Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα.Εμενα μεσω OTA μου λεει οτι δεν υπαρχει αναβαθμιση αλλα μωλις το συνδεσα στο Kies μου εβγαλε την ICS I9100COSLP5 αυτη.

Συσκευη Cosmote εχω.Να κανω hard reset η να μην κανω με τα σχολια σας τα εχω ψηλο χασει.HELP.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μεσω kies η αναβαθμιση ή μεσω ota ειναι καλυτερα?

θελει το τηλεφωνο hard reset πριν και μετα? αν κανεις hard reset(πως γινεται τουτο?) χανεις επαφες φωτο βιντεο κλπ?

 

Μέσω kies ειναι πολυ καλυτερα.

ναι, ειναι σωστο και καλο να κανεις hard reset πριν και μετα την αναβαθμηση μεσα απο το κινητο στις ρυθμισεις απορρητο και τικαρεις να σβηστουν τα παντα και να γινει και επαναφορα ρυθμισεων. παρε backup Και μετα καντο. και μετα ξανα hard μολις γινει η αναβαθμηση και ανοιξει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν 3 αναβαθμίσεις για Ελλάδα.

[ATTACH]24934[/ATTACH]

Έχουνε διαφορές της vodafone με την επίσημη της samsung ποια είναι η ποιο καινούργια?

Link to comment
Share on other sites

αξιζει να βαλω την επισημη της κοσμοτε που μου βγαζει στο κιες η να βαλω την ελληνικη που εχει στο sammobile?

αν βαλω της κοσμοτε θα χω θεμα ως προς τις καρτες αλλων παροχων ?(αν βαλω βονταφον κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Root μπορουμε να κανουμε στην καινουργια;

 

αν μιλας για την xwlp7 ναι με το cfroot που υπαρχει για την xwlp7

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για την xwlp7 ναι με το cfroot που υπαρχει για την xwlp7

 

ναι αυτην εχω μετα την αναβαθμιση απο το Kies . εχεις ευκαιρο το link?

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτην εχω μετα την αναβαθμιση απο το Kies . εχεις ευκαιρο το link?

 

η 2η πριν το τελος που λεει lp7

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα υποθέσει, είναι η ίδια που δώσανε στην Iσπανία. Όσοι την βάλανε τότε λοιπόν με csc eur, τώρα έχουν την επίσημη ROM...

Root για Ics και χωρίς kernel (πανεύκολο) υπάρχει στο αντίστοιχο θέμα.

 

υπάρχουν 3 αναβαθμίσεις για Ελλάδα.

[ATTACH]24934[/ATTACH]

 

Δεν ισχύει αυτό, παρά μόνο για αυτούς με συσκευές από cosmote.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι:

βγηκε απο την samsung hellas η 4.0.3 LP7

η εκδοση για comsote LPQ την εβγαλε η cosmote σε συνεργασια με την samsung hellas;

δηλαδη υπαρχει ο πυρήνας της 4.0.3 και μετα τι ακριβως αλλαζουν για να ονομαστει επισημη ελληνικη και επισημη ελληνικη comote;

TCe
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι:

βγηκε απο την samsung hellas η 4.0.3 LP7

η εκδοση για comsote LPQ την εβγαλε η cosmote σε συνεργασια με την samsung hellas;

δηλαδη υπαρχει ο πυρήνας της 4.0.3 και μετα τι ακριβως αλλαζουν για να ονομαστει επισημη ελληνικη και επισημη ελληνικη comote;

 

Ολες οι αναβαθμίσεις υπάρχουν πια στην πρώτη σελίδα του θέματος. Της cosmote είναι η LPD, όχι LPQ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου βγάζει την αναβάθμιση, ούτε από ΟΤΑ ούτε από ΚΙΕΣ!

Πως μπορώ να την περάσω χωρίς ροοτ και να χάσω την εγγύηση?

