Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τη 3.5 και εγώ έχω παράπονα πλην το toggle fullscreen που είναι πολύ χρήσιμο! Ωστόσο από μπαταρία δεν τα πάει και τόσο καλά με το τελευταίο nightly του franco. Άτομο με raspbeanjelly έχει ποστάρει στο thread του φράνκο με 5h+ και 31% μπαταρία ακόμα με την original 2000mAh. Εγώ με την ίδια και τις ίδιες ρυθμίσεις δεν πάω πάνω από 3,5h-4 για 97-98% χρήση μπαταρίας......

Σκέφτομαι να δοκιμάσω την raspbean αν και η παραμετροποίηση της CNA είναι απίστευτη!

 

Απο θεμα μπαταριας δεν εχω δει μεγαλες διαφορες...ισως επειδη δεν εχω παιξει ακομα με kernel...βασικα οτι παραμετροποιηση εχει η cna εχει και η aokp...κ εχει επισης και το full screen...αν βρεις κανενα καλο συνδιασμο για αυτονομια ενημερωσε μας :-)

 

Επισης με το full screen που ειχα φαγωθει να το εχει η ρομ τωρα που το εχω καταλαβα οτι ουσιαστικα χρησιμευει μονο οταν εισαι στο ιντερνετ...που εκει για εμενα δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια...στα παιχνιδια και σε αλλες εφαρμογες που το θελω οταν βαζω full screen η κλεινει η εφαρμογη η γυρναει στα "ορθια"...το ιδιο συμβαινει εαν μειωσω το μεγεθος της μπαρας στο lanscape...παλι κλεινει η εφαρμογη.

Edited by AlexVag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε Karx, δεν εχεις αδικο.. Αυτο σκοπευα να κανω εξαρχης.

Πριν διαβασω σχετικα με το τι ειναι τι, δν ειχα σκοπο να πειραξω τπτ, παρα μονο την μετατροπη σε google branded.

Απλα επειδη με ξερω, θελω να εχω ξεκλειδωτο το κινητο κ ας μην μου χρησιμευσει πουθενα. Ενθουσιαστηκα με την ιδεα του root, με το που εμαθα τι ακριβως ειναι. Οποτε για αρχη λεω να κανω αυτα τα 2 κ υστερα βλεπουμε. :P

Οποτε υποθετω πρωτα θα κανω την μετατροπη σε yakju κ μετα root, σωστα?

 

Μίλησα μόνο για ρομ και κερνελ ότι είναι περιττά για αρχή. Το root δεν συμπεριλαμβάνεται σ' αυτά. Είναι κάτι που σαφώς συστήνω.

Για αρχή θα κάνεις τη μετατροπή, θα ξεκλειδώσεις και τον bootloader τώρα που θα είναι "φρέσκο" χωρίς εφαρμογές, φωτό, μουσική κλπ(γιατί σβήνει τα πάντα από το κινητό η διαδικασία) και θα κάνεις και root. Αυτά δεν επηρεάζουν τη λειτουργία του κινητού σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω χαθει με τις ρομ!!

πια να βαω αυριο που θα το παρω μια σταθερη θελω!!

και να εχει και μερικα καλουδιΑ

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μόνο για ρομ και κερνελ ότι είναι περιττά για αρχή. Το root δεν συμπεριλαμβάνεται σ' αυτά. Είναι κάτι που σαφώς συστήνω.

Για αρχή θα κάνεις τη μετατροπή, θα ξεκλειδώσεις και τον bootloader τώρα που θα είναι "φρέσκο" χωρίς εφαρμογές, φωτό, μουσική κλπ(γιατί σβήνει τα πάντα από το κινητό η διαδικασία) και θα κάνεις και root. Αυτά δεν επηρεάζουν τη λειτουργία του κινητού σε τίποτα.

 

Thanks για τις συμβουλες!! Πιστευω ετσι θα ειναι καλυτερα μεχρι να εξοικειωθω οσο μπορω με το κινητο & το android γενικοτερα!!

