Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν9-00 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ εδώ, αν και χωρίς.......:)

@alliengoa ειναι άλλο να ξέρεις τι παίρνεις (απο αποψη ελλείψεων) και άλλο να ζεις με αυτές (στη καθημερινότητά σου....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι έχει ελλείψεις, ναι του λείπουν προγράμματα. Αλλά η μαγεία που έχει το meego δεν πιάνεται. Απλότητα. Δε σαρεσει κάτι.... swipe. Ούτε πίσω κουμπί και πάλι πίσω και πάλι πίσω, πίσω. Τέλος πάντων εγώ το έχω βολευτεί και δεν το αλλάζω. Άντε μη τσιριξω:lol: Edited by starxer

το γέλιο είναι η τροφή της ψυχής!!!

 

Lumia 1020 : Rules!!!

Νokia N9: Have no rules!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε όλοι!Απλά δεν φωνάζουμε πολύ.Είπαμε ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ...:)

:p

Μέχρι να τα παίξει τελείως ή να το χάσω, σπάσω, κολυμπήσω, εδώ θα μαι. Αν και με 220€ πια παίρνω καινούριο πάλι. Με εφαρμογές δεν είμαι φανατικός, η δουλειά μου γίνεται με τις λίγες αυτές που έχουμε. Είναι ψαρωτικό κινητό, τι να κάνουμε;

 

Edit: Το link δε δουλεύει, αλλά γιου νόου γουάτ άι αμ τόκινγκ αμπάουτ, ε;;;;;

Edited by mitsos106
Link to comment
Share on other sites

κοίτα να δεις που είμαστε πολλοί τελικά :P

Για κάντε μια βόλτα https://www.facebook.com/N9GreekFanClub

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Βρήκα στο ebay τη συσκευή στα 158€. :confused:

Αν πούμε ότι είναι αυθεντική, αξίζει τον κόπο να την αποκτήσω?

Δεν μιλάω σαν συλλεκτικό κομμάτι, αλλά σαν smartphone που μπορώ να το χρησιμοποιήσω καθημερινά & απροβλημάτιστα.

Υπάρχει σημαντικός αριθμός εφαρμογών? Έχω ακούσει ότι η συσκευή έχει την υποστήριξη από τους developers.

Με τις εταιρίες τι γίνεται? Είναι η κατάσταση ανάλογη με αυτή στα Windows Phone? Είναι χειρότερη?

Γενικότερα, ο συνδυασμός: ευκολία χρήσης - σταθερότητα & ταχύτητα λειτουργικού - πλήθος εφαρμογών,

θα ικανοποιήσει τον μέσο χρήστη?

Ευχαριστώ για τον κόπο σας.

Edited by paschos76
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε.Το κινητό είναι ΕΡΩΤΑΣ.Από εκεί και πέρα, εξαρτάται από που έρχεσαι και τι περιμένεις.Σταθερότηα και ομαλότητα ναι.Υποστήριξη από την κοινότητα και όλες τις βασικές εφαρμογές ναι.Τρελές ταχύτητες τύπου 4πύρηνου κ.λ.π. όχι.Πρώτη φορά κρατάω κινητό πάνω από χρόνο συνεχόμενα, από το οποίο σου γράφω κιόλας.Πιστεύω ότι θα απαντήσουν και τα υπόλοιπα αστέρια.
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

και αυθεντικο να ειναι μη μπλεξεις απο china παιζει να το πληρωσεις διπλα λογω τελωνειου. η πιο χαμηλη τιμη που ειχα παρει κι εγω το δικο μου ειναι 220 η ψάχνεις για καποιο να πωληται

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Υποστήριξη από την κοινότητα και όλες τις βασικές εφαρμογές ναι.

 

Αυτό το όλες τις βασικές εφαρμογές είναι που με προβληματίζει..