Αυτό έχω ...(με Voda σύνδεση): Έκδοση βασικού φάσματος: Ι9100ΧΧΚΙ4

Έκδοση Kernel : 2.6.35.7-I9100XWKJ2-CL676699 root@DELL144#2

αριθμός κατασκευής: gingerbread.XWKJ2

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι αναβαθμίσεις υπάρχουν πια στην πρώτη σελίδα του θέματος. Της cosmote είναι η LPD, όχι LPQ.

 

ok καλα με αυτο (κεκτημενη ταχυτητα)

αλλο ρωταω ομως. Τι αλλαζει στην LP7 απο την LPD ή το αντιθετο.

ποιος την εφτιαξε την LPD. Πηρε η cosmote την LP7 και την αλλαξε καπως και εβγαλε την LPD;

TCe
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην κανετε το update μεσα απο το KIES προτιματε το ODINS για πιο σωστα αποτελεσματα.
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να περάσω την έκδοση vodafone αλλά το odin την 1η φορά έβγαλε "can't open the serial(COM) port." και τη 2η έχει κολλήσει στο "All threads completed.(succeed 0 / failed 0).

μήπως φταίει που έχει ήδη την ισπανική lp7 μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρεί κανένας άλλος τα ότι αρκετές φορές για να δείς κάτι πρέπει να γυρίσεις την οθόνη στο πλάι?

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον το να ανοίγει την έκθεση και να κρασάρει η έκθεση?

Επίσης, διαφορετικά το τηλέφωνο και οι επαφές?...

 

Πολύ κακό για το τίποτα μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

εγω που οταν πηρα το τηλεφωνο ειχε μεσα αυτα που φαινονται στην φοτο. τωρα πρεπει να βαλω μεσω odin το LPD?
SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να έχει απαντηθεί, αλλά αν ΔΕΝ κάνουμε hard reset είναι σίγουρο ότι η συσκευή δεν θα είναι κομπλέ ή βασικά ποια τα πρακτικά πλεονεκτήματα (πέραn του clean install);;;Εγώ δεν έκανα. αν δω καμιά περίεργη κατανάλωση ή κόλλημα τότε θα προβώ σε hard reset. Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

ok καλα με αυτο (κεκτημενη ταχυτητα)

αλλο ρωταω ομως. Τι αλλαζει στην LP7 απο την LPD ή το αντιθετο.

ποιος την εφτιαξε την LPD. Πηρε η cosmote την LP7 και την αλλαξε καπως και εβγαλε την LPD;

 

Bασίζονται στην ίδια απλά ο εκάστοτε πάροχος προσθέτει τα δικά του apn και ίσως καμιά εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

ok καλα με αυτο (κεκτημενη ταχυτητα)

αλλο ρωταω ομως. Τι αλλαζει στην LP7 απο την LPD ή το αντιθετο.

ποιος την εφτιαξε την LPD. Πηρε η cosmote την LP7 και την αλλαξε καπως και εβγαλε την LPD;

 

Η Samsung το έκανε για λογαριασμό της cosmote, όπως κάνει με όλους τους παροχους σε όλες τις χώρες. Δεν έχω ανοίξει τις σημερινές για να δω διάφορες, αλλά συνήθως έχουν άλλο modem, που μπορεί να είναι καλύτερο μπορεί και όχι, κάποια προγράμματα του παρόχου, logos, εικόνες και τέτοια, κανένα ringtone, αλλά το σημαντικότερο οι πάροχοι μπορούν να βγάλουν αναβαθμίσεις ξεχωριστά μόνοι τους, και παίζουν και οικονομικά συμφέροντα. Η Vodafone Gr ας πούμε το έχει κάνει πολλές φορές. Η cosmote π.χ. ήταν o μόνος ελληνικός πάροχος που έδωσε gingerbread 2.3.5. κ.ο.κ.

 

 

 

 

 

 

Παρατηρεί κανένας άλλος τα ότι αρκετές φορές για να δείς κάτι πρέπει να γυρίσεις την οθόνη στο πλάι?