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω χαθει με τις ρομ!!

πια να βαω αυριο που θα το παρω μια σταθερη θελω!!

και να εχει και μερικα καλουδιΑ

 

Αυτή αν θες σταθερή και με λίγη παραμετροποίηση.

Πατάς εκεί που λέει The RasbeanJelly και μετά maguro.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω, έχω κάνει backup μέσω τουtoolkit τον φάκελο efs και διάφορα άλλα. Σκέφτομαι να κάνω format, στον υπολογιστή μου, ξέρετε ποια αρχεία είναι αυτά που πρέπει να κρατήσω(που αποθηκευτηκαν δηλαδη) και αν μετά το φορματ και την εγκατάσταση ξανά του toolkit θα είναι όλα οκ αν τα βάλω στο ίδιο μέρος που τα είχα βρει;
Link to comment
Share on other sites

Αυτή αν θες σταθερή και με λίγη παραμετροποίηση.

Πατάς εκεί που λέει The RasbeanJelly και μετά maguro.

 

παιδια εχω χαθει με τις ρομ!!

πια να βαω αυριο που θα το παρω μια σταθερη θελω!!

και να εχει και μερικα καλουδιΑ

 

Η RasbeanJelly είναι η μακραν πιο γρήγορη custom που έχω δοκιμάσει... Πραγματικά το τελευταίο Nightly που έβαλα πετάει σε βαθμό που με εκνευρίζει κιόλας... :p

Πριν είχα CNA και σε θέμα ταχύτητας είναι κάτι πιο αργή αλλά έχει παραμέτρους που μπορείς να ρυθμίσεις που αξίζει...

Δεν έχω δοκιμάσει όμως την CNA 3.6.0 για την δω από θέμα ταχύτητας!!! Ίσως να αξίζει!!!

Και οι 2 από σταθερότητα πάντως είναι πολύ καλές!!!!

 

Η JellyBro καλή αλλά ανάμεσα σε JellyBro και Rasbeanjelly επιλέγω την δεύτερη με διαφορά...

 

Σε όλες είχα και franco kernel.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι μετα απο δοκιμες ΑΟΚΡ και cna εβαλα τη slimbean με stock launcher και πηρα καποιες εφαρμογες απο την blackbean γιατι μου αρεσε το μαυρο θεμα. το κινητο με data on συνεχεια και με bluetooth λιγο undervolting και αυτοματη φωτεινοτητα μου δινει παντα πανω απο 2 μερες.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή αν θες σταθερή και με λίγη παραμετροποίηση.

Πατάς εκεί που λέει The RasbeanJelly και μετά maguro.

 

εβαλα την ρομ που ειπες!!

ολα καλα!!

αλλα μου βγαζει οτι η συσκευη ειναι samsung takju

τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

takju είναι το αμερικάνικο GSM Nexus. Είναι το ίδιο τηλέφωνο/firmware, με πρόσθετο πλεονέκτημα ότι δουλεύουν και κάποια παραπάνω πράγματα, όπως wallet.
Link to comment
Share on other sites

Η rasbeanjelly απλά δεν υπάρχει... Η ταχύτερη ρομ που έχω λειτουργήσει(stock JB, JB bigxie's deodexed, Euroskank cm10, CNA) και μαζί με τελευταίο nightly του franco η μπαταρία πάει πετώντας!!! 13h στη μπαταρία με 2h και 40m οθόνη(auto brightness,2G,wi-fi,data on,emails,talk,browsing,play store) και έχω ακόμα 60% μπαταρία!!! Με CNA είχα 3h+ max για πλήρη αποφόρτιση.....

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η rasbeanjelly απλά δεν υπάρχει... Η ταχύτερη ρομ που έχω λειτουργήσει(stock JB, JB bigxie's deodexed, Euroskank cm10, CNA) και μαζί με τελευταίο nightly του franco η μπαταρία πάει πετώντας!!! 13h στη μπαταρία με 2h και 40m οθόνη(auto brightness,2G,wi-fi,data on,emails,talk,browsing,play store) και έχω ακόμα 60% μπαταρία!!! Με CNA είχα 3h+ max για πλήρη αποφόρτιση.....

