Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά! Χρησιμοποιώ το xperia neo V εδώ και ενάμιση χρόνο δεν είμαι ευχαριστημένη. Βρήκα το samsung galaxy s advance με 199 ευρώ στο Public και ενθουσιάστηκα καθώς από παλιά μου άρεσε αυτό το κινητό αλλά δεν ήθελα να ξεπεράσω τα 200 ευρώ γ'αυτό και πήγα στο neo V. Θέλω να πάω σε samsung galaxy. Μου το προτείνετε ως μια καλή μετάβαση από τη sony ericsson?

Ελπίζω να μην το παρέθεσα σε λάθος θέμα :)

 

To Galaxy S Advance σε ολα τα χαρακτηριστικα ειναι καλυτερο απο το xperia neo V

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4122&idPhone2=4469

 

Oπως ειπε και ο xander αν εισαι κοντα στο Περιστερι πηγαινε αγόρασε το στα 169 ευρώ απο Public.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μια απορια που εχω στον go launcher. γιατι οταν αλλαζω ταπετσαρια μου δειχνει την εικονα σε μεγεθυνση και κινειτε καθως ρολαρω απο την μια επιφανεια εργασιας στην αλλη .

θελω να μεινει σταθερο και να φαινεται η φωτο κανονικα ! πως το κανουμε αυτο γτ εχω μπερδευτει . η ελληνικη γλωσσα που εχει επισης ειναι απαραδεκτη . ουτε μισα δεν ειναι

μεταφρασμενα .

Link to comment
Share on other sites

μια απορια που εχω στον go launcher. γιατι οταν αλλαζω ταπετσαρια μου δειχνει την εικονα σε μεγεθυνση και κινειτε καθως ρολαρω απο την μια επιφανεια εργασιας στην αλλη .

θελω να μεινει σταθερο και να φαινεται η φωτο κανονικα ! πως το κανουμε αυτο γτ εχω μπερδευτει . η ελληνικη γλωσσα που εχει επισης ειναι απαραδεκτη . ουτε μισα δεν ειναι

μεταφρασμενα .

 

Preferences, visual settings, background.

 

Επιλεγείς αν είναι scrollable 'η όχι.

 

Δυστυχώς η μετάφραση από τα αγγλικά στα ελληνικά είναι άθλια στα περισσότερα. Από προγράμματα μέχρι οι υπότιτλοι στα έργα...

 

Λογικό εξάλλου, όπως άθλια είναι και η μετάφραση ελληνικών κείμενων στα αγγλικά.

 

Καλύτερα να έχεις τα προγράμματα στην αγγλική γλώσσα.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, επισκέφτηκα το κατάστημα στο Περιστέρι και το πήρα στα 169€ για τον πατέρα. Μακράν η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα.

 

Ας ελπίσουμε ότι με την έκδοση 4.1 θα υπάρχει επιλογή για μεγαλύτερη γραμματοσειρά σε όλα τα μενού (όχι μόνο στα sms). Αλλιώς θα πρέπει να σκάσω και 8€ για τον BIG Launcher...

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα φλάσαρα τη σέρβικη ρομ πάνω απο την στοκ. Έχει κάποια θεματάκια. Την έχει δοκιμάσει κανένας άλλος? Ή κάποιος που να έχει δοκιμάσει τη ρώσικη να μου πει αν ειναι καλή...

Τελικά, επισκέφτηκα το κατάστημα στο Περιστέρι και το πήρα στα 169€ για τον πατέρα. Μακράν η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα.

 

Ας ελπίσουμε ότι με την έκδοση 4.1 θα υπάρχει επιλογή για μεγαλύτερη γραμματοσειρά σε όλα τα μενού (όχι μόνο στα sms). Αλλιώς θα πρέπει να σκάσω και 8€ για τον BIG Launcher...

 

Σόρρυ που στο λέω αλλά θα σκάσεις 8 ευρώ για τον Big Launcher. Στο είχα πει και παλιότερα που είχες ρωτήσει! Όπως και να 'χει με γεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Από χτες είμαι κι εγώ ένας ευτυχής(μέχρι στιγμής) κάτοχος του εν λόγω smartphone - και μάλιστα το πρώτο μου - και από σήμερα μέλος της παρέας.. Μια από τις έγνοιες μου τώρα, πέρα από την αναβάθμιση που υποτίθεται ότι γίνεται αυτόματα όπως μου είπανε..., είναι το GPS!