 

Στο Windows Phone που χρησιμοποιώ, υπάρχουν οι βασικές εφαρμογές, αλλά πολύ λίγα πράγματα μετά από αυτό.

Απουσιάζουν εφαρμογές που μου λύνουν τα χέρια, όπως WinBank, Dropbox, ή κάποιος εναλλακτικός browser.

Δεν υπάρχει καν εφαρμογή που να μετράει τον όγκο των δεδομένων, στο στιλ του 3G WatchDog!

Τις εφαρμογές αυτές & πολύ περισσότερες βρίσκω με τρομερή ευκολία στο χρέπι Android,

στο οποίο πρέπει να διαθέσεις τουλάχιστον 300€, αν θέλεις να χρησιμοποιείς μια συσκευή που δεν θα σου κάνει τα νεύρα κρόσια.

Κατά τα άλλα το WP είναι εύχρηστο & σταθερό & γρήγορο, αλλά δεν αρκεί (μόνο) αυτό.

 

Εκεί κολλάω για την επιλογή του N9. Φοβάμαι ότι (στον τομέα των εφαρμογών) θα είναι μια από τα ίδια, ή & χειρότερα.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτεσαι να το παρεις σαν βασικη συσκευη αστο καλυτερα. θα σου βγαλει το λαδι για απλα πραματα που στο android τα κανεις με μια γρηγορη αναζητηση στο play. το κινητο δε μπορεί να συγχρονίσει με το google για να κατεβασεις τις επαφες σου ας πουμε παρα μονο να βαλεις απλο λογαριασμο για ανταλλαγη μεηλ. για να συγχρονισεις με hotmail(ημερολογιο, επαφες και mail) θελει και κει λιγο βαβουρα. για yahoo δεν εχω ιδεα. βεβαια εμενα αυτο δε με χαλασε. το ηθελα το κινητο για την εμπειρια χρησης και το meego. αν το θελεις και συ για κατι τετοιο και οχι σα κυρια καθημερινη συσκευη για να κανεις τη δουλεια σου παρτο με κλειστα ματια.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μικρή διόρθωση.Από την πρώτη μέρα, όλες μου οι επαφές συγχρονίστηκαν και συγχρονίζονται άμεσα με το gmail.Απλά πρέπει ο λογαριασμός να δημιουργηθεί ως mail for exchange και όχι ως gmail...Winbank όχι, dropbox κάτι παρόμοιο από κοινότητα.Δεν με πολυαπασχολεί γι' αυτό και δεν το αναφέρω.
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Μην το παρεις φιλε το κινητο

winbank δεν εχει. dropbox νομιζω ναι(αλλαξε η εταιρια το API πως λεγεται αυτο και δεν δουλευε τιποτα νομιζω τωρα δουλευει σε μερικες ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ομως εφαρμογες χωρις να ειμαι σιγουρος)

 

εναλλακτικο browser της προκοπης δεν εχει..

data counter υπαρχουν και προγραμματα αλλα και built-in (νομιζω και τα wp εχουν τα lumia αν δεν κανω λαθος)

 

θα σε απογοητευσει σε εκεινο τον τομεα το κινητο.. αλλα γενικα αμα το παρεις θα το ερωτευτεις σαν λειτουργικο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος από τα παιδιά που το έχουν/έχουν ασχοληθεί παραπάνω με τη συσκευή να κοιτάξουν τα παρακάτω ebay listings αν είναι αξιόπιστα/αυθεντικά?

listing 1

listing 2

listing 3

Ο 2ος είναι top rated seller αλλά μου κάνει εντύπωση η τιμή για new 64άρι... Γενικά κυκλοφορούν refurbished/2ης διαλογής/μαϊμού κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είναι γνήσια ή όχι.

Πάντως σε αυτές τις τιμές ακόμα και με 16GB αξίζει.

Μ'αυτά τα λεφτά δε παίρνεις κάτι καλύτερο.

