Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και πώς το κάνω αυτό φίλε μου? Μήπως ξέρεις? :worry:

Δυστυχώς όχι

Μόλις μίλησα με Samsung.gr και ρώτησα για την 4.1. Μου είπαν ότι θα πρέπει να περιμένω για την αναβάθμιση η οποία θα λειτουργεί με τα δίκτυα της Ελλάδας, καθώς δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργεί το update gia 4.1.2 της Σερβίας ή της Ρωσίας. Είπε επίσης ότι οι αναβαθμίσεις firmware της κάθε χώρας πρώτα ελέγχονται από τα εγχώρια δίκτυα κινητής τηλεφωνίας για να υπάρχει συμβατότητα (γι' αυτό κάποιοι στα forum αναφέρουν ότι δεν διαβάζει τη sim μετά ή δεν συνδέεται με 3g, καθώς η επιλογή είναι κλειδωμένη και απενεργοποιημένη). Δεν ξέρω αν έχει κάποια βάση αυτό που μου είπε, γιατί στο δικό μου S advance οι ρυθμίσεις της vodafone περάστηκαν αυτόματα χωρίς να κάνω τίποτα, και μετά μου ήρθε το SMS με τις ρυθμίσεις.

 

Τέλος μου τόνισε ότι τίθεται ξεκάθαρα θέμα εγγύησης αν περαστεί άλλης χώρας και ότι δεν πρέπει να το κάνω.

 

Ακόμα χειρότερα, ενώ του είπα για την επίσημη ενημέρωση για κυκλοφορία στις 26 Απριλίου και μου είπαν ότι το S Advance έχει κυκλοφορήσει στην Ελληνική αγορά (το τόνισε) για να είναι συμβατό με την Gingerbread και αυτή είναι η έκδοση android που υποστηρίζει. Ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες αγορές, και να έρθει η αναβάθμιση, δεν σημαίνει ότι θα την πάρουν όλα τα τηλέφωνα την ίδια στιγμή. Μου είπε ότι μάλλον θα έρθει και απλά να περιμένω και ότι δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση για την αναβάθμιση από τον ίδιο τον κατασκευαστή.

Πάντως εγώ που έχω τη Σέρβικη κανονικά λειτουργεί με κοσμοτέ σιμ.

Και τα περί εγγύησης είναι φούμαρα καθώς η ρομ είναι επίσημη, και άσε που όποτε θες κατεβάζεις το επίσημο firmware που είχες και το φλασάρεις, έτσι είναι σαν να μην άλλαξες ποτέ! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι, αλλά διαβάζω σε forums ότι αλλάζοντας την έκδοση με αυτή άλλης χώρας, δεν θα παίρνει μετά καμία αναβάθμιση μέσω kies στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά διαβάζω σε forums ότι αλλάζοντας την έκδοση με αυτή άλλης χώρας, δεν θα παίρνει μετά καμία αναβάθμιση μέσω kies στην Ελλάδα.

 

Περνάς πάλι την ελληνική και παίρνεις κανονικά τις ελληνικές αναβαθμίσεις!

 

Άσε που οι άλλες χώρες πάντα παίρνουν πρώτες τις αναβαθμίσεις.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Περνάς πάλι την ελληνική και παίρνεις κανονικά τις ελληνικές αναβαθμίσεις!

 

Άσε που οι άλλες χώρες πάντα παίρνουν πρώτες τις αναβαθμίσεις.

 

ΟΚ. Λέω να το δοκιμάσω γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενα του εκπροσώπου, μπορεί να έρθει και σε μήνες. Απλά με φοβίζει γιατί δεν το έχω ξανακάνει, και δεύτερον διαβάζω ένα σκασμό σχόλια ότι δεν τους αναγνωρίζει τη sim κι ότι δεν μπορούν να ενεργοποιήσουν το 3g.

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε αυτη η θηκη http://www.ebay.com/itm/White-Silicon-Rubber-Jelly-Case-Cover-For-Samsung-Galaxy-S-Advance-I9070-/170974552873?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item27cee0a329 ...καλη ειναι, περιμενω κ αλλη μια να δω ποια θα κρατησω απ τις 2..

 

επισης ηρθαν κ αυτες οι ζελατινες http://www.ebay.com/itm/6x-Schutzfolie-UltraClear-fur-Samsung-Galaxy-S-Advance-/380520083715?pt=DE_Handy_PDA_Displayschutzfolien&hash=item5898c3b103 πηγα να βαλω μια αλλα δεν τα καταφερα :P

 

 

αα και κατι αλλο...το κινητο το ειχα φορτισει δευτερα βραδυ μεχρι τριτη πρωι και αυτη τη στιγμη εχει 10%

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε αυτη η θηκη http://www.ebay.com/itm/White-Silicon-Rubber-Jelly-Case-Cover-For-Samsung-Galaxy-S-Advance-I9070-/170974552873?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item27cee0a329

 

 

αα και κατι αλλο...το κινητο το ειχα φορτισει δευτερα βραδυ μεχρι τριτη πρωι και αυτη τη στιγμη εχει 10%

 

Οντως ειναι απιστευτη η διαρκεια της μπαταριας... Και εγω απο Τριτη και ειμαι στο 16%...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω δυο χαζες ερωτησεις...