Επειδή η πλοήγηση που διαθέτει απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο, έχει κανείς υπόψην του από που μπορώ να κατεβάσω χάρτες ή πρόγραμμα το οποίο(θέλω να πιστεύω...) θα είναι αυτόνομο??

 

Νομίζω ότι έχει δυνατότητα και για απλό GPS όχι μόνο για a-GPS (που απαιτεί σύνδεση). Δεν το δοκίμασα ακόμη το GPS, αλλά αν ξέρει κάποιος ας πει

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει δυνατότητα και για απλό GPS όχι μόνο για a-GPS (που απαιτεί σύνδεση). Δεν το δοκίμασα ακόμη το GPS, αλλά αν ξέρει κάποιος ας πει

 

Τα έχεις μπερδέψει.

 

Το GPS παίρνει ελεύθερα τα σήματα από τους δορυφόρους και σου δείχνει την θέση σου.

 

Το a-GPS σημαίνει assisted, δηλαδή ότι για να βρει πιο γρήγορα την θέση σου χρησιμοποιεί και data (για να βρει σε ποια πόλη είσαι κλπ).

 

Από εκεί και πέρα, το παιδί ζητάει χάρτες οι οποίοι να έχουν τα δεδομένα τους στην κάρτα μνήμης, και να μην χρειάζεται να τους κατεβάζει εκείνη την ώρα με data.

Πρόγραμμα πλοήγησης με offline maps δηλαδή.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Τελικά η σέρβικη είναι καλύτερη από τη ρώσικη;Και μπορούμε να τη περάσουμε απευθείας μέσω kies αφού κάνουμε install το σέρβικο csc (όταν το κινητό υποστηρίζει το σέρβικο IMEI);:help:

Ποιά είναι τα θεματάκια της σέρβικης;

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Δηλαδή το GPS του Advance χρειάζεται οπωσδήποτε σύνδεση στο ιντερνετ για πλοήγηση επειδή δεν έχει αποθηκευμένους χάρτες ή μπορεί να λειτουργήσει και μόνο μέσω δορυφόρου, απλά πιο αργά.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Δηλαδή το GPS του Advance χρειάζεται οπωσδήποτε σύνδεση στο ιντερνετ για πλοήγηση επειδή δεν έχει αποθηκευμένους χάρτες ή μπορεί να λειτουργήσει και μόνο μέσω δορυφόρου, απλά πιο αργά.

 

Άλλο η λειτουργία του να βρίσκει την θέση σου (που είναι τα σήματά από τον δορυφόρο = δωρεάν), και άλλο το πως κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί αυτά τα δεδομένα.

 

Το κακό γίνεται στο maps επειδή οι χάρτες του δεν είναι αποθηκευμένοι στο κινητό αλλά τους κατεβάζει από το ίντερνετ.

 

Αν βάλεις άλλο πρόγραμμα για χάρτες, 'η κάποιο που να σου λέει ύψος, ταχύτητα κλπ, εννοείται ότι δεν πληρώνεις τίποτα..

 

Είναι σαν το ραδιόφωνο. Πληρώνεις για να ακούσεις στο αυτοκίνητο? Φυσικά και όχι....

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή βλέπω ότι όλοι ανυπομονείτε για την αναβάθμιση, θέλω να σας ρωτήσω επειδή έχω ακούσει ότι στις νέες εκδόσεις Android δεν υπάρχει Adobe Flash, επειδή τα έχουν σπάσει η Adobe με την Google, και έτσι τα κινητά που φοράνε 4.1+ δεν έχουν flash, τουλάχιστον επίσημα μέσα στο Android.

 

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο μπορείς να περάσεις μόνος σου το Adobe μετά.

 

Πάντως αν δεν βρεθεί λύση εγώ δεν αναβαθμίζω, γιατί τώρα μια χαρά παίζει και μπαίνει στα πάντα όλα τέλεια....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή βλέπω ότι όλοι ανυπομονείτε για την αναβάθμιση, θέλω να σας ρωτήσω επειδή έχω ακούσει ότι στις νέες εκδόσεις Android δεν υπάρχει Adobe Flash, επειδή τα έχουν σπάσει η Adobe με την Google, και έτσι τα κινητά που φοράνε 4.1+ δεν έχουν flash, τουλάχιστον επίσημα μέσα στο Android.

 

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο μπορείς να περάσεις μόνος σου το Adobe μετά.

 

Πάντως αν δεν βρεθεί λύση εγώ δεν αναβαθμίζω, γιατί τώρα μια χαρά παίζει και μπαίνει στα πάντα όλα τέλεια....