Όσον αφορά τις εφαρμογές, ναι θα σου λείψουν διάφορα. Έχει Dropbox (Dropian & Nine2D)!

Αν είσαι άνθρωπος που ασχολέισαι με το τηλέφωνό σου και σ'αρέσει να το σκαλίζεις, δε θα σε απογοητεύσει.

Όπως έχουμε ξαναπεί, θέλει και λίγη δόση μαζοχισμού. Παίρνεις, όμως κάτι ξεχωριστό που θέλει αρκετό διάβασμα.

Edited by okourkoulos
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είναι γνήσια ή όχι.

Πάντως σε αυτές τις τιμές ακόμα και με 16GB αξίζει.

Μ'αυτά τα λεφτά δε παίρνεις κάτι καλύτερο.

Όσον αφορά τις εφαρμογές, ναι θα σου λείψουν διάφορα. Έχει Dropbox (Dropian & Nine2D)!

Αν είσαι άνθρωπος που ασχολέισαι με το τηλέφωνό σου και σ'αρέσει να το σκαλίζεις, δε θα σε απογοητεύσει.

Όπως έχουμε ξαναπεί, θέλει και λίγη δόση μαζοχισμού. Παίρνεις, όμως κάτι ξεχωριστό που θέλει αρκετό διάβασμα.

 

Φίλε μου το ξέρω, το είχα πάρει 3 φορές (!) αλλά λόγω οικονομικών τότε το είχα δώσει. Εξαιρετικό και από αυτά που έχω ξεχωρίσει από τη θάλασσα των συσκευών που έχω κατα καιρούς αποκτήσει.

Έστειλα μήνυμα και περιμένω απάντηση. Αν μου γράψει ότι είναι αυθεντικά θα το χτυπήσω και αν δεν είναι, ας είναι καλά το paypal.

Πάντως και το amazon.com σε αυτή την τιμή έχει το 64άρι οπότε τελικά δεν είναι παράλογα χαμηλή η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

φίλε θα σε μ@#σει το τελωνείο απο usa το χεις υποψιν σου πιστευω...αν θες μονο 64αρι καλως διαφορετικα μπορώ να σου προτείνω απο που το πηρα στο γερμανικο ebay. μια βδομαδα με το σκ εκανε να ερθει

 

edit: τώρα είσαι οτι με μεταφορικά και τελωνείο θα σου βγει 270. αν ισχυει δεν ειναι καθολου κακη τιμη για 64αρι

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

φίλε θα σε μ@#σει το τελωνείο απο usa το χεις υποψιν σου πιστευω...αν θες μονο 64αρι καλως διαφορετικα μπορώ να σου προτείνω απο που το πηρα στο γερμανικο ebay. μια βδομαδα με το σκ εκανε να ερθει

 

edit: τώρα είσαι οτι με μεταφορικά και τελωνείο θα σου βγει 270. αν ισχυει δεν ειναι καθολου κακη τιμη για 64αρι

 

Δυστυχώς έχω φαει το τελωνείο με το κουτάλι απο το εταίρο χόμπυ μου οποτε ξέρω... Ευτυχώς που δεν είμαι πια Ελλάδα και δεν έχω να πληρώνω τελωνείο ;)

Σαν συσκευή φαίνεται αυθεντική? Γενικά κυκλοφορούν refurbished/μαϊμού που θα πρέπει να προσέχω?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο ebay τη συσκευή στα 158€. :confused:

 

Ο κινέζος μου απάντησε ότι η συσκευή ειναι η αυθεντική & όχι ρέπλικα.

Επίσης ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα μπει εξτρά φόρος στην Ελλάδα,

αλλά σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, δεν υπάρχει επιβάρυνση στην τιμή.

 

Ψήνομαι για το N9, η τιμή του είναι εξαιρετική.

Αλλά δυστυχώς μιλάμε για ένα προϊόν 2ετίας, που υποστηρίζεται πλέον με το σταγονόμετρο.