 

Από παραμετροποίηση τι λέει Κώστα; Φλάσαρα χτες την cna 3.6.0 πάνω από την 3.5.0 χωρίς wipe, δεν παρατήρησα κάποια σημαντική διαφορά αλλά μου φαίνεται ταχύτερη. Από μπαταρία πάνω κάτω τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Από παραμετροποίηση τι λέει Κώστα; Φλάσαρα χτες την cna 3.6.0 πάνω από την 3.5.0 χωρίς wipe, δεν παρατήρησα κάποια σημαντική διαφορά αλλά μου φαίνεται ταχύτερη. Από μπαταρία πάνω κάτω τα ίδια.

 

Η CNA σε αυτό είναι η κορυφαία!!! Αλλά η rasbean έχει τα βασικά και η μπαταρία είναι τουλάχιστον διπλάσια! Είχα το ίδο kernel με ίδιες ρυθμίσεις στην CNA 3.5.0 και εδώ τώρα έχω διπλό χρόνο!

 

20h με μπαταρία και 3h 50 min οθόνη και έχω ακόμα 40% να λιώσω!!! Και είχα και 3g ανοιχτό για 3 ώρες πέρα από το wifi. Όσο και να θέλω την παραμετροποίηση της CNA η rasbean τα σπάει... Και από ταχύτητα αμφιβάλω πάλι για την 3.6.0 CNA! Εγώ είδα διαφορά τουλάχιστον διπλάσιας ταχύτητας με την ras

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι με την ταχύτητα της ras, καλά τα λέει ο djkostas20. Κάνει πολύ καλή δουλειά το παιδί, από το nexus s είχα μάθει τη ρομ του.

Από παραμετροποίηση έχει τα βασικά, δεν θα αφήσει κανέναν παραπονεμένο, εκτός αν θέλετε κάτι ρολόγια στη μέση, καιρούς, theme manager.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι με την ταχύτητα της ras, καλά τα λέει ο djkostas20. Κάνει πολύ καλή δουλειά το παιδί, από το nexus s είχα μάθει τη ρομ του.

Από παραμετροποίηση έχει τα βασικά, δεν θα αφήσει κανέναν παραπονεμένο, εκτός αν θέλετε κάτι ρολόγια στη μέση, καιρούς, theme manager.

navbar customization, custom auto backlight και power widgets εχει; :p

Link to comment
Share on other sites

με ποιο κερνελ του φρανκο χρησιμοποιειται αυτη τη ρομ (rasbean) ?milestone 5 ή nightly.και αν το δευτερο ποια ειναι πιο σταθερη εκδοση?
Link to comment
Share on other sites

navbar customization, custom auto backlight και power widgets εχει; :p

 

Το 1ο και το 3ο ναι. Τώρα έχω την στοκ και δε θυμάμαι για το δεύτερο, αλλά δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο και το 3ο ναι. Τώρα έχω την στοκ και δε θυμάμαι για το δεύτερο, αλλά δε νομίζω.

 

Ναι δε έχει custom backlight...

 

με ποιο κερνελ του φρανκο χρησιμοποιειται αυτη τη ρομ (rasbean) ?milestone 5 ή nightly.και αν το δευτερο ποια ειναι πιο σταθερη εκδοση?

 

Νομίζω ότι δεν έχει του φράνκο αλλά το στοκ! Δεν είμαι σίγουρος. Εγώ την έχω με φράνκο πάνω r273 τώρα!

 

Έτσι είναι με την ταχύτητα της ras, καλά τα λέει ο djkostas20. Κάνει πολύ καλή δουλειά το παιδί, από το nexus s είχα μάθει τη ρομ του.

Από παραμετροποίηση έχει τα βασικά, δεν θα αφήσει κανέναν παραπονεμένο, εκτός αν θέλετε κάτι ρολόγια στη μέση, καιρούς, theme manager.

