (όταν γράφει 3G η οθόνη).

Έτσι, αναγκάζομαι και έχω το κινητό ΣΥΝΕΧΩΣ κλειδομένα στη Λειτουργία GSM.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλες περιοχές της Ελλάδος,όχι μόνο στην Αθήνα! Στο Βόλο μιλάμε ΓΙΑ ΘΕΟΤΡΕΛΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ 3ης γενιάς! Εμφανίζονται φαινόμενα cell breathing,φανταστείτε που φθάσαμε! Δηλαδή μειώνεται η εμβέλεια της κυψέλης από την πολύ την χρήση με αποτέλεσμα να γίνονται πάρα πολλά drop calls,να έρχονται ειδοποιήσεις κλήσεων κτλ...Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η Cosmote έχει πολύ καλό σήμα 3g...και αν ρυθμιστεί σωστά το δίκτυο θα πετάει :!: 7/7 και δε μπορείς να βγάλεις κλήση είναι όντως περίεργο.Εγώ μέσα στο δωμάτιό μου έχω RSCP Cosmote -90dBm και δε λειτουργεί σωστά ενώ με WIND RSCP -100dBm και λειτουργεί όποτε συνδέεται το κινητό μου παρόλο που πιάνω από την κεραία με το μεγαλύτερο traffic στη Θεσσαλία(Σωρός) Στην παραλία σήμερα που ήμουνα για καφέ ένας γνωστός μου με Cosmote 3g δεν έβγαζε κλήση για 1 λεπτό περίπου!

Τώρα αυτό που παρατήρησες είναι όντως σωστό,δηλαδή η ταχύτητα πέφτει κατά τη διάρκεια μιας κλήσης. Το bandwidth που σου δεσμεύει μία κλήση με κωδικοποίηση AMR είναι 12.20 kbit/s.Γιατί εσένα έπεσε στο μισό δε καταλαβαίνω! Μήπως απλά μειώθηκε το upload με αποτέλεσμα να μειώθηκε κατακόρυφα και το download;

 

Αυτό μου το έκανε κάθε φορά, διότι παραξενεύτηκα και μετά έκανα εγώ κλήσεις αστον εαυτό μου για να δω την συμπεριφορά του...

Και έπαφτε πάντα στο μισό, με το που άρχιζε να χτυπάει!

Όλα αυτά με το 6680.

Φίλε Κώστα, εγώ στην Γλυφάδα που πάω πολύ συχνά στις καφετέριες κοντά στο Lis, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα η κόλλημα με το 3G!

Ούτε ακόμα στον άλιμο που πηγαίνω σχεδόν κάθε μέρα! Αλλά ειδικά εχθές τα πράγματα ήταν απελπιστικά... Έπρεπε να κάνω πάνω από 3 προσπάθειες κάθε φορά για να μπορέσω να βγαλω κλήση, και πολλές φορές, αυτή έπεφτε μετά από λίγο...

Αίσχος!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...