Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν9-00 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ερώτηση κρίσεως... Υπάρχει κάποια διαφορά στις συσκευές made in Finland και made in China? Οι αναφορές στο γούγλη είναι διφορούμενες...

Τελικά ήρθε και το δικό μου 64άρι, βγήκε λίγο κάτω από 200 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.

 

καμία θα έλεγα το δικό μου τουλάχιστον ήταν άψογο. το βρήκες καινούργιο κάτω απο 200; απο που αν επιτρέπεται;

 

αφου δεν θα παρουμε sailifish ας εχουμε full android τουλαχιστον :p

 

να το κάνεις τι; χάνεις όλη τη μαγεία της συσκευής..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

να το κάνεις τι; χάνεις όλη τη μαγεία της συσκευής..

στο n9 το android μαρεσει δεν ξερω γιατι

μπορεις να με βρισεις ελευθερα :p

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να δούμε salfish στο N9 έστω και ανεπίσημα -που αν γίνει μόνο έτσι θα είναι- αλλά και το android αν δουλεύει καλά δεν μας χαλάει.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε και λίγο iOS μέσα και θα τα 'χετε όλα σ' ένα!!! :)

 

Από εκεί να καταλάβεις πως η Nokia είχε ένα κορυφαίο κινητό που έκανε τα ΠΑΝΤΑ και το πέταξε για τα WP. :mad:

 

Αν υπήρχε Belle port για το N9 θα το έπαιρνα προχθές. Κι αν υπάρξει ποτέ, δεν αλλάζω ξανά κινητό till death. MeeGo/Symbian/Sailfish triple boot κι άντε γεια... ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να λειτουργούσε τόσο τα Android & Sailfish στο N9 όσο και το MeeGo σε άλλα κινητά ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί να καταλάβεις πως η Nokia είχε ένα κορυφαίο κινητό που έκανε τα ΠΑΝΤΑ και το πέταξε για τα WP. :mad:

 

Αν υπήρχε Belle port για το N9 θα το έπαιρνα προχθές. Κι αν υπάρξει ποτέ, δεν αλλάζω ξανά κινητό till death. MeeGo/Symbian/Sailfish triple boot κι άντε γεια... ;)

 

Με το SailFish τι γίνετε όμως; Εχω καιρό ν' ακούσω κάτι γι αυτό; Έμεινε στάσιμο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

καμία θα έλεγα το δικό μου τουλάχιστον ήταν άψογο. το βρήκες καινούργιο κάτω απο 200; απο που αν επιτρέπεται;

 

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Από το ebay το πήρα. Από αυτόν εδώ, αν και το είχε 239 πριν. Το ανέβασε τώρα. Και εδώ που είμαι δεν έχει τελωνείο οπότε μου βγήκε περίπου 260$. Απλά είναι made in China.

 

Το έχω στήσει όπως θέλω (σχεδόν) και θα αρχίσω το πείραγμα οσονούπω. Είχα ξεχάσει πόσο πολύ μου άρεσε αυτό το UI.

Πως μπορώ να πάρω full backup να μπορώ να το flashάρω και να μην χρειάζεται να το στήσω πάλι από την αρχή?

 

Επίσης πως μπορώ πια να συγχρονίσω επαφές με Google Contacts?

Edited by lordelesar
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Από το ebay το πήρα. Από αυτόν εδώ, αν και το είχε 239 πριν. Το ανέβασε τώρα. Και εδώ που είμαι δεν έχει τελωνείο οπότε μου βγήκε περίπου 260$. Απλά είναι made in China.

 

Το έχω στήσει όπως θέλω (σχεδόν) και θα αρχίσω το πείραγμα οσονούπω. Είχα ξεχάσει πόσο πολύ μου άρεσε αυτό το UI.

Πως μπορώ να πάρω full backup να μπορώ να το flashάρω και να μην χρειάζεται να το στήσω πάλι από την αρχή?

 

Επίσης πως μπορώ πια να συγχρονίσω επαφές με Google Contacts?

Google contacts συγχρονίζεις άψογα με mail for exchange.Υπάρχει βιντεάκι στο YouTube.Συγχρονίζεις έτσι και ημερολόγιο μια χαρά.Δουλεύει άψογα από την πρώτη μέρα,14 μήνες τώρα...

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Google contacts συγχρονίζεις άψογα με mail for exchange.Υπάρχει βιντεάκι στο YouTube.Συγχρονίζεις έτσι και ημερολόγιο μια χαρά.Δουλεύει άψογα από την πρώτη μέρα,14 μήνες τώρα...