 

Οταν με το καλο ερθει η 4.1, θα μπορει να εγκατασταθει απλα και μονο με την συνδεση wifi του κινητου, η πρεπει να το συνδεσω σε υπολογιστη με usb και να κανω την αναβάθμιση μεσω προγραμματος της samsung;

 

Οταν κανω την αναβαθμιση, χανω εφαρμογες που εχω εγκαταστησει και δεδομενα (σαν να κανω clean install) η δεν χανω τιποτε;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συμβαίνει κάτι περίεργο με τι μπαταρία χθες βράδυ είχε 50% και του έβαλα ξυπνητήρι για το πρωί όταν σηκώθηκα το πρωί η μπαταρία ήταν στο 20%!Το έχω προσέξει και άλλη φορά αυτό όταν έβαλα το ξυπνητήρι και για του λόγου το αληθές πήγα στη χρήση μπαταρίας και είδα το λειτουργικό σύστημα android στο 33% ενώ άλλες φορές που δεν έβαζα ξυπνητήρι ήταν η οθόνη στην κορυφή με ένα ποσοστό γύρω στο 35-40% τώρα η οθόνη δείχνει μόλις 18%.Τι να παίζει άραγε;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συμβαίνει κάτι περίεργο με τι μπαταρία χθες βράδυ είχε 50% και του έβαλα ξυπνητήρι για το πρωί όταν σηκώθηκα το πρωί η μπαταρία ήταν στο 20%!Το έχω προσέξει και άλλη φορά αυτό όταν έβαλα το ξυπνητήρι και για του λόγου το αληθές πήγα στη χρήση μπαταρίας και είδα το λειτουργικό σύστημα android στο 33% ενώ άλλες φορές που δεν έβαζα ξυπνητήρι ήταν η οθόνη στην κορυφή με ένα ποσοστό γύρω στο 35-40% τώρα η οθόνη δείχνει μόλις 18%.Τι να παίζει άραγε;

 

Καλησπέρα. Επειδή πολλές φορές χρησιμοποιώ το ξυπνητήρι, δεν έχω δει τέτοια κατανάλωση. Το έχεις σε λειτουργία πτήσης; Σε gsm ή 3g;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το έχω σε gsm μόνο,ισως ομως φταίει τίποτα άλλο και δεν το έχω καταλάβει.Εχω το battery widget υπάρχει πιθανότητα να μην λειτουργεί σωστά το συγκεκριμένο app και να λέει ότι να ναι;

Βέβαια θα ξαναβάλω ξυπνητηρι για να δω ξανά πως θα πάει η μπαταρία με βάση το battery widget.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Eτσι ειναι τα κινητά,χρηματιστήριο,10 ευρώ χασούρα τι να πουν αλλοι που πριν τα Χριστούγεννα εδωσαν 249 και τα Χριστουγεννα επεσε 50 ευρω στα 199,και που εισαι ακομα το Πασχα ισως να το δουμε στα 169 προσφορα για καμμια βδομαδα,η στα 189 με τιποτα δωρα χαρτες-βασεις ιχ,φορτιστες ιχ ,δεν περιμενες και εσυ μεχρι το Πασχα ησουν ανυπομονος να το αγορασεις ενα μηνα πριν το Πασχα κανουν τετοια λαθη ? :lol:.

1 μηνα πριν το Πασχα παραμενουμε stand by και αναμενουμε καρτέρι να δουμε προσφορες :shifty:

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όποιος έχει τέτοια προβλήματα για τέτοια ποσά, κανονικά δεν πρέπει να αγοράζει τέτοιου είδους προϊόντα, που σε λίγους μήνες η αξία τους εξευτελίζεται.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω σε gsm μόνο,ισως ομως φταίει τίποτα άλλο και δεν το έχω καταλάβει.Εχω το battery widget υπάρχει πιθανότητα να μην λειτουργεί σωστά το συγκεκριμένο app και να λέει ότι να ναι;

Βέβαια θα ξαναβάλω ξυπνητηρι για να δω ξανά πως θα πάει η μπαταρία με βάση το battery widget.

 

Περίεργο. Ίσως να φταίει και το συγκεκριμένο widget. Έχω το Battery Notifier και μέχρι τώρα που γράφω, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως αν διαβάσεις την απόδειξη νομίζω πως γράφει πως αν σε 15 μέρες βρείτε το ίδιο προϊόν με χαμηλότερη τιμή μπορείτε να το επιστρέψετε και να το αγοράσετε στην νέα τιμή. Καλύτερα δες την απόδειξη. Γιατί αν τους χαρίσεις 10€?