 

+1

Συμφωνώ και εχω και μια απορία γιατι τοσος ντόρος για την JB ?

Εχω χαζέψει εκθεσιακα κινητα με JB και δεν βρισκω και τεραστιες διαφορες.

Προσωπικα και ποτε να μην παρει JB δεν εχω κανενα απολύτως προβλημα,ειμαι και ανθρωπος την συνηθειας,αντε να συνηθιζεις τα νεα μενου κ.τ.λ ,και τωρα που ανεφερε και ο DxL οτι δεν παιζει σελιδες με flash player η JB τοσο ειναι που και να ερθει η αναβαθμιση δεν προκειται να την κανω.

Προτιμω να μου ανοιγουν ολες οι σελιδες στο νετ οπως τωρα με την GB παρα να εχω JB και να βλεπω τις μισες σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

επειδή θα πάω να το πάρω σήμερα, ήθελα απλά να σιγουρευτώ ότι θα πάρει σίγουρα JB.

Αλλιώς για μένα δεν αξίζει.

Μήπως μπορειτε να μου πείτε σίγουρα?

Link to comment
Share on other sites

+1

Συμφωνώ και εχω και μια απορία γιατι τοσος ντόρος για την JB ?

Εχω χαζέψει εκθεσιακα κινητα με JB και δεν βρισκω και τεραστιες διαφορες.

Προσωπικα και ποτε να μην παρει JB δεν εχω κανενα απολύτως προβλημα,ειμαι και ανθρωπος την συνηθειας,αντε να συνηθιζεις τα νεα μενου κ.τ.λ ,και τωρα που ανεφερε και ο DxL οτι δεν παιζει σελιδες με flash player η JB τοσο ειναι που και να ερθει η αναβαθμιση δεν προκειται να την κανω.

Προτιμω να μου ανοιγουν ολες οι σελιδες στο νετ οπως τωρα με την GB παρα να εχω JB και να βλεπω τις μισες σελιδες.

 

Υπαρχει flash και το κατεβαζετε στη σελιδα της adobe....

Οσο για τις αλλαγες ....τα μενου που ξερεις θα μεινουν κατα 99% στις θεσεις τους....Απλα θα υπαρχουν και καποια προσθετα....που συνηθιζονται την πρωτη μερα (αν ασχοληθεις λιγο)....

Επισης το τηλεφωνο θα πηγαινει σε ολα πολυ πιο γρηγορα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

επειδή θα πάω να το πάρω σήμερα, ήθελα απλά να σιγουρευτώ ότι θα πάρει σίγουρα JB.

Αλλιώς για μένα δεν αξίζει.

Μήπως μπορειτε να μου πείτε σίγουρα?

Λογικα θα παρει!

Ηδη σε Σερβια και Ρωσια εχει παρει JB, στην Ελλαδα το περιμενουμε.

Εδω πηρε χθες-προχθες το Ace 2 με μικροτερο επεξεργαστη, το galaxy s advance δεν θα παρει;:)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω ..... Έχεις κάνει κανείς rootαρισμα μέσω ubuntu 12.10 ???? Κάτι έχω βρεί στο XDA Developers αλλά μια γνώμη θα ήτανε καλή. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Επισης το τηλεφωνο θα πηγαινει σε ολα πολυ πιο γρηγορα....

 

Το ότι θα πηγαίνει πιο γρήγορα σε τι ακριβώς το βασίζεις? Θα είναι πιο ελαφρύ το νέο λειτουργικό? Γιατί εγώ το αντίθετο πιστεύω θα συμβεί...

 

Μακάρι να βγω ψεύτης βέβαια, αλλά τις φοβάμαι γενικά τις αλλαγές, ειδικά όταν είμαι ευχαριστημένος από κάτι και λειτουργεί καλά....

 

Βέβαια εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο αλλά άμα ψάχνεσαι την παθαίνεις συνήθως....

 

Αν κάνουμε την αναβάθμιση, υπάρχει τρόπος μετά να επιστρέψουμε στην προηγούμενη ROM?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα πηγαίνει πιο γρήγορα σε τι ακριβώς το βασίζεις? Θα είναι πιο ελαφρύ το νέο λειτουργικό? Γιατί εγώ το αντίθετο πιστεύω θα συμβεί...

 

Μακάρι να βγω ψεύτης βέβαια, αλλά τις φοβάμαι γενικά τις αλλαγές, ειδικά όταν είμαι ευχαριστημένος από κάτι και λειτουργεί καλά....