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον το να ανοίγει την έκθεση και να κρασάρει η έκθεση?

Επίσης, διαφορετικά το τηλέφωνο και οι επαφές?...

 

Πολύ κακό για το τίποτα μου φαίνεται...

 

Πάντα μετά την κάθε αναβάθμιση, ειδικά αν έχεις πολλά προγράμματα, συνιστάται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Κάθε πρόβλημα που βλέπεις αν δεν έχεις κάνει, μπορεί κάλλιστα να είναι αποτέλεσμα κακής αναβάθμισης κάποιου προγράμματος.

 

 

 

 

 

 

εγω που οταν πηρα το τηλεφωνο ειχε μεσα αυτα που φαινονται στην φοτο. τωρα πρεπει να βαλω μεσω odin το LPD?

 

Ναι μπορείς.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Η Samsung το έκανε για λογαριασμό της cosmote, όπως κάνει με όλους τους παροχους σε όλες τις χώρες. Δεν έχω ανοίξει τις σημερινές για να δω διάφορες, αλλά συνήθως έχουν άλλο modem, που μπορεί να είναι καλύτερο μπορεί και όχι, κάποια προγράμματα του παρόχου, logos, εικόνες και τέτοια, κανένα ringtone, αλλά το σημαντικότερο οι πάροχοι μπορούν να βγάλουν αναβαθμίσεις ξεχωριστά μόνοι τους, και παίζουν και οικονομικά συμφέροντα. Η Vodafone Gr ας πούμε το έχει κάνει πολλές φορές.

 

Επειδή έχω κι εγώ την ίδια απορία Τυχεράκια, κάποιος με σύνδεση Vodafone πρέπει να βάλει την VGR ή την public έκδοση?

Με ποια απ τις 2 θ αναγνωρίζει το kies το τηλέφωνο κανονικά? Και αν τώρα πχ είχα την τελευταία επίσημη gb σε ποια απ τις 2 θα μου βγαζε το kies ν αναβαθμίσω?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να περάσω την έκδοση vodafone αλλά το odin την 1η φορά έβγαλε "can't open the serial(COM) port." και τη 2η έχει κολλήσει στο "All threads completed.(succeed 0 / failed 0).

μήπως φταίει που έχει ήδη την ισπανική lp7 μέσα;

 

καμιά ιδέα του τί παίζει;

edit: άλλαξα θύρα usb και προχώρησε κανονικά. κάποιος οδηγός δεν περνούσε

σωστά κατά το download mode απ'ότι φαίνεται.

Edited by juno12
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ την ίδια απορία Τυχεράκια, κάποιος με σύνδεση Vodafone πρέπει να βάλει την VGR ή την public έκδοση?

Με ποια απ τις 2 θ αναγνωρίζει το kies το τηλέφωνο κανονικά? Και αν τώρα πχ είχα την τελευταία επίσημη gb σε ποια απ τις 2 θα μου βγαζε το kies ν αναβαθμίσω?

 

Και οι 2 θα δουλεύουν κανονικά, η EUR έκδοση περιέχει και τα APN της Vodafone. Aπλά αν δε βάλεις την VGR δε θα έχεις το logo της Vodafone, και αν είχες κάποια εγγύηση με τη vodafone δε θα ισχύει πια. Αυτό είναι όλο.

Το μόνο που δε θα σε βολέψει είναι η έκδοση COS, γιατί μετά θα πρέπει να βάζεις τα APN μόνος σου για να έχεις internet.

 

Έχω σύνδεση Voda. Πρέπει να κατεβάσω την VGR ή την Public? Ποια η διαφορά?

 

Αν τώρα έχεις VGR, (κάνε *#1234# στον dialer να δεις) και το έχεις συνηθίσει, βάλε πάλι VGR. Αλλιώς βάλε τη γενική. Δεν έχει ουσιαστική διαφορά, απλά θα ξεφορτωθείς το logo της vodafone.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...