Link to comment
Share on other sites

Το να τους το γυρίσω πίσω είναι κομματάκι δύσκολο καθώς δεν έχει κατάστημα στην πόλη μου και το παρελαβα μέσο acs. Η απόδειξη το λέει ξεκάθαρα αυτό που λες.
Link to comment
Share on other sites

Να κανω δυο χαζες ερωτησεις...

 

Οταν με το καλο ερθει η 4.1, θα μπορει να εγκατασταθει απλα και μονο με την συνδεση wifi του κινητου, η πρεπει να το συνδεσω σε υπολογιστη με usb και να κανω την αναβάθμιση μεσω προγραμματος της samsung;

 

Οταν κανω την αναβαθμιση, χανω εφαρμογες που εχω εγκαταστησει και δεδομενα (σαν να κανω clean install) η δεν χανω τιποτε;

 

Καποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Μεσω Samsung Kies λενεβοτι γίνεται... Δεδομενα κλπ δεν χανεις. Ισως χρειαστεί να κανεις ενα clean install μετα αλλα κρατας back up και μετα το κάνεις. Μπορεί βεβαίως και να μην χρειαστεί.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη σερβική ρομ καθώς απ'οτι διάβασα το roll out πάει για τέλος Μαΐου.

Το βασικό προβληματάκι που παρατηρώ είναι ότι όταν δέχομαι κλήση καθυστερεί κάποια δευτερόλεπτα να εμφανίσει τον καλουντα.

Ωστόσο έχω λάτρεψει το πληκτρολόγιο. Ακριβές στο πάτημα και τρομερή πρόβλεψη λέξεων.

Σκεφτόμουν να περάσω και τον κερνελ που εξαφανίζει τα όποια λαγκς, αλλά τελικά δεν ρισκαρα την εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε gsm mode η διάρκεια της μπαταρίας αυξάνεται τουλάχιστον 40%. Εμένα μου έβγαζε 2 μέρες σκάρτες και επιλέγοντας gsm only, με την ίδια ακριβώς χρήση, διαρκεί 3 ημέρες. Απλά είναι πιο αργό στο ίντερνετ, πιάνει edge ή gprs.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε gsm mode η διάρκεια της μπαταρίας αυξάνεται τουλάχιστον 40%. Εμένα μου έβγαζε 2 μέρες σκάρτες και επιλέγοντας gsm only, με την ίδια ακριβώς χρήση, διαρκεί 3 ημέρες. Απλά είναι πιο αργό στο ίντερνετ, πιάνει edge ή gprs.

 

Ετσι ακριβως ειναι,σε gsm το σημα βασης ειναι πιο ισχυρο, και ετσι το κινητο δουλευει με μικροτερη ισχυ αρα δεν καταναλωνει πολυ ρευμα.

Με 3g το σημα βασης ειναι πιο χαμηλο και ετσι το κινητο δουλευει με μεγαλυτερη ισχυ για να ανταπεξέλθει ,και ετσι το κινητο καταναλωνει περισσοτερο ρευμα.

Και σαφως το gsm ειναι πιο αργο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν διαβάσεις την απόδειξη νομίζω πως γράφει πως αν σε 15 μέρες βρείτε το ίδιο προϊόν με χαμηλότερη τιμή μπορείτε να το επιστρέψετε και να το αγοράσετε στην νέα τιμή. Καλύτερα δες την απόδειξη. Γιατί αν τους χαρίσεις 10€?

 

Aνδρέα αυτο που βλεπω στο site του public δεν αναφερει διαφορα τιμης για καταστημα public,αλλα για οποιοδηποτε αλλο φυσικο καταστημα.

Και εχει και πολλες παραγραφους απο κατω οτι να μην ειναι σε προσφορα και και και ...

 

http://www.public.gr/ypiresies/terms-of-price-guarantee/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχω ένα πρόβλημα,

επειδή μου άνοιγε το πακέτο με το 1Ε της Whats Up για το Internet Day Pass έστειλα END DAY στο 1333 για να απενεργοποιηθεί.

Από τότε όμως δεν μπορώ να ανοίξω τα δεδομένα για να μπω 0.facebook.

Τι κάνω τώρα?

 

Καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια?

 

Παρε ενα τηλεφωνο το κεντρο της cosmote και πες να στο ενεργοποιήσουν παλι.

Αλλα θα εισαι προσεχτικος,θα εχεις παντα κλειστα την χρηση δεδομενων πακετου κινητης στα ασυρματα δικτυα,και μονο και οταν θελεις εσυ να μπεις στο facebook η στο ιντερνετ θα ανοιγεις την χρηση δεδομενων πακετου κινητης,και ετσι εις γνωση σου θα χαλάς το 1 ευρώ για μιά μέρα.

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...