 

CM toggles και navbar icons, battery % και lockscreen custom. Δηλαδή τα βασικά αλλά παιδιά η ταχύτητα είναι ένα κλίκ πάνω από όλααααααα!!! Μπαταρία άψογη! Όσο για theme μαζί με τα screenshot της μπαταρίας έχω και το main screen μου!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

CM toggles και navbar icons, battery % και lockscreen custom. Δηλαδή τα βασικά αλλά παιδιά η ταχύτητα είναι ένα κλίκ πάνω από όλααααααα!!! Μπαταρία άψογη! Όσο για theme μαζί με τα screenshot της μπαταρίας έχω και το main screen μου!

 

Και βέβαια ένα πολύ σημαντικό για μένα, να αλλάζεις τραγούδι όταν ακούς μουσική με τα κουμπιά έντασης.

 

Ωραία είναι αυτή η main screen, αλλά πάντα βαριόμουν τόσο πολύ να την φτιάξω :p

Link to comment
Share on other sites

Η rasbeanjelly απλά δεν υπάρχει... Η ταχύτερη ρομ που έχω λειτουργήσει(stock JB, JB bigxie's deodexed, Euroskank cm10, CNA) και μαζί με τελευταίο nightly του franco η μπαταρία πάει πετώντας!!! 13h στη μπαταρία με 2h και 40m οθόνη(auto brightness,2G,wi-fi,data on,emails,talk,browsing,play store) και έχω ακόμα 60% μπαταρία!!! Με CNA είχα 3h+ max για πλήρη αποφόρτιση.....

 

Καλημερα...δινεις σε παρακαλω αν ειναι ευκολο link για κατεβασμα της ras...για να μη φαω κανενα μπερδεμα!!

Να την δοκιμασω λεω.Οσο για Kernel λες να βαλω του Franco r273?

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...δινεις σε παρακαλω αν ειναι ευκολο link για κατεβασμα της ras...για να μη φαω κανενα μπερδεμα!!

Να την δοκιμασω λεω.Οσο για Kernel λες να βαλω του Franco r273?

 

Αυτή αν θες σταθερή και με λίγη παραμετροποίηση.

Πατάς εκεί που λέει The RasbeanJelly και μετά maguro.

 

10 χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...δινεις σε παρακαλω αν ειναι ευκολο link για κατεβασμα της ras...για να μη φαω κανενα μπερδεμα!!

Να την δοκιμασω λεω.Οσο για Kernel λες να βαλω του Franco r273?

 

Κατεβάζεις απο εδώ http://fitsnugly.euroskank.com/?rom=rasbeanjelly&device=maguro την τελευταία έκδοση (rascarlo_maguro_ota_2012-09-22) εγώ για αρχή θα άφηνα τον stock kernel

Edited by dkat
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις απο εδώ http://fitsnugly.euroskank.com/?rom=rasbeanjelly&device=maguro την τελευταία έκδοση (rascarlo_maguro_ota_2012-09-22) εγώ για αρχή θα άφηνα τον stock kernel

 

Κατεβασα αλλα δεν μπορω να το καταφερω!!Με cwm κανω wipe cash..wipe dalvik cash και φλασαρω το zip αρχειο.Στην συνεχεια reboot αλλα κολλαει στην bootanimation οθονη με το λογοτυπο android.Δυο φορες δοκιμασα αλλα τιποτα!!

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα screenshot με τη μπαταρία απο το πρωί στις 10 που το έβγαλα με wifi on όλη την ώρα και 2g...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα αλλα δεν μπορω να το καταφερω!!Με cwm κανω wipe cash..wipe dalvik cash και φλασαρω το zip αρχειο.Στην συνεχεια reboot αλλα κολλαει στην bootanimation οθονη με το λογοτυπο android.Δυο φορες δοκιμασα αλλα τιποτα!!

 

πρέπει να κάνεις και factory reset και επίσης να ξέρεις ότι την πρώτη φορά αργεί να bootάρει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...