Σκέφτομαι ότι μπορεί στα κοντά να κυκλοφορήσει κάποια συσκευή με Sailfish OS, ή Ubuntu Touch,

μετά λέω ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

Τα λειτουργικά είναι ήδη πολλά (iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry),

θεωρώ ότι μόνο το Firefox OS έχει λόγο ύπαρξης, λόγω target group & τιμής.

Θα περιμένω να περάσει το καλοκαίρι & θα δω τι θα κάνω.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο της jolla με sailfish θα κυκλοφορησει. αν σε ψηνει τοσο για 2ο παρτο αλλα σε 16αρι. αμα προλαβαινες καμια βδομαδα πριν εδωσα το δικο μου αψογο ενα μηνα ειχε που το ειχα αγορασει απο ebay..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ο κινέζος μου απάντησε ότι η συσκευή ειναι η αυθεντική & όχι ρέπλικα.

Επίσης ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα μπει εξτρά φόρος στην Ελλάδα,

αλλά σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, δεν υπάρχει επιβάρυνση στην τιμή.

 

Ψήνομαι για το N9, η τιμή του είναι εξαιρετική.

Αλλά δυστυχώς μιλάμε για ένα προϊόν 2ετίας, που υποστηρίζεται πλέον με το σταγονόμετρο.

Σκέφτομαι ότι μπορεί στα κοντά να κυκλοφορήσει κάποια συσκευή με Sailfish OS, ή Ubuntu Touch,

μετά λέω ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

Τα λειτουργικά είναι ήδη πολλά (iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry),

θεωρώ ότι μόνο το Firefox OS έχει λόγο ύπαρξης, λόγω target group & τιμής.

Θα περιμένω να περάσει το καλοκαίρι & θα δω τι θα κάνω.

 

Και δεν το παίρνεις από δωπου είναι εγγύηση το μαγαζί Γερμανίας; Από κει το πήρα κι εγώ.:D

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα και εγώ ένα Ν9 από το eBay και τώρα ψάχνω να βρω εφαρμογή για Facebook. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα και εγώ ένα Ν9 από το eBay και τώρα ψάχνω να βρω εφαρμογή για Facebook. :p

 

Δοκίμασε το fMobi. Επίσης μπορείς να μπεις απο το touch.facebook.com λειτουργεί πολύ καλά. Το βασικό που έχει δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μέρες με το N9 ως βασικό μου τηλέφωνο (μιας και κατά σύμπτωση έχασα το Xperia T μου την Κυριακή και τη Δευτέρα παρέλαβα το N9 που είχα παραγγείλει πριν 1+ μήνα), τι δε μου αρέσει:

 

  1. Στο άσχετο παγώνει για λίγα δευτερόλεπτα. Κρίμα να κράζουμε το Android για το lag και να βλέπω το Ν9 ξαφνικά να παγώνει επειδή του ζήτησα να κάνει 2-3 πράγματα μαζί.
  2. H εφαρμογή contacts του τηλεφώνου έχει ένα τρελό bug, που αφενός είναι ασήμαντο αλλά αφετέρου είνα απαράδεκτο να εμφανίζεται σε τηλέφωνο της Nokia. Συγκεκριμένα, έστειλα ένα μήνυμα σε έναν φίλο μου και επειδή δεν είχα ακόμα περάσει τις επαφές, έγραψα τον αριθμό 0786xxxxxx (είμαι Ελβετία αν αναρωτιέστε τι νούμερο είναι αυτό). Αυτός απάντησε και το δίκτυο εμφάνισε τον αριθμό ως +41786xxxxxx. Το αποτέλεσμα είναι να μην εμφανίζονται τα δύο μηνύματα στο ίδιο thread. Αν βάλω τον αριθμό 0786 στην επαφή, τότε δεν καταλαβαίνει ότι και ο +41786 είναι ο ίδιος αριθμός. Παρομοίως, αν βάλω τον +41786 και πάλι δεν καταλαβαίνει ότι ο 0786 είναι ο ίδιος αριθμός. Μιλάμε για κάτι που είχε λυθεί από το Nokia 3210 (το πρώτο μου κινητό).
  3. Μου τη δίνει που στο γαλλικό swype πληκτρολόγιο σου βάζει υποχρεωτικά το AZERTY layout. Κάθε σοβαρό πληκτρολόγιο σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις να βλέπεις QWERTY σε όλες τις γλώσσες. Είναι τρομερά σπαστικό να προσπαθώ να γράψω Γαλλικά και να κάνω συνέχεια λάθη επειδή πρέπει να κοιτάω που ακριβώς είναι κάθε κουμπί.