 

Φίλε μου δυστυχώς για καινούριες συσκευές δεν δουλεύει. Λογικά το είχες σετάρει πριν τον Ιανουάριο του '13. Η google έχει αποσύρει την δυνατότητα αυτή. Μόνο με CardDAV πια που δυστυχώς από ότι βλέπω δεν υποστηρίζει το Ν9. Το δοκίμασα βέβαια αλλά δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο,όμως φέτος τον Ιούνιο το πήρα από Nokia care μετά από φλασάρισμα από την αρχή,το ξανά έβαλα κανονικά.Λες να παίζει ρόλο ότι είναι παλιό;Carddav δεν έψαξα και δεν ξέρω να σου πω. Ελπίζω πάντως να υπάρχει τρόπος.
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Δε νιώθει το ν9 από τέτοια.. :lol:

αν δεν κάνεις full wipe και flash fiasco+emmc τα δεδομένα σου είναι ακόμα εκεί!

Μόλις περάσεις τις εφαρμογές που είχες είναι σαν να μην έγινε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λαος υπαρχει ακομη;

 

ενα browser της προκοπης να ειχαμε και το κινητο θα ηταν μια χαρα, αλλα αρχιζει και δειχνει της αδυναμιες του πλεον..

Link to comment
Share on other sites

λαος υπαρχει ακομη;

 

ενα browser της προκοπης να ειχαμε και το κινητο θα ηταν μια χαρα, αλλα αρχιζει και δειχνει της αδυναμιες του πλεον..

 

Ανέκαθεν το ν9 έδειχνε τις αδυναμίες του. Από την ώρα που βγήκε.

Αλλά ακόμα και σήμερα παραμένει πανέμορφο, μοναδικό και πρωτότυπο :p

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοτυπο σαν σχεδιο οχι πια, εχω βαρεθει να με ρωτανε γιατι εχω κινητο με windows και οχι με android οταν το βλεπουν. Φυσικα οταν τους λεω "meego" με ρωτανε τι ειναι αυτο :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα που ξαναβγήκε το navifirm μπορώ να ξαναφλασάρω το ρημάδι της κοπέλας μου ή υπάρχει πάλι κανάς σκόπελος ;

 

Εχω περάσει από ΟΛΑ ( μένει το ubuntu,firefox,bb10 ) τα λειτουργικά, το συνδυασμό software-hardware που είχε το Ν9 δεν τον έχω βρει πουθενά αλλού.

Από κοντά βάζω Pixi Plus-Webos, iPhone4-iOS 4, Galaxy S2-Android 2.3.7 αλλά το αποτέλεσμα το πόσο δένει το υλικό με το λογισμικό δε το έχει παντρέψει κανείς τόσο όμορφα.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοτυπο σαν σχεδιο οχι πια, εχω βαρεθει να με ρωτανε γιατι εχω κινητο με windows και οχι με android οταν το βλεπουν. Φυσικα οταν τους λεω "meego" με ρωτανε τι ειναι αυτο :lol:

 

Πρωτότυπο το λειτουργικό βρε! Όχι το σχέδιο που το κάνανε σούπα :p

Link to comment
Share on other sites

Πρωτότυπο το λειτουργικό βρε! Όχι το σχέδιο που το κάνανε σούπα :p

 

Ευτυχώς γιατί τρώμε κι εμείς (920) απο αυτη τη σούπα.....:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 1 ερώτηση, πώς διαγράφω τα αρχεία που έχω κατεβάσει με το dropian;

*Άκυρο παιδιά το βρήκα,με fileplus και εν συνεχεία άλλαξα το path για να τα διαχειρίζομαι

και με filebox για όποιον ενδιαφέρεται :)

Edited by sm0k3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O Απόγονος του MeeGo απέκτησε Androdi συμβατότητα:

 

Δείτε εδώ στο PDF

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

πολύ ησυχία έχει πέσει εκεί στη jolla. και στη σελίδα στο fb όλο ακυρες αναρτήσεις κάνουν. καμιά ανακοινωση της προκοπής πουθενα

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θαθελα μια απλη απαντηση απο κατοχους Ν9 χωρις συναισθηματισμους,για απλη χρηση δηλαδη τηλεφωνο,μυνημα,ιντερνετ,μειλ,αξιζει να το παρει καποιος χωρις φλασαρισμα και παρομοια τετοια χακεραδικα?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για πάνω από ένα χρόνο έκανα αυτά ακριβώς που περιγράφεις χωρίς κανένα πρόβλημα.Δεν ξέρω τι παίζει τώρα με συγχρονισμούς και push notifications λόγω κατάργησης mail for exchange,αλλιώς θα είσαι μια χαρά.
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...