 

Βέβαια εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο αλλά άμα ψάχνεσαι την παθαίνεις συνήθως....

 

Αν κάνουμε την αναβάθμιση, υπάρχει τρόπος μετά να επιστρέψουμε στην προηγούμενη ROM?

 

η jb 4.1.2 είναι ότι καλύτερο έχει παρουσιάσει η google μέχρι τώρα.. όσα κινητά την έχουν πάρει έχουν πραγματικά άλλον αέρα.. αν χαίρεσαι τώρα το κινητό σου, με την jb δεν θα το αφήνεις κάτω.. πρέπει να κάνει χοντρή μαλ..α η samsung για να μην κάτσει καλά η jb στο advance

Link to comment
Share on other sites

Σε 1-2 ήμερες αν όλα πάνε καλά θα έχω και γω στα χέρια μου το κινητό (από Public, 199€).

Θα είναι το πρώτο μου smartphone καθώς δεν είχα ποτέ ιδιαίτερη τρέλα με κινητά. Ελπίζω να μην τα βρω σκούρα και κάνω βλακείες.

 

Μόλις το παραλάβω θα σας ενημερώσω για τις πρώτες μου εντυπώσεις και για τυχών απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε 1-2 ήμερες αν όλα πάνε καλά θα έχω και γω στα χέρια μου το κινητό (από Public, 199€).

Θα είναι το πρώτο μου smartphone καθώς δεν είχα ποτέ ιδιαίτερη τρέλα με κινητά. Ελπίζω να μην τα βρω σκούρα και κάνω βλακείες.

 

Μόλις το παραλάβω θα σας ενημερώσω για τις πρώτες μου εντυπώσεις και για τυχών απορίες.

 

Καλώς να το δεχτείς φιλε μου,μην αγχώνεσε ,καί διαβασε μερικα threads

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=331171

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ χρήσιμοι οι οδηγοί που παρέθεσες. Πολλές απορίες μου όπως η πρώτη φόρτιση για παράδειγμα μου λύθηκαν.

 

Μια ερώτηση: Οι εφαρμογές που είναι επί πληρωμή στο market με ποιον τρόπο μπορώ να αγοράσω κάποια αν θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Οι εφαρμογές που είναι επί πληρωμή στο market με ποιον τρόπο μπορώ να αγοράσω κάποια αν θέλω;

 

Mέσω χρεωστικης η πιστωτικης κάρτας

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα πηγαίνει πιο γρήγορα σε τι ακριβώς το βασίζεις? Θα είναι πιο ελαφρύ το νέο λειτουργικό? Γιατί εγώ το αντίθετο πιστεύω θα συμβεί...

 

Μακάρι να βγω ψεύτης βέβαια, αλλά τις φοβάμαι γενικά τις αλλαγές, ειδικά όταν είμαι ευχαριστημένος από κάτι και λειτουργεί καλά....

 

Βέβαια εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο αλλά άμα ψάχνεσαι την παθαίνεις συνήθως....

 

Αν κάνουμε την αναβάθμιση, υπάρχει τρόπος μετά να επιστρέψουμε στην προηγούμενη ROM?

Μπορεις να επιστρεψεις ξανα στην αρχικη εκδοση πολυ ευκολα χωρις κανενα απολυτος προβλημα.Επανεφερα στο δικο μου χθες την 2.3.6 για να μου φυγει καθε καχυποψια του οτι με το 4.1.2 κολουσε λιγο το μενου.Τελικα ηταν η ιδεα μου λογω συνηθειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς να το δεχτείς φιλε μου,μην αγχώνεσε ,καί διαβασε μερικα threads

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=331171

 

Nα σαι καλά ρε weather !!!! Ότι χρειαζόμουνα για να ξεστραβοθώ. Ρώτησα και πριν κανα παιδί να έχει κάνει Rooting μέσω Ubuntu 12.10 δεν υπάρχει ??? Το odin θα έχει πρόβλημα . Δλδ το ανοίγει το wine αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα καταφέρει να flasharει . Δεν έχω Windows ΟS και απο την άλλη πως γίνεται και φτιάχνουνε ένα flasherακι για ta windows και όχι για τα ubuntu ????? " (

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι φυσιολογικό να μην μου έχει full σήμα ???? Σήμερα το πρωί δεν έβρισκε δύκτιο και το έκανα επανακίνηση .......

Τα φώτα σας παρακαλώ. Να το στείλω πίσω ??? Πήγα αθήνα και το πήρα αλλά εργάζομαι επαρχία....... HEEEEEELP.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...