Αυτά τα 3 σημεία μόνο.

Κατά τα άλλα το κινητό είναι έρωτας. Το πρώτο πρόβλημα θα λυνόταν με έναν πιο σοβαρό hardware, αλλά βλέπεις η Nokia είχε το κόλλημα να αποδείξει ότι το λογισμικό της είναι ελαφρύ και τρέχει σε αδύναμο hardware με αποτέλεσμα να βγάλει το N9 με ξεπερασμένο για την εποχή του hardware.

Τα 2 και 3 είναι bugs που θα είχαν διορθωθεί εύκολα αν ενδιαφερόταν κάποιος να τα λύσει.

 

Αλλά βλέπεις ήθελαν Windows... και εμείς χάσαμε ένα τόσο καλό λειτουργικό.

Είναι κλάσεις ανώτερο από το Android 2.2/2.3 που ήταν ο ανταγωνιστής του τότε.

Όχι, δεν είναι ανώτερο από το Android Jellybean, αλλά φαντάζομαι ότι όπως το Android έχει εξελιχτεί τόσο πολύ τα τελευταία 2 χρόνια, θα μπορούσε αντίστοιχα να είχε εξελιχθεί και το Meego για να παραμείνει κορυφαίο.

 

 

Μου λείπουν φυσικά κάποιες εφαρμογές:

 

  • Δεν έχει Facebook app, παρόλο που στο swipe.nokia.com αναφέρει ότι υπάρχει εφαρμογή. Τι έγινε; Έκοψε τα APIs της εφαρμογής το Facebook;
  • Ο mail client είναι βελτιωμένος σε σχέση με το N8 αλλά απέχει από το τέλειο (τον τελειότερο generic mail client τον είχα στο Palm Pre, ειλικρινά δε μου έλειπε τίποτα σε σχέση με μια custom gmail/yahoo/outlook εφαρμογή).
  • Ελληνικά δεν έχω καταφέρει ακόμα να γράψω... Να ελπίζω ή δεν παίζει λύση;
  • Whatsapp υπήρχε στο Symbian N8 αλλά δε βρίσκω στο Nokia Store... Δεν υπάρχει;
  • Κάποια έμπιστη εφαρμογή για chat που να μπορώ να συνδέσω με το gtalk μου χωρίς να φοβάμαι ότι θα διαβάσουν τα e-mails μου και τα υπόλοιπα στοιχεία του google account μου;

 

Το συμπέρασμα είναι ότι θα το χρησιμοποιήσω ως βασικό μου κινητό για τις επόμενες 10 ημέρες τουλάχιστον που πάω ταξίδι Νότια Ιταλία και δεν έχω χρόνο να αγοράσω κάτι άλλο.

Αν συνηθίσω τις ελλείψεις του ίσως το κρατήσω περισσότερο.

Θα εξαρτηθεί από τις ανακοινώσεις της Google για τη νεότερη έκδοση του Android, τις νέες φθηνές συσκευές της Motorola, το αν θα έρθουν Ευρώπη και σε τι κόστος, και το αν θα μπορούμε εύκολα να ξεκλειδώσουμε τον bootloader για να βάλουμε Cyanogenmod.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...